[ Zoran Rodic @ 30.09.2009. 10:03 ] @
Daleko od toga da meni nije jasno šta se dešava u zemlji Srbji, ... i bla bla ... da sad ne trućam, ima ovde brdo tema koje oslikavaju stanje.
Ali, evo ... nemojte mi zameriti ... preneću Vam deo privatne prepiske sa mojim kumom koji živi i radi u Šangaju
To su ipak neki momenti kada sam ''srećan'' što sam rođen i što živim u Srbiji, a ne u Kini, Rusiji , Gvineji, Somaliji, ...Kolumbiji ... da ne nabrajam.
Nekako mi priča sa Ljubomirom Živkovom dobija šaljiv karakter.

Elem, citiram

Citat:
... Jbg, na zalost mi jos uvek nismo uspeli da postavimo slike iz Beograda, jer je vlada zabranila i picasu.. tako da sada duvamo. Kazu, mozda ce da vrate nakon zavrsetka proslave 60 godina NR kine.. ali nikada se ne zna. Blokiran je i facebook, ....


PS
Radi skajp :) ... ali ne 90% web sadržaja


Edit
typo



[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 30.09.2009. u 11:14 GMT+1]
[ Isak666 @ 30.09.2009. 10:11 ] @
Sto Picasu?

Kao u konzervi nekoj covece....

[ Horvat @ 30.09.2009. 10:48 ] @
Citat:
Zoran Rodic


PS
Radi skajp :) ... ali ne 90% web sadržaja



a je l rade proxify i slicni online proxy site-ovi?
[ Shadowed @ 30.09.2009. 10:51 ] @
I ako rade, i tu se moze filtrirati na koje sajtove ides preko njih.

Nije u Srbiji najgore, al' ne znaci da nije lose...
[ Ivan Dimkovic @ 30.09.2009. 11:20 ] @
Poslednji put kada sam bio u Kini, VPN je radio odlicno :-)
[ Zoran Rodic @ 30.09.2009. 12:01 ] @
Evo, gruba računica gde ne bih voleo da sam rođen a još manje da živim

Kina 1.400.000.000
Rusija 150.000.000
Indonezija 230,000,000
Afrika 1,000,000,000
Južna amerika 570.000.000
Indija 1,200,000,000
Bliski istok 350.000.000

Kad saberem i podelim sa ukupnim brojem, dodjem do podatka da cca 72% populacije u globalu živi podosta lošije od nas.

Kažem, gruba računica ... al dodje mu na to
[ X Files @ 30.09.2009. 12:16 ] @
Bio je jednom neki tekst u obliku kolumne koji je izlazio nedeljom na prvoj unutrašnjoj stranici Novosti (autor neki Vuković). U tekstu je svetska populacija aproksimovana na 100 ljudi, pa je onda statistički sagledano nekoliko aspekata, tipa: crni, beli, žuti; gladni, siti; pismeni, nepismeni; kao i drugi zanimljivi uglovi gledanja, koji u principu imaju nekakvu vezu s kvalitetom života u sadašnjem vremenu.

Sećam se da nas je sama činjenica da znamo da čitamo/pišemo i imamo mogućnost da ujutro kupimo i pročitamo novine - stavljala na sam vrh 'kvaliteta' življenja ;) ... pri čemu je bilo vrlo uočljivo da je 'kvalitet' vrlo skoncentrisan na 'odabrane' lokacije.



(Ako neko eventualno ima taj članak, zamolio bih da ga postavi screenshot).
[ Isak666 @ 30.09.2009. 12:17 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Evo, gruba računica gde ne bih voleo da sam rođen a još manje da živim

Kina 1.400.000.000
Rusija 150.000.000
Indonezija 230,000,000
Afrika1,000,000,000
Južna amerika 570.000.000
Indija 1,200,000,000
Bliski istok 350.000.000

Kad saberem i podelim sa ukupnim brojem, dodjem do podatka da cca 72% populacije u globalu živi podosta lošije od nas.

Kažem, gruba računica ... al dodje mu na to


Moj stari mi je uvek govorio da se ugledam na bolje, ne na gore ;)
[ Rumpletstilskin @ 30.09.2009. 12:32 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Evo, gruba računica gde ne bih voleo da sam rođen a još manje da živim

Kina 1.400.000.000
Rusija 150.000.000
Indonezija 230,000,000
Afrika1,000,000,000
Južna amerika 570.000.000
Indija 1,200,000,000
Bliski istok 350.000.000

Kad saberem i podelim sa ukupnim brojem, dodjem do podatka da cca 72% populacije u globalu živi podosta lošije od nas.

Kažem, gruba računica ... al dodje mu na to
Ovaj... ne kazem da gresis ali da li si ziveo ili posetio bilo koju od gorenavedenih lokacija na duze od 7 dana?

Drugim recima, sta po tebi fali zivotu u Hong Kongu? Sao Paolu? Brunejima? Sociju?
[ X Files @ 30.09.2009. 12:43 ] @
Evo, malo sam se potrudio i pronasao po arhivama:

http://www.novosti.rs/code/nav...=kolumna%2C%20zeljko%20vukovic
Citat:

Rat vrednosti
Svet od sto ljudi

Piše: Željko Vuković, 23.07.2005 19:03:53 Ocena: -.-- (Glasova: 0) Komentara: 0

KADA bismo celo čovečanstvo sveli na jedno malo mesto sa samo sto stanovnika, i to po proporcijama koje se tiču svih ljudi i ljudskih grupa na planeti, onda bi u njemu živelo 57 Azijata, 21 Evropejac, 14 Amerikanaca (i severnih i južnih) i osam Afrikanaca.
Žena bi bilo 52, a muškaraca 48, belaca 30, a nebelih 70, heteroseksualaca 89, a homoseksualaca 11, hrišćana 30, a nehrišćana 70.
Šest stanovnika bi posedovalo 59 procenata celokupnog svetskog bogatstva, i svi oni bi došli iz Sjedinjenih Država.
Njih 80 bi imalo stambene probleme, 70 bih ih bilo nepismeno, 50 nedovoljno uhranjeno.
Jedan bi umro, a dvoje bilo rođeno.
Samo jedan bi imao akademsko obrazovanje...
Da se ova slika sveta u kojem živimo - još bolje rasvetliti.
Recimo, svi koji su se danas probudili zdravi, srećniji su od milion ljudi koji neće preživeti narednu nedelju.
Ili, oni koji nikad nisi doživeli ratne borbe, samoću zatvora, agoniju torture ili glad - blagosloveniji su nego njih 500 miliona na planeti.
Opet, svi koji u ovom danu ne moraju da strahuju da će im biti prećeno, da će ih zatvoriti ili ubiti - pravi su srećnici za tri milijarde ljudi.
Takođe, svako ko ima hranu u frižideru, odeću na sebi, krov nad glavom i krevet za spavanje - bogatiji je od 75 odsto stanovnika na zemlji.
A oni koji imaju račun u banci i malo novca u novčaniku - pripadaju dobrostojećoj grupi koju čini samo osam procenata stanovništva na celoj planeti.
Ali, svi koji čitaju ovaj tekst dvostruko su srećni, jer ne pripadaju onoj “grupi” od dve milijarde ljudi što ne mogu da čitaju. I tako dalje...
Takav je svet u kojem živimo - obučene oblači, a gole svlači.
Moćni gospodari tog i takvog sveta vaspitavaju i prevaspitavaju ljude da ne vole ljude. Proteruju iz jezika i glava sve reči koje ljudskost znače. Uostalom, kada ste poslednji put, ne samo na javnoj sceni Srbije, čuli ili pročitali reč - solidarnost?
Uče nas, navode, pa i primoravaju da ne volimo ljude, već - čovečanstvo! A samo da se ne bismo dosetili da iza usta punih ljudskih prava nema brige i ljubavi za druge konkretne ljude, već samo sebičan, obezljuđen i praktičan materijalni interes.
Polako zaboravljamo ljudske ili životne vrednosti. I ono glavno po čemu se one razlikuju od materijalnih.
Naime, materijalne vrednosti su sve manje što ih više delimo sa drugima. Recimo novac, čokoladni kolač, vlast ili slava. I kada ih delimo - česte su svađe, mučnine, razočaranja...
Ljudske ili životne vrednosti, međutim, bivaju sve veće što ih više delimo sa drugima. Slično kao ljubav, humor, nadu, hrabrost, sađenje krompira... I kada ih delimo - kao u jednom dobrom prijateljstvu - prati nas radost, zadovoljstvo...
Potrebne su nam i jedne i druge vrednosti. Ne živimo samo od vazduha i ljubavi, ali nećemo preživeti bez njih.
Uostalom, život je neuporedivo zanimljiviji ako nam je pre svega stalo do ljudskih vrednosti.

Btw, izgleda da je autor ovog teksa nedavno umro.

[ Miroslav Jeftić @ 30.09.2009. 12:46 ] @
Citat:
Horvat: a je l rade proxify i slicni online proxy site-ovi?


