[ AMD guy @ 25.09.2009. 13:20 ] @
http://www.blic.rs/hronika.php?id=112395

Citat:
Autor: Blic online, B92 | 25.09.2009. - 08:44

Republički javni tužilac Slobodan Radovanović zatražiće danas od Ustavnog suda Srbije zabranu pokreta "Obraz" i "Srpskog narodnog pokreta 1389", javlja B92.
[ D.H.Lorens @ 25.09.2009. 20:49 ] @
"Put za pakao je poplocan ( izuzetno ) dobrim namerama ..."

[ Marenović Slaviša @ 26.09.2009. 00:50 ] @
Citat:
D.H.Lorens"Put za pakao je poplocan ( izuzetno ) dobrim namerama ..."


Jao prijatelju, ne znam da li si za jednu ili drugu stranu...
Ali to je remi ili mozda pat pozicija.

Vidis, ne postoji pravni osnov da se zabrani rad tih udruzenja.
S druge strane, mogli su da puste paradu ponosa, da se ipak odrzi, uz jaku policijsku pratnju i svako od tih krelaca kada krene na povorku da ih lepo spakuju kao majmune i eto im legano robije.
Ovako, ne moze se zabraniti rad bilo koje organizacije koja ne podriva ustavni poredak ili radi protiv njega (na rusenju ustavnog poretka).

Primer drugi:

Imaju snimke na kojima su snimani ti momci kako prebijaju jednog starca....kako se vec zvao... Minovic mozda....nebitno.
Neka osude sve te koji su lincovali tog coveka. Neka osude i policajce koji su prebili Ranka Panica. Neka osude i one koji su iznosili slike fotelje i sta vec sve ne iz skupstine.

Neka osude sve!!! A gde ce onda da ih strpaju? I ovako su prepune buvare, a trebaju im biraci. Vrzino je to kolo....
Inace, da ih treba svaki put kada krenu silom pretiti saseci, treba. Treba ih uvek na silu udariti deset puta jacom silom.

Nisam optimista upravo iz gore citiranog posta...............




[ D.H.Lorens @ 26.09.2009. 22:25 ] @
"...
B92 Info Komentari Politika
Pročitajte vest
Oliver Antić o "Otporu" i "1389"
24. septembar 2009.
Broj komentara: 38
Pošaljite komentar

Visoki funkcioner Srpske napredne stranke Oliver Antić u emisiji “Stanje nacije” na TV B92 izjednačio je “Otpor” i ultranacionaliste iz organizacije “1389”.

Profesor Pravnog fakulteta i član Predsedništva Srpske napredne stranke Oliver Antić izrazio je sumnju povodom najava o zabrani organizacija koje zagovaraju nasilje, ocenjujući da je moguće da se proganjaju zato što nisu po volji vlasti.

Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen rekao je da nije u pitanju problem neistomišljenika i odbacio kao neumesno poređenje između organizacija “Otpor” i “Obraz”, koje je izneo Antić.

"Ove organizacije tipa '1389' - ja nisam siguran da politika tu nije uplela svoje prste. Ja ih gledam isto kao što sam i njih (‘Otpor’) nekad gledao, to su deca koja vole da imaju neku svoju političku ideju i svoj politički put”, rekao je Antić.

Slobodan Homen odbacuje tvrdnje da je u pitanju politički progon.

“Ovo nije progon političkih neistomišljenika, jer vi znate da jedan državni organ nije otvorio pitanje zabrane bilo kakve organizacije osim ‘Nacionalnog stroja’. Taj postupak je pred Ustavnim sudom i to pre svega zbog iskazivanja jasnih nacionalističkih obeležja”, rekao je Homen.

“Ali zašto onda postoje sumnje? Ako pogledate šta se događalo - desio se niz krivičnih dela koje se vezuju za članove određenih organizacija. Ne radi se tu samo o govoru mržnje ili o različitim političkim stavovima, nego o konkretnim krivičnim delima”, ukazao je on.

Možete pogledati snimak emisije "Stanje nacije" u kojoj su gostovali Slobodan Homen i Oliver Antić: ... " .

Sajt :

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=383024

Mozda bi bilo interesantno da se , napokon , sazna gde su onih i 400 - tinjak komada "dugih cevi " koje su nestale iz policijske stanice u ul . Majke Jevrosime 05.10.2000 . u vreme "oslobadjanja Srbije " i mnogobrojnih , a neprocenjivih , umetnickih dela iz Savezne Skupstine u Beogradu istoga dana ?




[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2009. 22:51 ] @
Citat:

"Ove organizacije tipa '1389' - ja nisam siguran da politika tu nije uplela svoje prste. Ja ih gledam isto kao što sam i njih (‘Otpor’) nekad gledao, to su deca koja vole da imaju neku svoju političku ideju i svoj politički put”, rekao je Antić.


Deca koja pale ambasade i odvaljuju ljude od batina - sve sami poznati metodi "politickih borbi" :)

Smesno je ovo zamazivanje ociju - ne treba zabranjivati nekakve "organizacije" dekretima, vec treba slati na robiju maloumnu stoku ("decu") cim polome neki objekat, nekom nanesu povrede, ubace baklju u autobus ili nekom prete batinama ili smrcu.

Ovim cinom tzv. "zabrane" (cuj zabrane... ko sto rekoh, ajd da zabrane i smrdljive noge) se samo baca "koska" javnosti da se glodje ko taj Homen i Antic, jedan je "good guy" a drugi je "bad guy" i oni sada kao "resavaju problem".

Koji brainwash - koji ljudi gutaju.

Sve sto treba da se radi je da murija i sudovi rade svoj hebeni posao - sirenje mrznje i netrpeljivosti je u Ustavu zabranjeno. Pretnje smrcu ili batinama su krivicno delo. Razbijanje ili paljenje tudje imovine je krivicno delo, nanosenje telesnih povreda je krivicno delo - ne mora se kontaktirati Ustavni Sud, vec samo hapsiti stoku koja preti i bije.

+ naravno svi racuni za renoviranje unistenog, za lecenje povredjenih - stoki na racun.

Nemate para? Zaplena imovine ili lepo rmbanje po polju - zale se seljaci da nema ko da radi, eto resenja... da se kladimo da bi u roku od odmah svi celavci nestali kako su i dosli.

A te zabrane kojekakvih organizacija - okaciti macku o rep... na kraju krajeva, "organizacije' ne moraju biti ni "organizovane" na papiru... kako ce ih onda "zabraniti" - dodatnim dekretom?
[ Lesli Eldridz @ 26.09.2009. 23:51 ] @
Citat:
Marenović Slaviša: Vidis, ne postoji pravni osnov da se zabrani rad tih udruzenja.
S druge strane, mogli su da puste paradu ponosa, da se ipak odrzi, uz jaku policijsku pratnju i svako od tih krelaca kada krene na povorku da ih lepo spakuju kao majmune i eto im legano robije.
Ovako, ne moze se zabraniti rad bilo koje organizacije koja ne podriva ustavni poredak ili radi protiv njega (na rusenju ustavnog poretka).

Tko to kaze, tko to laze? Moze da se zabrani svaka organizacija, ukljucujuci i politicke partije, koja siri mrznju prema nekome i organizuje naoruzane bande da uteruju neki svoj red po ulicama. I jedni i drugi su organizovali bande naoruzane hladnim oruzjem vise nego jednom.
[ Horvat @ 27.09.2009. 10:41 ] @
@marenovic kako se ne moze zabraniti? kad oni pozivaju na razna nasilja,omalovazavaju mnoge,da ne kazem,klero fasisti,oni su zakonom zabranjeni!

ali "zabranio pokret",sta to znaci,ne mogu vise da budu "zvanicno"? vau,to ce ih nesto spreciti,samo ce jos vise pizdarija praviti
[ Marenović Slaviša @ 27.09.2009. 21:29 ] @
Ja jesam za zabranu, ali kako rece onaj citat... put za pakao je poplocan dobrim namerama.

Dakle, bilo bi lepo kada bi mogli da ih zabranite i da ih tek tako, dekretom, nema.
Ali ne moze!



Interesovao sam se za ovo i otisao na sajt www.1389.rs kad tamo...

Ogradjivanje od "plagijatorskog sajta www.snp1389.rs "

Posetim i jedan i drugi. Koja je prica? 1389 se registrovao, (resenje o registraciji postoji na sajtu) ali se u medjuvremenu podelio.
Onaj mediokritet Misa Vacic koji bi da bude nesto i neko, kome su zaplenili oruzje ( i 25 majica sa natpisom PUTIN - ali nebitno, necemo da se pravdamo i rasplinjavamo)
izgleda drzi sajt SNP1389

Kako sada sud da zabrani pokret 1389 kada je rec o huliganima iz drugog tabora, tabora SNP1389? Zanimljivo, zar ne?
Za mene, oni su ista gov*na.

Kako ne moze da se zabrani? Nijedna organizacija, udruzenje, stagod, koja ne poziva na rusenje ustavnog poretka i krsenje zakona ne moze biti zabranjena.
Imamo paradoks da je u vlasti stranka koja upravo to i cini, otvoreno se zalaze da Kosovo NE BUDE / NIJE deo Srbije.

Ovi - na papiru su ok, po Statutu koji su prilozili prilikom registracije itd...

Ako mislite da ce sud da zabrani pokret zbog pozivanja na rasnu, versku politicku i kakvu jos ne netrpeljivost..... pa ne znam gde su to pozvali.
Ima li neki dokument gde se to moze dokumentovati?
Dripci su cak toliki licemeri da su pozvali na mirne proteste i uzdrzavanje od nasilja! Pogledajte im sajtove!

E, ali dela... dela govore drugacije.
Ja bih svakog od onih privedenih ne na 30 vec na 3 meseca minimum.
I sa svakom utakmicom jos vise hapsio.

Lesli, ja se slazem s tobom, ali mrka kapa da ce se nesto dobro desiti. Tresla se gora rodio se mis.

Sto rece Horvat, kakva vajda od zabrane?

Na sajtu im pise da sada svaki odbor treba da samostalno deluje, uzme neko novo ime, da predju u neki drugi rezim rada.....

Ej, kao u vreme prohibicije!

Ne fali im daska u glavi, vec ceo balvan!!!!!!!!!



[ mrle 011 @ 29.09.2009. 12:51 ] @
Citat:
D.H.Lorens: Slobodan Homen: “Ovo nije progon političkih neistomišljenika ...."


e homenu, otkrio si mi rupu na saksiji.

pa valjda mi je i do sada bilo jasno da vi niste politicki neistomisljenici, vec istomisljenici sa istim ciljevima, samo sa razlicitim metodama.

valjda zato, sto ste istomisljenici, njihove gurue - draze, nedice, ljotice, drage i slobodane jovanovice i kojekakve ostale - rehabilitujete u parlamentu?
valjda zato, sto si istomisljenik, prekopavas adu da bi iskopao njihovog djenerala i posadio mu tu spomenik?
valjda se zato, sto ste istomisljenici, revidirana istorija iz vasih skolskih udzbenika ne razlikuje od sadrzaja njihovih sajtova i kragujevackih pogleda?

valjda ste zato, sto ste istomisljenici, okacili sliku njihove "srpske majke" na zid svecane skupstinske sale?
odatle vam valjda, sto ste istomisljenici, vostane figure njihovih gurua krase predvorja vasih kancelarija?
odatle ste valjda, zato sto ste istomisljenici, promenili nazive svim ulicama koje su nosile imena onih koji su ginuli boreci se protiv vasih istomisljenika?

[ deerbeer @ 29.09.2009. 13:13 ] @
Snela koka jaje !
[ wujaymarkoff @ 29.09.2009. 15:29 ] @
Ovaj obracun Homen - Antic ne treba shvatati ozbiljno, posto je drugi porodicni prijatelj prvom. A i bio mu je cini mi se "profesor".
Inace bez dokaza crno na belo, o udruzenom poduhvatu u izvrsenju pobrojanih krivicnih dela i jasnog pravnog osnova za procesiranje, zabrana ovih organizacija bio bi mini presedan u nasoj ionako krhkoj demokratiji. To sto se nekome ne svidja pa i vlasti nacionalisticka ikonografija, simboli, govor ili sta vec, to svakako nije razlog za zabranu neke organizacije, posto je ustavno pravo na slobodu govora i okupljanja zagarantovano.
Inace svi ovi dogadjaji u proteklih nekoliko sedmica, odlicna su magla za ionako vec do balcaka korumpiranu i neefikasnu vladu. Uopste me ne bi cudilo da iza svih ovih dogadjaja i tih organizacija stoji drzava (a imali smo takvih slucajeva). Spinovanje stalnim aferama u medijima da bi se zataskao nerad i nesposobnost, oprobana je taktika, a ova afera kao i mnoge druge brzo se zapali a jos brze gasi, tako da od cele price najverovatnije nece biti nista. Ali naravno da ce neko imati korist, u to ne sumnjam. :-)

Pozdrav!
[ AMD guy @ 01.10.2009. 13:32 ] @
http://www.blic.rs/hronika.php?id=113374

Citat:
Formirana dva predmeta o zabrani organizacija "Obraz" i "1389"
Autor: Tanjug | 01.10.2009. - 12:45 izmena 13:20

Ustavni sud Srbije na današnjoj sednici formirao je dva predmeta povodom predloga republičkog tužioca da se zabrane organizacije "Obraz" i "1389", rekao je danas Tanjugu portparol Ustavnog suda Dejan Milić.

[ Tyler Durden @ 01.10.2009. 14:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Deca koja pale ambasade i odvaljuju ljude od batina - sve sami poznati metodi "politickih borbi" :)

Smesno je ovo zamazivanje ociju - ne treba zabranjivati nekakve "organizacije" dekretima, vec treba slati na robiju maloumnu stoku ("decu") cim polome neki objekat, nekom nanesu povrede, ubace baklju u autobus ili nekom prete batinama ili smrcu.

Ovim cinom tzv. "zabrane" (cuj zabrane... ko sto rekoh, ajd da zabrane i smrdljive noge) se samo baca "koska" javnosti da se glodje ko taj Homen i Antic, jedan je "good guy" a drugi je "bad guy" i oni sada kao "resavaju problem".

