[ KRVOLOK @ 15.09.2009. 09:35 ] @
video sa dyno testa
http://www.youtube.com/watch?v=YvdJkT8H_6I

dyno ispis
http://img32.imageshack.us/img32/3995/z20let.jpg

Evo momci nas poslednji opel sto smo neki dan zavrsili pa pogledajte malo,rijec je o standardnom motoru koji nije otvaran,sa GT2860RS turbom i LEH diznama,snagu smo imali i mnogo vecu pa cak i 340 ks ali s obzirom na kvalitet naseg goriva i s obzirom da je ovo civilno auto za svaki dan sa kojim treba i da se putuje onda nismo isli na full snagu nego na nesto optimalno sa nizim EGTom i bogatijim AFRom da motor prije sve bude siguran mada je moglo jos mnogo snage da se izvuce,ali ovo je nesto sto nece unistiti klipanjace i na sta ce se motor mnogo vremena voziti.

Sve je uradnjeno na stock elektroniku bez ikakvih boost kontrolera.
[ opelisimo @ 15.09.2009. 19:05 ] @
Cestitke
[ wintesla @ 15.09.2009. 19:43 ] @
Posteno nema sta

Veoma dobro odradjeno.


Svaka cast
[ reuf cg @ 18.09.2009. 19:40 ] @
Prvoklasni tjuning sve u fulu...ahh da je binjadjija dovati izuo bi gume sfelgi...
[ Nocni @ 02.11.2009. 14:25 ] @
Meni se ne svidja ovo nikako... mislim da se ovo veoma tesko vozi i kontrolise... po meni bi vozila koja imaju tu snagu morala biti kvatro ili sa zadnjom vucom... jeste li sta radili na menjacu i moze li ovaj auto preko 200 km/h?
Ne svidja mi se ideja da ovako snazan auto ostavljaju na autoputu svi moderniji fabricki dizeli...
[ KRVOLOK @ 02.11.2009. 15:12 ] @
o cemu ti druze pricas,kakvi dizeli,kavih 200 km/h...

Ovaj auto ide 280 km/h po navigaciji,ti si nesto pobrkao loncice,kakvi crni dizeli mogu sa ovom masinom da se nose pa smijesne stvari pricas.

[Ovu poruku je menjao KRVOLOK dana 02.11.2009. u 17:57 GMT+1]
[ Nocni @ 02.11.2009. 17:42 ] @
Pa kad si vec postavio ovu sliku onda mozes i da objasnis...


Mislio sam da ste skracivali prenose kao za brdske trke... a ovo ostalo sto sam napisao i dalje mislim... tesko je voziti toliku snagu samo na prednjoj vuci...

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 02.11.2009. u 18:53 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 02.11.2009. 20:19 ] @
ali sta ti to znaci sto gledas u 201 km/h?
sta na osnovu toga mozes da zakljucis?
otkud znas u kojoj je brzini to mjereno?
zasto nisi pitao da ti objasnim grafikon?
[ Zarko Silic @ 02.11.2009. 21:05 ] @
Citat:
KRVOLOK: ali sta ti to znaci sto gledas u 201 km/h?
sta na osnovu toga mozes da zakljucis?
otkud znas u kojoj je brzini to mjereno?
zasto nisi pitao da ti objasnim grafikon?


A u kojoj si to brzini merio?

I zasto nisi merio u poslednjem stepenu prenosa?

Ovi podaci onda nisu relevatni po pitanju snage, a narocito po pitanju obrtnog momenta?

Da li imas dijagram istog vozila merenog u poslednjem stepenu prenosa, odnosno u onom stepenu prenosa u kojem se postize maksimalna brzina?


Edit:

Koji je to LEH motor u Astri G?

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 02.11.2009. u 22:37 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 02.11.2009. 21:27 ] @
:)

Stepen prenosa nema nikakve veze sa snagom.

Motor se ne moze mjeriti u 1,2,3 brzini ali je potpuno nebitno da li se mjeri u 4,5,6,7 jer je tu vec motor opterec full i tu nema vise greske.

Stari dyno uredjaji koji nisu imali kosnicu i koji su radili na inerciju morali su da koriste mjerenje u stepenu prenosa najblizem odnosu 1 ali i moj i svi noviji dyno uredjaji mogu da mjere u svakoj brzini poslije 3 jer imaju faktor korekcije i uvijek snaga bude ista i zato nema potrebe da se mjeri u krajnjoj brzini.

Mjenjac i prenos nemaju veze sa snagom motora,ali stari dyno uredjaji kakvi su svi u exYu osim naseg imaju taj problem jer nemogu da urade korekciju a nas to radi idelano i nebitno je da li je mjerenje uradjeno u 4 ili 6 uvijek ce biti iste vrijednosti i momenta i snage.

Ovo konkretno je mjereno u 4 brzini a iste vrijednosti su bile i u 5 ali je faktor korekcije drugaciji jer u 5 bude vise ks na tocku ali kad dyno usporava od izracuna gubitak na transmisiji i snaga na motoru opet dodje na isto a kod svih ostalih u exYu tako rade najvece prevare jer mjere recimo prije tuninga u 4 a poslije tuning u 5 brzini a u oba slucaja snagu na tocku mnoze sa 1.18 ili cak 1.2 da dobiju snagu na radilici i tako dobijaju vecu snagu na tocku u 5 i time i vecu snagu na radilici jer mnoze sa konstantom a to se tako nesmije mnoziti i ne moze se tako racunati jer prenos nije isti,zato samo mi i kupiti nov dyno koji ce isto uvijek izmjeriti i u 4 i u 5 brzini.

