[ lm741 @ 28.09.2009. 14:30 ] @
Pozdrav,..
izgoreo je trafo,prigušnica i grec,..
dali imate ideju kako da rešim,trafo i prigušnica su zaliveni, grec nije problem
Svaka pomoć dobro došla,...hvala unapred,..
[ Horvat I @ 28.09.2009. 15:15 ] @
Daj trafo i prigusnicu na vinklovanje,a vinkler ce kad rastavi jezgra izmariti zicu i izbrojati navoje i mesta odvoda,uzeti novu zicu i ponovo po merenim i brojanim podatcima namotati,sastaviti i zapeci
[ lm741 @ 28.09.2009. 16:06 ] @
to bi uradio ja ali je zaliven,..
ako ga budem toliko žestogo pržio da ta masa kojom je zaliven ,otpadne , od jezgra nema ništa a o žici i broju namotaja,...
vidi se na fotkama da je zaliven
radio sam ja trafoe i trofazne i monofazne od pobude na agregatima ali koji nisu zaliveni,..

ako neko ima podatke da je isto to radio ili ako ima negde da se nabave isti trafo i prigušnica,molio bih,...
a viklovanje nije problem,..
[ mali genije @ 28.09.2009. 16:20 ] @
pozdrav Boro
radio sam ja nesto slicno skoro za drugara agregat od 7kw i imao je zaliven trafo i kad sam ga
razlupao imao sam sta da vidim unutra coperica koja je davala 10v/5A(izmereno naknadno sa autotrafom)
pozdrav..
genije..
[ radarac66 @ 28.09.2009. 16:31 ] @
kod koncara su iskljucivo namotaji zice na pravcatom gvozdenom jezgru,

i moze da se premotava,

ni govora o kojekakvim coperima.

jedino ono sto rece Horvat, odnesi kod viklera pa nek se on pati sa tim.

BTW, odakle si da ti eventualno nekog preporucim,

i koji je to tip agregata, posto se sa takvim jos nisam susretao?

pozdrav i nek ti je Bog u pomoc
[ lm741 @ 28.09.2009. 18:03 ] @
moj otac je davne 1969 viklovao prvi motor, ja odrastao u toj radionici, aktivno viklujem motore 17 godina,motao mnoge trafoe i znam da se u tom zalivenom s..nju nalazi trafo, isto tako znam da kad spalim toliko da mogu pristupiti rasklapanju istog, da od tog trafoa nema ništa zato što bi to bila izuzetno visoka temperatura,....
ja se vama zahvaljujem na predlozima ali kada sam pitao dali imate ideju kako da rešim problem, mislio sam na to da me eventualno uputite na neku adres da kupim gotovo ili da je nekad negde "procurio" podatak tog trafoa. Zašto? zato što imam gomilu raznih trafoa pa bi moga namotati.

[ Horvat I @ 28.09.2009. 18:43 ] @
Nije otapanje jedini lek.
Malim glodalom usitnis smolu na mozaik i poskidas.Proveris kolko slojeva zice je sislo sa smolom,u zdravom sloju proveris koliko navoja ide u sloju i dodas izbronanoj vrednosti.
Ni nama Westinghose u dokumentaciji nije dostavio podatke o namotajima,ali smo se snasli da nemoramo odnjih kupovati delove
[ lm741 @ 28.09.2009. 21:14 ] @
uf, Ivane,.. zamisli vlasnika agregata, kad bi mu rekao cenu, ššššlogiro bi se
ma kakvi ne dolazi u obzir da izigravam arheologa,.. na žalost takva smesa se ne topi, tek na veoma visokoj temperaturi počinje da se kruni sloj po sloj,što je veoma zamorno a rezultat zagarantovano nula,..
hvala naj toplije za savet ali majok,..
možda ako vlasnik odustane pa meni ostavi da rešavam u slobodno vreme,možda bi i eksperimentisao na osnovu drugih regulacija koje sam snimio ali za tako nešto treba dosta vremena, znači preostaje mi da za sada odustanem,neka se on snalazi pošto je agregat njemu preko potreban,..
možda jedino, pošto je stara proizvodnja,da nađem negde na otpadu ako bude bilo sreće

eto sad ispade da sam postavio pitanje i sam dao odgovor, ali je....

