[ Neflernis @ 23.12.2003. 00:21 ] @
Odem danas u banku da izvadim potvrdu o deviznim sredstvima na racunu. Kazu to kosta 200 DIN ! To je mnogo i onako bas pederski smisljeno. Valda racunaju kad deponujes na devizni racun to ima da suska pa sta ce ti onda biti i tih 200 DIN !

Posle pitam kad cu moci da dignem tu lovu. Eh, priznajem glupo sam ih pitao. Ustvari po izdavanju potvrde trebao sam reci isplatite mi sad toliko i toliko. Sluzbenica ne zna, pa pita (valda) seficu. I ova kaze ne moze danas jer onda vam to ne bi bilo stanje na racunu na potvrdi za ovaj dan. Ok ima logike, no pitam kad ce moci, tek ova sluzbenica kaze za jedno nedelju dana !

MOLIM ?!

Ustvari moze i pre ako vam je hitno ! Boooiiing, ponovicu

Ustvari moze i pre ako vam je hitno ! ako vam je hitno, hitno...

Ko je ovde lud. Dakle ja, The MOJ novac mogu da vec(!) sutra podignem ako mi je hitno, pri tom se ne definise sta je hitno. Ljudi, pa ovo je komunizam ! Valda je privatna svojina neprikosnovena. Ako banka nije u stanju da bude likvidna onda je to stvar inspekcija... ali ax o cemu ja pricam...

Ko god je imao posla sa bankama zna da pored klasicnog nevaspitanja salterskih marodera postoji jedna druga stvar mnogo opasnija. Bankama je dozvoljeno kroz zakone da rade stagod hoce. Te zakone opet donosi Skupstina koja bi trebalo da stiti narod ciji hleb jede.

Pre svega banke u startu zauzimaju gard nepoverenja prema vama. Pogledajte samo proceduru za dobijanje stambenog kredita. Prvo vas detaljno ispretresaju u pogledu placanja. I to je OK. Kada pristanete na dosta nepovoljne uslove koji idu uz noz kiridzijama pr. banka gleda da je rata za stan tek nesto manja od kirije, onda sledi dodatno ponizenje. Pare idu sa racuna banke na racun prodavca. Vi njih ne vidite, ali zato vi ke$hirate odmah! i svaku ratu kasnije na ruke bankama ! I na kraju: banka stavlja hipoteku na stan dokle god ga ne otplatite, a to je bar deceniju ! Znachi nema mrdanja.

A da osnujete banku ? Ne brinite mislili su i na to. Treba vam visemilionski dolarski ulog tako da... zaboravite. Posle se ministri cude sto ne cveta preduzetnistvo...
[ Nikola Denić @ 23.12.2003. 00:35 ] @
Bankari su najveći mafijaši , bili , biće i ostaće ...a po nekom zakonu .... možeš da pogledaš statut banke države , i da ih sve tužis ( mada ipak je ovo Srbija )
[ MilošV @ 23.12.2003. 07:18 ] @
Hmm... Što znam, ima i raznih banaka i raznih klijenata, izašli ispod istog šinjela :)
Mnogo ljudi podiže kredite koje nijesu u stanju da otplaćuju, no to je druga priča...

Najbolje je ono kad ti u banci pričaju nešto kao "mi bismo Vam izašli u susret, ali kompjuter..."
Evo mojeg iskustva: Uzeo sam kredit i mjesečna rata mi je 150.76€.
Prošlog mjeseca sam uplatio okruglo 150.00. Par dana kasnije zvao me je čovjek iz Banke: "Kasnite sa uplatom rate" na što sam ja samo zbunjeno promrmljao: "!?".

Zbog ovih 0.76€ "kompjuter" je bacio moje ime na Spisak-Onih-Koji-Nijesu-Platili.
Sad ide još bolja fora: Zbog toga što me je izbacio na spisak, "kompjuter" mi je računao kaznenu kamatu na cjelokupan iznos i.e. na svih 150.76€!