Koji brainwash - koji ljudi gutaju.

Sve sto treba da se radi je da murija i sudovi rade svoj hebeni posao - sirenje mrznje i netrpeljivosti je u Ustavu zabranjeno. Pretnje smrcu ili batinama su krivicno delo. Razbijanje ili paljenje tudje imovine je krivicno delo, nanosenje telesnih povreda je krivicno delo - ne mora se kontaktirati Ustavni Sud, vec samo hapsiti stoku koja preti i bije.

+ naravno svi racuni za renoviranje unistenog, za lecenje povredjenih - stoki na racun.

Nemate para? Zaplena imovine ili lepo rmbanje po polju - zale se seljaci da nema ko da radi, eto resenja... da se kladimo da bi u roku od odmah svi celavci nestali kako su i dosli.

A te zabrane kojekakvih organizacija - okaciti macku o rep... na kraju krajeva, "organizacije' ne moraju biti ni "organizovane" na papiru... kako ce ih onda "zabraniti" - dodatnim dekretom?


Ja ne znam sta ima dalje da se prica na ovu temu, poslije ovog posta.
Potrebna je samo volja kod ljudi koji drze vlast. Ali toga ocigledno nema.
[ kelja @ 01.10.2009. 16:24 ] @
Ovako se ozbiljne drzave razracunavaju sa likovima koji dele iste nazore i metode ''politicke borbe'' sa ovim nasim maloumnicima:



Obratite paznju kako su panduri obuceni (a kako nasi idu na slicne manifestacije, ako uopste i idu!), i kako reaguju (ovlascenja!) na pokusaj onog debelog majmuna...

Zabrane nisu efikasne, naravno.
[ Isak666 @ 02.10.2009. 16:52 ] @
Bratija iz 1389 je potrazila zastitu od ruske ambasade. http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=384484

Naravno, odlazak u ambasadu neke EU clanice je cista izdaja.

[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2009. 18:12 ] @
Citat:
kelja
Obratite paznju kako su panduri obuceni (a kako nasi idu na slicne manifestacije, ako uopste i idu!), i kako reaguju (ovlascenja!) na pokusaj onog debelog majmuna...


Iskustvo jbg, znaju kako izgleda kada se maloumna stoka tolerise i zapusti. Prema nacijima postoji nula tolerancije kada je murija u pitanju - ovaj debeli je jos dobro i prosao.


[ karadima @ 02.10.2009. 20:15 ] @
Svaka cast nemackoj policiji... nazalost to je stanje koje nasa murija nece uskoro da dozivi... Prvo zbog toga sto zakonski ne smeju nikoga da pipnu dok ovaj prethodno ne prospe mozak nekome. Pa sta vam govori to da Policajac ne sme da privede lice koje ti provali u stan ako ga nije zatekao da iznosi nesto iz njega... sto znaci da tebi lopov moze da udje na gajbu i da sedi tu ako hoce i ne moze mu niko nista. Plus na sve to dodaj da se kradja ispod 8000 dinara (ko li je izmislio tu cifru) ne racuna kao krivicno delo vec PREKRSAJNO! wtf?


Po meni taj ko poredi Obraz i Otpor ocigledno nikad nije ni bio u kontaktu sa otporom. Ja jesam, i mogu samo da kazem da kao otporas nikada nisam cuo da je neko spomenuo da ima nesto protiv roma, gej populacije ili bilo kog drugog sem rezima Slobodana Milosevica. Tako da mogu na to samo da kazem : "Hello Oranges, meet apples." ili na srpskom "Babe i zabe"


Naravno da treba da se zabrane sve organizacije koje pozivaju na nasilje jer po meni je obraz nasminkana varijanta skinsa iliti Skinsi Sminkeri.



[ Horvat @ 02.10.2009. 21:05 ] @
o'ma' repetiranje,nema tu "djes brate,cemo bijemo protestante"

nego,sta je ovaj iz ekipe rekao debelom fasisti?
[ Isak666 @ 02.10.2009. 22:33 ] @
Citat:
Horvat

nego,sta je ovaj iz ekipe rekao debelom fasisti?


Ne razume se dobro, mislim da se nadovezao na tipa sa megafonom koji prica u stilu vodica, kako sa te i te strane mogu videti plasticne prozore iza kojih sija crno sunce i tako neko truckanje.
[ D.H.Lorens @ 02.10.2009. 22:46 ] @
Citat:
Isak666: Bratija iz 1389 je potrazila zastitu od ruske ambasade. http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=384484

Naravno, odlazak u ambasadu neke EU clanice je cista izdaja.


Sta je to sad ?
Opet se "delimo na izdajnike vs. patriote" ?!

Opet ko "...nekad u stara - dobra vremana...'
" 9.mart `91 - 5.oktobar 2000." . Al ` se nekad dobro bilo ...Secate li se ?
Samo sada su "oni izdajnici , a MI smo patriJote bree" ...
Juce je "Vojvoda Djele" javno "Obznanio" da ce oni ( "...biti il` ne biti , pitanje je - saad..." ) , daklem , da ce oni biti zabranjeni ...
Sto nema nikakve slicnosti sa "Mesanjem politike u nezavistan rad sudstva" ...
Ne...Nee...!!!
Naravska stvar !!!
[ ivanmil @ 02.10.2009. 23:07 ] @
Citat:
Isak666: Bratija iz 1389 je potrazila zastitu od ruske ambasade. http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=384484

Naravno, odlazak u ambasadu neke EU clanice je cista izdaja.
Ako, ako, klupko se odmotava. Interesantno, fašizoidni likovi traže da interveniše ambasador zemlje koja spada u nekoliko najjačih uporišta antifašizma. Džumbus na kub.
[ mulaz @ 03.10.2009. 00:16 ] @
Citat:
karadima: Svaka cast nemackoj policiji... nazalost to je stanje koje nasa murija nece uskoro da dozivi... Prvo zbog toga sto zakonski ne smeju nikoga da pipnu dok ovaj prethodno ne prospe mozak nekome. Pa sta vam govori to da Policajac ne sme da privede lice koje ti provali u stan ako ga nije zatekao da iznosi nesto iz njega... sto znaci da tebi lopov moze da udje na gajbu i da sedi tu ako hoce i ne moze mu niko nista. Plus na sve to dodaj da se kradja ispod 8000 dinara (ko li je izmislio tu cifru) ne racuna kao krivicno delo vec PREKRSAJNO! wtf?


Treba malo da gledaju oneamericke policajce u seriji "Cops".
"Put your hands on your head, and cross your fingers" - ne prodje 2s, vec dvojica na njemu, i pogodjen taserom. :)
[ Isak666 @ 03.10.2009. 09:55 ] @
Citat:
D.H.LorensSta je to sad ?
Opet se "delimo na izdajnike vs. patriote" ?!

Opet ko "...nekad u stara - dobra vremana...'
" 9.mart `91 - 5.oktobar 2000." . Al ` se nekad dobro bilo ...Secate li se ?

Naravska stvar !!!


To je bila jedna mala simpaticna stvar, zvana - sarkazam koji se izrodio upravo iz logike da svi koji nisu kao Obraz i drustvo su izdajnici.

Jer to je "njihova", a ne necija druga Srbija. Ne daj boze nekog pedera ili nekog sektasa koji veruje u Budu. Ili nekog ko ne veruje da je Rusija centralni partner Srbiji.

Ili jos gore nekog tipa koji izvodi bizaran performans . Ipak je to Srbija od tog malog i on polaze tapiju na ispravan pogled na svet koji ce uterati svim neistomisljenicima.


Tako da bi to pitanje podele trebao pokrenuti na Obrazovom sajtu.
[ cozi @ 03.10.2009. 13:12 ] @
Evo sta kaze Vuk Draskovic.

Da li se, kao čovek koji je ne tako davno bio zabranjivan, slažete sa inicijativama za zabranu grupa kao što su „Obraz” ili „1389”?

Ako se ućutkaju njihovi vaspitači, onda će se te organizacije same po sebi ugasiti. Ne čini mi se pametno da se hapse đaci, a slave njihovi profesori.
[ Isak666 @ 03.10.2009. 19:25 ] @
Pa nadam se da nece ukiniti Obraz zato sto je Obraz, nego zbog krsenja zakona. Ili?
[ EmilijaV @ 03.10.2009. 22:21 ] @
Mislim da se ne dobija nista ukidanjem ovakvih organizacija. Cak moze da bude i gore, jer ce onda ilegalno da deluju bez ikakve kontrole.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 04.10.2009. u 19:06 GMT+1]
[ Marenović Slaviša @ 03.10.2009. 22:34 ] @
Gvozdena Ledy, Margaret Tacher, je polovinom osamdesetih krenula u obracun sa huliganima, ali ne udarajuci na navijacka i slicna udruzenja, vec na pojedinca.
I ovde treba sto je vise moguce naci pojedinacnu krivicu svakoga od njih i pojedinacno ih goniti pred sudom osudjujuci ih na maksimalnu kaznu.

Kada su tako uradili u Engelskoj, i osudili huligana na pet godina, niko vise nije smeo da digne prst, a ovde, osude ga na deset godina, malo se raja pobuni,ispise celu Srbiju grafitima tipa
pravda za.... i onda se decko oslobodi.

Gde je tu pravda i zakon, gde je drzava?

Samo ostro.
P.S.

U Nemackoj, policajac na duznosti ne sme da udje u kafanu osim ako nije poslan da smiri neku situaciju, ako nije sluzbeno dosao, kod nas, policajac kada krene na dnevnu sluzbu, kupi novine, sedne u kafanu i hebe mu se za sve.... I posle se pita ko je ukrao Perinu kokosku, ko bi to mogao biti....



[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 04.10.2009. u 19:07 GMT+1]
[ mrle 011 @ 03.10.2009. 23:14 ] @
Citat:
cozi: Evo sta kaze Vuk Draskovic.

...

Ako se ućutkaju njihovi vaspitači, onda će se te organizacije same po sebi ugasiti. Ne čini mi se pametno da se hapse đaci, a slave njihovi profesori.


ovaj ambivalentni, pionir u osnivanju paravojnih formacija i privatnih vojski, kad kaze profesori misli na sebe?


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 04.10.2009. u 19:08 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 04.10.2009. 10:37 ] @
Citat:
mrle 011:  a vi ga, otkad uvedoste slobodu, zavrsavate tako sto je opet sve izgmizalo napolje, tako da se normalnom coveku vise gadi da izadje na ulicu.


Ali vam se ne gadi da izađete napolje i lupate moj Beograd, palite ambasade, kradete patike i prebijate ljude palicama na klero/patriJotsko/navijačkoj osnovi.

Biće da si prespavao jedan deo novije srpske istorije, pa ti je strano ko je rodio ove gmizavce i čiju sisu sisaju.


[ Lesli Eldridz @ 04.10.2009. 11:22 ] @
Citat:
EmilijaV: Mislim da se ne dobija nista ukidanjem ovakvih organizacija. Cak moze da bude i gore, jer ce onda ilegalno da deluju bez ikakve kontrole.

Da, ali kako sam vec napisao na drugoj temi, kad budu zabranjeni, pa se udruzuju ilegalno, onda je to obicna razbojnicka banda, ili teroristicka organizacija, i nema tog Pere udbasa koji moze da ih zastiti da ne budu optuzerni zbog organizovanog kriminala ili terorizma, ako tuzilastvo tako hoce.

BTW, porediti komunisticku partiju onog vremena, koja se u to vreme kad je zabranjivana zalagala za humanizam, veca prava za radnike, za bolji polozaj radnika itd sa ovom bagrom maloumnika i razbojnika je krajnje degutantno i to vam uopste ne treba.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 04.10.2009. u 19:10 GMT+1]
[ Horvat @ 04.10.2009. 11:58 ] @
Citat:
Isak666

Ili jos gore nekog tipa koji izvodi bizaran performans


ajd na stranu sto ne kontam ovaj "performans" pokusaja samoubistva ili sta vec

ali ovo
"sta nije moje?jeste moje! moja je srbija"
"a moja nije?"
"nije tvoja zato sto " [nisam razumeo nastavak]

koji idioti

i naravno od prisutnih na ovom snimku 0,000% je uhapseno,tako?

[sta koji tujac znaci OTACHASTVENI???]
[ cozi @ 04.10.2009. 13:07 ] @
@lesli
Mislim, da tebi nije mesto na ovoj raspravi, jer na svaki argument izbacujes nove konstrukcije iz tvoje glave, a da pritom i ne razmislis o onome sto je neko rekao.

"Sta je bilo, hoces strajkove da zabranis? E ne moze." (dok ti mozes da zabranis ono sto nije po tvojoj volji) zar ti se ne cini malo licemerno ovo sto govoris?

Necu ja nista da zabranim, zato sam i protiv zabrane otpora, 1389 ili bilo kakve organizacije. Samo slep ne vidi arbitrarnost u tome, ne moze se o pravu na udruzivanje i okupljanje odlucivati na osnovu vrednosnih stavova koji trenutno vaze u jednom, pa makar i vecinskom delu drustva, kao sto ni sudija ne moze na osnovu svojih vrednosnih stavova (ili medijske hajke koja je trenutno na delu) odlucivati o zakonu.

Svi su prokomentarisali ovaj klip gde policija hapsi ove neonaciste, a niko da primeti da njih nekoliko slobodno stoje ispred svog udruzenja, kluba, kancelarije, nvo-a ili vec cega.

Toliko o demokratiji i slobodi u Srbiji, nismo mi stvoreni za takve tanane distinkcije i razlikovanja, vecina ljudi ne zna ni da se potpise, a vecina od ovih svesnih i politicki aktivnih gradjana nije procitalo nista osim pamfleta nekih nvo-a koji bastine 68-u ili jedne stranke, a ti pamfleti su prevodi i parafraze nekih drugih pamfleta, koji su opet nastali od nekih populatora... Trostruko udaljeni od istine (ideje).
Ni pocemu se ne razlikuju od ovih iz 1389 kojima je ideolog Seselj, a o idejama uce iz Vukadinoicevih tekstova ili Kostunicinih pamfleta i govora koji su parafraze nekih drugih...



