[ Pirossi @ 07.10.2009. 19:14 ] @
Citat:
Jevrosimović: Novi sajt, moj poklon atletici
Utorak, 6. oktobar 2009. 17:16



Atletski savez Srbije promovisao je novi internet sajt, sa ciljem da ostvari bolju komunikaciju između saveza, klubova, trenera i sudija.

Predsednik ASS Veselin Jevrosimović istakao je da je redizajnirana internet stranica (www.ass.org.rs) njegov "poklon srpskoj atletici".

"Kada sam postao predsednik ASS, uočio sam da komunikacija između saveza, klubova, trenera i sudija nije na zavidnom nivou, što dovodi do neinformisanosti i loše radne klime. Na Izbornoj skupštini sam obećao promenu vizuelnog identiteta, ali i interaktivan odnos sa svim atletskim subjektima", rekao je Jevrosimović.

On je saopštio da je na izradi sajta rađeno dva meseca i da vrednost investicije iznosi 30.000 evra.

Promociji sajta, u sedištu kompanije "Komtrejd", prisustvovali su i bacačica diska Dragana Tomašević i bacač kugle Luka Rujević.

(Tanjug/MONDO)


http://www.mtsmondo.com/sport/vesti/text.php?vest=148930

ja ostao bez teksta.
30.000 evra za onaj sajtić, pa ga još poklanja jer je džek.

smeši mu se neki tender.
[ Horvat @ 07.10.2009. 19:27 ] @
koju platu preshjednik atletskog saveza ima kada moze da poklanja nesto [fantomske] vrednosti od 30 000 eura?
[ ventura @ 07.10.2009. 19:37 ] @
Pa što se neko od dušebrižnika nije našao pa sam napravio i poklonio sajt ASS-u, ili bilo kome drugime... To koliko sajt 'košta', to nema veze jer je to PR, a i zaslužio je pozitivan PR za ovo...
[ Pirossi @ 07.10.2009. 19:45 ] @
ma važi, kad me budu postavili za predsednika saveza.
[ Zoran Rodic @ 07.10.2009. 20:05 ] @
Ono, jes da je naš Atletski savez ... ali mogla je pretraga nešto da iskopa za prave ljubitelje atletike.



[ ventura @ 07.10.2009. 20:18 ] @
@Pirossi:

Onda se pokrij ušima i ćuti.
[ Pirossi @ 07.10.2009. 20:43 ] @
kad bih tebe uzeo za nekakav autoritet verovatno i bih.
ovako, sedi u svoj porše i pali.
[ flylord @ 07.10.2009. 22:14 ] @
sajt je inace u joomli uradjen :)
[ Mister_rap @ 07.10.2009. 22:48 ] @
Jeap, pri cemu to naravno nidje nije navedeno...

A jel 30k za jednog covjeka ili za firmu ?

Citat:

<meta name="Author" content="Nenad Gavrilov | nenad.gavrilov[at]spinnaker-nt.com | www.spinnaker-nt.com" />
[ Slobodan Milivojevic @ 08.10.2009. 00:08 ] @
Samo kliknete na sliku koja vas vodi na http://www.ass.org.rs/www.joomlatr.org i dobijete 404... Bogami lepo!

A i malo mi se "ne pogadja" u par (desetina) piksela logo u ff3.5 i operi 10?!
[ mulaz @ 08.10.2009. 00:57 ] @
Jel postoji neki zakon, da se za (velicinu?) donacije smanjuje porez? Znaci kao sto imaju u ameriki, gde donacije direktno smanjuju porez (do nekog %), pa ljudi umesto da plate drzavi, plate nekoj organizaciji, edukativnoj instituciji,....
[ Marko_L @ 08.10.2009. 05:14 ] @
Pročitao sam celu vest i nigde ne vidim da piše da je dotični dao pare iz džepa. Piše samo da je investicija vredna 30.000 evra i da je sajt poklon srpskoj atletici, a nigde ne piše ko je platio.

Sad, naravno, možda nisam u pravu, ali moguće je da je sajt plaćen iz budžeta, jer ipak je atletski savez državna institucija. Mislim, ja nikada nisam čuo da je sajt neke državne institucije plaćen privatnim novcem predsednika ili bilo kog drugog člana saveza, ali zato sam čuo za gomilu primera šablonski odrađenih sajtova (koji se mogu odraditi za 2-3 dana) plaćenih više hiljada evra od strane neke državne institucije. To je onaj sistem, neko ima sina, bratanca, nećaka... koji radi te saItove, pa mu namesti posao za lepe pare, koje ionako nisu njegove negove, nego "preduzećetove". Opet kažem, ne tvrdim da je to ovde slučaj, ali u Srbiji me više bukvalno ništa ne može začuditi.
[ Java Beograd @ 08.10.2009. 07:51 ] @
Sajt su uradili ljudi zaposleni u Com Trade grupi. Koliko sam video na brzinu, sajt je korektno odrađem. Ali odokativna procena o vrednosti ne znači, ama baš ništa. Nula ! Isto kao što je lupio cifru od 30.000 mogao je i da lupi cifru od 300.000. Who cares ? Ali, čik da vidim da pokloni "žive pare" 30 k ojra ili na primer isto toliko u IT opremi ?
[ Tyler Durden @ 08.10.2009. 08:22 ] @
ALOOOO, sajt je Joomla urađen!
LOL
[ ventura @ 08.10.2009. 09:10 ] @
Ako piše da je donacija onda sigurno je atletski savez nije platio. A ko je platio, to stvarno nije bitno, kao što nije bitno da li je sajt rađen u joomli, moomli, ili čemu god. Mašite poentu.

A insinuacije pojedinih "web profesionalaca" ovde da je ovaj sajt mnogo jeftinij od 30k evra, i da nije bilo potrebno uložiti mnogo vremena da se isti napravi, samo govori o njima samima... Ako je tako, svako bi mogao jednom godišnje odvojiti onda par dana i napraviti sajt za neku školu, sportsko društvo, organizaciju invalida i sl. i time em učiniti dobro delo, em napraviti sebi jeftin marketing (baš kao što je i Vesa uradio). A pošto se to ne dešava, mogu da zaključim da su ovde ljudi ili samoživi, ili ipak ta priča o lakoći nije baš takva kao što se pokušava predstaviti.
[ Mister_rap @ 08.10.2009. 11:21 ] @
Citat:

ALOOOO, sajt je Joomla urađen!
LOL


Nije tu nista strasno ima veoma ozbiljnih projekata koji su bazirani na Joomli, samo je problematicno sto u ovom slucaju nije napisan fakticki niti jedan (custom) modul, vec je samo kreiran adekvatan templejt u koliko i to nije iskoriceno iz nekog drugog izvora.

@ventura

Nadji nekog klijenta kome treba takva donacija i verujem da ce se na forumu naci gomila ljudi koji ce podici joomlu na serveru istog i staviti neki free templejt i to pristojno upakovati...

Sa druge strane sajt nije bas jednostavno donirati po mom misljenju (a da to bude smislena donacija), jer otkud ja znam kakva aplikacija treba recimo nekoj organizaciji invalida?
[ ventura @ 08.10.2009. 11:41 ] @
Citat:
Mister_rap
Nadji nekog klijenta kome treba takva donacija i verujem da ce se na forumu naci gomila ljudi koji ce podici joomlu na serveru istog i staviti neki free templejt i to pristojno upakovati...

Bilo koja lokalna osnovna škola, sportsko društvo, udruženje, dom zdravlja... Šta god... Ima 'klijenata' takvih koliko hoćeš...

Citat:
Mister_rap:
Sa druge strane sajt nije bas jednostavno donirati po mom misljenju (a da to bude smislena donacija), jer otkud ja znam kakva aplikacija treba recimo nekoj organizaciji invalida?

Pa o tome se i radi. Jer neko mora da uloži truda da se dogovori oko sajta, da prikupi podatke, sadržaj, da isti kreira ukoliko ne postoji i na kraju da ga spakuje da to izgleda lepo i funkcionalno. Dakle nije toliko jednostavno kao što se ovde prikazuje, sad da li konkretan primer košta 30k to je sasvim nebitno, ali daleko od toga da se ovakav sajt napravi za par sati.
[ DaliborP @ 08.10.2009. 11:55 ] @
Citat:
Tyler Durden: ALOOOO, sajt je Joomla urađen!
LOL

Sta je tu toliko smesno? Jel nesto fali sajtu?
[ Miroslav Jeftić @ 08.10.2009. 11:59 ] @
Citat:
Mister_rap
Sa druge strane sajt nije bas jednostavno donirati po mom misljenju (a da to bude smislena donacija), jer otkud ja znam kakva aplikacija treba recimo nekoj organizaciji invalida?


Pa sad, kontaktira se organizacija, popriča se sa njima, označe se potrebe, želje, zahtevi, mogućnosti, napravi se neki plan šta može, šta ne može i potom implementira.
[ Slobodan Miskovic @ 08.10.2009. 11:59 ] @
Recimo mogli su bar kontakt mail da stave na taj domen a ne da bude na eunet nalogu :D Smesno...
[ Zoran Rodic @ 08.10.2009. 12:36 ] @
Pa hajde da se napravi peticija da se obori sajt, Jevrosimović smeni a Comtrade grupi zabrani učešće na svim tenderima u narednih 9 meseci.


Ybt .... stvarno ne kapiram, majke mi ... odakle toliko energije za podsmeh

Citat:
Java Beograd:  Ali, čik da vidim da pokloni "žive pare" 30 k ojra ili na primer isto toliko u IT opremi ?


Evo, moja škola dobila 17 računara + Vista od njih.
Kad god smo ih zvali, dobili smo pozitivan odgovor.
A nismo jedini, uopšte.
[ DaliborP @ 08.10.2009. 12:49 ] @
Citat:
Zoran Rodic:Ybt .... stvarno ne kapiram, majke mi ... odakle toliko energije za podsmeh

Pa radi se o tome da nasim web-radim-od-kuce-online-freelance-expertima bode oci ova cifra od 30k jer su oni iz svoje sobice spremni da odrade isti takav sajt za 500 evra, pa sad moraju jos vise da se dokazu da taj sajt ustvari ne valja nista i da bi oni (da su kojim slucajem angazovani) odradili to mnogo mnogo bolje, kvalitetnije jeftinije i bolje.
[ gleb @ 08.10.2009. 13:04 ] @
Citat:

A insinuacije pojedinih "web profesionalaca" ovde da je ovaj sajt mnogo jeftinij od 30k evra, i da nije bilo potrebno uložiti mnogo vremena da se isti napravi, samo govori o njima samima... Ako je tako, svako bi mogao jednom godišnje odvojiti onda par dana i napraviti sajt za neku školu, sportsko društvo, organizaciju invalida i sl. i time em učiniti dobro delo, em napraviti sebi jeftin marketing (baš kao što je i Vesa uradio). A pošto se to ne dešava, mogu da zaključim da su ovde ljudi ili samoživi, ili ipak ta priča o lakoći nije baš takva kao što se pokušava predstaviti.