U banci su "razumjeli moje negodovanje" ali što će oni kad je "kompjuter tako napravljen" :)
Ruku na srce, davno sam naučio da ne treba gubiti energiju na takve stvari / rasprave, grinjao sam im iz čiste radoznalosti... Usput se raspitivao za ime autora programa :) koji postavlja nove standarde u programiranju... Normalan čovjek bi provjerio minusno stanje i računao kamatu na taj iznos, ali genije... neeee... :)
[ ventura @ 23.12.2003. 08:19 ] @
Citat:
Neflernis:
A da osnujete banku ? Ne brinite mislili su i na to. Treba vam visemilionski dolarski ulog tako da... zaboravite. Posle se ministri cude sto ne cveta preduzetnistvo...


Upravo zbog toga da svaka budala ne moze da osnuje banku, pa da ti kaze da nema kesa za isplatu, dodji sledece nedelje...

A i kako neko moze sa 200k evra da osnuje banku.. ne moze za te pare ni trezor da kupi...
[ superbaka @ 23.12.2003. 17:52 ] @

sta ste mislili, skinemo milosketa i odmah smo evropa? pa vidite koliko smo godina u parlamentarizmu pa smo svetlosnu godinu udaljeni od politicke kulture...
sta mislite koliko ce nam trebati da postanu kulturni i oni koji nam "cuvaju" pare?
slamarica je mama jos dugo dugo...!
[ Neflernis @ 24.12.2003. 13:06 ] @
Osnivacki ulog za Banku iznosi cini mi se 5M$ i nema veze sa opremom Banke pr. trezor koja jos ide pride !

Po dolasku DOSa i postepenom ukljucivanju zemlje u svetske finansijske tokove skoro sve stranke pricaju kako treba osnivati preduzeca, kako nas narod treba da uzme malo knjige i propise u rucice da se raspita, da se probudi ujutro i pogleda se u ogledalo i kaze ajde da vidimo ko sam ja koji su to moji prijatelji i tsl.

U praxi to izgleda ovako. Da osnujete biznis treba vam kapital koji vam daje banka ako uspesno poslujete i imate background. Dakle, driver za modem je na internetu.

Naravno, ne smatram da je kapitalizam sada neka vrsta komunizma i da svako treba da ima firmu. Ne, to nikako. uostalom ogromna vecina ljudi ne voli da misli svojom glavom. Radije zivi od milosti gazde i mogucnosti otkaza. Pa ipak drzava treba da se odredi jel nama treba Nx100 preduzeca kao sto pricaju. Ako je tako onda neka se rizik ulaganja podeli izmedju drzave, banaka i privatnika. Ako ne onda neka prave Argentinu gde cemo imati 2-3 jaka coveka koji ce efektom lavine kupovati sve zivo i bogatiti se.

Sto se tice one love, da, digao sam ih bez problema sutradan u Beogradu. Samo, da li je moralo tako da bude ?

[ Ivan Dimkovic @ 24.12.2003. 13:25 ] @
Citat:
Osnivacki ulog za Banku iznosi cini mi se 5M$ i nema veze sa opremom Banke pr. trezor koja jos ide pride

Po dolasku DOSa i postepenom ukljucivanju zemlje u svetske finansijske tokove skoro sve stranke pricaju kako treba osnivati preduzeca, kako nas narod treba da uzme malo knjige i propise u rucice da se raspita, da se probudi ujutro i pogleda se u ogledalo i kaze ajde da vidimo ko sam ja koji su to moji prijatelji i tsl.


Slazem se donekle sa tobom, ali po pitanju banaka i preduzeca brkas babe i zabe - svuda u svetu je neophodno da za bankarski posao postoji osiguranje u vidu imovine, ulozenog kapitala i obaveznog osiguranja, jer banka posluje sa tudjim novcem. Osnivanje banke nije osnivanje SZR/STR/SUR - minimalni kapital je neophodna mera zastite od razno-raznih novih Dafiment i slicnih kombinacija, takodje - osim kapitala postoji i kontrola dugovanja i sl.. kako se ne bi desilo da banka ode u minus i ljudi ostanu bez love.. Mislim da je cak taj minimalni kapital i previse nisko postavljen - ima previse banaka koje po profesionalnosti ne mogu ni da primirisu nekim stranim bankama, o ulaganjima da ne govorim... pa 5 miliona dolara je jedna investicija u mali-srednji startup.. mislim, kakva je to banka u kojoj bi jedna takva investicija ispraznila kasu?? Mali cenzusi su i razlog za postojanje banaka koje ne vode racuna o svojim klijentima.

