[ Nevena79 @ 29.09.2009. 22:32 ] @
Setam ja ulicom i dodjoh do jednog "skrivenijeg" dela medju garazama i tamo se igraju neki klinci. Dvoje bas decurlija i jedan nesto stariji od njih. I slusam pricu... Ovaj stariji nagovara mladje, ako skoce sa nekog drveta da ce im dati bombon i tu se ovi neckaju jer im je kao visoko. U tom trenutku prolazi moja komsinica, inace starija osoba i skontaju je deca, kad ce ovaj stariji: "Hajde ako isutate babu dacu vam Lions" (mislim da je cokoladica u pitanju). Ja se okrenem i pitam ga sta je to rekao na cega ce on meni p..i k...c na cega je dobio samarcinu a onim najmanjim verovatno nista nije jasno. A posle se pitamo odakle sve ovo nasilje poslednjih dana. Ono se gaji od malena, a ove nove generacije valjda pod uticajem Interneta, igara, i koliko vidim sve cesce i kriminalnih crtica razvijaju zanimljive moralne norme.
Jbt zamisli ne ide ni u osnovnu a vec ima ideju hajde da isutamo babu!
[ rdragan79 @ 29.09.2009. 22:55 ] @
Citat:
Nevena79: Ja se okrenem i pitam ga sta je to rekao na cega ce on meni p..i k...c na cega je dobio samarcinu a onim najmanjim verovatno nista nije jasno. A posle se pitamo odakle sve ovo nasilje poslednjih dana. Ono se gaji od malena, a ove nove generacije valjda pod uticajem Interneta, igara, i koliko vidim sve cesce i kriminalnih crtica razvijaju zanimljive moralne norme.
Jbt zamisli ne ide ni u osnovnu a vec ima ideju hajde da isutamo babu!


Delom je krivo ovo novo vaspitanje "ne nasilni" metod koji se propagira i provodi kod nas.
Evo na b92 "Kažnjavanje dece utiče na inteligenciju" nije nego, a posle se pitamo sta im bi. Mislim da cuske, poneki samar, zavrtanje usiju klincu koji je bezobrazan odlicno deluju kao vaspitna mera. Umesto: "no no, to nije lepo, idi u sobu", "necu sa tobom da pricam nisi dobar drug" i ostale gluposti to kod ove klincadije nepali.

Da se razumemo nisam za teska prebijanja i ko zna sta sve.

Gledam na TV-u ni jedan normalan crtani film / film nista, sve neki pokemoni digimoni, prepuno nasilja.
A onda puste na pinku valjda su bile kursadzije oko podneva, gde svaka 2-3 rec: j**** , k****, i sl.


[ acaradio @ 29.09.2009. 22:58 ] @
Citat:
Nevena79: a ove nove generacije valjda pod uticajem Interneta, igara, i koliko vidim sve cesce i kriminalnih crtica razvijaju zanimljive moralne norme

A prvenstveno pod uticajem roditelja...takvo ponasanje dolazi iz kuce i samo iz kuce.
Roditelji su potpuno zapostavili vaspitnu ulogu kod takvog deteta...ili ga vaspitavaju iskljucivo psovkama i batinama (srpski: nasilje u porodici), pa ono onda to usvaja kao ispravan nacin komunikacije prema drugima. A ovo sto si pomenula (igrice, internet, agresivni crtaci) moze samo da mu "prosiri vidike" nasilnog ponasanja.

Citat:
rdragan79: Mislim da cuske, poneki samar, zavrtanje usiju klincu koji je bezobrazan odlicno deluju kao vaspitna mera.

Bas zato sve cesce imamo male agresivce koji zavrcu usi i lupaju cvrge slabijima od sebe na ulici....a kasnije prelaze na malo efektivnije metode - bejzbol palice i slicna oprema.
Kada dete nauci da se nasiljem postize cilj, dobijas malog nasilnika koji jednog dana preraste u velikog nasilnika i premlacuje one koji mu se ne svide ili nedajboze suprotstave.
Fizicko kaznjavanje dece je znak da je roditelj u necemu vec zakasnio, pa da to nadoknadjuje tako sto mlati dete....a ako je osnovni metod vaspitavanja batina, to je obicno znak nesposobnog i loseg roditelja.

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 30.09.2009. u 00:10 GMT+1]
[ rdragan79 @ 29.09.2009. 23:36 ] @
Citat:
acaradio: Bas zato sve cesce imamo male agresivce koji zavrcu usi i lupaju cvrge slabijima od sebe na ulici....a kasnije prelaze na malo efektivnije metode - bejzbol palice i slicna oprema.
Kada dete nauci da se nasiljem postize cilj, dobijas malog nasilnika koji jednog dana preraste u velikog nasilnika i premlacuje one koji mu se ne svide ili nedajboze suprotstave.
Fizicko kaznjavanje dece je znak da je roditelj u necemu vec zakasnio, pa da to nadoknadjuje tako sto mlati dete....a ako je osnovni metod vaspitavanja batina, to je obicno znak nesposobnog i loseg roditelja.
[Ovu poruku je menjao acaradio dana 30.09.2009. u 00:10 GMT+1]


Ne znam bio sam prisutan kada dete bukvalno histerise i sutra sve oko sebe, psuje majka mu je zapusavala usta dok je izgovarao "mars u p*** mate***"
I mlada majka prica: ja stvarno ne znam kako da ga smirim, sta da radim sa njim.

Ja sam mislio u sebi odalamiga jedanput i oteraj da kleci u cosku. Kako kazu nasi stari "batina je iz raja izasla" tako da stare oprobane metode ukoliko su
pazljivo odmerene nisu lose

Takodje verujem da je dosta nas starijih ovde i komsiluk povremeno vaspitavao (cuske, itd...) i vise neke nestasluke nismo radili.

tako da sto je Nevena79 uradila potpuno odobravam. Jer kada bi svako stao na put takvim predlozima i akcijama, shvatili bi mali izgrednici
da se to nesme raditi.

[Ovu poruku je menjao rdragan79 dana 30.09.2009. u 00:59 GMT+1]
[ Milos911 @ 29.09.2009. 23:50 ] @
Citat:
A prvenstveno pod uticajem roditelja...takvo ponasanje dolazi iz kuce i samo iz kuce.
Roditelji su potpuno zapostavili vaspitnu ulogu kod takvog deteta...