Tako je.
Prvo uradi nesto pa onda pljuc-pljuc.
[ Java Beograd @ 08.10.2009. 13:05 ] @
Citat:
Zoran Rodic:Evo, moja škola dobila 17 računara + Vista od njih.
Kad god smo ih zvali, dobili smo pozitivan odgovor. A nismo jedini, uopšte.

Ako je tako - svaka čast Vesi. Iskreno.

Citat:
Zoran Rodic:Ybt .... stvarno ne kapiram, majke mi ... odakle toliko energije za podsmeh

Podsmeh je u zato što je odokativno procenjena vrednost od 30.000 EUR. Da je Atletski savez raspisao tender i da je najniža ponuđena cifra bila 30k , i da je Vesa (ili bilo ko drugi, zaista nisam maliciozan prema čoveku) to platio - onda bi svakome bilo jasno da sajt toliko košta. Ovako, deluje smešno.

[ Java Beograd @ 08.10.2009. 13:07 ] @
Citat:
gleb: Citat:

A insinuacije pojedinih "web profesionalaca" ovde da je ovaj sajt mnogo jeftinij od 30k evra, i da nije bilo potrebno uložiti mnogo vremena da se isti napravi, samo govori o njima samima... Ako je tako, svako bi mogao jednom godišnje odvojiti onda par dana i napraviti sajt za neku školu, sportsko društvo, organizaciju invalida i sl. i time em učiniti dobro delo, em napraviti sebi jeftin marketing (baš kao što je i Vesa uradio). A pošto se to ne dešava, mogu da zaključim da su ovde ljudi ili samoživi, ili ipak ta priča o lakoći nije baš takva kao što se pokušava predstaviti.


Tako je.
Prvo uradi nesto pa onda pljuc-pljuc.


Ja bih ga uradio za samo 25.000 EUR. Čista zarada Vesi od 5.000 EUR ! Da ne ispadne da potcenjujem kvalitet urađenog, priznajem da bi i meni trebalo 2 meseca.
[ Zoran Rodic @ 08.10.2009. 13:25 ] @
Na tom istom sajtu, na kome nema slike Išinbajeve :( , pročitah i sledeće:

Citat:
„Kada sam došao na funkciju predsednika ASS, uočio sam da komunikacija između saveza i klubova, trenera i sudija nije na zavidnom nivou što dovodi do neinformisanosti i loše radne klime. Na izbornoj skupštini sam obećao promenu vizuelnog identiteta, ali i jedan interaktivan odnos sa svim atletskim subjektima. Prvi korak ka tome bilo je kreiranje modernog sajta koji ima mogućnost „on line“ komunikacije. Na sajtu je rađeno dva meseca, a vrednost čitave investicije iznosi 30000 evra. Ovaj projekat je moj poklon srpskoj atletici“ izjavio je predsednik ASS Veselin Jevrosimović.


Koje tačno investicije i koliko je velik projekat?
Ovde se očigledno radi i o nabavci opreme ... drugo nije nam poznato ko sve unosi u bazu i na koji način, preko koje aplikacije ... odakle njima računari, štampači ... ADSL ...Da li su umreženi Beograd, Ralja, Niš, Subotica .... o tome nemamo podatke.
Ybt, pa nije sajt samo taj interfejs ili templejt koji vidimo.
Ima valjda nešto i iza.

Ajde banalan primer
Ako je moja škola dobila 17 računara, valjda je jasno da to nije dovoljno za formiranje kabineta informatike.
Morao se zvati električar da sredi struju, obezbedi od čačanja kablova čemu su deca sklona, trebalo je razvući ADSL sa sprata, bušiti plafon, svič, kablovi, ... da ne pričam o novim klupama .... stolicama, klima da ohladi učionicu u letnjim mesecima ... rešetke na prozore, usmeriti kamere na taj deo zgrade ....
To baš nije zanemarljiva cifra.


Dakle, računari su koštali XZ dinara a vrednost celog projekta je XYZ dinara



[ ventura @ 08.10.2009. 13:25 ] @
Citat:
Java Beograd: Podsmeh je u zato što je odokativno procenjena vrednost od 30.000 EUR. Da je Atletski savez raspisao tender i da je najniža ponuđena cifra bila 30k , i da je Vesa (ili bilo ko drugi, zaista nisam maliciozan prema čoveku) to platio - onda bi svakome bilo jasno da sajt toliko košta. Ovako, deluje smešno.

Atletski savez stvarno ne zanima koliko košta taj sajt, da li košta 30 evra ili 300.000 evra, nije bitno. Atletski Savez Srbije je dobio taj sajt na poklon.

A Vesa - ko Vesa, čovek voli marketing, pa je odatle i cifra od 30.000 evra. Ali to nije ni bitno, ma koliko da je koštalo on je to platio iz svog džepa i poklonio nekome, učinio dobro delo, i ima puno pravo na sopstveni PR. Isto to mogu da učine i ovi dušebrižnici na forumu, mogu da naprave još bolji sajt i da ga poklone nekome, i da kažu da košta 100.000 evra, i to sve da objave u novinama, i svima lepo... Al lakše je pljunuti po nekome ko radi, nego sam sesti i napraviti nešto...
[ Pirossi @ 08.10.2009. 13:28 ] @
evo, javio se čovek i objasnio:

Citat:
ComTrade :
October 8th, 2009 u 10:09

Ćao svima… evo kako stvari izgledaju iz ugla ComTrade-a: to, da li je sajt rađen u Joomli ili bilo kom drugom CMS realno nema veze, jer je firma donirala rad svojih ljudi koji je – precizno – trajao i više od dva meseca, uz sporu komunikaciju sa Atletskim savezom, menjanje prioriteta, brojna napred / nazad.
Kolika je tačna vrednost tog rada? Kolike su plate ljudi, doprinosi koji se plaćaju, koliki je trošak opreme na kojoj se radi, itd, itd… to je predmet procene , ali ovo ne može nikako da se upoređuje sa situacijom u kojoj neko od kuće čuka na računaru i misli kako je Joomla besplatna… to su babe i žabe.
Predlažem svakome ko se sa ovim ne slaže da ode u APR, otvori firmu, nađe klijente koje će mu plaćati za izradu sajtova, radi sve “na belo” i plaća full poreze, zaposli još ljudi, nađe još klijenata, i onda odluči da deo tih ljudi alocira na non-profit projekat koji će da donira zajednici u bilo kom smislu… i onda da pričamo koliko to stvarno vredi, da li je dizajn ovakav ili onakav, i da li je Joomla free ili ne.

http://www.milosblog.com/wp/we...00-eura/1000.html#comment-3761

vidite da im nije bilo lako, imali su otežanu komunikaciju, njih 300 je spartanski radilo na tome, imali su otežanu komunikaciju, Vesa iz Comtrade-a nije mogao da se dogovori sa Vesom iz ASS-a, rade na "belo"... mukica.
[ ventura @ 08.10.2009. 13:37 ] @
Citat:
Pirossi
http://www.milosblog.com/wp/we...00-eura/1000.html#comment-3761

vidite da im nije bilo lako, imali su otežanu komunikaciju, njih 300 je spartanski radilo na tome, imali su otežanu komunikaciju, Vesa iz Comtrade-a nije mogao da se dogovori sa Vesom iz ASS-a, rade na "belo"... mukica.


Čekaj malo. Zašto je bitna cifra?

Jel Vesa POKLONIO taj sajt. Jeste. Dakle ne traži ništa za uzvrat.

Zašto je bitno koliko je njega koštao taj sajt?
Zašto je bitno da li je sajt koštao 300, 3.000, 30.000 ili 300.000 evra?
Kakvu to razliku pravi kad je sajt POKLONJEN?
[ Zoran Rodic @ 08.10.2009. 13:38 ] @
Ha ha ha ... kakvi sve iskusni govornici:




Ha ha ha ha, tender za donaciju .... ah aha haha.... pa ovo još nisam čuo
[ Java Beograd @ 08.10.2009. 13:38 ] @
Citat:
ventura: Atletski savez stvarno ne zanima koliko košta taj sajt, da li košta 30 evra ili 300.000 evra, nije bitno. Atletski Savez Srbije je dobio taj sajt na poklon.

Slažem se. Zaista lepo od poklonodavca. Dobro delo, zaista, bez ironije. ASS je zaista i trebao jedan takav sajt, ja to znam, jer mi je dete treniralo atletiku.


Citat:
ventura: A Vesa - ko Vesa, čovek voli marketing, pa je odatle i cifra od 30.000 evra.

E pa, o tome se radi, to je izloženo podsmehu.

[ DaliborP @ 08.10.2009. 13:40 ] @
Citat:
Pirossi: vidite da im nije bilo lako, imali su otežanu komunikaciju, njih 300 je spartanski radilo na tome, imali su otežanu komunikaciju, Vesa iz Comtrade-a nije mogao da se dogovori sa Vesom iz ASS-a, rade na "belo"... mukica.

Zasto omalovazavas uradjeno?

Ovim je sve receno:

Citat:
Predlažem svakome ko se sa ovim ne slaže da ode u APR, otvori firmu, nađe klijente koje će mu plaćati za izradu sajtova, radi sve “na belo” i plaća full poreze, zaposli još ljudi, nađe još klijenata, i onda odluči da deo tih ljudi alocira na non-profit projekat koji će da donira zajednici u bilo kom smislu… i onda da pričamo koliko to stvarno vredi, da li je dizajn ovakav ili onakav, i da li je Joomla free ili ne.

Eto probajte sami.
[ gleb @ 08.10.2009. 13:43 ] @
Puno je maliciozno-alavih komentara ovde.
Praksa je, a medj' ovim svetom malo poznata, ne zato sto ne postoji vec zato sto nece da cuju, je da se stvari stvarno poklanjaju.
I da, stvarno se za dz rade projekti, raznim ustanovama, udruzenjima, bolnicama, skolama itd.
Najmanje u novcu ali uslugama, mat dobrima i promociji sasvim sigurno da.