hvala vam,...
[ mali genije @ 28.09.2009. 21:19 ] @
a da ga pobudis sa nekim spoljnim izvorom pa da vidis kako se ponasa sa i bez opterecenja
[ lm741 @ 28.09.2009. 21:41 ] @
osataje problem stabilizacije napona sa i bez tereta a taj trafo upravo to radi,dodaje ili oduzima napon na kolektoru rotora,..

energetske tri faze prolaze kroz trafo,..
"sekundarna" tri namotaja peglaju se preko greca i jednosmerni napon vodi se na četkice rotora
sve je to tako samo sad koji odnos,..
naravno, to sam tako bukvalizovao princip rada,..

problem je što nemam vremena tj. gazda agregata nema zivaca za moje eksperimente koji bi potrajali,..
neki elektronski sklopčić bi dobro došao,......ali koji


mali genije,...odustao sam sa obećanjima da će mo se videti u skorije vreme,...


[ radarac66 @ 28.09.2009. 21:42 ] @
lm741,

ima li neka plocica, koji je tip agregata da probam nesto da iskopam???
[ lm741 @ 28.09.2009. 21:49 ] @
evo odoh da vidim,..


na kutiji gde se nalazi trafo i sve ostalo:

Tip AD-4-3x400/230
Br. 389417/234161



na generatoru:

Tip SG 131-2
5 KVA 3000 o/min
7.2 A
[ radarac66 @ 28.09.2009. 22:13 ] @
Na zalost nemam nista slicno,
Koncareve do 5KVA koje sam radio su bili na dizel motorima na 1500o/min
i pobuda je isla samo sa kondenzatorima od 3X50uF medjufazno

ovaj model nisam video nikada u zivotu

JBG, ako nadjem nesto javicu, a dotada...sta reci
[ lm741 @ 28.09.2009. 22:14 ] @
ok. hvala ti,..
[ Brodoplovac @ 28.09.2009. 22:54 ] @
Probaj da zamrzneš tu smolu. Kada se sve dobrzo smrzne onda je udri čekićem i dletom. Tako nešto sam video u seriji: "Mesto zločina - Las Vegas" :)
[ Horvat I @ 29.09.2009. 08:37 ] @
Vlasniku je hitno da ima ispravan agregat,dok kodtebe stoji ima neke sanse.
Optereti izvode generatora (izvori se nikad ne ispituju bez opterecenja) dovedi spoljnju pobudu,utvrdi kolika je pobuda za max opterecenje,i napravi elektronski regler.
Ovaj je radio na principu zasicenja jezgra (kao stari tv stabilizatori) veoma komplikovano i prevazidjeno
[ lm741 @ 29.09.2009. 14:23 ] @
elektronikom se bakćem isključivo iz hobija, pa je za mene tako nešto poprilično komplikovan sklop
kako da elektronika "zna" koliko da doda ili oduzme pobude na rotoru,..jel imaš neki predlog u vidu šemice
ok. danas ću probati to što si predložio sa teretom pa da dodam spolja pobudu,...
[ Horvat I @ 29.09.2009. 14:44 ] @
Razdelnik napona na svaku fazu pa na komparator napona koji upravlja sirinom pobudnog impulsa.
Preopterecenje svakako stite osiguraci
[ lm741 @ 29.09.2009. 14:52 ] @
delimično te razumem, proba ću da skontam do kraja a ako mi nebude jasno eto me sa pitanjima,..
[ smega @ 30.09.2009. 14:07 ] @
Resenje je ugradnja regulatora napona generatora.
Evo slike kako sam ja to uradio.
U vezi regulatora pisi na p.m.
[ lm741 @ 30.09.2009. 16:16 ] @
Hvala ti što si se javio,..
poslao sam ti pm.
[ nebko @ 30.09.2009. 18:02 ] @
pre jedno dve tri godine motali smo slicnu prigusnicu za agregat.
do podataka smo dosli tako sto smo je zagrejali na resou i posle stavili pod mlaz hladne vode. sva smola se raspala i nije vise bio problem doci do podataka.
[ lm741 @ 30.09.2009. 18:32 ] @
pa ne znam, do kraja ću možda ipak malko izigravati arheologa,...pa šta bude
agregat je još uvek kod mene