[ KRVOLOK @ 02.11.2009. 21:40 ] @
nema LEH u astri G samo u astri H i zafiri OPC...gdje si vidio da je motor taj u astri g?
[ Zarko Silic @ 02.11.2009. 21:57 ] @
1. A kako vas Dino zna u kom trepenu prenosa se vrsi merenje i kako zna o kojem vozilu (menjacu) je rec?

Da li vi to njemu posebno tipkate?


2. U prvom postu si spomenuo LEH pa sam te zato pitao koji je to u Astri G posto znam da ga tamo nema (mada nisam siguran da ga neko naknadno nije ugradio).


Citat:
KRVOLOK: :)

Stepen prenosa nema nikakve veze sa snagom.


Stepen prenosa je povezan sa obrtnim momentom, a samim tim i sa snagom vozila (ne motora vec vozila).
[ KRVOLOK @ 02.11.2009. 22:02 ] @
1. ne,to nije bitno,najvaznija stvar je da motor i turbina budu optereceni da mogu da izbace najvecu snagu a to je 4,5,6 brzina.
Prenos nije bitan jer dyno racuna stepen prenosa kad se stisne kvacilo na kraju mjerenja i tada mjenjac usporava rolere na dynu i on na osnovu toga znao koji je prenos upitanju i onda sa tim prenosom uradi korekciju i izracuna finalnu snagu.pogledaj video kako to radi.

2. samo su dizne od LEHa a motor je Z20LET
[ Zarko Silic @ 02.11.2009. 22:14 ] @
A da li si ti uradio dijagrame istog vozila u 4, 5, i 6. stepenu prenosa i da li si uporedio te dijagrame?

(Podatak od 492 Nm deluje nestvarno za poslednji stepen prenosa, ako kazes da Dino uradi korekciju tako da podaci budu identicni. RS4 sa 380 ks i 2700 ccm ima 440 Nm.)
[ Nocni @ 02.11.2009. 23:52 ] @
Oces da kazes da se sa starim dynom ne moze precizno izmjeriti snaga vec samo sa ovim vasim? Mislim da nisi u pravu... tacno je da je sa starim trebalo znati koliki je tacan prenosni odnos u brzini u kojoj se mjeri a za izracunavanje se nije koristilo uvijek 1.18 vec je korekcija zavisila upravo od prenosnog odnosa za koji ti kazes da nije vazan...

Nismo se razumjeli jer sam mislio da ste radili menjac da budu kratke brzine a da ste mjerili u zadnjoj... nisam ni znao da ta astra ima sestu brzinu... jedan lanser evolucija 10 nema bez 5 a i ne treba mu...
trebalo je svakako naglasiti da je mjerenje izvrseno u cetvrtoj

Ali nije ni vazno u ovom konkretnom slucaju jer je taj auto po mom misljenju jedino moguce donekle isprobati na autoputu... Mogu da zamislim kako se ponasa na nekom krivudavom putu kad pocne kisa... mislim da se ne moze kontrolisati... zato sam rekao da mi se ne svidja, mislim da taj auto nije ni trebalo pojacavati... mada ako musterija trazi moze i na 350 hp pa i ako sleti negdje nije strasno... bila je ona emisija nekad "trazili ste - gledajte"







[ KRVOLOK @ 03.11.2009. 00:54 ] @
Stepen prenosa nije bitan na novim dyno uredjajima za razliku od starih na kojima je bitan i profil gume,na novim je bitno da stepen prenosa bude takav da je motor i turbo opterecen dovoljno da moze postici full kapacitet.

Zarko,obrni moment je na ovoj astri prividno 492 zbog overboosta,ako pazljivo pogledas dijagram vidjeces da je to samo momenat poslije koga se pritisak pada na radni i ostaje tako.Iste su krive i iste su vrijednosti u svim brzinama.

Stepen prenosa je jedno a snaga motora drugo,bio sam u Italiji na obuci za dyno i upravo o tome je bilo govora i to je jeste specificno za nove dyno uredjaje da u oba pravca vrse mjerenje,kad stisnes pun gas i kad ubrzavas tada se mjeri snaga motora na tockovima i kad dodjes do zeljenih obrtaja i stisnes kvalicilo tada se odvoje motor i mjenjac i tada dyno racuna koliki je gubitak snage uslijed mjenjaca,tockova... i to onda koriguje po stanradu din 70020 i tako dobija snagu na motoru.Snaga na tockovima nije ista u 4, 5, 6 ali konacna snaga na motoru jeste.To stari dyno sistemi nisu mogli dobro da urade i zato su oni davali podatak o snazi na tocku za taj i taj stepen prenosa i na mom dynu taj podatak je drugaciji za svaku brzinu ali korekcija je tako dobra da na 300 ks greska je 2-3 ks

Nocni,i ja se slazem da je to previse snage za prednju vucu ali to nije poenta teme,meni i tebi jeste previse ali ima ljudi kojima to nije i koji vole da voze tako zestoka auta jer osjecaj je stvarno dobar voziti ovaj auto po cesti,nekom se to nesvidja a nekom je ok.Radili smo mi auta i sa 500 ks na prednjoj vuci a tek to sta je :)
[ Zarko Silic @ 03.11.2009. 17:06 ] @
Nesto ne stima u prici:

1. Ako Dino vrsi korekciju podataka, onda ne moze da stoji 492 Nm za ovo vozilo.

2. Ako Dino NE vrsi korekciju podataka, onda ovo merenje nije relevantno i treba ga obaviti tako da se dobije podatak koji je u standarnom sistemu merenja. Ne prividan (mada ja ne znam sta je prividni obrtni moment?) vec realan.