Sto se transfera love tice (ovo je pominjano na drugoj temi), nisu banke krive - koliko zakon o platnom prometu i dalje ne dozvoljava "iznosenje deviza iz zemlje" fizickim licima (bez zakonski definisanih "opravdanih razloga") , pa ni jedna banka ni ne moze da uvede usluge slanja u inostranstvo. Takodje, mislim da jos postoji zakon po kome drzavljani SCG sa mestom prebivalista u SCG nemaju pravo da imaju racun u stranoj banci, sto je jos jedna u nizu KPJ zaostavstina koje ce se, nadam se, ukinuti.

Sto se preduzeca tice, ovde si u pravu - nacin na koji se preduzeca osnivaju i zahtevi za osnivackim kapitalom i naplata doprinosa su, blago receno, nakaradni. Na zapadu je otvaranje firme stvar koja traje max nekoliko dana (u USA i online) kosta neki smesan novac, i porez se placa samo na prihod.

Za investicije - to vec ne znam, ne vidim problem da se obratis stranoj venture capital firmi ako imas dobar biznis plan i menadzment sa iskustvom - nikad nisam imao prilike da vidim kako funkcionisu domaci investicioni fondovi, tako da to necu komentarisati.
[ Neflernis @ 24.12.2003. 16:31 ] @
Ivane, 5M$ je strasno jako mnogo u Srbiji. Pr. kod centralne banke tj NBS se drzi deo aktive, cini mi se oko 20% svake banke. Videti na: http://www.nbs.yu/serbian/news/pregled_po_visini_bilansa.htm. Tu se vidi snaga banke. Raiffeissen je npr. 4. rangirana, a najveci kredit koji su odobrili do sada je 500k€ ! Pa ipak najvazniji podatak je likvidnost banke, a za banku da moze naplatiti potrazivanja. Pr. je Vojvodjanska banka koja ima investiranih nekoliko 100 mil dolara u privredu, ali cak 70% od toga je tesko ili skoro nikako nenaplativo. To je posledica burazerske ekonomije i te dubioze jos nijedan finansijski um u Srbiji nije uspeo da se resi. Npr. neke manje banke su pogasili lako, ali ovo je kad su videli samo su otvorili i zatvorili knjige i rekli Geee ! Ta ogromna nesolventnost komunisticko-socijalnih duznika je neresiv problem za sve bankare i zato i Vlada i NBS ne mogu pronaci neki modus kooperacije sa bankama radi lakseg odobravanja kredita svezem mesu koje je nestrpljivo za ulazak u trzisnu utakmicu. Umesto toga pocetnici se dave raznim porezima i dr...( i raspravljaju o ovome na esu - )

Transfer love je moguc. O tome sam vec pricao. Nema problema da preko recimo kartice iznesem bilo koju sumu. Problem jedino moze nastati sto mi mozda bankomat nece isplatiti sve tj. ima neki dnevni limit. Da bi ti samo docarao u kakvoj je dubiozi srpsko bankarstvo reci cu ti samo da npr. Raiffeisen banka, koja ima solidan ugled u Srbiji, nema nikakve veze sa centralom u Austriji. Ja tamo ne mogu dici svoj novac ! Kreditni ugled nase zemlje je ravan nuli, drzava je na auto-pilotu i strane banke su pametno resile da zauzmu pozicije na vreme za neka srecnija vremena ali da kada ih sadapitate za filijale u Srbiji kazu - Ma pustite vi to, to mi tamo nesto kao probamo ! Zato su oni ovde d.o.o. Ja znam dosta ljudi koji hrle Raiffeisen i Societe Generale i stede ili orocuju sredstva misleci kako je to sad sigurno, jer Bozemoj, pa ne moze svapska banka propasti. I ne moze ali u Austriji. Ovde mmmm....