Sa ovim se apsolutno slazem.
Citat:
Ne znam bio sam prisutan kada dete bukvalno histerise i sutra sve oko sebe, psuje majka mu je zapusavala usta dok je izgovarao "mars u p*** mate***"
I mlada majka prica: ja stvarno ne znam kako da ga smirim, sta da radim sa njim.

Ja sam mislio u sebi odalamiga jedanput i oteraj da kleci u cosku. Kako kazu nasi stari "batina je iz raja izasla" tako da stare oprobane metode ukoliko su
pazljivo odmerene nisu lose

Takodje verujem da je dosta nas starijih ovde i komsiluk povremeno vaspitavao (cuske, itd...) i vise neke nestasluke nismo radili.

I sa ovim.
Sa tvrdnjom da decu tuku samo debili ne mogu da se slozim. Svi pametuju sa nekim verbalnim a ne fizickim vaspitavanjem, a zaboravljaju da se ovde radi o deci. Deca ne mogu da shvate sve sto im roditelji pricaju(napr svi smo mi mislili "zasto me teraju da ucim kad mogu da se igram"). I jos gore kad vide da im se sve dozvoljava i nema nikakvih kazni kad preteraju. Onda pocinju da rade sta hoce.
Znaci nisam za to da se deca tuku za svaku sitnicu, ali kad preteraju treba biti ostar...
[ rdragan79 @ 29.09.2009. 23:55 ] @
Da se ispravim dodam, kako me neko nebi pogresno shvatio, nisam za momentalnu primenu sile,
ali posle ubedjivanja upozorenja nemoj ovo ili ono, 1x, 2x mora se pokazati autoritet, da bi te dete kasnije ozbiljnje shvatilo.

Citat:
Milos911:
I jos gore kad vide da im se sve dozvoljava i nema nikakvih kazni kad preteraju. Onda pocinju da rade sta hoce.
Znaci nisam za to da se deca tuku za svaku sitnicu, ali kad preteraju treba biti ostar...


Isto mislim da ce postati problem kada krenu po obdanistima da objasnjavaju deci kako ih roditelji nesmeju 'taci'
jer onda mogu da se zale vaspitacima/socijalnom itd...


[ Marko_L @ 30.09.2009. 00:57 ] @
Mogu se deca bez problema vaspitati i bez batina... ključna reč je "ignorisanje"... samo treba početi na vreme i biti dosledan i istrajan. Lepo kad dete uzme da divlja zato što nije dobilo nešto... pustiš ga da se istutnja i ne obraćaš pažnju. Mnogi roditelji upravo greše u tome što nisu dovoljno istrajni, pa kad dete cmizdri i šutira stvari, ubrzo mu daju to što traži da ga smire jer ne mogu više da ga slušaju, a to je najgori mogući potez. Time se detetu šalje poruka da se nasilnim ponašanjem i divljanjem može ostvariti cilj, a kad ga ignorišeš, učiš ga upravo suprotno, da se time apsolutno ništa ne postiže. Takođe, ne treba mu davati ništa za džabe... ako nešto hoće, treba mu to nekako "naplatiti"... ili da sredi svoju sobu, ili da nauči pesmicu, ili da nauči da vezuje pertle ili bilo šta, makar neku sitnicu, zavisno već od uzrasta deteta, čisto da nauči da ništa u životu nije džabe. Pa se tako lepo ubijaju dve muve jednim udarcem, jer se dete uči da se nasiljem ne dobija ništa, već radom i zalaganjem, a o istom trošku stiče kakvu takvu radnu naviku od malih nogu, a čovek koji nešto radi u životu, nema vremena, ni potrebe da ide po gradu i maše bejzbolkom i pi*kara ljude ili čime se već omladina zabavlja ovih dana.

A batine su jednostavno kontraproduktivne. Dete koje često dobija batine, možda će steći strah od roditelja i u kući biti mirno, al zato kad izađe na ulicu ili ode na žurku, naći će slabijeg od sebe i ubiti Boga u njemu. E upravo je to ono kad pročitamo u novinama kako je ovaj ili onaj učenik premlatio profesora, druga, drugaricu... a roditelj izjavi nešto u stilu "Nemam pojma šta mu bi, uvek je bio mirno i kulturno dete".
[ Challenger @ 30.09.2009. 01:06 ] @
Citat:
Nevena79: Setam ja ulicom i dodjoh do jednog "skrivenijeg" dela medju garazama i tamo se igraju neki klinci. Dvoje bas decurlija i jedan nesto stariji od njih. I slusam pricu... Ovaj stariji nagovara mladje, ako skoce sa nekog drveta da ce im dati bombon i tu se ovi neckaju jer im je kao visoko. U tom trenutku prolazi moja komsinica, inace starija osoba i skontaju je deca, kad ce ovaj stariji: "Hajde ako isutate babu dacu vam Lions" (mislim da je cokoladica u pitanju). Ja se okrenem i pitam ga sta je to rekao na cega ce on meni p..i k...c na cega je dobio samarcinu a onim najmanjim verovatno nista nije jasno. A posle se pitamo odakle sve ovo nasilje poslednjih dana. Ono se gaji od malena, a ove nove generacije valjda pod uticajem Interneta, igara, i koliko vidim sve cesce i kriminalnih crtica razvijaju zanimljive moralne norme.
Jbt zamisli ne ide ni u osnovnu a vec ima ideju hajde da isutamo babu!


Ovoga je bilo i pre 20 godina (a verovatno i pre toga) - to su tzv. decji nestasluci.

Sto se tice ostale diskusije - samo nesposobni roditelji pribegavaju upotrebi sile tj. batina, jer drugi nacin ne znaju i/ili nece da se trude, tako im je lakse.
Citat:
rdragan79: Da se ispravim dodam, kako me neko nebi pogresno shvatio, nisam za momentalnu primenu sile,
ali posle ubedjivanja upozorenja nemoj ovo ili ono, 1x, 2x mora se pokazati autoritet, da bi te dete kasnije ozbiljnje shvatilo.



Isto mislim da ce postati problem kada krenu po obdanistima da objasnjavaju deci kako ih roditelji nesmeju 'taci'
jer onda mogu da se zale vaspitacima/socijalnom itd...


Autoritet "pokazuju" ili bolje reci namecu silom oni koji ili ne znaju ili, jos gore, nece drugacije
[ barakuda111 @ 30.09.2009. 01:25 ] @
Citat:
Nevena79:...a ove nove generacije valjda pod uticajem Interneta, igara, i koliko vidim sve cesce i kriminalnih crtica razvijaju zanimljive moralne norme.