Mozda od vas niko nije gledao scenu kad danasnji, a u Srbiji, gazda necega, pa i velike firme, cita pismo, neku molbu za pomoc i stisnutih usana naredi pomocnicima - uradite ovo, sto pre. Pa krene kamion necega, ili ekipa ljudi.

Ja gledao.
Mozda i ucestvovao.
Tako da znam sta pricam.
I to ne jednom. I ne jednog gazdu.

tako da...
[ Slobodan Miskovic @ 08.10.2009. 13:43 ] @
Ako je bilo dobrovoljno i donacija onda se ne zovu novinari i hvali sa time, ovo je cist bullshit i samo govori o ozbiljnosti svega toga. Sajt je uradjen NEPROFESIONALNO i postoji mnogo pokazatelja da je tako. Ovako ON FREE REKLAMIRA SVOJU FIRMU preko ASS-a (kako lepo zvuci :)) pritom tu nista nije utroseno njegovih para nego su to radili ljudi koji vec primaju platu u njegovoj firmi a koja nije vezana za broj izradjenih sajtova nego je fiksna tako da je samo ljduima natovario da rade jos nesto a to posle predstavio kao donaciju organizaciji ciji je predsednik i pritom izreklamirao svoju firmu. Oooj Srbijooo :(((

Jos kad se vidi koliko ima ljudi kojima je to sve normalno....blagi uzas...
[ Majstor_Pućko @ 08.10.2009. 13:48 ] @
Citat:
ventura: Ako piše da je donacija onda sigurno je atletski savez nije platio. A ko je platio, to stvarno nije bitno, kao što nije bitno da li je sajt rađen u joomli, moomli, ili čemu god. Mašite poentu.

Poenta nije promasena, niko ne spori "dobrotvorni rad", ali se spori vrednost samog sajta, jer sve izgleda kao smesan PR stunt.
Citat:
ventura: A insinuacije pojedinih "web profesionalaca" ovde da je ovaj sajt mnogo jeftinij od 30k evra, i da nije bilo potrebno uložiti mnogo vremena da se isti napravi, samo govori o njima samima...

Zaista mi nije jasno, ne znam sta gospoda smatraju pod "web profesionalcem" ali ja sam licno podizao sajt pod Joomla-om za jedan dan kada imam gotov template i sadrzaj. Ali ako hoces bas analiticki da primenimo tvoj metod:
* 15min - Kupovina hosting paketa i domena
* 5min - Promena DNS zapisa
* 10min - Download Joomla paketa sa zvanicnog sajta
* 30min - Upload na hoting server, poslednje dve stavke varijabilne zavisno od konekcije
* 20min - Instalacija Joomle i podesavanje MySQL baze
* 5min - Implementacija gotovog template-a
ili
* 1-8h - Prepravka gotovog template-a
ili
* 8h - Izrada novog template-a, ali u ovom slucaju neka bude citavih nedelju dana 40h
* 5min - unos jednog gotovog clanka(teksta) neka bude 50 clanaka - 250min ~ 4h
* 30min - instalacija dodatnih modula i komponenti(galerija, kalendar dogadjaja)
* 60min - Punjenje sadrzaja u module i komponente

Iz ove racunice vidi se da je za sajt sa izradom template-a from scratch treba priblizno 2820min jednog web dizajnera/ developera. Ako aproksimiramo da je srednja plata otprilike 1000E sto je poprilicno visoko, dolazimo do racunice od 5,43E/sat posto je nas developer potrosio 47 sati(eto mogli su i svadbu na RTS-u da naprave :) ) na kraju total cena naseg razvoja je 255.21E + 60% poreza i ostalih globa i haraca od drzave = 408.366E + 20E za firmine troskove za tog radnika(voda, kafa, struja, toalet papir), gde dolazimo do 428.366E, da budemo siroke ruke zaokruzimo na 500E to je opet 60 puta manje.

Citat:
ventura: Ako je tako, svako bi mogao jednom godišnje odvojiti onda par dana i napraviti sajt za neku školu, sportsko društvo, organizaciju invalida i sl. i time em učiniti dobro delo, em napraviti sebi jeftin marketing (baš kao što je i Vesa uradio). A pošto se to ne dešava, mogu da zaključim da su ovde ljudi ili samoživi, ili ipak ta priča o lakoći nije baš takva kao što se pokušava predstaviti.

Ok shvatili smo, niko od nas gmazova nije tako velikodusan i filantrop kao gospoda iz "visih drustvenih krugova". Nemam nista protiv doticnog ni tebe ni bilo koga drugog, ali malo mi zasmeta kada neko pocne da prazni sadrzaje svog debelog creva po tudjim glavama. Za veliku firmu je 500E najobicnija smejurija, i porediti rad obicnog coveka koji radi 8h dnevno sa neku osrednju platu i nekoga ko ima kompaniju vrednu milione, je krajnje neumesno. Koliko ja znam dobrotvorni rad se nagradjuje od strane drzave poreskim olaksicama, ako je neko pametan pa sa par ovakvih nasviranih "dobrotvornih" projekata moze skoro da posluje tax free. Ne verujem nesto bas da je Bill gates neki veliki human wellfare borac...

[ Zoran Rodic @ 08.10.2009. 13:53 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Jos kad se vidi koliko ima ljudi kojima je to sve normalno....blagi uzas...


Jao bre Slobodane ... pa da je Atletski savez dao YXZ para za sajt, onda bi ovde bila tema kako je Jevrosimović smrad, pa nije našao za shodno da donira i napravi sajt.

Obrni okreni, 2 strane na madzone , ne ginu
[ Pirossi @ 08.10.2009. 13:56 ] @
ma svejedno, ako pare nisu uzete, mogao je da napiše da košta i 300k, zabole me.
samo pozicija jednog predsednika saveza i pozicija nas kritičara nije ista. Quod licet Jovis non licet bovis. kapirate.
i treba da se čuje glas upućeniji koji kažu "izvini, gosn' precedniče ali taj posao ne vredi toliko". i ne vredi.

slažem se da je sve PR ali nije PR nekog ko radi od kuće već čoveka na funkciji. šta će čoveku na funkciji takav naduveni PR?
da bi sutra mogao da kaže "e a toliko sam učinio za Savez, pa dao sam vam sajt od 30.000 evra, sajt koji je trebalo da bude mesto susreta saveza raznih, ma fejsbuk za saveze, lejmeri nijedni"
[ Slobodan Miskovic @ 08.10.2009. 13:59 ] @
@Zorane

Da je sve lepo i bajno kako kazes i da je CT grupa tako brizljiva i humana ne bi se duvali sa ciframa koje veze sa mozgom nemaju. Ono... mogu i ja da poklonim staru odecu napustenoj deci (kao sto sam i radio) pa da sazovem konferenciju za stampu i kazem da je to 30 000e vrednosti i da sam "veliki dobrotvor" bla bla truc truc...ali nisam, niti sam bilo kome spominjao to jer sam radio voljen humanim a ne populistickim...ali dobro, u Srbiji ocigledno to prolazi sasvim lepo, nije ni cudo sto se jedna ekipa na vlasti vrti 20 godina...
[ ventura @ 08.10.2009. 14:02 ] @
Citat:
Majstor_Pućko
Zaista mi nije jasno, ne znam sta gospoda smatraju pod "web profesionalcem" ali ja sam licno podizao sajt pod Joomla-om za jedan dan kada imam gotov template i sadrzaj.

Aha... Kada imaš gotov template i sadržaj... Ja inače mogu za par minuta da napravim aplikaciju sa milionima linija koda koju 10tak ljudi radi nekoliko godina, tako što ću pritisnuti F5 u kompajleru... Samo treba neko pre toga da mi ukuca sadržaj programa u taj kompajler, ništa komplikovano...

Citat:
Majstor_Pućko:
Iz ove racunice vidi se da je za sajt sa izradom template-a from scratch treba priblizno 2820min jednog web dizajnera/ developera. Ako aproksimiramo da je srednja plata otprilike 1000E sto je poprilicno visoko, dolazimo do racunice od 5,43E/sat posto je nas developer potrosio 47 sati(eto mogli su i svadbu na RTS-u da naprave :) ) na kraju total cena naseg razvoja je 255.21E + 60% poreza i ostalih globa i haraca od drzave = 408.366E + 20E za firmine troskove za tog radnika(voda, kafa, struja, toalet papir), gde dolazimo do 428.366E, da budemo siroke ruke zaokruzimo na 500E to je opet 60 puta manje.

Ovako mali perica zamišlja računanje troškova firme :)

Taj programer koga spominješ, mora da mu obezbediš neki krov nad glavom gde će da radi, da ne pokisne i da se ne smrzne.. To se zove kancelarija... Po radniku ti treba 15-20 kvadrata prostora (kad se sračunaju i hodnici, klonje, kuhinja i sl.), office zgrade naplaćuju 15-30 evra po kvadratu pa se sračunaj, treba tom radniku obezbediti računar i ostalu tehniku, treba mu obezbediti gde će da sedne, na šta će da stavi taj računar... Treba obezbediti internet, službene telefone, auta, gorivo, sekretarice, knjigovodstvo... Treba mu obezbediti toalet papir kojim će da obriše dupe u WC-u, čistačicu koja će iza njega očistiti taj WC... Treba platiti račune za struju, za klimu... Treba platiti sok koji popije i sendviče koje pojede... itd itd... I na kraju treba da tom programeru daš platu, i da platiš doprinose i poreze na njegovu platu, a nakon toga da platiš i sve ostale poreze koje tvoja firma ima... I kad to sve sabereš onda dođeš do računice da firmu sat programera (tog kome je neto plata 1000 evra) košta 20-30 evra, e onda razmišljaš drugačije...

A ti sa tom tvojom računicom da te sat programera košta 5.5 evra, to možda kad programer radi iz svoje sobe koju su mu obezbedili mama i tata, na računaru koji su mu kupili mama i tata, gde jede ono što mu spremi mama, koja mu takođe kupuje i toalet papir i markice za prevoz... E tada možeš da kažeš da programer košta 5.5 evra, ali to nije ono o čemu mi ovde pričamo.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 08.10.2009. u 15:14 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2009. 14:08 ] @
Citat:
Majstor_Pućko
Ne verujem nesto bas da je Bill gates neki veliki human wellfare borac...


