[ stefic_kg @ 19.09.2009. 12:16 ] @
Nova akcija mt:s-a....

http://www.mts.telekom.rs/inde...cunar_po_promotivnoj_ceni.html

Citao sam o prosloj akciji o Studenstskim 3G data paketima... (Koja je slicna sa ovom...)
I vidim da su komentari i iskustva ljudi razlicita u pogledu brzine i rada interneta....
(Ali mi se cini da su korisnici koji su nezadovoljni vise pisali nego zadovljni.... sto je po meni logicno.... Obicno ako je nesto lose, vise nezadovljnih ljudi ce kritikovati to.... Nego, kada je nesto doboro, pohvaliti... ;-) )

Interesuje me:
1. Da li je neko uzeo neki od ovih paketa, i kakava su njegova iskustva....????
2. Da li se moze preci iz meseca u mesec sa jednog na drugi paket... sa viseg na nizi paket... itd.
3. Koliko sam ja shvatio, brzina interneta dosta varira! Da li to zavisi samo od signala...??? ili od jos nekih drugih faktora..???
4. Imam ADSL Clik 1 paket (1MB) bez ogranicenja protoka, cena 1400 din mesecno!
http://www.telekom.nadlanu.com.../Usluge.aspx?ac=solo&br=22
(Moram da napomenem, meni radi bez greske.... Sve pohvale za net, ali za cenu... to je druga prica...)

Da li da menjam za mt:s-ov Surf Easy od 6GB, cena 1300 din?
http://www.mts.telekom.rs/index.php/MobilniInternetstandard.html
(Mislim da bi mi bio dovljan za moje potrebe mesecno.... ali bez da downlodujem filmove, igrice....)

5. Da li se sve ovo isplati da bih uzeo laptop koji oni nude za 10 000 din?

Svaki komentar je doborodosao!

pozzz
[ slobapet @ 19.09.2009. 12:47 ] @
Glavna dezinformacija je da nije u pitanju laptop nego netbook, znaci ekran 10 inca. Ako to nekom odgovara onda nek razmislja, jesu dobri oni kao uredjaj, ali ekran.... sto je malo, ili sam se ja navikao na veci :)))
[ stefic_kg @ 19.09.2009. 13:32 ] @
:) to da... jeste notbook... i ja mislim da je malo 10 inca, aliii... za neke povremene poslove, surfovaje netom, muzika... je sasvim ok... a i baterija mnogo duze drzi nego kod laptopova... Ima notbook mnogo slabosti, ali ima i neke svoje prednosti... al necemo previse o tome... ;)
MTS malo navlaci ljude... sitnim trikovima kao sto je i ovo napisano: laptop... a ne notbook. :) ali to nije toliko bitno... bar meni.
Znam sta je sta i kako sta radi... ali hocu misljenje drugih... jer nemam iskustva sa ovim mts netom...
[ deki77 @ 19.09.2009. 14:13 ] @
Samo što je i ugovor na 24meseca
Za sumu primera 24 x 1300din je 31200...koliko iznosi neki od ponuđenih laptopova (grub primer).
Uz sve to ti još daješ 9999.0 + 24meseca po 1300 *31200 (6gb) sve kada se sabere...jedan pristojan laptop ili čudo od desktopa.
Mislim da je paket više namenjen studentima koji će boraviti van kuće(iz unutrašnjosti).Da neplaćaju setup ili mole gazde stanova da im uvode internet,
[ component @ 19.09.2009. 14:26 ] @
Po meni ovo nije jednostavno "navlačenje ljudi"... To je čista prevara... Ako mi kažu da ću dobiti laptop za tu cenu, to i očekujem. Ne netbook! Netbook može da posluži kao drugi kompjuter. Onome ko već ima laptop ili desktop. Studentu? Teško. Jedino ako student ne želi da priprema svoje seminarske radove nego da gleda YouTube i visi na FaceBook-u.
Mogli su da kažu da ćeš dobiti laptop, a kada potpišeš ugovor daju ti na primer HTC telefon. Da li ima tastaturu? Ima. Da li ima operativni sistem? Ima Windows Mobile. Da li ima ekran. Ima. Od 3 inča!
Da ne budem prestrog. Jesu lepo naveli koji su to "laptopovi" koji su u ponudi, i ko nije glup da potpiše ugovor na 2 godine nije valjda ni glup da ne zna šta time dobija, zar ne?

Citat:
stefic_kg
4. Imam ADSL Clik 1 paket (1MB) bez ogranicenja protoka, cena 1400 din mesecno!
http://www.telekom.nadlanu.com.../Usluge.aspx?ac=solo&br=22
(Moram da napomenem, meni radi bez greske.... Sve pohvale za net, ali za cenu... to je druga prica...)

Da li da menjam za mt:s-ov Surf Easy od 6GB, cena 1300 din?
http://www.mts.telekom.rs/index.php/MobilniInternetstandard.html
(Mislim da bi mi bio dovljan za moje potrebe mesecno.... ali bez da downlodujem filmove, igrice....)


Ne budi smešan! Ako imaš ADSL ne ispuštaj ga radi 3G Net-a. Ta dva ne mogu da se porede ni po čemu.
[ stefic_kg @ 19.09.2009. 14:53 ] @
@deki77 mislim da gresis....
Za te pare moze da se kupi pristojan laptop, aliiiiii ne dobijas internet.... tu je ogromna razlika....