Na bilo kom uredjaju za merenje snage, moguceje je izvrsiti merenje nakon sto se uredjaj prethodno bazdari i nakon sto budu ispunjeni svi preduslovi koje propisuje proizvodjac doticnog uredjaja bez obzira da li je rec o Dinometrima iz ex Jugoslavije, Amerike, ili ovom vasem u CRO. Podatak koji treba da se dobije i koji zanima krajnjeg korisnika nije podatak o snazi motora, ili gubitku na menjacu, vec iskljucivo onaj koji se odnosi na snagu vozila odnosno na snagu koja se isporucuje na pogonskim tockovima.
Ne vidim smisao predstavljanja bilo kog drugog podatka kao sto je ovaj "prividni" obrtni momenat. Mada, jos jednom ponavljam, ne znam sta u tehnickom smislu znaci ovo "prividan". Lepo pise u dijagramu da je rec o 492 Nm pri 3109 obrtaja gde je pri tome brzina iznosila 98 km/h pa je, ako se izracuna, snaga u tom trenutku iznosi 217 KS.

Ne vidim da je tu nesto prividno.



[ KRVOLOK @ 03.11.2009. 18:26 ] @
zar nevidis da je to obrtni momentan pri overboostu,jel ti sta znaci rijec overboost?

Prividan je zato sto kriva odmah nakon toga pada na realnu snagu zato je prividan a ne da je nesto pogresno izmjereno.U tom trenutnu pri tom ovreboostu od 1.7 bara momenat je bio 492 i to nije upitno ali odmah djelic sekunde nakon toga je pao na 410 i poslije se digao na 425 sto je realnan momenat za ovaj motor a 492 nije realan jer je to momenat prilikom ovreboosta a ne prilikom boosta.

"Podatak koji treba da se dobije i koji zanima krajnjeg korisnika nije podatak o snazi motora, ili gubitku na menjacu, vec iskljucivo onaj koji se odnosi na snagu vozila odnosno na snagu koja se isporucuje na pogonskim tockovima."

ovo je bilo prije 20 godina ovako jer se nije mogla snaga izmjeriti na motoru,danas je sasvim druga prica kod dyno mjerenja i snaga na tocku nije ciljna vrijednost nego snaga na motoru jer kod snage na tocku velika je mogucnost greske a na mom dijagramu imas i snagu na tocku pa gledaj sta ti volja.

Ti nikako nemozes da shvatis da snaga na tocku direktno zavisi od stepena prenosa kao i od dimenzija guma i zato se tu desavaju i najvece greske.
Uzmi primjer evo bezveze: imas jedan motor i mjeri ga na mjenjacu sa 5 brzina i onda na taj isti motor stavi mjenjac od 6 brzina i imaces drugaciju snagu a isti motor,e tako se javlja greska jer tvoja teorija se zasniva na mjerenju snage na tocku i u poslednjem stepenu prenosa,to ustvari nije tvoja teorija jer tako su nekad radili dyno uredjaji.I sad mi objasni sta dalje imamo da pricamo o mjerenju snage motora ako ce jedan te isti motor imate razlicite podatke o snazi promjenom mjenjaca? Jel vidis o cemu pricam ?

Motor kad se mjeri na stolu nemjeri se sa mjenjacom jer mijenjac nema veze sa snagom motora...ako mozes to shvatiti OK a ako ne, ja stvarno nemogu vise objasnjavati elementarne stvari principa rada motora.
[ KRVOLOK @ 03.11.2009. 18:41 ] @
Evo ti EDS mapa ali sa vecom turbinom gdje nema ovakvog overboosta jer ova turbina GT28RS61 je prebrza i veoma brzo se spula.

Snaga je priblizno ista pa pogledaj malo vrijednost momenta i kod njih.

[ Zarko Silic @ 03.11.2009. 19:20 ] @
Cekaj sad,

Prvo kazes ovo
Citat:
KRVOLOK: :)

Stepen prenosa nema nikakve veze sa snagom.....



a zatim (par postova kasnije) kazes ovo:

Citat:
KRVOLOK
Ti nikako nemozes da shvatis da snaga na tocku direktno zavisi od stepena prenosa kao i od dimenzija guma i zato se tu desavaju i najvece greske.




i ko sad tu kaze od cega zavisi snaga?




P.S.
Citat:
KRVOLOK
ovo je bilo prije 20 godina ovako jer se nije mogla snaga izmjeriti na motoru,danas je sasvim druga prica kod dyno mjerenja i snaga na tocku nije ciljna vrijednost nego snaga na motoru jer kod snage na tocku velika je mogucnost greske a na mom dijagramu imas i snagu na tocku pa gledaj sta ti volja.


I pre 20 godina se snaga mogla izmeriti i na motoru. I ne samo pre 20, mnogo ranije se merila snaga na vratilu motora.



