[ mkaras @ 05.10.2009. 09:09 ] @
Na dva računara, istih karakteristika, na jednom je Windows XP a na drugom Ubuntu 9.04. Zahtevi su da se na oba računara postavi Windows 7, ili kao dualboot ili u virtualnu mašinu.

Prvo sam pokušao sa Virtualbox-om (manji je za preuzimanje) i dobio prilično čudne rezultate. Na mašini sa Windows Xp i Virtualbox-om, Windows 7 se prilično vukao što se tiče grafike. Čak je i igranje karata bilo prilično mučno. Na Ubuntu je Windows 7 radio i bolje nego kada sam ga instalirao na čistoj mašini.

Znači tri potpuno iste mašine sa Intel procesorom E8200 i 4 Gb memorije a rezultati veoma različiti.

Kada sam instalirao VMware Workstatio 6.5 i na Windows i na Linux mašinu, dobio sam potpuno obrnute rezultate. Na Linux-u je Windows 7 u virtualnoj mašini mnogo lošije radio nego kada je host bio Windows XP. Na mašini gde je host bio WIndows XP radio je dosta solidno, mada ne tako dobro kao kada je host Ubuntu i Virtualbox kao virtualna mašina.

Da li je neko imao sličnih iskustava jer mene su ovi rezultati prilično začudili?

Slažem se da mašine nisu nikakvi šampioni u perfomansama ali su barem savršeno podudarne. Nema ni jedan delić da se razlikuje pa je situacija bila lepa da se sve to uporedi na licu mesta. Šteta što su kod mene bile samo jedan dan pa nisam stigao da malo detaljnije testiram.
[ Mister_rap @ 05.10.2009. 10:56 ] @
Pozdrav,

Nisam previse kompetentan ali mogu samo da ti kazem da meni sve ali bukvalno sve u virtual boxu radi zaista sjajno.
Ono sto kazes performanse windows sistema u istom su zaista sjajne kao da ne trci u virtuelnoj masinu uopste a u poslednjoj verziji imam i sve drajvere tako da sve sljaka zaista perfektno...

E kako virtual box radi pod windows-om to vec ne znam, ali pod linux-om - ocjena 10
[ combuster @ 05.10.2009. 11:32 ] @
Vala ocena 0 za Ubuntu 9.10 i virtualbox, na svakih 30 sekundi windows pod vbox-om zakoci na jedno 2 sek... Katastrofa... Pod Arch Linux-om however radi extra, kao sto kazes kao da ne trci pod vm-om...

Moguce da je i mene zezala nesto masina pa recimo zbog frequency scaling-a da je zezao ali mozda....
[ Mister_rap @ 05.10.2009. 11:48 ] @
Ja sam na Ubuntu 9.04.

I performanse kao sto sam vec rekao su sjajne, kod drugara ista stvar (isti distro isti wm).
Nemam vistu ili windows 7 ali xp radi perfektno.

Imam i solaris i on u VM radi sjajno.
Znam da je i meni lagovao flash jer sam stavio premalu vrijednost za video memory ali kad sam to modifikovao win xp = zmaj
[ Miroslav Ćurčić @ 05.10.2009. 20:16 ] @
Kod mene WinXP preko vmware-a na SuSE-u se dugo učitava, prođe i 2-3 minuta, ali onda radi stabilno.
Dodelio sam mu 1Gb RAMa, mašina je AMDx64@3GHz/3Gb.
[ combuster @ 05.10.2009. 20:36 ] @
Nasao sam gde sam zeznuo, izabrao sam ICH6 kontroler... Sa PII4 radi sve ok...
[ agvozden @ 06.10.2009. 09:30 ] @
Koristim Vbox na ubuntu 9.04 i nemam problema sa virtualnim WinXP

Na starom procesoru sam imao problem sa pokretanjem novijih sistema (win7, nova fedora, solaris...). Kada sam promenio na C2Q stvari su se promenile nabolje.
Stvar je u tome sto VB ne podrzava nove sisteme tek tako vec mora da im se prilagodi. Zbog toga winxp ubija na linuxu, kao i recimo ubuntu na winxp-u. Ovo je ono u sta nisam bas apsolutno siguran, ali mogu pretpostaviti da je tako.