moli bih Ivana da ako je voljan da pomogne sa elektronikom
[ mali genije @ 30.09.2009. 19:14 ] @
boro izmeri li napon pobude i kontrolni napon? imam ja neku semu elektronike
cini mi se da je u pobudi oko 50v
pozdrav..
genije..
dal bi ti leglo malo tecnog azota da to zamrznes...........xe xe

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 30.09.2009. u 20:31 GMT+1]
[ lm741 @ 30.09.2009. 20:40 ] @
nisam izmerio,..
ali sutra moram spremiti teret koji ću prikačiti a napon jednosmerni koji mogu regulisati već imam,..
malko mi je puno 50 v
mislim da nebi trebalo da pređe 20-setak volti ali videće mo,..
genije ako nije problem da prikačiš to šta imaš čisto da imam neko smernicu,..
[ mali genije @ 30.09.2009. 20:44 ] @
stize
[ lm741 @ 30.09.2009. 21:01 ] @
uf, nisam siguran zapravo nije mi jasno zašto na 1-2 ide 75 v a na 3-4 samo 20 v
dali si ti to negde proverio kako radi
i nevidim kako bi treću fazu kontrolisao
[ mali genije @ 30.09.2009. 21:14 ] @
75v je dolazni napon iz generatora za pobudu 20v je kontrolni napon
provereno radi u praksi.
pozdrav..
genije..
PP
[ radarac66 @ 30.09.2009. 22:47 ] @
Citat:
lm741: uf, nisam siguran zapravo nije mi jasno zašto na 1-2 ide 75 v a na 3-4 samo 20 v
dali si ti to negde proverio kako radi
i nevidim kako bi treću fazu kontrolisao


lm741,

nemoj nista da se cudis, ako je tvoj agregat tipa SG 131-2

na plocici koju je okacio smega lepo pise da je pobuda 55V 5.1A, ali to je pri FULL LOAD od 7.2A po fazi

(za prazan hod je mnogo manje, a koliko je mozes lako da proveris sa nekim jednosmernim izvorom sa regulacijom napona)

znaci, tebi ova plocica od malog genija najverovatnije nece odgovarati, jer moras za nju da imas u statoru jos dva namotaja od 75 i 20V


dogovori se sa smegom kad je covek vec resio i svima lepo(i njemu i tebi i gazdi agregata)

pozdrav
[ lm741 @ 30.09.2009. 23:19 ] @
ma bi ja da se dogovorim sa njim i javio sam mu se na pm. ali on se meni nejavlja za dalje,...
[ radarac66 @ 30.09.2009. 23:38 ] @
onda ti ostaje jedino da pricekas,,,

a za to vreme da ne bi dangubio, proveri da li imas jos neki namotaj koji izlazi iz statora osim radnih?

i kao drugo, proveri minimalan napon i struju pobude da dobijes 400VAC medjufazno bez opterecenja.

cujemo se sutra, pozz
[ lm741 @ 01.10.2009. 00:27 ] @
ok.
[ Horvat I @ 01.10.2009. 07:35 ] @
Citat:
lm741:

moli bih Ivana da ako je voljan da pomogne sa elektronikom
Vidim da su ti resili problem.
Obicno se kontrolise 1_na faza posto je i pobuda zajednicka.Ravnomernim opterecenjem regulises ostale.
[ radarac66 @ 01.10.2009. 10:15 ] @
Citat:
Horvat I: Vidim da su ti resili problem.
Obicno se kontrolise 1_na faza posto je i pobuda zajednicka.Ravnomernim opterecenjem regulises ostale.


Ne bih se bas slozio sa ovim;

Svi ozbiljniji proizvodjaci ( sincro, mec alte, masse,...) na 3P generatorima, pocev od 4KVA

kontrolisu sve tri faze

koje dovode na regulaciju(kompaundni trafo, ili kontroler-regler),

isprave na trofaznom gretzu pa tek onda na pobudu.