A ovde dobijam notbook... po ceni od 10 000 a cija je vrednos oko 25 000! (a imam dobar desktop racunar... notbook bi mi bio drugi pomocni racunar...)
Placam mesecno internet, kao sto i do sad placam,
ali dobijem internet koji je po mom misljenju i brzi, ali sa mnogo manje mesecnog protoka, a i internet koji mogu da koristim skoro gde god da sam...


@component, jednim delom se slazem sa tobom... aliii... uvek ima ali... :)
dakle, mogu oni da napisu laptop na sajtu i u razgovoru da ti isto kazu,
ali ako u ugovoru stave da ti prodaju HTC telefon,TI PROCITAS UGOVOR PRE NEGO STO POTISES, i ako ti ne odogovara onda ne potpisujes!!!
Ako ti odgovara.. znas sta potisujes.... (Ovo se odnosi na ljude koji su upuceni u tehniku, bar malo... da razlikuju osnovne termine...)

Ugovor na 2 god se potisuje za koriscenje interneta... ;) a to se inace i placa... onih 1300 din 6GB!

Citat:
component: Ne budi smešan! Ako imaš ADSL ne ispuštaj ga radi 3G Net-a. Ta dva ne mogu da se porede ni po čemu.

Reci mi argumentovano, zasto ta dva ne mogu da se porede? Tj. zasto da ne menjam ADSL za 3G net?

[Ovu poruku je menjao stefic_kg dana 19.09.2009. u 16:12 GMT+1]

A evo i katakteristike LENOVO S10 notebook-a: http://www.handy.rs/view_product.php?id=1776
A za ASUS 1005 HA nema na ovlascenim prodajnim mestima!
nasao sam samo ovaj model koji je slabiji od onog sto nude: http://www.comtradeshop.com/Pa...QTQyMTExSzExRTIwM1E=&page=


[Ovu poruku je menjao stefic_kg dana 19.09.2009. u 16:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stefic_kg dana 19.09.2009. u 16:22 GMT+1]
[ golden eye @ 19.09.2009. 16:23 ] @
Citat:
Reci mi argumentovano, zasto ta dva ne mogu da se porede? Tj. zasto da ne menjam ADSL za 3G net?

Adsl je:
Brzi
Bolji
Stabilniji

nebo vs zemlja

3G se dosta buguje i tripuje!
[ Bockyman @ 19.09.2009. 18:31 ] @
Netbukovi kostaju 10.800din sa PDV-om od 8%. Easy internet paket kosta mesecno 1.664din sa PDV-om i PUMT-om,za koji mislim da ne bi trebalo da se naplacuje (jer se ne koristi mobilni telefon,ali se koristi mobilni internet),ali naplacuje se . Zatim,prve tri mesecne pretplate i modem su po 1din. Ne znam zasto neko u cenu netbuka racuna 24x1.300din,pa to je cena interneta (bez PDV-a i PUMT-a),ali to je posebna usluga,i kome ne treba ovakva usluga,tj. mobilni internet,ne treba da razmislja o ovoj ponudi.
Ja bih verovatno ozbiljno razmislio o ovoj ponudi,i smatram je veoma privlacnom,bez obzira na ugovor od 24 meseci,samo da je Easy paket kao kod Telenor paketa Ista cena,znaci,da mi racun ne moze biti veci od 1.664din,da mogu da dokupim gigabajte po potrebi,a ne da mi nekim cudom stigne mesecni racun od 99.650din!
Za mene je glavno pitanje,koji je od ova dva netbuka bolji,mada su veoma slicni,a mislim da ni jedan nema DVD rezac,i za mene je to veci ogranicavajuci faktor od malog ekrana...
[ BluesRocker @ 19.09.2009. 18:58 ] @
Ovo je odlična ponuda za one kojima netbook zaista treba, koji su stalno u pokretu i koji bi svejedno plaćali uslugu 3g interneta (ja bih pre izabrao najjeftiniji paket - Surf Light 3GB za 900 din + PDV). Niti je 3G dostojna zamena za ADSL, niti je netbook zamena za desktop računar, niti se vredi oslanjati na rezač u laptopu (koji takođe nije alternativa desktop kompjuteru). Razmišljam se da kupim ASUS 1005 HA, ali samo ako se dobija šestoćelijska baterija, jer mi je baterija najvažnija kod netbooka.
[ stefic_kg @ 19.09.2009. 19:08 ] @
@golden eye, ADSL je brzi!!! Hmmm... nisma bas siguran!!!!
Ja imam ADSL paket od 1MB i download se krece oko 115kb.
Brzina modema ZTE MF 622 koji se dobija uz neki od paketa kod MTS-a, je do 7,2MB, ne znam koliki je stvarni protok....
Verovatno se retko postize ova brzina ali i da je prosek 2MB to je ipak brze nego kod ADSL-a.

Bolji.... hmm... necu previse da komentarisem... zavisi kako gledas na stvari...
bezicni internet, gde god ima signala ima i neta... nasuprot ADSL-a kojeg imam samo kod kuce...

Stabilnos... to je verovatno na strani ADSL-a! Tu se slazem!
Kolicina ostvarenog saobracaja... na strani ADSL-a... itd...