Neki bolji text veture capital firmama ?
[ Ivan Dimkovic @ 24.12.2003. 17:17 ] @
Citat:
Ivane, 5M$ je strasno jako mnogo u Srbiji. Pr. kod centralne banke tj NBS se drzi deo aktive, cini mi se oko 20% svake banke. Videti na: http://www.nbs.yu/serbian/news/pregled_po_visini_bilansa.htm. Tu se vidi snaga banke. Raiffeissen je npr. 4. rangirana, a najveci kredit koji su odobrili do sada je 500k€ !


Sto i nije tesko proveriti odokativnom metodom :-) U Srbiji ima jako malo novih startup kompanija, pogotovu ne hi-tech kompanija koje zahtevaju pocetna ulaganja za opremu i plate...

To da je najveci kredit 500ke i ne sumnjam, jer takva je situacija na zalost, rizik veliki a otplativost... pa.. mala :(

Hmm..

Vojvođanska banka a.d. Novi Sad 50.406.532 (x 000 - pise u hiljadama din) = 50,406,532,000 din = 741 miliona EUR , sto je ipak malo vise od minimalnih 5 m$ :)

Citat:
Pa ipak najvazniji podatak je likvidnost banke, a za banku da moze naplatiti potrazivanja. Pr. je Vojvodjanska banka koja ima investiranih nekoliko 100 mil dolara u privredu, ali cak 70% od toga je tesko ili skoro nikako nenaplativo. To je posledica burazerske ekonomije i te dubioze jos nijedan finansijski um u Srbiji nije uspeo da se resi. Npr. neke manje banke su pogasili lako, ali ovo je kad su videli samo su otvorili i zatvorili knjige i rekli Geee ! Ta ogromna nesolventnost komunisticko-socijalnih duznika je neresiv problem za sve bankare i zato i Vlada i NBS ne mogu pronaci neki modus kooperacije sa bankama radi lakseg odobravanja kredita svezem mesu koje je nestrpljivo za ulazak u trzisnu utakmicu. Umesto toga pocetnici se dave raznim porezima i dr...( i raspravljaju o ovome na esu - )


A propo banaka, ipak je uradjen veliki potez time sto su zatvorene nesposobne velike banke koje su bile u stravicnim dugovima sve zbog pomenute burazerske ekonomije. Znas kako, ako bankama uvedes strogu disciplinu mislim da ce investitori u banci dobro da razmisle da li ce da daju burazerski grant nekom od, recimo, 10-tak miliona $ za koje znaju da je "poklon", pa da na kraju godine ostanu bez dovoljno sredstava i budu promptno ugaseni.

Citat:
Transfer love je moguc. O tome sam vec pricao. Nema problema da preko recimo kartice iznesem bilo koju sumu.


Mislio sam na SWIFT transfer - koji je moguc samo ako imas fakturu i razlog koji je definisan zakonom (pokrivanje skolovanja, kupovina nekretnine, itd...) sto je ipak malo bez veze - ja odavde gde zivim mogu da saljem online nalog za naplatu bilo kome (osim verovatno al kaidi :-) , i to se drzavu ne tice jer je tax placen kroz moju godisnju prijavu prihoda.

Za kartice znam, normalno - inace ne bi ni imale svrhu, jel :)

Citat:
Problem jedino moze nastati sto mi mozda bankomat nece isplatiti sve tj. ima neki dnevni limit. Da bi ti samo docarao u kakvoj je dubiozi srpsko bankarstvo reci cu ti samo da npr. Raiffeisen banka, koja ima solidan ugled u Srbiji, nema nikakve veze sa centralom u Austriji. Ja tamo ne mogu dici svoj novac ! Kreditni ugled nase zemlje je ravan nuli, drzava je na auto-pilotu i strane banke su pametno resile da zauzmu pozicije na vreme za neka srecnija vremena ali da kada ih sadapitate za filijale u Srbiji kazu - Ma pustite vi to, to mi tamo nesto kao probamo ! Zato su oni ovde d.o.o. Ja znam dosta ljudi koji hrle Raiffeisen i Societe Generale i stede ili orocuju sredstva misleci kako je to sad sigurno, jer Bozemoj, pa ne moze svapska banka propasti. I ne moze ali u Austriji. Ovde mmmm....