A da se ipak raspitas malo vise o tom pitanju poreza i dobrotvornog rada, posto ocigledno brkas neke pojmove. Bill Gates je ulozio svoj after-tax $ u svoju fondaciju - znaci lovu koja je vec oporezovana, i tesko da bi se on mogao osloboditi poreza na profit od svojih akcija sve i da je Gandi - da ne pricamo o tome da su sve te olaksice ogranicene :)

Takodje, ne mozes ti da kazes "ovaj sajt vredi 30000 EUR" i da se oslobodis 30000 EUR poreza - to tako mali Perica zamislja sistem - najvise sto mozes je da se oslobodis konkretnih troskova, znaci ako si platio radnika 30 sati za taj sajt, mozes jedan deo troskova za njegovu platu da eventualno podeses kao rad na humanitarnom projektu i DEO toga ce biti mozda prihvacen (nikada ali nikada drzava ne priznaje sve). Obrati paznju da ti drzava ne daje te pare nazad, vec se tvoja poreska osnovica UMANJUJE za priznati iznos - znaci ti eventualno dobijas nazad N % od iznosa umanjenja, gde je N stopa poreza (recimo 25%)

Sad malo razmisli - ajde ukljuci sive celije, zasto bi se nekom isplatilo da radi totalno nekomercijalni rad, recimo da izradjuje sajt za neki tamo savez, kako bi eventualno umanjio osnovicu za porez (ako to uopste moze u Srbiji) za DEO PLATE RADNIKA KOJI SU RADILI NA tome?!!

Nema nikakve logike - ako si platio radnika 1000 EUR za taj posao, drzava ti prizna 1/3, to je 300 EUR - e sada ti se osnovica za porez umanji za 300 EUR, i ako je porez na profit 25% ti si ustedeo 75 EUR.

Bravo, platio si radnika 1000 EUR da radi nesto za dobrotvorne svrhe kako bio dobio 75 EUR nazad od poreza.

Ludilo - sad mi je jasno kako su se svi ti bezobrazni bogatasi obogatili - dobrovoljnim radom od koga su povracali porez :)

Firmama se nekada to isplati ako imaju neku opremu da poklone (koja je vec izgubila na vrednosti zbog deprecijacije), pa bar dobiju nesto na umanjenom porezu umesto da se zajebavaju i traze kupca za neko djubre, ili jednostavno zbog marketinga. Pojedinci to mogu isto da urade - i to se nekad isplati ako imas neke stvari ili lovu da doniras ili u USA gde mozes da platis manje poreza ako upadnes u nizi tax-bracket, jer je sistem oporezivanja fizickih lica takav da postoje ti "razredi" gde moze da se desi da iskoristis pogodnost upadanja u manji razred - ali to je sve za profite u rangu od 6 cifri, iznad toga nema sanse da budes u nizem od najviseg razreda. Naravno, sve to je ograniceno - uvek imas maksimume, tako da ni u teoriji ne mozes da se oslobodis znacajnog dela poreza.

Bill Gates je odavno u najvecem poreskom % - i nikakve donacije mu ne bi oborile to... :)
[ Tyler Durden @ 08.10.2009. 14:22 ] @
Citat:
Sta je tu toliko smesno? Jel nesto fali sajtu?


Sajt je relativno ok, radi se o tome da se ovako nesto u Joomla pravi za dan-dva...
[ ventura @ 08.10.2009. 14:24 ] @
Citat:
Tyler Durden: Sajt je relativno ok, radi se o tome da se ovako nesto u Joomla pravi za dan-dva...

Pa da li je moguće da su apsolutno svi web developeri u Srbiji toliko glupi da ne znaju da iskoriste ovakav vid marketinga... Zamisli, dan-dva posla, za tako dobru reklamu... Kakvi glupaci...
[ HeYoo @ 08.10.2009. 14:33 ] @
A bre Dimkovicu ti mora da imas alarm na spominjanje Bilovog imena. :D
Nisam upucen u poresko stanje doticnog ali gledah neki dokumentarac na tv o filantropima. Pojavljuje se i on, kao i njegovi saradnici. Pomenuli su neke preske olaksice bez ustezanja ali naravno rekose da im to nije glavni motiv :D

Za ovog naseg Bila ne bi znao za motive ali realno to ne kosta toliko i mislim da se svodi na jeftin marketing. Ne mora to biti toliko lose... fora je jedino sto je ovo Srbija pa ljudi ocekuju da postoji neka kvaka pouceni dosadasnjim akcijama dobrocinitelja.

Citat:
Pa da li je moguće da su apsolutno svi web developeri u Srbiji toliko glupi da ne znaju da iskoriste ovakav vid marketinga... Zamisli, dan-dva posla, za tako dobru reklamu... Kakvi glupaci...

A jel moguce da ti stvarno verujes da sajt toliko vredi???
Kao sto neko rece.. sigurno bi se pojavilo dosta ljudi koji bi for free bez ikakvog naknadnog hvalisanja odradili sajt takvog kvaliteta ustanovama kojima bi to znacilo. Fora je u tome da neko treba to i da zatrazi. Nemaju ljudi ovde zivota da traze one kojima je potrebno jbg.

[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 08.10.2009. u 16:24 GMT+1]
[ Majstor_Pućko @ 08.10.2009. 14:47 ] @
Citat:
ventura: Aha... Kada imaš gotov template i sadržaj... Ja inače mogu za par minuta da napravim aplikaciju sa milionima linija koda koju 10tak ljudi radi nekoliko godina, tako što ću pritisnuti F5 u kompajleru... Samo treba neko pre toga da mi ukuca sadržaj programa u taj kompajler, ništa komplikovano...

Da bas tako... Sto zar je to neki problem, zar CMS-ovi upravo zbog toga nisu i napravljeni? Da se ne kuca kod po 1000 puta... Template se pravi najvise 5 dana jer oko njega i ima najvise posla. A sto se tice sadrzaja za to ces da izvines, bio sajt poklon ili ne klijent pribavlja content. EOD
Citat:
ventura: Ovako mali perica zamišlja računanje troškova firme :)
Da a ovako u ovom tekstu dole izgleda kada mali Djokica bezuspesno hoce da ga ismeva
Citat:
ventura:
Taj programer koga spominješ, mora da mu obezbediš neki krov nad glavom gde će da radi, da ne pokisne i da se ne smrzne.. To se zove kancelarija... Po radniku ti treba 15-20 kvadrata prostora (kad se sračunaju i hodnici, klonje, kuhinja i sl.), office zgrade naplaćuju 15-30 evra po kvadratu pa se sračunaj, treba tom radniku obezbediti računar i ostalu tehniku, treba mu obezbediti gde će da sedne, na šta će da stavi taj računar... Treba obezbediti internet, službene telefone, auta, gorivo, sekretarice, knjigovodstvo... Treba mu obezbediti toalet papir kojim će da obriše dupe u WC-u, čistačicu koja će iza njega očistiti taj WC... Treba platiti račune za struju, za klimu... Treba platiti sok koji popije i sendviče koje pojede... itd itd... I na kraju treba da tom programeru daš platu, i da platiš doprinose i poreze na njegovu platu, a nakon toga da platiš i sve ostale poreze koje tvoja firma ima... I kad to sve sabereš onda dođeš do računice da firmu sat programera (tog kome je neto plata 1000 evra) košta 20-30 evra, e onda razmišljaš drugačije...
E pa Djokice da nastavimo, pre svega, u ovom konkretnom slucaju rec je o sasvim dobro razradjenoj i likvidnoj kompaniji koja posluje sasvim dobro, samim tim ona svojim radim je u stanju vise nego dovoljno da placa svoje tekuce troskove jerbo, zaradjuje pare. Konkretno u mom primeru sam racunao samo cenu rada odnosno troskove kada radnik radi dzaba, u ovom slucaju ispalo je 47 sati dzaba, sta? Ostalo verme ce radnik da drzi ruke u dupetu? I dok think so... Sto znaci da je glupo uracunavati sve ostale troskove na mesecnom nivou kako si ti to upravo uradio. Znaci u konkretnom slucaju firmin mesecni saldo je umanjen za 500E uovom slucaju, ostali novac je radnik svakako zaradio radeci komercijalne projekte, koji otplacuju poslovni prostor, opremu itd...
Citat:
ventura:
A ti sa tom tvojom računicom da te sat programera košta 5.5 evra, to možda kad programer radi iz svoje sobe koju su mu obezbedili mama i tata, na računaru koji su mu kupili mama i tata, gde jede ono što mu spremi mama, koja mu takođe kupuje i toalet papir i markice za prevoz... E tada možeš da kažeš da programer košta 5.5 evra, ali to nije ono o čemu mi ovde pričamo.
Opet prdi Todor da se cini govor....ovaj pardon Djokica... Sve i da je 50E bruto x 47h = 2350E, opet sviranje u "frulu"...
[ Tyler Durden @ 08.10.2009. 15:15 ] @
Citat:
ventura: Pa da li je moguće da su apsolutno svi web developeri u Srbiji toliko glupi da ne znaju da iskoriste ovakav vid marketinga... Zamisli, dan-dva posla, za tako dobru reklamu... Kakvi glupaci...


ventura, ne glupiraj se molim te, ne prilici ti.
[ japan @ 08.10.2009. 15:23 ] @
Citat:
ventura: Pa da li je moguće da su apsolutno svi web developeri u Srbiji toliko glupi da ne znaju da iskoriste ovakav vid marketinga... Zamisli, dan-dva posla, za tako dobru reklamu... Kakvi glupaci...


Bolje pitanje je da li su svi toliko glupi pa svoj rad naplaćuju nekoliko desetina puta manje nego što vredi...

Ili da to postavimo ovako: koliko bi ti bio spreman da platiš ovakav jedan sajt?
[ ventura @ 08.10.2009. 15:31 ] @
Citat:
Majstor_Pućko
E pa Djokice da nastavimo, pre svega, u ovom konkretnom slucaju rec je o sasvim dobro razradjenoj i likvidnoj kompaniji koja posluje sasvim dobro, samim tim ona svojim radim je u stanju vise nego dovoljno da placa svoje tekuce troskove jerbo, zaradjuje pare.

Al to ne menja činjenicu da firma mora da plati te sve troškove, bilo da radnik sedi i ne radi ništa, radi komercijalni projekat, ili radi besplatno nekome nešto.

Troškovi su troškovi, i to je činjenica.