Ako i rade, imaj hrabrosti da zaobilaziš državnu zaštitu. Ne znam kakvi su im zatvori, ali ne bih imao želje da saznam.
[ Flash411 @ 30.09.2009. 12:46 ] @
Populacija zemlje kao selo sa 100 stanovnika:
(nasao sam samo na englesko,sjetih se da sam
davno citao)

Asians: 60
Europeans: 12
Western Hemisphereans: 15
(9 Latin Americans/Caribbeans, 5 North Americans, 1 Oceanian)
Africans: 13
52 would be female
48 would be male

70 would be non-white
30 would be white

70 would be non-Christian
30 would be Christian

89 would be heterosexual
11 would be homosexual

80 would live in substandard housing

70 would be unable to read
50 would suffer from malnutrition
1 would be near death
1 would be near birth
1 (yes, only 1) would have a college education
1 would own a computer

Cijeli tekst na: http://www.snopes.com/science/stats/populate.asp
[ Rumpletstilskin @ 30.09.2009. 13:03 ] @
Citat:
Takođe, svako ko ima hranu u frižideru, odeću na sebi, krov nad glavom i krevet za spavanje - bogatiji je od 75 odsto stanovnika na zemlji.
A oni koji imaju račun u banci i malo novca u novčaniku - pripadaju dobrostojećoj grupi koju čini samo osam procenata stanovništva na celoj planeti.
Mislim da su ove dve stavke presudne za stavljanje zivota u Srbiji u globalnu perspektivu.

Kome je u zivotu sve u parama (da ne citiram sad temu sa ESa) moze da baci pogled i na http://www.globalrichlist.com/

2003. je objavljen rezultat dvogodisnjeg istrazivanja i najvise ljudi koji sebe smatraju srecnim ima... Nigerija.

Nije se od tad bogznasta promenilo, ali evo i ilustracije iz 2008:



Vise o tome na
http://www.newscientist.com/ar...-the-pursuit-of-happiness.html
http://www.newscientist.com/ar...-becoming-a-happier-place.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/3157570.stm
[ Ivan Dimkovic @ 30.09.2009. 13:35 ] @
Citat:

Mislim da su ove dve stavke presudne za stavljanje zivota u Srbiji u globalnu perspektivu.


Problem je sto "globalna perspektiva" ne cini previse koristan podatak - da li znas nekog ko se ravna po 'globalnom proseku' ?

Bitno je orkuzenje - bas kao sto ako imas platu od 1000 EUR a svi oko tebe imaju 100 EUR, ti se osecas bogato - a ako oko tebe svi imaju 5000 EUR ti se osecas siromasno, isto vazi i za sve ostalo - ljudi se porede sa komsilukom i regionalnom okolinom. Ne porede se sa drugim kontinentima.

Tako da, ako bi smo Srbiju presadili u sub-saharsku Afriku bilo bi tacno da smo izuzetno bogati i sposobni - medjutim Srbija nije u sub-saharskoj Africi, vec u Evropi - gde nije nista narocito bogata a ni sposobna.

A sto se individualne srece tice - to je tek rastegljiv pojam koji ne korelise ni sa bogatstvom ni sa edukacijom. Medjutim to ne znaci da su ekonomska moc i nivo edukacije nebitni parametri.

[ Rumpletstilskin @ 30.09.2009. 13:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Problem je sto "globalna perspektiva" ne cini previse koristan podatak - da li znas nekog ko se ravna po 'globalnom proseku' ?

Ako mene pitas, niko ne bi trebao da se ravna po "proseku" - uvek moze vise, lepse, bolje, plavlje :D

Problem je, kao sto je xx puta elaborirano u yy tema, sto Pera Srbin (pod uslovom da uopste ima pasos) nije makao dalje od grckog mora ili salama-sopinga u madjarskoj, a poseta familiji u francuskoj ili norveskoj je vec teska egzotika. U takvoj konfiguraciji nije problem istom Peri servirati kako ga svet, cija, masoni i vanzemljaci mrze i sputavaju u realizaciji njegovih potencijala i pursuit of hapiness dok on ljusti lozu ispred zadruge a njiva zaparlozena.

Imas pijacu vodu na mali pokret zglobom? I krov nad glavom? I lekara na par kilometara? A sedis u kladzi i kukas kako nema para i kako se tesko zivi? Nece biti da su krivi drugi...

Mala ilustracija: ortak se ozenio indijkom i pre par meseci su njeni matorci dosli da vide odakle je zet. Izmedju ostalog odveli su ih na Zlatibor gde ljudi ocima nisu verovali kad su videli kako se pije voda direkt iz potoka (prosecnoj reci u indiji nije preporucljivo prilaziti na manje od 20 metara).
[ kelja @ 01.10.2009. 16:45 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Evo, gruba računica gde ne bih voleo da sam rođen a još manje da živim

Kina 1.400.000.000
Rusija 150.000.000
Indonezija 230,000,000
Afrika1,000,000,000
Južna amerika 570.000.000
Indija 1,200,000,000
Bliski istok 350.000.000

Kad saberem i podelim sa ukupnim brojem, dodjem do podatka da cca 72% populacije u globalu živi podosta lošije od nas.

Kažem, gruba računica ... al dodje mu na to


Ha, ha, ha, ovo bi moglo odlicno da posluzi u kampanji vladajucih stranaka za naredne izbore. Slogan bi mogao da bude: "Nije tako lose kao sto bi moglo da bude, misevi!".

Ako se Saper i Krstic docepaju ovoga, obavezno trazi deo honorara, Zorane.
[ Zoran Rodic @ 01.10.2009. 21:00 ] @
Ha ha ha, vidiš ... budućnost je ispred mene

Ma vidi, meni u kancelariji na ormanu zalepljeno ''THINK POSITIVE'' ... tako da, ja sam ti večiti optimista i sve nekako gledam sa vedrije strane ...

Nego, on topic ... jutros se budim, .... palim TV , odlazim u WC ... stojim iznad ''glasačke kutije'' i slušam kako je one na Sumatri opet drmno neki Merkalije.
I eto, ja srećan idem iz kuće ... ne dira me Merkalije, Cunami i ostala bratija .... :) ... svi smo na broju, krov iznad glave ...

uostalom, pogledaj mi potpis :)
[ Kovacevic Vladimir @ 01.10.2009. 23:21 ] @
I optimizam ima svoje vremensko trajanje, odnosno različito tumačenje...vremenom.

Ona čuvena poluprazna i polupuna čaša ima smisla ako se izjašnjavamo na osnovu neke prirodne urođene karakteristike ličnosti bla, bla, bla...

Ali, ako sam ja 80.-tih godina P.V. imao punu čašu (čitaj: 1000 DM platu i 1500 DM honorara), onda će mi čaša uvek biti poluprazna.

Onaj ko nije nikada imao punu čašu, tome je uvek čaša polupuna i nada se da će je nekada i napuniti.

Gledati u one nabrojane zemlje može biti razumljivo gledište, kada bi mogli da zaboravimo gde smo nekada bili u odnosu na bliže okruženje

Pozdrav

[ dejanet @ 02.10.2009. 00:11 ] @
Ako okolina loše živi, ne može nikom da bude dobro, ma koliku platu imao..
[ karadima @ 02.10.2009. 08:31 ] @
Cek cek ... jel neko od vas ziveo u Rusiji ikad? jel znate kako se tamo zivi ili to samo pricate na osnovu rekla kazala informacija?

U Rusiji se zivi ekstra, sve sto treba je da imas mozga. Naravno da sirotinja ne zivi dobro , ali takav je sistem, nije to Svedska. Iskreno , rusi zive relativno isto kao i mi ovde samo sto je dosta vise ljudi. Pa jel znate kako njima funkcionise metro? ide na minut i po tacno , sa jednom kartom mozes da se vozis ceo dan. sve u mermeru, i lusterima sa kristalima... A gde je nama metro? u planu , mozda ce ga naprave a verovatno ne.


Mozda sam malo otisao u off sa metroom :)

[ jericho1405 @ 02.10.2009. 08:39 ] @
Citat:
karadima: U Rusiji se zivi ekstra, sve sto treba je da imas mozga. Naravno da sirotinja ne zivi dobro , ali takav je sistem, nije to Svedska.

Tako je, u Rusiji svi zive dobro osim sirotinje. Good point.
[ deerbeer @ 02.10.2009. 08:48 ] @
Nisam bio u Rusiji, ali prijatelj koji je ziveo tamo mi je rekao da prosecni Rusi zive sasvim pristojno, tj. da dobra srednja klasa itekako postoji.
Sigurno su nekima ostale predrasude iz 90-tih godina kad se sssr raspala ,
kad su ziveli od pomoci i bili na ivici bede a tajkuni se enormno bogatili ..

[ Zoran Rodic @ 02.10.2009. 12:46 ] @
Nisam ni ja bio u Rusiji, ali znam da u Srbiji nema travnatih aerodroma na koje sleću antonovi sa drvenim klupama u kojima seljanke prevoze ćurke.

Još manje se raja vozi na krovu vagona, niti pere veš na dunavskom keju :)
[ Kovacevic Vladimir @ 02.10.2009. 13:27 ] @
Čoveku je u prirodi da uvek pronalazi niže tačke/nivoe, kako bi imao potvrdu da se on nalazi na visini

I primera bi bilo u nedogled, ako je poređenje utvrđeno kao princip.
Ali, život se ne bazira na tom prostom principu, jer bi onda uvek živeli na modelu zamena teza/činjenica.
I bili srećni, kada znamo da ima puno nesrećnih.

Slažem se da ima momenata, kada se i tako može razmišljati, ali onda najčešće funkcioniše odbrambeni mehanizam.


Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 05.10.2009. 12:26 ] @
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=62390

Citat:
Program UN za razvoj objavio je godišnju listu zemalja čiji redosled ukazuje koje su zemlje najbolje za život, a koje najgore, pre svega, prema životnom standardu u tim zemljama, obrazovanju i dužini života njihovog stanovništva.

...

Srbija se ove godine našla na 67. mestu. Njeni najbliži susedi se nalaze uglavnom na istom delu liste - Bugarska je 61, Rumunija 63, Crna Gora 65, Albanija 70, Makedonija 72, a Bosna i Hercegovina 76. na listi.
Ima i onih koji su znatno bolje rangirane na ovoj listi UN. To je, pre svega, Grčka koja se nalazi na 25. mestu, zatim Slovenija kao 29. zemlja po uslovima za život, Češka koja je 36, Slovačka 42, Mađarska 43. i Hrvatska 45.
Da ni mnogim velikim silama nije lako da u svemu budu najbolje pokazuje činjenica da je Rusija 71. na ovoj listi, Kina 92. i Indija na 134. mestu, pogotovo ako se zna da je Kuba zauzela 51. mesto liste od 182 zemlje.