Ovo je, na zalost, sve tacno :(

Citat:
Neki bolji text veture capital firmama ?


Na zalost, nemam :( Mada mislim da po netu ima razno-raznih Invest FAQ, startup FAQ i sl..

Zavisi sta hoces da radis i kojim biznisom da se bavis - ako je IT u pitanju malo je nezgodno jer su svi postali osetljivi (tesko se zaboravlja IT-bubble burst od pre par godina) - mada za IT postoji dosta fondova, cak i Intel ima neki... problem je sto sa takvim ljudima moras imati vrlo ozbiljan biznis plan gde se tacno vide rokovi i predvicen tok novca - i, naravno, menadzment sa dobrim CV-jevima da bi uopste dobio sansu da predstavis projekat.

[ anon7994 @ 25.12.2003. 01:01 ] @
Ivan Dimkovic
Citat:
Vojvođanska banka a.d. Novi Sad 50.406.532 (x 000 - pise u hiljadama din) = 50,406,532,000 din = 741 miliona EUR , sto je ipak malo vise od minimalnih 5 m$ :)



Bilansna aktiva i osnivacki kapital banke su dva potpuno razlicita pojma. Ukratko, bilansna aktiva su novcana sredstva kojima banka upravlja, tj. gde ih je plasirala. Tako da to nije o.k. Vojvodjanske banke.

Inace, zakonom je propisan minimimalni osnivacki kapital banke, koji trenutno iznosi 5 miliona dolara za banke sa srednjim ovlascenjima, odnosno 6 miliona dolara za banke sa visokim ovlascenjima. Od 1. januara, cenzus koji moraju da ispune sve banke koje posluju u Srbiji je 10 miliona evra, a i to je izuzetno mali iznos za jednu banku.


Neflernis

Citat:
Tu se vidi snaga banke. Raiffeissen je npr. 4. rangirana, a najveci kredit koji su odobrili do sada je 500k€ !



Da si ti ziv i zdrav, Raiffeisenbank u Srbiji je odobravala kredite u visemilionskim iznosima... naravno, to nije za svakoga. Takodje postoji limit, koliko jedna banka moze da odobrava kredite, i do kog iznosa (opet, imajuci u vidu kapital banke).







Za kraj, jedno pitanje; ali bez ljutnje molim. Zasto se svi pravite da puno znate kada u stvari ne znate. Ne kazem da ne znate nista, ali iz nekih oblasti (bankarstvo npr.) ne znate nista. I sada se pravite da sve znate. Ja kada nesto ne znam, pitam. To je jedini nacin da naucim. A nikada ne pricam nesto za sta nisam siguran. Jednostavno morate prihvatiti da ne mozete sve znati. Mozete biti ultra pametni u jednoj oblasti (npr. informatika), ali to ne znaci da ste zbog toga pametni i iz svih ostalih oblasti.
[ Gojko Vujovic @ 25.12.2003. 01:28 ] @
E bankar to poslednje si i mene pitao na nekoj temi i ne ljutim se ali nisam dobio odgovor posle, ili ga nisam video barem pa me uputi ako ga je bilo. Uglavnom pitao si kako znam da raiffeisen banka u trubiji i ova u austriji nemaju veze jedna sa drugom i objasnio sam to na licnom primeru. To sto su oni ulozili pare i imaju isto ime po meni AMA BAS nista ne znaci.

I tada si mi rekao da nemam pojma. Pa kako to nemam pojma kad je ocigledno da su to potpuno odvojene firme, ne postoji direktan platni promet izmedju njih, racun ujednoj je NEMOGUCE koristiti u drugoj, itd. Zamisli istu situaciju samo da se ovaj raiffeisen u srbiji drugacije zove - 123banka na primer. Sve ostalo bi moglo potpuno isto da ostane - ja i dalje ne bih mogao imati pristup svom racunu, itd.

