[ Milossss @ 01.10.2009. 23:04 ] @
Kupio bih novi kompjuter sa Amd procesorom ,Athlon II X2 550 ili Phenom II X2 550 .

Ranije sam koristio intel, ali sam resio da konacno probam AMD.

Probao sam da sam sklopim neke konfiguracije ali sam shvatio da je tu previse nepoznatih cinilaca pa resih da zatrazim misljenje od experata!

Zanima me da mi sve komponente na najbolji nacin budu uskladjene jedna sa drugom.

Ostalo sto mi je prioritet je brzina, i da komp bude tih.

Koristio bih ga za Photoshop, graficki dizajn, obradu videa, i multimediju..mozda po nekada neka igrica.

Cena oko 500 e ali nije ogranicen budzet.

Unapred hvala za odgovore svima!
[ Catch 22 @ 02.10.2009. 00:58 ] @
Ako si se već odlučio za AMD, za početak promeni procesor (AMD Athlon II X4 620 Quad-Core 2,6GHz)...
Pogledaj neke komentare ovde pa odluči dalje sam...
(Čini se da je trenutni Best Buy: Gigabyte GA-MA785GM-US2H + AMD Athlon II X4 620)
[ Ha-Nocri @ 02.10.2009. 09:00 ] @
K'o što reče kolega Catch 22, Athlon II X4 je odličan i vrlo jeftin izbor. Brz kao Intelov q8200 i može lepo da se overklokuje ako si u tom balonu :-)
Evo ovako neka konfa:

CPU: AMD Athlon X4 620, 2.6GHz ~ 8200
MoBo: GigaByte MA770-UD3 ~ 6100
VGA: ATI Radeon HD 4770 512M GDDR5 ~ 9k
RAM: OCZ 4GB DDR2 Platinum 1066MHz Low-Voltage, OCZ2P1066LV4GK ~ 5400
HDD: WD Black 500G 7k 32M, WD5001AALS ~ 5100
PSU: Corsair VX450 450W ~ 6150
------------------------------------------------
~ 40k din.

Ostatak do 500 evra za DVD-R/RW, mišonju i tastaturu i neko kućište po izboru. Stavio sam ti ploču koja nema integrisanu grafiku jer si rekao da će ti mašina služiti i za igre između ostalog.
[ Milossss @ 05.10.2009. 12:56 ] @
Hvala Catch i Ha-Nocri na odgovorima.

Poslusacu vas savet oko uzimanja procesora. Mislio sam da mozda necu moci da iskoristim sva 4 jezgra, pa zato otisao na dva.
Ali dobro..valjace multitasking :)

Do sada sam imao 2 kompa..i na oba sam lose prosao.
Bili su bucni i nestabilni.
Nisam zalio novaca, ali izgleda da tu ima gomila sitnica na koje se mora obratiti paznja i da ja kao laik nikako sam necu moci da odaberem najuskladjeniju konfiguraciju.
Sada ne zelim da mi se to ponovi.
Pre 5-6 godina sam kod prijatelja gledao komp sa AMD procesorom, koji je podizao sistem za 5 sek. i gasio se za 2 sek!
A pri tom je bio jako brz za ono vreme u radu.

Sto se tice procesora resio sam dilemu (mada sam planirao da se ne spustam ispod 3 ghz)..jedino se razmisljam dali uzeti AMD Athlon X4 630 ili ne, kad se ovaj prethodni moze klokovati?
Na forumima sam procitao ovo : na ploci GA-MA790FXT-UD5P i slicnim otkljucava se L3 Cache!!!! Tada je u rangu sa Phenom II 945... Proc otkida, klok laganice 3.1 na box-kuleru.
Ne znam jel to izvodljivo?

Ostaje mi :
maticna ploca (mozda jos neka opcija)
tihi kuler za procesor (ili mozda neko pasivno hladjenje, jer bih probao da ga OC (nisam nikada to radio,ako je komplikovano mozda da uzmem neki 3ghz procesor?),
napajanje - najtise koje mogu naci,
brza memorija,
graficka tiha - ili sa pasivnim hladjenjem mozda,
hard disk- odlucio sam da uzmem Velocity raptor od 150 gb koji vrti na 10000(znam da prelazi budzet al kad je bal nek je na vodi), a ako bude novca mozda se rastegnem na 15000 obrtaja..racunam da bi to moglo osetno da ubrza sistem.
kvalitetno kuciste.