Ti generatori koji kontrolisu samo jednu fazu su vrlo neozbiljni,,,

ko na ovom svetu moze da garantuje da ce se generator UVEK podjednako opteretiti???

Znaci: monitoring sve tri faze, pa ispravljanje i regulacija,, pa tek ona na pobudni namotaj(rotor)

pozdrav
[ lm741 @ 01.10.2009. 11:06 ] @
Znaci: monitoring sve tri faze, pa ispravljanje i regulacija,, pa tek ona na pobudni namotaj(rotor)


e sa ovim bi se složio i tako nešto mi treba,logično je da sve tri faze moraju biti kontrolisane,da ne nabrajam primere gde bi moga nastati problem
završavam jedan ormar pa se bacam na agregat,..
[ Horvat I @ 01.10.2009. 11:52 ] @
Citat:
radarac66: Ne bih se bas slozio sa ovim;
I ja sam tako mislio dok se nije pojavila greska koja nema nikakve logike.
Kod takvih gresaka pomaze samo poznavanje osnova elektrotehnike,indukcije
Nacrtaj sebi vektorski dijagram 3F generatora sa optrercenom samo 1F i sa rasterecenom 1F
Posle smo namerno simulirali gresku na drugim generatorima ponasanje je isto
[ radarac66 @ 01.10.2009. 13:51 ] @
Nisam bas najsigurniji sto se ovoga tice, zato nemoj moja pitanja eventualno shvatati kao uvredu,

cilj mi je da svi ponesto naucimo:

1.-Meni logika govori da ako sve jace fabrike generatora koji se i najcesce koriste u dugogodisnjoj exploataciji
stavljaju kontrolu na sve tri faze, zbog cega to rade ako je nepotrebno?

2.-Kako se ponasa trofazni generator 5KVA ako se nesimetricno optereti( npr. jedna faza 6A a ostale dve ostanu neopterecene),
a pri tom je regulator napona vezan na fazu koja je opterecena ???
Po logici ta faza opada i regulator treba da podize napon pobude, da bi jacim magnetnim poljem obezbedio dovoljnu el.mag. indukciju
za odrzavanje izlaznog napona na potrebnom nivou(230VAC). Kako se onda ponasaju naponi na ostale dve faze?

Molim te da meni,a i svima nama koje ovo zanima, detaljnije odgovoris na ova dva pitanja( posebno na DRUGO),

pa da prodiskutujemo konstruktivno.

pozdrav
[ Horvat I @ 01.10.2009. 16:28 ] @
Nema vredjanja jer za tebe znam da (treba da) znas,ali citaju ovo i skolarci pa da pocnemo redom.
Namotaji generatora od 5KVA su te debljine da nema potrebe da uzimamo u obzir omsku karakteristiku.
Indukovani napon zavisi od:--broja namotaja (jednaj za sve faze)
--Jacine magnetnog polja koje odredjuje pobuda u rotoru (jednaj za sve faze)
--Brzine presecanja polja (jednaj za sve faze)
Iz svega se vidi da je veoma vazno ravnomerno opteretiti faze,ili koristiti monofazni generator posto se naponi mogu regulisati samo kolicinom pobude koja podjednako deluje na sve faze generatora.
[ smega @ 01.10.2009. 17:36 ] @
Sto se tice nacina elektronske regulacije pobude generatora, sve tri faze se uvode u trofazni ispravljac te se dobijeni napon uporedjuje sa podesenim tj.referentnim naponom.Razlika u tim naponima daje potrebnu velicinu pobude.
Pomocni napon iz kojeg se pravi struja tj. napon koji se vodi na pobudu se uzima sa namotaja jedne od faza generatora preko transformatora ili posebnog izvoda namotaja i ispravlja te se PWM-om (sirinska modulacija) pusta na pobudni namotaj.
Postoji i tzv. strujna potpora pobude.To je pomoc osnovnom pobudnom naponu prilikom terecenja generatora.Napon strujne potpore se dobija iz spec.strujnog transformatora generatora i vodi se ili na poseban namotaj pobude ili se superponira na osnovni pobudni napon.
[ radarac66 @ 01.10.2009. 20:23 ] @
Horvat I, e tek sad mi nista nije jasno

prvo si rekao da se kontrolise samo jedna faza posto je i pobuda zajednicka,

kada se ja sa tim nisam slozio, ti si rekao da si i ti tako mislio
dok se nije pojavila greska koja nema nikakve logike i da tu pomaze samo
poznavanje osnova elektrotehnike, indukcije
i da nacrtam sebi vektorski dijagram 3F generatora sa samo jednom opterecenom fazom.

