[ milekrajina @ 03.10.2009. 11:28 ] @
Hteo bih da otvorim sledecu temu,posto verujem da ce meni a i ostalim pocetnicima koji zele da nauce mrezno programiranje u vb 6,mnogo pomoci.Zato mi je zelja da mnogo bogatije kolege sa znanjem ovde ostave svoja iskustva,smernice,upute,tutorijal,primer itd.
Znaci mrezno programiranje u visual basicu 6?
Hvala unapred
[ captPicard @ 03.10.2009. 12:12 ] @
A šta podrazumijevaš pod mrežno programiranje?
[ milekrajina @ 03.10.2009. 12:20 ] @
npr,veleprodaja-program,imas baze na serveru,a ti ih obradjujes sa klijent racunara.
mene zanima taj pristup bazi sa 2 ili vise pc,kako se to radi da li to u bazi definisem ili se radi koz kod programa,razumes me?
nije mi jasan taj koncept
[ captPicard @ 03.10.2009. 13:36 ] @
Googlaj malo, to je opširna tema. Glavno na šta moraš paziti je da više user-a ne rade na istom redu podataka. Transakcije moraju biti šta kraće otvorene. Prometa po mreži trba biti šta manje. Itd itd itd...

Za početak:

ADO, lock...

Lock Type Description
adLockReadonly this lock mode is used when no additions updates or deletions are allowed from recordset
adLockPesimistic In pessimistic locking the record is locked as soon as editing begins and remains locked until editing is completed.
adLockOptimistic this occurs when the update method is called on the record. the record is unlocked even while edit but is temporarily locked when the changes are saved to the database
adLockBatchOptimistic This option allows us to perform optimistic locking when we are updating a batch of record
[ dzigilibonglica @ 03.10.2009. 13:39 ] @
To sve zavisi od baze koju koristish, odnosno od servera (MS Sql Serv,MySql Serv, Oracle...ili nesto trece),
pa onda tek u zavisnosti od baze/servera koji koristish, to kontrolises iz programa preko ADO objekata.

U zavisnosti od baze do baze, i parametri Connection objekta variraju (Driver ocigledno), kao i neki tipovi recordset-a, odnosno sta moze, a sta ne moze da se radi sa recordsetom.

Takodje dijalekti SQL jezika za neke ozbiljnije primene, se razlikuju od baze do do baze, a to odmah znaci da kada u ADO.Command prosledish neki string koji predstavlja neku SQL komandu serveru/bazi nece raditi na svakoj bazi, jer neke nesto ne podrzavaju, ili jednostavno ne razumeju.

Takodje, nekeke baze reaguju na Velika/Mala slova, a nekima je svejedno, tako da se i tu mora paziti prilikom pisanja SQL komandi (Sto u rezervisanim recima, sto u nazivima tabela,query-ja...itd).


Dalje, Logika programa!

Najvaznija stvar, odnosno kako ce ceo sistem funkcionisati. E to je vec pravo mozganje... Sta kome dozvoliti, kada kako....?

Baza podataka i software koji je koristi moraju biti u savrsenoj harmoniji. Ne traba traziti nesto iz baze cega nema, ili joj dati da radi nesto sto ne moze.

Tako da je potrebno jako dobro poznavati kako neka baza funkcionise, i naravno samu strukturu podataka u bazi.

U zdravim firmama obicno postoje administratori baza koji paze da baza bude optimalno podesena, struktuirana, i oni su ti koji daju tehnikalije programerima koji prave software koji je koristi. Dobra stvar je kada programer poznaje bazu, a administrator programski jezik/alat kojim programer pise software, jer je tada komunikacija mnooogo bezbolnija.


Tako danas u oglasima za posao imash da ti se trazi da znas jezik, bazu i alat za administraciju baze, i kao sto rekoh u zdravim firmama svako radi svoj posao, ali nije na odmet biti upoznat i sa poslom ovog drugog, jer ipak ste vi tim koji radi poso'.

Ali kod nas je situacija uglavnom nezdrava, tako da kada radish software, traze da uradish SVE...


VB i Pojedine baze podataka je veeeeeeeeeeeeeelika tema, i moze se od toga napraviti onoliko podtema koliko postoji baza podataka.

Zato na ovom formumu postoje detaljni podforumi o bazama podataka. Nauciti za svaku bazu kako radi sa VB-om je manje vise ludost (ako je uopste moguce..), pa je dovoljno poznavati objekte za rad sa bazama podataka i kako ih koristiti/podesavati u zavisnosti od parametara koje neka baza trazi.

A te parametre ucish kada se opredelish za neku bazu, ili ti ih jednostavno Database/Admin prosledi, pa ih samo implementirash u svoj kood.

Toliko za sada.Pozdrav!