Da, da. Sto hitnije treba zabraniti zli internet, televiziju i kompjutorske igrice. Ahh ta danasnja omladina samo slusa taj njihov Rock and roll... ta zla muzika ih potstice da pusu drogu i sede na ladnom betonu.

Okrivimo brze bolje sve ostale da se neko neseti da okrivi nas (roditelje)
[ Nevena79 @ 30.09.2009. 05:43 ] @
Citat:
Da, da. Sto hitnije treba zabraniti zli internet, televiziju i kompjutorske igrice. Ahh ta danasnja omladina samo slusa taj njihov Rock and roll... ta zla muzika ih potstice da pusu drogu i sede na ladnom betonu.

Okrivimo brze bolje sve ostale da se neko neseti da okrivi nas (roditelje)



Naavno ja to nikada nisam rekla, to su tvoje reci. Cinjenica je da nekada nije bilo tih i takvih stvari. Danas klinci u najranijem periodu igraju igru gde nekome gaze po mozgu i slicne stvari, a crtani.... kao horror filmovi, samo tuce, rokanje.... Nije to osnovni razlog ali sigurno jedan od jeste, deca u tom uzrastu nemaju nikakve moralne norme a jos manje su u stanju da procene sta je opasno a sta ne. Cak i tinejdzer nema dovoljno razvijen mozak da proceni sta sve nosi rizik( to sam nedavno gledala u jednoj emisiji ), jednostavno dok se skroz ne razvije mozak nema mogucnost da sve obradjuje kako treba a onda je lako shvatiti uz tako lepe podsticaje kojim putem mogu da odu. Roditeljska kontrola je najbitnija u svemu.
[ marko37 @ 30.09.2009. 06:32 ] @
Citat:
Nevena79: ...Ja se okrenem i pitam ga sta je to rekao na cega ce on meni p..i k...c na cega je dobio samarcinu ...

Udarila si dete?! I to tuđe dete? Sad će B92 da te proganja...
[ barakuda111 @ 30.09.2009. 10:08 ] @
hehe... ovo me potseca na South Park - Blame Canada

http://www.youtube.com/watch?v=nYSYipouABI

Vremena su se promenila, deca postaju gora, nece da se pokoravaju roditeljima, oce samo da psuju. Da li da okrivimo vladu ili da okrivimo drustvo ili da okrivimo slike na tv-u

A narocito mi se svidja ova zadnja strofa

The smut we must stop
The trash we must bash
The Laughter and fun
Must all be undone
We must blame them and cause a fuss
Before somebody thinks of blaming uuus!!!!

Nepristojne reci moramo zaustaviti
Smeh i zabava
Moraju biti uklonjeni
Moramo ih okriviti i dici frku
Pre nego sto neko okrivi nas!!!
[ rdragan79 @ 30.09.2009. 10:36 ] @
Citat:
Marko_L: Mogu se deca bez problema vaspitati i bez batina... ključna reč je "ignorisanje"... samo treba početi na vreme i biti dosledan i istrajan. Lepo kad dete uzme da divlja zato što nije dobilo nešto... pustiš ga da se istutnja i ne obraćaš pažnju.


Nisu sva deca ista, niti su svi roditelji isti da se mogu primeniti ista pravila. Niti se moze ignorisati neprekidno. Bas me zanima zagovornici
ignorisanja kada dodju kuci posle nekih 10-14 sati provedenih na poslu + put, da li imaju strpljenja da ignorisu nonstop?

Ignorisanje ce deca preuzeti kao model ponasanja, pa ce krenuti da ignorisu roditelje dok ne dobiju svoje jer nema kazne, tj. pocece da se inate.

Da imam dete, ono sto sigurno ne bih tolerisao ni sekunde je bacanje i sutanje stvari po prodavnicama, ako se ostete stvari naravno da bi me to kostalo.

Citat:
kad ce ovaj stariji: "Hajde ako isutate babu dacu vam Lions" (mislim da je cokoladica u pitanju). Ja se okrenem i pitam ga sta je to rekao na cega ce on meni p..i k...c na cega je dobio samarcinu a onim najmanjim verovatno nista nije jasno.


Citat:
Challenger: Ovoga je bilo i pre 20 godina (a verovatno i pre toga) - to su tzv. decji nestasluci.


Citat:
marko37: Udarila si dete?! I to tuđe dete? Sad će B92 da te proganja...


Znaci, trebala je da ih iskulira, to je tudje dete pobogu, imaju oni roditelje koji ce da im objasne sta se sme, a sta ne sme.

To je nestasluk od pre xx godina, trebala je sacekati da ovi krenu sa sutiranjem babe.

Potom je trebala to lepo snimiti telefonom i okaciti na yt, da posalje link na B92 kako su deca nasilna, te bi onda razni psiholozi i sociolozi tupili kako roditelji i drustvo u celini ne reaguje na ovakve pojave ili odnese snimak roditeljima?

Koji bi verovatno rekli: hehe, pa deca su se igrala, znate mali su i nestasni su, a mi ne mozemo da pazimo stalno na njih i ne mozemo ih nonstop pratiti.

A koje moguce posledice?

Starija zena, znaci verovatno vec ima osteoporozu, ili zapocet proces osteoporoze. Jedan sut je moze oboriti na zemlju,
prilikom pada moze i polomiti kuk ili neke od kostiju. Ako i ostane na nogama dobice sigurno podlive, a sve ove povrede mogu biti opasne po zivot.

A ona je uradila pravilno:
- prvo ga je pitala sta je to rekao? valjda je htela da mu usmeno obrazlozi da to nije uredu raditi.
- klinac je upotrebio neprikladan recnik i dobio je sta je zasluzio,
- to je bio primer ovoj dvojici barem da se ne sme psovati, a ako su pametni skontace da se nesmeju ni sutirati ljudi na ulici.

Usput ljudski je zastiti druge oko sebe.
[ Jbyn4e @ 30.09.2009. 11:40 ] @
@Marko_L

Znaci dete ti se penje na npr. kuhinjsku sotolicu i pritom se klati na njoj/skace sa nje na glavu. I ti ga pustis da se istutnji? Ignorises ga? Uzme nekako noz (necemo odakle mu noz, ovo je samo pretpostavka) i "sece" nokte, i ti ga lepo izignorises?

Koliko vas koji su za "ignorisanje" ima decu, a koliko vas koji ste za "batine" ima decu?