Imaš recimo developersku firmu sa ukupno 15 zaposlenih od čega su 10 developeri. Tebi tih 10 ljudi donosi prihod, ostalo je podrška tim ljudima. Tebe takva firma košta npr. 40.000 evra mesečno sa amortizacijom, a ti imaš 1800 radnih sati u toku meseca svih developera kombinovano, to znači da tebe sat rada developera košta 22 evra. Ti developera nećeš naplatiti sigurno gledajući iskljućivo troškove developera, već ćeš sabrati sve troškove firme i tako doći do radnog sata. Kad to tako posmatraš, sat funkcionisanja takve firme košta 220 evra. Da li si ti ljude uposlio na komercijalnom projektu, ili oni sede i ne rade ništa, ili rade za džabe, ti te troškove imaš pa imaš... Tako da kada odvojiš te ljude da rade na projektu koji radiš kao donaciju, ne možeš da kažeš e, mene programer košta samo 8 evra na sat, jer ionako moram da mu plaćam doprinose, i sve ostale troškove... Već te taj programer košta koliko je realno sa svim troškovima.


I ok, 30.000 evra jeste verovatno prenaduvana cifra, ali daleko od toga da ovaj sajt može da košta jednu firmu tipa Comtrade/Spinaker par stotina evra da uzme da ga napravi, kada se gledaju realni troškovi... Ja bi procenio ovo na realno par hiljada evra troška... A na to se treba dodati i virtuelni profit firme (nema veze što neće biti naplaćen), kako se i inače redovno formira cena. Znači ovakav sajt da tražiš da ti napravi firma poput Spinakera bi te koštao 5-10k evra glat, a 30k je samo prenaduvana PR cifra.

Citat:
japan:
Ili da to postavimo ovako: koliko bi ti bio spreman da platiš ovakav jedan sajt?

Ja bi ovakav sajt platio 500-1000 evra najviše. Ali ja ne bi sigurno išao u Comtrade/Spinaker da mi naprave ovaj sajt, već bi se obratio lokalnoj firmici/freelanceru sa kojom radim dugi niz godina, i koji imaju ok cene za tako male projekte.

To je kao kad bi firma htela da napravi svoj kalendar za novu godinu, to može platiti par stotina evra lokalnom dizajneru, ili da traži da Pininfarina dizajnira kalendar, pa će to da košta par hiljada/desetina hiljada evra.

Međutim ako Pininfarina odluči da gratis napravi kalendar za ASS, troškovi Pininfarine neće biti par stotina evra, već par hiljada/desetina evra, jer je u pitanju isti mehanizam kao i kada neko komercijalno traži takav projekat.
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2009. 15:32 ] @
Citat:
HeYoo
A bre Dimkovicu ti mora da imas alarm na spominjanje Bilovog imena. :D
Nisam upucen u poresko stanje doticnog ali gledah neki dokumentarac na tv o filantropima. Pojavljuje se i on, kao i njegovi saradnici. Pomenuli su neke preske olaksice bez ustezanja ali naravno rekose da im to nije glavni motiv :D


Wow.... znaci udomis stotine miliona >svojih< $ zbog marketinga? A kakav je to marketing, sta konkretno Bill ima od toga? Vise love? Cisto sumnjam.

Mozda covek hoce da ga pamte kao dobrotvora ili hoce da poboljsa ugled "zlog monopoliste" - ali, poenta price je da njega niko nije terao da potrosi SVOJIH stotine miliona $ u dobrotvorne akcije - nista on nije dobio sa tim, postoje daleko ali daleko profitabilniji nacini da se potrose pare od ulaganja u nekakve vakcine ili borbu protiv malarije.

Tako da ostaje - mozda to radi iz licnog hira ili hoce da ga svet pamti po necemu dobrom - dobro, mozda je egocentrik, egomanijak itd..., opet - nije lose da pljune pare - poenta je da on te pare moze da potrosi na sta god hoce, pa nije lose ako ih ovako trosi.

Te price da ce on da se poreski olaksa su price za malu decu - jeste, tako je lako zajebati IRS - samo treba da ulozis pare u "dobrotvorne svrhe" i Ujka Sem se odma odrice svog % od jednog milijardera... hoce to tako... Sve poreske olaksice koje jedan takav lik moze da primeni bi mu smanjile porez za zanemarljiv iznos :)

Inace ne pricamo to zbog Bila, vec se potegnula ta Puckova ideja... kao proglasis sajt vredan "30000 EUR" i odma' odes u poresko i napises da te oslobode 30000 EUR poreza. Pa to nema ni u filmovima - i sve sto mozes da dobijes je neki % (manji od 50%) od troskova koje si ulozio u razvoj tog sajta, a oni sigurno nisu ni priblizno 30000 EUR... Naravno, to ti je umanjenje osnovice, ali to sam vec rekao.

Tako da, tesko da ce se neko leba najesti od toga.
[ Pirossi @ 08.10.2009. 15:57 ] @
@ventura:
koliko vas piše pod ovim nalogom? sada se slažem sa svime što si napisao.

dakle jedini problem je i bio u tome što čovek koji je postavljen za predsednika ASS-a koristi to za samoreklamerstvo a sumnjam da taj argument neće potegnuti i u budućnosti.
a inače cena jeste prenaduvena sve imajući u vidu da se radi o firmi, zaposlenima, platama, penzijskom, siru, vojnoj muzici i ostalom.

drugo, pomenuti lik je i ranije imao svakojake ispade i kolumne.
nikad neću zaboraviti onaj biser kad je rekao da računare sklapa u čistim sobama.
ajd razumem da proizvodi procesore, memoriju il' sklapa hard diskove... čovek sklapa računare.
[ HeYoo @ 08.10.2009. 16:25 ] @
@Dimkovic
Ne znam Dimke nije mi Bill cale... i iskreno me boli uvo za njega. Govorim cisto iz svoje perspektive. Ne verujem ni u zlo ni u dobro takvih ljudi :) Ne divim se tim ljudima kratko receno. Jbg sta cu kad se ne palim na to sto Madona svaki mesec usvoji par malih afrikanaca.
[ DaliborP @ 08.10.2009. 16:33 ] @
Citat:
Pirossi:drugo, pomenuti lik je i ranije imao svakojake ispade i kolumne.
nikad neću zaboraviti onaj biser kad je rekao da računare sklapa u čistim sobama.
ajd razumem da proizvodi procesore, memoriju il' sklapa hard diskove... čovek sklapa računare.

Da zamisli, sta on misli, smesni ispadi. Lik nema pojma a Komtrejd je propala firma.
[ Srđan Pavlović @ 08.10.2009. 16:39 ] @
Citat:
Jbg sta cu kad se ne palim na to sto Madona svaki mesec usvoji par malih afrikanaca.


Ne znam zasto na ovo gledas ovako - ti bogati ljudi uopste nisu duzni da pomazu nekoj
deci koja zive u katastrofalnim uslovima, ali eto, ipak to rade. Makar to radili i samo u
marketinske svrhe, bitno je da rade. Kreni uvek od sebe i od onoga sta si ti uradio za
nekog drugog, kada si spreman na ovakve komentare.
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2009. 16:42 ] @
Citat:
HeYoo
Ne znam Dimke nije mi Bill cale... i iskreno me boli uvo za njega. Govorim cisto iz svoje perspektive. Ne verujem ni u zlo ni u dobro takvih ljudi :) Ne divim se tim ljudima kratko receno. Jbg sta cu kad se ne palim na to sto Madona svaki mesec usvoji par malih afrikanaca.


A ko kaze da treba da se divis?

Razlika izmedju Madone i BillG-a (i slicnih) je sto su ovi stvarno pljusnuli poprilicne pare - koje, pazi poentu, uopste nisu morali da pljusnu - mogli su da ih potrose u kazinu u Las Vegasu ili da kupe tonu kokaina.. mogli su i da ih zapale u svom kaminu. Umesto toga, te pare su ipak zavrsile u necemu dobrom.

Da li se tome treba diviti, postovati ili biti potpuno ravnodusan je stvar pojedinca - meni je licno to za respekt, bas zato sto ne postoji nikakva obaveza ili pritisak da se odreknes stotina miliona $. Medjutim te tandara-broc price o tome kako je navodno neko dao stotine svojih miliona kako bi se navodno "oslobodio poreza" su takva besmislica, da je stvarno neverovatno koliko ljudi imaju iluzija o poreskom sistemu - nope, to je nemoguce, poenta poreskog sistema je da se uzmu pare.. kada bi moglo tako da se "oslobadja" bitnog dela poreza, ne bi nista ni ostalo - svi bi bili dobrotvori :)

Sto nas vraca na ovu temu - ta prica o 30000 EUR je samo-promocija... mozesmo da kazemo da je to lose, ljigavo ili kako god... opet, taj lik je nesto donirao, mozda to ne vredi 30000 EUR, verovatno ne vredi... ali vredi nesto, ako niko to nije platio... who gives a fuck.

Medjutim neka suluda teorija da ce on od toga leba da se najede uz pomoc "smanjenja poreza" je stvarno malo teza za razumeti - najvise sto taj covek moze dobiti nazad od poreza je ako mu Srbija prizna tih N sati rada na "humanitarnom projektu", pa kada se to izmnozi sa satnicom u komtrejdu, i oduzme od poreske osnovice... verujem da ce ciniti veliku razliku u zavrsnom racunu komtrejda, negde izmedju 0.0000001% i 0.000000001% :-)
[ Zoran Rodic @ 08.10.2009. 17:03 ] @
Ja se izvinjavam, a jel može neko da mi linkuje gde to piše da izrada sajta košta 30.000 ojra?
[ Horvat @ 08.10.2009. 17:38 ] @
Citat:
Pirossi
drugo, pomenuti lik je i ranije imao svakojake ispade i kolumne.
nikad neću zaboraviti onaj biser kad je rekao da računare sklapa u čistim sobama.
ajd razumem da proizvodi procesore, memoriju il' sklapa hard diskove... čovek sklapa računare.


??

pojasni?
zasto ne bi smeo da sastavlja racunare?
i definisi cista soba,sigurno nece sklapati u prostoriji sa 20 cm prasine na podu i slicno
[ Majstor_Pućko @ 08.10.2009. 17:39 ] @
Citat:
ventura: I ok, 30.000 evra jeste verovatno prenaduvana cifra, ali daleko od toga da ovaj sajt može da košta jednu firmu tipa Comtrade/Spinaker par stotina evra da uzme da ga napravi, kada se gledaju realni troškovi... Ja bi procenio ovo na realno par hiljada evra troška... A na to se treba dodati i virtuelni profit firme (nema veze što neće biti naplaćen), kako se i inače redovno formira cena. Znači ovakav sajt da tražiš da ti napravi firma poput Spinakera bi te koštao 5-10k evra glat, a 30k je samo prenaduvana PR cifra.