Ne znam da li komp ili modem ili veza baguje... Imao sam slucaja da su mi ljudi govorili da im ADSL baguje... nece da se konektuje, puca veza... A u stvari oni nisu imali ni obican antivirus.... a da o stanju njihovog OS i da ne govorim... Kad sam im sredio sve kako treba... Vise nije bilo problema...
Tako da to sto ljudi kazu da im baguje... ne uzimam zdravo za gotovo!!!! A i kod ovih modema mislim da brzia zavisi od lokacije na kojoj se nalazite... da li je dobar signal.. itd.. (Ali to je samo moje misljenj... )


@Bockyman, slazem se sa svim sto si rekao!
Izgleda da sam povrsno gledao na tom mts-ovom sajtu pa nisam obratio paznju za cenu sa i bez PDV-a.
Nema ni jedan od modela, nikakav opticki uredjaj.... Mozda jeste mana, ali pored velikih fleseva i razlicitih videva povezivanja sa razlicitim uredjajima koje ovi notebookovi imaju, mislim da to i nije veliki nedostatak... Bar po meni!
A po meni mislim da je LENOVO S10 bar lepsi model ako nista drugo... :)
a ima i mogucnos prosirivanja memorije do 2GB ;)
[ Bockyman @ 19.09.2009. 21:03 ] @
"Ovo je odlična ponuda za one kojima netbook zaista treba, koji su stalno u pokretu i koji bi svejedno plaćali uslugu 3g interneta (ja bih pre izabrao najjeftiniji paket - Surf Light 3GB za 900 din + PDV). Niti je 3G dostojna zamena za ADSL, niti je netbook zamena za desktop računar, niti se vredi oslanjati na rezač u laptopu (koji takođe nije alternativa desktop kompjuteru). Razmišljam se da kupim ASUS 1005 HA, ali samo ako se dobija šestoćelijska baterija, jer mi je baterija najvažnija kod netbooka."

Surf Light ne spada u promotivne pakete uz koje ovi netbukovi idu uz cenu od 10.800din!

[Ovu poruku je menjao Bockyman dana 19.09.2009. u 23:40 GMT+1]
[ maliradoznalac @ 19.09.2009. 21:55 ] @
Nego meni je nesto drugo zapalao za oko. Bio sam danas do TehnoMobile da vidim ovu ponudu proveo svega tri minuta u prodavnici jer subotom rade do 20h a ne do 21h kao radnim danima tako da sam samo naj naj brze saznao da je Lenovo sa 3-cell baterijom, i model sa ssd diskom a ovaj model je prestao da se proizvodi kad je Microsft uveo ogranicenja za upotrebu XP-a. Ako je to tacno onda je ova akcija neko praznjenje zaliha.
Da li je neko uspeo vise informacija da sazna??
[ Milos911 @ 19.09.2009. 23:31 ] @
Citat:
stefic_kg: @golden eye, ADSL je brzi!!! Hmmm... nisma bas siguran!!!!
Ja imam ADSL paket od 1MB i download se krece oko 115kb.
Brzina modema ZTE MF 622 koji se dobija uz neki od paketa kod MTS-a, je do 7,2MB, ne znam koliki je stvarni protok....
Verovatno se retko postize ova brzina ali i da je prosek 2MB to je ipak brze nego kod ADSL-a.

Veruj mi da od te brzine mozes samo probleme da imas... Zamisli da zaspis uvece a zaboravis da ugasis modem... Ili pokrenes neku igricu a zaboravis da ugasis modem. Pokrenes photoshop a zaboravis da ugasis modem. I jos zamisli da zaboravis da proveris kredit na dva dana pa te onda strefi srcka kad stigne racun (ne preterujem).

Citat:
A i kod ovih modema mislim da brzia zavisi od lokacije na kojoj se nalazite... da li je dobar signal.. itd.. (Ali to je samo moje misljenj... )

Dobro mislis. Samo kad je lose vreme hoce ponekad da nestane signal...

Uglavnom ja ni u ludilu ne bih menjao adsl (kad bih ga imao) za ovaj internet. Jos ako je od mts-a... Oni i besplatno da mi ga daju ne bih prihvatio...
[ ivan i. @ 20.09.2009. 10:08 ] @
@stefic_kg na aDSL imaš down 110kB/s što je munja ma grom za MTS net, vidim da je kolega na poslu hepi kad ima 25-30kB/s na MTS-u.
Evo teme za poređenje mts vs telenor pa neka napišu iskustva, ostavio sam sličicu kako radi kod mene telenor http://www.elitesecurity.org/t...riscenju-interneta-MTS-TELENOR
Imao sam aDSL i otkazao sam ga jer sam se preselio i silom prilika mogu samo 3G net da koristim, veruj mi otkažeš li aDSL gubiš port i uopšte se nećeš usrećiti sa mts 3g net-om, kukaćeš sa aDSL-om.
Ako postoji probni period kod MTS-a da isprobaš kako kod tebe radi njihov 3g net i može da se vrati ako nisi zadovoljan onda uzmi i isprobaj, ako si zadovoljan tek tad otkaži aDSL!
[ dzontra @ 20.09.2009. 10:27 ] @
Ne znam kako se postavlja slika pa da vidite koji protok ja na 3 g netu imam,,kakav adsl,ni za porediti.
[ ninjaz @ 20.09.2009. 10:53 ] @
Pa brzina zavisi od mesta gde se nalazite. Ako imate punu pokrivenost mozete izvuci do 1.5Mbit/s. 7,2Mbit/s je sarena laza. Problem je sto mts-ov mobilni internet ima milion problema, veza puca, nekad nema protoka kad se konektuje, pa moras po nekoliko puta itd. Ako se zadesi da ste na losem mestu, dial-up ce da bude zlatan u odnosu na ovo.
[ dzontra @ 20.09.2009. 11:02 ] @
Meni se takve stvari zaista ne dogadjaju,ne puca uopste,
Cimao sam net na gomili lokacija oko Zrenjanina,,,razna sela i sl i uvek imam 3g osim u Opovu gde mreza 3g ne postoji.
isprobavao sam i edge varijantu koja radi svugde i ima stabilan protok ne da skidas filmove ali za surf sasvim dovoljno.