Ovde se niko ne deklarise za eksperta kako ti pricas jer ovo nije ekspertski bankarski forum, vec forum za mase. Ti ako imas bolje informacije, super po nas - naucicemo nesto novo i samo to izlozi.
[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2003. 09:37 ] @
Citat:

Za kraj, jedno pitanje; ali bez ljutnje molim. Zasto se svi pravite da puno znate kada u stvari ne znate.


Disclaimer: o bankarskom poslovanju znam jako malo, skoro nista u poredjenju sa nekim ko je diplomirani ekonomista - tako da se ogradjujem od ovoga :) Znanje o bankama mi je toliko da mi omoguci normalno poslovanje sa bankama i plasiranje kapitala, za sve ostalo imam kome da platim za savet :)

Mada struktura ljudi koji posecuju ES nije bas bankarski orijentisana u najvecem broju, pa nam nedostaju strucnjaci kalibra nekih IT struka kakvih ima ovde.


[ anon7994 @ 25.12.2003. 12:13 ] @
Izvinjavam se sto ranije nisam primetio postavljeno pitanje...




Stvar je mnogo kompleksnija nego sto se na prvi pogled cini, ali evo kratak odgovor bi bio ovakav:

* Raiffeisenbank a.d. Beograd je osnovana od strane RZB Group-e iz Austrije. Znaci osvnivacki kapital za banku je dala grupa iz Austrije. Prvobitno je kapital iznosio 10 miliona evra, da bi posle banka bila dokapitalizovana, a jedan deo akcija je prodat i IFC-u (10% kapitala banke).
* Banka je osnovana kao akcionarsko drustvo, i pravno gledano, nezavisna je od svoje centrale u Austriji. Tako propisuje domaci zakon, a i zakoni vecine drzava.
To naravno znaci i da deponent Raiffeisen banke u Austrije (ili bilo gde u Istocnoj Evropi gde oni posluju) nije i deponent banaka iz te grupacije u drugim zemljama (ukljucujuci i Srbiju). To vazi kako za nas, ali tako i za sve ostale zemlje gde oni posluju. Ovde navodim primer Raiffeisen banke, ali isto tako je i sa drugim bankama. Isto vazi i za velike svetske banke kao sto su Citibank, HSBC, BNP Paribas, BBVA, itd. itd. Naravno ove grupacije mogu da ponude neke pogodnosti, kao npr. da ti pomognu da otvoris racun u toj istoj banci u nekoj drugoj zemlji (ako zakon to dozvoljava, sto nas nazalost ne dozvoljava - gradjanima Srbije je zabranjeno da imaju racune u inostranstvu), ali sve u zakonskim okvirima. Banke mogu da ponude i druge pogodnosti, bilo da je rec o jeftinijem transferu novca, ili pak olaksavajuci uslovi za otvaranje racuna kada se preselis u drugu zemlju, ako si prethodno bio klijent te banke u inostranstvu... ali to sve vec zavisi od politike same banke... velike svetske banke imaju citava odeljenja koja se bave samo tim pitanjima, a Raiffeisen je ipak mala banka u svetskim okvirima.

Ono sto je bitno (mnogo vise nego to da li moze da se podigne novac u istoj banci u inostranstvu) je nacin upravljanja tim novcem. Naime, za razliku od domacih banaka, strane banke (ako su ozbiljne, ovde zelim da kazem da nisu sve strane banke jednake, tj. zato sto je strano ne znaci da je bolje od domaceg), imaju laicki receno sisteme kvaliteta, odnosno kriterijume kako mogu plasirati novac (konzervativno, agresivno...) i to vec ZAVISI od centrale. Lokalna banka nije potpuno nezavisna u smislu da ima diskreciono pravo u upravljanju sredstvima, vec mora da se drzi pravila koje propisuje centrala (naravno uz neka prilagodjavanja lokalnom trzistu). Neke banke idu toliko daleko (prilicno konzervativno) da do odredjenog iznosa kredita imaju slobodu o odlucivanju, a za iznose preko moraju da se konsultuju sa centralom.

