[ Goran Rakić @ 08.09.2009. 22:35 ] @


Već neko vreme u zajednici okupljenoj oko OpenOffice.org projekta traje inicijativa za preporod grafičkog sučelja ovog najpopularnijeg slobodnog kancelarijskog paketa. Ideja: „Oblikujmo okruženje da OpenOffice.org bude izbor, ne samo iz potrebe, već i prava želja korisnika“.

Kao dobar laboratorijski mišić uzeta je Prezentacija (engl. Impress), program za pripremu i izvođenje prezentacija. Iako nisam uključen u poduhvat, sa strane mogu da primetim osnovne crte oko kojih se svi slažu da meniji ostaju u igri ali želi se smanjiti broj plutajućih i iskačućih prozorčića, a više nenametljivih kontrola u kontekstu i veća ujednačenost mogućnosti za interakciju (na primer mogućnost uređivanja elemenata na slajdovima i kada je uključen ređač slajdova).

I onda je krenulo sa predlozima, a među predlozima i:




Očekivano, usledili su komentari: „Ali ovo je baš kao i M* *****e 2007“ i „Mi ne želimo rib*n“, čak je došlo do peticije na Internetu. :-)

Onda je još jedan predlog razrađen, dorađen i upeglan, ovaj put zagovornici nisu iz Sun Microsystemsa već iz IBM-a i RedFlag Officea, a koji se zasniva na panelu sa strane:



Lično, meni se ovaj pravac dopada i mislim da ima potencijal.

Pogledajte detalje na:
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Sidebar_Proposal_by_IBM
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Proposal_by_Johannes_Eva

Kako se vama čini ideja?


Kao zanimljivost, pomenuo bih i da su u predlozima neki otišli baš daleko, npr. ovaj sledeći gde je uklonjena cela školjka sučelja i ubačena komandna linija uz direktnu interakciju sa objektima za sve ostalo. Jedino mi nije jasno kako bih popamtio sve ove prečice ;)



[ combuster @ 08.09.2009. 22:59 ] @
Shell i OSD, lol ludilo... Meni bi bila gotivna ta varijanta ali nije stvar u tome sta je meni gotivno nego sta je produktivno (a i cisto sumnjam da bi ova ideja zazivela).

Panel sa strane mi se cini kao najverovatnije resenje, na foru Glade Interface Designer-a :D

Ako se vrti neki poll na netu javni da ucestvujemo i mi ES-ovci...

[ Goran Rakić @ 08.09.2009. 23:07 ] @
Nema ankete, ali ima živahna dopisna lista [email protected] za „želje i pozdrave“ ;-)
[ combuster @ 08.09.2009. 23:29 ] @
Pa i nije bas zivahna, probaj da se pretplatis na lkml... :D Moram da ih pratim preko rss-a inace ode inbox... :D
[ Goran Rakić @ 08.09.2009. 23:55 ] @
Zato za lkml postoje dopisne liste sa sažetim pregledom poruka na lkml listi ;)
[ Challenger @ 09.09.2009. 00:01 ] @
Ili to prvo (deluje najfunkcionalnije, pa sta i ako lici na M$), eventualno dolazi u obzir IBM-ovo resenje, ostalo nije nizasta.
[ Mitrović Srđan @ 09.09.2009. 00:05 ] @
Jel smem jedno pitanje ali da ne ispadne flame?
Kako to da OpenOffice ne moze da ima tim developere/dizajnere koji ce da urade interfejs koji
lici na nesto i koji je funkcionalan
Sve ovo je godinama zastarelo po izgledu.
[ combuster @ 09.09.2009. 00:10 ] @
Nije flame, ali se ne slazem sa tobom, taj ribbon sto je uveo ms u o2k7 je najveca glupost koju je mogao da uradi a stvari je toliko zakomplikovao sa ui-jem da kada moram da odsljakam neku bazu u access-u jos uvek se drzim office-a xp... Nadam se da oo nece napraviti istu gresku...
[ Mitrović Srđan @ 09.09.2009. 00:19 ] @
Zasto prosto ne instaliras dodatak za stari UI :)
[ Illiron @ 09.09.2009. 00:26 ] @
Rekao bih da je korelacija ljudi koji ne vole ribon i koji koriste klasik temu visoka.

Meni se ne sviđa ni jedan od predloga. Kopija ribona bi mogla da izgleda bolje da su koristili neku lepšu temu. Panel sa strane mi se ne sviđa jer zauzima suviše mesta.
[ Goran Rakić @ 09.09.2009. 00:31 ] @
Da ne skrećemo temu, OpenOffice.org je projekat slobodnog softvera kome javno doprinose svi korisnici i partneri širom sveta i upravo to se i sada dešava. Ako imaš volje slobodno se pridruži svojim idejama.

Inače uopšte ne mislim da je trenutni izgled nefunkcionalan:



U izdanju 3.1 stiglo je puno detalja, klizač za zumiranje, umekšavanje grafike, prikaz objekata pri prevlačenju. Za 3.2 je planirana podrška za OpenType fontove što će takođe doprineti izgledu. U 3.0 su stigle nove podrazumevane ikonice, prerađeni su brojni prozorčići (npr. osobine dokumenta, elektronski potpisi,...). Iz izdanja u izdanje paket je sve atraktivniji, a već duže vremena sasvim odgovarajući većini potreba.

Citat:
Illiron:
Meni se ne sviđa ni jedan od predloga. Kopija ribona bi mogla da izgleda bolje da su koristili neku lepšu temu. Panel sa strane mi se ne sviđa jer zauzima suviše mesta.


Na današnjim pretežno širokim ekranima panel sa strane je veoma atraktivan jer obezbeđuje veću visinu za rad u dokumentu. Pogledaj ovaj primer i poređenje sa "standardnim" izgledom.

Meni se kod ribona ne sviđa „horizontalno traženje“, problem je uklopiti duže tekstove uz opcije, dolazi do prividno rasutog rasporeda. Malo prirodno, malo zbog veb sajtova lakše mi je da tražim nešto odozgo na dole nego levo desno. Sa ribonom je teško izvesti sklapajuće grupe (moraju da se skupljaju horizontalno) i zato moraju da se ubacuju nove kartice što je zbunjujuće, dok panel sa strane omogućava lako skupljanje nekativnih grupa.
[ Illiron @ 09.09.2009. 00:33 ] @
Po mom mišljenju bolje je da ostave izgled kakav je sad nego da na silu menjaju.
[ del-boy @ 09.09.2009. 00:37 ] @
Meni se sviđa ovaj predlog sa panelom sa strane. Dušu dao za wide screen monitore. Meni ribon nije toliko loš kao što ima ljudi koji ne mogu da ga podnesu i mislim da bi i on bio bolje rešenje za OO od trenutnog stanja, ali mi ipak sviđa ovaj panel...

