[ skviskvi @ 29.09.2009. 21:45 ] @
Dakle planiram da pazarim graficku karticu MSI nVidia N9500GT

Specifikacije su sledece :


* 128-bitni memorijski interfejs
* Čipset: nVidia GeForce 9500 GT
* Memorija: 1024MB GDDR3 sa taktom 1360MHz (680MHz DDR3)
* Brzina GPU: 650MHz
* PCI Express 2.0 specifikacija
* HDMI interfejs
* nVidia SLI tehnologija
* Microsoft DirectX 10 Shader Model 4.0
* OpenGL 2.1 softverska optimizacija

Preuzeto s Pakomovog sajta*

Imam sledecu konfiguraciju:

Matichna: Asus M2V VIA K8T890
Procesor: Amd Athlon 3500+
Ram : 4Gb DDR 2 (800 mhz)
Grafichka: Ati Radeon 1650 pro (koja je pred umiranjem, i bez veze je pominjem )

Moje pitanje je sledece ( 50% sam laik oko hardwera):

Ova graficka shto sam naveo (nVidia) radi na DDR3 tehnologiji, a ja nisam siguran da li moj PC podrzava to, pa pitam da li ce predstavljati neki problem ? Ili ce raditi bez problema..

Hvala unapred!


P.S Ako biste mi mogli reci prednosti ove kartice, posto ima bas pristupacnu cenu za njen rang! ( ovo govorim napamet, vidoh ove brojke pa mi se dopale :P)
[ awaks @ 29.09.2009. 22:56 ] @
Ako planiras da igras igrice sa njom preporucujem ti da je zaobidjes jer jednostavno nije za toga! Sto se tice DDR3 memorije tvoj racunar je podrzava (a zasto nebi) jer se radi o memoriji na grafickoj a ne ram memoriji! Bitno je da nova kartica koju budes uzimao bude PCIEx a ne AGP a memorija ddr2,3,4 koja na njoj bude ce da radi ;)
Moja preporuka ti je da potrazis neku ati 3850 sa 512mb memorije jer ce da bude sasvim dovoljno a tih 1gb od 9500gt nema sanse da bi iskoristio u prave svrhe...

p0z

p.s.
koja ti je napojna jedinica ako znas?!
[ skviskvi @ 29.09.2009. 23:04 ] @
Ne znam, chini mi se veoma lepa kartica za 5300 dinara, a za napojnu jedinicu stvarno ne znam shta pitash.
Nego koju bi graficku kartu mogao da mi preporuchish za te pare do 5-6 hiljada dinara, a da je GeForce, imao sam problem s atijevim karticama, npr ova moja trenutna, njoj je otishao kuler, i pregreva mi se nenormalno zafleshira komp i moram restart, a ostale GeForce koje sam imao u proslosti su sasvim dobro radile po par godina :)
[ kakavtakav @ 30.09.2009. 09:17 ] @
Trebao bi da znas koje napajnje imas, snaga napojne jedinice, koliko W, to te je pitao gospodin Awaks.
Ako imas napajanje od 400 W i vise onda nema problema.

Zavisi u koju svrhu ti treba graficka kao sto rece kolega forumas, ako ces se baviti nekim sitnim poslovima kao auto cad, photoshop ili tako nesto slicno, bice dovoljna ali ako je trazis iskljucivo za igranje a pri tom trazis kvalitet igranja nije ti ona za preporuku.
Onda bolje uzmi NVidiu 8600 ili 8800 ili neki drugi od nVidia serije.

Pozdrav
[ okram_ca @ 30.09.2009. 19:05 ] @
Pa za te pare jedino i mozes da uzmes 9500GT ako si bas zapeo za Nvidia.
Mada mozes da uzmes neku polovnu bolju za te pare.
I da koje imas napajanje
[ awaks @ 01.10.2009. 17:15 ] @
Recimo da ne trebas da ides ispod 9600gt ako planiras neko igranje sa danasnjim igrama ali opet zavisi od cijena a i napojne (tj njene snage)...
8800 je super izbor kada bi mogao da nadjes ali 100% bi morao da trazis i novu napojnu onda jer ona bukvalno guta struju :D
8600gt ja trenutno posjedujem i vec trza na novim igrama i to na 17'' monitoru tako da ti je nikako ne mogu preporuciti...