Bas me zanima kako ce raditi u BGD-u?

[Ovu poruku je menjao dzontra dana 20.09.2009. u 12:29 GMT+1]
[ r_u_s @ 20.09.2009. 13:01 ] @
Ja sam uzeo MTS-ov net samo iz razloga sto nisam imao ni jednu drugu opciju na raspolaganju! Stanujem u okolini Batajnice (mjesto se zove Buseje) i tu, koliko znam, nisam imao mogucnost da pirkjlucim wireless a posto nemam ni telefonski prikljucak tako nisam mogao o ADSL-u ni da razmisljam. Zvao sam SBB i rekli su mi da ni kablovski net nije moguc tako da mi je jedino ovo preostalo...

Inace, ne mogu se pozaliti! Konekcija je stabilna a varira od 500 kbps pa nadalje ali to opet zavisi od jacine signala tako da je na nekim mjestima u kuci jaci, negdje slabiji itd... Jedini problem je sto konekcija puca ukoliko imate dva ili vise modema u prostoriji ali to je vec druga prica... Limit od 5 GB mi je sasvim dovoljan posto mi net sluzi sa surf, chat i tome slicno. Sve u svemu dobra varijanta ako ste u NEprilici kao ja pa vam je to jedino rjesenje ili ako vam je bas potreban net u pokretu... Jedina prednost ADSL-a je ta sto imate FLAT konekciju i mozete da skidate do mile volje! :)

Pozdrav!
[ newtesla @ 20.09.2009. 14:14 ] @
Moje mišljenje je:

Onaj ko ima potrebu za 3G internetom, ili se već odlučio na kupovinu mts 3G interneta, netbuk za 10k dinara je više nego džabe!

I jednom i drugom laptopu/netbuku je moguće proširiti radnu memoriju, pitanje je samo koliko šrafova treba skinuti ;)

Onaj ko kuka da mu je mali (ekran:) - neka kupi u Tempu-Metrou 19" LCD za osam soma, USB tastaturu i miša za manje od soma, i imaju (skoro pa) PC za poneti. i to za cirka 19k dingera, i prenosivost lapa i udobnost kompa. ...naravno, lcd/tast/miš stoje kući, da se ne bi neko pravio pametan ;)

btw, više bih voleo da sadrže SSD disk, ali izgleda da obojica imaju običan hdd.

A Telekomov 3G radi, ali kljakavije nego Telenor-ov... pogotovo ona GLUPOST sa .reg fajlom za smanjenje MTU-a na samom računaru... imao sam prilike da vidim kod prijatelja kako radi: u principu, zadovoljavajuće.

Uostalom, šta bi ste vi za 1600 dingera mesečno??? Optički multi-stranded vod i ne-shape-ovan protok ka svetu, sa podrškom za BGP???? ...ili laserski internet, preko satelita, brzine milion turbomegabajta u nanosekundi, i nemerljivim latency-jem... :) bre, markica za Ge-eS-Pe košta više!
[ maliradoznalac @ 20.09.2009. 16:00 ] @
Citat:
newtesla
Uostalom, šta bi ste vi za 1600 dingera mesečno??? Optički multi-stranded vod i ne-shape-ovan protok ka svetu, sa podrškom za BGP???? ...ili laserski internet, preko satelita, brzine milion turbomegabajta u nanosekundi, i nemerljivim latency-jem... bre, markica za Ge-eS-Pe košta više!


ccc, dosta bre vise poredjenja sa Zimbabveom, Fidzijem i Dzibutijem... ako nisi jos dosad primetio, trenutno je 21. vek
ovako izgleda mobilni internet u razvijenom svetu

http://shop.vodafone.co.uk/shop/mobile-broadband-plans/mobile-broadband-3gb-12-month?dependantSkuIds=sku140039

Na danasnji dan funta je 104.xxx dinara sto izadje manje od 1600 dinara sa ukljucenim porezom. Vodafone uz ovaj ugovor na godinu dana daje modem besplatno. Koga ne bude mrzelo neka pogleda ostatak ponude. Ima laptop besplatno uz ugovore od 25-30 funti mesecno na dve godine.

Zar je previse da u ovoj jadnoj Srbiji ljudi zele da dobiju ono sto plate??? Ako neko prodaje mobilni internet, neka obezbedi da ga u svakom momentu moze korisnik koristiti ili neka to prepusti nekom drugom ko to moze da obezbedi a ne da drzi monopol!!!

a nemamo svi gradsko prevoz, pa moramo da poredimo sa pivom. Tada izadje mnogo vise ;-)
[ newtesla @ 20.09.2009. 20:46 ] @
Ja ne znam da li si dobro pročitao, ali oni nude 3GB podataka za nekih... koliko, 1550 dinara... a svaki sledeći započeti gigabajt dodatnih 1550 dinara.... mislim da su naši Telekom i Telenor i dalje bolja ponuda - bar daju duplo više podataka, za iste pare.

A laptopovi/netbukovi, što si ih pomenuo, dobijaju se za džabe... ali onda potpisuješ ugovor na 24 meseca, pa te 1GB (da, JEDAN giga) mesečno košta 25 funti, ili oko 2600 dinara.

