[ Deker @ 15.09.2009. 09:02 ] @
Tražeći optimalnu (jeftinu a pouzdanu) konfiguraciju, nisam našao ono što želim, pa sam rešio da to sam uradim, uz vašu pomoć. Već sam odabrao matičnu ploču i procesor, potrebna mi je pomoć oko odabira memorije, kućišta sa napajanjem, (hard diska i rezača).

Opredelio sam se za Intel procesor E5200 ili E5300 (mala razlika u ceni) koji su oko 50EUR.
Matična ploča bi bila GIGABYTE EG41MF-US2H, koja košta oko 57EUR. Ima integrisanu grafiku, sa HDMI izlazom, što mi treba za LCD TV koji već imam. Takođe ima i DVI i VGA izlaz.
Najviše razmišljam o memoriji, i koliko memorije, kao i neko solidno kućište sa pouzdanim napajanjem. Da li imate neku sugestiju? Da li uparena memorija?
Ova matična podržava DDR2 800MhZ. Koliko memorije?

Hard disk bih uzeo od recimo 500GB za nekih 40-50 EUR, rezač je oko 20EUR, što znači da za memoriju i kućište ostaje nekih 80-ak EUR.

Matična ploča ima PCI express slot za eventualnu grafičku, pa bi recimo bilo bitno da napajanje može da to izdrži. Takođe, ne bi bilo loše da kućište ima sa prednje strane audio izlaze i firewire, osim USB portova. Predložite dve opcije za kućište sa napajanjem (slabije koje može da radi bez grafičke i ono drugo). Pošto je matična micro ATX, može i neko mikro kućište.

E, da jedan dodatak. Pošto koristim stari računar, pitam se da li da pređem na 64-bitni operativni sistem, bilo XP bilo vista? Da li realno nešto dobijam u radu aplikacija - brzini itd?

Najvažnija mi je stabilnost i pouzdanost konfiguracije, i da radi tiho, koliko je moguće (trenutno imam jednu prastaru konfiguraciju sa duronom, i zaista probi uši).

Konfiguracija je kućno-poslovna, sa ponekom igrom za malu decu. Zanima me, da li bi odabrani procesor uz upgrade sa dobrom grafičkom, mogao da pokreće danas zahtevne igrice (čisto informativno, mada ne igram, najnovija koju sam igao na pomenutom starom računaru je bila age of...).

Sad će verovatno neko da pita ili da predloži a zašto intel a ne amd? Moj odgovor bi bio, možda nisam u pravu, intel se manje greje (manje troši energije, da li?), slična matična ploča gigabytova (sa integrisanom grafikom HDMI i ostalo) za AMD je oko 70EUR, itd. Ali hajde, prihvatam sve sugestije.

Možda bi mogao doći u obzir i Phenom II X2 550 ili 545 (koji su 80 i 74 EUR), ili možda Athlon II X2 245 ili 250 (koji su 64 i 55 EUR) ali onda koja matična sa integrisanom grafikom a da ima HDMI osim pomenute gigabyteove (uzimajući u obzir ukupnu cenu MB+CPU)?
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Deker dana 15.09.2009. u 10:21 GMT+1]
[ richa @ 15.09.2009. 18:21 ] @
AMD Athlon II X2 240, 2.80GHz, 64bit BoxCena: 4.810 din.

Matične ploče
Biostar TA790GXBE AM2+
Cena: 6.840 din.

Memorije
2GB DDR2 KingMax, PC1066
Cena: 2.990 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223B/BEBE
Cena: 1.820 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower 911BR, 420W
Cena: 3.850 din.

Hard diskovi
500GB Hitachi, SATA2 16MB
Cena: 4.060 din.
Ukupna cena: 24.370 din.

Ovo ti je mnogo bolja konfiguracija od te koju si ti zamislio.
Da krenem redom, procesor je bolji, novije je generacije, i svakako se isplati ici pre na njega nego na Intel e5200/5300.
Maticna ploca je takodje bolja sa boljom integrisanom grafickom kartom. Takodje ima i sve portove koje si naveo da su ti potrebni. http://www.biostar.com.tw/app/...ries/introduction.php?S_ID=419
Za kuciste nisam siguran da li ima firewire port, ali mislim da nema i da na jeftinijim kucistima to neces ni naci. Uzgred ovo kuciste dolazi sa napajanjem koje ce biti sasvim dovoljno za tvoje potrebe.
Za 64-bitni sistem ja bih ti preporucio da uzmes 4 GB rama i da ides na Windows 7 x64...Ako nemas mogucnosti da uzmes 4 GB onda idi na Win 7 x86 (32-bitni)...

[ Catch 22 @ 15.09.2009. 22:47 ] @
LOL Izgleda da Banjaluka baš ne odustaje od Biostar 790?!?

Pogledaj uz taj CPU, koji ti je richa preporučio i ovu ploču:

Gigabyte GA-MA785GM-US2H (oko 7000,00 RSD)

Citat:
AMD 785G + SB710 Chipset
Ultra Durable 3 Classic Technology with copper cooled quality for lower working temperature
Revolution energy saving design with Easy Energy Saver technology
Supports AMD AM3 Phenom II/ Phenom/ Athlon series processors
Dual Channel DDR2 1200+ for remarkable system performance
Integrated ATI Radeon HD4200 graphics (DirectX10.1)
Ultimate graphics performance with PCI-E 2.0 x16 interface with ATI Hybrid CrossFireX support
Blu-ray playback supported by high quality 106dB SNR ALC889A HD audio
Integrated HDMI/ DVI interface for Full HD 1080 Blu-ray playback with HDCP
Patented DualBIOS with dual hardware BIOS protection







PS

Gigabyte AMD 785G Ultra Durable 3 Motherboards (All Models)
[ richa @ 15.09.2009. 23:36 ] @
Hehe, a zasto bi od neceg provjerenog... Naravno i drugi prijedlozi dolaze u obzir, i treba da udju u razmatranje. Svaki prijedlog treba da bude dobrodosao, jer na kraju krajeva to je i svrha ovog foruma...Zar ne?
Inace i ta ploca je odlicna, i ako je nadje slobodno moze da je uzme...