Da li je isto uloziti novac u banci X u Srbiji, i banci X u zemlji Evropske Unije?
Naravno da nije, to vec zavisi od rizika zemlje.
ALI, Banka X nece rizikovati svoj ugled (ako je ozbiljna banka) bilo gde gde posluje. Iako je banka X pravno gledano nezavisna od centrale X, maticna banka ce priteci u pomoc, ako vidi da stvari ne idu pravim putem (npr. greske menadzmenta banke).

Ipak, mogu se desiti vanredne okolnosti, na koje banka X ne moze uticati. Npr. Narodna banka Srbije naredi da se zamrzne sva stednja stanovnistva, jer je recimo drzava bankrotirala. Tu centrala moze da pripomogne, ali opet nije duzna, jer je to vec nije proisteklo iz (ne)poslovanja banke, vec drugih okolnosti.
[ Neflernis @ 25.12.2003. 14:33 ] @
Ne razumem zasto bi mi banka pomogla da kasnije otvorim racun kada se preselim u inostranstvo ? Pa valda, na osnovu boravisne dozvole koja valda nosi i boravisnu adresu sticem i ta prava da otvorim racun gdegod hocu. Nemam li boravisnu dozvolu ni generalni Raiffeisena mi nece moci pomoc, n`est ce pas ?

Naravno, diskusija postoji da se stvari razjasne. Mislim da je korisna ovakva tema i cak sam predlozio http://www.elitesecurity.org/tema/37907 i forum sa strogo ovim sadrzajem. Bilo bi dobro da neko napise, ja sad ne moguda se setim, a knjigu sam vratio u vezi depozita kod Centralne Banke. 20% jel tako od aktive banke na kraju dana mora leci na racun CB tj. NBS ?

I jos nesto. Celu ovu pricu sam orjentisao na obicnog coveka i njegove probleme prilikom starta. Evo neke moje racunice. Mislim kod nas su ljudi malko i halavi, kad im kazes biznis oni odmah pomisle na kancelarije, radnike, opremu i normalno to sve kosta par kE i otkud lova ? Mada zakon pruza za pocetak i otvaranje radnje dakle ne market vec radnja. Skromno moze da se pocne i u stanu, a kasnije da se siri na zakup prostora i dr... Za to ne treba bog-zna-sta love. Problem je sto drzava tu nije uspela da nadje modus da nekako i banke preuzmu rizik i podele ga na tri dela. Labus je pricao o tome, a Dinkic je bio tri godine guverner ?! No da ne krecem u politiku. Zar nije bolje da banka pogura 50 tak ljudi za po 10kE nego jednog od 500kE. Tako se svtvara srednji sloj, tako se gradi gradjansko drustvo...

Umesto toga, npr. ovde jedan Karic polako preuzima mnoge sektore. A privrede, a zasto i ne bi. Sve vise ima para i sve vide kredita dobija koje sve lakse vraca. Na kraju on je osnovao i banku, telekomunikacije, gradjevinu, izdavastvo, vidite samo koji je to spekar delatnosti. Prakticno on na sta stavi ruku sitni mogu samo da odmahnu.

Na kraju, o tome kako ce Raiffeisen banka uslucaju krize centrale ipak resiti da sacuva ugled u Srbiji. Ne znam, ali znam da je slicna kriza bila u Hrvatskoj. Normalno sva lova je povucena u centralu da se namiri a onda su se vratili Hrvatskoj i stedisama u shocku ! Inache Raiffeisen banka je banka mog izbora, niko me nije terao u nju, niko mi ni ne brani da je napustim. Pa ipak iako nisam ekspert ne zelim da mi neko prodaje rog za svecu, samo da se zna.

MAKE NO MISTAKE ABOUT THAT !

[ anon7994 @ 25.12.2003. 14:51 ] @
Citat:
Neflernis:
Ne razumem zasto bi mi banka pomogla da kasnije otvorim racun kada se preselim u inostranstvo ? Pa valda, na osnovu boravisne dozvole koja valda nosi i boravisnu adresu sticem i ta prava da otvorim racun gdegod hocu. Nemam li boravisnu dozvolu ni generalni Raiffeisena mi nece moci pomoc, n`est ce pas ?