Evo, i ova tabela pokazuje da sam u pravu sa procenom po pitanju kine, rusije, ... indije, jelte ... :)

Nadam se da je sad jasnije šta sam hteo reći :)
[ Ivan Dimkovic @ 05.10.2009. 12:36 ] @
Yep da, u Rusiji zive fenomenalno... isao ja da pokupim (testiram/eventualno zaposlim) neke ruske programere pre par godina i pitaju me oni koliko se tamo gde treba da rade trosi plate na hranu?

Ja im kazem "negde oko 10%-15% plate"

Ljudi me gledaju i ne veruju, mislili da je blize 70-80% - kao idemo bre odma' :)

Da.. odlicno se zivi u Rusiji - kako bese, ako si sposoban i snalazljiv. Jedino ubija to to sto je statisticka distribucija populacije takva da vecina nisu "sposobni i snalazljivi" pa se tako jako lepo dolazi do prave cifre ko dobro zivi a ko ne koja jako lepo korespondira sa tim UN indeksom.

Otkricu vam tajnu - i u Burkini Faso se zivi odlicno ako si sposoban i snalazljiv, a vrlo verovatno i u Severnoj Koreji ... tako da, nema problema uopste nigde - samo trebate biti... sposobni i snalazljivi, a ovi ostali i ovako i onako treba da crknu, jel da :)

Jos jedna nezgodna stvar je kada oni koji nisu "sposobni i snalazljivi" dodju do neke puske, recimo... pa krenu da predupredjuju svoju nesposobnost i nesnalazljivost... ili kad krenu da vas reketiraju, posto ste vi "sposobni i snalazljivi" a vlast ne moze da vas stiti od reketa, jer nema dovoljno "sposobnih i snalazljivih"... Nezgodno.

Isto vazi i za USA - gde je imperativ biti sposoban i snalazljiv. Odlicno, nema problema - jedino kada se svi oni ostali (a njih ima ne tako malo) dodju do pusketine, a mogu... onda vam preporucuju da ne idete po "losim delovima grada", kako vas oni "nesposobni i nesnalazljivi" ne bi roknuli jer, oni vas ne vole jer ste uspeli u "americkom snu" :)
[ tt tt @ 05.10.2009. 14:07 ] @
Nekad nije lose ni imati malo srece, gdje god da zivis.
[ Srđan Pavlović @ 05.10.2009. 16:37 ] @
Zasto malo? Dobro je imati puno srece :)
[ Mobtel @ 06.10.2009. 14:04 ] @
Bolje ziveti ceo zivot bogat nego 2 dana kao siroma...alan ford...
[ sasa_vidic @ 07.10.2009. 09:03 ] @
Tata, a šta je to sunce?
---To je sine žuta lopta na nebu koja nam daje toplotu i život.

Tata, tata, a šta je to more?
---To je sine velika slana voda , negde tamo daleko.

Tata, a tata, a šta je to...
---E sine, batali, jel znaš ti koja je cenzura interneta u Kini.
************************************************

Otprilike tako bi išao spin.
[ karadima @ 07.10.2009. 09:49 ] @
@Dimkovic
@Rodic

Vas dvojica stalno nesto filozofirate.

Zorane, to sa tim avionima sto slecu na livade i pranjem vesa na "dunavskom keju" ja u Rusiji nisam video. Ako te bas interesuje, Moskva ima 3 aerodroma koji su jedno 6 puta veci od naseg dragog "Nikole Tesle", avio prevoz im je drasticno jeftiniji od nasega dragog JAT-a, postoje i Low cost kompanije koje prevoze za male pare gde hoces. Kad sam rekao da u rusiji zive dobro oni koji nisu sirotinja i ko ima mozga vi ste to preokrenuli i protumacili kako je vama odgovaralo da napravite crnjak od toga. U rusiji mozes fino da zivis sa normalnim poslom. Moj otac je radio kao sef magacina u nekoj prodaji autodelova a zena mu radi kao krojacica i ziveli su sasvim normalno. Kad sam isao letos tamo nisam video da pate od gladi , cak sta vise frizider im je bio drasticno puniji od mog u Beogradu, klopa po restoranima je sasvim prihvatljiva, prevoz im nije skup, benzin kosta 45 dinara , dizel 35 a plin 25... a plate su im otprilike kao i kod nas u beogradu od 300 dolara pa na vise , zavisi od posla. U Moskvi ima ljudi koji rade i za 2k dolara i vise.

Sto se tice automobila , uglavnom se voze novi automobili, od starih samo lade i volge. Nisam video ni jednog golfa keca, dvojku, fiestu staru, korsu staru... to tamo nema. ili bar ima u veoma maloj kolicini tako da se skoro ni ne primecuju.

Dimke, to sto si ti nasao nekih par programera koji su se zapanjili sto ti u nemackoj placas 15% na hranu, jesu li se zapitali da li je mozda puno sto dajes 50% tvoje plate na stan? Ili zivis tamo za dzabe? I to je veoma izdvojen slucaj sto si ti naveo ... kad budes stupio u kontakt sa preko 100 rusa i ako od tih 100 rusa bar 65% njih kaze da im je tamo lose e onda cu da i verujem da to sto ti pricas ima logike i da je istinito. ovako samo iznosis neke misli koje nisu potkrepljene nikakvim cinjenicama vec pukim nagadjanjem na osnovu 3 coveka sa kojima si pricao.

Zorane, taj tvoj izvestaj UN-a mozes da metes u neku fasciklu i da im ga vratis. Naravno da su zemlje tipa Kina, Rusija i Indija po njima veoma lose za zivot ... mozda zato sto su velicine kao 3 evrope (svaka) i sto imaju neki odredjeni procenat (otprilike 30%) zemlje gde su uslovi za zivot veoma losi zbog mozda geografskog polozaa, klime, whatever. I onda se pojavi neki baja iz UN i prospe neke cifre u procentima i kao on je pametan , a ti pojedes to sto ti on servirao i mislis da je to istina samo zato sto je on iz UN-a. Daj , molim te izadji sa nekim malo jacim cinjenicama. Po vama se najbolje zivi u Svedskoj, Francuskoj , Nemackoj , Americi i sl. To je sve mozda. Moj drugar zivi u Kanadi, radi 3 posla , ali zato vozi Krajslera CL300 (valjda se tako zove, neka limunzina je u pitanju) , ima svoj stan, i recimo to je sve. U kreditu je do guse, duzan je kao Grcka i radice do kraja zivota da otplati te kredite sto ima. Ali to je takav sistem tamo i on je zadovoljan sa svojim zivotom. Verovatno je zadovoljan isto kao sto je i zadovoljan neki crnac u africi koji nije video nista sto radi na baterije a kamo li na struju sa svojim drvenim kompljem i zivotom lovca na antilope. To je sve stvar licnosti. Meni se svidja ovde gde zivim i ne bih odlazio nigde odavde.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2009. 10:00 ] @
Citat:

Dimke, to sto si ti nasao nekih par programera koji su se zapanjili sto ti u nemackoj placas 15% na hranu, jesu li se zapitali da li je mozda puno sto dajes 50% tvoje plate na stan? Ili zivis tamo za dzabe? I to je veoma izdvojen slucaj sto si ti naveo ... kad budes stupio u kontakt sa preko 100 rusa i ako od tih 100 rusa bar 65% njih kaze da im je tamo lose e onda cu da i verujem da to sto ti pricas ima logike i da je istinito. ovako samo iznosis neke misli koje nisu potkrepljene nikakvim cinjenicama vec pukim nagadjanjem na osnovu 3 coveka sa kojima si pricao.


50% plate na stan? Pa to bi znacilo da zivim u nekom 300 kvm ludilu sa zlatnim slavnimama, poslednji put kada sam gledao moji troskovi za stan su oko ~20% plate... A sta, u Rusiji su stanovi dzabe? Nesto ne bih rekao Ili mislis da ako nasledis stan od babe da ga svi nasledjuju, i da svaka porodica ima 1 do 2-je dece :)

Eto ti cinjenica onaj UN papir - ljudi radili istrazivanje, dobro - mozemo i njih da proglasimo budalama - u Rusiji se dobro zivi, i tacka... jest da su im svi merljivi parametri losi, ali to je sve bshit ;-)

A kako si ti dosao do tvog zakljucka, da nisi ti mozda sondirao 50% ruske populacije pa mozes da dodjes nama da kazes da lupamo gluposti? :)

Mozes misliti, divljacki kapitalizam mancesterskog tipa, pravna drzava na nuli - bolje ti je da platis reket nego da ocekujes da ce drzava i zakon da ti stiti firmu od krimosa, sve je na prodaju, plate tek na nivou da te prehrane i eventualno nesto malo da pretekne, neizvesnost svaki dan zbog ogromnih skokova i padova ekonomije... i super zemlja za zivot...

Nesto se tu ne slaze... ali dobro, lepa je priroda u Sibiru, jedino hebe sto vecina populacije ne zivi tamo ;-)

Citat:

. Moj drugar zivi u Kanadi, radi 3 posla , ali zato vozi Krajslera CL300 (valjda se tako zove, neka limunzina je u pitanju) , ima svoj stan, i recimo to je sve. U kreditu je do guse,


A u Rusiji, nema kredita, niko nije u njima? I kamate su jos manje? :-) Vidis, moj kolega Rus mi objasnjava kako su skocile cene nekretnina da normalan covek mora da rmba ceo zivot i da otplacuje kredit sa 2 plate.