@rdragan79 - odlican post.izuzimajuci citat marka37 koji je bio sarkastican koliko vidim (pominjuci b92...)

I da, na kraju - poenta je u kazni - pokazati mu da ti sto radi nije u redu time sto ces ga za neki postupak kazniti na neki nacin - necim sto je njemu drago, npr. nema crtaca 2 dana i stalno mu objasnjavas zasto nema crtaca 2 dana... U ekstremnijim situacijama (posle 5x "nemoj to i to zato sto ces se povrediti ili slicno, i posle 5x dobices batine zbog toga, i posle toga gleda te pravo u oci i smeje se i ponovo to cini) po mom misljenju potrebno je upotrebiti batine . I da se razumemo, ISKLJUCIVO po guzi.
[ marko37 @ 30.09.2009. 11:51 ] @
Citat:
rdragan79: Znaci, trebala je da ih iskulira, to je tudje dete pobogu, imaju oni roditelje koji ce da im objasne sta se sme, a sta ne sme.


Hvala Jbyn4e, bio sam sarkastičan, možda nije bilo dovoljno jasno.

Inače, verovatno bih postupio na isti način. Mada mislim da su roditelji zaslužili šamar više nego klinac.
[ ventura @ 30.09.2009. 11:58 ] @
Lepo je rekao Duško Radović - "Tucite svoju decu čim počnu da liče na vas ".
[ Zoran Rodic @ 30.09.2009. 12:06 ] @
Evo jedna slička, dosta aktuelna u mom okruženju ovih dana :)

[ rdragan79 @ 30.09.2009. 12:09 ] @
Citat:
marko37: Hvala Jbyn4e, bio sam sarkastičan, možda nije bilo dovoljno jasno.


Nisam odmah primetio da je u pitanju sarkazam :)

Fakat jeste da se stvara atmosfera da necemo smeti ni da podignemo ton, a da se ne preti socijalnim sluzbama.

@Zoran Rodic: Ilustracija je odlicna
[ Milos911 @ 30.09.2009. 12:20 ] @
Citat:
Jbyn4e:
I da, na kraju - poenta je u kazni - pokazati mu da ti sto radi nije u redu time sto ces ga za neki postupak kazniti na neki nacin - necim sto je njemu drago, npr. nema crtaca 2 dana i stalno mu objasnjavas zasto nema crtaca 2 dana... U ekstremnijim situacijama (posle 5x "nemoj to i to zato sto ces se povrediti ili slicno, i posle 5x dobices batine zbog toga, i posle toga gleda te pravo u oci i smeje se i ponovo to cini) po mom misljenju potrebno je upotrebiti batine . I da se razumemo, ISKLJUCIVO po guzi.

E mislim da je ovo najbolji komentar u temi. Kad se samo setim koliko sam mrzeo kad nesto zabrljam a majka mi ne da da izadjem napolje. Molio sam je da dobijem batine, samo da izadjem napolje.... :) I apsolutno se slazem da ako vec dodje do batina, iste primenjivati na donji deo tela :) Nikako po glavi.
[ acaradio @ 30.09.2009. 12:40 ] @
Citat:
rdragan79: Da imam dete, ono sto sigurno ne bih tolerisao ni sekunde je bacanje i sutanje stvari po prodavnicama

Kada bi dosao do te faze da ti dete histericno baca i sutira stvari (i po kuci, a kamoli u prodavnici), to vec znaci da si dosta propustio u njegovom vaspitavanju.

Letos gledam jednu rodjaku kako se bori sa svojim jednogodisnjim sinom. Ona ne pokazuje nameru da ga spreci u njegovim nestaslucima (konstantno udaranje flasicom po stolu, treskanje rukama i besomucno pritsikanje dugmica na mini-liniji i televizoru, odbijanje da se presvuce) od pocetka, vec pravi ogromne pauze u reakciji...a kada popi*di (kada joj dosadi), onda pocne da besni, da se dere na njega (kao da ce on nesto razumeti iz njenih recenica) i odvlaci ga na spavanje. Jbt, pa oduzmi mu tu flasicu / skloni ga od televizora ODMAH. Jeste, pocece da place i histerise, izignorisaces ga, pustices ga da zavrsi svoju dozu frustracije, a onda ce se smiriti i shvatiti da mu nije dozvoljeno da se tako ponasa. Ako ne shvati prvi put, shvatice neki sledeci put ako reakcija roditelja bude ista. Ali to mora da bude na vreme, dok se njegova frustracija iskazuje iskljucivo kroz plac.
Ako ne, vec sledece godine ce imati poteskoce da kontrolise daleko vece hirove, kada mali krene da se valja po podu, da sutira stvari (i roditelje) po kuci. I sta onda? Batine? Status: ignore? A da li je to moglo da se spreci? Pa jeste, samo sto je trebalo reagovati na vreme.
Svaki propust u vaspitanju se posle vraca visestruko, pa kada bude imao cetiri-pet godina, bice: "ja ne znam sta cu sa njim, sve sam pokusavao/la, juce sam ga odvalio od batina, a on se smeje".

Isto tako, bitno je da dete u najranijem uzrastu vaspitavaju RODITELJI, a ne babe, dede, tetke, ujaci, koji bukvalno sprecavaju roditelje da intervenisu dok je jos vreme: "ma pusti ga, to je moj mali harambasa, 'odi da ti deda da malo piva". To koliko rodbina ume da upropasti trud roditelja, to niko ne moze.

[ Horvat @ 30.09.2009. 12:59 ] @
evo sad mi bila neka rodbina i sve u svemu rodjaka ima klinca od malo vise od godinu dana,zive u ns i prica kaze sledece
odnela malog u neki parkic da se igra,mali se zaigrao u pesku,i sad tamo bio neki drugi klinac,ali stariji,od nekih 4 godine
i sad mali se i dalje igra ,a ovaj idiot se poceo spustati toboganom i kako se spusti dole,hop skoci na malog, vidila rodjaka to odmah,ali mislila ono,deca se zjbavaju,ajd jednom,nista ,prestace
ponovi on to vise puta,ali ne samo da ga malo gurne,nego mu zabija glavu u pesak [a tamo lopatica za pesak ona] a on pokusava da se izdigne i naravno uzme dete k sebi,a dete se jadno rasplakalo [naravno nije prijatno kad ti neko to radi,pogotovo ako zuljas glavu o plasticnu lopaticu],i tek sada je mama od debila reagovala [jer je vidila da se mali rasplakao],ali reakcija je bila "no no,to nije lepo,vidis da se ovaj mali rasplakao",sve stalozenim glasom ...naravno niti se izvinila rodjaki mojoj niti njenom detetu...i sad,odu oni na drugo igraliste [rodjaka i mali] i tamo guzva ,i kroz odredjeno vreme,opet onaj debil se pojavi i tu... i rodjaka cim ga vidila pokupila se i otisla ,ali naravno mali je krenuo okolo redom da maltretira klince na igralistu


to treba ignorisati? treba reci "no-no"???

ni kad histerise dete i baca sve po stanu,ili ne daj boze cak po prodavnici,ne treba ga "ignorisati"...

