[ arsenije3 @ 09.09.2009. 22:33 ] @
RTS je gromoglasno najavio prenos utakmice Srbija - Francuska kao prvo emitovanje nekog programa u HD tehnologiji. Interesuje me da li je neko zaista pratio ovaj prenos kako je najavljeno, s obzirom da ja nisam uspeo da pronadjem ovaj digitalni servis, iako sam do juce bez ikakvih problema direktno sa predajnika Avala (UHF 27. kanal) pratio u digitalnom formatu RTS 1, RTS 2, TV Avala (mada je ton pomesan sa tonom 202) i RTS Digital (tzv. Kanal kulture). Dakle svi ovi kanali su danas (9.9.2009.) jednostavno nestali, a HD-a nema, pa nema ...
[ Misa_exclusive @ 09.09.2009. 23:43 ] @
Ma kakav spektakl... :) Sta pale narod kad bilo cime da rade prenos, svejedno je. Kad to bace na zemaljkis signal u PAL rezoluciji nema vajde ;)
[ arsenije3 @ 10.09.2009. 17:46 ] @
Izgleda da je odgovor prilicno jednostavan ... U nameri da kroz jedan kanal (27. UHF Avala) "progura" i HDTV, RTS je "naprasno" presao sa MPEG-2 na MPEG-4 sistem kompresije. Tako ce nama "srecnicima" koji nemamo podrsku za MPEG-4 biti potrebno jos nesto dodatnog "hardware"-a, tj. moracemo jos nesto novca da doturimo sirotim fabrikantima i trgovcima ... Pa ce onda doci MPEG-1298 i td. ... Sve u nastavcima ...
BTW MPEG-4 standardizacija jos nije zavrsena, tako da moze i ono o istrcavanju pred rudu ...


Citat sa RTS sajta (obratiti paznju na MPEG 4):

"Kako može da se gleda?

Treba primiti signal (27. UHF kanal sa predajnika Avala) pomoću spoljne antene i imati moderan TV prijemnik sa DVB-T tjunerom koji prima MPEG 4 signal, ili eksterni uređaj sa istim karakteristikama.

Radio-televizija Srbije od 6. aprila 2005. godine sa Avale, i od 29. novembra, iste godine, sa Fruške Gore, emituje paket TV programa u digitalnom formatu koji, sem redovna dva programa RTS, sadrži i Kanal kulture - RTS digital, prvi poseban digitalni kanal u našem regionu."

[Ovu poruku je menjao arsenije3 dana 10.09.2009. u 19:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao arsenije3 dana 10.09.2009. u 19:23 GMT+1]