Uostalom, pitaj Dimkovića koliko mu se sviđa ponuda - on je baš nedavno pisao o tome kako je produžio ugovor sa Vodafone-om. Njemu je, po ugovoru, zabranjen VoIP, Messaging, i nemam ti pojma šta sve još....

...i sledeći put dobro pročitaj ponudu, jer nije u redu da širiš dezinformacije.

1-Uostalom, taj isti Telekom je jedan od glavnih sponzora naših košarkaša :)

2-Uostalom, maliradoznalac: tvoj ISP naplaćuje bezobraznih 1980 dinara za 2300 megabajta, brzinom 768 (wireless); Telekom je i od njega jeftiniji za magnitudu, a i pokretniji apsolutno.
[ Bockyman @ 20.09.2009. 21:27 ] @
Pošto razmišljam o ovoj ponudi MTS-a,zamolio bih nekog upućenijeg da mi da savet za koji (ako se odlučim da uzmem ovaj paket) netbuk da se odlučim,iako sam i sam video da su dosta slični. Znači za i protiv Lenova i Asusa!
Unapred zahvalan!
[ maliradoznalac @ 20.09.2009. 21:47 ] @
newtesla, nismo izgleda gledali iste stvari!!
Kod Vodafona je pokrivenost 3g signalom je 80% Ujedinjenog Kraljevstva. Na tom detalju bi trebalo porazgovarati. Takodje i o tome koliko je stabilan taj pristup. Do sada sam procitao GOMILU kritika na stabilnost MTS-ovog neta o kome se u ovoj temi i prica. Ako neko stavi na plakat "do 7,2MB/s" bilo bi lepo da dopise i to da je ta brzina moguca samo na 2% teritorije a da na vecem delu teritorije radi sporije od dial-up-a. Procitaj malo komentare korisnika koji se zale na stabilnost i brzinu.
Jos nigde nisam napisao da li sam zadovoljan svojim provajderom, ali ako te interesuje - NISAM!!! Ali sta ces, to su blagodeti mononpolskog polozaja. Bili su jos gori, ali su se upristojili stvaranjem tehnickih uslova za uvodjenje ADSL-a. Nisam na wireless-u sva sreca, jer je kablovski pristup znatno jeftiniji a cena po MB je priblizna trenutnim cenama mobilnog interneta i kod MTS-a i kod Telenora.
Trenutno se preko MTS-a moze doci povoljno do netbooka, jos ako bi to bilo podrzano kvalitetnim interentom, to bi bila prava radost za korisnike. Prema komentarima korisnika samo je netbook povoljan, a mobilni internet jadan. Ako nesto kosta 1600 dinara mesecno a ne radi, onda je jako skupo. Ne mora da radi na 7,2 MB/s ali neka radi na 1-1.5KB/s u svakom trenutnku i na svakom mestu.
Za 1600 dinara mesecno mogu da biram ADSL ili kablovskog provajdera i flat paket. Da li se mobilnost placa u ovom slucaju time sto nema inerneta???
O tome pricam i nije nista licno. Cak sta vise, bila mi je simpaticna tvoja opaska da markica za GSP kosta vise. Voleo bih da me postojeci korisnici ubede da MTS-ov net radi kako treba, i da sutra potrcim do nekog od prodajnih mesta i obradujem sebe sa jednim Lenovo S10 netbookom.
[ newtesla @ 20.09.2009. 22:08 ] @
Ma, bre, radi valjda zadovoljavajuće... ne očekuj previše, i radiće još bolje ;)

...elem, moj izbor je na strani Asus-a. možda je samo stvar ukusa....
[ Bockyman @ 21.09.2009. 10:43 ] @
Kada (tj. ako) padne operativni sistem,sta tada? Mislim,laik sam,a ovde nema optickog uredjaja,pa mislim sta tada?
[ zderavko @ 21.09.2009. 11:04 ] @
Nista, podigne se opet neki OS... moze preko eksternog cd/dvd citaca, hdd fioke, usb-a ... you name it, we got it :P
[ ninjaz @ 21.09.2009. 12:49 ] @
Nije problem za OS, cak i OS X na ovom malisi radi veoma lepo. Nego, je l' isao neko da pogleda ove modele. Interesuje me ASUS, tacnije koju bateriju ima. Postoje tri tipa za ovaj model:

10.5hrs, 6-Cell 63Wh Li-ion Battery
8.5 hrs, 6-Cell 48Wh Li-ion Battery
4 hrs, 3-Cell 23Wh Li-ion Battery

Hvala!
[ bttp @ 21.09.2009. 15:54 ] @
stefic_kg, počni da praviš razliku između notebook i netbook računara. To nije isto, a vidim da tebi to još nije jasno. Notebook je full računar sa optičkim drajvom (DVD-RW, Bluray i slično), dok netbook-ovi nemaju optiku, jer nisu predviđeni za menjanje operativnih sistema koji dolaze na njima. U početku su to bile razne prilagođene verzije Linuksa (Asus eee), da bi kasnije (sada) dolazili i sa MS Windows XP Home operativnim sistemom.

Ja sam pre par meseci kupio Lenovo S10e u radnji za nešto manje od €300, verziju sa integrisanim Bluetooth-om (ima i bez) i 6-ćelijskom baterijom. Sa njim dolaze i recovery DVD-ovi sa kojih se može reinstalirati Windows XP u slučaju havarije, samo ne znam kako jer nemaš gde da ih ubaciš.