Citat:
KRVOLOK
Uzmi primjer evo bezveze: imas jedan motor i mjeri ga na mjenjacu sa 5 brzina i onda na taj isti motor stavi mjenjac od 6 brzina i imaces drugaciju snagu a isti motor,e tako se javlja greska jer tvoja teorija se zasniva na mjerenju snage na tocku i u poslednjem stepenu prenosa,to ustvari nije tvoja teorija jer tako su nekad radili dyno uredjaji.I sad mi objasni sta dalje imamo da pricamo o mjerenju snage motora ako ce jedan te isti motor imate razlicite podatke o snazi promjenom mjenjaca? Jel vidis o cemu pricam ?


Naravno,
upravo o tome i govorim od samog pocetka. Kako mi se cini Nocni je to dobro zapazio i ponovo pokrenuo pitanje vezano za dijagram.
Nakon njegove primedbe, ukljucio sam se u diskusiju gde sam napomenuo merenje snage u stepenu prenosa u kojem se postize maksimalna brzina obzirom da je jedino u tom stepenu prenosa podatak relevantan. To moze da bude 4., 5. ili 6. stepen, u zavisnosti od tipa vozila.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 03.11.2009. u 20:36 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 03.11.2009. 21:46 ] @
Cekaj sad,

Prvo kazes ovo
Citat:
KRVOLOK: :)

Stepen prenosa nema nikakve veze sa snagom.....



a zatim (par postova kasnije) kazes ovo:

Citat:
KRVOLOK:
Ti nikako nemozes da shvatis da snaga na tocku direktno zavisi od stepena prenosa kao i od dimenzija guma i zato se tu desavaju i najvece greske.


Na mom dynu nije bitno koja je brzina a na starim jeste zato sam to i rekao,procitaj malo o cemu govori.Na bilo kom novijem dynu stepen prenosa je nebitan za tacan podatak o snazi na radilici zbog korekcije ali snaga na tocku ce zavisiti od stepena prenosa i zato novi dyno to koriguje a stari ne i zato stari dyno uvijek grijesi i ne moze tacno da izmjeri snagu,veoma velika je greska i uopste nije zanemariva


Citat:
KRVOLOK:
Uzmi primjer evo bezveze: imas jedan motor i mjeri ga na mjenjacu sa 5 brzina i onda na taj isti motor stavi mjenjac od 6 brzina i imaces drugaciju snagu a isti motor,e tako se javlja greska jer tvoja teorija se zasniva na mjerenju snage na tocku i u poslednjem stepenu prenosa,to ustvari nije tvoja teorija jer tako su nekad radili dyno uredjaji.I sad mi objasni sta dalje imamo da pricamo o mjerenju snage motora ako ce jedan te isti motor imate razlicite podatke o snazi promjenom mjenjaca? Jel vidis o cemu pricam ?


Naravno,
upravo o tome i govorim od samog pocetka. Kako mi se cini Nocni je to dobro zapazio i ponovo pokrenuo pitanje vezano za dijagram.
Nakon njegove primedbe, ukljucio sam se u diskusiju gde sam napomenuo merenje snage u stepenu prenosa u kojem se postize maksimalna brzina obzirom da je jedino u tom stepenu prenosa podatak relevantan. To moze da bude 4., 5. ili 6. stepen, u zavisnosti od tipa vozila.


Tebi je nemoguce da shavatis da kod novog dyna nemora da se snaga mjeri u zadnjem stepeni i necu vise ni da pokusam da ti to objasnim,misli zarko kako hoces i budi u svom uvjerenju.
Mjenjac ima veze sa snagom na tocku ali nema veze sa snagom na radilici.Prouci od pocetka sta sam pisao,nikakvih nema kontradikcija u mojoj prici samo je pazljivo procitaj jos jednom.
[ Nebojsa Milanovic @ 05.11.2009. 22:32 ] @
Mnogo se ovde zakomplikovalo :)

Jel može neko ukratko da pojasni u čemu je "spor" ?
[ KRVOLOK @ 05.11.2009. 23:54 ] @
cinjenicnog spora nema jer svaki novi dyno moze mjeriti snagu i 4 i u 5 i 6 i u 7 brzini i to je CINJENICA ali stari nemogu tacno da izmjere snagu niti u jednoj brzini jer nemaju korekciju i mjere snagu na tocku koja zavisi od mjenjaca i velicine tockova i uvijek dobijamo druge podatke za svaku brzinu i nemoguce je tacno zakljuciti o kojoj snazi motora se radi na radilici i to je nesto sto nemogu oni da shvate trenutno ali ce vremenom kad malo prouce tematiku da skontaju.

Cak i na ovom dynu od EDS mjereno je u 4 brzini isto kao i kod mene.