[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 04.10.2009. u 19:14 GMT+1]
[ Horvat @ 04.10.2009. 14:01 ] @
@cozi,ukoliko ta organizacija svojim nacelima i delima postupa protiv prava gradjana i sa fasistickim nacelima,treba ih u zatvor strpati
[ Lesli Eldridz @ 04.10.2009. 14:04 ] @
Citat:
cozi: Svi su prokomentarisali ovaj klip gde policija hapsi ove neonaciste, a niko da primeti da njih nekoliko slobodno stoje ispred svog udruzenja, kluba, kancelarije, nvo-a ili vec cega.

Pa i ovde ce isto slobodno da stoje kad se smire i redovno pocnu da uzimaju svoje lekove. To su tamo novi neonacisti i ne mogu da se porede sa ovima ovde, jer kakvi ste vi Nemci... Ako se vec porede, ovi ovde kod nas i sada mogu da se porede jedino sa Bader - Majnhof grupom, a ne sa ovim novim nemackim neonacistima koji postuju zakone i ne organizuju naoruzane bande koje haraju ulicama, napadaju ljude i prete drzavi. Kad se ovi smire i pohapse zbog teoristickog delovanja, pa kad izadju iz zatvora, onda neka naprave Obraz 2 , Dembelije, Kremtorijumci, ili pokret 1390, pa neka i oni stoje pred svojim udruzenjima i neka organizuju mirne demonstracije na kojima ce da nose parole protiv pedera i protiv koga hoce, i da ih izvikuju, ali da se njihovo delovanje na tome zavrsava. Nema ludjenja i divljanja i pretnji ubijanjem i sirenja mrznje. A sad ima da odgovaraju zbog organizovanja naoruzanih bandi, zbog izazivanja opste opasnosti, zbog sirenja mrznje i zbog pretnji drzavi, pa ako treba ima na osnovu toga i da im se zabrane organizacije. Ni jedna NVO ni partija nemaju pravo da imaju u svom sastavu naoruzene bande (sipke i ostalo su hladno oruzje po zakonu o oruzju i municiji) ili da im daju logistiku i to je to. Ne moze to da se ugledate na neke tamo Nemce ili Amerikance koji su te stvari doveli do perfekcije, a da pri tome niste dostigli njihov nivo civilizacijskog razvoja, ni kao zemlja a vecina i to ogromna vecina, ni na licnom planu.





[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 04.10.2009. u 19:14 GMT+1]
[ cozi @ 04.10.2009. 14:59 ] @
@horvat
"ukoliko ta organizacija svojim nacelima i delima postupa protiv prava gradjana i sa fasistickim nacelima,treba ih u zatvor strpati"
Slazem se sa "delima postupa protiv prava gradjana treba ih u zatvor strpati", ostalo je nevazno i nepotrebno, jer vodi u arbitrarnost.

@lesli

Zaista mi nije jasno zbog cega izvuces recenicu iz celog posta koji je o pamflet politici i politickim idejama iz trece ruke i na njoj gradis nekakvu svoju poentu koja nema nikakve veza sa onim sto sam ja pricao.
Ako zelis da pricas o stupnju civilizacijskog razvoja Srbije i povlacis pararele sa Srbijom mozes i bez pozivanja na moj post. A inace posto se ne razumem kakvi su nacisti u Nemackoj, ne bih o tome, ali recimo u Britaniji postoji "english defense league" ukucas na youtube-u, google-u i pogledaj, pa ces videti da su ovi nasi "mala deca". Pitao sam te vec na jednoj temi odakle ta potreba da velicas nas Srbe, ista potreba koju imaju ovi iz 1389 i Obraza, samo u razlicitim kontekstima (najbolji/najlosiji).

Drugo, evo ova karikatura je primer takve politike, ni pocemu se ne razlikuje (u politickom smislu) od grafita koje ovi drugi ostavljaju po fasadama, jednostavno to je najnizi oblik delovanja u sferi politickog.
Ali nebitno, posto u Srbiji, bez 7 dana propagande, niko nece pustiti suzu za neduznim detetom a posle 7 dana svi placu za navijacem(da ne kazem huliganom) iz Francuske. Tako danas Obraz, sutra neko drugi, prekosutra ko zna. Zakon i ustav nema nikakvo znacenje vec samo upotrebu.

Ako jednostavno podrzavas jednu stranu, zbog cega to naglasavati, jednostavno se odazoves na poziv svojih ideologa i uzora izadjes u setnju protiv nasilja, kao sto su ovi na poziv crkve, kostunice ili koga vec sprecili paradu, a promisljanje ostavis drugima koje zanima to, a ne zanima ih koja je sledeca istina koju ce reci Antonic, Borka Pavicevic, Kostunica, Tacic, Jovanovic.





[ Horvat @ 04.10.2009. 15:36 ] @
znaci tebi je fasizam nebitan? tj dela koja su vezana za ista?

ti bese onaj koji je branio huligane u jednoj drugoj temi? [ne navijace,koji idu utakmice radi,nego oni koji idu da bi unistavali,palili da bi se mlatili]
[ dejanet @ 04.10.2009. 16:21 ] @
Ma kakve zabrane, odvoji im država malo koski u vidu nekog poslovnog prostora na periferiji i nekog sitnog uhlebja(do 18 hiljada dindži),
biće mirni ko bubice, umiljati i fini.

U ostalom neka uče(Obraz,1389..) od ovih danas(na vlasti) kad su bili mali disidenti, danju su bili sitni doušnici db-a a uveče vinjače u klubu književnika.
[ EmilijaV @ 04.10.2009. 17:56 ] @
He, he... Ispade tako!

Zato i nisam htela da razlazem u detalje, samo da dam primer da zabrane ne vode nicemu.
[ Srđan Pavlović @ 04.10.2009. 18:20 ] @
Sve vezano za komunizam, partizane, WW2 i ostalo
sam pobrisao ili editovao delove poruka koji su offtopic.

Drugi scenario je bio zakljucavanje teme, a taj scenario
ce da se realizuje ako se nastavi sa offtopic-om.

Politika nije dobrodosla, ovde se radi o osudi i adekvatnom odnosu
prema grupi ljudi koji se ponasaju nasilno ili propagiraju nasilje, i to je tema,
i mislim da je tu uglavnom vec sve receno sto je trebalo da se kaze.
[ EmilijaV @ 04.10.2009. 18:29 ] @
Izvini gospodine urednice, ja sam kriva!

Nisam htela da razlazem, samo da uporedim, mada nije rasprava krenula u pravcu politike, nego u razmenu istorijskih cinjenica. Samo na zalost, kod nas se i to svede na politiku...
[ Srđan Pavlović @ 04.10.2009. 18:45 ] @
Od kakve je relevantnosti istorijski razlog da se zabrani nekakvo divljanje,
odnosno delikventno ponasanje?

Nasilje je bezvremena kategorija, pogotovo kada se stavi u kontekst zabrane istog,
(zabrana moze da vazi ili ne vazi bez obzira na neku istoriju) a uzroci nasilja su sasvim
druga tema.

Ova tema ima vrlo jasan naziv i samim tim i jasne smernice i okvire diskusije.

--- Zahtev za zabranu "Obraza" i "SNP 1389" ---

[ jericho1405 @ 04.10.2009. 20:28 ] @
Sve te ekstremne patriotske i nacionalisticki orijentisane organizacije zabraniti na odredjeno vrijeme, i, sto kaze Lesli, zakonski teretiti sve pristalice takvog misljenja. Previse su usijane glave ovdje na Balkanu da bi se tolerisale takve price i propovijedanja. Poslije svega sto se desilo u prethodnim godinama najmanje sto nam treba je ponovno vracanje u 90-te. Neki ljudi nikako da shvate da takvo ponasanje ne vodi nicemu dobrom, i da narod nece ni malo bolje zivjeti zbog toga, vec naprotiv.

Jbt, slusas medije po BiH i sve se cesce provlace price o ponovnom ratu i sl. gluposti. Takve price jednostavno ne smiju tek-tako da se izjavljuju, pogotovo, ne od nekih zvanicnika u tako osjetljivoj i nestabilnoj kvazi-drzavi kao sto je BiH. Kriza postoji, al' postoji milion drugih nacina da se takve stvari rijese, prevazidju il' objasne obicnim gradjanima.

Kako vrijeme prolazi, tacno sve je ociglednije da za ova nasa, balkanska, plemena i nije demokratija i liberalizam. Stoka jedna nevidjena. Sto kaze Andric, parafraziram: "Rijetki su oni koji zapamte neki dobar savjet, al' zato jos nisam upoznao onoga koji je zaboravio dobre batine.".
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2009. 20:54 ] @
Citat:
jericho1405
Sve te ekstremne patriotske i nacionalisticki orijentisane organizacije zabraniti na odredjeno vrijeme


Ja pak mislim da bi trebalo manje da da se bavimo necim sto je u biti cista "frazeologija" i akcija bez ikakve konkretne bitnosti.

Umesto "zabranjivanja" - konkretno hapsenje i procesuiranje onih koji propagiraju mrznju, razbijaju, ubijaju, lome...

Daleko je pametnije NE zabraniti ih u ovakvih okolnostima (jer ocigledno postoji POVELIKA ciljna grupa koja NECE nestati posle tzv. "zabrane" vec bi presli u ilegalu) vec u njih infiltrirati agente drzavne sluzbe bezbednosti (one koji su lojalni drzavi) i kontrolisati rulju - znati gde ce i sta ce da udare, a onda hapsiti i bez milosti kaznjavati.

Hajde razmislite, sta znaci "zabrana" ? Apsolutno nista - nesto sto je postojalo na papiru ce onda postojati bez papira.

U sustini se nista ne menja, samo postaje jos teze za kontrolu i pracenje. Nije tacno da ih je tako lakse prozvati teroristima - moze se to uraditi i sa "zvanicnom" organizacijom takodje - medjutim, kao sto rekoh, zbog samog broja potencijalnih simpatizera je daleko pametnije drzati ih pod kontrolom sa sirokim drzavnim programom edukacije koji bi nove generacije trebao da ocisti od te besmislene ideologije.

Inace, najbolji nacin kaznjavanja je cisto udaranje po dzepu i duge robije za nasilnike - po dzepu i to tesko za inspiratore - "profesore prava", "svestena lica", "stranacke lidere" i sl.. kako ne bi imali za nove kampanje, a izvrsioce na duge robije kako vise ne bi mogli da "izvrsavaju".

A svim tim organizacijama, politickim strankama, NGO-ovima svake nedelje proveravati knjige - i odvaljivati ih od kazni za svaku finansijsku mahinaciju, blokirati racune, pleniti imovinu stecenu utajom poreza itd...
[ jericho1405 @ 04.10.2009. 21:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: konkretno hapsenje i procesuiranje onih koji propagiraju mrznju, razbijaju, ubijaju, lome...

To se podrazumjeva, vec je zabrana, il' donosenje strogog zakona, prvi korak ka rjesenju problema, tj. da se statusom "zabrane" stavi doznanje infantilcima da se takve stvari ne smiju raditi i da su zakonom kaznjive. Bez procesuiranja, slazem se, nema smisla nikakav zakon i zabrana. To dvoje ide ruku pod ruku. A da nismo za bolje, bar u dogledno vrijeme, govore svakodnevni izvjestaji sa svih strana Balkana.
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2009. 21:31 ] @
Ono sto mene muci je to "stavljanje do znanja" - nesto mi se ipak cini da se to nece desiti.

Takodje mi se cini da je akt "zabrane" samo PR stunt - i da osim toga nista konkretno nece biti uradjeno. Lepotan (predsednik drzave) je vrlo jak na recima, i ima PR ekipu... na zalost, to nisu kvaliteti jednog drzavnika, mozda voditelja TV kviza eventualno...

Kada pocnu hapsenja i presude sa dugim robijama i oduzimanje imovine, milionske kazne - onda mozemo da kazemo da se nesto radi. Svaka budala moze da usvoji zakon, uredbu, napravi proglas itd...

[ jericho1405 @ 04.10.2009. 21:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kada pocnu hapsenja i presude sa dugim robijama i oduzimanje imovine, milionske kazne - onda mozemo da kazemo da se nesto radi. Svaka budala moze da usvoji zakon, uredbu, napravi proglas itd...

Zbog ovih kljucnih nedostataka vlasti nam i ide ovako kako nam ide. Niko me ne moze ubijediti da se strogim zakonima i dosljednim sprovodjenjem istih ne moze iskorjeniti 99% danasnjih problema vezanih za kriminal, razbojnistvo, vandalizam i delikvenciju. Jbt, ljudi za ubistvo dobijaju par godina zatvora, uz naravno, prijevremeni izlazak zbog "primjernog" vladanja. Bas kao da lezi u zatvoru kako bi se naucio ponasati, a ne zbog koliko-toliko adekvatnog kaznjavanja zbog ucinjenog (ne)djela. Ubio si covjeka, i treba da trunes u zatvoru zato sto si oduzeo neciji zivot, a ne da izadjes nakon par godina zato sto si se, kao, naucio lijepom ponasanju.

Eto, danas se desio pravi mali rat na obicnoj ligaskoj utakmici u BiH, u kojem su desetine navijaca povrijedjene(jedan il' dva mrtva) u masovnoj tucnjavi uz upotrebu svakojakog hladnog i vatrenog oruzja. I sve je to iskljucivo rezultat dopustanja i nesprovodjenja, tj. strogog nekaznjavanja svih ucesnika incidenta koji su se desavali i ranije. A i ovog puta ce se najvjerovatnije, kao i do sada, par likova, uz molbu da takve stvari vise ne rade, pustiti iz policijske stanice. Pojeo vuk magarca, do sljedeceg incidenta.
[ Catch 22 @ 04.10.2009. 22:33 ] @
^ Ovi već sami sebe smatraju za "elitu", još samo da zvanično postanu "elita u ilegali" pa će papzjanija od "plemenitih" i "rodoljubivih" ciljeva da postane kompletna...
[ NeZtOc @ 04.10.2009. 23:13 ] @
Sve su to fina i kulturna resenja za koje treba vremena, para, prostora, pameti, znanja, kvalitetnih cinovnika ... Posto svega toga nemamo, savrseno resenje bi bilo vaskrsnuti Titu na jedno par meseci, pa da covek lepo i efikasno na svoj nacin resetuje sve ove bagovite, ima knowhow za nase prostore.
[ Lesli Eldridz @ 05.10.2009. 00:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Daleko je pametnije NE zabraniti ih u ovakvih okolnostima (jer ocigledno postoji POVELIKA ciljna grupa koja NECE nestati posle tzv. "zabrane" vec bi presli u ilegalu...

