[ mulaz @ 13.09.2009. 16:22 ] @
Se secate prica o tesli... i kako je imao ideje da ce iz atmosfere da sakuplja energiu, i da je salje po atmosferi dalje? I kako su ga svi imali za ludaka.... i niko nije hteo nista da mu finansira?

Citat:

UCLA atmospheric scientists have discovered a previously unknown basic mode of energy transfer from the solar wind to the Earth's magnetosphere. The research, federally funded by the National Science Foundation, could improve the safety and reliability of spacecraft that operate in the upper atmosphere.

"It's like something else is heating the atmosphere besides the sun. This discovery is like finding it got hotter when the sun went down," said Larry Lyons, UCLA professor of atmospheric and oceanic sciences and a co-author of the research, which is in press in two companion papers in the Journal of Geophysical Research.

http://newsroom.ucla.edu/porta...scover-surprise-in-101025.aspx

Naravno u tekstu nema nista o Tesli, ni o idejama kako prikupljati tu energiju i koristiti je za napajanje domacinstava... tako da ostaje vecina teslinih ideja jos kao "price za malu decu", kojima niko nista ne veruje, dok ne otkriju nesto poput ovoga. I onda ce opet neki amerikanac da nakaci na to svoje ime, i svi ce da se hvale, kako pred njima, niko nije mogao ni da zamisli da je nesto tako moguce.
[ Shadowed @ 13.09.2009. 16:35 ] @
Pa, i ja imam ideje o koirscenju antimaterije kao pogonskog goriva i niko nece da me finansira. I kada za 50ak godina neko to narpavi, trebalo bi meni da pripadnu zasluge? Nije nego.
[ optix @ 13.09.2009. 16:40 ] @
Jesi trazio finansiranje? ;)

[ mulaz @ 13.09.2009. 17:04 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, i ja imam ideje o koirscenju antimaterije kao pogonskog goriva i niko nece da me finansira. I kada za 50ak godina neko to narpavi, trebalo bi meni da pripadnu zasluge? Nije nego.


da.. ali za 50 godina kad bude antimaterija koristena kao pogonsko gorivo (nadajmo se), nece niko da napise "Scientists discover surprise - antimatter can be used as a fuel".
Rec "surprise", bar meni znaci da je nesto bilo neocekivano.
mislim da bi tu bolje islo "As predicted (by)..."
[ ventura @ 13.09.2009. 17:06 ] @
BTW, Tesla je bio Amerikanac.
[ Slobodan Miskovic @ 13.09.2009. 17:20 ] @
Po rodjenju Srbin ;) nacionalnost se dobija po rodjenju. Da ne sirimo besportreban flame ;)
[ ventura @ 13.09.2009. 17:26 ] @
Neko ko je ceo svoj radni, životni i stvaralački vek proveo u americi, a na kraju umro u istoj, se smatra čistim amerikancem... Mesto rođenja je čist trivia fakt koji ne menja ništa...
[ Slobodan Miskovic @ 13.09.2009. 17:32 ] @
Da je tako svugde bi pisao da je amerikanac, ovako...fakt je fakt :) Znam da bi dosta njih zelelo da je drugacije ali jbg :)
[ Predrag Supurovic @ 13.09.2009. 18:06 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, i ja imam ideje o koirscenju antimaterije kao pogonskog goriva i niko nece da me finansira. I kada za 50ak godina neko to narpavi, trebalo bi meni da pripadnu zasluge? Nije nego.


Jesi li ti to objavio kao naucni rad ili makar kao clanak u nekom priznatom naucnom casopisu?

[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2009. 19:47 ] @
Citat:

I onda ce opet neki amerikanac da nakaci na to svoje ime, i svi ce da se hvale, kako pred njima, niko nije mogao ni da zamisli da je nesto tako moguce.


Kao prvo, Amerikanci i te kako slave Teslu i on je solidno poznat kao americki pronalazac tamo :)

Kao drugo, nisam bas siguran da je ovo sto ovi ljudi rade isto sto je i Tesla projektovao, ili da ima ikakve veze sa tim kada smo vec kod toga.

Ako tvrdite da je u pitanju plagijarizam, iznesite sta je tacno plagijat ili mislite da sve sto ima kljucne reci "atmosfera" i "energija" znaci da je Tesla to smislio??
[ mulaz @ 13.09.2009. 20:41 ] @
Ja ne kazem da je plagiarizam, nego da ne bi trebalo da ih iznenadi, jer je tesla sve to predvideo.

Ali opet.. recimo za radio svaki put cujem Markonijevo ime... iako (ako se dobro secam) je patent na radio dobio Tesla (nazalost posle njegove smrti).