[ Nocni @ 06.11.2009. 10:11 ] @
Srdjane,
Smisao uopste mjerenja snage je da se vidi stepen povecanja obrtnog momenta i snage na predmetnom vozilu na kojem se vrse zahvati...
Kad se koristi dyno uvijek se mjeri prije a i posle samog zahvata...
Zahvati koji imaju za cilj povecanje snage na vozilu ne moraju biti samo softverski i u mnogim slucajevima niz stvari na vozilu se mijenja (pogotovo kod vozila koja se spremaju za trke) pa je vrlo bitan podatak o snazi na samom tocku iz kojeg se najbolje vidi progresija poboljsanja... cak ni ovo sa mjerenjem prije i posle nije mjerodavno kao sto je mjerenje bez dyna tj. mjerenje u voznji narocito ako su se vrsili zahvati na odredjenim djelovima u cilju smanjenja tezine samog vozila...
Ako je uopste bilo potrebno da se ispituje snaga na radilici, na starom dyno uredjaju je posle mjerenja upotrebljavana matematicka formula u kojoj je jedan od parametara bila vrijednost prenosnog odnosa brzine u kojoj se mjeri a ne kao sto si ti nama rekao "otprilike se gledalo da se izabere brzina sa direktnim odnosom tj. 1:1" jer znamo da na vecini auta to nije ni 4 a ni 5 brzina...
Da pojednostavim, ako imas vozilo za koje posjedujes fabricke podatke o snazi motora i postavis ga na stari dyno prije zahvata, dobices podatke o snazi na tocku npr u toj i toj brzini... iz ove dvije snage koje su poznate vrlo lako je izracunati prenosni odnos tj. faktor korekcije koji je razlicit na svakom vozilu (ne pruza svako vozilo istu silu kotrljanja koja zavisi od mjenjaca a tvoj uredjaj racuna stepen prenosa na osnovu ove sile... vrijednosti jesu priblizno iste ali ne potpuno iste) dakle korekcija sa kojom se mnozi nije kao sto si ti rekao: "konstantna vrijednost od 1.18 ili cak 1.2" jer tako nesto reci je vrlo neprecizno...
Posle zahvata, postavis ga na dyno u istoj brzini i iz podataka o snazi na tocku ces u glavi ili sa digitronom koji kosta 2 eura sracunati skroz precizno snagu pojacanog motora na radilici... nadam se da sam bio jasan, ovo mora biti jasno svakom ko je uopste cuo za rijec matematika...

Zakljucak bi bio da to sto tvoj dyno izracunava posle pritiskanja kvacila ne vrijedi mnogo a ako neko zeli da cita izmedju redova onda ne vrijedi nista... stavise, kad masina sama izracunava u kojem je prenosnom osnosu mjereno tu onda moraju postojati greske, najlakse bi ih bilo utvrditi na nacin sto bi se fabricko auto sa poznatom snagom postavilo na aparat i utvrdio procenat greske u mjerenju... i vidjelo u kojem je stepenu prenosa greska najmanja jer je jasno da je mora biti...

Ja te shvatam da si ulozio dosta u opremu i da ovo sto pricas mozes pricati musterijama koje dolaze da chipuju auto ali ne mozes nama reci da stari dyno nije mogao izracunati snagu a da jedino ovaj tvoj moze...
Jos i ovo, sto kazes "ne razumiju oni to sad ali ce vremenom shvatiti" ostavi za svoju djecu i njima se obracaj na taj nacin...

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 06.11.2009. u 12:18 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 06.11.2009. 11:13 ] @
Slazemo se u potpunosti da stari dyno moze da mjeri snagu na tocku i da je smislen jedino ako se prije tuninga uradi test pa i u istoj toj brzini poslije tuninga i tada je OK i tada se moze koristiti kao mjerilo progresa odnosno gubitka snage poslije tuninga.
To stari dyno moze da odradjuje ali nista dalje od toga,snaga na radilici se matematicki veoma tesko moze izracunati jer je dimenzija guma bitna kao i stepen prenosa a da negovorim na trkacim mjenjacima koji nisu standardni.

Dyno koji ima sistem korekcije ima veoma malu gresku kod racunjanja stepena transmisije odnodno gubitka snage uslijed prenosa a to podrazumjeva gubitak snage i zbog mjenjaca,diferencijala,guma i sve svega ostalog a ne samo mjenjaca tako da je na novijem dyno nebitno da li je mjerenje na 14" tocku ili na 18" uvijek ce biti isti rezultat snage na radilici.
Princip kojim dyno racuna gubitak snage je jednostavan jer kad se stisne kvacilo tada sve osim motora usporava rolere dyna,znaci tockovi,mjenjac,diferencijal,poluosovine,gume,sve sto je odovjeno od kvacila i tada se dobija slika koliki je gubitak snage uslijed svega ovogo a ne samo mjenjaca i to se onda koriguje sa pritiskom atmosferskim i temparaturom prostorije i tako se dobija snaga na radilici koja je sa greskom 2-3 ks na 300ks sto je i vise nego dovoljno.

Nisam ja to izmislio i nije to moja teorije,na tome rade sve masine i to je svagdje u svijetu tako ali vi tu u srbiji imate samo te stare dyno uredjaje i mislite da je to to i da bolje ne moze i tacnije ne moze.

Ja mjerim svaki dan civina auta prije i poslije tuninga i tvornicki podatci snage i momenta su gotovo identicni kao fabrika sto propisuje pogovoto na novijim autima.

Vi sad tu provlacite negu glupu teoriju da se ne moze mjeriti snaga na novom dynu recimo u 4 brzini ako auto ima i 5 brzinu sto je smjesno u najmanju ruku.

Svi svjetski tuneri nemaju pojma i svi grijese,zajedno sa svim svjetskim kompanijama koje proizvode dyno jer mjere snagu u predzadnjoj brzini jer tako kaze grupa velikih znalaca na elitesecurity foruma koji nikad uzivo dyno nisu ni vidjeli a ja treba nesto ovde da dokazujem vama i da slusam price kako ja podvaljujem svojim musterijama lazne price i kako tebi nemogu...strasno.

Sve veliki tuning majtori preko tastarure,pametujete bezveze i oduzimate mi vrijeme na gluposti...