Možda bi bila neka kombinacija zanimljiva... Nešto ribon-like sa osnovnim funkcijama koje se najčešće koriste, a panel da je skriven dok miš ne dođe do ivice ekrana (naravno, konfigurabilan autohide). Meni lično kao korisniku mislim da bi tako nešto najviše odgovaralo, ali ja u svakom slučaju nisam merodavan :)
[ Goran Rakić @ 09.09.2009. 00:40 ] @
I da, treba imati u vidu da su ovo samo skice i crteži, dakle šema boja, ivice, gradijenti,... to nije obrađivano i doći će na svoje mesto. Sada se raspravlja samo o konceptu.
[ Catch 22 @ 09.09.2009. 00:49 ] @
Ima ona stara izreka o "nepotrebnom izmišljanju tople vode" (da ne popinjem zaludnog popa i krštenje jarića?)...
Masovna upotreba personalnih računara nije pojava od juče, ne treba menjati okruženje koje prosečni kosrisnici očekuju (da ne kažem baš, na koje su navikli?).
Retki su, ako uopšte i postoje, oni kojima je OpenOffice.Org prvi office paket sa kojim se sreću... uglavnom korisnici očekuju da im OO.Org zameni konkurentski proizvod sa kojim su se prethodno već temeljno upoznali.
Više bih voleo da vidim neke stvarno pozitivne pomake u modulu Base, nego što će me dočekati iznenađujuće nesvakidašnji interfejs, sa kojim neću znati odakle da počnem!?!
[ Goran Rakić @ 09.09.2009. 00:52 ] @
Pomaci u Baseu, nešto ovako ili da započinjemo novu temu? ;)



Bila je i tu nedavno jedna anketica šta bi korisnici novo želeli, između ostalog ponuđene su bile i prave forme sa mogućnošću da se sakrije školjka OpenOffice.orga. Izveštaji (na slici), što je za ovaj tip programa svakako važnije, su već na nivou, manjka jedino dokumentacija.

A što se prosečnih korisnika tiče, i oni se menjaju:
Citat:

This myth assumes that the population’s understanding of a technology stays the same. I remember using an early Macintosh and watching the tutorial on how to use a mouse. Particularly how to double-click, and how to pick up the mouse and move it to the edge of the mouse pad if you run out of room. In its place on a modern Mac is a video demonstrating multi-touch gestures.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 09.09.2009. u 02:22 GMT+1]
[ Catch 22 @ 09.09.2009. 01:20 ] @
Nisam stigao još detaljno da pogledam novu verziju 3.1.1 mada sam je instalirao na nekoliko novih (tuđih) računara...
MS je u verziji 2007 totalno unakazio Access izazavši masovno negodovanje starih korisnika... možda nisu ni svesni da su time samo napravili mesta za adekvatnu zamenu (kada bi tako nešto i postojalo!). Većina dugogodišnjih korisnika Accessa nije uopšte voljna da se prestroji na DotNet ili šta god već što je MS naumio da isforsira.
Treba iskoristiti ovu "rupu" na vreme...
[ combuster @ 09.09.2009. 01:41 ] @
Ma ja sam totalno puko kad sam probao da odradim jednu bazu u 2007-ici. Nisam mogao da se snadjem oko osnovnih stvari a kamoli sta drugo. Cim zavrsim za dan dva neku bazu sto sam zapoceo pokusacu da odradim nesto slicno i u oo base-u - cisto probe radi. Cini mi se da sam ga malo drndao pre jedno 5-6 meseci i da sam hteo da vidim da li ima adekvatnu zamenu za vb i video sam tu openoffice basic ali ne znam koliko je slican sa onim iz office-a...
[ icobh @ 09.09.2009. 05:55 ] @
Ideja Ribbona o grupisanju srodnih radnji uopšte nije loša, ali po onoj staroj izreci: "Mator konj se ne uči orati", mi imamo problem. Sigurno da novi korisnici nemaju problema kao npr. što ja imam. Ja znam gdje je nekad bilo, ali te stvari sad jednostavno tražim na pogrešnom mjestu, zato se ne snalazim u novom Office-u...

P.S. I ovaj novi Ribbon može biti size friendly:
[att_img]
[ Ivan Dimkovic @ 09.09.2009. 09:54 ] @
A zasto bi uopste nesto menjali?

Razlog zasto komercijalni paketi imaju promene poput Ribbon-a je taj sto firme moraju da prikazu da je nov produkt vredan $$$ - kao i da kreiraju dodatnu industriju treninga.

Ne vidim ni jedan razlog zasto bi jedna OSS aplikacija morala da bude taoc toga - najgore sto mozete da uradite svojim korisnicima je da pretumbate UI "zarad inovacije" - videti reakcije korisnika na Ribbon UI.

Osim ako ne zelite da 100% izgledate kao MS Office - sto takodje moze biti problem jer su aspekti Ribbon UI-ja patentirani.

[ combuster @ 09.09.2009. 10:05 ] @
A da mi ipak odradimo foru sa shell-om i osd-om :D
[ Goran Rakić @ 09.09.2009. 10:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A zasto bi uopste nesto menjali?
Razlog zasto komercijalni paketi imaju promene poput Ribbon-a je taj sto firme moraju da prikazu da je nov produkt vredan $$$ - kao i da kreiraju dodatnu industriju treninga.


Puno je priča u kojima je OpenOffice.org uspešan komercijalan paket, korisnici se menjaju i traže napredak, a i u zajednici partnera i korisnika postoji želja da se izgled osavremeni. Tu je i problem sa dostupnošću naredbi i veliki broj iskačućih i plutajućih prozora u sučelju.

Evo još jednom vizija inicijative: „Oblikujmo okruženje da OpenOffice.org bude izbor, ne samo iz potrebe, već i prava želja korisnika“.