A da... u Rusiji je stan dzabe, dobijes ga od mame i tate. Po defaultu.
[ karadima @ 07.10.2009. 10:10 ] @
Pa ja nisam sondirao 50% ruske populacije ali sam za razliku od ljudi koji pricaju o zivotu u Rusiji ipak bio tamo i video kako se zivi. A i moj cale je tamo ziveo 18 godina tako da ne pricam napamet.

Izvini za 50% plate na stan, to sam lupio posto ne znam kolika je tvoja plata... mozes li nam reci bar koliko placas stan ako nije tajna :)

I ne mislim da u Rusiji stanovi kostaju dzabe ali se tamo za razliku od ovde gradi i prodaju se stanovi vise nego kod nas u Srbiji, a jedan jednosoban stan u Kalugi kosta oko 35000 dolara za oko 40 kvadrata sto mozes reci i nije mnogo zar ne?

[ Rumpletstilskin @ 07.10.2009. 10:22 ] @
Citat:
karadima:I ne mislim da u Rusiji stanovi kostaju dzabe ali se tamo za razliku od ovde gradi i prodaju se stanovi vise nego kod nas u Srbiji, a jedan jednosoban stan u Kalugi kosta oko 35000 dolara za oko 40 kvadrata sto mozes reci i nije mnogo zar ne?
Pa ono nije da nije, i u Boru mozes da kupis dvosoban stan za 10k ojra, al sto rece moj kolega "jeste, al ajd ti zivi u Boru"...

A evo jos malo mrske kapitalisticke propagande: Moskva treci najskuplji grad na svetu
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2009. 11:22 ] @
Citat:

Pa ja nisam sondirao 50% ruske populacije ali sam za razliku od ljudi koji pricaju o zivotu u Rusiji ipak bio tamo i video kako se zivi. A i moj cale je tamo ziveo 18 godina tako da ne pricam napamet.


Pa bio sam i ja u Rusiji i u Jermeniji... ne pricam na pamet, ono pricao sa ljudima.

Zale se na ogromne kamate u bankama i kako su obicni ljudi zaduzeni do guse. Nesto bas zvuci kao ta prica o zapadu, samo sto u Rusiji imas qurcinu od prava kao radnik, imas qrcinu prava pred drzavom, svaki nasilnik mafijas moze da ti reketira firmu itd...

Ispada da imas sve lose "sa zapada" - ogromne kamate, beskrupulozne poslodavce + sve najgore iz dzungle: zakon jaceg, apsolutnu korupciju u svim sverama drustva, rekete (ako si preduzetnik)... odlican mix, pokupili su sve sto valja ;-)

Citat:

Izvini za 50% plate na stan, to sam lupio posto ne znam kolika je tvoja plata... mozes li nam reci bar koliko placas stan ako nije tajna :)


:-)

Citat:

I ne mislim da u Rusiji stanovi kostaju dzabe ali se tamo za razliku od ovde gradi i prodaju se stanovi vise nego kod nas u Srbiji, a jedan jednosoban stan u Kalugi kosta oko 35000 dolara za oko 40 kvadrata sto mozes reci i nije mnogo zar ne?


Lepo ti covek rece za Bor - $40K nije mnogo ako imas platu ko u DE ili USA, ali nisam siguran da je prosecna plata u Kalugi + kamata u banci na kredit nesto sto bih nazvao laganicom za kupovinu stana... nesto mi se cini da prosecna familija mora da rmba vise decenija kako bi ga otplatila i da za to trosi ogromnu vecinu svojih likvidnih sredstava ;-)
[ Zoran Rodic @ 07.10.2009. 11:46 ] @
Citat:
karadima:Zorane, to sa tim avionima sto slecu na livade i pranjem vesa na "dunavskom keju" ja u Rusiji nisam video.


Ovi se kupaju ... a 200m niže žene peru veš.



Sad je valjda lakše da zaključiš na koga sam mislio :)


A što se tiče aerodroma ... nabodi nekog ko je radio za Energoprojekt ili Napred, da ti ispriča ... dogodovštine širom rusije :)
Ako nabodem neki skener, okačiću fotku :)
[ sasa_vidic @ 07.10.2009. 13:30 ] @
A može i ovako....

*****************************************************
Tata, a šta je to sunce?
---To je sine žuta lopta na nebu koja nam daje toplotu i život.

Tata, tata, a šta je to more?
---To je sine velika slana voda , negde tamo daleko.

Tata, a tata, a šta je to...
---E sine, batali, jel znaš ti da se Indijci peru u reci, a žene 200 metara naniže peru veš.

******************************************************

Mislim stvarno, šta ti upoređuješ...I pre 1000 godina su to radili, i nadam se i za 1000 godina.
Jednostavno su takvi, shvataš... I svesni su sebe i ko su i šta su.

A što se tiče:


Citat:

A što se tiče aerodroma ... nabodi nekog ko je radio za Energoprojekt ili Napred, da ti ispriča ... dogodovštine širom rusije :)
Ako nabodem neki skener, okačiću fotku :)



Prošetaj i provozaj kola malo po Srbiji , radi malo po Srbiji, ali radi, pa dođi pa nam ispričaj ti tvoje dogodovštine...

Pametni ljudi kažu: Pazi sa kim se upoređuješ.

Koju priču ti hoćeš da prodaš, nije mi baš najjasnije.


[ sasa_vidic @ 07.10.2009. 14:04 ] @
I vidi.
Sam naslov koji si postavio govori o tome šta zaista misliš.

Pravi naslov bi bio ---Paaaa, i nije nam toliko loše koliko NAM SE ČINI---

a umesto toga tvoja podsvest kaže---Paaaa, i nije nam toliko loše KOLIKO JESTE----kako si i naslovio temu.

Sam sebe teraš u kontradikciju.
[ Zoran Rodic @ 07.10.2009. 18:25 ] @
Citat:
sasa_vidic:Sam naslov koji si postavio govori o tome šta zaista misliš.


Zamisli koincidenciju slučajnosti ... kako mi se omaklo da napišem šta sam mislio .... da mi je znati :)


Citat:
Pravi naslov bi bio ---Paaaa, i nije nam toliko loše koliko NAM SE ČINI---

a umesto toga tvoja podsvest kaže---Paaaa, i nije nam toliko loše KOLIKO JESTE----kako si i naslovio temu.

Sam sebe teraš u kontradikciju.


A da ti malo pročitaš šta ja pišem a šta ti umišljaš šta ja pišem?


Izgleda da moram polako

Dakle, nama jeste loše i nije nam dobro, ali nam nije loše koliko jeste loše većini na ovoj planeti
U prevodu, nalazimo se na vrhu tj. u prvoj trećini onih kojima je u odnosu na ostatak od 2/3 dobro
Iii da prevedem na srpski, i nije nam toliko loše koliko jeste.

Jel sad jasnije? :)
[ musicmaster @ 10.10.2009. 01:09 ] @
@ X-Files
Citat:
Bio je jednom neki tekst u obliku kolumne koji je izlazio nedeljom na prvoj unutrašnjoj stranici Novosti (autor neki Vuković). U tekstu je svetska populacija aproksimovana na 100 ljudi, pa je onda statistički sagledano nekoliko aspekata, tipa: crni, beli, žuti; gladni, siti; pismeni, nepismeni; kao i drugi zanimljivi uglovi gledanja, koji u principu imaju nekakvu vezu s kvalitetom života u sadašnjem vremenu.

Sećam se da nas je sama činjenica da znamo da čitamo/pišemo i imamo mogućnost da ujutro kupimo i pročitamo novine - stavljala na sam vrh 'kvaliteta' življenja ;) ... pri čemu je bilo vrlo uočljivo da je 'kvalitet' vrlo skoncentrisan na 'odabrane' lokacije.

(Ako neko eventualno ima taj članak, zamolio bih da ga postavi screenshot).


http://www.miniature-earth.com/

Mislim da je ovaj projekat baš to što ti treba.
Ako ne i bolje (mala video prezentacija).

Čim izaberete željeni jezik video klip kreće.
Ja sam se posle gledanja malo češkao po mojoj dragoj glavi ....
[ Srđan Pavlović @ 10.10.2009. 01:39 ] @
Da bi definisao (na nekoj globalnoj skali, sto ti zelis)
koliko je nama dobro / lose, moras prvo definisati jasne
kriterijume i izraziti u nekim merljivim jedinicama one
stavke na kojima treba da se procenjuju svi.

Mada, uvek se postavlja pitanje smisla ovakvog
sagledavanja stvari, jer ja uglavnom reagujem na
faktore iz bliskog okruzenja i tu ocenjujem nesto
kao dobro ili lose, a Indijanci, Busmani, itd. - o njima
nekako ne razmisljam mnogo, da ne kazem - nisu
mu na kraj pameti kada procenjujem u koliko sam
dobroj / losoj poziciji :)

Radi se samo o "Startnoj poziciji", a koliko je nekome
dobro ili lose je subjektivna stvar, bez obzira na razlicite
objektivne uslove zivota.
[ musicmaster @ 10.10.2009. 02:07 ] @
Citat:

....
Mada, uvek se postavlja pitanje smisla ovakvog
sagledavanja stvari, jer ja uglavnom reagujem na
faktore iz bliskog okruzenja i tu ocenjujem nesto
kao dobro ili lose, a Indijanci, Busmani, itd.- o njima
nekako ne razmisljam mnogo, da ne kazem - nisu
mu na kraj pameti kada procenjujem u koliko sam
dobroj / losoj poziciji :)
...