p.s.
U najgorem slucaju da pogledas neku 8600gts polovnu ako ti to nije problem!
[ skviskvi @ 05.10.2009. 03:57 ] @
Aha napojna jedinica znachi to! Jbg naviko sam na proste izraze ( iz naroda ako se mozhe tako reci) Imam 400W, polovne kartice me ne zanimaju, dodushe da, ali je tesko naci dobru i ocuvanu (polazim od sebe). Ati nije problem, samo kazhem imao sam problema s njima, nego pomenuste ovu karticu ati 3850 sa 512mb, u kom je ona rangu? I koliko koshta ? A graficka mi je potrebna, eto tako malo za igre malo za photo shop! Nishta previshe, ne bi ni menjao ovu moju, nego eto igrom sluchaja otisho kuler i nema druge...
[ suicide @ 06.10.2009. 18:12 ] @
Ja imam 9500gt ali 512mb ddr2 i radi sasvim ok. Dobro, ne mozes da ocekujes ne znam ni ja sta od nje, ali radi. I ja sam alergican na ATI i imao problema sa 1650pro, pa te razumem. Kuleri na ATI crkavaju kao ludi, moj drug koji se bavi kompovima ima kolekciju mrtvih kulera sa 1650!
Ako uspes jos neki dinar da priberes, poslusaj ljude i uzmi ne manje od 9600. I 9500 pokrece sve nove igre, mada ne blistaju. Meni je ploca iz nekog razloga pravila zez, ali kad sam to zamenio, fino tera. Podrzava nvidia physics. Ako si za igre, lepo bi bilo 8800, mada kosta. Kao sto ti rekose ljudi, obrati samo paznju na napajanje!
Sto se ATI-ja tice, nase trziste je preplavljeno njime i mnogo je jeftiniji, sto obicno upozorava da nesto nije bas idealno. Naime, sto ne mogu da prodaju u inostranstvu, oni uvale nama.
Da sumiram, moje je misljenje da se drzis nVidia grafike, pa kako se uklopis sa kintom i naravno, za sta ti treba. I zapamti, na grafickoj je najbitniji chipset, pa tek onda njena memorija.
[ okram_ca @ 06.10.2009. 18:20 ] @
Prvo reci tacan model napajanja znamo da je 400w ali koje marke i to je takodje bitno.


Ja bih ti preporucio Sapphire HD 4670 512MB GDDR3 cena je oko 6000
Mali je potrosac a preformanse su dovoljne za tvoje potrebe.
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3405&p=7 ovde mozes naci sve sto te zanima...




[Ovu poruku je menjao okram_ca dana 06.10.2009. u 19:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao okram_ca dana 06.10.2009. u 19:41 GMT+1]
[ suicide @ 06.10.2009. 18:34 ] @
Ah, da. Koju god graficku da odaberes, trudi se da bude neki silent model (sa pasivnim hladjenjem, bez ventilatora). Naime, osim sto radi besumno, nema ni gde prasina da se nalepi i da pravi havariju, manje delova manja mogucnost da se nesto pokvari. Ako se na silent grafickoj kojim cudom i nahvata prasina, samo je opajas ili predjes usisivacem preko. To kod onih sa aktivnim hladjenjem ne mozes i to im je kraj (kao sto si i primetio). Ako se sa silent i javi problem pregrevanja, lako, brzo i jeftino se resi dodatnim kulerom na kucistu. Kod onih drugih grafickih, resenje je kupovina nove, pa ti vidi.
[ okram_ca @ 06.10.2009. 21:21 ] @
Nikad nemoj da uzimas silent grafiku tj bez ventilatora.
To je velika greska.
Obavezno uzmi sa ventilatorom.
Zato sto temperature skacu temperature u igrama kao i u drugim aplikacijama pa tu nastaju problemi restartovanje crn ekran a moze i da se pokvari nekazem da je to pravilo ali ima dosta slucajeva...
A imas i 3 godine garanciju ako se pokvari dace ti drugu a i da se pokvari posle garancije sta ima veze onda ce biti naveliko prevazidjena i sad je na izmaku ali odradice ti posao bez problema.

:)
[ suicide @ 07.10.2009. 07:42 ] @
Ako do pregrevanja i dodje, kupis kuler za kuciste (oko 300din) i nema vise. Postoji i privremeno resenje u vidu toga da ostavis kuciste otvoreno dok ne nabavis kuler.
Takodje, zadnji deo kompa (gde izduvava napajanje topao vazduh) bi trebalo da bude na ne manje od 20cm od prepreke (zid ili pregrada od stola) jer i to umanjuje hladjenje.
A obzirom da je ovo zemlja Srbija, moze biti problema sa uvazavanjem garancije i izborom eventualno nekog drugog modela ako nemaju istu. Raspitaj se, desavalo se da ljudima uvale losije nego sto imaju. A dok se natezes sa njima, nemas komp jer nece bez graficke (osim ako nemas na ploci integrisanu, ali po pravilu su one znatno slabije)!
Pricam iz licnog iskustva. Nisam imao problema koji su navedeni sa 9500 (mada jesam dodao kuler za svaki slucaj), ali jesam na starom kompu sa AGP i tako sam resavao.