Izdanje 3.2 ide po planu, sa starim sučeljem i dalji razvoj teče naporedo sa ovim poduhvatom preporoda. Više detalja će se verovatno znati posle ovogodišnje OpenOffice.org konferencije u novembru.
[ combuster @ 09.09.2009. 10:28 ] @
Po meni stvar je vrlo prosta. Ima puno naredbi i opcija koje pocinju da se gomilaju i ui postaje nepregledan? Pa sta radis sa strukturom direktorijuma na fs-u? Pravis parent i subdirektorijume i organizujes ih tako da budu pregledni. Ista stvar bi po mom misljenju trebala da se uradi i sa ui-jem, jeste jedan klik vise ili dva ali je makar pregledno...
[ drvlada75 @ 09.09.2009. 10:49 ] @
Open office koristimo u firmi.
Pravo da kazem , ja sam pre za ubrzanje otvaranja dokumenata i kompatibilnosti sa wordom i excelom nego za bilo kakvo "ulepsavanje". Na otvaranje prvog praznog dokumenta ceka se preko 20 sekundi , za sledece najmanje 7 sekundi.
Ovo vazi za PIV sa 1GB RAM memorije i verzijom Open office-a 3.1.
Sa dokumentima koje dobijemo sa strane stvari su jos strasnije jer je 90% tih dokumenata u obliku tabele izradjene u wordu.
[ combuster @ 09.09.2009. 11:07 ] @
Nemam pojma, ja se ne zalim sto se tice performansi, nekad je bilo mnogo strasnije sada se na C2D sa 2GB RAM-a na lap-u dize writer za 3-5sek kada je dokument prazan, kada se radi konverzija zavisi od dokumenta koji otvaram...
[ biske86 @ 09.09.2009. 11:14 ] @
Ovde je potrebno sagledati realnost i videti šta dalje. Na primer, jasno je svima da ogromna većina ljudi koristi Microsoft Office. Ja mislim da je Excell nešto najbolje od Majkrosofta (bez obzira da li su početnu ideju ukrali ili ne, u to ne ulazim). Sa ovakvim činjeničnim stavom treba krenuti dalje. Ne razumem ljude kada kažu liči recimo na Word. Jel je Word toliko loš ili ga pljujete samo zato što je Majkrosoft to napravio? Znači pošto su ljudi naviknuti na Majkrosoft Office, a on je skup tako da posebno u ovo vreme krize ljudima treba ponuditi alternativno rešenje. Ubedljivo najveći problem kod OpenOffice je nekompatibilnost sa Office 2007. Znam da je dodata podrška ali nije sto posto dobra. Kada bude mogla da se izvrši konverzija iz OpenOffice-a u Microsoft Office bez da mora bilo šta da se prepravlja (kao recimo kad napravimo 2007 dokumnet pa ga sa Save As sačuvamo u 2003 i sve je u redu) onda će dosta ljudi preći na OpenOffice. Ovako svi mi imamo piratske verzije Office 2007 i teraj. Lično koristim istovremeno Windows XP i Slackware 12 na kome imam instaliran OpenOffice i radio sam dva seminarska u OpenOffice ali je bio problem kada sam trebao taj seminarski da predam. Onda sam vršio konverziju, pa mi formule nisu bile u redu, pa sam morao tekst da prepravljam, itd. Jednostavno nije na mestu. Da većina ljudi ima OpenOffice to bi bilo u redu ovako, nije mnogo upotrebljiv ako u njemu može sve što i u Microsoftovom paketu. Dakle, da rezimiram: da bi se povećao broj korisnika nije primarno da menjamo korisnički interfejs već samu funkcionalnost, a jedna od boljki je nepotpuna kompatibilnost sa Majkrosoftovim paketom..
[ Stranger2 @ 09.09.2009. 11:15 ] @
Da se ja pitam ja bi ostavio mogucnost biranja UI-a. Znacio ostavio bi mogucnost da se pri instalaciji programa izabere da li hocete da pocetni user interface bude classic ili novi. A kasnije bi kroz glavni meni takodje stavio opciju da korisnik moze promeniti UI.
Tako ne bi bilo sukoba ni rasprava. Dosadasnji zadovoljni korisnici jednostavno ostaju na starom UI-u i i dalje su zadovoljni. A korisnici koji vole inovacije takodje bi imali zbog cega biti zadovoljni jer bi mogli podesiti na novi UI.

Inace, kad su ovako slozeni programi u pitanju ja smatram da bi uvek trebali imati nekakav promenjiv UI. Ili da se menja ribon ili sidebar ili sta vec, bilo "pametno" ili rucno. Cisto zbog toga da bi ipak sve opcije mogle biti ponudjene a da Ui ne bude prenatrpan ikonicama.

p.s.
U MS office 2007 sam se jako brzo privikao na ribone. Mnogo brze sam zapamtio gde se koja opcija nalazi nego u starijim verzijama office-a. Nerado bih se vratio na klasican UI. To je ujedno razlog da openoffice.org uvede nekakvu alternativu ribonima ...radi korisnika koji su zavoleli ribone i ne bi ih napustali .
[ biske86 @ 09.09.2009. 12:20 ] @
Citat:
Stranger2: Da se ja pitam ja bi ostavio mogucnost biranja UI-a.

Zamisli kako bi teško bilo pisanje knjiga ili uopšte uputsava za korišćenje, a to priznaćeš nije mala sitnica.
[ Goran Rakić @ 09.09.2009. 12:41 ] @
Citat:
drvlada75: Open office koristimo u firmi. Na otvaranje prvog praznog dokumenta ceka se preko 20 sekundi , za sledece najmanje 7 sekundi.
Ovo vazi za PIV sa 1GB RAM memorije i verzijom Open office-a 3.1


Uputio sam ti privatnu poruku. Izgleda mi kao da niste uključili pokretannje OpenOffice.orga zajedno sa sistemom u podešavanju programa:



U vezi kompatibilnosti sa MSO formatima, naročito onim binarnim .doc/.xls, ja sam lično veoma zadovoljan ostvarenim nivom i tu ima stalnog napretka. Desetak ispravki kod binarnih formata, uvoz .docx/.xlsx tabela, crteža i dijagrama će biti poboljšan u 3.2, radi se na izvozu u .docx i podršci za objektni model makroa u Wordu (podrška za veliki deo funkcija Excel makroa dodata je u 3.0). Kako podrška za otvoreni dokument-format u MSO napreduje biće moguće i direktan rad sa OOo dokumentima, bez bilo kakve konverzije, a i sada znam situacije gde su ljudi u prilici da zahtevaju ODF. Kao savet, u radu treba izbeći česte konverzije formata, dokument sačuvati kao .odt/.ods i tek na kraju izvesti natrag.