@zoran,odlicna slika

edit:aca je u pravu s ovom zadnjom porukom,nije to juce pocelo takvo ponasanje,to je kumulativno nevaspitavanje
[ jericho1405 @ 30.09.2009. 13:16 ] @
Djeca su razlicita i ne postoji "kalup" dobrog odgajanja koji ce da odgovara svima i koji ce da ima isti efekat na sve. Nekome je dovoljno samo reci da to sto radi nije u redu, tj. objasniti, a nekome moras i malo "fizicki" da potpomognes shvatanje problema.
[ Tyler Durden @ 30.09.2009. 15:04 ] @
@zoran rodic

Karikatura nevjerovatno dobro sazima citav sistem. Svaka cast za autora.

[ Marko_L @ 30.09.2009. 16:40 ] @
Citat:
Nisu sva deca ista, niti su svi roditelji isti da se mogu primeniti ista pravila. Niti se moze ignorisati neprekidno. Bas me zanima zagovornici
ignorisanja kada dodju kuci posle nekih 10-14 sati provedenih na poslu + put, da li imaju strpljenja da ignorisu nonstop?

Pa ti što ne mogu da se kontrolišu i što nemaju vremena da vaspitavaju decu jer jelte rade 10 sati svaki dan, treba da se zapitaju da li uopšte treba da imaju decu, pogotovo u tom trenutku. Mislim, imati dete nije nešto što je obavezno, pa da ga napraviš čisto reda radi pa šta ti Bog da, već je to pre svega jedna ogromna obaveza i ne može se koristiti posao, niti bilo šta drugo kao izgovor da se dete ne vaspitava ili da se vaspitava pogrešno. Rešio si da imaš dete, prihvati da ćeš pored posla koje radiš dobiti još jedan full time job i to je to.
Citat:
Ignorisanje ce deca preuzeti kao model ponasanja, pa ce krenuti da ignorisu roditelje dok ne dobiju svoje jer nema kazne, tj. pocece da se inate.

Niko nije rekao da ne treba kažnjavati, ali ta kazna ne treba da budu batine. Roditelji imaju tu prednost što oni zarađuju, spremaju hranu, kupuju igračke... pa tu prednost treba iskoristiti. Dakle, nema ručka, nema igračke, nema čokolade ako se ponaša kao divljak... pa kad ogladni, promeniće ploču. Jedino što treba biti istrajan i istrpeti dete koje dreči i valja se po podu, a ne prilaziti mu da ga pitaš "A šta ti je zlato, što se tako ponašaš" i slično pridavanje pažnje. Jednom kada mu se utuvi u glavu da se time ništa ne postiže, a to može jako brzo ako si istrajan, više to neće raditi pa ćeš biti miran i nećeš više morati da trpiš dreku kada dođeš sa posla.
Citat:
Da imam dete, ono sto sigurno ne bih tolerisao ni sekunde je bacanje i sutanje stvari po prodavnicama, ako se ostete stvari naravno da bi me to kostalo.

Dete koje to radi je već debelo zagazilo u problem, a to je obično zato što nije vaspitavano na vreme. Tu batine ne pomažu, jer možda će prestati da to rade u prodavnici, ali će zato kad odu kod nekoga nadoknaditi sve to, pa ćeš umesto prodavnici, plaćati štetu nekom drugom. Ako dete to radi, jednostavno prestaneš da ga vodiš u prodavnicu... pa probaš opet posle par dana, pa ako se ponovi, opet mu skreneš pažnju da ga nećeš voditi sledećei put i opet ga ne povedeš par puta i tako sve dok ne nauči da se ponaša. Poenta je da dete treba da promeni način razmišljanja u svojoj glavi i da shvati da divljanje ne donosi korist, a ne da stekne uslovni refleks od batina koji će delovati samo na tom mestu gde je dobilo batine i samo u prisustvu onog ko ga je izbatinao. Jedino da nateraš sve one sa kojima je dete u kontaktu da ga biju kad zgreši nešto, ali bojim se da bi to onda dovelo do teških psihičkih posledica.
Citat:
Znaci dete ti se penje na npr. kuhinjsku sotolicu i pritom se klati na njoj/skace sa nje na glavu. I ti ga pustis da se istutnji? Ignorises ga? Uzme nekako noz (necemo odakle mu noz, ovo je samo pretpostavka) i "sece" nokte, i ti ga lepo izignorises?

Pa nemojmo sad karikirati, naravno da mu nećeš dozvoliti da skače sa stolice i da mlatara nožem... pod ignorisanjem nisam mislio na to da sad ostaviš dete da divlja, a ti odeš u drugu sobu da čitaš novine ili gledaš TV. Trebaš da budeš tu i paziš šta se dešava da se dete ne povredi i slično, ali treba ga ignorisati u smislu da nećeš da mu popustiš pred naletima divljaštva i davati mu sve što traži samo da prestane, kao i da nećeš da mu pritrčavaš i maziš ga svaki put kad krene da cmizdri ili se valja po podu zbog nečega što nije dobilo.
Citat:
I da, na kraju - poenta je u kazni - pokazati mu da ti sto radi nije u redu time sto ces ga za neki postupak kazniti na neki nacin - necim sto je njemu drago, npr. nema crtaca 2 dana i stalno mu objasnjavas zasto nema crtaca 2 dana... U ekstremnijim situacijama (posle 5x "nemoj to i to zato sto ces se povrediti ili slicno, i posle 5x dobices batine zbog toga, i posle toga gleda te pravo u oci i smeje se i ponovo to cini) po mom misljenju potrebno je upotrebiti batine . I da se razumemo, ISKLJUCIVO po guzi.