Ja ni turke ne računam..
Kamoli veći deo Afrike, Azije, a i severne Amerike i tako dalje..

..dok Brazila, nekako se uvek setim kada se zapitam, 'di smo ja i moj standard u celoj priči.. ?
[ Zoran Rodic @ 10.10.2009. 06:10 ] @
A sad, volej u glavu :)

Citat:
Prosečan građanin Srbije sa mesečnom neto platom od 420 evra, kolika je bila u junu, spada u 14,08 odsto najbogatijih ljudi na svetu, računica je sajta www.globalrichlist.com, koji se bavi istraživanjem svetskog bogatstva. Prema toj računici, prosečan Srbin, koji u realnosti živi od danas do sutra i jedva skupi za mesečnu potrošačku korpu, bogatiji je od 85 odsto svetskog stanovništva.

Ovaj tekst je iz juna 2008

Istrazivanje Svetske banke
http://www.globalrichlist.com ... evo pa probajte
[ Kovacevic Vladimir @ 10.10.2009. 08:17 ] @
Odgovor će se naći negde na nivou opšte konstatacije, koji će početi sa: "Paaaa..."

I nije ga lako definisati, jer ako gledamo Statistiku, ona je rađena na osnovu parametara za svaku Državu po jednakim stavkama i daje jedan rezultat, numeru, tabelu...
U okviru jedne jedinice (Države) ima različitosti, npr. sever Italije (razvijen) i jug (nerazvijen), Montenegro - sever (nerazvijen) i Primorje (razvijeno) etc.
Gradovi - razvijeni, sela primitivna...i da ne razvijam dalje i nabrajam faktore, koji bitnije i manje bitno utiču na ocenu kvaliteta života.


Citat:
Srđan Pavlović: Mada, uvek se postavlja pitanje smisla ovakvog
sagledavanja stvari, jer ja uglavnom reagujem na faktore iz bliskog okruzenja i tu ocenjujem nesto kao dobro ili lose


@Zorane,jasno mi je šta si hteo da kažeš, pogotovo posle onog "voleja u glavu..." ali po tom istraživanju Svetske banke i poziciji u tabeli, mi bi mogli komotno da stanemo sa svim reformama i opušteno živimo u "debelom 'ladu ispod oraha", a Vlasta da šalje poštom svako kvartalno građanstvu izveštaj Svetske banke, kao dokaz opšteg blagostanja i standarda...
Ali je pitanje: u odnosu na koga smo bogati ?!

Možda bi mogli da otvorimo novu Temu (da ide paralelno sa ovom) naslovljenu...Koliko smo zaduženi kao Država?
Pa bi onda shvatili da tih 42o € i nije naše

Pozdrav





[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 10.10.2009. u 11:43 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 10.10.2009. 12:21 ] @
Citat:
Prosečan građanin Srbije sa mesečnom neto platom od 420 evra...


Ok, mescno primanje novca moze biti jedan od kriterijuma na osnovu kojih ces
da pravis neku globalnu skalu, ali pazi - 420 evra mesecno je samo JEDAN faktor koji
moze da utice na kvalitet necijeg zivota posmatran iz ugla njega samog, a tu moze biti jos
mnogo faktora. Recimo ja ovde primam 450 evra, a neki lik iz WallStreet-a prima sta znam
20.000 evra, ali moja garsonjera kosta 80e mesecno, a njegov stan 8000 mesecno, recimo.

Ovo je samo banalan primer - ali samo mesecno primanje novca nije gotovo nikakav pokazatelj
stvarnog kvaliteta necijeg zivota, ako se ne dovede u vezu sa jos mnogo ostalih faktora
koji odredjuju kvalitet zivota.


Citat:
A sad, volej u glavu :)


Onda jedan gol kroz noge ;)
[ Srđan Pavlović @ 10.10.2009. 12:26 ] @
I samo da dodam - tvoja sintagma iz naslova teme "toliko lose"
je prilicno ne podlozna diskusiji jer nije definisano sta je sve to
sto bi nekoga moglo da ucini srecnim ili nesrecnim.

Vidim iz tvojih postova da si uglavnom mislio na primanja u novcu,
ali ja mislim da vrlo bitnu ulogu pored toga igraju neki uslovi zivota
u okruzenju, i medjusobni odnos ljudi u nekom okruzenju.

Zato je to nesto sto se jedino moze posmatrati (koliko - toliko) na
nekom lokalnom nivou, a globalno nema mnogo smisla, bar u vezi sa
onim o cemu pricamo u temi.
[ Isak666 @ 10.10.2009. 12:39 ] @
Mozda i jeste 450 ojra prosecna plata u Soraba, ali oni tresu 3/4 na kiriju i hranu. Sto za dobar deo Evrope je puno.

A sto se tice poredjenja sa Afrikom, ne vidim svrhu. Poredimo se Luksemburgom, to je izazovnije.

[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 12:57 ] @
Kvalitet zivota je uvek subjektivna kategorija (nekom je bitnija cena piva od edukacije, recimo), ali postoje neki objektivni parametri koji jesu prihvaceni kao merilo kvaliteta zivota.

Na primer:

- Nivo infrastrukture (sanitacija, cista voda, pristup lekaru)
- Kvalitet i dosupnost edukacije
- Cena osnovnih zivotnih potreba (hrana, voda, smestaj, racuni za struju/vodu...) u odnosu na prosecnu platu
- Ekonomski parametri (nezaposlenost, rast industrije, ...)

Na osnovu tih parametara se da steci objektivna slika o tome koliko je zivot u nekoj zemlji kvalitetan.

Da li je to u korelaciji sa srecom? Naravno da nije, imas nekog depresivca koji je na dopu u Norveskoj, gde svi ostali parametri kazu da je super... Tu su i klimatski faktori, kolicina sunca, .... i jos milion drugih stvari.

Opet, to ne znaci da ne mozemo sondirati neke parametre i donositi odredjene zakljucke.
[ Srđan Pavlović @ 10.10.2009. 13:11 ] @
Neki (ispravan) zakljucak mozda moze da se donese, ali
ako se objektivizira sta je to necija "sreca" na neki nacin, i ako se ukljuce
ti tvoji pobrojani, i jos neki parametri koji odredjuju kvalitet zivota.

Drugacije, mislim da ne.
[ Horvat @ 10.10.2009. 13:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
- Cena osnovnih zivotnih potreba (hrana, voda, smestaj, racuni za struju/vodu...) u odnosu na prosecnu platu


Citat:
Prosečna mesečna
potrošnja po domaćinstvu
drugi kvartal 2009.
40298 dinara

Citat:
Prosečna zarada
avgust 2009.
Ukupno
bruto: 43597 dinara
neto: 31338 dinara


[izvor]

[odakle vama cifra od 420 evi?!!]
[ Kovacevic Vladimir @ 10.10.2009. 20:09 ] @
Da malo proširim temu, jer ako sledimo statistiku, koja ne obuhvata subjektivne faktore, onda ćemo stati na 1:1 (bio jedan gol iz voleja i jedan kroz noge )

Naime, da uvrstimo apsurd, kao "kategoriju"...

Apsurd vidimo u činjenici da je milion nezaposlenih, na hiljade gnevnih štrajkača svakodnevo na ulici, da je veliki broj na granici siromaštva, a sve na TV-u...

Nekako mi slika i ton nisu u skladu.

Dobro odeveni, "punački", sa farbanim frizurama, mobilnim tel. po 1 din. (skuplja varijanta), šminka...a nemaju platu već godinama, mesecima...
Znam i neke socijalne slučajeve, koji dolaze na Pošt. šalter - taxijem, u džepu Marlboro.
Na Birou za nezaposlene - evidentirani, a rade na crno, još iz vremena kada su posao imali
Zapravo, dobro isplaniran radni dan, po principu: najbolje je kada ti drugi posao donese više prihoda nego prvi
Ako tome dodamo činjenicu da svako ima nekog svog u selu, pa se tamo "grebe" ili nekog u inostranstvu, koji "upumpava", onda ipak moramo konstatovati da " i nije tako loše, kao što nam se čini...".
Uzgred, i neka vest bila na TV-u o štednji našeg građanstva što u Bankama, što u slamaricama (neke milijarde € ?!).

Pozdrav
[ a1200 @ 10.10.2009. 21:19 ] @
Citat:
Jedemo najmanje mesa u Evropi
Autor: B. Krivokapić | Foto: beta | 10.10.2009. - 22:00
Jedemo najmanje mesa u Evropi

Verovali ili ne, u zemlji roštilja i „jagnjećih brigada“ jede se najmanje mesa u Evropi. Prema anketi sprovedenoj u preko 97 odsto domaćinstava, svaki građanin Srbije tokom 2008. u proseku je pojeo 44 kilograma mesa i ribe, što je 7,4 odsto manje nego 2007. i skoro dvostruko manje od proseka zemalja EU koji iznosi 86 kilograma.

Pre petnaestak godina potrošnja mesa po stanovniku iznosila je 68 kilograma godišnje. U 2008. pojeli smo znatno manje. Čak i kada mesu dodamo mesne prerađevine, ukupna utrošena količina jedva da prelazi 60 kilograma. Po potrošnji mesa Srbija je na samom dnu evropske lestvice, a iza nas je samo Albanija.

Na pad potrošnje najviše su uticale visoke maloprodajne cene (meso je u Srbiji najskuplje u regionu) i katastrofalno stanje u stočarstvu. Prema podacima Grupacije Privredne komore Srbije za klaničnu industriju, u Srbiji se godišnje proizvede 450.000 tona, što je za oko 200.000 tona manje u odnosu na 1990. godinu. Godišnji pad stočnog fonda je od 1,5 do dva odsto, a Vojislav Stanković, stručni saradnik PK Srbije, kaže da je od raspada SFRJ stočni fond u Srbiji smanjen za više od 50 odsto. Najkritičnije je u svinjarstvu gde trenutno imamo svega 240.000 priplodnih krmača, što je posledica činjenice da smo pre tri godine, od 800.000 krmača i nazimaca, zaklali više od 350.000.