Kada nastane neki problem, poželjno je prirediti mali test dokument, opisati problem i obavestiti programere bilo direktno na http://qa.openoffice.org/issue_handling/pre_submission.html ili preko lokalne korisničke dopisne liste [email protected]. Naravno, jasno mi je da većina ljudi time ne želi da se bavi, ali zato svaka ozbiljnija implementacija OpenOffice.orga bi morala da ima svog sistem integratora koji bi se bavio takvim slučajevima i svom klijentu omogućio da greška bude ispravljena u narednim izdanjima, a na korist cele zajednice.
[ biske86 @ 09.09.2009. 13:02 ] @
Nije problem da prijavim nedostatak samo nisam nikada to radio. Odradiću kao što si rekao. Samo ja kažem da su ponekad neki dokumenti vremenski kritični, i ako je potrebna ispravka onda se klijent buni. Zamišljam situaciju gde mi kaže ajde ne komplikuj nego mi pošalji dokument kako valja da ga pročitam u wordu. Naravno lepo je što imamo stalna poboljšanja na tom polju..
[ icobh @ 09.09.2009. 13:26 ] @
Citat:
Goran Rakić: Izgleda mi kao da niste uključili pokretannje OpenOffice.orga zajedno sa sistemom u podešavanju programa:


Meni se Word 2007 na Win7, na relativno staroj mašini: PIV 2,4GHz, 1GB RAM, ATI 9600 XT, diže za nekih 1,4 sek., ali čisto sumnjam da sam vidio sličnu opciju u Wordu, da se podiže zajedno sa sistemom...

Evo da budem iskren, mene to iritira kad upalim računar, a on nakon što je trebao da dođe u stanje da bude funkcionalan, on nešto krlja po računaru još 2 min... Neću da mi krlja i gotovo.
[ Goran Rakić @ 09.09.2009. 13:30 ] @
Word (MSO) upravo to i uradi, predučitava sve svoje biblioteke i diže se zajedno sa sistemom.
[ icobh @ 09.09.2009. 14:18 ] @
Kako? Evo ja upravo imam ispred sebe pokrenut Autoruns i ne mogu baš naći da se Office ili eventualno Word pokreću sa sistemom. Našao sam nešto ali je to banalno, u pitanju je Shell Extension, znači dodatak za desni klik u Exploreru...
[ Srđan Pavlović @ 09.09.2009. 14:39 ] @
Citat:
Word (MSO) upravo to i uradi, predučitava sve svoje biblioteke i diže se zajedno sa sistemom.


Nisam siguran za ovo (mada verujem Goranu), ali mi se cini, posto se Word 2007 (na Win7)
ucitava gotovo trenutno cak i kada se prvi put startuje (ok, na nesto jacoj masini sa 4GB rama),
rekao bih da su ipak neke stvari vec ucitane u memoriju, mozda ne sve, ali nesto svakako jeste.

Na istoj toj masini OO se prvi put dize par sekundi maksimalno, a svaki sledeci put trenutno, cak i kada nije
ukljucen OO QuickStarter.

Sto se tice korisnickog interfejsa, ja ne bih nesto posebno tumbao OO 3.1.1 koncept,
jedini sto se meni u okruzenju trenutno ne svidja nesto posebno su standardni GNOME
paneli, okviri, dugmici, itd - ali to nema veze sa OO.

Voleo bih da sledece izdanje GNOMA-a (po defaultu) dozivi malo facelift (malo je win95 smek),
a OO samo da prati to sve sa vec postojecim malo ulepsanim elementima.

Iskreno, prozori, okviri, dugmici, ikone i sve, mi bolje izgledaju na windowsu, mada
meni nije problem da tako sredim gnome (ili KDE), ali trebao bi po defaultu biti lepsi,
a po meni onda OO ne bi morao da trpi nikakve izmene, sto se mene tice trenutna
funkcionalnost mu je sasvim OK. Mada opet, ja i ne radim nista zahtevno i previse u OO :)
[ timmy @ 09.09.2009. 14:48 ] @
Na osnovu predloga iz prve poruke lako mi je doneti zakljucak da je cilj pribliziti ovaj proizvod
onome kako izgleda defakto standard na trzistu - ono sto vecina ozbiljnih korisnika kupuje od
Microsofta (za nemale pare, iako i sam Microsoft ima i jeftine/jeftinije pakete primerenije
ogromnoj vecini populacije, pre svega kucnim korisnicima). Ali taj defakto standard radi posao
koji mu je poveren, smanjuje troskove, cini produktivnost i efikasnonst vecom...

Sa druge strane imamo korisnike koji ne mogu (ili ne zele) da placaju za alat koji im (mozda i nije)
neophodan, ali da bi zadobili veci deo trzista treba pribaviti korisnike koji vec dobro poznaju
komercijalni proizvod. Verovatno najocigledniji i najkraci put je napraviti proizvod koji ce da bude
sto slicniji standardu, pri tome kopirati cak i ono sa cime se ogroman broj korisnika komercijalnog
proizvoda ni da nas ne slaze - svakako predstavlja najlaksu ali da li i najbolju odluku. Np,
besplatna alternativa svakako mora da postoji, dobro je sto ih ima vise!!!

No, dugorocno gledano jedini "pravi" put je biti sto slicniji originalu i cekati pravi trenutak. Ali,
zar nije pravo resenje u inovaciji a ne u pukom pravljenju besplatne sto slicnije kopije? Cilj
treba da bude napraviti proizvod koji ce da bude funkcionalan u svakodnevnom radu ne zaludjenim
geekovima koji na svojim kompjuterima imaju OS-ove (u 99% slucajeva u mnozini) cije verzije ili
komponente "obican smrtnik" ne moze ni da popamti, vec poslovnom korisniku kome ce ovakav
proizvod omoguciti lak, komforan i uspesan svakodnevni rad!

Ako je jedini argument cena - za vecinu ozbiljnih poslovnih korisnika vazice jos dug - "ja nisam
dovoljno bogat da koristim besplatne stvari!". Pogotovo ako se radi o proizvodu koji ce mi biti
smetnja u komunikaciji sa poslovnim saradnicima. Cena proizvoda koji se placa nije za kutiju u kojoj
se nalazi DVD i brosura na 20 strana!