U svakom slučaju postoje varijante da se instalira OS sa USB stika, postoje uputstva ne Internetu, kao i torrenti odakle mogu da se skinu pripremljene instalacije, ali to već spada u pirateriju. Ne znam kako bi reinstalirao legalni Windows koji se dobije uz njega, osim da kupiš eksterni USB DVD drajv, ili da ga pozajmiš, a ja recimo ne znam nikoga ko to ima, mada bih verovatno mogao da se snađem, ali bi morao da se cimam oko toga.

Eto toliko o netbook-ovima, što se tiče 3G vs ADSL, mislim da ni taj ADSL nije baš sjajan ali sam siguran da je svakako bolji od 3G, koji teoretski nudi brži pristup ali praktično kod nas to slabo funkcioniše jer jako varira brzine i nepouzdano je. Koristim kablovski Internet i siguran sam da je on ubedljivo najbolji što se tiče ponude broadbanda kod nas. Najbrži, najstabilniji, najpouzdaniji i sa najmanjom latencijom. Ali ko nema izbora do 3G-a, može i on da posluži.
[ stefic_kg @ 21.09.2009. 16:25 ] @
@bttp, notebook i netbook... nije sija nego vrat... sve je isto, samo sto ima i nema optikcki drajv.... OK, mogu da prihvatam primedbu... :)

Kod nas u KG, od 90% ljudi koje ja znam, a koji su imali kablovski net tvrdili su da je bolji od ADSL-a,
Isti ti ljudi u periodu od unazad pola godine, prelaze na ADSL... toliko o kvalitetu, stabilnosti kablovskog... ali to je neka druga tema...

Mislim da sam od pokretanja teme, dobio neke odgovore na moja pitanja... i da mi je sad jasnija slika o ovim MTS-ovim paketima i internetu...
Jos kad bi ljudi iz KG-a, koji su uzeli neki od ovih MTS-ovih paketa, ostavili neki komentar o kvalitetu signala u KG, prosecnoj brzini.... bio bih veoma zahvalan... ako takvih imam uopste... :)
[ ninjaz @ 21.09.2009. 17:29 ] @
Mislim da ASUS 1005HA ima zasebnu particiju na kojoj je instalacija XP-a. U koliko dodje do problema, moze da se reinstalira OS pritiskom tri puta na F9 pri paljenju.
[ component @ 21.09.2009. 18:47 ] @
Citat:
stefic_kg: @bttp, notebook i netbook... nije sija nego vrat... sve je isto, samo sto ima i nema optikcki drajv....


Nije baš samo optički drajv. Pogledaj recimo ovaj video sve je lepo objašnjeno:
http://www.youtube.com/watch?v=NQgiZd0-DxI

Meni lično bi netbook više odgovarao nego notebook pre svega zbog mobilnosti, pogotovu što sam sad na Linuxu koji, po meni, pruža mnogo više od Windowsa XP Home. Ako više voliš Windows ne zaboravi da dobijaš Windows XP Home a ne professional (nećeš imati na primer remote desktop). A druga stvar je što je rezolucija verovatno 1024x600. Ok za čitanje mail-a, ok za kraće surfovanje, ok za chat ili Skype. Nikakav ozbiljniji rad.

Što se tiče 3G Interneta, verovatno ga nisi koristio puno, zar ne? Bez obzira da li je MTS, Telenor ili neki treći, 3G puno zavisi od signala. Odlična stvar za ono za šta je napravljen netbook (vidi gore), znači zaboravi na download. Ponekad ima čak problema i sa običnom video konferencijom. Ali je fantastično kad recimo putuješ a imaš mogućnosti da budeš online (pod uslovom da nisi za volanom ) Samo pazi da ti se ne desi da se nađeš pored granice i ne pređeš u roming. Odraće te! Roming ne ulazi u pretplatu, a košta jaaaaakoooo puuuunoooo! Moguće je da za pogledani YouTube snimak platiš recimo 10.000 din. A ako imaš sreće da si u trenutku rominga zakačen na 7 MB/s Mislim da ti je jasno... Par mojih kolega su dobili račun od skoro 100.000 din zbog sličnih gluposti.
[ bttp @ 21.09.2009. 20:55 ] @
Citat:
stefic_kg: Kod nas u KG, od 90% ljudi koje ja znam, a koji su imali kablovski net tvrdili su da je bolji od ADSL-a,
Isti ti ljudi u periodu od unazad pola godine, prelaze na ADSL... toliko o kvalitetu, stabilnosti kablovskog... ali to je neka druga tema...

To što neki ljudi koje ti znaš prelaze sa kablovskog na ADSL, ne znači automatski i da je to pametno. Drugo, ne znam kakav je kablovski net u Kragujevcu ali znam kakav je kod mene i kada radi, a radi 99,9% vremena, dobar je.
[ ninjaz @ 21.09.2009. 21:10 ] @
Kablovski (SBB) kao i 3G zavisi od lokacije
U Valjevu radi odlicno, uradjena infrastruktura ove godine, uradjena kako treba. Dok prijatelj u Novom Sadu nije imao protok uopste :S
Inace je trenutno 50% brzi od ADSL-a, po istoj ceni.
Bilo bi dobro da po potpisivanju ugovora, mozemo da probamo par dana, pa ako ne ide, da raskinomo ugovor. Tako je na Telenoru.
[ maliradoznalac @ 21.09.2009. 22:32 ] @
a da nam ostane Lenovo po ceni od 10.000
[ Slobodan Milivojevic @ 21.09.2009. 22:49 ] @
Sta mislis kolko procenata korisnika bi vratilo modem da ima probni period?
[ ninjaz @ 21.09.2009. 23:24 ] @
Citat:
maliradoznalac: a da nam ostane Lenovo po ceni od 10.000


Hehe, pa kao naknada za pretrpljini stres

Citat:
Slobodan Milivojevic: Sta mislis kolko procenata korisnika bi vratilo modem da ima probni period?


