[ notebookFun @ 05.10.2009. 13:19 ] @
ATI Radeon HD 3450, 256MB DDR2 64bit, RAMDAC 400MHz / Engine 600MHz / Memory 800MHz, TV Out HDTV, DVI-I, HDCP, DX10.1, OpenGL2.0, Shader Model 4.1, Built for Vista


Imam masinu

ASUS a7v8x
AMD 1.7ghz
RAM 1.5gb
AGP 9600pro


Htjeo bih da promjenim graficku sa ovom ASUS 3450, pa me interesuje da li bih sa njom mogao igrati neke novije igrice kao COD5, GTA IV....

Buni me ova graficka jer je 64-bit, ali ostalo je sve ok, posjeduje shader 4.1 sto je super (Novije igre traze minimalno 3.0)


Ako ima neko neku drugu graficku da mi preporuci a da nije puno skuplja...
[ awaks @ 05.10.2009. 16:43 ] @
Vjeruj mi neces se ti sa njom naigrati... Cod5 nije nesto extra zahtjevan tako da bi mogao da radi na minimum sa tom karticom ali gtaIV slobodno zaboravi jer je za njega bitniji procesor od kartice a neki minimalac za njega je dual core uz neku 9600gt! Ispod atija 4670 nebi trebao da ides danas ako planiras da se igras ali je skuplja od tvoje navedene...

p0zz
[ notebookFun @ 07.10.2009. 18:40 ] @
Koliku ulogu igra 128bit vs 64bit interface memory.

Sta je ovo tacno, ja sam cuo brzina magistrale, koliko su slabije ove graficke sa 64bit od 128bit kod igrica?
[ awaks @ 07.10.2009. 23:55 ] @
Igra veoma bitnu ulogu :D je li se memory bus prevodi kao brzina magistrale nisam siguran ali to je ustvari neki protok uglavnom sto veci to je bolje... Veci protok, vise frama, brza komunikacija izmedju procesora i memorije rezultat bolje performanse!
Za gaming obavezno 128bitnu jer 64bit sucks... Recimo da je u pitanju ista grafa sa 64bit memorijom i 128bit druga ce u praksi biti brza nekih 40%...
Evo ti jedan banalan primjer (ne znam kakav si sa eng ali je pravo slikovito objasnjeno):

Code:
Like you said, the buswidth is like the number of lanes on a highway. As long as the traffic (data) is kept to within the limits of capacity of that highway, traffic will flow quickly & smoothly.

But if you have too few lanes (64-bit) to handle the traffic during rush hour (gaming), traffic backups up & you have "stop & go" (lag).

128-bit doubles the amounts of lanes to the highway & can handle "most" traffic that is thrown at it...but there are times when max capacity is reached, causing slowdowns.

256-bit is an extra wide super highway. It can easily handle all the traffic that's thrown at it & can keep that traffic flowing at a high rate of speed. But building a super highway is more expensive


p0zz
[ kakavtakav @ 09.10.2009. 12:11 ] @
Veoma veliku ulogu igra memorijski vod magistrale!!!
Ako hoces da igras najnovije igre, onda se opredeli za neku grafičku sa 256 bit-nom memorijskom magistralom.
Moja preporuka ti je neka iz nVidia serije, batali ATI, sa njima nećeš imati veliko zadovoljstvo u igranju.
POZ
[ Binary Mind @ 09.10.2009. 14:34 ] @
Citat:
kakavtakav:...batali ATI, sa njima nećeš imati veliko zadovoljstvo u igranju.


Obuzdajte se od ovakvih neargumentovanih, navijackih izjava inace tema leti u kantu.

[ notebookFun @ 09.10.2009. 16:08 ] @
Treba mi AGP graficka a ne PCIex
Sta mislite o ovoj graficko karti?