Citat:
Na primer, jasno je svima da ogromna većina ljudi koristi Microsoft Office. Ja mislim da je Excell nešto najbolje od Majkrosofta (bez obzira da li su početnu ideju ukrali ili ne, u to ne ulazim). Sa ovakvim činjeničnim stavom treba krenuti dalje. Ne razumem ljude kada kažu liči recimo na Word. Jel je Word toliko loš ili ga pljujete samo zato što je Majkrosoft to napravio? Znači pošto su ljudi naviknuti na Majkrosoft Office, a on je skup tako da posebno u ovo vreme krize ljudima treba ponuditi alternativno rešenje. Ubedljivo najveći problem kod OpenOffice je nekompatibilnost sa Office 2007. Znam da je dodata podrška ali nije sto posto dobra. Kada bude mogla da se izvrši konverzija iz OpenOffice-a u Microsoft Office bez da mora bilo šta da se prepravlja (kao recimo kad napravimo 2007 dokumnet pa ga sa Save As sačuvamo u 2003 i sve je u redu) onda će dosta ljudi preći na OpenOffice.

E ovo je bila poenta cele price!

Citat:
Pravo da kazem , ja sam pre za ubrzanje otvaranja dokumenata i kompatibilnosti sa wordom i excelom nego za bilo kakvo "ulepsavanje". Na otvaranje prvog praznog dokumenta ceka se preko 20 sekundi , za sledece najmanje 7 sekundi.


Citat:
Word (MSO) upravo to i uradi, predučitava sve svoje biblioteke i diže se zajedno sa sistemom.


Iskreno, bas me zanima koji su to Word-ovi servisi a koji nisu deo OS koji se podizu pri podizanju sistema.

Na kraju, suociti se sa "suceljem" ne treba da bude prioritet!

Pomalo off: "sucelje" je valjda hrvatko-srpsko-.... ko zna cija kovanica koja je na ovim prostorima verovatno
poznata samo citaocima izvrsnog hrvatskog "BUG" ili "Mreze" ali ce je ocigledno "prevodioci" ovog
proizvoda pokusati ugurati i u srpski jezik!

Pozdrav
[ 93 Stefan @ 09.09.2009. 20:02 ] @
Ćao, nisam sve čitao samo početak tako da...
Glupost je ribbon. Kada sam jednom koristio M$2007 nisam mogao uopšte da se snađem. A i mnogo je sporije od ovih starih, a i tamo je nekako sve čudno promešano. Jeste da lepše izgleda ali ipak... Sigurno će mnogi reći da je to zbog navike, ali ipak mislim da tu ima još nečega, razumete me.
Možda jedino da nekako napravite trodimenzionalne ove stare menije i da ih nagurate možda u neki ćošak ili ugao.
[ Zoran Milovanovic @ 09.09.2009. 20:28 ] @
Iskreno, dopada mi se ribon fora, dopada mi se to sto ne moram da listam sve menije i pamtim gde je sta, sve se vidi, samo bih ga premestio levo/desno, zbog prostora koji zvrnda prazan. Video sam na pocetku teme tako nesto.
[ icobh @ 09.09.2009. 22:49 ] @
Bilo bi dobro vidjeti, kako bi MS uradio Office sa novim Vista/7 Client transparentnim prozorom. Ja evo već neko vrijeme koristim FF u tom fazonu i sad se pomalo bojim da će mi "normalni" programi početi praviti problem...

[ formeye @ 10.09.2009. 09:58 ] @
I ja sam za sidebar - kao sto to sada radi koffice 2. Oduzimati debelu horizontalnu straftu (ribon) u svetu gde ima sve vise i vise wide ekrana je (imo) ludilo.
[ Goran Rakić @ 10.09.2009. 12:52 ] @
Evo i sličica za one koji ne znaju za http://www.koffice.org

[ Take 5 @ 10.09.2009. 13:57 ] @
Citat:
formeye: I ja sam za sidebar - kao sto to sada radi koffice 2. Oduzimati debelu horizontalnu straftu (ribon) u svetu gde ima sve vise i vise wide ekrana je (imo) ludilo.

Da li je moguće da baš niko ni prstom ne mrdne oko podešavanja radnog okruženja!???!!
Kao da svi koristite Office onako kako nativno stiže po završenoj instalaciji ("Out Od The Box")?!!!!??

Taj MSO2007 Ribbon o kome pišete se veoma lako podesi da ne bude stalno prisutan na ekranu, nego se pojavljuje samo kada kliknete na željenu stavku...





Sakriven Ribbon




Aktiviran Ribbon: klikom na stavku "Home"
[ Goran Rakić @ 10.09.2009. 14:58 ] @
Citat:
Take 5: Da li je moguće da baš niko ni prstom ne mrdne oko podešavanja radnog okruženja!???!!
Kao da svi koristite Office onako kako nativno stiže po završenoj instalaciji ("Out Od The Box")?!!!!??


Verujem da Ivan uopšte ne koristi MSO, a i ja takođe. ;-) Nije pitanje može li se nešto sakriti, pitanje je može li da se bolje uklopi, da bude prisutno, a da ne smeta.
[ Mitrović Srđan @ 10.09.2009. 15:44 ] @
A sta tacno fali Ribbonu ? Ne koristim MSO u profesionalne svrhe ali ga korisitm svakodnevno
i uopste mi nije tesko pao prelazak na novi UI koji mi se vise svidja nego prethodni. Sve je tu
prisutno od najpotrebnijih alata. Do svih se dolazi na klik ...
[ Stranger2 @ 10.09.2009. 16:47 ] @
Citat:
I ja sam za sidebar - kao sto to sada radi koffice 2. Oduzimati debelu horizontalnu straftu (ribon) u svetu gde ima sve vise i vise wide ekrana je (imo) ludilo.

slazem se. treba voditi racuna o razlicitim ekranima.
Najbolje mi se cini resenje kod kojih mozes customizovati polozaj bilo kojeg elementa.
Na primer:
- kao kod opere gde svaki toolbar ima opciju
Placement: top, bottom, left, right, i off. tako svaki toolbar moze postati i sidebar a moze biti i postavljen gde vam odgovara.
- ili kao kod TopStyle editora gde elemente mozes pomerati gde hoces a kad elemenat pomeris jedan na drugih mozes birati hoce li biti Tabbed (kartice) ili Stacked (jedan iznad drugog kao task pane kod windowsa)
- i kod photoshopa CSS3 i CSS4 je isto odlicno reseno smestanje velikog broja elemenata korisnickog interfjesa.