Hvala na sugestijama.

[ Ha-Nocri @ 05.10.2009. 23:03 ] @
Athlon II X4 procesori nisu Phenom-i II X4 sa disejblovanim L3 kešom. Izgleda da ima par takvih primeraka na početku, mada nisam video dokaz do sada. Athlon II X4 je novi procesor.
Iako poprilično jeftina, GigaByte MA770-UD3 ploča omogućava odlične overklok rezultate, tako da bi ja pre uzeo X4 620 i povećao mu frekvenciju na preko 3 GHz sa stock hladnjakom i stock voltažama, što je izvodljivo. Evo ovaj lik je postigao 3.7 GHz stabilno na osrednjoj ploči:
http://www.ocforums.com/showthread.php?t=619671
Na tom forumu je stalno pa mu se da verovati, a i nije jedini. Ako hoćeš nešto bolju matičnu pogledaj GigaByte MA790X-UD3P/UD4P.

Što se tiče buke kulera pogledaj ovaj sajt: http://www.frostytech.com/top5heatsinks.cfm

Napajanje, sva Corsair su tiha...

OCZ Platinum Low-Voltage edition na 1066MHz je verovatno trenutno jedna od najboljih memorija za te pare...

Ne bih ti preporučio grafičku sa pasivnim hladjenjem...

A mislim da su V-raptor preskupi diskovi. Da je konfiguracija od ~1200 evra pa ajde. WD Caviar Black od 640GB/1TB su fin izbor.

Podržavam kvalitetnije kućište. Xigmatek MidGard recimo...

Poz

[Ovu poruku je menjao Ha-Nocri dana 06.10.2009. u 00:16 GMT+1]
[ Milossss @ 06.10.2009. 23:22 ] @
Sto se tice klokovanja, tu sam totalni laik, i razmisljam jel to preveliki problem izvesti (mozda postoji uputstvo) , ili mi je pametnije uzeti u startu brz procesor na 3 ili preko 3 ghz i biti miran sto se tice brzine?
Rizikujem li klokovanjem da nekako ostetim procesor?


Malo sam zbunjen raznim testovima ovog procesora, neki tvrde njemu u prilog, drugi suprotno.
http://www.techspot.com/review/197-amd-athlon2-x4-620/page5.html

Zanima me koliko u svakodnevnom koriscenju racunara moze da ubrza stvar neki Phenom sa tim famoznim L3 kesom?

Sto se tice V-raptora, nasao sam ga za oko 150-160e od nekih 150 gb a vrti se na 10 000.
Sta mislis , koliko je sa njim brzi racunar u odnosu na HD koji se vrte na 7000?
Ako je znacajno brzi (30-50% recimo) onda bih ga uzeo.

Zelim da sklopim zaista brz stabilan i pouzdan racunar, da sve na njemu tece glatko i ne bih da zbog recimo 100-200 ili 300 eura(nemam ogranicen budzet) uzmem nesto sto ce biti osetno sporija masina, a sto cu moci da konstatujem tek kada pocnem da ga koristim.

Hvala na trudu i odgovorima Ha-Nocri.











[ Ha-Nocri @ 07.10.2009. 15:24 ] @
Uvek pri overkloku postoji mali rizik, ali ako paziš na temperaturu i napone i ako generalno znaš šta radiš, a to nije teško naučiti, rizik je 0,001% (lupam), odnosno minimalan je. Ali ako se ne osećaš sigurnim onda uzmi brži procesor za više para, naravno.

Čudan mi je taj review. Rezultati su drugačiji nego kada su na istom sajtu testirali Phenom II X2 550...
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3638

Vagaj, pa proceni šta je najbolje za tvoje potrebe. Mada ja bi lično išao na više jezgara. Ili Phenom II X3 procesori kao možda neki kompromis...

Nisam se previše interesovao za hard diskove, to moram priznati. Čitao sam testove tu i tamo. V-raptor jeste brz, ali po meni ne opravdava tu cenu. Mislim, ali nisam siguran, da dva Black-a od 640GB/1TB u raid0 po brzini nadmašuju jedan raptor, a razlika u kapacitetu je očigledna. Mrzi me da sada tražim po netu testove, ali eto tebi smernica za istraživanje. Ja bi uzeo Black i sačekao da SSD diskovima padne cena i onda pazario jedan. Evo recimo komparacija V-raptor vs. WD Blue 640GB (malo sporiji od Black-a iste veličine):