Po rečima Stankovića, srpska poljoprivreda je krajnje ekstenzivna jer od 6,5 milijardi dolara, koliko iznosi ukupna vrednost poljoprivredne proizvodnje, svega dve milijarde otpada na stočarstvo. Po broju grla na hektar setvenih površina (svega 0,3) daleko smo od evropskog proseka (0,98), a lošiji čak i od zemalja gde poljoprivreda nije tradicionalna delatnost, kao što je Grčka.
Da se situacija dodatno pogoršava, vidi se i iz poređenja kupovne moći prosečne plate ovog i prošlog leta. U odnosu na jul 2008, jula ove godine sa prosečno zaradom mogli smo da kupimo znatno manje mleka i jaja i za oko šest odsto manje svinjskog mesa. Građani razvijenih evropskih zemalja za hranu i piće izdvajaju najviše 20 odsto kućnog budžeta, dok građani Srbije za iste proizvode često potroše i više od polovine mesečnih primanja.
Otuda se i naša trpeza bitno razlikuje od trpeze stanovnika EU. U odnosu na oko 300 kilograma povrća, koliko godišnje pojedu Evropljani, mi pojedemo svega 169 kilograma, i od toga najviše krompira. Iako smo zemlja sa voćarskom tradicijom, jedemo pet puta manje voća po stanovniku od proseka EU, a prednjačimo samo u potrošnji hleba i peciva – svaki naš građanin prošle godine je pojeo čak 110 kilograma ili tri puta više od evropskog proseka.



http://www.blic.rs/temadana.php?id=114937

Sad zam zasto ja najvishe trosim na hranu... valjda treba da budem srecan sto imam sta da trosim - pa u tom kontekstu - i nije nam tako loshe koliko jeste...
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 21:24 ] @
Pa trebas, gledaj globalno - ti spadas u 14% najbogatijih na svetu... ih bre, malo mesa... neki ne vide meso mesecima :-)

A i istrazivanja kazu da puno mesa stvara depresiju...

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8290632.stm

:)
[ a1200 @ 10.10.2009. 21:29 ] @
Citat:
She said: "What we do know is that a diet high in olive oil will enhance the amount of serotonin or brain transmitter available to you.

"Most anti-depression drugs work to keep more serotonin available in the brain."


Dobro je... barem krkam maslinovo ulje :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2009. 21:51 ] @
Svaki put kad se iznerviras sa svakodnevicom, a ti pomisli na one Induse... zamisli da si klinac bez roditelja i da su ti sprzili oci kiselinom kako bi mogao efikasnije da prosis... i ukapiras da nije tako lose ;-)

Citat:

Pre petnaestak godina potrošnja mesa po stanovniku iznosila je 68 kilograma godišnje. U 2008. pojeli smo znatno manje. Čak i kada mesu dodamo mesne prerađevine, ukupna utrošena količina jedva da prelazi 60 kilograma. Po potrošnji mesa Srbija je na samom dnu evropske lestvice, a iza nas je samo Albanija.


Kad prasici utihnu :-) Mislim da definitivno mora uskoro pasti neka velika privatizacija da se ovo stanje razresi :|
[ etjen @ 10.10.2009. 22:16 ] @
Citat:
Horvat[izvor]

[odakle vama cifra od 420 evi?!!]


to sam i ja hteo da pitam...
A i statistika je klasična glupost - mnogo otkriva a malo pokazuje :)

Čak i 350 Eura mi zvuči suviše optimistično... Mislim, gomila ljudi ima platu od 150 Eura a nekolicina od blizu 1000 i eto ti prosek, po meni,prosečna plata ne oslikava nikakvo realno stanje.
[ websurfer @ 10.10.2009. 23:39 ] @
Citat:
etjen
Mislim, gomila ljudi ima platu od 150 Eura a nekolicina od blizu 1000 i eto ti prosek, po meni,prosečna plata ne oslikava nikakvo realno stanje.


A ima i dosta ljudi koji ne rade i ne primaju platu uopste...
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2009. 12:08 ] @
Ima i dosta ljudi koji ne rade i primaju plate... :)
[ musicmaster @ 11.10.2009. 12:12 ] @
Ima dosta i onih koji rade i ne primaju plate.
Verovatno je to zbog onih koji ne rade i primaju plate.
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2009. 12:20 ] @
A sto bi neko radio a da ne prima platu? "Nada umire poslednja..." , ili?

Mozda bi i primali platu kada bi davali otkaz onima kod kojih rade za dz...
[ musicmaster @ 11.10.2009. 12:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A sto bi neko radio a da ne prima platu? "Nada umire poslednja..." , ili?


Čuj što? Pa zbog radnog staža!
To je smrt za familiju ako ti ne ide radni staž!!

Kako i od čega će da živi ako nema penziju kad ostari --**_?
I tako tome slične teorije-vodilje...

Mada, takvih slučajeva je sve manje i manje...
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2009. 12:42 ] @
Pa vidi, ljudi teze ka nekoj izvesnosti i sigurnosti, to je normalno.
Jedan od razloga stanja svesti kod nas i jeste permanentno osecanje
nesigurnosti i neizvesnosti kod vecine tokom vise godina, sto zna
prilicno da zamori... pogotovo kod naroda koji je u traznziciji iz sistema
koji je bio u ovo sad, i to tranziciji koja se desava na najgori moguci nacin.
[ etjen @ 11.10.2009. 16:12 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Ima i dosta ljudi koji ne rade i primaju plate... :)


e, ovo je ono što nas ubi, mada i kao što musicmaster reče ima i ljudi koji rade a ne primaju plate, kakva je to tek glupost...

verovatno će i nama jednog dana biti bolje, ali najpre moramo da promenimo što više tog zaostalog mentaliteta i to u svim granama života.

Neko je rekao da svi ili skoro svi imaju i nekog na selu pa dotiraju svoj budžet... Ok, a šta je sa onima koji nemaju? Evo ja prvi nemam...
Mislim, to kao, ''snaćićemo se mi'' i ''kakva SEKA, mi smo na to navikli'' te priče su mi užasne. Ljudi treba da promene sebe i da ne prihvataju više ono što im ne odgovara-da rade na crno, za bezobrazno male pare ili kao najgori primer, da rade mesecima, pa čak i godinama - bez plate!
[ fade @ 11.10.2009. 16:50 ] @
Meni par rodjaka radi u Rusiji.
Cinjenica je da je Moskva glavni grad, i ta ona ima te metroe itd, a kazu da ljudi izvan Rusije ne zive nista posebno
Bili su na par mesta po drzavi, i kazu da se zivi relativno isto ili losije nego kod nas.
Ne govorim na osnovu licnog iskustva, ali bih rekao da tih par gradova drze bogatstvo, manji se nekako slepaju, a ostatak ljudi sto zivi van tih naseobina i na zivi preterano dobro.
[ Zoran Rodic @ 11.10.2009. 17:19 ] @
Citat:
Isak666: Poredimo se Luksemburgom, to je izazovnije


Paaaa, kako da ti kažem ... iz postova na ovoj temi i možeš zaključiti da su skoro svi skloni poređenju sa Luksemburgom, Švedskom i sličnim zemljama, što zapravo i jeste osnovni i elementarni problem koji imamo kao zemlja.

Iz njega proističe ova zaduženost ... jer je bolje zadužiti se nego pojašnjavati raji zašto se 300km uzvodno živi pristojnije.

Što bi rekli stariji i iskusniji, ''zanosimo se ki ona stvar pri kosidbi''.

A komentar da su prosečne zarade zapravo 100 evra ... su smešne ... pa u zdravstvu, vojsci, policiji, sudstvu, obrazovanju, bankarstvu ... nemate platu ispod 30,000 dinara (osim kafe kuvarica i čistačica koje imaju 15,000)


[ etjen @ 11.10.2009. 17:39 ] @
prosečne zarade sigurno nisu 100 Eura, ali nisu ni 400, 350...
Šta je sa ljudima koji rade po buticima, trafikama, prodavnicama... oni svi imaju od 15-25000 maksimalno.

Rođaka mi radi u butiku godinama, ima platu sada 18000,

Drugarica (koja je završila Filološki fakultet) radi u jednom lancu butika u BG-u kao poslovođa i ima platu 22000 dinara!

Brat mi radi u Narodnoj biblioteci Srbije kao konzervator i ima platu 26000 dinara.

Pa, mislim ako gore navedeno nije prosek radne snage, onda ne znam šta jeste...

Prosek sigurno nisu menadžeri, IT struke i slično...
[ jericho1405 @ 11.10.2009. 17:51 ] @
Citat:
etjen: Prosek sigurno nisu menadžeri, IT struke i slično...

Ulaze u prosjek. Svi prijavljeni radnici ulaze u "formulu" izracunavanja prosjecne plate u drzavi. E sada, druga je stvar sto postoji gomila neprijavljenih ljudi koji rade sve i svasta za jako male pare. To je, generalno, problem cijelog drustva, pocevsi od drzave, preko radnika, pa sve do poslodavaca.