...dakle resenja vec postoje. nema potrebe za izmisljanjem tople vode. treba samo da se odluce kakvo ce.
[ Zoran Milovanovic @ 11.09.2009. 00:10 ] @
Ovo sa KOffice jeskroz kako sam zamislio :P
[ Catch 22 @ 11.09.2009. 01:51 ] @
Ako se cela priča završi ovako kako ste počeli na "OO.Org+Linux" onda od toga i neće biti baš neke vajde!?
Valda je osnovna ideja da OO.Org treba da se približi što masovnijem krugu korisnika, a ne da ostane u užem porodičnom krugu pingvina!
[ Goran Rakić @ 11.09.2009. 10:22 ] @
Ne razumem šta si hteo time da kažeš.
[ icobh @ 11.09.2009. 11:03 ] @
Čovjek je htjeo da kaže, ako se bude OO što drugačije razvijao od MS Office-a i što se bude više pikala Pingvinska riječ, tako je njegova šansa da doživi uspjeh kao npr. Firefox biti sve manja.
[ Take 5 @ 11.09.2009. 12:34 ] @
Citat:
Goran Rakić: Ne razumem šta si hteo time da kažeš.


Možda zbog ovoga?

[att_img]
[ combuster @ 11.09.2009. 12:40 ] @
Pa to po vasem bi trebalo da pretvorimo Linux u Windows, da bude ceo baziran na mono-u, da se svi windows programi portuju direktno na linux po principu "nabadaj kod da bude sto slicnije a ui je najmanji problem" i da preuzmemo windows driver model kroz neki novi layer, umnozicemo mi ndiswrapper :) Sve linux distribucije da se ukinu i da postoji samo jedna koja ce biti Microsoft Certified ili je nece ni biti...

Bulls***

Tako bi smo dobili na market share-u garant, svi bi bili zadovoljni ali polako, prvo da krenemo od OO-a...
[ icobh @ 11.09.2009. 13:07 ] @
Ne, ne mislimo tako, ali onda ne treba praviti OO za Windows i gotovo. Sve dok je OO drugačiji od MSO, OO na Windowsu nema šta da traži. Evo, ja sam sa IE na FF prvenstveno prešao zato što je tranzicija bila potpuno bezbolna. FF 0.8 je ličio na IE u velikoj mjeri. Možda su tabovi bili najveća estetska razlika...
[ combuster @ 11.09.2009. 13:20 ] @
Kako to mislis da OO nema sta da trazi na Windows-u???

Pa nije svuda u svetu kao kod nas, zasto bi neko placao MS Office paket (ili MS Works za sitnije stvari) ako mu je potrebno da eventualno otkuca i istampa neki izvestaj? OO Calc i Writer sasvim pristojno mogu da odrade veliki deo posla i to za dz... Secam se da si rekao da imas software-a u vrednosti od 3K EUR-a. Ok, ti si platio Office i zasto uopste razmisljas o OO-u, to bi mogli da rade ovi sa piratskiim office-om i da pozele da imaju isto tako nesto samo besplatno :)

Nama ostalima koji koristimo iskljucivo oss, open office predstavlja a gift from heavens i zadovoljni smo onim sto trenutno imamo a ako se nesto tu i pitamo razmisljamo o tome kako da unapredimo software da bi rad na njemu bio jednostavniji i udobniji a veruj mi zadnja rupa na svirali je priblizavanje izgleda office-u :) Sto se funkcionalnosti i kompatibilnosti sa doc i xls-om za sada je situacija zadovoljavajuca - nije perfektna ali ok, meni sasvim lepo zavrsava posao...
[ Take 5 @ 11.09.2009. 13:35 ] @
Citat:
combuster:.. zasto bi neko placao MS Office paket (ili MS Works za sitnije stvari) ako mu je potrebno da eventualno otkuca i istampa neki izvestaj?...


Citat:
Catch 22:... uglavnom korisnici očekuju da im OO.Org zameni konkurentski proizvod sa kojim su se prethodno već temeljno upoznali.


Problem Linux zajednice je iracionalna isključivost i negiranje svega što ima veze sa MS, obični smrtnici nemaju taj problem (as simple as that)


Iako sam isključivi Windows korisnik, zadnjih dve - tri godine povremeno koristim i poneki Live Linux kada mi zatreba, jer ne patim od iracionalne isključivosti, kojom bih svoje potrebe ograničavao...
(skoro da bi se moglo reći da ne volim da budem ograničen)
[ icobh @ 11.09.2009. 13:39 ] @
Postoji nekoliko razloga zašto ja tako mislim:

1. Nije everyday use i radi posao isto.
2. Navika je čudo.
3. I ponovo radi posao. A kako radi posao? Da li je to možda moglo lakše ili bolje da se uradi? Dosta pitanja je otvoreno.

P.S. Skidam sad OO 3.1.1, pa ću kasnije baciti par uporednih screenshotova.

P.S.S. Još jedan dobar primjer onoga što ja pričam je Opera. Ja nikako ne mogu da je koristim ma koliko god pokušavao. Nekako, sve mi smeta, a da nisam usamljen slučaj, govori Operin Market share...
[ combuster @ 11.09.2009. 13:45 ] @
Citat:

Take5:Iako sam isključivi Windows korisnik, zadnjih dve - tri godine povremeno koristim i poneki Live Linux kada mi zatreba, jer ne patim od iracionalne isključivosti, kojom bih svoje potrebe ograničavao...
(skoro da bi se moglo reći da ne volim da budem ograničen)


Iako sam iskljucivi Linux korisnik drzim virtualbox sa xp-om + access jer mi donese pare ponekad... Ne mogu da ubedjujem ljude da stavljaju open office...
[ biske86 @ 11.09.2009. 14:14 ] @
Citat:
Problem Linux zajednice je iracionalna isključivost i negiranje svega što ima veze sa MS..

Ovo je veoma lepo rečeno.
Dobar je i primer sa Firefox-om. Jednostavno uzimaju u obzir profil korisnika na Windowsu i zato imaju uspeha.
[ Goran Rakić @ 11.09.2009. 14:57 ] @
Cilj inicijative nije da napravi kopiju drugog proizvoda već da unapredi ovaj kancelarijski paket za postojeće i nove korisnike. Ono prvo jednostavno nije ostvarivo niti dopušteno.

Fajerfoks je popularan jer je dobar preglednik, a ne zato što liči na IE (čak naprotiv, sada je IE daleko sličniji Fajerfoksu nego obrnuto).

Windows je jedna od četiri osnovne zvanično podržane platforme za OpenOffice.org, veliki deo razvoja je posvećen Windows podršci a najveći broj korisnika i testera koristi taj operativni sistem.