Nakon mojih konretnih pitanja ti odgovaras :
Citat:
Horvat I: Nema vredjanja jer za tebe znam da (treba da) znas,ali citaju ovo i skolarci pa da pocnemo redom.
Namotaji generatora od 5KVA su te debljine da nema potrebe da uzimamo u obzir omsku karakteristiku.
Indukovani napon zavisi od:--broja namotaja (jednaj za sve faze)
--Jacine magnetnog polja koje odredjuje pobuda u rotoru (jednaj za sve faze)
--Brzine presecanja polja (jednaj za sve faze)
Iz svega se vidi da je veoma vazno ravnomerno opteretiti faze,ili koristiti monofazni generator posto se naponi mogu regulisati samo kolicinom pobude koja podjednako deluje na sve faze generatora.


Pa mi pricamo o opterecenoj SAMO JEDNOJ fazi i kontroli pobude koja je bas na toj fazi i o daljim desavanjima u generatoru

Pa ovo je u totalnoj suprotnosti jedno sa drugim,,,

vise ne znam sta da mislim i sta da pitam,,,...,,,,

Kako izgleda vektorski dijagram 3F generatora sa samo jednom opterecenom fazom???

Hajde probaj polako da mi objasnis dok ne shvatim

pozdrav
[ Horvat I @ 03.10.2009. 21:24 ] @
Posto nisam uspeo da pronadjem dokumentaciju smetnje od pre 15ak godina a nemam ni zelju pentrati se po tavanu trazeci udzbenike da tacno nacrtam ispricacu glavne momente.
Uredjaj ne radi jer nema jedne faze a u 2 nizak napon,prekid 1 faznog provodnika izmedju automatike napajanja i distributivnog ormana greska brzo sanirana,ali je trebalo utvrditi zasto je orman automatike ignorisao zahtev za promenu vrste napajanja.
Regulator pobude radi sa polutalasnim ispravljanjem faza zbog povecanja napona u neopterecenoj fazi pobuda se izkljucuje,Lencovim pravilom (smer i jacina indukovanog mag polja je takvo da sprecava pojavu koja ju je izazvala) opterecene faze odrzavaju napon u njoj.
Posto su sve faze ucestvovale u regulaciji pobude koja je bila izpod kriticne (nema preopterecenja) automatika je generatop osecala ispravnim,na nesrecu dodatna kontrola frekvedcije je bila na neopterecrnoj fazi.
Do crtanja dijagrama nismo imali resenje.Osciloskopska merenja ponovljene greske je potvrdila teoriju
[ milan_obr @ 06.10.2009. 22:16 ] @
Pozdrav Kolegama.

Samo da pitam; Proradi li taj agregat.

Malo mi je čudno da prigušnica i kompaund trafo crknu.
A ako su i crkli, što nije naprsla masa u koju su zaliveni.
Kako je ispitan sam stator?

Koje je rešenje primenjeno, (vraćanje tužnom vlasniku)?

Gde su diode/grec, da li su kondenzatori ispravni ...

...

Milan.

[ lm741 @ 06.10.2009. 23:20 ] @
Pozdrav,..
masa kojom je zaliven ,vidi se na slici da je naprsla kao i zaštitna plastika na papučicama kako se istopila,prikačena slika gore
stradao je jedan grec koji se nalazi na statoru kad se skine poklopac
nakon kontakta i dogovora sa smegom,tužni vlasnik agregata nemože da se oprosti izvesne cifre pa čekamo da to vreme uradi i vidimo šta će biti
[ ROKROKROK @ 08.11.2009. 19:57 ] @
Pozdrav svima.