Taj procenat govori kakva je telekom kompanija (nikakva), a i kakvi smo mi korisnici, ukljucujuci i mene.
[ Bockyman @ 22.09.2009. 21:17 ] @
Da li je neko pazario jedan od ovih netbukova? Kakvi su,prednosti i mane iz prve ruke?
[ pekyht @ 23.09.2009. 22:48 ] @
imao sam ja iskustva sa lenovom s10e. zadovaljavjuce brzo radi, nema lose karakteristike...
po meni je ok ukoliko je nekome potreban mobilni internet. jedino je mana sto nema opticki uredjaj iliti cd rom ali ok, moze se i uz pomoc usb. dajem prednost lenovu u odnosu na asus.
[ Bockyman @ 24.09.2009. 07:15 ] @
Izgleda da je prava pomama za ovim netbukovima sa ovim paketom MTS-a. U mom gradu u Handy-ju treba da se rezervisu,jer se prodaju cim stignu. Bio sam i do Nisa,u Pakom shopu u Merkatoru su mi istu pricu rekli,oni u ponudi imaju ASUS,ali cekaju novi kontigent,takodje potrebna rezervacija. A tek na odeljenju tehnike u Merkatoru sam napokon uzivo video Lenovo (tu mu je cena 26.500din), i moram da priznam da sam se razocarao velicinom ekrana... Znam ja da je 10incha,ali na onim reklamnim flajerima to izgleda sasvim drugacije,kao pravi laptop. Bez obzira na to,svidja mi se,i simpatican je,ali mi se ne vezuje za MTS na dve godine,nemam poverenja u njih... da je sistem kao kod Telenorovog paketa Ista cena,to bi bila druga prica,a ovako...
[ DR83 @ 25.09.2009. 00:56 ] @
NIKAKO se ne obavezivati na toliko dug period kod mtsa sad dok su u raspadu sem ako nemate nijedan drugi nacin a ni mogucnost da dodjete do bilo kakvog prenosivog racunara ...
[ component @ 25.09.2009. 18:41 ] @
I ja bih isto preporučio. Ne znam kako je kod Telenora, ali MTS-ov 3G u poslednje vreme radi očajno
[ Bockyman @ 29.09.2009. 10:37 ] @
Ma,sve mi je ovo smesno! U Handy-ju,u Tehnomobile-u,u Pakom shop-u,svuda ista prica. Ovi netbukovi ne mogu ni da se vide,sve se radi po principu kapare i rezervacija! Kao potraznja je velika! Pa ako je potraznja velika,na kaparisanih 3 Lenovo-a narucite 6,kada je izvesno da ce da se prodaju,gde je tu problem. Juce navratim u Tehnomobile i na par sekundi vidim Lenovo uz komentar prodavacice da je prodat i da nemaju vise. Danas zovem Pakom shop u Merkatoru u Nisu,i kazu mi da im u petak stizu nekoliko Asus-a,ali su svi rezervisani,i da sada ne mogu da ga kupim,a ako zelim mogu da rezervisem,pa cu moci da ga kupim kada stize sledeca isporuka,za mesec-mesec i po dana! Po meni,totalno neozbiljno! Na moje pitanje,da li ce do tada jos uvek trajati ova akcija sa MTS-om,receno mi je: najverovatnije. Bas sam razocaran! Hteo sam da uzmem Asus,najvise zbog dizajna (posto su karakteristike gotovo identicne sa Lenovom-mada ne znam da li Asus ima integrisani blutut i citac kartica-koje Lenovo ima,pa ako neko zna molim za odgovor),ali mi je glavna kocnica vezivanje za MTS i strah od nekih ludih racuna. Po nekoj mojoj navici koriscenja interneta (doduse,koristim dial-up jer nemam tehnickih uslova za ADSL), 6GB bi trebalo da mi bude i vise nego dovoljno,mada ne shvatam kako u praksi izgleda tarifiranje na 100kb,tj koliko to povecava realnu potrosnju,i da li je pripejd varijanta sa tarifiranjem na 10kb mnogo povoljnija (mada je pripejd varijanta i znatno skuplja). U svakom slucaju,mrzim sitaciju da treba nekoga da jurim i molim,kaparisem i rezervisem! Na moje pitanje juce radnici u Tehnomobile postoje bio 28. u mesecu,a prve tri mesecne pretplate su po dinar,kako se racuna pretplata posto je u septembru ostalo jos tri dana (da sam npr. juce potpisao ugovor uz Lenovo,kao taj kupac),odgovor je bio da ce pretplata biti proporcionalna. Znaci,rekoh,deseti deo od pretplate koja iznosi 1din? U praksi onda nemate prve tri pretplate za 1din,nego bi to u ovo slucaju bilo dve pretplate,jer bi se prva pretplata odnosila za septembar 2009. bez obzira sto su to bila samo 3 dana (ili mozda gresim?).
U svakom slucaju,zbog neposlovnosti MTS-ovih partnera u ovoj akciji,ja sam izgubio volju da se castim jednim ASUS 1005 HA netbukom...
[ ninjaz @ 29.09.2009. 10:55 ] @
Asus ima citac kartica. Postoje verzije sa i bez bluetooth-a, mislim da ovaj koji daju nema bt. Po meni velika prednost asusa je u tome sto dolazi sa 6-celijskom baterijeom i autonomijom od preko 8h.
[ palac @ 30.09.2009. 15:05 ] @
Mogao bih da poverujem u to da su ovi netbook-ovi namenjeni studentima, ali...
U ponudi mts-a istovremeno postoje i potpuno isti 3G paketi po skoro duplo nižim cenama za - studente !!!!????
[ ninjaz @ 05.10.2009. 13:01 ] @
Dodati su novi netbook-ovi u ponudu. E sad, na mts-ovom sajtu stoji da su to Toshiba NB100 i NB200, dok na sajtu Comtrada stoji samo NB100. NB100 ima manji ekran 8,9'. Zanimljivo je to sto ovi netbook-ovi imaju modem u sebi, tako da ne morate da vucete dodatni uredjaj i kabl.
[ maliradoznalac @ 05.10.2009. 22:22 ] @
nego, ima li hrabrih koji su potpisali ugovor???
ajde ako ima pravih korisnika da nam napisu svoje utiske kako radi taj mts mobilni net. Vredi li 1600 mesecno?
ja svaki dan prolazim pored jednog ogromnog postera i tako me mami da kupim.... ali se trgnem pa racunam 24x1600 nije malo! pa zamisli jos i da ne radi kako treba!!!
[ ninjaz @ 05.10.2009. 22:57 ] @
21x1600, 3 meseca gratis
Ali, kad mts daje nesto gratis, moras cetvore oci da otvoris
[ scylerx @ 05.10.2009. 23:13 ] @
Sve zavisi gde se nalazis, ako imaš 3G telefon lako možeš proceniti kakav će ti net biti, makar na mestu gde najviše provodiš vremena. Ali još dosta će vode proteći Savom i Dunavom da se dogodi da sve normalno funkcioniše i da možeš putovati i normalno koristiti net na notebook-u, laptop-u, ovako sve zavisi od jedne do druge bazne stanice i njihovog preopterećenja. Reklama je reklama, da ne citiram jednu dosetku o tome, vezano za tarabu i..
[ dzale @ 12.10.2009. 07:10 ] @
ček, 1600 din, ali to je bez PDV-a i bez poreza za mobilni, znači pre će biti 2000 dinara mesečno za paket Surf Easy. Uz Surf Light ne daju više računare po 9.900 din.
Stvano ne zanm šta znači to MTS-ovo navođenje cena usluga bez poreza pa onda sam računaj. Stavi, brate koliko je to ukupno pa da vidimo. Zamisli da u piljarnici vidis cenu nečega a na kasi ti kažu "to je znate, bez PDV-a, marže, transporta, gradske takse, doprinosa, akciza, poreza na porez"
[ Bockyman @ 17.10.2009. 10:42 ] @
1664din mesecno je sa PDV-om i PUMT-om,za paket Light.