Da, ali kad su u ilegali mogu se procesuirati kao teroristicke grupe. To je sustina zabrane takvih. Ovako su legalni i ne mozes da ih tako tretiras.
[ EmilijaV @ 05.10.2009. 00:51 ] @
^ Mozes pojedince iz tih grupa, ako imas dokaze. A skupis ih bas onako kako je Ivan opisao. Samo to mora da radi drzava, a ovde ne postoji ni "D" od drzave!
[ marko37 @ 05.10.2009. 01:03 ] @
Pošto postaje malo monotono ovde, aj malo da lupim kontru, pošto ja spadam u onu nacionalističku stranu.

Za početak, ajmo malo na google, pa da vidimo šta kaže kada se ukuca define:nationalism. Gde vidite neku negativnu konotaciju? Iracionalna, da, svakako, ali negativna?
Zabrane su takođe lepa stvar, primenjivao ih je i komunistički režim u SFRJ, primenjivao je i Milošević, lepo je videti da crvena bratija nastavlja sa tradicijom. A jel ima neka solidna zakonska osnova koja će se primeniti, ili će opet pasti uredba?
Kako je sve to medijski pokriveno, pa mene podseća na HRT iz ranih '90ih, ili recimo RTS tokom bombardovanja. Stalno se pominju iste fraze, a to su "klerofašisti", "fašisti", "fašisoidne grupe", "ultranacionalistički...", pa onda naravno ide se i na povlačenje paralela sa nacionalsocijalistima iz Nemačke. Pri tom se par idiota uzima kao primer da bi se ocrnila ogromna populacija. A fala bogu, međ pomenutim grupama ima zaista par šarenih likova koji se za tako nešto mogu i iskoristiti.
Cela priča oko zabrane ima dvostruko dejstvo, kao oni detrdženti što se reklamiraju po TVu. Prvo, to je za vlast odlična koska koja će se baciti narodu da glođe, da ne razmišlja mnogo o ekonomskim stvarima. Baš lepo, cenim da su ovi grafiti po zidovima verovatno uzrok barem 90% naših problema, a ne kleptokratska skupina na i oko vlasti.
A sa druge strane, tu je ekipa okupljena oko jedne televizije sa nacionalnom frekvencijom i par partijica bez realne podrške ali sa neverovatno grlatim likovima koji se trude da kroz ovu priču proguraju svoju agendu.

Citat:
jericho1405: Sve te ekstremne patriotske i nacionalisticki orijentisane organizacije zabraniti na odredjeno vrijeme, i, sto kaze Lesli, zakonski teretiti sve pristalice takvog misljenja. Previse su usijane glave ovdje na Balkanu da bi se tolerisale takve price i propovijedanja. Poslije svega sto se desilo u prethodnim godinama najmanje sto nam treba je ponovno vracanje u 90-te.


A ja bih upravo rekao da je daleko veći problem bio propagiranje nekog lažnog bratstva&jedinstva, jer je upravo to i dovelo do naknadnih trvenja. Nekako se i podudara da su najžešći sukobi bili upravo tamo gde se najviše propagiralo to lažno B&J, a olimpijska kasaba mi prva pada na pamet.

Meni nekako onaj gradonačelnik Splita deluje X puta poštenije od većine ostalih likova na našoj sceni. Sa njime bar znaš na čemu si i šta možeš očekivati. Za razliku od ovih "tolerantnih" koji tolerišu sve sem drugačijeg mišljenja.
[ Lesli Eldridz @ 05.10.2009. 01:15 ] @
Tret mrte, prica o emocijama. Koga briga. Sma-ra-nje.
Citat:
EmilijaV:...ovde ne postoji ni "D" od drzave! :D
Dobro, tacno, mozda. Hajde da sami sebi odsecemo kitu u znak protesta. Moze?

Mozda sad ne postoji, po necijoj proceni, ali kad postoji, a nekad sigurno hoce, zabranom tih grupa se omogucava da se oni koji ih cine, ako se organizuju u ilegali, procesuiraju kao teroristicke grupe. I gotovo.
[ Srđan Pavlović @ 05.10.2009. 01:30 ] @
@marko37
Upravu si za ovo sto se tice shvatanja razlike izmedju nacionalizma i nacizma,
ali mislim da to niko nije ni dovodio u pitanje.

Jedino sto je iz ove teme bitno jeste shvatiti da je nasilje u bilo kom obliku
neprihvatljivo i da nevezano za necija shvatanja ili politicka uverenja UVEK
i ISTO mora biti sankcionisano
u jednom civilizovanom i uredjenom drustvu.
[ ivanmil @ 05.10.2009. 06:06 ] @
@marko37
Citat:
Pošto postaje malo monotono ovde, aj malo da lupim kontru, pošto ja spadam u onu nacionalističku stranu.

Za početak, ajmo malo na google, pa da vidimo šta kaže kada se ukuca define:nationalism. Gde vidite neku negativnu konotaciju? Iracionalna, da, svakako, ali negativna?
Zabrane su takođe lepa stvar, primenjivao ih je i komunistički režim u SFRJ, primenjivao je i Milošević, lepo je videti da crvena bratija nastavlja sa tradicijom. A jel ima neka solidna zakonska osnova koja će se primeniti, ili će opet pasti uredba?
Kako je sve to medijski pokriveno, pa mene podseća na HRT iz ranih '90ih, ili recimo RTS tokom bombardovanja. Stalno se pominju iste fraze, a to su "klerofašisti", "fašisti", "fašisoidne grupe", "ultranacionalistički...", pa onda naravno ide se i na povlačenje paralela sa nacionalsocijalistima iz Nemačke. Pri tom se par idiota uzima kao primer da bi se ocrnila ogromna populacija. A fala bogu, međ pomenutim grupama ima zaista par šarenih likova koji se za tako nešto mogu i iskoristiti.
Izvini, ali reći da je nacionalizam (a u ovom slučaju jeste ekstremna varijanta) sasvim OK i da u tome ne vidiš ama baš ništa loše je malo neadekvatno stanovište nakon svega što se ovde izdogađalo tokom ratova (između ostalog vođeni i zbog rešavanja nacionalnog pitanja različitih naroda) 90-tih a i malo kasnije. Ali, tvoja stvar.

Da li je neko pročitao proglase, programe i ostali bullshit koji ove organizacije imaju na svojim sajtovima i drugim vidovima glasila?

Da su klerikalni - jesu jer se zalažu za neprikosnovenu ulogu crkve u maltene svim domenima funkcionisanja društva (recimo obrazovanje u 21. veku crkva i popovi da organizuju - kanda malo demode, da ne upotrebim neki drugi izraz).

Da su netolerantni prema bilo čemu što nije po njihovim presvetlim načelima - jesu i to do mere kada posežu za nasiljem kako bi dokazali i odbranili svoju "čistotu".

Da su teški kolektivisti - jesu, propagiraju kolektivnu svest i kolektivističke misli koje su po njima neprikosnovene i ne dovode se u sumnju, a svaki individualizam mora se satrti raznim metodama, uključujući nasilje tj. "prevaspitavanje".

Da su patriote - nisu, iako misle da su epitom rodoljublja to njihovo stanje uma zove se patriJotizam iliti kvazipatriotizam.

Da su kukavice - jesu jer se iza svakog svog nedela pozivaju na druge institucije (crkva, ambasade određenih zemalja; otvorena podrška određenih analitičara, kolumnista, pripadnika nazovi intelektualne "elite", nekih listova, delova partija i možda ključno - službe) što tim institucijama kanda ne smeta. Recimo crkvi, što mene kao vernika itekako ljuti i nervira. Ali, ne smeta joj ni Pahomije...

Da raspiruju izrazito diskriminisanje i mržnju i to skoro svakakvu - raspiruju.

Da su militantni - jesu ohoho.

Da su tradicionalisti - jesu ali ekstremni pošto prizivaju nekakvo srednjevekovno uređenje društva, a ljudske slobode i prava, ma ko će tim džidžabidžama da se zamara...

Da revidiraju istoriju - revidiraju i to debelo i krajnje subjektivno bez osvrtanja na istorijske činjenice.

Da slave ljude optužene (i one osuđene) za ratne zločine, slave i to kao tobož heroje...

Da su totalitaristi - jesu itd.

Da su fašizoidni - JESU.

Citat:
Cela priča oko zabrane ima dvostruko dejstvo, kao oni detrdženti što se reklamiraju po TVu. Prvo, to je za vlast odlična koska koja će se baciti narodu da glođe, da ne razmišlja mnogo o ekonomskim stvarima. Baš lepo, cenim da su ovi grafiti po zidovima verovatno uzrok barem 90% naših problema, a ne kleptokratska skupina na i oko vlasti.
A sa druge strane, tu je ekipa okupljena oko jedne televizije sa nacionalnom frekvencijom i par partijica bez realne podrške ali sa neverovatno grlatim likovima koji se trude da kroz ovu priču proguraju svoju agendu.
Naravno, ovo jeste vrhunsko zamazivanje očiju narodu i maestralno skretanje pažnje sa haotičnog stanja u kome se zemlja nalazi. Nevezano za to šta ja mislim o tim "glasnim likovima", stvar je u tome da se manje-više slažem sa njihovom ocenom o ovim još uvek grupicama zatrovanih mladih ljudi. Čini mi se da tebe žulja konkretno B92 i neću da ulazim u razloge, ali nije to jedina TV sa nacionalnom pokrivenošću koja bruji ovih nedelja o povampirenju nekih stvari karakterističnih za Miloševićevo vreme.

Citat:
Za razliku od ovih "tolerantnih" koji tolerišu sve sem drugačijeg mišljenja.
Ovde mi je nejasno ko su ti "tolerantni", da li misliš na vlast ili na ove organizacije o kojima je reč. Ako misliš na vlast, ideje "otačastvenih" pokreta nisu samo "drugačije mišljenje" već nešto "malo" krupnije. Ako misliš na organizacije, onda ništa, moje nerazumevanje.

Citat:
Srđan Pavlović: Jedino sto je iz ove teme bitno jeste shvatiti da je nasilje u bilo kom obliku
neprihvatljivo i da nevezano za necija shvatanja ili politicka uverenja UVEK
i ISTO mora biti sankcionisano
u jednom civilizovanom i uredjenom drustvu.
Slažem se u potpunosti, ali problem je koliko je ova država svesna problema i koliko se zapravo trudi da "ozbiljno po principu strogosti"
povuče konkretne poteze protiv nasilnika i ubica, bez obzira da li ih neko smatra benignom skupinom mladih ljudi ili vešto organizovanom grupacijom koja truje mlade ljude i koja je pod kontrolom različitih struktura, da ne pišem opet o istoj stvari. Ja mislim da država nije voljna da se zakači sa takvim strukturama i to je po meni srce ovog problema.
[ jericho1405 @ 05.10.2009. 06:41 ] @
Citat:
marko37: Nekako se i podudara da su najžešći sukobi bili upravo tamo gde se najviše propagiralo to lažno B&J, a olimpijska kasaba mi prva pada na pamet..

Da, upravo zahvaljujuci tvojim miroljubivim nacionalistima i njihovim govorima mrznje, netolerancije i kvazi-patriotizma, koji, eto, opet pokusavaju da kuvaju novu kasu. Danas propagiraju svoje kvazi-teorije na trgovima, a sutra na main-stream medijima. Ne, hvala, to se ne smije dopustiti. Zna se gdje takvi treba da idu. Srbija ne treba misljenje infantilaca(ne mislim na tebe, vec na sporne organizacije), niti takvi treba bilo sta da odlucuju u njoj. Idemo u 21. vijek(posto jos nismo u njemu), a ne u 19.(kojem smo btw. blizi).
[ Srđan Pavlović @ 05.10.2009. 07:17 ] @
Citat:
Ja mislim da država nije voljna da se zakači sa takvim strukturama i to je po meni srce ovog problema.


Slazem se i zato mislim da neke dalje rasprave na ovu temu nisu neophodne jer
se tacno zna da je upravo u tome problem (moje misljenje).
[ stil @ 05.10.2009. 07:29 ] @
Ne moze da neka drzava bude sigurna kuca za RM ili Kovacevica ili (svako nek upise iz svoje drzave primer) i u isto vreme zemlja u kojoj zive normalni ljudi. Dok se to ne rascisti svako svoje dvoriste mira nece biti. Jer i ti "ljudi" moraju od necega da zive. Devedesete su bile odavno zalihe kradene robe su na izmaku. Sad ako smo pametni da im ne dozvolimo da nas ponovo uhvate na foru ...
[ Kosuth @ 05.10.2009. 07:47 ] @
I,dobro saad....

zamislimo na trenutak situaciju kako živimo dane u kojima je ova naša država rešila efikasno sve naciJonalizme,patriJotizme,fašizme,"Pahomije",huligane navijače,"obraze","kosovske mitove" itd.

Šta onda?

O čemu ćemo onda da naglabamo i besomučno mlatimo praznu slamu?

Hoćete da neko od onih 1,5 MILION nezaposlenih,bez ikakve perspektive da u skorije vreme i dođe do posla,počne intenzivnije da razmišlja o prolaznosti života i da u takvoj hipotetičkoj,"ružičastoj" situaciji bez po muke shvati neke stvari???

Hoćete da neko od većine onih što rade za 10-tak,15-tak hiljada dinara mesečne plate,koja kasni po nekoliko meseci,shvati da to što dobija na kraju meseca nije ni džeparac,a kamoli plata???

Hoćete da malobrojni "srećnici",koji uspeju da ubodu po dva posla i provode po 16 i više sati radeći,shvate da to veze blage sa srećom nema???

Hoćete li da onda svi shvatimo da gospodin fikus nije ni za botaničku baštu,a kamoli za predsednika???