VGA Ati Radeon HD 3850 AGP, 512MB DDR3, 256 bit, TV out, DVI, AGP 8x, Sapphire

Jedino nju sam nasao sa 256bit a da je AGP....
[ Binary Mind @ 09.10.2009. 16:30 ] @
Evo sad objektivno. U tvom slucaju je preporucljivo da gledas nVdijine kartice, ne zbog toga sto su bolje, vec zato sto imas plocu sa VIA chipsetom koja moze da zeza sa ATI grafickim karticama. Zato savetujem da vidis sta na trzistu ima od nVidia AGP grafickih kartica i da se raspitujes o njima.
[ notebookFun @ 18.10.2009. 11:52 ] @
Binary Mind

Sta mislis o ovoj grafickoj karti

Model : GeForce 7950GT 550M 256MB DDR3

Procesor

GPU : Geforce 7950GT

Takt : 550 MHz

DirectX podrška : DirectX 9

Memorija

Kapacitet : 256 MB

Interfejs : 256 bit

Tip : GDDR3

Takt : 1400 MHz

Povezivanje

RAMDAC : 400 MHz

Maksimalna rezolucija : 2560x1600

Slot : AGP

[ Binary Mind @ 18.10.2009. 12:39 ] @
Trebalo bi da radi sa tom nVidijom, ali za tu karticu treba kvalitetno napajanje jer se radi o ozbiljnijem potrosacu. U principu najverovatnije bi isle i ove nove ATI kartice, ali to treba proveriti na licu mesta pre nego sto se kartica kupi da te posle ne bi bolela glava. Problem je jedino sto nemaju svi ove kartice na lageru da mogu da probaju sto znaci da moraju da ih naruce, sto im se naravno ne isplati osim ako hoces odmah karticu da kupis, sto zanci da na probu mozes odmah da zaboravis u radnjama koje nemaju takve kartice na lageru. AGP kartice su danas retka vrsta i dosta su skupe za ono sto pruzaju, pa cak i one bolje uparene sa zastarelim ostalim hardverom. Ukratko se uopste ne isplati kupovati ih, ali uopste...
[ tamindus @ 18.10.2009. 21:44 ] @
Nije ta 7950 baš neki potrošač.Trebalo bi da na 12V grani imaš jedno 15-16A i bilo bi dosta.Kod tebe je problem procesor i ploča tako da je plafon neka 7600GS ili GT, sve preko toga ostaće neiskorišteno.
[ Binary Mind @ 18.10.2009. 23:08 ] @
Covek sad ima preslabo napajanje za tu karticu:

http://www.elitesecurity.org/t...-Asus-avx-ne-radi-ni-jedan-USB

i treba mu kvalitetnije a i jace napajanje od tog postojeceg ako ce da uzima tu karticu.
[ notebookFun @ 19.10.2009. 14:02 ] @
Binary Mind

http://www.elitesecurity.org/t...-Asus-avx-ne-radi-ni-jedan-USB


Ovo je drugi racunar, koji ima istu plocu i na njemu radi sve OK.
Narucio sam Saphire 3450 pa cu da vidim kako radi.


Pozdrav!
[ notebookFun @ 20.10.2009. 15:44 ] @
Kupio sam Sapphire 3450 agp i ugradio na ovaj komp u igraonici na plocu ASUS A7V8X-X .

Imam masu problema sa ovom grafickom kartom, sad ne znam sta da radim jer je vjerovatno ne mogu vratit iako je graficka nova.


1.Na Counter Strike mi ne radi video sa OPEN GL, iako su drajveri OK.
2.World of Warcraft mi zakuca i cim pokusam da udjem na account izbaci neke crvene crtice.
3.FlatOut malo radi i onda se pojavi bijela slika na ekranu.

Call of Duty(R) 4 radi super.

Instalirao sam zadnje katalist drajvere "9-9_agp-hotfix"

Ne mogu da podesim AGP na x8, vjerovatno je to problem.Ja podesim na x8 a on vrati na x0, pogledajte sliku koju sam ubacio.

U BIOS-u ploce pise x8, ukljucio sam i FAST WRITE i AGP WRITE u BIOSU.


STA DA RADIM?
[ Miroslav Cvejić @ 20.10.2009. 15:55 ] @
Jel drajver za čipset i BIOS svež?
[ notebookFun @ 20.10.2009. 16:24 ] @
Everest kaze ovako

Datum izdanja sistemskog biosa 08/06/03
Datum izdanja Video biosa 08/11/09


Sta da radim?
[ tamindus @ 20.10.2009. 21:22 ] @
Probaj da isključiš FAST WRITE, via i ATI to ne vole.Ili da spustiš AGP na 4X i nije razlika u performansama.Možda upali, mada sumnjam.
[ Binary Mind @ 20.10.2009. 22:17 ] @
Obavezno apdejtuj VIA 4 in 1 drajver. Podesi AGP na 4X kao sto rece tamindus, mada sve to ne mora da da nikakve rezultate. Vec sam pomenuo da ne kupujes ATI bez prethodne provere a ti si sve jedno morao. ATI grafika + VIA chipset = problemi u najavi.
[ notebookFun @ 21.10.2009. 18:16 ] @
Ljudi pomagajte.