[Ovu poruku je menjao suicide dana 07.10.2009. u 08:57 GMT+1]
[ kakavtakav @ 09.10.2009. 12:18 ] @
Uzmi nVidia 9600GT!
Sakupi jos koju paricu i pazari nju, nećeš se pokajati.

[ okram_ca @ 09.10.2009. 14:37 ] @
9600Gt nije losa ali za manje para moze da uzme bolje tipa 4830 ili 4850 ili 4770.
Zasto da trosi vise ili isto novca za nesto slabije???
[ skviskvi @ 09.10.2009. 14:38 ] @
Pa dobro ljudi, hvala na savetima. Trenutno se razmishljam 9600(Edit Ne razmishljam vishe od kako sam video cenu :P) ili 4670. Videcu uskoro, za sta god da se odluchim javicu vam! Hvala josh jednom :)

Pozdrav.

Edit: Okram_ca Napajanje je Zito neki model 400D

Ac Imput 230V/115V AC 6A/10A 50/Hz/60Hz
DC output : +3.3v, +5v,+12v,-5V,-12v,+ 5VSB!

Mislim ovo pishe na napajanju! NE znam shta te tachno zanima, nadam se da je to to :)

[Ovu poruku je menjao skviskvi dana 09.10.2009. u 16:00 GMT+1]
[ awaks @ 09.10.2009. 14:50 ] @
Recimo da nas zanima koliko je A na +12 vodu jer je bitan za graficku da kasnije ne bude kuku lele ;)
[ skviskvi @ 09.10.2009. 14:55 ] @
Lele ljudi totalno me zbuniste, pa ovako ima neka tabelica na napajanju

za ovaj DC output max
+3.3V| +5V | +12V | -5V | -12V | +5VSB |
12 A | 20A | 14 A | 0.5A| 0.8A | 2A |

To je tabelica, ako i to nije onda nemam stvarno pojma! Kako da proverim ?
[ okram_ca @ 09.10.2009. 15:52 ] @
Pazi to napajajne je lose jedno od gorih po kvalitetu i pouzdanosti i rizik ga je imati al sta je tu je sad orjentisi se prema mogucnostima.
Ukoliko gresim slobodno me ispravite otvoren sam za kritiku.
Ali ukoliko uzmes 4670 neces imati problema jer nije veki potrosac.
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3405&p=9
E sad nemogu da garantujem da nece nesto da crke jer neuliva mi poverenje to napajanje bas.
Ali radice ti grafika.
[ awaks @ 09.10.2009. 18:07 ] @
Ne bih isao na opciju 9600gt sa 14A na +12 vodu... Ne kazem da nece da radi ali pitanje je kako i do kada... Sto kaze kolega @okram_ca uzmi 4670 da se ne brines oko watt-aze :D
[ skviskvi @ 10.10.2009. 20:00 ] @
Pa sad ne znam, al imam ovo napajanje vec 2 ipo godine, nije ni mrdnulo! Ili se meni tako chini ? Puno je prashine kao i uvek (nikad chishceno, nikad nisam chistio napajanje, pa nisam siguran shta i kako) i shljaka odlichno. Nego koliko koshta novo napajanje? Neko bolje, i ako se kupuje novo napajanje, kucishte ne predstavlja nikakav problem ?
[ awaks @ 10.10.2009. 23:00 ] @
Kuciste moze da ostane isto lol nije frx a napajanje novo e :D tu ti je koliko para toliko i muzike! Dosta tema bilo o tome i mnoogo rasprave pa malo prostudiraj da ne tusim ovde... Za 9600 ti ne treba zvijer od napajanja ali pozeljno bi bilo neko brand name od 500w pa da si miran!
[ okram_ca @ 11.10.2009. 00:30 ] @
Kako sto je rekao kolega awaks zavisi od novca koliko imas ako nemas trenutno novca zadrzi privremeno to napajanje dok neskupis.
Ali preporuka je da zamenis trenutno sto skorije jer je vec i staro.
U opciju za kupiti mogu da dodje:
LC Power LC6550 PowerSuperSilent 550W cena 4000