[ Nocni @ 06.11.2009. 11:28 ] @
Nismo mi rekli da se ne moze mjeriti snaga na novom dynu nego si ti rekao da se ne moze mjeriti snaga na starom dynu! premotaj pa vidi

Ti si se nesto izgleda iznervirao, imas nick krvolok a ponasas se kao devojcica

Imam jos jedno pitanje za tebe, kako tvoj dyno racuna kad nemas kvacilo na autu?
[ KRVOLOK @ 06.11.2009. 11:36 ] @
pogledaj malo ti cijelu pricu ko je sta tvrdio.

A gore sam ti rekao kako se stari dyno moze koristiti i za sta.

pa moze i djevojcica da bude krvolocna :)
[ Nocni @ 06.11.2009. 11:39 ] @
Preskocio si ovo zadnje pitanje ili si se naljutio pa ga nisi vidio?
[ KRVOLOK @ 06.11.2009. 12:03 ] @
kao i svi drugi na svijetu...

nisam ja ismislio svoj da sad ja imam neki sistem,kako svi rade ostali tako i moj radi.
[ Nocni @ 06.11.2009. 12:08 ] @
Poenta je u tome sto ne zelis da priznas... tvoj dyno na automatskom menjacu racuna snagu isto kao i stari tj kako sam vec ranije gore objasnio...

Premotaj od pocetka pa vidi ko je sta tvrdio i naci ces da si ti tvrdio da se sa starim ne moze izmjeriti snaga...

Kad ti Italijani nesto prodaju onda ne prekidaju da pricaju a poenta je da su ta poboljsanja jedino u sluzbi brzine rada ali nikako i poboljsanja u preciznosti samog uredjaja... ja ih najbolje znam jer provodim dosta vremena i Italiji... oni moraju smisliti "novi tip uredjaja" da bi ga mogli prodavati dalje i onda zvone na sva zvona o tih nekoliko prednosti koji novi tip ima u odnosu na stari...

Shvatam da na ovo pitanje oko automatskog menjaca ne mozes imati drugi odgovor osim "kao i svi drugi na svijetu" ali si mogao reci "kao i svi drugi bilo stari bilo novi"...

Pozdrav
[ KRVOLOK @ 06.11.2009. 12:40 ] @


Kakve veze imaju talijani,svi racunaju na isti fazon snagu a ne talijani,nisu oni to izmislili.

Isto se racuna i automatski mjenjac kao i rucni i isto postoji kriva gubitka snage zabog transmisije.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.11.2009. u 18:13 GMT+1]
[ Nocni @ 06.11.2009. 12:52 ] @
Kao drugo smijesan ti je odgovor jer ne poznajes rad automatskog menjaca i ne znas sta se desava u menjacu sa pritiscima kad ga stavis na N...
A i inace, kad bi moje auto na brzini od 200 htio da stavis na N da "kao" izracunas gubitak zbog transmisije ujedno bi ga i kupio




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.11.2009. u 18:14 GMT+1]
[ KRVOLOK @ 06.11.2009. 13:06 ] @
pa jasno da ti je smijesan kad nemozes da razumjes sta cijelo vrijeme pisem, da mozes da shvatis sto govorim jasno biti ti bilo da nema veze da li je rucni,automatski,tiptronik,sekvencijali mjenjac jer uvijek je isto tacno...



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.11.2009. u 18:15 GMT+1]
[ Nocni @ 06.11.2009. 13:13 ] @
Pazi, ne prijetim ja tebi, nisi nam objasnio kako tvoj uredjaj racuna snagu na radilici u slucaju kada nemas kvacilo na vozilu... ne izbacujes valjda menjac na brzini od 200 na N i ne mislis valjda da tako mozes izracunati gubitak zbog transmisije?

To sto ovo mogu da citaju tvoje potencijalne ili bivse musterije nebi trebalo da ti smeta jer niko se ovdje ne takmici sa tobom niti smo konkurencija...

Pitanja su bila vrlo jednostavna nema nikakve potrebe da se nerviras...
[ KRVOLOK @ 06.11.2009. 13:26 ] @
nema tome kraja...

krenuli ste od toga da se ne moze mjeriti prenos osim u zadnjoj brzini,pa kako radi stari pa kako radi novi,dyno pa sad me vucete u i prici automatskog mjenjaca a ni ovo dosada necete da procitate i shvatite sta sam napisao...

Jednostavno nemogu i necu vise da se zamaram sa ovom temom...

Eto moj dyno ne moze mjeriti automatski mjenjac,rucne mjeri ali bezveze i pogresno,ova astra koja bi trebala da bude tema je izmisljena i nepostoji sve je ovo montaza,SM chip tuning takodje nepostoji i to je izmisljeno i sve sto sam ja rekao je pogresno i netacno.Sad sam te zadovoljio i uzivaj...

[ Nocni @ 06.11.2009. 13:59 ] @
Opet se ljutis... nije sramota nesto ne znati... ne treba da glumis u predstavi "pametniji popusta" jer se vidi da ovo ne znas ali ja cu ti pojasniti... znam da ces procitati jer si radoznao

Na tvom dynu postoji podatak o snazi na tocku koji se koristi za matematicko izracunavanje snage na radilici kod svih menjaca koji nemaju kvacilo bas kao i na starom dynu...

Ako ovo nije ovako, reci mi sta ce ti podatak o snazi na tocku na ekranu na tom novom uredjaju?
Zasto je on uopste tu ako kazes da je to nevazan podatak?

