[ gm2004 @ 07.09.2009. 23:47 ] @
Intersuje me koja dokumenta moraju da postoje prilikom montiranja racunara od vec postojecih komponenti sa lagera, da bi se ispostovala zakonska procedura? Da li je recimo moguce da se uradi minus kalkulacija za delove koji se montiraju, pa kao ulaz da se uradi kalkulacija za racunar?
[ Catch 22 @ 08.09.2009. 01:15 ] @
Logično bi bilo da se na cenu delova doda broj utrošenih radnih sati (usluga).
Radni sat može (treba) da egzistira u cenovniku / fiskalnoj kasi.

PS
Za svaki nabavljeni deo treba da postoji ulaz i kalkulacija cene
[ S A J A @ 08.09.2009. 06:04 ] @
To ti je proizvodnja. Otvoris radni nalog, za materijal izaberes komponente, upises sate rada i druge troskove (ako ih ima) i kao gotov proizvod dobijes konfiguraciju koju posle prodajes kao jedan proizvod.
[ gm2004 @ 08.09.2009. 15:29 ] @
Znaci mora (zakonski) da se vodi kao proizvodnja, izdaje se radni nalog? Ne postoji neka druga varijanta?

[Ovu poruku je menjao gm2004 dana 08.09.2009. u 16:39 GMT+1]
[ S A J A @ 08.09.2009. 16:17 ] @
Kad prodajes ono sto kupis onda je to trgovina, kad pravis novi artikal onda je proizvodnja. Ne mozes nikako da prodas 'konfiguraciju' ako je prethodno ne napravis. Pravljenje konfiguracije se dokumentuje radnim nalogom. Radni nalog ostaje u firmi kao dokaz da ste napravili novi proizvod na osnovu nekog materijala. Radni nalog se ne daje kupcu. Kupac samo dobija racun (fakturu) na gotovu konfiguraciju. Na tom racunu mozes, kao napomenu, na napises koje komponente se sadrze u konfiguraciji.

Ako zelis da izbegnes proizvodnju, onda moras na izlaznoj fakturi da nabrojis sve komponente kao pojedinacne artikle (sa kolicinom i cenom) i mozes da dodas uslugu "sklapanja".
[ gm2004 @ 09.09.2009. 10:18 ] @
Interesuje me ovo zato sto sve prodavnice racunara u kojima ja poznajem vlasnije ne vode montiranje racunara kroz proizvodnju (ne vode njihove knjigovodje), vec se to regulise (u veleprodaji) preko nekog dokumenta koji oni nazivaju dorada/montaza gde navedu komponente koje skidaju sa stanja, i uvode novi artikl (racunar). Vrednost skinutog i donetog na lager je ista, pa se tek prilikom prenosa u maloprodaju navodi marza.

Zato me je interesovalo da li je ovo ispravan nacin i gde mogu da procitam kako Zakon ovo tacno regulise?
[ S A J A @ 09.09.2009. 14:28 ] @
Ne razumemo se bas najbolje u vezi terminologije. Sklapanje racunara je po definiciji proizvodnja bez obzira sto ga ljudi zovu "sklapanje ili dorada ili montaza". Sve sto se u firmi napravi je proizvodnja. Dokument koji prati proizvodnju zove se radni nalog bez obzira sto ga ti tvoji zovu "dorada/montaza". Ako pogledas radni nalog i taj njihov dokument videces da je to isto. U oba pise sta pravis, od cega pravis (materijal) i eventualno troskovi.

E sad dolazimo do pitanja koje tebe najverovatnije muci a to je kako se u knjigovodstvu to evidentira. "Prava" proizvodnja se evidentira na klasi 9, ima radni nalog, materijal, troskove i gotove proizvode. Sklapanje kompjutera je neki primitivan oblik proizvodnje pa firme izbegavaju knjizenje na klasu 9 vec rade preko klase 1 jer je jednostavnije. Tako po njima oni uopste ne rade proizvodnju nego "montazu" i ne rade radne naloge vec "doradnice i montaznice :)" kako bi to sto manje izgledalo kao prava proizvodnja.

Po slovu zakona, proizvodne firme moraju da vode proizvodnju na klasi 9 a trgovinske i preduzetnici ne moraju.
[ gm2004 @ 09.09.2009. 22:20 ] @
Citat:
Po slovu zakona, proizvodne firme moraju da vode proizvodnju na klasi 9 a trgovinske i preduzetnici ne moraju.


Upravo to me je interesovalo. :)
Da li je prodanica racunara, koja vrsi montazu racunara, trgovinska ili proizvodna firma? I izbegavanje knjizenja prave proizvodnje, uz knjizenje na klasi 1, da li je to zakonski ispravno, da li moze neko da te kazni ako tako radis?
[ S A J A @ 10.09.2009. 08:05 ] @
Ranije su se prilikom registracije firme definisale sve delatnosti a sada firme mogu da se bave svim delatnostima (zakonom dozvoljenim) stim sto treba da prijave koja je pretezna. Pod preteznom delatnoscu se podrazumeva ona koja donosi najvecu dobit firmi. Po tome ispada da ako se registrujes kao trgovinaka delatnost i najveci deo dobiti ti je preko te delatnosti da nema smetnje da ne radis proizvodnju preko klase 9. Argumet vise je sto je u pitanju proizvodnja koja se odvija trenutno (tj. nema vremensko trajanje), racunar sklopis, odma se utrosi materijal i to je to.

Osim ovog tumacenja ne znam sta drugo da ti kazem, jer nisam nasao gde je to precizno definisano. Napominjem da firme imaju zakonsko pravo da posalju zvanican zahtev za misljenje (tumacenje nekog propisa) Ministarstvu Finansija. To kosta ali nije nista preterano skupo, mislim da je oko 1000 din.
[ gm2004 @ 10.09.2009. 14:45 ] @
ok, hvala na odgovorima.