Pa šta mislite koliko dugo bi u tom slučaju opstala ova naša botanička bašta puna raznoraznih cvećki na čelu sa gos'n fikusom???

Siguran sam da bi u takvoj jednoj situaciji veoma brzo postali deficitarni poljski klozeti i grabove,bagremove motke(ko šta do'vati,jel..) i počelo bi intenzivno i masovno da smrdi po glavama navedenih cvećki, i eto nas u haosu nezamislivo većem nego što je ovaj sa par strogo kontrolisanih,namenskih incidenata.

Neko tu vidim priziva Tita da reši ovu situaciju....
apsolutno nema potrebe za tim,ionako su svi ovi sadašnji potomci iz dinastija njegovih pionira,akademika i ostalih koji su sedeli blizu vatre.

Tako da uopšte nemam nikakve iluzije da se sada nešto strašno i nepredviđeno događa,već sam siguran da je to samo još jedna poluga ove zakorovljene,kako neko reče,kleptokratske,a ja ću reći i patokratske vlasti.
[ stil @ 05.10.2009. 08:26 ] @
Najsrećnije su one zemlje u kojima većina nezna ko im je predsednik. Zbog čega. Pa zbog toga što je sistem tako napravljen da jedan čovek ne može sam da za***e stvar. Nije dobro da život u jednoj zemlji zavisi samo od jednog čoveka. Videlo se to kod Tita i posle kod Đinđića. Ma koliko ove naše diskusije izgledaju uzaludne one to u stvari nisu. Kad čovek ove stvari sažvaće pre ili kasnije shvati da se od toga ne živi osim onih malobrojnih koji posle učestvuju u raznoraznim krvavim pohodima na svim stranama (računam u to i huškaše koji dobijaju platu samo zato što su patriJote). Najbolje se živi u onim zemljama u kojima je politički dosadno. Tad ljudi mogu da se okrenu pametnijim stvarima. Međutim čak i tada treba "njih" držati na oku. I ako (kada se situacija sredi) nešto ponovo pokušaju treba ih sprečiti u tome. Zbog toga što da bi oni normalno živeli moraju uništiti živote svih ostalih. Kao kancer.
[ vilil1 @ 05.10.2009. 09:41 ] @
Citat:
marko37:A sa druge strane, tu je ekipa okupljena oko jedne televizije sa nacionalnom frekvencijom ...

Hahaha, jeste, bas tako. Da li je neko mozda primetio da su oni jedni od oganizatora one parade? Pa oni su snimali te "devojke" kako se tek spremaju za organizovanje. Verovatno je ta tv htela da napravi neku mini seriju o homoseksualnom miljeu BGa. I najvise su popizdeli sto je sve to otkazano. He, a kako su samo vesto, uvek, eskivirali pricu o paljenju zastave. Cudna tv, pomislim da dobijaju neke pare ko zna od koga.
Udarise propagandu o zabrani samo tako, i sve se neki vajni intelektualci pridruzuju. Pa i ovaj tuzilac. Kako on to misli da uradi, da zabrani Obraz, Delije, Grobare...Da se mozda ne blizi kraj njegovog mandata, pa bi malko da ga produzi, da bude ponovo izabran. Tuzilac javno prica da ima dokaze da su neki iz ovih organizacija, i navijackih grupa, kriminalci. Pa sto ih ne procesuira? Sto ne optuzi te koji "vrse pritisak" na drzavne organe u vezi ovakvih tipova?

Cela ova prica je besmislena. Neki momak, stranac, navijac nekog kluba je ubijen, i maltene ceo drzavni vrh je odao pocast tom coveku.

U Beogradu dan zalosti, predsednik predlaze da se ulica u Beogradu nazove imenom toga momka!?

Tuzilac hoce da zabrani navijace???

Neko nekoga pravi ludim.

[ Ivan Dimkovic @ 05.10.2009. 10:08 ] @
@marko37

Nacionalizam je sasvim OK stvar - zabranjivati nacionalizam je apsolutno besmisleno i predstavlja svojevrsnu vrstu represije.

Medjutim postoji razlika izmedju nacionalizma i fasizma, nacionalizma i ultra-nacionalizma gde se poziva na linc drugih, itd... Nacionalista voli svoju zemlju - ultranacionalista mrzi sve druge.

Takodje sam misljenja da su svi ti "dani zalosti", "proglasi", "uredbe" jedna najobicnija besmislica. Srbija i dan danas ima sasvim lepe zakone koji KADA BI SE PRIMENJIVALI mogu biti vrlo adekvatni za smanjivanje ekstremnih pojava.

Ne postoji ni jedan zakon u Srbiji koji sprecava da se svaki oblik delikvencije strogo kaznjava - dakle, problem je u korumpiranom sistemu a ne u nedostatku "zabrana", "dana zalosti" i sl...

Kako to resiti?

Sam bog zna :( To je ono sto je najgore - natalozilo se mnogo generacija sa negativnom selekcijom, jako malo postenih ljudi mozes naci koji su na kljucnim pozicijama - svako bi da se okoristi i bitnija mu je sopstvena guzica nego progres sopstvene drzave. To je zapravo onaj cuveni "kokoska / jaje" problem - kako izvrsiti reformu kada ti je trenutni "kadar" los? Kako napraviti korak napred kada imas "good old boys" koji ce svim snagama to da sprecavaju...

U takvoj konstelaciji mozemo proglasavati celu deceniju "decenijom zalosti", zabraniti sve - od nacizma do smrdljivih nogu... ali to ce ostati mrtvo slovo na papiru.

Neko moje licno misljenje o svemu tome je - ako je situacija toliko otisla dodjavola, da postoje 2 moguca resenja:

- Spora "evolucija" drustva, sa nadom da ce se sa svakom generacijom sistem poboljsavati - pa pritiskati kud moze. Ovo je model koji se danas preferira u Evropi, ali mislim da moze da funkcionise samo ako zemlja nije totalno korumpirana (videti: Bugarska)

ili

- Nasilno civilizovanje - model Kemala Ataturka. Na zalost, ovo je tesko izvodljivo iz 2 razloga: prvi, to je "nedemokratski" a danas se demokratija smatra najboljim sistemom za sva drustva, bez obzira na stepen razvoja. A drugi - Kemal Ataturk je imao siroku podrsku u vojsci i progresivnom delu naroda.. Takav ne postoji u Srbiji, a vojska se tesko moze nazvati reformistickom institucijom.

Jbg.. ostaje nam #1...
[ Zoran Rodic @ 05.10.2009. 10:10 ] @
@vilil1

Shodno iznetom, ti predlažeš šta?
[ vilil1 @ 05.10.2009. 10:44 ] @
Citat:
Zoran Rodic: @vilil1

Shodno iznetom, ti predlažeš šta?


Nista.

Misljenja sam da drzava ne funkcionise tako sto bi obicni gradjani nesto predlagali. Ako se desi da neki drzavni sluzbenik kaze, "pa predlozite resenje", to je sarena laza. Ti ljudi su izabrani da resavaju nase probleme. Ako su nesposobni, ne znaju da ih rese, neka idu, a ne mi, obicni gradjani da im predlazemo resenja.

Licno, tvrdim da nikakvih problema u drzavi ne bi bilo, samo da se postuje zakon, kao i svi drzavni funkcioneri da rade svoj posao. Ukoliko je neko izvrsio krivicno delo, policija ga uhapsi, tuzilac podnese tuzbu, sud osudi, i to je to. Samo bi trebalo cistiti i vrh drzave, a ne samo sitne kriminalce. Kada kazem vrh, mislim na pravosudje, na ministre, sadasnje i bivse...Duga je lista.
Ovo sto se sada desava je ono klasicno "drz'te lopova". Kao da su Obraz i navijaci najveci problem. Npr. predsednik i drzavni vrh ulozise par mil. eura u stranu drzavu, prave skolu, a masa skola, obdanista, u Srbiji propada...Jel' to Srbija toliko bogata?

Znaci resenje za sva nezgodna pitanja je samo postovanje zakona. Nista vise, nista manje.
Zakoni su dobri, samo se ne postuju.

[ Zoran Rodic @ 05.10.2009. 11:18 ] @
Oholo je reći da je ova priča besmislena ...
Pritom, primetio bih da si više sklon osudi građanske reakcije na nasilje, nego osudi samog uzroka.
[ jericho1405 @ 05.10.2009. 12:05 ] @
Citat:
vilil1: Kao da su Obraz i navijaci najveci problem.

Je l' to treba prvo da se odredi najveci problem u Srbiji, pa da se onda pocnu rjesavati neke stvari? A za to vrijeme, vjerovatno, treba da zmirimo pred svim drugim nedostacima drustva, jer oni zapravo nisu "najveci problem"?

Probleme treba rjesavati onako kako se i pojavljuju. Puf, ubijen navijac bez ikakvog razloga - odmah, bez odlaganja, poostriti kaznene mjere(jer ocigledno da su trenutne presmijesne) i povecati efikasnost procesuiranja takvih slucajeva. Zatvoriti civilizacijski otpadak na minimum 40 godina zatvora bez mogucnosti pomilovanja i "razumjevanja" u vidu nesrecnog djetinjstva itd itd, i gotova prica.
[ Kosuth @ 05.10.2009. 12:17 ] @
Ako mislite da država ne funkcioniše i to odlično,varate se...

Imajući u vidu činjenicu da je država i vlast,pogotovu u našem slučaju,samoj sebi svrha,funkcioniše u ovakvim mutnim vodama više nego odlično!
Citat:
jericho1405: Probleme treba rjesavati onako kako se i pojavljuju. Puf, ubijen navijac bez ikakvog razloga - odmah, bez odlaganja, poostriti kaznene mjere(jer ocigledno da su trenutne presmijesne) i povecati efikasnost procesuiranja takvih slucajeva. Zatvoriti civilizacijski otpadak na minimum 40 godina zatvora bez mogucnosti pomilovanja i "razumjevanja" u vidu nesrecnog djetinjstva itd itd, i gotova prica.

I vrapci već znaju šta bi i kako trebalo,ali mene zanima samo zašto to nije tako i kome je u interesu da takvo stanje drži na statusu quo?
Citat:
Pritom, primetio bih da si više sklon osudi građanske reakcije na nasilje, nego osudi samog uzroka.

Siguran sam da su ove ekscesne situacije bile samo povod za ( eh,sad..) građanske reakcije,koje su itekako kondicionirane sredstvima javnog informisanja,a da su uzroci mnogo,mnogo složeniji nego što se to na prvi pogled čini.
[ NeZtOc @ 05.10.2009. 12:39 ] @
Citat:
A ja bih upravo rekao da je daleko veći problem bio propagiranje nekog lažnog bratstva&jedinstva, jer je upravo to i dovelo do naknadnih trvenja.

Ultranacionalizam, kriminalne grupe, ratni biznis, spoljni uticaji, pad SSSR, lazna istorija..nisu doveli do trvenja, nego je bas to B&J dovelo do rata.

Nije problem nacionalizam, kad se trvenje zavrsi na kulturan nacin, razvodom bez krvi i mrtvih. Ja sam prvi za razvod i podele teritorija, kad puk to zeli, ako ce to puk da umiri. Ali za mrtve optuziti B&J je ha-ha.

Citat:
Nekako se i podudara da su najžešći sukobi bili upravo tamo gde se najviše propagiralo to lažno B&J, a olimpijska kasaba mi prva pada na pamet.

Kako znas da je tamo najvise propagirano B&J, ziveo si tamo, pa si uporedjivao sa ostatkom regija u SFRJ ?
Hipoteticki da je B&J najvise propagirano u Zagrebu, Beogradu, Ljubljani i Skoplju, da li bi u tim gradovima doslo do najzescih sukoba.
Naravno da ne bi.
Logika ti slaba.


Ja mislim da gradjani multetnickih gradova koji se secaju normalnog zivota i B&J, cene taj period i znaju da je potpuno normalno ziveti sa ljudima druge nacije, jos istog jezika.
I danas su takvi gradovi otvoreniji i tolerantniji od jednonacionalnih kasaba koje nemaju prakticno iskustvo kohabitacije sa drugim narodima, vec neke iskrivljene halucinacije, kao onaj gradonacelnik Splita.

Ali SFRJ gradovi su ostali bez svojih predratnih gradjana, pa danas prolaze kroz fazu pripitomljavanja...
A omladinci vise ne odrastaju na B&J vec nacionalizmu, pa visi sto se lepo krljaju svaki dan, a sta ce tek da bude kad porastu...

[Ovu poruku je menjao NeZtOc dana 05.10.2009. u 13:55 GMT+1]
[ Horvat @ 05.10.2009. 13:38 ] @
@marko37,nacionalizam je "dici se svojim,postivaj tudje",nacionalizam nije "podizi svoje u nebesa,sve koji to ne rade,proglasi neprijateljem nacije,svi koji nisu tvoje nacije,tvoji su neprijatelji,svi koji ne kazu bee na tvoje ovce,su neprijatelji,svi koji ne vicu da je crno u stvari belo,su tvoji neprijatelji..."
a to i mnogo vise su ovi "otacastveni" [sta god im to znacilo,ja bih ih nazvao bescasnim] obrazi, gubitnici kosovskog boja,krv i [ne]cast,white,storm i ostali power[i ] i svi slicni ostali

i mnoge od ovih nabrojanih "grupa" sebe nazivaju nacionalsocijalistima
[ vilil1 @ 05.10.2009. 15:37 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Oholo je reći da je ova priča besmislena ...
Pritom, primetio bih da si više sklon osudi građanske reakcije na nasilje, nego osudi samog uzroka.

Hajde, zivi bili pa videli sta ce se desiti. Tresla se gora...
Gradjanska reakcija na nasilje? A koja to? Jel' onih par desetina sto se okupilo da proseta? Ili ovih par sto pisu po raznim forumima? Pa da nije ona tv izdramila, i forsirala svoju stranu price, mislis li da bi neko i pomenuo Obraz, ili tu homoseksualnu "paradu".

Vise ljudi se okupilo zbog ubistva Francuza, nego zbog pederbala.