Slozio bih se sa Zoranom, Srbija ima koliko-toliko zadovoljavajuci standard, a posjeduje i veliki potencijal za daljnji razvoj. Proizvodnja i nije na tako losem nivou, a i regionalno Srbija je medju najvecim izvoznicima.
Mozda iz perspektive nekoga ko zivi u EU, il' samoj Srbiji, to izgleda nedovoljno, al' kao osoba koja zivi u Bosni, mogu vam samo reci da ne znate koliko ste srecni. :)
[ Zoran Rodic @ 11.10.2009. 17:51 ] @
@ etjen

PROSEČNA ZARADA RS U 2009. GODINI

Statistika kao nauka ne uzima tvoju bližu okolinu za reper i statistička istraživanja, već za to postoji neki širi obim posmatranja.
S obzirom da većina privatnika prijavljuje minimalac a radnicima isplaćuje od 300 do 1000 ojra, na ruke .... onda možemo slobodno reći da ta suma prelazi i tih 40.000 dinara.
[ musicmaster @ 11.10.2009. 18:14 ] @
Koliko ljudi (otprl.) prima 1000, a koliko 300 ojra na ruke?
Ako ih je 10.. ili koliko god čovek da zamisli..

To je najveći problem koji se javlja kod statistika.
[ Isak666 @ 11.10.2009. 18:15 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Paaaa, kako da ti kažem ... iz postova na ovoj temi i možeš zaključiti da su skoro svi skloni poređenju sa Luksemburgom, Švedskom i sličnim zemljama, što zapravo i jeste osnovni i elementarni problem koji imamo kao zemlja.

Iz njega proističe ova zaduženost ... jer je bolje zadužiti se nego pojašnjavati raji zašto se 300km uzvodno živi pristojnije.

Što bi rekli stariji i iskusniji, ''zanosimo se ki ona stvar pri kosidbi''.



Ne bih rekao da je zbog toga, nego bih rekao da je pre zbog toga sto drzava Srbija satire postojece industrijske kapacitete kroz burazersku tranziciju i ne potpomaze razvoj iste, jer jednostavno ne ume to da radi.
A posto se porez ubirati mora, a od koga nema - kumi se i obecava i Rusiji i MMFu da nece pokrasti puno, samo da bi dali neki kes.


A zasto bi se, inace, samo ugledali na zarade? Ugledajmo se na ceo sistem - odnos birokratije prema pojedincu, programsko delovanje drzave, jasni ciljevi u ekonomiji, postovanje zakona - to donosi standard.

Pre ce biti da je logika "Cuti moze biti i gore" dovela do te zaduzenosti, jer narod prasta olosu koji ih zaduzuje - jer "mogu oni i gore".


Ja sam za poredjenje sa Svedima i Luksemburgom.
[ Zoran Rodic @ 11.10.2009. 18:31 ] @
Citat:
Isak666: Ja sam za poredjenje sa Svedima i Luksemburgom.


Jedno je ugledati se na takve zemlje, a drugo konstatovati koliko je zemalja realno iza tebe.

Generalno, ne moraju biti ni pare u pitanju.
Mozemo biti srecni sto pijemo vodu iz cesme, sto nemamo cunami, tajfun, orkan, monsun, .... zemljotrese ...što nam nije pukla brana i odnela ceo grad ...

Ajmo recimo da vidimo rezultate u sportu.
Košarka, tenis, odbojka, vetrpolo, ... plivanje ...
Malo smo se mi opustili, pa sve shvatamo zdravo za gotovo.

Evo moj komsija, vec godinu dana nece da gleda Djokovica jer je jednom puko neko finale protiv Nadala, i zove ga seronjom.
Jelena ga je duboko razocarala sto nije vise prva.


Sad se setih ... ima tome pooooodavno ... šetao se Vuk Drašković po Srbji u nekoj predizbornoj kampanji, obilazio sela ... i svi oduševljeni, ali neće da glasaju za njega.
Pita Vuk a zašto
a seljak mu reče: Pa glasaću za tebe kad pobediš na izborima.


Tako da, čudno mi poimanje stvari imamo
[ Isak666 @ 11.10.2009. 18:45 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Jedno je ugledati se na takve zemlje, a drugo konstatovati koliko je zemalja realno iza tebe.

Generalno, ne moraju biti ni pare u pitanju.
Mozemo biti srecni sto pijemo vodu iz cesme, sto nemamo cunami, tajfun, orkan, monsun, .... zemljotrese ...što nam nije pukla brana i odnela ceo grad ...


To stoji i to je dobra polazna tacka, ali nije dobra ako to bude logika fúnkcionisanja - jer upravo takva logika dovodi to toga sto si napisao da se ne ume ceniti ono sto se vec ima.
I kao posledicu imamo da ni jedan rezim ne ume da kaze - ajmo da napravimo neki program koji ce npr da modernizuje mehanizaciju poljoprivrednika, kad vec imamo puno plodne zemlje. Ili da sredimo priobalje Dunava, kad vec imamo Dunav. Ili ajde da napravimo jbn autoput kroz zemlju, kad mozemo biti vaznija juznoevropska ruta. I jos puno primera.

A zasto? Pa niko ih ne pritiska, ni pojedinci, ni novine. A i zasto bi, kad moze i gore.

I zato ce se popisati na Djokovica kad ne igra dobro, jer ne zna da gomila zemalja ni nema nekog Djokovica da ga bodri i kad ne igra dobro, jer to je luksuz imati.
[ etjen @ 11.10.2009. 18:55 ] @
Citat:
Zoran Rodic: @ etjen

PROSEČNA ZARADA RS U 2009. GODINI

Statistika kao nauka ne uzima tvoju bližu okolinu za reper i statistička istraživanja, već za to postoji neki širi obim posmatranja.
S obzirom da većina privatnika prijavljuje minimalac a radnicima isplaćuje od 300 do 1000 ojra, na ruke .... onda možemo slobodno reći da ta suma prelazi i tih 40.000 dinara.


hmm, bespotreban komentar na moju bližu okolinu, ne poznajemo se.

Ja sam hteo da kažem da je mnogo više ljudi koji imaju manju platu od tog tzv proseka. Prosek vadi manji broj ljudi sa visokim primanjima a oni po meni ne predstavljaju prosek stanovništva, ako je sada jasnije šta sam hteo da kažem.

Citat:
Isak666

A zasto bi se, inace, samo ugledali na zarade? Ugledajmo se na ceo sistem - odnos birokratije prema pojedincu, programsko delovanje drzave, jasni ciljevi u ekonomiji, postovanje zakona - to donosi standard.




Ja sam za poredjenje sa Svedima i Luksemburgom.


sa ovim se potpuno slažem.
i dodao bih da nam je potrebno mnogo više tolerancije kao narodu... i to tolerancije u svakom smislu, od svakodnevnog saobraćaja pa do nekih skorašnje aktuelnih stvari.
Sa tolerancijom smo baš tanki...
[ etjen @ 11.10.2009. 19:35 ] @
pade mi na pamet još nešto vezano za statistiku.
Skoro sam radio neki posao sa Slovencima gde, u razgovoru, čovek reče kako je i u Sloveniji sad loša situacija i navede on tako primer gde je u Gorenju prosečna plata 300Eura!
Mislim, statistika je čudo :)
[ milanche @ 11.10.2009. 19:45 ] @
Nemam puno vremena, a nisam siguran ni koliko je prikladno soliti sa ove daljine i ovog okruzenja.

Ipak, naslo se malo vremena, a ima nekoliko bitnih stvari koje mislim da treba da se kazu.

Svako merenje toga kako se zivi mora da podje 'iz unutra'.

Neki najprostiji algoritam je da se ocekivani rezultat formira tako sto se ukupno dostignuce i
kvalitet zivota podeli sa sumom pocetnih potencijala, (prirodni uslovi, nedostatak zemljotresa,
cunamija, tajfuna, orkana, monsuna, prasuma, otrovnih zmija, prisustvo kvalitetne obradive zemlje,
rudnog i vodnog bogatstva,....zakljucno sa sumom individualnih kvaliteta i talenata ljudi).

Rezultat je bojim se, izuzetno porazavajuci. Mislim da smo po kao nacija po kolicini prokockanog
i uludo razbacanog potencijala svih vrsta
u samom svetskom vrhu vec odavno.

Zemlje sa daleko slabijim pocetnim uslovima ziveci smislenije i strpljivo radeci na svom dobru postizu
proporcionalno daleko vise od nas.

(...primera koliko hoces...)

Porazavajuci je do mere, da se nekada pitam da li je sve sto se Srbijom desava zapravo nekakva
pokazna vezba kojoj je cilj da ilustruje do koje mere neke ljudske mane i promasaji mogu da uniste
mnogo toga dobrog.

Gledanje na ostatak sveta i kvazi-budisticko tesenje 'nije nam lose' je odprilike isto opravdano kao
kad kosarkas NBA kvaliteta ne uradi sa karijerom nista, ali se tesi da u njegovoj ulici niko i ne moze
da zakuca. Ili kad violinista sa potencijalom za Berlinsku filharmoniju koji je spao na Ibarsku magistralu
kaze sebi 'brate, sta mi fali, od svih kamiondzija koje svracaju u kafanu o muzici znam najvise'.
[ BluesRocker @ 11.10.2009. 20:03 ] @
Citat:
milanche: Rezultat je bojim se, izuzetno porazavajuci. Mislim da smo po kao nacija po kolicini prokockanog
i uludo razbacanog potencijala svih vrsta
u samom svetskom vrhu vec odavno.

Potpuno se slažem. To počinje od malih nogu gde te uče da se ne izdvajaš od proseka umesto da se neguje svačija individualnost i sposobnost. Osim toga, malo se pridaje važnosti lepim i okrečenim fasadama, zelenim površinama, parkovima, trotoarima. Višak zaposlenih u administraciji (preko 70%) pije kafu dok se teško bilo ko vata motike i metle.
[ Zoran Rodic @ 11.10.2009. 20:28 ] @
Dobro, pošto vidim da sam apsolutno nejasan šta želim reći, ajde da postavim ovu pitalicu.