@icobh: Dobrodošao među korisnike ;)
[ icobh @ 11.09.2009. 15:59 ] @
^Znači, jedno je probati, a drugo je koristiti... Jedno je raditi, a drugo je biti zaposlen ;)

Što se tiče OO, ja sam upoznat sa njim već od verzije 1.0. Ovaj najnoviji me prijatno iznenadio, pošto sam ja poslednji probao 2.4.0. Mada, za mene kao nekog ko je probao mnoštvo programa ovakve vrste, promjene nisu spektakularne, ali se vide. Imam par zamjerki, lične prirode, možda to neko ne vidi, ali ja da. Dakle:

1. Spor Cold Start (~6 sek. na ovom računaru na kojem se W2007 pali za 1,5 sek.)
2. Potrebna veća integracija sa sistemom na kojem se izvršava
3. Nekompatibilnost sa MSO formatima, čak sa 2003 verzijom
4. Sakrivenost nekih opcija npr. FontWork (Jedva sam ga našao i skontao da je to WordArt iz Worda)
5. ... (dopuniću kasnije)
[ HeYoo @ 12.09.2009. 01:51 ] @
OO je odlican paket. Da ima mana ima ih ali ne moze se od jednog opensource paketa traziti nerealno. Najcesca primedba je nekompatibilnost sa ms formatima.
Potpuna kompatibilnost nece nikad biti postignuta iz dobro znanih razloga. Licno nisam imo mnogo problema sa otvaranjem ms dokumenata (mada nije bilo nista komplikovano) da budem iskren vidjo sam da pravi gluposti kod nekih ppt prezentacija gde nesto sklizne sa slajda..
Tvrdim da OO zavrsava 90% poslova kod prosecnog korisnika i osim delimicne nekompatibilnosti nema sustinske razlike od ms proizvoda.
Da li se pokrece za 6 ili 3 sec je irelevantno.. to jedino zanima lokalne hakere koji na kompu imaju instaliranih programskih paketa u vrednosti od recimo 2k USD, a nista nisu platili i zaradili(mozda bi onda shvatili znacaj OO) Baska to sto prosecni pljuvac ne koristi ni 5% mogucnosti istih programskih paketa.
Sto se tice sminke ona uvek dobro dodje kad nema novoh ideja.. ako pustite s tim jos i reklamu kako je to revulucionarno i kako im bas to nedostaje u zivotu mozete prodati jedno te isto... iznova i iznova
[ icobh @ 12.09.2009. 05:31 ] @
Citat:
HeYoo: OO je odlican paket. Da ima mana ima ih ali ne moze se od jednog opensource paketa traziti nerealno.

Ako se ne može ni očekivati nešto od OS projekta, onda se ne može ni zvoniti na zva zvona da je bolji/više potrebniji od pro SW-a koji je na tržištu već 20 god.

Citat:
HeYoo: Najcesca primedba je nekompatibilnost sa ms formatima. Potpuna kompatibilnost nece nikad biti postignuta iz dobro znanih razloga.

MS je otvorio svoje formate ima već godinu dana.

Citat:
HeYoo: Da li se pokrece za 6 ili 3 sec je irelevantno.. to jedino zanima lokalne hakere koji na kompu imaju instaliranih programskih paketa u vrednosti od recimo 2k USD, a nista nisu platili i zaradili(mozda bi onda shvatili znacaj OO) Baska to sto prosecni pljuvac ne koristi ni 5% mogucnosti istih programskih paketa.

Imam osjećaj da je ovo upućeno meni, ako se ispostavi kao tačno, onda nemamo mi više šta da pričamo.
[ HeYoo @ 12.09.2009. 21:51 ] @
@icobh
Kao sto rekoh dovoljno je dobar, a posto je i besplatan za mene licno je bolji. Dugo vec nemam instaliran ms office i ne patim ni malo zbog toga.
Sto se tice otvorenosti formata... nisam znao ali bi na polju tih formata trebao da se uspostavi standard(open naravno) a ne da se i sami korisnici ms offica frustriraju zbog menjanja standarda.
Nisam imao nameru da te vredjam ali slazes se da postoji odredjena grupa "korisnika" koji probavaju tone piratskog softvera i to im daje za pravo da pljuju na necij rad(nebitno sto je open). Ako si se nasao prozvanim izvini ali je to moje misljenje.
[ Zoran Milovanovic @ 12.09.2009. 21:59 ] @
Pa MS Office sam po sebi nije kompatibilan, 2003 - 2007, A tek Mac vs Win verzija...
Tako da ako tvorci sami ne umeju da upakuju to kako valja, nema sta da se prepisuje tu OO timu.
[ icobh @ 12.09.2009. 22:11 ] @
Moglo bi biti kompatibilno, ali šta bi onda prodavalo nove proizvode (inkarnacije)?!
[ _Diamond_ @ 13.09.2009. 16:11 ] @
Smeta i komplikovanost nekih stvari,recimo ubacivanje broja stranice je mnogo jednostavnije na MS Office,a recimo i u MS Office je lakše napraviti kolumne od teksta.Kada sam to tražio u OO,našao sam na netu,a help u OO je neupotrebljiv za to.Opet kolumne u OO imaju gomilu podešavanja u MS Office je to jednostavnije.
Još jedna mana,kao da portable verzija OO uvek kasni po par meseci,izgleda da su oni koji se bave OO malo "digli ruke" od toga.Portable Firefox uvek dođe na vreme.Žao mi je i što java ne ide u portable verziji OO.
Što se kompatibilnosti tiče,problem su tabele,kao i ćirlični font.Tj kada kažemo kompatibilnost,znači i da dokumente u .doc formatu koje je napravio OO može da otvori i MS word.Međutim dobijao sam u takvim dokumentima kockice od ćiriličnih slova.
I smeta default insistiranje OO na svom formatu,prilikom svakog snimanja .doc fajla.
[ Goran Rakić @ 13.09.2009. 17:22 ] @
Citat:
_Diamond_: Međutim dobijao sam u takvim dokumentima kockice od ćiriličnih slova.


Možeš li da dostaviš neki primer kako bismo pogledali i pokušali da pronađemo grešku? Da li si prijavio grešku na http://qa.openoffice.org/issue_handling/pre_submission.html ?


Citat:
I smeta default insistiranje OO na svom formatu, prilikom svakog snimanja .doc fajla.


Iako postoje objektivni razlozi za forsiranje otvorenog dokument-formata, postoji opcija u podešavanjima da se to isključi:

[ _Diamond_ @ 13.09.2009. 20:46 ] @
Nisam prijavio gresku,moram priznati.Jednostavno jedno vreme sam koristio samo OO a sada ga koristim paralelno sa MS wordom.Odnosno razocarao sam se u OO.