A i sama smrt toga momka je toliko ispolitizovana, da je vec degutantno.

A to dal' ce neko da osudi neki tamo "uzrok"...Eto, svi na ovoj temi osudjuju nasilje, pa sta? Sta ce se promeniti?
[ stil @ 05.10.2009. 17:15 ] @
@ vilii1 Ovo što se ovde piše i diskutuje je lakmus papir različitih stavova o različitim dešavanja u Srbiji i svetu. Ja koliko vidim ti si u manjini. Zaista neobično je da građani od države traže upotrebu sile. To je dokaz da ljudi instinktivno osećaju u kakvoj državi žele da žive. E sad u takvoj situaciji će svako ko uradi nešto po tom pitanju biti popularan međ' glasačima. Uvek je lakše biti populista nego reformator. U ovom slučaju je situacija po nas dobra jer "narod" želi da se situacija sredi. Tako da su oni koji su radili to što su radli obrali bostan. Mislim šta je nama ostalo posle svih ovih godina ratova i čuda. Ostalo je ono čime "smo" se dičili, "gostoprimstvo i topla slovenska duša". Ovi ljudi (huligani) su ljudima sad i to oduzeli. To neće proći nekažnjeno.
[ vilil1 @ 05.10.2009. 17:59 ] @
A u kakvoj sam ja to manjini? Sto kazem da od svega ovoga nema nista? Da je ovo samo trla baba lan? Hajde, pitanje, koliko je ljudi izaslo u onu setnju? Pa ko je tu u manjini? Ovi sto hoce pederbal, i traze zabranu Obraza, definitivno su u manini. Cak i u Beogradu ih nema saka jada. To je cinjenica, svidelo se to nekome ili ne.
A, ako pricas o "navijacima", o momcima koji su ubili Franciza...Pa da se toliko ne provlaci ta prica po medijima, da se ne politizuje toliko, mislis li da bi se neko uzbudio? Pa bruka je da se po netu trazi da se nesto preduzme, da se hapse barabe. To je zamena teza. Dobrodoslo ovima na vlasti da malo loze narod, a da sakrivaju svoju nesposobnost, odnosno nedostatak zelje da se nesto promeni. Ne moze niko drugi da bude kriv zbog ovakve situacije, osim ljudi na vlasti.

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 05.10.2009. u 22:35 GMT+1]
[ stil @ 05.10.2009. 18:08 ] @
Hajde ovako. U realnom životu poznajem i komuniciram sa različitim ljudima od onih što podržavaju RM do onih što mrze crkvu. Svi ti ljudi su do jednog sami (bez da sam ih ja nešto pitao ili pomenuo tu temu) komentarisali u negativnom smislu ono što se dogodilo mladom francuzu. To nije nešto što ja želim ili ne želim jednostavno je tako. Građani su nekako oguglali na stradanja naših ljudi. Kako i ne bi kad uz svake vesti čuješ "Danas poginulo, ubijeno toliko i toliko". Ljudi naviknu. To je strašno . E sad ovde su čačnuli u ono što je tokom svih ovih godina važilo "Englezi su hladni i ne gostoprimljivi a mi smo ..." Pa su ljudi tokom svih ovih godina nekako sebe tešili tom reputacijom. Sada se to izmenilo i reakcija je tu. I to iskrena.
[ Horvat @ 05.10.2009. 19:13 ] @
@vili ti pod otporom sada svrstavas bezobrazne i kosovobojce?
[ vilil1 @ 05.10.2009. 21:34 ] @
@Horvat
Greska, editovacu.
[ marko37 @ 05.10.2009. 22:41 ] @
Citat:
Izvini, ali reći da je nacionalizam (a u ovom slučaju jeste ekstremna varijanta) sasvim OK i da u tome ne vidiš ama baš ništa loše je malo neadekvatno stanovište nakon svega što se ovde izdogađalo tokom ratova (između ostalog vođeni i zbog rešavanja nacionalnog pitanja različitih naroda) 90-tih a i malo kasnije.

Argument je negde na nivou toga da je demokratija loše uređenje jer su Ameri bacili nuklearke.

Citat:
jericho1405:Da, upravo zahvaljujuci tvojim miroljubivim nacionalistima i njihovim govorima mrznje, netolerancije i kvazi-patriotizma, koji, eto, opet pokusavaju da kuvaju novu kasu. Danas propagiraju svoje kvazi-teorije na trgovima, a sutra na main-stream medijima. Ne, hvala, to se ne smije dopustiti. Zna se gdje takvi treba da idu. Srbija ne treba misljenje infantilaca(ne mislim na tebe, vec na sporne organizacije), niti takvi treba bilo sta da odlucuju u njoj. Idemo u 21. vijek(posto jos nismo u njemu), a ne u 19.(kojem smo btw. blizi).

Gde treba da idu? Hoćeš li ih ti odvesti tamo?
I da li misliš da će guranje glave u pesak pomoći u smirivanju strasti? Ono, probali smo dva puta, nije radilo, al ajde da probamo i treći put.

Citat:
Ultranacionalizam, kriminalne grupe, ratni biznis, spoljni uticaji, pad SSSR, lazna istorija..nisu doveli do trvenja, nego je bas to B&J dovelo do rata.

Nije problem nacionalizam, kad se trvenje zavrsi na kulturan nacin, razvodom bez krvi i mrtvih. Ja sam prvi za razvod i podele teritorija, kad puk to zeli, ako ce to puk da umiri. Ali za mrtve optuziti B&J je ha-ha.:

A sve to su vodili deca nacionalista, ili deca indoktrinirana B&Jom?

Citat:
Kako znas da je tamo najvise propagirano B&J, ziveo si tamo, pa si uporedjivao sa ostatkom regija u SFRJ ?:


Hmmm, Olimpijada, centar stare SFRJ, "Jugoslavija u malom"... Sarajevo je oduvek imalo poseban tretman u staroj SFRJ, mislim da je bio najveći grad sa takvom multietničkom strukturom.

Citat:
I danas su takvi gradovi otvoreniji i tolerantniji od jednonacionalnih kasaba koje nemaju prakticno iskustvo kohabitacije sa drugim narodima, vec neke iskrivljene halucinacije, kao onaj gradonacelnik Splita.


Bio skoro u Sarajevu? Dubrovniku? Kosovskoj Mitrovici?

Citat:
A omladinci vise ne odrastaju na B&J vec nacionalizmu, pa visi sto se lepo krljaju svaki dan, a sta ce tek da bude kad porastu...


Samo da ne krene artiljerijom, što je probudilo decu B&Ja.

A sad suština u par kratkih crta:
1. Skoro sve evropske države su plod nacionalne ideje tokom 18. i 19. veka. Mi smo u tim pokušajima sabotirani kreiranjem nekih nadnacionalnih zajednica, a nismo imali snage (a bogami ni volje) da stopimo to u jednu celinu.
2. Nacije nisu određene arhaičnim stvarima poput zajedničkih običaja klanja crnog pevca, slavljenja paganskih običaja, jezika, itd... već zajedničkim pravnim sistemom i pre svega zajedničkim tržištem. Ko ovo ne skapira, džabe mu posle objašnjavati sve ostalo.
3. Tamo gde ima zajednice ima i zajedničkih interesa.
4. Interesi iz stavke 3. se po pravilu suprotstavljaju interesima drugih grupacija, u manjoj ili većoj meri. Gde ima sukoba interesa, ima i sukoba pripadnika grupacija. Ko pred ovom činjenicom zabija glavu u pesak, ostavlja otkrivenu zadnjicu.
[ Ivan Dimkovic @ 05.10.2009. 22:50 ] @
Citat:
marko37
1. Skoro sve evropske države su plod nacionalne ideje tokom 18. i 19. veka. Mi smo u tim pokušajima sabotirani kreiranjem nekih nadnacionalnih zajednica, a nismo imali snage (a bogami ni volje) da stopimo to u jednu celinu.


Hm, pa Srbija je bila prilicno definisana nacionalna zajednica u 19-tom veku. Ideja jugoslovenstva je propala jer je krenula da se realizuje suvise kasno tj. posto su vec donekle realizovane nacionalne teznje drzava koje su usle u sastav Jugoslavije - a nije bila nista drugacija od ideje Germana koje su uspele da spoje vise germanskih drzava recimo.

Opet, mozda je neko taj potencijalni problem trebao da prepozna na vreme - ali nije, i boze moj... opet, nisam ni siguran koliko je to bila "sabotaza" - ipak su mnogi u toj Jugoslaviji nasli dobar interes - ukljucujuci i Srbe.

Jedno je sigurno, kada je drzava u qrcu, svako ce traziti krivca u nekom drugom - tada obicno pocinju da pucaju linije i krecu da se pronalaze (ili izmisljaju) razlike. Okreni-obrni, kakva god da ti je drzava ako dozvoli da zapadne u tesku krizu, doci ce do regionalnih tenzija ako postoje razlike (bogati/siromasni krajevi)

Ako bi smo se bavili "SBBKBB" pricom - da Jugoslavija nije postojala, Srbija bi gotovo sigurno zapala pod SSSR uticaj posle WWII - sto mozda i ne bi bilo tako lose, mozda bi zavrsili kao i ostale zemlje iz SSSR interesne zone danas - krajem 80-tih bi bili manje razvijeni nego sto smo bili u SFRJ, ali MOZDA ne bi imali ono sto se desilo posle (ratove). Zapravo, sa ove distance to izgleda kao prilicno OK scenario u odnosu na ono sto se desilo sa SFRJ i sa zemljama koje su nastale iz iste.
[ ivanmil @ 05.10.2009. 23:40 ] @
Citat:
marko37: Argument je negde na nivou toga da je demokratija loše uređenje jer su Ameri bacili nuklearke.
Nemoj da zamenjuješ teze, nismo toliko naivni, ti pogotovo. Vidim ja (a i drugi) koje se ideje promaljaju kroz tvoje postove, ali neću ovde o tome da polemišem. Ti i dalje zatvaraj oči pred činjenicom da je jedan od razloga (pored pljačke, profiterstva i sl.) ratova na Balkanu 90-tih bilo i to nacionalno pitanje i ekstremni nacionalizam, koje po tebi opet nije rešeno. Što neko reče neku stranicu unazad, potrošilo se ono što je pokradeno 90-tih, vreme došlo za nove "krstaške pohode".
[ NeZtOc @ 06.10.2009. 02:16 ] @
Citat:
Citat:
Ultranacionalizam, kriminalne grupe, ratni biznis, spoljni uticaji, pad SSSR, lazna istorija..nisu doveli do trvenja, nego je bas to B&J dovelo do rata.

Nije problem nacionalizam, kad se trvenje zavrsi na kulturan nacin, razvodom bez krvi i mrtvih. Ja sam prvi za razvod i podele teritorija, kad puk to zeli, ako ce to puk da umiri. Ali za mrtve optuziti B&J je ha-ha.:
A sve to su vodili deca nacionalista, ili deca indoktrinirana B&Jom?

Kakve veze ima cija su to deca bila, sta deca nacionalista su mirotvorci, a deca Jugoslovena ratnohuskaci ?
Komunisti su bili deca demokrata i monarhista i nacionalista, Hitler je odrastao u monarhiji, pa demokratiji i okruzenju nacionalistickih partija, dzordz bush u patriotskoj porodici, Branko Kockica u jednopartijskom sistemu, clanovi navijacke grupe Alkatraz u demokratiji srpskog tipa...

Bitno je sta su bili ti ljudi u trenutku cinjenja tih dela, a to je svi redom "demokrate", ultranacionalisti. Mislim na predstavnike naroda. Sem naravno predsednika Srbije, koji je na situaciju gledao iz Staljinisticke perspektive. Ustvari jedino zajednicko im je bilo da su idioti.

Da su lideri bili indoktrinirani B&Jedinstvom ne bi imali motiva da se razJedinjuju i ratuju.

Citat:
Hmmm, Olimpijada, centar stare SFRJ, "Jugoslavija u malom"... Sarajevo je oduvek imalo poseban tretman u staroj SFRJ, mislim da je bio najveći grad sa takvom multietničkom strukturom.
Pa mislim da je ipak logika presudila da Zimska Olimpijada ne bude odrzana u Zagrebu na livadi ili Beogradu na Avali, vec u gradu koga okruzuje nekoliko skijaskih planina.
Bilo je logicno da tamo i bude tezak sukob, obzirom da je takav grad veliki ratni zalogaj, a na njega svi polazu pravo.

Citat:
Bio skoro u Sarajevu? Dubrovniku? Kosovskoj Mitrovici?

Da, da, ne.

Citat:
3. Tamo gde ima zajednice ima i zajedničkih interesa.

Ja bi rekao obrnuto, gde ima interesa ima zajednice.
Pa tako u americi nacija ne igra neku ulogu, a ni turcima nije strano da napuste svoju nacionalnu zajednicu i odu u germansku. Sve moze kad ima interesa.

Ja nemam nista protiv nacionalnih drzava. A sa danasnjim kvalitetom ljudi na Balkanu mislim da je nacionalna drzava najbolje resenje.

Kod nas je osamdesetih nestalo interesa za zajednickom multietnickom drzavom, a rastao je interes ka nacionalnim, pogotovo kod suseda. Koji su vekovima cekali na svoju drzavu. Nacionalni interes je prevazisao sve logicnosti koje nosi velika drzava, jacu ekonomiju, jacu vojsku, postovaniju drzavu, jacu industriju.

Samo razlaz je uradjen na najidiotskiji moguci nacin, vodjen gospodom nacionalistima i njihovim fix idejama i otvorenim rasizmom. A platilo ga je glavom nekoliko stotina hiljada ljudi, milioni raseljeni po svetu, ostali opljackani.

Danas je interes da se te nacije udruzuju i zve zajedno bez granica kao u SFRJ.


[ jericho1405 @ 06.10.2009. 06:43 ] @
Citat:
marko37: I da li misliš da će guranje glave u pesak pomoći u smirivanju strasti?