Zovem se Rok, i živim u Sloveniji.

Imam pitanje za Vas.



Moj deda ima isti trafo/generator koji ima gospodin "lm741".

Nama je pregoreo navitje na generatoru. Kod nas u Sloveniji niko se ne bavi sa remontom.

Dali znate vi, gde se moglo kupit nek tak generator? Znate za kojo osobo, koja ima tak generator, i da prodaje to?

Hvala puno za vaš odgovor.

ROK
[ Horvat I @ 09.11.2009. 14:06 ] @
Neverujem da u Sloveniji nema ni 1 vinkler-- servis za premotavanje elektromotora
[ ROKROKROK @ 09.11.2009. 18:12 ] @
Ima neke ljudi, koji rade to, a to je skupo - 500 EUR i više, i oni ne garantirajo da če raditi isto ko prije.
[ vrsho @ 12.05.2011. 10:07 ] @
Ej ja imam isti problem. zgorjela mi pobuda za navedeni agregat. Jel bi mi mogao tko poslat shemu pobude? li kako da rješim taj problem? Hvala
[ Farmer2 @ 10.09.2011. 17:44 ] @
Pozz svima na forumu... Imam sličan problen sa istim agregatom o kojem je bilo govora. Pobuda ne radi kak treba i molim vas ako neko ima shemu za regulator napona generatora.. Hvala..
[ trafo10 @ 22.11.2013. 21:39 ] @
pozdrav za forum da ne otvaram novu temu u pitanju je agregat rade koncar sg 131-2 gdje je najvjerovatnije crkla prigucnica i komp.trafo trazeci po forumu izgleda da je nemoguce naci iste dali postoji kakva elektronika umjesto prig. i trafoa molio bi ako neko ima shemu generatora posto je bio na viklovanju pa reko da nisu sta oni zeznuli zahvaljujem
[ jodo @ 15.06.2019. 09:14 ] @
Pozdrav svima
Ne znam da li je ova tema zastarela ali ako ima nekog da mi pomogne bilo bi super. Hitno mi je potrebna sema za prigusnicu i kompaund trafo ili nacin ispitivanja. Agregat pali,radi ali ne daje struju. Izgleda da nema pobudu. Vlasnik kaze da je pre desetak godina radio sa njim i ostavio ga i nije ga palio. Sada kada ga je upalio nema struje.
[ jodo @ 15.06.2019. 09:16 ] @
U pitanju je kompaundni trafo 372747 i prigusnica 372743
[ emiSAr @ 15.06.2019. 10:03 ] @
Tema je "bajata" al umjesto pobude kratko prikljuci akumulator. Od dugog stajanja rotor igubio remanentni-zaostali magnetizam.
Javi jel proradio agregat.-
pOz
[ jodo @ 15.06.2019. 19:57 ] @
Probao sam. Otkacim cetkice,upalim agregat,spojim sa akumulatorom i prvo mi se uzarila zica na cetkici i pukla. Onda kada sam opet pokusao,voltmetar malo poskoci,a kada otkacim akumulator,padne i opet nista. Prigusnicu i trafo sam ispitao i deluju mi OK.grecovi su ok. Tri kondenzatora na 5.5 uF OK. Automatski osigurac mi nije spajao jednu fazu .to sam resio. E sad... ima 4 kondenzatora u izlaznom delu,gde se vezuju utikaci. Kondenzatori su 0.025 uF. Tri su OK,a cetvrti je 0.031uF. To ne bi trebalo da ima veze. Stator je OK.Sve deluje OK ali opet nema struje...
[ jodo @ 15.06.2019. 20:37 ] @
I samo me zanima da li ova tri kondenzatora na pobudi treba da budu 5.5uf ili 50uF kao sto sam negde procitao?
[ jodo @ 16.06.2019. 11:08 ] @
Dobio sam struju,neki prethodni majstori pogresili pri povezivanju cetkica. Ali bece da digne napon iznad 160 volti. Da li treba da bude trofazni grec? Ima tri zice sa fazama koji dolaze do greca. Dve se koriste za jedan grec a za drugi nista.