Kazna kao kazna apsolutno treba da postoji, ali i nagrada za sve dobro što dete uradi (pospremi sobu, kulturno se ponaša, prihvati "NE" kao odgovor i slično). Ta kazna može biti zabrana crtaća, slanje u krevet bez večere i slično, ali batine nikako. To dovodi do uslovnog refleksa, pa će se plašiti batina u svojoj kući i u prisustvu batinaša... ali čim nema ta dva faktora, to isto dete će se nekome osvetiti za te batine... i to tamo gde može i obično nad slabijim od sebe. Jedino da ga biješ gde stigneš... u prodavnici, u školi, kod komšije... ali onda je pitanje kakve će to psihičke posledice ostaviti po dete. kao što već rekoh, to dovodi do toga da dete bude mirno u kući i onda rositelji imaju lažnu sliku o tome da je dete vaspitano, a u stvari samo ima strah od roditelja, al će zato prvom prilikom polupati glavu nekom komšijskom detetu zato što mu nije dalo loptu recimo, a onda će ti isti roditelji da se čude kako nemaju pojma šta mu bi, jer je u kući uvek miran i poslušan.

Uostalom, jeste li čitali izjavu roditelja vođe grupe (inače studenta pravnog fakulteta) koja je prebila/ubila onog Francuza:
Citat:
Oni navode da su prosečna porodica, „koja je uvek mirno i pošteno živela i radila“, a da je njihov sin „dobar i plemenit mladić“.

http://www.kurir-info.rs/clana...r-30-09-2009/ujedinjeni-u-bolu

Kladim se da su ga batinali ko vola da bi od njega napravili dobrog i plemenitog mladića u kući koji će završiti prava, a čim je dobio priliku...

Mislim, ja znam da je lakše posle napornog dana neposlušno dete jednostavno istamburati, umesto potrošiti sate i sate na vaspitavanje... ali to uglavnom ne daje rezultate. Vaspitavanje dece nije lak posao i nije za svakoga. Kao što već rekoh, to je full time job sa sve prekovremenim radom bez slobodnog dana. Problem je što mnogi to ne shvataju i onda se dobije ovo što gledamo svuda oko nas.
[ Skaarj @ 30.09.2009. 17:27 ] @
@Marko_L

Ako nije tajna, koliko imas dece i kog su uzrasta?
[ Marko_L @ 30.09.2009. 17:39 ] @
Što bi bila tajna... imam ćerkicu od 5 godina. Nažalost ne viđam je mnogo, jer njena majka koristi dete da bi sprovodila ličnu vendetu, pa mi na sve načine otežava viđanje... ali dok smo živeli u istoj kući... koristio sam iste metode kao i moji roditelji, dakle bez batina... i nisam primetio da nam nešto fali... naprotiv...
[ Horvat @ 30.09.2009. 19:18 ] @
Citat:
Marko_L: Dakle, nema ručka,

...

ali bojim se da bi to onda dovelo do teških psihičkih posledica

a izgladnjavanje deteta ne dovodi do teskih psihickih posledica [pa cak i fizickih]?
[ llux @ 30.09.2009. 19:31 ] @
Ne razumem, pa nisu valjda roditelji pre bili pametniji od nas sada, pa je bilo manje lose dece? Bili su gluplji, jos gore nisu umeli da glume psihologa
[ Horvat @ 30.09.2009. 19:40 ] @
^^hoce ti pomoci ovako nesto u trazenju odgovora

mama radi u banci,visokoplacen posao
tata isto neko sefofsko radno mesto
klinac nekih 5 godina,ima 1 igracku
ide u obdaniste,kada dodje iz obdanista,zena dolazi kod njih u stan da ga cuva [ali pazi sada],mama JE KUCI,ali "mama je umorna",ne moze da se brine o detetu,da se igra s njim i tako dalje...

dolazis do nekog zakljucka?

[p.s. prica nije izmisljena]
[ Marko_L @ 30.09.2009. 20:32 ] @
Citat:
a izgladnjavanje deteta ne dovodi do teskih psihickih posledica [pa cak i fizickih]?

Bukvalisto. Nema ručka ne znači da nećeš dati detetu da jede... nadoknadiš posle nekom užinom. Bitno je dete oseti da mu je uskraćeno nešto zbog lošeg ponašanja. Uostalom, ne mora to da bude ručak, ima drugih stvari koje se mogu uskratiti. Poenta je kazna.
Citat:
Ne razumem, pa nisu valjda roditelji pre bili pametniji od nas sada, pa je bilo manje lose dece? Bili su gluplji, jos gore nisu umeli da glume psihologa

Bilo je, ali je isto tako bilo i policije po ulicama. Sećam se kad sam bio klinac (osnovna škola i tu negde), nema žurke sa koje se nisam vraćao kasnije kući, a da me patrola nije zaustavila, legitimisala, pitali gde sam pošao i slično. Takođe se sećam jednog matorog pandura koji je sada verovatno u penziji i koji je patrolirao u mom kraju. Kad se pojavi, muk, nema niko da zucne, čak i ove najveće "face", pokriju se ušima i ćute. Jednom se jedan pravio pametan pa je dobio takvu šamarčinu da se okrenuo jedno 3 puta oko svoje ose. Danas gledam, klinci na sred prometne ulice, duvaju li duvaju, kao da su zapalili cigaretu jbt, niko ništa, pandura nigde. Ili što mi prepričao ortak scenu pre par meseci, neki mlađi pandur ušao u kladionicu, a lokalna manguparija mu ukrala kapu i dobacuju se, a ovaj ih moli da mu vrate jer može da dobije otkaz. Tu je otprilike negde problem. Mislim, da se razumemo, ovo ne predstavlja dokaz da su batine dobar metod vaspitavanje. To je dokaz da su batine dobar metod vaspitavanja kad roditelji propuste da vaspitaju dete kad je vreme, pa uimesto deteta odgoje zver.
Citat:
ide u obdaniste,kada dodje iz obdanista,zena dolazi kod njih u stan da ga cuva [ali pazi sada],mama JE KUCI,ali "mama je umorna",ne moze da se brine o detetu,da se igra s njim i tako dalje...

dolazis do nekog zakljucka?

Pa bolje i to, nego koristiti umor kao izgovor da se dete ne vaspitava. Ponekad će profi dadilja bolje vaspitati dete, nego roditelji.
[ Horvat @ 30.09.2009. 20:37 ] @
1. nije profi dadilja [sto nema nikakve veze]
2. nista ne moze zameniti majku ;)
dete ima napade histerije,hoce mami hoce mami...
[ Skaarj @ 30.09.2009. 21:04 ] @
Napisah dug post, ali mi se skrsila Mozilla...

