[ chemical brother @ 09.10.2009. 10:17 ] @
Pozdrav svima,

Trebam da obavim par testova nad nekom bazom podataka u slucaju primjene RAID-a, medjutim, nemam adekvatnu opremu za takvo nesto, a malo me vrijeme forsira da sto prije zavrsim. Interesuje me da li postoji neki software koji simulira rad RAID diskova, ili nekakva slicna solucija na kojoj bih ja mogao obaviti neke testove.

Mozda nisam bas najbolje formulisao pitanje, al vjerujem da se moze skontati sta je problematika.
[ mmix @ 09.10.2009. 10:28 ] @
Raid diskovi su za tebe transparentni, ti volume vidis kao jedan fizicki disk. A to kakve su performanse zavisi od mnogo cega, koji je nivo RAIDa (0, 1, 5, ...), kakvi su diskovi, kakav je kontroler, kakav je kes na kontroleru, etc, etc. Mozda eventualno nadjes neke podatke za neke brand servere koji dolaze sa fabricki namestenim RAIDom, ali ako ste sami bildovali onda mrka kapa.
[ chemical brother @ 09.10.2009. 13:49 ] @
Da, to stoji, vidim kao jedan disk, no meni bi trebalo da vidim kako se ponasa baza podataka sa nekim svojim upitima u dva slucaja, u slucaju bez i u slucaju sa RAID-om.

Definitivno nemam pristupa nekom RAID-u u ovako kratkom periodu, pa sam mislio da postoji neki simulator, na kom bih ja mogao da konkretno upravljam organizacijom diska postavljajuci razlicite nivoe RAID-a i posmatrajuci neke od performansi.

Ja imam potrebne softvere za mjerenje performansi, al nemam RAID diskove niti mogu doci do toga, stoga sam mislio poprijeko da uradim posao.

Ovakvi alati slicni postoje za mreze, tipa Packet Tracer i slicno, tako da mi nesto tog tipa, ali vezano za fizicku organizaciju diskova, treba.

Mozda ipak ja lutam malo u ovome, al svaki savjet je dobrodosao.