Ne, vec odlucna borba protiv svakog vida ekstremnog nacionalizma. Takvi ljudi i organizacije emituju potpuno nezdravu i bolesnu klimu u drustvu, propagiraju o laznoj opasnosti, ugrozenosti naroda nekim nevidljivim neprijateljem, te svakojakim zavjerama velikih sila. Suptilno se usadjuje averzija i mrznja prema svemu sto nije nase, a to ce definitivno da prouzrokuje gadne probleme kad-tad, ako se, naravno, pravovremeno ne bude djelovalo u pravcu eliminacije takvih pojava.

Citat:
marko37: Ono, probali smo dva puta, nije radilo, al ajde da probamo i treći put.

I to je nesto pozitivno za razliku od vasih pokusaja nekih "konacnih rjesenja". Sem toga, ovdje se niko ne zalaze, bar ja ne vidim, za ponovno formiranje neke Jugoslavije, vec za odlucno djelovanje protiv kvazi-nacionalista unutar postojecih drzava koji imaju ambicije da "sklupcaju" drzavu u samu-sebe, nesto kao S. Koreja, kako bi se sacuvala "tradicija i cistoca srpskog naroda" od spoljnih neprijatelja.

[ vilil1 @ 06.10.2009. 09:58 ] @
Evo, ja sam ponovo procitao celu temu. I niko nije napisao da ih treba zabraniti konkretno zbog toga, i toga. Program im je ovakav, pise u programu... radili su to i to...

Nista od takvih stvari nije napisano ovde, samo floskule tipa oni su lepi, ruzni, klerofasisti, ultranacionalisti, fasistoidni...

Ako vi trazite da se neka organizacija zabrani na osnovu toga, onda imate strasan problem sa zakonitoscu.

Valjda ovaj tuzilac zna sta radi, mada...
[ Isak666 @ 06.10.2009. 10:37 ] @
Citat:
vilil1: Evo, ja sam ponovo procitao celu temu. I niko nije napisao da ih treba zabraniti konkretno zbog toga, i toga. Program im je ovakav, pise u programu... radili su to i to...

Nista od takvih stvari nije napisano ovde, samo floskule tipa oni su lepi, ruzni, klerofasisti, ultranacionalisti, fasistoidni...

Ako vi trazite da se neka organizacija zabrani na osnovu toga, onda imate strasan problem sa zakonitoscu.

Valjda ovaj tuzilac zna sta radi, mada...


Pa ako je za tebe ultranacionalista estetska kategorija, za neke nije.

Evo ti lista srBskih neprijatelja sa kojim ce se oni razracunati.http://www.obraz.rs/index1.htm

Kuc kuc, ima li nekog kod kuce - sprovodjenje pravde je posao drzave i sudova. Ako to ne funkcionise - idi pa blokiraj sudove, zapali se pred parlamentom.
Metodi kojima se koriste su tipicne za NS u Nemackoj pre rata, kao i za vreme rata gde su, na pocetku paravojne a kasnije i formalne vojne jedinice sprovodile pravdu na osnovu licnog osecaja ko je podoban, a ko ne.

Ako je neko ovo ili ono i to ovo ili ono ne krsi Ustav, nego neciju skalu vrednosti ili ego - to je problem samo vlasnika tog ega i on nema prava da ga proganja po ulici, niti da poziva na njegovo prebijanje niti bilo sta drugo.

Pravo na slobodno izrazavanje svoje seksualne orijentacije, religiozne pripadnosti, razlicitog politickog gledista su Ustavom zagarantovana prava. Ako se to nekom ne svidja, neka pokrene inicijativu za izmenu Ustava.
Ako nema mogucnosti, neka osnuje partiju, pa neka dodje u situaciju da to radi.

A dok se to ne desi, Obraz i bratija ce morati da igraju po pravilima koja su vec propisana i finis.
[ vilil1 @ 06.10.2009. 10:54 ] @
A sta si ti ovde napisao? Opet malo demagogije...

Moze li neki sud da donese zakonitu odluku o zabrani na osnovu rekla-kazala?

Po tebi, konkretno, gde krse zakon? Ali batali fraze, nego cinjenicno.
[ Isak666 @ 06.10.2009. 11:07 ] @
Kao sto rekoh i napisah - to je organizacija koja je protiv Ustavnog ustrojstva. I to ...khm.. nije legalno.

Evo ti Ustav Srbije i za pocetak citaj clan 21. pa dalje... http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/ustav/ustav_2.asp

I kakva fuckin rekla kazala?
Imas crno na belo na njihovom sajtu sta oni smatraju za svoje neprijatelje.

Imas video snimke gde prebijaju ljude na proslogodisnjoj -mislim- gej paradi.

Imas video gde upadaju i prekidaju performans koji nije po njihovoj meri.

Imas dokumentovan poziv na linc. Ili mislis da je slogan "Cekamo vas" poziv na kuvanje kafe za ucesnike.


To je krsenje jedno 5 clanova Ustava.
[ ivanmil @ 06.10.2009. 12:07 ] @
^ Ma šta se raspravljaš. Pametnom dosta sve što je do sada napisano, i što si i ti postovao. A onim drugim...
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2009. 12:29 ] @
E vidite ljudi, UPRAVO zbog ovakve "odbrane" te ekipe smatram da je lose da se zabranjuju takve organizacije. Koliko god bile besmislene odbrane Obraza & Co, one i te kako rezonuju pozitivno u glavama mnogih. Time se de-facto stvara "zrtva" koja ima nekakvu simpatiju zbog toga.

Daleko ali daleko pametnije je infiltrirati agente drzavne bezbednosti unutra i raditi konstantnu prismotru, snimanje razgovora, sastanaka - i, naravno, kada god se neki "vodja" uhvati da je imao pojma i naredio neku akciju koja krsi Ustav Srbije ili zakone iste - lepo, pravac sudija i zatvor. Isto vazi i za izvrsioce - celavce koji biju i maltretiraju posten svet, snimanje kamerama, materijalni dokazi - i na kraju tvorza.

Sa ovakvom "blanko" zabranom se daje povod ekipi sa pravnog faxa koja je cesto "intelektualno jezgro" ovakvih organizacija da laju i da se pozivaju na krsenje njihovih ljudskih prava - a kako je podrska ekstremima u drustvu Srbije sigurno blizu ili preko 10% umesto normalnih ~1-2% moze lako da se desi da zabrane naprave "zrtve" i "mucenike" koji bi imali prilicno visoku podrsku u nekim delovima drustva.

Mnoge razvijene zemlje su odavno imale problem sa takvim stvarima - ETA, ekstremna levica, desnica, itd... generalno, sistematski pristup vrlo temeljnog prisluskivanja i obavestajne mreze omogucava sakupljanje dokaza koji se koriste na sudu u konkretnim akcijama.

Bilo kakva zabrana na papiru je smesna - nema nikakve potrebe da nesto postoji na papiru da bi funkcionisalo - a onda se gubi vrlo koristan obavestajni alat, jer se prelazi u ilegalu, sama struktura postaje razudjenija, stvaraju se nezavisne celije - sve to cini hvatanje takvih mnogo tezim.


[ Horvat @ 06.10.2009. 12:35 ] @
^^pa upravo to ne sme da se desi,da bude mrtvo slovo na papiru,nego treba da ih rasture,da im se onemoguci sastajanje,delovanje...

ali malo morgen ce to da bidne,za pocetak primer onog debila sto je smugnuo u italiju,velik patriJota,ode u zlu eu ;)
[ ivanmil @ 06.10.2009. 12:40 ] @
^ I to u Italiju gde pišu samo latinicom. Jadan führer.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2009. 12:40 ] @
Ma kako ces im onemoguciti sastajanje?

Dajte ljudi, ne budimo nerealni - niko nikome ne moze da zabrani da se sastaje, cak ni kada bi to bilo u teoriji izvodljivo (a nije). Ja upravo mislim da je LOSE da im se zabrani sastajanje, jer ce oni da se sastaju u nekoj ilegali po podrumima i slicnim 3.14zdama materinama.

Stavise, zabraniti nekom da se sastaje - pa makar to bilo i zarad pljuvanja ili planiranja prebijanja nacionalnih manjina, stranaca, cega god... je suprotno pravu na slobodu govora - tek kada se nesto konkretno snimi i procesuira mozemo nekog poslati na robiju.

Kao sto rekoh, daleko je korisnije pse drzati na lancu, stalno ih pratiti, slati na robiju svakog za koga se prikupi dovoljno dokaza da je krsio zakone zemlje... Dati im do znanja da je drzava >JACA< od njih i da se takav rad >NE ISPLATI< - a tome upravo pomaze obavestajni rad dok budale misle da im je sve dozvoljeno.

Ovako, ako im se posalje signal da idu u ilegalu - kao prvo, bice daleko teze locirati ih i pratiti sta rade, a kao drugo - gomila klinaca ce jos vise da se nalozi jer je to onda "ilegala" ima neku svoju draz...

[ ivanmil @ 06.10.2009. 12:47 ] @
^ Slažem se, iako ima osnova da se zabrane treba ih pustiti da misle kako su nedodirljivi, a obaveštajnim (da ne kažem špijunskim) radom ih preduprediti i razbucati svaku njihovu "akciju", a ne čekati da neko nastrada ili nekome da prekinu izložbu ili isprebijaju gejeve pa tek onda reagovati. Ako budemo čekali konkretne rezultate, tj. njihova nedela, slaba je valjda od te rabote. Samo preventiva.
[ vilil1 @ 06.10.2009. 13:11 ] @
@Isak666
Ovo na sta se ti pozivas ne moze da posluzi na kao argument za zabranu prelaska ulice, a kamoli za zabranu neke organizacije.
Citat:
Ivan Dimkovic: E vidite ljudi, UPRAVO zbog ovakve "odbrane" te ekipe...

Ako si mislio na mene, gresis, ja njih uopste ne branim, niti se slazem sa njihovim stavovima, sa time sto su povezani sa SRS i V. Cesaljom...
Poenta moje price je da treba biti realan, to sto neko na netu tvrdi da ima osnova za zabranu ne mora znaciti da je to istina. Ako se nekom ne svidja neka organizacija, hajdemo da trazimo njenu zabranu. He, pa ne ide tako. SPS nije zabranjen, iako su mnoga teska kriminalna dela vrsili mnogi clanovi, pa i sam vrh stranke.

Dalje, nije stvar u zabrani. Sada cemo da zabranimo Obraz, zato sto se diglo nekome sa b92 i homoseksualnoj ekipi, ali sutra ce isti ljudi osnovati novo udruzenje, i sta se dobilo?

edit ovo sto je Ivan napisao apsolutno stoji, samo oni za koje ima dokaza da su izvrsili neko krivicno-prekrsajno delo mogu biti procesuirani. A vi preventivu ostavite za roditelje i vaspitace, nastavnike koji uticu na te mlade ljude.
[ jericho1405 @ 06.10.2009. 13:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: dok budale misle da im je sve dozvoljeno.

U ovom konkretno slucaju vjerovatno i jeste najbolje rjesenje infintliranje agenata koji ce da znaju sve planove i eventualne akcije organizacije u naprijed tako da se moze preventivno djelovati.

Medjutim, u nekom sirem smislu problema nasilja treba biti oprezan sa ovim "dok misle da im je sve dozvoljeno", cisto sto smatram da upravo pasivno i neodlucno ponasanje vlasti ka ovim problemima proizvodi nove delikvente i probleme drustva. Treba zestoko kazniti svakog prestupnika i ucesnika akcija narusavanja bezbjednosti drugih gradjana, pljacke, premlacivanja, ubistava itd itd i stvari ce vremenom da dodju na svoje, a broj takvih nedjela bi se trebao znatno smanjiti.

Ovako imamo situaciju da se pojedinci il' grupe osjecaju "mocnima", jer jednostavno u vecini slucajeva prodju nekaznjeno. Imamo sukob navijaca, masovna tucnjava preko 100 lica, velika materijalna steta i broj ljudskih povreda, a na kraju svi bivaju pusteni uz verbalne osude takvog ponasanja i sl. neadekvatne mjere. Pojeo vuk magarca. Tu treba da se svi ucesnici, djuture, posalju na par godina zatvora, il' da se ultra-bezobrazno kazne novcano, pa da u buduce, ako ne svima, onda vecini ne padne na pamet vise da tako nesto ponovo radi.
[ Isak666 @ 06.10.2009. 13:22 ] @
Citat:
vilil1: @Isak666
Ovo na sta se ti pozivas ne moze da posluzi na kao argument za zabranu prelaska ulice, a kamoli za zabranu neke organizacije.

Zato u Srbiji i jeste tako jer je krsenje Ustava nedovoljno i da se prelaz ulice zabrani.

Ma jbs ovu temu. Pisemo jel treba da se postuje zakon ili ne.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2009. 13:27 ] @
@jericho1405,

Pa to "sve nam je dozvoljeno" bi vrlo brzo nestalo kada bi se skupilo dovoljno dokaza za totalnu dekapitaciju udruzenja (znaci lideri) i dugotrajne robije za sve koji su izvrsavali naredjenja i krsili zakon.

Znaci, obavestajna akcija (uz, naravno, plan od strane specijalnog tuzilastva) koja bi trajala godinu-dve, prikupiti sve sto treba da se siroka ekipa djuture procesira - u toku akcije kada se vec prikupi nesto, onima koji su implicirani ponuditi neke pogodnosti ako pristanu da svedoce protiv sefova...

I to je to... posle hapsenja lidera i nekoliko desetina "izvodjaca" i duge robije za sve njih sasvim sam siguran da bi proslo jako puno vremena da neko drugi uspe da regrutuje bitnu kolicinu ljudi.

Covek je zivotinja - i, kada sve humano nestane, ipak reaguje na bazne reflekse - a strah je jedan od jako dobrih motivatora. Znaci, ako je "palo" nekoliko desetina ljudi, neko ce debelo razmisliti da li zeli da provede par decenija na robiji samo zato sto ne voli rome, homoseksualce, strance i sl...

Isto vazi i za lidere - kada bi se "vatreni profesori" i njihovi politicki mentori poslali na robiju (a sve se to lepo moze odraditi prisluskivanjem i svedocenjem saradnika), sasvim sam siguran da bi bilo tesko pronaci nove tako lako - jbg, znas ono - lagodan zivot, plata svaki mesec... i sad ces ti da propagiras neku mrznju a znas da ti kolega kopa krompir i da nema sanse da izadje pre 2038-me.