Ja bi ovakav sajt platio 500-1000 evra najviše. Ali ja ne bi sigurno išao u Comtrade/Spinaker da mi naprave ovaj sajt, već bi se obratio lokalnoj firmici/freelanceru sa kojom radim dugi niz godina, i koji imaju ok cene za tako male projekte.

Sada realno govoris.
[ Pirossi @ 08.10.2009. 17:45 ] @
Citat:
Horvat: ??

pojasni?
zasto ne bi smeo da sastavlja racunare?
i definisi cista soba,sigurno nece sklapati u prostoriji sa 20 cm prasine na podu i slicno

izvini, mislio sam da je bio jasan termin "čista" soba:

Citat:
wikipedia:
A cleanroom is an environment, typically used in manufacturing or scientific research, that has a low level of environmental pollutants such as dust, airborne microbes, aerosol particles and chemical vapors. More accurately, a cleanroom has a controlled level of contamination that is specified by the number of particles per cubic meter at a specified particle size. To give perspective, the ambient air outside in a typical urban environment might contain as many as 35,000,000 particles per cubic meter, 0.5 μm and larger in diameter, corresponding to an ISO 9 cleanroom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cleanroom

čovek mistifikuje ono čime se bavi - sklapa i prodaje računare.
[ Horvat @ 08.10.2009. 17:55 ] @
pa jeste to tehnicki naziv,ali sta ti znas sta je on pod cistom sobom mislio :P,sigurno ne sklapaju u hermeticki zasticenim prostorijama
[ HeYoo @ 08.10.2009. 18:26 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Ne znam zasto na ovo gledas ovako - ti bogati ljudi uopste nisu duzni da pomazu nekoj
deci koja zive u katastrofalnim uslovima, ali eto, ipak to rade. Makar to radili i samo u
marketinske svrhe, bitno je da rade. Kreni uvek od sebe i od onoga sta si ti uradio za
nekog drugog, kada si spreman na ovakve komentare.


Mnogo uprosceno to gledas. Vidis onaj koji ima vise nego sto mu je potrebno (skoro pa da ne moze da potrosi za zivota) ima problem sa tim.. ne ni ja, ni ti.
Sistem koji je napravio Bila ultra bogatim je u isto vreme odgovoran i za decu u Africi koja danas umiru od gladi. Usvajanje dece, razni projekti u cilju samoreklamiranja su sprdnja s njima. Kao da su im pljunuli u lice ako mene pitas. Da je iskrene zelje za dizanjem Afrike iz prasine ona bi vec bila na pristojnom civilizacijskom nivou.
[ maliradojca @ 08.10.2009. 19:28 ] @
I ja mislim da je cifra od 30 k jura toliko naduvena, da je to van sumlje. To je fora, da ispadne dobrotvor od 30 k eur, da ga gotive u savezu, a i cini mi se da se covek pre bavio atletikom.
Meni je jako smesan domen ASS, zamislite nekog Amera atletu koji kuca u brauzeru domen ASS.org.rs
[ Pali zari @ 08.10.2009. 19:45 ] @
@HeYoo
Podrzavam ovo u vezi Afrike.Sto se vise pomaze africi ona sve jadnija.Jeste primetili kako se kod tih famoznih selebreti licnosti licne promocije menjaju: prvo je bilo aktuelna sida ,pa je sidu zamenio rak pa je sada fora da svi idu u Afriku i da toboze usvoje dete ili cisto da odu malo i izbulazne sa par reci i fraza i ajmo nazad kuci, a za to vreme publicitet raste.Isto to rade i ovi kvazi eu cinovnici koji dolaze u srbiju da skupljaju jeftine poene. E u tuki, odosmo u off :)
[ gleb @ 08.10.2009. 20:26 ] @
Uopste ne ulazeci u to koliko to realno kosta mada ima iskustvenih ocito, vrlo dobrih Venturinih obajsnjenja, niti koliko je profi uradjen jer mi to nije struka i nije toliko bitno, ne mogu da se nacudim mentalitetu.

Ne valja vam sta?

1. Koliko kosta?
2. Sto nije profi?
3. Sto je neko to javno rekao?

A sta se to nekoga tice?
Cije su pare, rad i reci? Vase?

Niko od vas nije sreo bogatog coveka, pa pati od cuvenog sindroma ’samo da je dzabe’?
Da objasnim sindrom. Nas covek najvise voli da je nesto za dz. Bilo sta. Cak i dan danas zivi u uverenju da je nekada davno dobio nesto da dz, recimo stan. To sto se odbijalo od plate nema veze, tako?
A ono sto nikako ne moz da podnese to je da neko drugi dobije nesto za dz.
Ma mora da je neka podvala u pitanju. Pljuc-pljuc-pljuc. I sigurno je fuj.

Pa jeste fuj, ali takvo razmisljanje.

Jer ja na zapadu gledah ljude koji su svojim parama i rukama cinili nesto za zajednicu / komsiluk / ulicu / skolu / bilo sta, i to javno rekli, na teveju recimo.

I to je normalno. Samo ovde nije.
Zato kod nas oni koji to rade, ne rade javno.
Ako je uradio, i jos rekao ma mora da je derpe!
.... u najmanju ruku.


[ Horvat @ 08.10.2009. 20:47 ] @
znas sta ne valja,ljigavost

jako lepo od njega sto je na svoj racun naredio ljudima da naprave site
ali izuzetno ljigavo od njega sto je rekao,parafraziram "ja sam to dao,ali da znate,ja sam to iz svog dzepa platio i to je kostalo 30 000"
"samo" to je lose
[ Pirossi @ 08.10.2009. 21:07 ] @
^ haleluja!
[ Miroslav Jeftić @ 08.10.2009. 22:38 ] @
Ipak smo u Srbiji, a ne ne znam gde, tako da ono - daj šta daš.
[ DaliborP @ 08.10.2009. 23:21 ] @
Citat:
Horvat: znas sta ne valja,ljigavost

jako lepo od njega sto je na svoj racun naredio ljudima da naprave site
ali izuzetno ljigavo od njega sto je rekao,parafraziram "ja sam to dao,ali da znate,ja sam to iz svog dzepa platio i to je kostalo 30 000"
"samo" to je lose

Da, pogotovo kad mu tu ukazu moralne gromade i humanitarci sa foruma. Haha, stvarno ste smesni.
Mislim da je rekao da sajt kosta 100k sta to tacno vas zanima i opterecuje? Cinjenica sto Vi niste zaradili te pare ili cinjenica da niste nikom poklonili sajt za dz?
[ Horvat @ 08.10.2009. 23:23 ] @
a cekaj odakle ti znas da li je iko odavde poklonio ili ne bilo kome site ili bilo sta drugo vise ili manje koristno od internet prezentacije?
jer ,eto ,nije bilo u novinama, znaci nije se desilo?

je l uradio nesto radi saveza ili sebe radi? ovo je uradio sebe radi,a savez je samo "kolateralna steta"

cudan taj "humanizam"
[ DaliborP @ 08.10.2009. 23:32 ] @
I, sta tacno na kraju tebi i drugima smeta u tom svemu?
[ Horvat @ 09.10.2009. 00:14 ] @
ja sam napisao sta meni licno smeta u ovom slucaju
ljigavost
da ponovim,to sto je uopste pominjao koliko [fiktivnih] novaca kosta site ,koji je,jelte,on "poklonio" i sve to zapakovano u kvazi humanost

da ti ponovim jos jednom,sto je uopste pominjao novcanu vrednost internet prezentacije
[ maliradojca @ 09.10.2009. 01:08 ] @
I ja sam resio da budem human.
Izvodjac radova - maliradojca, primalac donacije - moj komsija. Resio sam da instaliram hi tech multimedijalni softver za prezentovanje audio i video materijala - Winamp. Radovi ce se odvijati dva meseca i bice u vise etapa, od analize potreba komsije, preko izvodjenja instalacije, pa do podesavanja ovog softvera. Vrednost radova procenjujem na 16.000 $.

Da li sam onda human u vrednosti 16.000$ ili 300 din (po trzisnoj ceni)?
[ drbogi @ 09.10.2009. 15:36 ] @
Veselin promoviše firmu, ništa čudno-čovek to ume da radi, zbog čega mešate babe i žabe kada ovo nema nikakve veze sa dobrotvornim radom ili delom?
Mislim jeste to besplatno za taj ASS, nije im fakturisan promet dobara i usluga :), ali će oni preko promocije isplatiti poklon.
Citat:

@ gleb
Jer ja na zapadu gledah ljude koji su svojim parama i rukama cinili nesto za zajednicu / komsiluk / ulicu / skolu / bilo sta, i to javno rekli, na teveju recimo.



E, ovo je već pitanje kulture, ja sam gledao iste te strance koji su kupovali od svog novca nešto kao donaciju, a ni za živu glavu nisu želeli da se sazna da to potiče od njih, nego su svoj poklon predstavljali kao poklon organizacije koju predstavljaju. Dakle ne idu svi da mašu na TV ekranu o tome kako su dobri i tankoćutni, kada urade neko dobročinstvo.
Uostalom, tako je i u duhu našeg naroda, ako taj duh uopšte još postoji, jer se kaže da kada nekome nešto poklanjaš, ne treba leva ruka da zna šta desna daje kao poklon.

[ Majstor_Pućko @ 09.10.2009. 16:49 ] @
Citat:
maliradojca: I ja sam resio da budem human.
Izvodjac radova - maliradojca, primalac donacije - moj komsija. Resio sam da instaliram hi tech multimedijalni softver za prezentovanje audio i video materijala - Winamp. Radovi ce se odvijati dva meseca i bice u vise etapa, od analize potreba komsije, preko izvodjenja instalacije, pa do podesavanja ovog softvera. Vrednost radova procenjujem na 16.000 $.

Da li sam onda human u vrednosti 16.000$ ili 300 din (po trzisnoj ceni)?

Priceless.
[ websurfer @ 09.10.2009. 22:00 ] @
Evo, ja ovom prilikom svecano poklanjam ovaj svoj komentar forumu elitemadzone!

Vrednost ove donacije je takodje 30000 eura!
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 22:14 ] @
Citat:
drbogi
Uostalom, tako je i u duhu našeg naroda, ako taj duh uopšte još postoji, jer se kaže da kada nekome nešto poklanjaš, ne treba leva ruka da zna šta desna daje kao poklon.


