[ someone_bl @ 09.10.2009. 07:25 ] @
Pozdrav Svima,

imam jedan cudan problem, koji se manifestuje tako da mi u mrezi odjednom krenu propadati pingovi nasumice. Znaci nije bitno da li je u pitanju prvi ili zadnji uredjaj u mrezi jednostavno kad ih pingam oni propadaju. U nekim trenutcima recimo propadaju mi pingovi ka najblizem gw, dok na recimo udaljenom uredjaju i po par hopova sve radi, pa se onda desi obratno.

Da li neko ima ideju odakle da pocnem, odnosno da preporuci neku dobru dokumentaciju. swi ruteri i sitchevi su cisco 1841, odnosno catalyst 2950 i 2960.

Mozda je problem i sa performansam, mozda je do switchinga bas nemam ideju odakle da krenem....
[ srndach @ 09.10.2009. 07:34 ] @

STP zna da pravi probleme ako imas redudantne linkove ...

Mali opis kako je sve povezano ?
[ someone_bl @ 09.10.2009. 13:37 ] @
STP nisam dizao...

dizajn otprilike izgleda ovako

Code:


               Ostala pristupna oprema (xdsl modemi uglavnom)
                           |
                           |
Router-----trunk--------switch-----trunk------switch-------wlink-----router----trunk--switch-----ostala pristupna oprema
    |                                             |
    |                                             |
    |trunk                          Ostala pristupna oprema (xdsl modemi uglavnom)
    |                                                          
 switch                                  
    |
    |
(Serveri)

[ markovm @ 09.10.2009. 15:11 ] @
Zdravo,

najcesci problemi (barem iz mog skromnog iskustva) nastaju u kancelarijama gde "zafali" uticnih mesta u zidu, pa se to resava jeftinim switchevima.
Vremenom neko greskom napravi petlju (vidi da neki kabl "visi" pa ga ubode u taj mali switch, koji ne zna da radi STP).

Video sam da ovakve situacije uz nepravilno konfigurisane centrale switcheve, zabodu velike i ozbiljne mreze ili njihove velike segmente.

Poz,
Milenko.
[ pavlakus @ 11.10.2009. 19:58 ] @
imao sam skoro slican problem na dva racunara.
na jednom je bila problem mrezna karta, koja je zbog varijacije napona i cestog nestanka struje poludela, zamenio sam je i sad radi kako treba
na drugom compu je bio problem sa kablom, ne znam kako ni zasto ali je proradilo posle zamene kabla
[ srndach @ 12.10.2009. 07:03 ] @

Pretpostavljam da nisu svi u istom VLANu ... Pogotovo ne u defaultnom ...

Probaj STP (Rapid STP per VLAN), i proveri sve kablove, portove, access, trunk ...


[ igor.vitorac @ 12.10.2009. 09:00 ] @
Malo monitoringa na switchevima.. i polako ces onda izolovati problem... To bar mozes na cisco switchevima. Pogledaj statistiku po portovima, statuse portova...