[ barajevic @ 07.09.2009. 22:56 ] @
E ovako.
Dobio sam da sredim jedan mac mini koji sam sredjivao pre godinu dana. U pitanju je ppc g4, Pre godinu dana sam na njega isntalirao Leoparda, i sve je proslo bez problema, ali posto se taj kompjuter koristi u skoli, naravno postao je prenatrpan i treba opet da se "odradi" ciscenje. E tu postaje problem, kad ubacim instalacioni dvd on ga iz jedno petog puta prepozna, prvo sto sam pomislio jeste da je moguce da je krenuo da baguje zbog gomile beskorisnih gluposti. A onda kad sam ga restartovao i drzao C da bi se pokrenula instalacija sa dvd-a de si se jos jedan (veci) problem. Odnosno, on krene da "radi nesto svoje", to znam posto se pojavi tamno sivi ekran" i onda se izbaci DVD napolje i podigne se stari sistem. Ovo sam probao sa vise razlicitih dvd-ova i sve ih izbaci. Sutra cu probati da ocistim laser sa onim cd-ovima za ciscenje lasera, nadam se da ce tu pomoci. A u medju vremenu ako neko ima neku ideju sta da uradim, ili ako je neko imao slican problem neka kaze.

P.S.
Probao sam da pokrenem instalaciu i sa USB-a pomocu rstauracije DVD-a na usb. Restauracija je prosla bez problema, i sa time sam se cimao par dana i posle sam provalio da ppc g4 ne podrzava dizanje sistema sa USB-a

P.S.S
Jel neko pokusao da ubaci one polu cd-ove u draiv???
[ Darko Selakovic @ 07.09.2009. 23:04 ] @
Ne ubacuj "polucedeove" u drive!!!

Verovatno je zaprljan DVD drive.

[Ovu poruku je menjao Darko Selakovic dana 08.09.2009. u 00:39 GMT+1]
[ MrNo @ 10.09.2009. 10:49 ] @
Ako imas jos jedan PPC Mac i FireWire kabl, mozes da startujes mini u target disk modu i onda istaliras sa drugog kompjutera.
Ako nemas jos jedan Mac, probaj sa FireWire drajvom pod uslovom da imas isti.
[ madamov @ 10.09.2009. 11:05 ] @
Ne mora PPC Mac, može bilo koji, s tim da se mini podiže sa DVD-a koji je u tom drugom Macu. Radi provereno, tj. u Firewire modu se vidi i DVD drajv drugog Maca.
[ barajevic @ 10.09.2009. 15:35 ] @
Na zalost, nemam dva Mac-a, ali imam firevire HDD
E sad, tu mogucnost nisam hteo da isprobavam, posto nisam bas bio siguran kako to ide, odnosno da li moram da formatiram hard disk, odnosno da pravim posebnu particiju na njemu pa onda da pravim restor dmg-a instalacije, ili samo .dmg instalaciju da prebacim na externi hard i onad ce u target modu da mi da mogucnost da izaberem sta hocu da pokrenem?
[ madamov @ 10.09.2009. 18:10 ] @
Mora HFS+ particija, uradi se restore .dmg fajla na nju i onda ga odabereš kao startup disk iz System preferences ili držiš taster Option kod podizanja računara, pa biraš butabilni disk. A mislim da je MrNo mislio na eksterni Firewire DVD, ali taj je prilična retkost.

Kao druga mogućnost je da instaliraš Windows verziju DVD sharing softvera, aktiviraš je na Windowsu, uključiš DVD hsaring, ubaciš u PC instalacioni DVD od Leoparda, pa kada krene tvoj PowerPC Mac da se diže držiš Option taster. Ako sve bude kako treba, trebalo bi da vidiš DVD preko mreže kao butabilni disk. Naravno, prethodno ih povežeš mrežnim kablom ili na wireless mrežu.
[ barajevic @ 10.09.2009. 19:07 ] @
Pokusacu tako veceras, Samo ako mozes malo vise da mi objasnis kako da "odradim" DVD sharing? :-)
[ PPZ @ 10.09.2009. 22:10 ] @
Ja sam kupio nov Sony AD-5630A slim super drive, zamenio u iMac-u što sam pazario i šljaka kao blesav ;) Cijena prava sitnica, oko 60 eura...
[ madamov @ 11.09.2009. 00:06 ] @
Citat:
barajevic
Pokusacu tako veceras, Samo ako mozes malo vise da mi objasnis kako da "odradim" DVD sharing? :-)


1. Uspostaviš mrežu između Maca i PC-a (da budu u istom subnetu);

2. Skineš sa www.apple.com/support/downloads DVD and CD sharing softver za Windows, instaliraš ga I uključiš sharing;

3. Ubaciš Leopardov instalacioni DVD u PC;

4. Restartuješ Macintosh i držiš taster Option ( Alt) na tastaturi sve dok ti se ne pojave slike sistemskih diskova. Jedan od njih treba da bude Leopardov instalacioni DVD;

5 Pokreneš instalaciju kao da je DVD ubačen u Maca.

To je sve. Kucam ovo sa iPhonea pa ne mogu baš u detalje.
[ barajevic @ 11.09.2009. 00:35 ] @
Ok, hvala. Ovo je dovljno...bacam se na pos'o!
[ barajevic @ 14.09.2009. 00:14 ] @
Evo mucim se vec dva tri dana sa ovim, da ga isntaliram preko LAN-a, i nesto mi ne ide. Uspesno sam povezao Mac i moj PC i vidim oba kompa na oba kompa, mogu medjusobno da serujem failove itd. Na Windozi sam instalirao DVD or CD sharing sa apple saita i pokrenuo remote install Mac OS X. Sve sam pokusao (barem mislim) ali i dalje nece da pokrene instalaciju preko mreze, odnosno kad drzim alt ne pojavi mi se mogucnost da biram da li da pokrenem postojeci sistem ili instalaciju nego mi treperi neka planeta ( ), i posle nje mi se vrti neki folder sa upitnikom i finder-om i posle jedno pet minuta mi se podigne postojeci sistem. Da li ima neko ideju sta bi ovo moglo da bude , i kako ga resiti.
[ PPZ @ 14.09.2009. 02:02 ] @
A da li ti koristiš ORIGINALNU APPLE TASTATURU?
[ barajevic @ 14.09.2009. 02:14 ] @
Ne, (na zalost) nije valjda do toga problem. Prosli put kad sam isntalirao OS X, dok je hteo sa dvd-a lepo sam pritiskom na alt (command) izabraio odakle 'ocu da instaliram.
[ PPZ @ 14.09.2009. 21:30 ] @
Ja na G4 iMac-u nisam mogao da butujem sa DVD-a pomoću Windows tastature (na G5 još nisam probao).Znam da su tasteri zamenjeni, ali kako baš tačno, to se ne sećam.Mislim da su command i option permutovani.Probaj da držiš "windows" taster dok butuješ...
[ sava-1992 @ 15.10.2009. 18:35 ] @
Citat:
PPZ: Ja na G4 iMac-u nisam mogao da butujem sa DVD-a pomoću Windows tastature (na G5 još nisam probao).Znam da su tasteri zamenjeni, ali kako baš tačno, to se ne sećam.Mislim da su command i option permutovani.Probaj da držiš "windows" taster dok butuješ...

Izvinjavam se sto pokrecem staru temu... Zamenjenu su ALT i CTRL :)