LM, Svako dete je drugacije i nema kalupa za vaspitavanje. Imas dece koja ce te poslusati a i one koja ce te u oci gledati i raditi ono sto im branis. Primer bi bilo dete od 18 meseci koje n-ti put pokusava da gurne nesto u uticnicu (uticnica je zasticena ali nije u tome poenta). Nema druge nego da dobije po ruci, da mu vise tako nesto ne pada na pamet jer lepe reci tu ne pomazu. Ima situacija kada se dete od nekog nauma ne moze odvratiti drugacije.

Protivim se tome da se deca tuku (kaisi i serije udaraca), ali ako odnos roditelj-dete ne pocne od pocetka (kad dete progovori i pocne ozbiljnije da se socijalizuje) da se zasniva na dogovoru i razgovoru onda ce poneka cuska biti neophodna, cisto da se stvari vrate na pravi put (aklo je tako nesto uopste moguce). Svima bi trebalo da bude jasno da sto je dete starije takve kazne su besmislenije i kontraproduktivnije.
[ Bata @ 30.09.2009. 23:00 ] @
nisam citao temu uopste, ali me je naslov tako bocnuo da moram da napisem:

pa od kad se ja secam, iz najranijeg detinjstva, oduvek je bilo takvih komentara od starijih:
"kakva su ova danasnja deca..." "ranije je bilo...tako-i-tako..." "blablabla..."

a onda, iz literature, sam saznao da je takvih komentara od odraslih i starih ljudi, prema deci i omladini
bilo od kad je "sveta i veka" , bukvalno se secam da sam procitao neki citat iz anticke grcke takve sadrzine.

ja sada imam 31 , i iskreno me nerviraju adolescenti kada se (nevoljno) nadjem dovoljno blizu da bi ih cuo.
i mladja deca me prilicno zamore sa svojim govorom i ponasanjem.

smatram ih glupim i neotesanim.


a kada bolje i dublje razmislim, to jest prisetim se sebe iz tih zivotnih dobi, onda shvatim da ipak nije mnogo drugacije.

uvek je bilo svakakve dece koja kasnije izrastu u svakakve ljude.


zato, zivce u futrolu, i mp3 u usi....matore drtine.
[ anon142305 @ 30.09.2009. 23:12 ] @
Citat:
Bata:pa od kad se ja secam, iz najranijeg detinjstva, oduvek je bilo takvih komentara od starijih: "kakva su ova danasnja deca..." "ranije je bilo...tako-i-tako..." "blablabla..."

Potpisujem.
[ Lesli Eldridz @ 30.09.2009. 23:15 ] @
Citat:
Bata: uvek je bilo svakakve dece koja kasnije izrastu u svakakve ljude.
Ovakvih dzukela kao sto ih ima sad nije bilo nikad, ali ipak njih nije mnogo, samo se glasno deru, tako da si donekle u pravu, a donekle nisi. Kod tih dzukela je stvar u tome sto ih "roditelji" stite i podrzavaju, a u ono vreme roditelji nisu bili na strani dzukela, kao na onoj karikaturi. Ni nasi roditelji ni njihovi ni oni pre. Moj deda je jednog cak isterao iz kuce pa ga posle primio ponovo, kad je ovaj delima dokazao da ima nameru da od sad ponovo bude covek. Ovo sad pocinje sve od roditelja, a problem je u tome sto su roditelji dzukela isto nezrele i nedorasle dzukele, obicno i pokvarenjaci. Takvih je pre bilo manje, ili su svoj primitivizam vesto krili.
Citat:
Marko_L: ...
Ja se sve sa tobom slazem, svaka cast, i isto su i moje metode. Ovi drugi nemaju pojma, pricaju napamet. Mada sam bio i nasilan, to jeste. Ali prema onima koji hoce da primenjuju metode ovih drugih i da "vaspitavaju" moje dete kao mene sto su. zato su upozoreni - ko digne ruku na dete ostace bez nje iz momenta. I onda posle nisu mnogo insistirali na svojim "metodama".
[ llux @ 01.10.2009. 14:49 ] @
Jeste bilo takvih komentara i pre ali sada dogoreva, sve je gore i gore
[ Bata @ 01.10.2009. 15:29 ] @
Citat:
llux: Jeste bilo takvih komentara i pre ali sada dogoreva, sve je gore i gore


jesi li bas siguran da je sada bas-bas najgora omladina, nego sto je ikada bila ?

Baci pogled ovde



xxxx
[ Lesli Eldridz @ 01.10.2009. 16:29 ] @
To nema veze jedno sa drugim. Oni su tad bili zavedeni ideologijom a ovo sad je suluda bagra kojoj je nasilje samo sebi svrha. Mislim ovi ekstremni olosi. Kao Aleksu i kompaniji u Paklenoj pomorandzi. Te isti tretman treba i oni da dobiju, samo sa drugacijim krajem, ne kao u filmu.
[ Milos911 @ 01.10.2009. 17:11 ] @
Ok delimicno se slazem sa cika leslijem u ovoj stvari. I samo setite se svi vi stariji, koliko ste puta dobili batine kad ste zasluzili? I sta vam sad hvali. Jbt svi ste digli neku buku oko batina kao da deca iste nisu dobijala hiljadama godina unazad. I kao da ce im nesto biti ako dobiju batine. Jbg uvek ima stoka koje ce ih istuci vise nego sto treba, ali to je isto kao da se zabrani voznja automobila zbog debila koji ne voze kako ne treba.
Evo i kad je pocela da se pojavljuje ova bagra koju je lesli pomenuo. Od 91. Od tog godista sve je krenulo nizbrdo. Gledam danasnje klince najvaznije im je da vise na fejsu, prave se da su neki "gangsta" reperi i imitiraju one majmune sto se biju na foksu(ne mogu da se setim kako se zove emisija). Jbt kad sam video da dete koje ide u vrtic nosi slicice koje pokazuju "aktove" onih majmuna doslo mi je da ubijem majku koja mu ih je kupila....
A ti bato poredis hitler jugend sa decom? Jbg....
[ Stefan Jocic @ 01.10.2009. 17:55 ] @
Citat:
Ne razumem, pa nisu valjda roditelji pre bili pametniji od nas sada, pa je bilo manje lose dece? Bili su gluplji, jos gore nisu umeli da glume psihologa


