[ misk0 @ 21.09.2009. 08:58 ] @
Interesuje me postoji li (a vjerovatno postoji) software kojem mogu unijeti zadatak (ne mislim na jednacine, ali i to bi bilo fino) koji bi znao da to rijesi, tj napravi sve izracne i pokaze mi ili put do rjesenja ili bar konacno rjesenje.
Poceo sam studirati pa dobijam zadatke iz matematike i htio bih biti siguran da sam dobro rijesio zadatak. Ne bi bilo loshe da moze i da stampa izraze.
[ peka @ 21.09.2009. 09:26 ] @
Ja sam koristio Maple, i bio sam prilicno zadovoljan. Doduse, nema (ili ja nisam nasao) mogucnost da pokaze korak po korak kako je dosao do rjesenja, nego samo dobijes konacno rjesenje.
[ Cabo @ 21.09.2009. 11:39 ] @
Matematika je majka Mara za Analizu.

Moj savet ti je da prvo pažljivo savladaš teoriju, korak po korak, pa onda kreneš na izradu zadataka.
[ misk0 @ 21.09.2009. 11:52 ] @
Hvala, potrazicu. Ne sastavljam ja zadatke vec ih rjesavam :)
[ Cabo @ 21.09.2009. 11:54 ] @
Citat:
misk0: Hvala, potrazicu. Ne sastavljam ja zadatke vec ih rjesavam :)


„Izrada“ = „rešavanje“.

Teorija je bitna i za usmeni i za pismeni.
[ misk0 @ 21.09.2009. 12:08 ] @
Slazem se, zelim samo odmah znati da li sam dobro rijesio zadatak ili ne. Mislim, mogu ga nositi na fax pa kontrolisati sa kolegama ili profesorima ali eto, znatizelja.
[ honijat @ 25.09.2009. 11:41 ] @
Slazem se da je MATEMATIKA super program aliga treba dobro savladati sto se i moze jer ima dobar tutorijal ali MATHCAD je mnogo lakse ukapirati jer pises kao na obicnom parcetu papira kao sto i obicno radimo a sam moras da radis korak po korak i proveravas dali ti je rezultat uvek isti onaj koji ti sam orogram odradi i tako do kraja zadatka
[ X Files @ 25.09.2009. 12:40 ] @
Wolfram Mathematica je vise nego koristan 'asistent' pri resavanju zadataka, koji moze ustedeti puno vremena onome ko zna kako ga koristiti. Help je dovoljno kvalitetan, sa primerima upotrebe. Licno misljenje, to je "Must have" stavka.

Sto se tice metode korak po korak (Trace direktiva u ovom softveru), u vecini slucajeva definitivno nece dovesti do ocekivanih rezultata, jer nacin kako softver pristupa resavanju nekog problema je razlicit i prakticno nerazumljiv covekovom nacinu resavanja zadataka.

Da ne budem zlurad, ali zadaci koji se tipicno postavljaju pred studente su "predvidjeni da budu reseni, i to na ljudski nacin", sto znaci da mora pripadati nekom opstem tipu (teorija) do koga se stize vestom transformacijom (iskustvo, prepoznavanje) i mora biti resen u razumnom roku (uvezbavanje).

Softver takvo pojednostavljenje naprosto ne moze sebi da dozvoli.