[ dalibor_mijatovic @ 11.09.2009. 00:51 ] @
Ja sam nov u programiranju, a na visoj smo poceli od "c". Pa me interesuje kako je najlakse savladati osnove ovog programsko jezika ???
[ Srđan Pavlović @ 11.09.2009. 01:55 ] @
Ovde sigurno vec imas preporuke po nekim TOP temama za kvalitetne knjige
za pocetnike - naravno, jos ako uz sebe imas nekog ko dobro zna C, da ti
pomogne, to je jos bolje.

Ima dobro napisanih knjiga, pa polako...

http://www.elitesecurity.org/t219106-Srpski-skolski-tutorial
[ Goran Arandjelovic @ 11.09.2009. 02:27 ] @
Bitno je da naučiš osnovne koncepte:
- kako uprošćeno izgleda memorija kojom barata tvoj program
- osnovne tipove podataka
- šta su promenljive, vrednosti...
- šta je to funkcija, poziv funkcije, povratna vrednost, argumenti funkcije
- osnovna priča o main funkciji, ko nju poziva, šta je njena povratna vrednost...
- šta su to memorijske adrese, pokazivači...

A kasnije se lako savladaju neke druge stvari:
- petlje (for, while, do-while) i šta su to "break", "continue"...
- kontrola toka (if, switch...)
- šta su to operatori i vrste operatora (i moguće operacije nad tipovima podataka)

Onda recimo:
- kako napraviti svoj tip podataka (strukture)
...
...
...
- dinamička alokacija...
...
...

a i negde između pogledaj osnovne funkcije za čitanje i ispisivanje podataka (promenljivih).

itd.

Malo sam nakaradno sve ovo napisao, ali poenta je da nigde ne žuriš i da ne uzmeš sada neku knjigu (koju god) i pokušaš da naučiš celu...ili možda da sve odjednom razumeš ako baš ne ide iz prve.
[ X Files @ 11.09.2009. 06:40 ] @
Citat:

Ja sam nov u programiranju, a na visoj smo poceli od "c". Pa me interesuje kako je najlakse savladati osnove ovog programsko jezika ???

Desava se cesto da profesor ima neki svoj stil davanja ispitnih zadataka, sto rezultuje tipiziranim zadacima. Zato nije lose (pored saveta koje si vec dobio) nabaviti sve od dokumentacije (knjige/skripte/zbirke zadataka/rokovi) koje tvoj profesor daje ili preporucuje, cisto da se orjentises u materijalu.

Konacno, treba da nabavis neko razvojno okruzenje/kompajler da probas ono sto ucis, jer od gledanja i vizuelnog razumevanja neces imati puno koristi kada je ispit u pitanju.

Za isprobavanje primera, obicno na ovom forumu preporucujemo MingW jer je sasvim dobro uskladjen sa standardima i nije preterano glomazan za preuzimanje:
http://www.elitesecurity.org/p1914937


I naravno, sve sto nije jasno mozes da pitas na forumu.
[ Eurora3D Team @ 23.09.2009. 19:26 ] @
Inace ... c je relativno jednostavan jezik u poredjenju sa drugima. Vazno je da pravilno shvatis neke osnovne koncepte (npr. strukture i pointere) , posle bi trebalo da ide lako.