Dakle, ili inistaliraj xp na VB, ili nabavi jaku masinu, ili sacekaj neko novo izdanje VB-a
[ mkaras @ 07.10.2009. 00:19 ] @
Citat:
agvozden: ...
Dakle, ili inistaliraj xp na VB, ili nabavi jaku masinu, ili sacekaj neko novo izdanje VB-a


Za misliš da je mašina sa Intel procesorom E8200 i 4 Gb memorije suviše slaba mašina?

Izgleda da se svi slažemo da je veoma dobra kombinacija kada je neki linux kao host a virtuelne mašine su pod VirtualBox-om. Do sada niko nije komentarisao Virtual box na Windows mašini i VMware na Linux mašini. Da li to malo ko koristi ili su to stvarno lošije kombinacije?
[ agvozden @ 07.10.2009. 10:43 ] @
Ne mislim uopste da je slaba, samo mi se cini da taj 8200 nema podrsku za hardversku virtualizaciju.

Ja sam radio VirtualBox na Win masini i lepo sljaka, instaliran je jos jedan winxp i ubuntu. Nemam primedbi.

Vmware nisam probavao, ni na jednoj platformi. Imaju li oni neko free resenje?
[ mkaras @ 07.10.2009. 12:08 ] @
Intel 8200 ima podršku za hardversku virtuelizaciju. Drago mi je da kod
tebe lepo radi VirtualBox na Windows-u. Da li si nešto posebno
podešavao? VMware ima server koji je besplatan a workstation se plaća
ali ima probni period od 30 dana. I, koliko sam shvatio, potpuno je
funkcionalan u tom periodu..
[ agvozden @ 08.10.2009. 12:18 ] @
http://developer.intel.com/pro...r/core2quad/specifications.htm
dakle, nema Intel® Virtualization Technology, ali nije ni bitno jer i ja imam taj procesor ;) ( i 2Gb memorije)

Nisam vrsio nikakva narocita podesavanja, setovanja. Na ubutnu sam za win dodelio 512 mb memorije. Jutros sam upgradevao na ubutnu 9.10 beta, tu ide i novi VB, ima jos neka podesavanja, pa cemo videti...

Koliko kapiram tebi je problem sa win7 u virtualnom modu. I meni to radi slabije, ali mi se ne svidja taj w7 pa ga i ne koristim, tako da nemam neka iskustva.
[ mkaras @ 08.10.2009. 16:32 ] @
Reč je o Intel E8200 procesoru i po http://ark.intel.com/Product.aspx?id=33909 ima Intel® Virtualization Technology. Nisi obratio pažnju na prvi post u kome je i pisalo da je reč o E8200, a ti si dao specifikaciju za Q8200 procesor koji stvarno i nema Intel® Virtualization Technology.
Nego, to i nije previše bitno. Windows 7 u virtuelnom modu radi veoma slabo pod Windowsom kao host-om, dok, kada je host neki linux, imam utisak da radi i bolje nego na čistoj mašini. Sve što traži neku grafiku radi očajno pa čak i najobičniji šah ili pasijans. Toliko je sporo i u trzajima da ne vredi ni pokušavati. Slična situacija je i kada se podigne VMware virtualna mašina. Kada je host Windows to radi zadovoljavajuće, ali pod linuxom očajno.
Voleo bih da čujem i druga mišljenja i iskustva jer me je prilično začudila tolika razlika u ponašanju virtualnih mašina kada rade pod različitim operativnim sistemima.
[ stdlib.h @ 18.10.2009. 16:33 ] @
sto se tice 'sporosti' grafike win7 guesta - jesi imao najnovije drajvere na hostu?
probao da iskljucis 3d akceleraciju/aero? da koristis samo 1 virtuelni cpu?
vmtools/guest additions - da/ne? etc.

ti si taj koji optimizuje VB/VMW i za Ubuntu i za XP; za "njih" su to dva najcesce koriscena, odlicno podrzana hosta

drugim recima - malo toga si rekao o konkretnim podesavanjima a masine su ti sada nedostupne, tako da sumnjam da je moguce dalje diskutovati..

Citat:
Vmware nisam probavao, ni na jednoj platformi. Imaju li oni neko free resenje?

imaju, player, server i esxi
(tebe zanimaju prva 2)
[ mkaras @ 19.10.2009. 10:29 ] @
@stdlib.h :
Da po redu odgovaram na pitanja:
- Vredi i dalje diskutovati jer su mi obe mašine i dalje dostupne i da, imao sam na hostu sve maksimalno podešeno. Virtualne mašine su podignute sa svim dodatnim alatima.
- I ne, ne trebaju mi ni player ni server ni esxi, već VMware Workstation 6.5 koji je u probnom periodu od 30 dana potpuno funkcionalan. Ako se pokaže korisnim kupiće se.
- I, drugim rečima, ni jednu korisnu reč nisi rekao o podešavanju ili upotrebi virtualnih mašina. Čak nisi naveo ni svoja iskustva.