U PakomShop-u u Nisu,u Merkatoru,su mi rekli da od ponedeljka 19.oktobra,u ponudu ce biti ubacen i MSI Wind. Ako se dobro secam,on bi trebao da ima najkompletnije specifikacije od do sada ponudjenih. Kada to kazem,mislim na 6-to celijsku bateriju,blutut,citac kartica...

Inace,kako su mi objasnili,MTS je taj koji netbukove u ovoj ponudi daje na kasicicu,i zato su potrebne rezervacije jer je potraznja velika. Da je do MTS-ovih partnera,bilo bi netbukova do mile volje...
[ pekyht @ 07.11.2009. 00:45 ] @
evo od pocetka ovog meseca u hendiju se mogu naci Acer i Lenovo u svako doba...
[ schoolbag @ 08.11.2009. 17:31 ] @
Jel ovo važi i za studentski mobilni net?
[ palac @ 11.11.2009. 22:08 ] @
U tome i jeste stvar - ne važi.....
[ ksi @ 27.11.2009. 15:42 ] @

U Beogradu ima Asus 1005 HA na vise mesta u gradu.Ja sam ga kupio 24.11 u ComTrade shop-u u Uscu. Extremno sam zadovoljan,baterija traje pod punim opterecenjem meni oko 5-6 sati a jedan dan sam ga drzao samo upaljenog i baterija je prezivela vise od 24 sata dok se nije iscrpela.

Imam jednu molbu posto asus dolazi sa W7 da li neko zna kako da na ovo cudo instaliram XP ko zna nek posalje mail ksi_71@hotmail hvala unapred
[ Reggie @ 08.12.2009. 17:05 ] @
Imam mts-ov paket 6GB mesecno. Ovde nema 3G konekcije, samo edge, ali preko dana siba oko 130-200kbit/s sto je sasvim ok, sve mi lepo ucitava, ali posle 15h postane mrcina koja ide oko 10-30kbit/s. Obicne stranice jos i ucita nekako, ali neke malo komplikovanije stvari nema sanse.
U cemu li moze da bude fora da je do 15h super, a posle krsina?
[ espresso @ 08.12.2009. 17:55 ] @
Verovatno se poveća opterećenje na toj baznoj stanici pa internet zbog toga ispašta jer mu je dat manji prioritet od ostalih servisa.