Dakle, na planeti zemlji ima 190-200 što priznatih što nepriznatih zemalja ... lako ih je izguglati ... pa dajte Srbiji redni broj za koji mislite da zaslužuje na toj tabeli po svim aspektima.
Ekonomskim, prirodnim bogatstvima ... političkim prilikama ... šta hoćete.

Naprosto, ne mogu da verujem da će nekome pasti ispod 60-og mesta


[ Isak666 @ 11.10.2009. 20:34 ] @
Meni nije jasno sta je tvoja poruka.

Nije stvar koje je trenutno mesto Srbije na skali kvaliteta zivota (koliko god to bio opsiran termin), nego koje bi to mesto moglo biti - obzirom na njene kapacitete.

Stoga jedan deo ljudi je nezadovoljan, jer smatra da postoji realna mogucnost da imaju kvalitetniji zivot. I istog razloga ne vidi kao relevantno da se poredi sa Afrikom ili Bangladesom, jer ima bolju "startnu poziciju".

Pitanje je - sta zelis da nam porucis prikazivanjem podataka koji govore kako postoje drzave u kojima se zivi losije nego u Srbiji po svim ili vecini prihvacenim standardima?

[ milanche @ 11.10.2009. 20:37 ] @
S druge strane, ja mogu da navedem bez velikog razmisljanja bar jedno 60 stvari u Srbiji
za koje ne postoji objektivni razlog da ne budu mnogo bolje nego sto jesu.

...da parafraziram onaj vic 'A za Japan me bas briga'
[ Zoran Rodic @ 11.10.2009. 20:46 ] @
Citat:
Isak666: Meni nije jasno sta je tvoja poruka.


Nema poruke, u pitanju je čista konstatacija.

Ajde da ponovim ono što sam napisao na drugoj strani

Dakle, nama jeste loše i nije nam dobro, ali nam nije loše koliko jeste loše većini na ovoj planeti
U prevodu, nalazimo se na vrhu tj. u prvoj trećini onih kojima je u odnosu na ostatak od 2/3 dobro
Iii da prevedem na srpski, i nije nam toliko loše koliko jeste.


Ne kapiram zašto u mojim pisanijama tražite neku poruku ili neki drugi motiv.
Pritom još niko nije argumentovano pobio ovu činjenicu.

E sad, ako mislite da je bolje u Avganistanu, Gabonu ... ili ko zna gde ... onda OK ... jbg. možda ipak ja imam iščašeno poimanje vrednosti. :)

Citat:
milanche: S druge strane, ja mogu da navedem bez velikog razmisljanja bar jedno 60 stvari u Srbiji
za koje ne postoji objektivni razlog da ne budu mnogo bolje nego sto jesu. '


Ja mogu 78, ali nije reč o tome
[ Isak666 @ 11.10.2009. 20:57 ] @
Pa onda nista. Jbg svet je surov.

Citat:
Zoran Rodic: Pritom još niko nije argumentovano pobio ovu činjenicu.


Niko nije ni probao, jer ni ne moze, posto je to istina.

Samo ta istina nije toliko vazna, jer i u zivotu covek mora da se trudi da iskoristi sve svoje kapacitete i da se ne poredi sa losijim.


Ali posto je poenta teme bila, koliko vidim iz prvog posta, konstatacija da covek moze biti ponekad sretan jer zivi u Srbiji - ne vredi da da dajemo odgovore na nepostavljena pitanja.
[ milanche @ 11.10.2009. 21:52 ] @
Citat:
Dakle, nama jeste loše i nije nam dobro, ali nam nije loše koliko jeste loše većini na ovoj planeti
U prevodu, nalazimo se na vrhu tj. u prvoj trećini onih kojima je u odnosu na ostatak od 2/3 dobro
Iii da prevedem na srpski, i nije nam toliko loše koliko jeste.


Sve sam to jasno razumeo.

Medjutim, po potencijalima (kako geografskim, klima, zemlja, resursi,... tako i ljudskim) se nalazimo
(ili smo se do skora nalazili, ne merim vise dubinu propasti redovno) u grupi u kojoj je 9/10 sveta u losijoj
situaciji od nas.

Sa takvim startom, izuzetno lose stojimo sa realizacijom tih mogucnosti.

Ako mene pitas, to je vrlo lose.

Ako je neko srecan i da mu je dobro sto ne brine da li ce da iz bambusa iskoci tigar dok obradjuje njivu,
odvuce u dzunglu i pojede, ili da li ce da mu se u spavacu sobu uvuce mamba, mogu i to da razumem,
samo mislim da je to idiotska uteha.


[ fanfon @ 11.10.2009. 22:06 ] @
Ja koliko znam, kod mene u gradu vecina privatnika placa radnike 150-300 evra. Tacnije, ne znam nikog ko radi kod privatnika a ima 30 000 platu. Verovatno u BG ima budza koji placaju svoje i po 100 000 din, pa to vuce prosek nagore...
[ gleb @ 11.10.2009. 22:13 ] @
Tja,
Sve zavisi sta covek zeli da cuje i da li ima prijemnik.
Ne mogu da se otmem utisku da ta kolicina samopljuvacine kao da ima neki cilj.
Zapravo, sasvim sam siguran da ima.

Statistika je cudna stvar a i nepoznata vecini jer sto bi neko rekao kako je zapravo racunao. Prosto saberi pa podeli ili medijanom.
A rezultati su drugaciji. Sve u neku svrhu, necega sto se zeli proturiti kao ideja. O big mack indexu da ne pricamo.
Poredjenje sa drugima a boljima od sebe je pozitivno, samo u nasem srpskom slucaju, ima losa polazista ispravno receno netacna.
Mi i drugi nismo isti, ili jesmo, samo ako zanemarimo njihovu istoriju ono ’u ime kraljice daj sta imas’ isl sto je sad kao nebitno.
Kao sto zaboravljamo da je u SLO bio dozvoljen privatan biznis i zaposlenim ljudima a kod nas ne. Itd, ko hoce moze lako da sazna. Da ne pricamo o poslednje 2 decenije.
Previdjajuci to lako upadamo u zamku samosazaljenja i neke idiotske krivice kako su eto drugi neki pametniji i bolji.
Kako je istina da smo ceo vek bili shebavani na razne i temeljite nacine prava istina je da smo mi odlicno.
A ko sad grakne da to nije tako samo neka odgovori a sto su nam jaj.. u procepu i dan danas zbog nekog stranog drzavljanina i njegovih nepocinstava u drugoj drzavi.
Ne, neka ne odgovara, samo neka razmisli.

Ja licno ne prihvatam ta imputirana osecanja manje vrednosti i krivice – jao oni su bolji a mi smo... Kao sto ne znam nikoga ko se oseca tako. A znam mnogo ljudi.

I drugi imaju svoje mane ali nikada i nigde javno ne govore o njima kao sto ne dopustaju nekom sa strane da bilo sta ruzno govori o njima, normalno.
Samo ovde ima takvih ispada sto me dovodi u sumnju da su uopste pripadnici mog roda, srpskog, iza tih reci, jer kad napisah negde da volim svoju zemlju naidjoh na podsmeh.
Stoga, zato to i pominjem, takve izjave treba uzimati sa rezervom.

I u stranu mog roda, u danasnjem momentu, ovde, ja vidim ljude koji zele da rade, koji zele da putuju, koji zele da stvaraju otvarajuci makar pekaru, da se obrazuju, da idu na noc muzeja, voze bicikle, setaju sa porodicom, planiraju letovanja, kupuju bolja kola, slikaju, vode decu na jezike i u parkove, lepo se oblace, bore se za svoja prava, bore se i protiv nasilja nekim setnjama i svecama, fotografisu lepe momente, pisu knjige, snimaju filmove, treniraju neke sportove i pobedjuju, kupuju knjige, gledaju filmove, pisu po forumima, kopaju bunare, kupuju alate, grade kuce, isl nevazne stvari koje samo neko drugi radi jel’?
Pa nece biti.
Tako da,
Kako nam je bilo, super smo mi.
[ musicmaster @ 11.10.2009. 22:57 ] @
Citat:
Kako nam je bilo, super smo mi.


Izvini, al' ja mislim da je ovo neisitina.
Svima je sve gore i gore.
Svugde u svakoj državi.
Većini, ajde tako da kažem.

VEeeeoma malim grupicama je dobro.
Neka bude 92% prema 8%.
Samo zato što srednjeg staleža nema
(kod nas više ne)

Onda, lepo možemo da zaključimo da su sve statistike nerealne, buđeraj i laž.
Bar one koje se serviraju preko "info kanala", koji god da su.
Internet, novine, radio, tv, mobile news...

[ etjen @ 12.10.2009. 09:12 ] @
Citat:
gleb

Tako da,
Kako nam je bilo, super smo mi.


pazi, i ja se slažem da je bolje nego što je bilo za vreme Miloševića i ekipe, mnogo bolje nego što je bilo 2000 kada nismo svako malo imali struje i kad je točenje goriva na pumpi bio samo san.
Ali, generalno, moglo je i može mnooogo bolje i brže, počevši od svakog od nas ponaosob, pa do političke garniture.
I jeste da nam je super u odnosu na veći broj država u svetu, ali zaista nismo iskoristili svoj potencijal, i dalje vučemo neka shvatanja iz vremena komunizma a zaboravljamo da se svet promenio od tada
I dalje gomila naših ljudi misli da je najpametnija i govori ''lako ćemo'' i ne vidi prednosti koje, recimo, beli šengen donosi, govoreći kako ga baš briga jer on nema para da putuje, a ne vidi širu sliku...

Kao što već rekoh, moramo da promenimo svest.