Aha, tako sva velika zdanja, verski objekti i sl... imaju svog "dobrotvora" / "dobrotvore" od kojih se ili samo zdanje zove po njima ili im stoje imena na nekoj sljastecoj ploci ispred - svi htedose da ostanu anonimni, u duhu ;-)

Uzgred, da se vratimo na ovaj slucaj - ako to udruzenje nije imalo nikakav ili neki bedan sajt, onda je sasvim OK donacija - i uopste nije lose delo, bez obzira na neciju promociju. Sasvim je OK i da se neko promovise, bitno je da je nesto donirano - kada bi "promocije" omogucile vise donacija, sta tu ima lose.

A ta prica kako je covek naredio svojim radnicima da to urade - pa sta? Njegova firma, svakako su ti radnici mogli da rade svoj posao a ne da se bave donacijama...
[ boccio @ 10.10.2009. 09:27 ] @
Heh, lepo se zabavih
Citat:
Ivan Dimkovic:
Aha, tako sva velika zdanja, verski objekti i sl... imaju svog "dobrotvora" / "dobrotvore" od kojih se ili samo zdanje zove po njima ili im stoje imena na nekoj sljastecoj ploci ispred - svi htedose da ostanu anonimni, u duhu ;-)

Aham, ali zaboravio si "detalj". Oni su zaista iskeshirali cifru koja stoji iza njihovog imena, nisu poklonili stare carape koje su samo-appraiseovali na 30,000 evra.

Khm, prvi i osnovni rule of thumb. Roba vredi tacno onoliko koliko je kupac spreman da plati za nju. S obzirom da za ovaj sajt nikakva finansijska transakcija nije direktno izvrsena - njegova trzisna cena je nula. Tako da je iluzorno diskutovati o tome. Drugo pitanje je cena kostanja same usluge, sto jeste podlozno diskusiji. Pre nego se vratim na to, samo jedan detalj.

Marketing je kada se kaze "Comtrade je poklonio web sajt Atletskom savezu Srbije". Period. Cifra se ne pominje, jer je poklon dat u vidu pro bono usluge Comtrade-a, a ne odredjenog "opipljivog" predmenta. Da li ste ikad culi nekog respektibilnig advokata koji je radio pro bono odbranu (lupam, Toma Fila npr.) da je izjavio u javnosti "zastupao sam Peru Perica, sto inace vredi 50,000 evra". A zasto niste? Povucite paralelu izmedju gornjeg iskaza ("Comtrade je poklonio web sajt Atletskom savezu srbije"), i iskaza "Comtrade je poklonio ASS-u Salvadora Dalija vrednog 30,000 evra", ili "Ventura je poklonio Decijoj bolnici u Tirsovoj aparat za magnetnu rezonancu vredan pola miliona evra".

A ako je vec doticni koji hoce takav marketing tolika neopevana seljacina da stavlja samo-appreisovanu cifru iza pro bono usluge, onda mora da dozvoli i da se potegne kritika po kom osnovu to kosta toliko novca? Niko ne spori donaciju kao takvu - svaka cast, i kamo lepe srece da vise IT firmi daje slicne donacije. Bedan je nacin na koji je ona valorizovana, koji automatski sme da dodje pod lupu javnosti cim se cifra iznela. Siguran sam da svaki iole iskusan web developer moze da proceni broj inzenjer-sati ljudi ukljucenih na ovaj projekat - project managera, account-a, web developera (tj. system integratora posto je u pitanju gotov CMS), dizajnera, i na kraju QA & user-acceptance tj. nekog ko je objasnio ljudima u ASS kako se uopste unosi sadrzaj.

Ruku na srce, komentari svih ljudi koji su ovaj sajt svrstavali u grupu "ma to se Joomla nastima za 3 sata" pokazuje da nisu ocigledno radili ozbiljnije projekte u vecim timovima, gde je doticno "stimovanje Joomle" samo 5% ukupnih aktivnosti u isporuci sajta klijentu.

Da li su zaista svi ovi ljudi radili na ovom projektu - mi ne znamo i nije bitno, ali u vrednosti "donacije" ne sme biti uracunat profit donatora. Prema tome, po proceni istog cena kostanja ovog projekta 30,000e, odnosno da je profitabilan projekat u pitanu - ovakav sajt bi u izvedbi Comtrade-a kostao bar 50,000 EUR Majko rodjena, koliko bi kostao neki zaista ozbiljan projekat da ga Comtrade radi, mislim da biju najjace cifre na marketu trenutno ;pppp

Bottom line - ljudi, zaposljavajte se u Comtrade-u, plate su fenomenalne )))))



[Ovu poruku je menjao boccio dana 10.10.2009. u 10:46 GMT+1]
[ drbogi @ 11.10.2009. 23:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Aha, tako sva velika zdanja, verski objekti i sl... imaju svog "dobrotvora" / "dobrotvore" od kojih se ili samo zdanje zove po njima ili im stoje imena na nekoj sljastecoj ploci ispred - svi htedose da ostanu anonimni, u duhu ;-)

...



Zlato
Gde zlato govori, usta ćute.

narodna izreka

[ vjamovic @ 11.10.2009. 23:45 ] @
E pa branioci poklona zaboravljaju da kada se iskaze cena ta cena je u ugovoru o poklonu pa je uknjizena u troskove darivaoca a onda se ne radi o dobroti već o poreskoj prevari. Jer će na osnovu nje da se smanji porez na dobit korporacije.

Tako jurnite svi i poklanjajte fiktivno sajtove lakše je lažirati cenu od pravog poklanjanja crkvi , gradjevina i zadužbina. Recimo pravi poklon 100 PCa po 300 evra nekoj školi je "pravije vrednosti" od 30,000 evra nego pomenuti sajt i bio bi za pohvalu i nema sumnje u vrednost.
[ ventura @ 12.10.2009. 01:28 ] @
Ako iskaže taj poklon kroz porez, sigurno ne može da lupi cifru koju hoće, već mora da ima nekakvo pokriće za to... Da se porez na poklone umanjuje kako mali perica zamišlja, svaka firma bi jednom godišnje napravila dobaciju usluge, proglasila sama koliko to košta, i ne bi platila ni dinar poreza.
[ žutokljunac @ 12.10.2009. 05:40 ] @
Pozdrav svima!

Imam pitanje , a tiče se registovanog domena. Naime, pre dve godine sam registovao domen sa imenom firme koja u svom nazivu nosi ime jednog poznatog svetskog grada. Na Internetu takav naziv firme već postoji, identičan, samo što naziv web sajta nema crticu između te dve reči u nazivu, dok moj ima. Da li dotična firma ima pravo da me tuži, tj. da me prisili da platim autorsko pravo ili slično. Da napomenem, domen je registrovan već dve godine, niko se nije bunio, ali nisam ni počeo sa radom. Da stvar bude komplikovanija, sve je registovano na mog prijatelja, jer sam na početku mislio da mi firma radi u samo jednoj zemlji, a i nisam se razumeo, pa sam mislo da mora da bude na nekome iz zemlje u kojoj trenutno boravim. a sada želim da radim u više zemalja istovremeno. Da ne bude zabune, u pitanju je promet nepokretnosti.
[ Slobodan Miskovic @ 12.10.2009. 06:51 ] @
Citat:
Ako iskaže taj poklon kroz porez, sigurno ne može da lupi cifru koju hoće, već mora da ima nekakvo pokriće za to...



Aj sad iskreno, mislis da neko to proverava? Pa hebote drzava nema zavrsni racun (koji je po zakonu duzna da napravi) vec nekoliko godina u nazad... O cemu mi pricamo...
[ Zoran Rodic @ 12.10.2009. 07:28 ] @
Ja se stvarno izvinjavam, verovatno sam dosadan ali moraću treći put da postavim isto pitanje

Gde piše da je izrada sajta koštala 30.000 evra?

Izvinjavam se još jednom za red/bold pisanje, ali ona dva pitanja nije video niko ... izgleda
[ ventura @ 12.10.2009. 08:21 ] @
Citat:
žutokljunac
Imam pitanje , a tiče se registovanog domena. Naime, pre dve godine sam registovao domen sa imenom firme koja u svom nazivu nosi ime jednog poznatog svetskog grada. Na Internetu takav naziv firme već postoji, identičan, samo što naziv web sajta nema crticu između te dve reči u nazivu, dok moj ima. Da li dotična firma ima pravo da me tuži, tj. da me prisili da platim autorsko pravo ili slično. Da napomenem, domen je registrovan već dve godine, niko se nije bunio, ali nisam ni počeo sa radom. Da stvar bude komplikovanija, sve je registovano na mog prijatelja, jer sam na početku mislio da mi firma radi u samo jednoj zemlji, a i nisam se razumeo, pa sam mislo da mora da bude na nekome iz zemlje u kojoj trenutno boravim. a sada želim da radim u više zemalja istovremeno. Da ne bude zabune, u pitanju je promet nepokretnosti.

Ukoliko je firmi stalo do domena, pokrenuće postupak pred WIPO i oduzeće to domen jer nisi vlasnik trademarka.

Citat:
Slobodan Miskovic: Aj sad iskreno, mislis da neko to proverava? Pa hebote drzava nema zavrsni racun (koji je po zakonu duzna da napravi) vec nekoliko godina u nazad... O cemu mi pricamo...

Proverava itekako... Jedna stvar je kad ti treba da proveriš državu (državni završni račun), a sasvim druga stvar kad država treba da proveri tebe... Probaj samo da uradiš povrat sredstava od PDV-a, uz sredstva ti automatski stiže i inspekcija koja te istrese iz gaća, i vrlo rado nađe neki razlog da napiše kaznu, tako da ti se ne isplati da tražiš povrat PDV-a osim ako nije baš veliki i ako ti knjige nisu u apsolutno besprekornom stanju, i ako imaš dovoljno dobrog knjigovođu koji će ti garantovati da su ti knjige u apsolutno besprekornom stanju...
Isto imaš primer ako nekome fakturišeš nešto, i taj ti ne plati... Ti ne možeš reći "jebeš ga nema veze", već si zakonski obavezan da pokreneš tužbu... Dakle ne možeš tek tako nekome da oprostiš fakturu jer ti je muka cimanja, već si obavezan da se cimaš još više po sudovima ida plaćaš sve advokate i takse za nešto što ionako znaš da ne možeš da naplatiš...
Za umanjenje poreske osnovice je ista stvar... Vrlo rado će pretresti po kojoj osnovi si to umanjio... Da nije tako, bilo koja firma bi mogla da napravi ugovor o poklonu sa nekim, i da kaže da poklon vredi 10x firmin godišnji promet, i kad to odbije od poreza, poreza više nema.. Ne treba da plati ništa državi...
[ Slobodan Miskovic @ 12.10.2009. 08:35 ] @
Mislio sam na konkretan slucaj, CT moze da napise u izvestaju da je radilo 30 programera na sajtu i da dobije cifru 30 000e, ko ce da proveri da je to tacno ili ne? Ljudi iz poreske? Ko ce da utvrdi tacnu cenu kostanja sajta, opet ljudi iz poreske? Pa oni nemju osnovno znanje da prepoznaju piratski Windows (oni koji su izli na obuku, za druge je jos gore) a ne da procene vrednost izrade web sajta...
[ žutokljunac @ 12.10.2009. 08:35 ] @
Kako šljaka to sa trademarkom? Naime, registovao bih firmu pod tim imenom samo u Srbiji, npr. Međutim, isto ime nosi još jedna firma, ali u drugoj zemlji. Da li mogu da ga registrujem na međunarodnom nivou i kome da se obratim? Hvala ventura. Jako mi je bitno, jer sam to tog imena došao na jedvite jade.
[ ventura @ 12.10.2009. 08:54 ] @
Citat:
žutokljunac: Kako šljaka to sa trademarkom? Naime, registovao bih firmu pod tim imenom samo u Srbiji, npr. Međutim, isto ime nosi još jedna firma, ali u drugoj zemlji. Da li mogu da ga registrujem na međunarodnom nivou i kome da se obratim? Hvala ventura. Jako mi je bitno, jer sam to tog imena došao na jedvite jade.