Skinuo sam Aflash V2.21 program za flash-ovanje a7v8x-x ploce iz Windows-a.

I ubacio u njega flash verziju A7V8X-X BIOS 1012 i i pogrenuo proces flashovanja.Nakon toga se resetovao komp i usao u bios.

Ja sam vratio bios na default i sacuvao. Sad racunar ne radi, da li je moguce da sam sjebao bios.

Ili da pokusam sa resetovanjem uy pomoc Jumpera.


[ Binary Mind @ 21.10.2009. 19:17 ] @
Resetuj BIOS vadjenjem baterije na ploci...
[ notebookFun @ 21.10.2009. 19:59 ] @
Uradio sam to ali nista, speaker ne daje signal. U pomoc programa sam ubacio 100% ispravan flash od ove a7v8x-x.

Sta sad da radim, da li ova ploca ima dva BIOS cipa, jedan sluzi za backup, kako uraditi bios recovery?

U igraonici imam jos par istih proca cuo sam da je moguce skinuti chip od ispravne pa staviti na ne ispravnu plocu i ukljucit.
Kasnije vratit stari chip.


Da li je ovaj chip zalemljen za plocu, ako jeste onda ja ne mogu nista uraditi.

Nije mi jasno kako je poslije flash-ovanja i restarta usao u BIOS, ako flash nije OK.Mozda nisam smjeo ici na default?
[ Binary Mind @ 21.10.2009. 20:17 ] @
Ploca ima PLCC BIOS chip (moze da se skine), ali nesto mi je nelogicno da si usao u BIOS posle flashovanja, izabrao defaultne vrednosti i posle masina nije htela da se budi. Testiraj ti to jos malo... Lici mi da nesto od hardvera buni plocu (npr. RAM ili graficka). Mislim da sam ti dovoljno rekao ako znas da baratas hardverom. Ako nisam pitaj za savete.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 21.10.2009. u 21:32 GMT+1]
[ notebookFun @ 21.10.2009. 20:31 ] @
Usao sam poslije restarta ali u BIOS-u nije bila ponistena godina, kao da nije bio odradjen flash?

Dobro baratam sa hardware-om, imam dva RAM chipa, sad cu da probam sa jednim.Htjeo sam da flash-ujem ovu plocu jer sam procitao da je u novoj verziji ispravljena greska sa ATI grafickim karticama.

Mozda ova graficka zeza, probacu i nju.
[ notebookFun @ 21.10.2009. 20:47 ] @
RAM sam isprobao i nije do njega. Mislim da nije ni do graficke karte, ali isprobacu i nju sutra. Graficka je nova kupljena.

Da li postoji neki BIOS recovery nacin za ovu plocu?
[ Binary Mind @ 21.10.2009. 22:00 ] @
Postoji. Procitaj uputstvo za plocu. Ako ga nemas evo ga. Trazi gde pise "Crashfree BIOS Feature".
[ notebookFun @ 22.10.2009. 13:42 ] @
Binary Mind jel se PLCC BIOS chip na ovoj ploci nalazi u donjem desnom uglu na semi pise 2Mbit Firmware HUB?


Da bi odradio proces vracanja ostecenog biosa potrebno je da kreiram bootabila floppy i kopiram na njega DOS Aflash, a koju ROM verziju da stavim?

Kako da ovo uradim kad ploca uopste ne POST-uje?

[Ovu poruku je menjao notebookFun dana 22.10.2009. u 15:02 GMT+1]
[ Binary Mind @ 22.10.2009. 18:50 ] @
PLCC chipovi izgledaju ovako:



a mogu biti i zalemljeni za plocu bez plasticnog lezista. Na toj ploci na srecu nisu zalemljeni.