Tako se to radi, a ne "ratom preko medija".

Sramota bre - evo sad cujem da hoce u Vrnjackoj Banji da nazovu ulicu po imenu onog ubijenog Francuza... jeee kakva bedna politicka puzavost - znaci nazvao sef stranackog kolegu i rekao "ajd uradi nesto" - ili, jos gore, ovaj se sam ponudio - i naravno, glavna stvar koju politicar u Srbiji moze da uradi, da promeni ime ulice... wow, kakvo jebeno delo.

Strasno - ja bi za to menjanje imena ulica uveo smrtnu kaznu.


[ vilil1 @ 06.10.2009. 13:34 ] @
Zar vi STVARNO mislite da policija pojma nema o Obrazu, kao i o drugim organizacijama? Da nema svoje ljude, tastere, u svim ozbiljnijim organizacijama, udruzenjima, strankama...Da ne zna apsolutno sve sta se desava, razgovara, planira, itd. u svim tim organizacijama!?

Uh, gresite.
[ jericho1405 @ 06.10.2009. 13:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa to "sve nam je dozvoljeno" bi vrlo brzo nestalo kada bi se skupilo dovoljno dokaza za totalnu dekapitaciju udruzenja (znaci lideri) i dugotrajne robije za sve koji su izvrsavali naredjenja i krsili zakon.

Slazem se, i to nam, na zalost, vec dugo nedostaje(dugotrajna robija za odgovorne). A sama tvoja ideja kontrole i, eventualne, suspenzije slicnih organizacija je sasvim ispravna(a vjerovatno i jedina moguca).

Medjutim, nekako se ti lideri uvijek izvuku, tj. najcesce balansiraju na "rubu zakona" i propovjedaju o nekim idejama, a neki obicni ljudi, cesto sa ne bas velikim IQ-om :), se odluce da nesto od toga sprovedu u djelo, pa cak iako nemaju konkretne veze(clanstvo) sa tom organizacijom. Ukratko, kako se boriti sa tim problem "indirektnog" prekrsaja, tj. problemom pozivanja drugih da cine "zla" djela i ugrozavaju zivote drugih gradjana?
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2009. 14:05 ] @
Citat:
vili1
Zar vi STVARNO mislite da policija pojma nema o Obrazu, kao i o drugim organizacijama? Da nema svoje ljude, tastere, u svim ozbiljnijim organizacijama, udruzenjima, strankama...Da ne zna apsolutno sve sta se desava, razgovara, planira, itd. u svim tim organizacijama!?

Uh, gresite


Policija mozda zna, mada i to je pitanje koliko je to sto se "zna" kvalitetno i da li je dovoljno za sud (te price o sveznajucoj policiji su za mene cista urbana legenda - krimosi im daju golove kroz noge) - medjutim ocigledno je lanac negde prekinut, cim im "firer" bez problema bezi, i cim niko do sad nije fasovao tesku robiju - ili su dokazi slabi, ili je tuzilastvo lose - ili je nesto trulo i korumpirano. Sam si rekao da su zakoni OK - i ja isto mislim da zakonima nista ne 'fali, sto znaci da je negde drugde problem.

Takodje oni gafovi tipa "presuda na latinici" i ponavljanje procesa zbog toga samo pokazuju da nesto u tom lancu smrdi - da li je to neko plansko sticenje (u sta sumnjam) ili cista nekompetencija (u sta sam pre sklon da poverujem) nije bitno - bitan je rezultat.

A rezultat je ocigledan i vrlo se dobro vidi - neonacistima se ponistava presuda zato sto je na latinici, protagonista bez ikakvih problema za vreme istrage i sudskog procesa pali u Italiju, itd....

Isto ko sto je onaj u Bosni juce pripalio kada su ga zatvorili. To sve govori.

Nesto je trulo u drzavi Danskoj ;-) Ja licno nisam sklon da verujem u teorije zavere - vec u ono "never confuse a conspiracy with a cock-up" iliti, uz toliki broj polu-obrazovanih, "vezista" i ostale ekipe na kojekakvim polozajima, naci gresku i izigrati bilo sta je vise nego jednostavno.
[ vilil1 @ 06.10.2009. 14:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:... ili su dokazi slabi, ili je tuzilastvo lose - ili je nesto trulo i korumpirano

Mislim da je ovo prvo u pitanju. Mi generalno imamo problem jer stvari sagledavamo ostrasceno, kao i na ovoj temi, gde iznosimo raznorazne price i optuzbe bez validnih dokaza. To je izgleda najlakse raditi, ali zakon to ne priznaje.
Ako vratimo film, i pogledamo te "grozote" koje su cinili pripadnici Obraza, vidimo da nije bas tako kao sto nam predstavljaju pojedini mediji.
Prekid kojekakvih izlozbi, predstava...Sve to je radjeno bez fizicke sile. Neko bi sada hteo da zabrani Obraz zato sto su vikali, galamili? Gluposti.
Ono u N. Sadu!? Sta bi sa time, kada se posle silne halabuke sa b92, i nekih NVO, ustanovilo da su ovi iz Obraza vikali, protestovali, a da su prve kamenice bacene na njih!? Mogu da zamislim kakva bi propaganda bila da je slucaj bio obrnut.

Pa onda primer onoga tipa sto je sutnuo snimatelja, Osudice ga samo zbog pritisaka koji se vrse. Ali ako pogledamo snimak, uopste se ne vidi udarac, vidi se promasaj. Kazu, snimatelju je polomio cevanicu!? Pa kako, cime, momak je bio u patikama. I da ga je sutnuo ne bi mogao da mu polomi nogu. Jedino ako nije neki K1 fajter. Zato se i odugovlaci sa presudom. Momak bi trebao biti kaznjen, ali za pokusaj, a ne za ucinjeno delo. Ali cudo je propaganda.

Zaboravih. Nisu ovi neonacisti, stormfrontovci su. Ali i tamo balavci lupetaju kojestarije, vecinom.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2009. 14:44 ] @
vili1,

Sve to sto ti pricas su pricali i pripadnici NSDAP-a krajem 20-tih i 30-tih u Nemackoj - svi su bili zrtve, sve je bila propaganda - niko nikog nigde nije ni udario ni ubio... samo su se setali i trazili prava za svoj narod - toboz ispravljali veliku nepravdu ucinjenu Nemackoj u WWI. I tako polako, mic po mic - doslo se do holokausta.

Postoje zakoni koji kazu - pretnje, samari, zastrasivanje ubistvom ili silom su takodje krivicna dela. Pozivanje na obracun sa pripadnicima druge vere/rase i ostalim manjinama je takodje krivicno delo.

A znas zasto? Zato sto te stvari za jako kratko vreme kulminiraju u ubistva i nasilje. Potrebno je jako malo da se stvori atmosfera linca, u kojoj rulja onda izgubi kontrolu.

Ako je neko na zidu napisao "polomicemo vam 3.14cku" taj neko treba da bude kaznjen - ne zato sto je to "bezazlen nestasluk" vec zato sto je to pocetak ka necemu mnogo gorem.

Vidjeno u praksi N puta - poslednji put i na Balkanu... sve je pocelo sa nacionalnom netolerancijom, prozivkama na nacionalnoj osnovi, busenjem guma, maltretiranjem dece u skolama ("igrala se deca") i slicnim "bezazlenim stvarima" itd... a zavrsilo se ratom.

Znas kako se kaze "istorija se ponavlja glupima" - onima koji iz nje nista nisu naucili.

Citat:

Prekid kojekakvih izlozbi, predstava...Sve to je radjeno bez fizicke sile. Neko bi sada hteo da zabrani Obraz zato sto su vikali, galamili? Gluposti.


Ne treba zabraniti Obraz zbog toga - ali te sto su upali i pretili ljudima treba zatvoriti na neko vreme u kazneno-popravnoj instituciji. To se zove ugrozavanje javnog reda i mira, i nema te normalne zemlje u kojoj se pustaju majmuni da divljaju i nekom prete i pod pretnjom silom "gase" ono sto im se ne svidja.

Citat:

Zaboravih. Nisu ovi neonacisti, stormfrontovci su. Ali i tamo balavci lupetaju kojestarije, vecinom.


Da da, balavci - samo ti balavci nekad recimo olupaju glavu deteta olukom. To nisu bezazleni nestasluci dece - to je potencijalna tempirana bomba. Ta deca, kad im se ukaze prilika, znaju da svojim cokulama ubiju od batine nekog Roma recimo... bez trunke sazaljenja - jer su im isprali mozak. E ti sto ispiraju mozak treba da se malo druze sa pendrekom.

Kao sto rekoh - istorija se ponavlja onima koji odbijaju da iz nje uce.
[ vilil1 @ 06.10.2009. 14:53 ] @
Ma da, naravno, svi kojima se dokaze neko delo, bilo krivicno, bilo prekrsajno, treba da odgovaraju. Tu nema spora, i to treba da vazi za sve zitelje jedne drzave.
Problem je u kvalifikaciji dela. Ne moze neko ko je vikao, urlao, pretio...da odgovara kao neko sto je to sproveo u delo.
Onda, ne moze se ici u drugu krajnost. Ukoliko se nama nesto-neko ne svidja, zatvoriti ih na neodredjeno vreme. Pa ne moze ni tako. Onda iz Nacionalsocijalizma, idemo u komunizam. Parafraziram.
Jednostavno, drzavni organi treba da rade svoj posao. Po zakonu, ni po babu, ni po stricevima.
A mislis li da nisu kaznjavani pripadnici Obraza!? Pa jesu, ali sada za ta ista dela za koja su prekrsajno kaznjavani, neko zeli da uvede neke nove, mnogo strozije kazne. A to, kao sto rekoh, vodi u drugu krajnost.
[ jericho1405 @ 06.10.2009. 15:08 ] @
Citat:
vilil1: Ukoliko se nama nesto-neko ne svidja, zatvoriti ih na neodredjeno vreme. Pa ne moze ni tako.

Jedno je zabraniti nesto zato sto nam se prosto ne svidja, a sasvim druga stvar je zabraniti ono sto direktno ugrozava stabilnost drustva i sve nas u njemu, tj. ono sto provocira bilo kakvu mrznju prema ljudima druge nacionalnosti, boje koze, vjerskih uvjerenja i sl.

Eto ti nedavni primjer Tompsona i Svajcarske. Nisu Svajcarci zabranili Tompsona zato sto im se, eto, cisto ne svidja il' sto ne zna da svira/pjeva, vec zato sto otvoreno propagira ideju fasizma. I da, nije to nikakvo gusenje slobode misljenja i govora, vec pravovremeno djelovanje protiv ljudi koji imaju anticivilizacijske i antidrustvene principe.
[ vilil1 @ 06.10.2009. 15:22 ] @
Citat:
jericho1405:...tj. ono sto provocira bilo kakvu mrznju prema ljudima druge nacionalnosti, boje koze, vjerskih uvjerenja i sl.

E super, ovo si lepo napisao. Sada bih te molio da navedes sta od ovoga Obraz krsi? Ali konkretno.

EDIT

Jel ovo?


CIONISTI (ANTIHRIŠĆANSKI JEVREJSKI RASISTI)
USTAŠE
MUSLIMANSKI EKSTREMISTI
ŠIPTARSKI TERORISTI
LAŽNI MIROTVORCI
PARTIJAŠI
SEKTAŠI
PERVERZNJACI
NARKOMANI
KRIMINALCI

@Isak666 napisa ranije da mu smeta sto Obraz ovakve proglasava za Srpske neprijatelje. Mozda on podrzava neke sa ove liste. Ne znam. Ali, ja ne vidim nista sporno ovde.
[ Srđan Pavlović @ 06.10.2009. 15:31 ] @
Rojters kaze 'vako:
http://www.reuters.com/article/latestCrisis/idUSL07655535
[ vilil1 @ 06.10.2009. 15:34 ] @
Ma pusti Rojters. Pa to sam ranije i napisao. Sta se desilo kada se ispostavilo da su ovi drugi demonstranti zapoceli sa bacanjem kamenja?
I ne mesaj N. Stroj sa Obrazom.
[ Srđan Pavlović @ 06.10.2009. 15:45 ] @
Ne mesam ja nista, za mene su svi koji su spremni na nasilje na jednoj ISTOJ strani - pogresnoj.

Naravno, ko je zapoceo sa nasiljem treba za to da odgovara, tu nema nista sporno, bio to
ovaj ili onaj "pokret", ili neki pojedinac... ko god.

Nisam prisustvovao dogadjaju, ali je verovatno bilo svedoka koji su videli i tacno znaju sta se dogodilo.
[ jericho1405 @ 06.10.2009. 15:57 ] @
Nemam vremena(a ni volje) da sada citam tekstove nekih infantilaca, al' evo citata iz jednog:
Citat:
Obaveštavamo srbsku javnost da će u subotu 11. oktobra od 16 časova pripadnici Obraza patrolirati centralnim beogradskim ulicama kako bi sprečili paradiranje bezbožnika kojima je jedini cilj borba protiv svega što je Sveto i Čestito. Nakon toga, kao i obično, u 17 časova kod Spomenika Knezu Mihailu održaćemo protest zbog hapšenja dr Radovana Karadžića.

Presudise, a bogami, i uzese pravdu u svoje ruke. A, ovdje, na temi se pozivate na to da drzava treba da regulise takve stvari. Cudno.
Citat:
vilil1: MUSLIMANSKI EKSTREMISTI

Da skines nacionalisticke "naocale" sa ociju vidjeo bi da ni srpski ekstremisti nisu nista bolji. Koriste slicna sredstva za ostvarivanje istih ciljeva, samo sto se odnose na drugu vjeru, drzavu i narod.

A o srpskim neprijateljima da ne pricam. Jos malo pa ce biti tesko pronaci nekolicinu prijatelja, jer ovi vasi anatemisase 99% svjetske populacije kao neprijatelje srpskog naroda.
[ Srđan Pavlović @ 06.10.2009. 16:16 ] @
Rasprave o nasilju nastaviti ovde:

http://www.elitemadzone.org/t3...uopsteno-pojedinacni-slucajevi