Izgleda da niko do sada nije poredio ova dva sistema za virtuelizaciju na različitim hostovima. Ponovo sam pokušao da poredim mašine i dobio slične odnose. Naravno sada nisam radio na dve mašine već na jednoj, ali sam menjao diskove sa instalacijom. I opet isto ponašanje. Jedino što nisam isto probao na AMD platformi. Ovo što sam do sada probao važi samo za Intel-ove prcesore
[ igor.vitorac @ 19.10.2009. 10:42 ] @
Ne vidim razlog zasto bi placao za Workstation kada ti sve to odradi vmware server. Probaj poslednju 1.x verziju.
Sto se tice VMware-a i GUI-a za guest-ove (ako to zelis), obavezno instaliraj vmware tools.

[ mkaras @ 19.10.2009. 14:58 ] @
Citat:
igor.vitorac: Ne vidim razlog zasto bi placao za Workstation kada ti sve to odradi vmware server. Probaj poslednju 1.x verziju.
Sto se tice VMware-a i GUI-a za guest-ove (ako to zelis), obavezno instaliraj vmware tools.


Da li sam stvarno postavio tako nejasno pitanje da dobijam svakakve odgovore i dopunska pitanja koja nemaju nikakve veze sa suštinom postavljenog pitanja?
Ali da pojasnim, Workstation sam uzeo jer prvih 30 dana ne košta ništa a na njihovom sajtu tvrde da je to najkompletnija verzija. Normalno je da na hostu imam potpuno funkcionalan i podešen sistem (bilo Windows XP, bilo Ubuntu 8.04). I takođe je normalno da sam instalirao sve dodatke koje virtuelne mašine nude. I na svakoj virtuelnoj mašini pod oba hosta sam instalirao Windows 7 RC1. I primetio da kada je host Ubuntu i virtualna mašina VirtualBox sve lepo radi, a kada je host WIndows XP prilično kilavi. Normalno je da sam isključio sve što se može isključiti po pitanju ulepšavanja WIndows 7.
Na potpuno istoj mašini je instaliran Windows XP kao host i virtualna mašina je VMWare Workstation 6.5 i WIndows 7 radi mnogo bolje nego kada je VMWare instaliran na mašini koja kao host ima Ubuntu.
I da ponovim pitanje. Da li je još neko došao u situaciju da poredi virtuelne mašine i dobije takve rezultate? I da li je uspeo nešto da promeni nekim podešavanjima?
[ igor.vitorac @ 19.10.2009. 15:35 ] @
Citat:
mkaras: Da li sam stvarno postavio tako nejasno pitanje da dobijam svakakve odgovore i dopunska pitanja koja nemaju nikakve veze sa suštinom postavljenog pitanja?
Ali da pojasnim, Workstation sam uzeo jer prvih 30 dana ne košta ništa a na njihovom sajtu tvrde da je to najkompletnija verzija. Normalno je da na hostu imam potpuno funkcionalan i podešen sistem (bilo Windows XP, bilo Ubuntu 8.04). I takođe je normalno da sam instalirao sve dodatke koje virtuelne mašine nude...
...



(Pod)pitanje koje sam sa razlogom postavio (vmware tools) se upravo ticu performansi virtualnog sistema.
To sto su ljudi izneli svoja razna iskustva (koja nisu identicna kao vasa) ne znaci da su nesto lose ucinili, vec su mozda hteli da ukazu na neko potencijalno resenje.


BTW, kad cujem da neko kaze da je potpuno podešen sistem bez navodjenja sta je to uradjeno ili navodjenja konfiguracije (ili konfiguracionih parametara) da bi taj sistem bio potpuno podesen, gotovo sam siguran (99%) da sistem nije podesan.
Isto vazi i kad cujem da je neko instalirao "sve dodatke" za nesto, u ovom slucaju za virtuelne mashine... gotovo sam siguran (99%) da taj ne zna sta radi. Izvinjavam se, ali iskustvo mi tako govori.