Pa eto to je verovatno greška. Očigledno da samo psihologija ne pomaže. Kao što već neko reče potreban je i autoritet. Naravno ne mislim na velike batine. Iako imam samo 17 godina, definitivno sam uvideo šta "gola psihologija" radi. Bukvalno ništa, sem što pokvari dete, a posle više nema nazad. Naravno sve ovo pričam na živom primeru, jedne žene kod koje idem jednom mesečno da ispravim neku brljotinu na kompu. Žena ima dete od 12 godina, koje je bukvalno maltretira, sve što dete zaželi mora odmah, dete lupa glavom od zid, baca se na pod itd. I naravno uvek mu se želja ispuni... što u realnom životu nikako nije slučaj.
[ Jbyn4e @ 01.10.2009. 18:59 ] @
Citat:
Milos911:  I sta vam sad hvali.
...
foksu(ne mogu da se setim kako se zove emisija). Jbt kad sam video da dete koje ide u vrtic nosi slicice koje pokazuju "aktove" onih majmuna doslo mi je da ubijem majku

Fali, Milose, fali malo pravopisa srpskog jezika. Hvaliti glagol - ja te hvalim zato sto si nesto dobro uradio. Faliti glagol - kad nesto nemas, kad ti nedostaje.

Drugo pitanje - kakve aktove, kakvih majmuna? Nisam upucen, moze malo vise informacija?
[ Srđan Pavlović @ 01.10.2009. 22:55 ] @
@ naslov_teme

Samo oštro. Treba malo discipline vratiti u okruženje.
Ne može istinska sloboda da funkcioniše tamo gde
nema minimuma discipline, to svi valjda mogu da shvate.

Disciplina (ili kultura, zapravo) se mora uvesti na SILU
(to nije ništa loše), a onda će da se stvore ljudi koji imaju
zdrav pojam šta je sloboda i šta ona zahteva da bi
"umela da peva", kako kaže Nele.

U protivnom imamo ovo što imamo sada:
"Sloboda očigledno nije umela da peva".
[ EmilijaV @ 01.10.2009. 23:30 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
zdrav pojam šta je sloboda i šta ona zahteva da bi
"umela da peva", kako kaže Nele.

U protivnom imamo ovo što imamo sada:
"Sloboda očigledno nije umela da peva".


... Kao sto su suznji pevali o njoj...

(Branko Miljkovic)

[ Brunner @ 15.10.2009. 12:24 ] @
Mislim da su danasnja deca razmazena u smislu da su prepustena sama sebi.Roditelji nemaju vremena ili volje da ih vaspitavaju.Ja vidim to u mom okruzenju (cast izuzetcima).Ja jos nemam dece ali moje sestre imaju.Starija ima troje za koje mogu reci da su vaspitana deca malkice razmazena u nekim slucajevima ali nije strasno.Sestra ih je tukla kad su zasluzili,slusaju roditelje.Otac ima autoritet mada ih nije tukao (ajd mozda je opalio koju samarcinu) i kad on kaze da prestani ovo il ono da radis oni prestanu.Ali sestra treba 2 puta da kaze pre nego prestanu.Druga sestra ima dva sina koja su nevaspitana, histericna.. Svakodnevno ih tuce znaci haos.Ali im nista ne vredi.Sa njima u prodavnicu?? Boze pomozi. Ali svakako krivim sestru i zeta za to njihovo ponasanje jer ponekad preteraju a ponekad uopste ne reaguju. Interesantno je kada su samnom deca bez mame znaju se lepo ponasati.I uglavnom mene slusaju.Meni su sestrina deca kao moja, obozavam ih i oni mene vole. Ljubi ih tetka.. :)) Dobili su i od mene po guzici ali ne volim tuci decu posle se kajem sto sam to radila...
Ali svakako mislim da batina pomaze u vaspitavanju (naravno samo po guzici). Kao dete sam i ja dobijala ali zato i dan danas (imam 28 godina) kad odem kod mame ja je pitam da li smem da ukljucim teve. U ono vreme crtani sam gledala samo kada su mi dopustili (gledala sam svaki dan ali ne onda kad sam ja htela-celi dan) a ova danasnja deca.. Ukljucim mu Shreka posle pet minuta hoce da gleda ko zna sta i tako redom.
Deci treba posvetiti vreme, strpljenje i mnoogo ljubavi.
[ Kovacevic Vladimir @ 15.10.2009. 13:11 ] @
Sve generacije, već vekovima imaju isti problem sa decom i uvek se stvori čuđenje u smislu...šta je sa ovim mladima; mi nismo bili takvi; šta da radimo...ovo je haos, nerazumno i ludo; jel' su ovi normalni?!

Dete, upoznavajući i otkrivajući znatiželjno, šta je okolina, ko su ovo ljudi, čemu ovo služi, šta to ima unutra, jel' to lomljivo, toplo-hladno, za piće ili za polivanje itd. itd. sa samo prirodno ponaša, jer je to otkrivanje sveta, jedino čime se bavi.
Kako će ono upoznati svet, zavisi od onoga ko mu je u najbližem okruženju, a nivo i sadržaj spoznaje, svakako zavisi od pružene, usmerene informacije bla, bla, bla....napisane silne stručne knjige iz oblasti vaspitanja deteta u svim uzrastima.

Jedno je univerzalno za sve epohe i faze razvoja, a to je proba. Dete uvek proba da sazna, u tom procesu saznanja je i faktor količine: šta i koliko može; ako ne može, a kako može...i u tom istraživanju se osposobljava da ostvari sve svoje ciljeve, lako pronalazi prečice i koristi imitaciju, kao sredstvo: ako vidi da se vikom/drekom nešto postiže - ono ga usvaja kao model...i tako million različitih modela ponašanja, a stariji se uvek zgražavaju...

Zgražavaju se, jer podcenjuju dečju inteligenciju i moć zapažanja, brzinu akcije i reakcije...umesto da se zgroze nad svojom nesposobnošću da usmere dete u normalne tokove življenja i da u svakoj reči/postupku shvate da su u procesu vaspitanja.


Jedno obično pitanje:
da li ste prilikom prve posete nekom dućanu/marketu pripremili dete na takvu posetu ( šta će videti, zašto se ide, kako se tamo ponašamo, šta se sme, a šta ne sme...itd.)?
I posle posete napravili analizu posete, pa ako je dete zaslužilo, reagovali nagradom (vodiću Te i drugi put), ili kaznom (neću Te više voditi). Ili sve ide nekim stihijskim putem.


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 15.10.2009. u 16:07 GMT+1]