Firma koja poseduje međunarodni trademark je firma koja polaže pravo na domen (i varijacije). I ako trademark već postoji, nećeš ga moći zaštititi.

Ja sam imao isti slučaj, registrovao sam domen lux-ottica.com i preko njega prodavao naočare, i u jednom trenutku se pojavljuje firma Luxottica koja pokreće arbitražu pred WIPO i glat mi oduzimaju domen i prenose na vlasnika trademarka, iako sam ja imao registrovanu firmu u USA pod imenom "Lux Ottica LLC", ali nisam imao trademark (nisam ni mogao da ga dobijem sve i da sam ga tražio):
http://www.wipo.int/amc/en/dom...ions/html/2002/d2002-0904.html


Citat:
Slobodan Miskovic:
Mislio sam na konkretan slucaj, CT moze da napise u izvestaju da je radilo 30 programera na sajtu i da dobije cifru 30 000e, ko ce da proveri da je to tacno ili ne? Ljudi iz poreske? Ko ce da utvrdi tacnu cenu kostanja sajta, opet ljudi iz poreske? Pa oni nemju osnovno znanje da prepoznaju piratski Windows (oni koji su izli na obuku, za druge je jos gore) a ne da procene vrednost izrade web sajta...

Da, bez ikakvih problema će ti to proveriti ljudi iz poreske... Oni su knjigovođe, i isto kao što provere da kilogram peciva košta toliko i toliko, isto tako će proveriti koliko košta jedan websajt. Oni to ne rade kao mi ovde, razglabajući i nagađajući, već uzmu papire i vide šta se dešava. Pre ćeš ti imati problem da dokažeš za nešto realno koliko je koštalo nego što će oni imati problem da nađu da je nešto neralno koštalo...

Evo ti plastičan primer. Tvoja firma ima 100 programera. Činjenica je da ti moraš naplatiti minimalno 30 evra po satu programera da bi ti firma bila isplativa. To iz inspekcije znaju, ne samo iz tvoje firme već iz mase drugih. Ti prikažeš da je 30 programera radilo na tom dobrotvornom projektu 2 meseca i daje to koštalo 30.000 evra, a inspektor uzme svoj digitron pa kaže 30 prog. x 180h x 2mes. x 30e/sat = >300.000 eur = kazna.
Ti se napraviš pametan pa lepo izračunaš to sve da štimuje, pa ispadne da 30 programera zaradilo samo 30.000 evra, a 70 ostalih zaradilo 700.000 evra, e onda si ga najebo, onda će ti naći i što treba i što ne treba... Inspektori/knjigovođe imaju jedan jako prost i glup način pristupanja problematici. On ujutru može da radi inspekciju u pekari gde su predmet hleb i kifle, a popodne da dođe u softversku firmu gde je predmet nešto neopipljivo, i da primenjuje istu metodologiju... Ja sam recimo imao slučaj sa inspekcijom koja je računala po principu "kompjuterski program - komada 1", to je za njih komad, pa ti vidi kako ćeš objasniti šta koliko košta.


[Ovu poruku je menjao ventura dana 12.10.2009. u 10:06 GMT+1]
[ žutokljunac @ 12.10.2009. 09:45 ] @
Da pređem na Plan B. Jednostavnije je. Naime, ako u imenu firme dodam jedno slovo, konkretno "s", tako da označava množivu, npr. " London Cat " i " London Cats "... da li ću sada imati problema.

Plan A. Ukoliko bih podneo zahtev WIPO-u, da li bi mi bio odobren, s´obzirom da firma pod tim imenom već postoji, ili bi bilo pravo preče kupovine, pa bi prvo njima ponudili da registruju trademark?

fusnotica: Čak i ako dodam slovo "s" svom nazivu firme, takav domen je već registrovan i prodaje se. Pretostavljam da je prodavcu to i bio cilj, jer su domeni sa tim imenom jako traženi, i praktično ih je nemoguće naći. Da li onda mogu da registrujem trademark, pa da tražim ( od koga? ) da se taj domen oduzme prodavcu i dodeli meni. Malo sam zakomlikovao, ali mislim da si shvatio. Da pojednostavim. Dodaću slovo "s" nazivu svoje fimre,zatim registovati trademark, i tražiti ( od koga ), da se domen koji već postoji ( ali se samo prodaje i fiktivan je, a za njega traže bezobrazne pare bez ikakvog osnova ), oduzme tom prodavcu i dodeli meni na osnovu trademark-a i firme.
[ ventura @ 12.10.2009. 10:22 ] @
U pitanju je samo da li je vlasniku trademarka stalo do svog trademarka ili ne... Ako ga boli uvo za tvoj cats domen, nikom ništa, međutim ako mu je stalo da ti oduzme domen, WIPO će sigurno presuditi u korist vlasnika trademarka... E sad, oko registracije samog trademarka, tu postoje i neke začkoljice... Ako firma "London Cat" proizvodi recimo hranu za mačke, a tvoja firma "London Cats" (i domen) proizvodi alumunijumske profile, tu mislim da ne bi trebalo biti problema... Ali ako se bavite istom delatnošću, sigurno nećeš moći registrovati trademark. Primer ti je Starbucks koji je tužio lokalni kafić negde u nekim pizdincima u USA koji se zvao Sambucks, i dobili su presudu.. Međutim da je Sambucks naziv pilane recimo, Strabucks ne bi imao šta da traži sa tužbom.
[ žutokljunac @ 12.10.2009. 18:43 ] @
Zahvaljujem ventura. Biću slobodan da te nekada kontaktiram porukom i još malko pitam. Nadam se da se ne ljutiš. Pozdrav.

P.S. - Za uvid u poslovne knjige si sasvim u pravu.
[ Pirossi @ 01.11.2009. 02:00 ] @
pošto je ventura pokrenuo filantropsku crtu u meni, ponudio sam mejlom lokalnom domu zdravlja pro bono instaliranje CMS-a namesto trenutne jadibedusne html prezentacije rađene u ranijim verzijama Front page-a.
cenim da će im trebati jedan kvartal da provere mail. u najboljem slučaju.
[ Beltrammi @ 01.11.2009. 17:09 ] @
"sam sebe prisluskojume, sam sebe otkucavam" - balkanska pravila
[ dalek @ 26.11.2009. 15:44 ] @
Mene samo zanima da li je neko nekada nesto kupio u ovim radnjama CTrade? Ja nisam nikada nasao ono sto mi treba, a ako sam nasao onda je to bilo skuplje nego na drugim mestima. Cini mi se da je ovo firma tajkunska samo za pranje para na drzavnom nivou, prodaju robu drzavnim firmama.

[Ovu poruku je menjao dalek dana 26.11.2009. u 16:55 GMT+1]
[ maliradojca @ 27.11.2009. 12:14 ] @
Citat:
dalek: Mene samo zanima da li je neko nekada nesto kupio u ovim radnjama CTrade? Ja nisam nikada nasao ono sto mi treba, a ako sam nasao onda je to bilo skuplje nego na drugim mestima. Cini mi se da je ovo firma tajkunska samo za pranje para na drzavnom nivou, prodaju robu drzavnim firmama.

[Ovu poruku je menjao dalek dana 26.11.2009. u 16:55 GMT+1]

CT je i uvoznik, radi veleprodaju, cini mi se da je najveci uvoznik IT opreme u nasoj malenoj zemlji.
[ Majstor_Pućko @ 27.11.2009. 13:05 ] @
Citat:
dalek: Mene samo zanima da li je neko nekada nesto kupio u ovim radnjama CTrade? Ja nisam nikada nasao ono sto mi treba, a ako sam nasao onda je to bilo skuplje nego na drugim mestima. Cini mi se da je ovo firma tajkunska samo za pranje para na drzavnom nivou, prodaju robu drzavnim firmama.

[Ovu poruku je menjao dalek dana 26.11.2009. u 16:55 GMT+1]

Evo da te demantujem, ja sam kupio slusalice za mobilni i verovao ili ne bile su najjeftinije. I jos sto je bolje bile su boljeg kvaliteta nego one koje sam dobio uz telefon i ocigledno su bile neke "Kung-Fu" Eto. Jbg, ajde ako je malo preterao oko ove cifre, ali ova tema ne bi trebala da se pretvori u pljuvacinu po Vesi, ipak on nije toliko los lik.
[ vjamovic @ 27.11.2009. 21:03 ] @

>> Ja se stvarno izvinjavam, verovatno sam dosadan ali moraću treći put da postavim isto pitanje

>>Gde piše da je izrada sajta koštala 30.000 evra?

samo za Zorana dovoljno je na Google uneti "sajt 30.000 evra"


>> Izvinjavam se još jednom za red/bold pisanje, ali ona dva pitanja nije video niko ..

Evo gde pise

Tanjug / Mondo

http://www.mtsmondo.com/sport/vesti/text.php?vest=148930

http://www.b92.net/sport/atlet...10&dd=06&nav_id=385123


http://lazarevac.biz/vesti-/114-30k-eur.html

[ Zoran Rodic @ 27.11.2009. 21:52 ] @
Ja ne vidim da tu bilo gde piše da izrada sajta košta 30.000 evra

Piše da je vrednost čitave investicije 30.000 evra, ali ne piše koliko je koštala izrada sajta.