Srecno u svetu virtualizacije!
[ Miroslav Ćurčić @ 19.10.2009. 15:44 ] @
Citat:
I da li je uspeo nešto da promeni nekim podešavanjima?


Da, pri prvom pokušaju napravio sam virtuelni disk na NTFS particiju a u drugom na ext3.
Rezultat je bio BITNO usporenje u prvom slučaju jer linux radi neku vrstu translacije (međusloj) pre upisa na NTFS sistem, a vmware baš mnogo piše po disku.
[ mkaras @ 19.10.2009. 18:06 ] @
Citat:
Miroslav Ćurčić: Da, pri prvom pokušaju napravio sam virtuelni disk na NTFS particiju a u drugom na ext3.
Rezultat je bio BITNO usporenje u prvom slučaju jer linux radi neku vrstu translacije (međusloj) pre upisa na NTFS sistem, a vmware baš mnogo piše po disku.


U mom slučaju su upotrebljeni NTFS kada je Windows XP kao host, a EXT3 kada je Ubuntu host. Nisam hteo da se igram sa raznim fajl sistemima. Ali nije loše zapamtiti za sisteme gde su particije različitih fajl sistema.

@igor.vitorac
Molim te, pomozi mi da ne živim u neznanju. Šta drugo, na osnovu tvog iskustva, može da se instalira kao dodatak osim VMware tools ili WIndows (Linux) Guest additions?
[ mkaras @ 21.10.2009. 08:03 ] @
Ipak je moje prvo zapažanje o radu virtualnih mašin abilo tačno. Na strani http://www.dedoimedo.com/computers/virtualization-3d-support-virtualbox.html sam našao potvrdu da VirtualBox mnogo bolje radi u situaciji kada je Linux host a Windows gost. Kratak izvod iz članka:
Citat:
...
Now, surprise, surprise, the performance on the Ubuntu host was much,much better than on Windows!
....

A na strani http://www.dedoimedo.com/computers/virtualization-3d-support-vmware.html postoji opis ubrzanja grafike kod VMware-a i tvrdnja da na LInux mašini kao hostu ima lošije perfomanse.
Znači. da rezimiramo, na Linux kao hostu treba koristiti VirtualBox a na Windows hostu VMware.



[Ovu poruku je menjao mkaras dana 21.10.2009. u 09:23 GMT+1]
[ imiske @ 06.04.2010. 01:02 ] @
A vidi i pregled na wikipedia za virtuelne mašine (zaboravio sam link). Mnogo je dobro za virtuelne makine imati i cpu koji podržava virtuelizaciju!
[ varelg @ 04.05.2010. 03:53 ] @
Konkretno za VirtualBox koristio sam i pod Linux (openSuSe) i pod WinXP, meni se chini da kada je Win host VBox ima vishe opcija nego vbox kod linux hosta, shto je dodushe bio rezultat instalacije iz repositories (starija verzija) pa usb na pr. nije radio i bilo je ekstra koraka za razliku od Win verzije gde je bilo samo malo pochetnih podeshavanja ali zato je radio usb za guest (shto je meni i trebalo).
Ono za shta mi sada treba virtuelizacija je mrezhna simulacija, od instalacije OS-a preko virtuelne mrezhe, do odvajanja raznih servera svaki u zasebnu virtuelnu mashinu. Mislio sam da che sve biti iole lako u Virtual Box-u ali i nije bash, razni modovi pa ono shto bi znao kako da uradim na stvarnim mashinama sada zahteva operiranje s modovima. Mozhda je pod VMWare Player-u te stvari lakshe uraditi i malo vishe lichi na rad s fizichkim mashinama.
Intel VT kompatibilni procesori bi znachili neshto vishe kad se koristi Xen za virtuelizovanje i kad je Win guest OS...
[ agvozden @ 04.05.2010. 09:23 ] @
^ trebas znati da postoji vise instanci-verzija Virtual boksa, tako da neki dolaze sa USB podrskom, neki bez...

[ varelg @ 05.05.2010. 05:27 ] @
... kao i to da VMWare player ne mozhe podichi vishe od jedne virtuelne mashine u isto vreme. Ne znam dali sam neshto promashio u instalaciji ali "Open Virtual Machine" nije dostupna opcija sve dok ne ugasim aktivnu VM. To nije sluchaj s VBox gde su nekoliko VM aktivne istovremeno...