[ Aleksandar1987 @ 03.10.2009. 10:07 ] @
Potrebna mi je konfiguracija za web server/file server/server za testiranje. Na njemu bi bilo instalirano sve sto korisnicima padne na pamet a izvodljivo je. Konekcija na internet nije problem i nemojte je uzimati u obzir, tj smatrajte da je dobra. Svrha... recimo da mi treba za hosting sajtova srednje velicine tj par vecih i ostalo sve sitnish, za testiranje. Ne znam, lupam, ali da moze nesmetano 10k-30k ljudi u isto vreme da sili nesto poput facebook-a. Ja nemam predstavu koliko jaka masina treba za tako nesto, zato i pitam.

Trebaju mi saveti tipa "ako hoces tako nesto nemoj ispod ovoga da ides", "ovo i ovo bi sasvim solidno obavljalo posao..." itd.

Budzet, do 1000 evra. Gotova resenja su mi skupa pa cu se najverovatnije odluciti na sastavljanje masine. Dakle, nesto sto ce obavljati posao te velicine (pa puta 3 za svaki slucaj) i nesto sto ne sme da stane! :)

Hvala na svakim konkretnim i opstim resenjima.
[ nkrgovic @ 03.10.2009. 22:58 ] @
Tebi treba malo da razmislis o tome sta pravis... NHF ali 10K ljudi koji pristupaju istom aplikativnom serveru istovremeno... Nisam siguran da postoji PC resenje uopste, za bilo koje pare. Da ne pocinjem o pouznadosti drzanja toga na jednoj masini.

Ako ti treba server za 10K+ ljudi projektuj aplikaciju za rad iza load balancera, uradi dobru analizu kako ces je praviti, pa na osnovu toga optimizuj dalje. Svaka dalja optimizacija ce ici kao procena da li je bolje balansirati vise manjih ili manje vecih servera, ali generalna pravila za brz server su :

- Brz I/O
- Brz I/O
- Brz I/O
- Ne postoji previse memorije.

Znaci, memorije koliko staje, ili bar tako da mozes da dodas, racunaj na par MB po konekciji minimum. Diskovi u RAID 10, koliko mozes da ih imas. Hardverski RAID je pozeljan, ali zavisi i od optimizacije, nekada softversko resenje kao RaidZ moze da bude bolje. Minimum 10krpm, pozeljno 15krpm, u svakom slucaju SCSI/SAS - po pravilu imaju nekoliko puta vise uOp/s.

Razmisli o povecanju budzeta. :) Mozda ne bi bilo lose da das nekome tih 1000 EUR da sedne i napravi ti skalabilan plan kako da kupujes servere :D.
[ Aleksandar1987 @ 08.10.2009. 17:59 ] @
Hvala na odgovoru :)

E sad, interesuje me koliko bi odprilike kostali ovi serveri?

1) http://www.eunet.rs/eunetserver-t100

2) http://www.eunet.rs/eunetserver-t200
[ Tehnoman @ 09.10.2009. 21:22 ] @
Po svim poznatim (oskudnim) parametrima tebi ne treba SERVER već omanja iliti bazična server sala.
Onako odokativno 3-4 servera u klasteru za VmWare ESXi sa solidnim storage-om, uz SAN switch, i prateću opremu.
Naravno ovo je sve apsolutno skalabilno prema dinamici rasta zahteva....
[ Binary Mind @ 09.10.2009. 21:39 ] @
Meni jos nije jasno cime se covek bavi to jest sta radi... Stvarno bi pomoglo jos malo detalja o tome cime se pokretac teme ustvari bavi ako nije tajna. Ako je tajna onda neka ne ocekuje neke bog zna kakve odgovore. Temu prebacujem u cekaonicu jer realno pripada mreznim forumima vise nego ovde u HW forumima tj. u HW podforumu PC Konfiguracije koji je fokusiran na PC-eve (Personal Computer) a ne na servere.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 09.10.2009. u 22:49 GMT+1]
[ nkrgovic @ 09.10.2009. 23:13 ] @
Citat:
Aleksandar1987: E sad, interesuje me koliko bi odprilike kostali ovi serveri

Imas slicne sprave od IBM-a, HP-a, Fujitsu-a, Sun-a... A imas i sklapane kod distributera npr. Intela. Zasto ne pozoves predstavnike/ovlascene prodavce i njih pitas? Mi ovde mozemo samo da nagadjamo...

Opet, "tako nesto" nije bas pravo resenje. Moras da vidis sta ti TACNO treba za tvoje potrebe.
Citat:
Tehnoman: Po svim poznatim (oskudnim) parametrima tebi ne treba SERVER već omanja iliti bazična server sala.
Onako odokativno 3-4 servera u klasteru za VmWare ESXi sa solidnim storage-om, uz SAN switch, i prateću opremu.
Naravno ovo je sve apsolutno skalabilno prema dinamici rasta zahteva....

Za testiranje i file server mozda... Za web je mnogo svrsishodnije ici sa Layer 7 Load balancerima i nezavisnim masinama, a ne clusterom... Za aplikativne primene, opet, treba prilagoditi resenje konkretnom projektu... Ja sam par puta radio na slicnim projektima kao sistem administrator i uvek je prvo pravljen dogovor sa programerima, radjena analiza kako aplikacija/aplikacije rade pa se tek onda odlucivalo o tipu paralelizacije... Cluster optimizovan za virtuelizaciju je vise High Availability nego High Performance resenje...

Trebalo bi da covek odluci sta pravi pa da nadje nekog da mu odradi projekat, makar kao konsultanta da napravi neku osnovnu studiju / procenu. Naravno, to zahteva malo vise vremena i mnogo vise informacija. :D