Razumem ja da se podešavanje OO kada je u pitanju .odt može promeniti,ali nervira.
Odnosno ako ja snimam u .doc da bi moj fajl bio kompatibilan sa MS wordom,ne vidim razloga za ovim default podesavanjem.I kada stavim default podesavanje za snimanje u .doc,odmah dobijam info da će mi podaci možda biti izgubljeni ako mi je .doc default save format.
Hvala za info oko promene tog settinga.
[ combuster @ 13.09.2009. 22:07 ] @
Zamislite tek IBM-ovce kako ce da se nerviraju...

http://www.linux-magazine.com/...BM-Throws-Out-Microsoft-Office
[ Predrag Supurovic @ 14.09.2009. 10:50 ] @
Preporod za OOO bi bilo da najzad dobije normalnu dokumentaciju, da mu ispravno radi podrska za formate datuma koji nisu MM/DD/YY, ili da najzad dobije nesto priblizno Access-u.

Nazalost, vec odavno se u softverima sve svodi na kozmeticke promene.

Da se razumem, OOO korsitim od prve verzije, otkad i ne korsitim MS office i nemam nameru da ga menjam.
[ Goran Rakić @ 15.09.2009. 00:27 ] @
Citat:


Možeš li postaviti ovde dokument sa greškom? Samo snimak nije od pomoći.


Citat:
Predrag Supurovic: Preporod za OOO bi bilo da najzad dobije normalnu dokumentaciju.


Ja sam veoma zadovoljan sa OpenOffice.org Conceptual Guide, a u našem okruženju popularni su i HrOpen priručnici i udžbenik po ECDL programu a koji prati OpenOffice.org u izadnju Carneta.

Za pomoć pri pisanju makroa, korisne su „klasik“ OpenOffice.org Macros Explained, imam i Learn OpenOffice.org Spreadsheet Macro Programming, a ranije sam koristio OpenOffice.org BASIC Programming Guide koja je i slobodno dostupna na OpenOffice.org vikiju.
[ _Diamond_ @ 16.09.2009. 19:07 ] @
U pitanju su neki fontovi koje open office vidi,a word 2002 verzija ne vidi.
U ovom slučaju je .doc fajl napravljen u OO (ćirilca arial) koji se bez problema otvara u OO,dok ga word ne prepoznaje.Međutim prostim selektovanjem nekog drugog teksta,kockice se vraćaju u MS wordu,u smislen tekst.
Čudan bag,šta reći.

http://rapidshare.com/files/280982704/pesma_01_word.zip.html

Password za file je

openofficeproblem

[Ovu poruku je menjao _Diamond_ dana 16.09.2009. u 22:26 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 16.09.2009. 21:32 ] @
Ne razumem zašto komplikuješ, prvo moram da čekam na rapidshare-u, pa da raspakujem... na kraju dobijam neku grešku da arhiva koristi neodgovarajuću kompresiju. Okači lepo dokument uz poruku.
[ icobh @ 16.09.2009. 22:09 ] @
^Možda te File Roller zeza
[ _Diamond_ @ 17.09.2009. 08:01 ] @
evo možda može ovako

http://www.esnips.com/doc/dcc4...c21-71d2e624a8db/pesma-01-word

pass openofficeproblem


Meni sa rapidshare sve lepo radi,proverio sam.Koristim 7-zip portable.
Ja nisam video nikakvu opciju za prikačenje fajla uz poruku,pa sam uradio na ovaj način.Sad vidim da se pojavljuje samo kada se poruka ispiše.
[ Catch 22 @ 17.09.2009. 08:42 ] @
Tvoj problem je što nepotrebno koristiš neispravne, prastare fontove iz vremena Windowsa 3.11 (Cir Arial!!!!!??????)





Regularan Arial font daje normalan prikaz
[ _Diamond_ @ 17.09.2009. 21:10 ] @
Hvala na pomoći. Sad i ja vidim taj datum na fontu da je od 1993. Tražim na netu,ali sve nalazim arial u staroj verziji iz 1993.
A gde mogu da nađem novije fontove ? Može li neka pomoć ?
[ Catch 22 @ 18.09.2009. 01:02 ] @
Standardni Arial stiže uz sam Windows (XP / Vista / Win7) i nema nikakve potrebe da tražiš nekakav poseban "ćirilični Arial".
Pravilnom instalacijom multijezičke podrške i dodavanjem ćirilične srpske tastature, moći ćeš da koristiš ćirilični deo kodne strane ("ćirilična slova"), jer je već sadržan u osnovnom fontu.
[ _Diamond_ @ 18.09.2009. 10:02 ] @
Meni je problem jer su neki već pisali u tom fontu,tj ja mogu da pišem putem jezičkih podešavanja,no problem je sa otvaranjem tuđeg ćiriličnog teksta u starom fontu.
U svakom slučaju hvala na razjašnjenju.
[ Goran Rakić @ 20.09.2009. 18:56 ] @
Za stare dokumente možeš da upotrebiš konvertor.
[ _Diamond_ @ 23.09.2009. 09:22 ] @
Konvertor imam,hvala na obaveštenju.Mislim da on služi za prebacivanje iz ćirilice u latinicu,a ne kada je ovaj bag u pitanju,ili grešim ?
Inače upravo sam proverio,sada kada napravim dokument u MS wordu,u fontu ćirilica arial,OO može da pročita isti.Takođe i kada napravim u OO .doc fajl sa istim fontom,MS word može da pročita.
Moguće da taj font pravi probleme samo kada je u pitanju kompatibilnost između OO starih i novih verzija.
[ error-exe @ 12.10.2009. 11:03 ] @
kakav je recnik jel ima sinonime jel ispravlja redosled reci recimo kao sto sad ima ms2007 za eng da recimo ako si dobro spelovao rec ali joj tu nije mesto da ti oboji i prebaci je gde treba da bude mislim naravno za eng na takav srpski recnik nacekacemo se mi jos dosta vremena pozz
[ Goran Rakić @ 12.10.2009. 12:38 ] @
Od pre nekoliko izdanja postoji provera gramatike, http://www.languagetool.org/screenshots/ ali rezultati za engleski su trenutno ispod industrijskog proseka. Dodatak se međutim brzo razvija.

Rečnici sinonima su daleko bolji, engleski je zasnovan na WordNet mreži i isporučuje se uz standardnu instalaciju paketa. Ja se nadam podršci za srpski u izdanju 3.3, nedostaje nekoliko dobrovoljaca da pomognu oko pripreme i pakovanja.