P.S. Bezveze je ti da se ljutis a cijelo si vrijeme provocirao... rekao si da nismo vidjeli dyno nikad, pa jos mnogo drugih stvari kako svako ko ima stari dyno vara u racunanju snage itd... govoris onako "s visine" sto je nepotrebno... samo cu ti reci da ja poznajem taj uredjaj sa kojim ti radis bolje od tebe ali to nisam ni u jednom trenutku cijele teme potencirao...
[ _cipiripi_ @ 06.11.2009. 22:17 ] @
e ljudi ne bi da ispadnem smesan ali imam jedno 3 pitanjceta.

1/ koliko to vase preradjeno sokocalo trosi inace pre prerade,i koliko posle prerade.....
2/ sta mislite o opel calibri da prepradu motora i sta predlazete koji tip kalibre da kupm ( moja je zelja 4x4)
3/ i recimo neka vasa preporuka za tuning....

znam da mozda ovo nije pravo mesto ali cisto da se posavetujem ako neko zeli pomoci.....

hvala unapred
[ Nocni @ 08.11.2009. 19:04 ] @
cipiripi, za tebe dvije stvari:
1. Prvo kupi vozilo pa se interesuj za tuning
2. Kalibra 4x4 ima najgori kvatro pogon u istoriji auto industrije, prakticno ne postoji sa ispravnim pogonom...
[ _cipiripi_ @ 08.11.2009. 20:50 ] @
u pregovorima sam za jednu kalibru '97 godiste ima c20let motor od 205ks.......u dobrom je stanju i pogon je na prednje tockove.....gledao sam je i provozao par krugova i sasvim lepo radi,misim to je ono sto se da videti...ali interesuju me mogucnosti tuninga na njoj...ako se moze dosta toga uraditi da je kupim.....mislim....bolje prvo da pitam za savet ,nego da pljesnem pare bezveze....
[ _cipiripi_ @ 08.11.2009. 20:53 ] @
u pregovorima sam za jednu kalibru '97 godiste ima c20let motor od 205ks.......u dobrom je stanju i pogon je na sve tockove.....gledao sam je i provozao par krugova i sasvim lepo radi,misim to je ono sto se da videti...ali interesuju me mogucnosti tuninga na njoj...ako se moze dosta toga uraditi da je kupim.....mislim....bolje prvo da pitam za savet ,nego da pljesnem pare bezveze....i da li je moguce da se prebaci na samo jednu vucu ako je taj 4wd toliko los
[ KRVOLOK @ 08.11.2009. 21:19 ] @
Mozes optimalno da je pojacas na 250 ks...

Maksimalno taj motor sa orginalnom extra dobrom turbinom moze na malo manje od 300 ks,evo grafikon

Maksimalno taj motor sa vecom turbinom moze na 330 ks i poslije toga mora da se mjenjaju dijelovi unutar motora.
[ _cipiripi_ @ 08.11.2009. 21:27 ] @
hmmm jako zanimljivo.....mozda se i odlucim na tu varijantu 250ks....a reci mi sto se tice tog 4x4 pogona....sta predlazes sta se moze uraditi.....ne bi da mi nanekoj velikoj brzini umre neki mali kinez unutra pa da nastradam :) .....
[ KRVOLOK @ 08.11.2009. 21:42 ] @
pogon mozes da palis i gasis tako sto vadis osigurac ili ga vracas.
Kad izvadis osigurac radi samo prednja vuca a kad ga vratis rade sve.
[ Zarko Silic @ 08.11.2009. 22:38 ] @
Ovo sa osiguracem moze kulturnije da se izvede sa prekidacem koji se postavi pored prekidaca za svetlo ili na mesto pored tastera za klimu. Obavezno se u kolo povezuje i jedan rele.

Ako zelis da svih 260 KS nakon tuninga preneses na drum, primoran si da kupis 4x4 verziju. Koliko je ovo sto kazem tacno, uverices se brzo nakon tuninga i vadjenja 4x4 osiguraca.

Ovo je lak automobil i sa "svega" 260 KS prosto leti.

Maximalno pojacanje bez hardver prerade mozes doboto od 280 KS ali se ono redje radi. Pogotovo nakon nestanka 100/98 oktanskog goriva. Osim toga 280 ks vec zahteva drugi interkuler.

Sledeci stufe je 310 ks gde vec ima nesto vise mehanike, a maximum za ovaj motor je oko 380 KS sto vec podrazumeva znacajniji update.


Ako uzmes 4x4 verziju veoma moras vodoti racuna da su ti svi tockovi iste velicine i da su pneumatici podjednako potroseni. U protivnom ce se "prognoza" o losem 4x4 obelodaniti.


P.S. Ovo je inace, jedan od prvih automobila koja sam uradio nakon sto sam se poceo baviti ovim poslom, a zanimljivo je to sto je vlasnik njime pobegao bez da plati uslugu.
Vrlo drsko i bezobrazno.

[ Nebojsa Milanovic @ 08.11.2009. 22:42 ] @
Meni nije jasno kako nekome pada na pamet da taj auto toliko tunuje....
[ Zarko Silic @ 08.11.2009. 22:45 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Meni nije jasno kako nekome pada na pamet da taj auto toliko tunuje....


Jos si mlad, ali jednog dana,...
[ _cipiripi_ @ 08.11.2009. 23:21 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Meni nije jasno kako nekome pada na pamet da taj auto toliko tunuje....


ma ne mora ti biti jasno (bez uvrede ) to je cisto moj djecacki san odkad sam prvi put sa 7 godina video kalibru....jednostavno ocu da imam jedan primjerak uradjen po mom ukusu...insta vise....