E pa ovako. U nekim zemljama nije bas tako lako otvoriti racun i dobiti kredit kao u nekim drugima... ili moze da bude lako ali ne u toj banci gde bi ti to zeleo. Kada imas dugogodisnje iskustvo sa nekom bankom, naravno da ce ti vise izaci u susret u toj istoj banci u nekoj drugoj zemlji. Cak postoje programi gde odredjene banke prate svoje klijente (expatriates) gde god oni isli. Tesko je kad dodjes u neku zemlju, a kreditni rejting ti je nula - ne iz razloga sto si ti los, nego jednostavno zato sto nemaju iskustva sa tobom.


Citat:
Bilo bi dobro da neko napise, ja sad ne moguda se setim, a knjigu sam vratio u vezi depozita kod Centralne Banke. 20% jel tako od aktive banke na kraju dana mora leci na racun CB tj. NBS ?



Da, to se zove obavezna rezerva, i vazi podjednako za sve banke koje posluju na trzistu.




Citat:
Na kraju, o tome kako ce Raiffeisen banka uslucaju krize centrale ipak resiti da sacuva ugled u Srbiji. Ne znam, ali znam da je slicna kriza bila u Hrvatskoj. Normalno sva lova je povucena u centralu da se namiri a onda su se vratili Hrvatskoj i stedisama u shocku ! Inache Raiffeisen banka je banka mog izbora, niko me nije terao u nju, niko mi ni ne brani da je napustim. Pa ipak iako nisam ekspert ne zelim da mi neko prodaje rog za svecu, samo da se zna.



Nisam upoznat sa problemom koji je imala Raiffeisen banka u Hrvatskoj. Molim te pojasni.
[ Neflernis @ 25.12.2003. 15:46 ] @
2 [email protected]

Hm, ali ja govorim o racunu, a ne kreditu. Kredit je vec nesto sasvim drugo. Kartice koje ovde daje Raiffeisen su u rasponu od debitne do kreditne, a u stvari radi se o nekoj medjuvarijanti. Moguce je uzeti i manji kredit, ali to vec banka procenjuje na osnovu stednje idr.

Dali bi mogao malo da prokomentarises rad agencije za procenu boniteta ima link na sajtu NBS.

Ostao sam duzan za aferu iz Hrvatske, komsija mi je izbeglica i pricao mi je. Trenutno nije tu, pa....
[ pctel @ 25.12.2003. 23:58 ] @
Samo jedni kratko pitanje, posto svi pominju Raiffeisen. U razgovoru sa ekonomistima sam saznao da je neki opsti stav u tim krugovima, da je najgora domaca banka upravo ta banka. Razlozi su brojni, da pomenem samo da je bilo gresaka u sabiranju/oduzimanju , kadar ispod proseka, izvodi necitki i nelogicno dizajnirani itd. Zamolio bih one koji koriste usluge ove banke da je uporede sa nekom drugom njima poznatom bankom.
[ Neflernis @ 26.12.2003. 12:18 ] @
ma manje vise sve je to jos u povoju, nemoj mnogo da mislis. Za vecu stednju i orocavanje ne preporucujem !
[ Buum @ 26.12.2003. 14:10 ] @
I ja smatram da je Rajfajzen banka najgora i najneprofesionalnija od svih banaka u SCG sa stranim osnivačkim kapitalom. Taj zaključak sam doneo na osnovu loših iskustava koje je nekolicina mojih prijatelja imala sa njima. Mislim da im je kadrovska politika zaista očajna...
[ joker021 @ 12.10.2008. 16:03 ] @
zdravo
meni treba pomoc :)
kako da nadjem cija je banka ciji racun pocinje sa 330-150.....?
trebam nesto da uplatim ali nisam sigurna cije banke ova firma ima racun.
ako neko zna neka mi javi.
hvala
[ piktor @ 13.10.2008. 10:28 ] @
Cao

330 su racuni Meridijan banke a racune mozez preko sajta narodne banke da pretrazujes kao i ostale podatke. Mozda ti ovo pomogne http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/67/rir.html