Kad nisu zalemljeni za plocu skidaju se sa chip ekstraktorima (Moze i klasicnim a postoji i specijalna vrsta ekstarktora koji je pravljen samo za skidanje PLCC chipova).

Pre nego sto pokusas sa vadjenjem chipa, ako hoces da pokusas hotflash, probaj da probudis plocu.

Pitanje: Koju si graficku karticu koristio za probu kad se ploca vise nij budila? Ako si koristio novi ATI probaj sa nekom starijom nVidiom GForce4 ako imas pri ruci. Jos je bolje ako imas neku prastaru PCI graficku.
[ notebookFun @ 23.10.2009. 14:22 ] @
Da to je taj chip u donjem desnom uglu.Nisam probavao sa nekog starijom grafickom, znam da se to obicno radi sa PCI kartom.

Imam ATI 9600 pro i fx5200 pa cu da probam sa njima.Nasao sam na jednoj aukciji pokvarenu plocu a7v8x-x za 100din, pa cu da zamolim lika da mi samo skine chip.

Sto se tice PLCC EXTRACTOR nemam ga, pogleda cu da nema na pijaci da se kupi.
[ notebookFun @ 06.11.2009. 15:57 ] @
Evo danas sam rijesio sve probleme, opisacu sta i kako sam rijesio.


Prije 10-ak dana sam reklamirao ovu graficku ATI 3450. Kupio sam je od jedne ozbiljne firme iz Tuzle.
Prvo sam od njih dobio odgovor na mail da testiraju graficku, dabi mi kasnije rekli da graficka radi ali su mi poslali novu graficku ATI 3450.
Kada sam dobio novu graficku na kutiji je pisalo da je graficka zamjenjena jer prosla graficka nije radila.

BIOS na A7v8x-x je bio uspjesno flesovan na verziju 1012 po default je bio ( 1008). Ubacio sam novu graficku i cuo sam zvuk speaker-a sto me je jako obradovalo :)

Opet sam imao problem sa open GL i sjetim se da treba da instaliram VIA 4 in 1 i poslije instalacije sve je radilo OK.Sad mi u catalyst center pise da AGP speed x8 i sve radi OK,graficka ne prelazi 50 stepeni.

Procesor mi je Athlon Xp 2100+ i radi na 1.7ghz imam 1.5 DDR-400, vjerovatno zbog procesora ne mogu izvuci MAX iz ove graficke iako ona i sad radi dobro.


Pozdrav!


[ notebookFun @ 27.11.2009. 13:13 ] @
Opet problemi i sa ovom novom grafickom. Radila je mjesec dana bez problema i odjednom je pocela da pravi probleme.

Prilikom pokretanja skoro svake igrice dolazi do Black Screen-a i blokiranja racunara. Isprobao sam skoro sve moguce drajvere za ovu graficku i nista.U jendom trenutku sam pomislio da je problem do Windows-a, pa sam krenuo da ga ponovo instaliram. Prilikom butovanja diska, prije formatiranja particije mi se ponovo pojavio Black Screen. ZNACI NIJE SISTEMSKA GRESKA.Provjerio sam temperaturu graficke i ne prelazi 50 stepeni, smanjivao AGP x4 i nista.

Da li ima neko pravilnik o garancijama, zelim da ga posaljem ovoj firmi, jer mi i ova druga graficka stvara probleme.

NE KUPUJTE SAPPHIRE 3450 AGP niposto!!!!
[ Binary Mind @ 27.11.2009. 14:24 ] @
@notebookFun

Vec sam napomenuo nesto u vezi kombinacije VIA chipset + ATI graficke kartice. Probaj tu graficku karticu na nekoj ploci koja nema VIA chipset pre nego sto je budes nosio na reklamaciju ako je vec nisi odneo na reklamaciju. Tako ces bar utvrditi da li je kartica stvarno zveknula i imaces jos jaci razlog da kudis Sapphire koji se u mojoj praksi pokazao kao vrlo dobar sto se tice ATI kartica.
[ notebookFun @ 27.11.2009. 16:03 ] @
Imam jednu plocu sa SIS chipset-om pa cu da probam. I SIS nije neki chipset mozda ce i na njemu da pravi probleme :)
[ Binary Mind @ 27.11.2009. 17:04 ] @
Sve jedno probaj.