@zarsilic...

hvala na savjetima...ako bog da srece za par sedmica imat cu svog 1 ljubimca u garazi..... e onda krece najgori dio scenarija... totalna prerada i sredjivanje...sadasnji vlasnik mi je izasao u susret i dao na kredit od 10god...tj da platim kad budem imao....tako da cu ustedjeni novac potrositi na sredjivanje.....prvo generalno rastavljanje i pretresanej pa onda sve po redu......

a sto se tice pogona onda ipak ostavljam 4x4 i izvlacim prekidac pored volana....

:)
[ Nocni @ 08.11.2009. 23:25 ] @
Nebojsa, vidi se po pristupu da nisi u poslu...
Kako odbiti ovako pristojnu musteriju sa ovako inspirativnim nick name-om CIPIRIPI, jos kad ovako kulturno trazi savjet oko zahvata...
Dobro Zare kaze, odrasti
[ Nebojsa Milanovic @ 08.11.2009. 23:34 ] @
Odrastao sam ja i previše, a vi bi mogli mušteriji da kažete u šta se ta limena kutija sa 300+ KS pretvara, a ne još da ga palite u tom smeru....
[ _cipiripi_ @ 08.11.2009. 23:48 ] @
@nocni

a po cemu je moj nick toliko inspirativan...na kakve te misli naveo... :)

@Nebojsa

ja savrseno dobro znam u sta cu tu ''kantu sa 300+ks'' da pretvorim...o tome mi ni roditelji ne drze predavanje niti daju upozorenja...... ako sam odlucio da napravim to auto onda svoj zivot i svoju sigurnost necu ugroziti nikakvim aktom i cinom...a sto se tice voznje vozim od 11te godine i nikad nisam napravio neku vecu gresu da sam sebe ugrozio....

tako da.....ja cu to auto napraviti pa makar mi stajalo u garazi i vozio je jednom godisnje....ali ce biti napravljena kad-tad...

i hvala svima na savjetima .....ako bude sta jos trebalo ja cu pitati,nadam se da cu dobiti odgovor...
[ Nebojsa Milanovic @ 09.11.2009. 00:08 ] @
Koliko vidim u tom profilu, nemaš ni 18 godina i još jednom te upozoravam da se igraš sa tim. Ugrožavaš ne samo sebe, nego i druge.

A vi ostali razmislite malo pre nego što krenete da pržite ove golobrade koji bi da voze konzerve sa 300+ KS....
[ KRVOLOK @ 09.11.2009. 08:57 ] @
Citat:
zarsilic: Ovo sa osiguracem moze kulturnije da se izvede sa prekidacem koji se postavi pored prekidaca za svetlo ili na mesto pored tastera za klimu. Obavezno se u kolo povezuje i jedan rele.

Ako zelis da svih 260 KS nakon tuninga preneses na drum, primoran si da kupis 4x4 verziju. Koliko je ovo sto kazem tacno, uverices se brzo nakon tuninga i vadjenja 4x4 osiguraca.

Ovo je lak automobil i sa "svega" 260 KS prosto leti.

Maximalno pojacanje bez hardver prerade mozes doboto od 280 KS ali se ono redje radi. Pogotovo nakon nestanka 100/98 oktanskog goriva. Osim toga 280 ks vec zahteva drugi interkuler.

Sledeci stufe je 310 ks gde vec ima nesto vise mehanike, a maximum za ovaj motor je oko 380 KS sto vec podrazumeva znacajniji update.


Ako uzmes 4x4 verziju veoma moras vodoti racuna da su ti svi tockovi iste velicine i da su pneumatici podjednako potroseni. U protivnom ce se "prognoza" o losem 4x4 obelodaniti.


P.S. Ovo je inace, jedan od prvih automobila koja sam uradio nakon sto sam se poceo baviti ovim poslom, a zanimljivo je to sto je vlasnik njime pobegao bez da plati uslugu.
Vrlo drsko i bezobrazno.



Calibra turbo uopste nije tako lak auto i ima 1400 kg...
Mi smo radili te motore na skoro 600 ks,imam nekoliko uradjenih c20let na preko 450 ks i jos preko 100 ks nitra na tu snagu i to na 95 oktana.
Poslednji kadet c sto smo radili za drag race vozio je sad u osijeku 11.8 sec sa c20let bez nitra na zadnju vucu,tako da se ti motori mogu mnogo vise od 380 ks uraditi.Ja licno sam ih uradio preko 40 do sada i orginalnih i sa kovanim klipovima i drugim turbinama i veoma dobro poznajem taj motor i znam sta moze,ALI...

Potpuno si u pravu da je taj motor u tom autu sa prednjom vucom prejak za snagu preko 250 ks a problem 4x4 i velike snage je nepremostiv,mora se mjenjati kompletan pogon da bi se taj auto mogao voziti recimo na 400 ks i 4x4,veoma losa je izvedba opeloveg 4x4 i vec na 400 nm veoma lako puca.

Tvorniciki pogon mora da se reparira svakih 120 000 - 150 000 km a reparacija je 600 eura min ako je sve dobro a ako je nesto skrseno onda i mnogo vise.
Takav tvornicki preko 400 nm ne moze da izdrzi.
Bolji pogon koji bi zamjenio taj losi opelov je oko 2500 eura
Rijesenje je ili iskljuciti 4x4 ili uraditi tuning optimum tj do 250 ks...