[ Java Beograd @ 09.10.2009. 10:29 ] @
Brate ! Pa ovo je dno dna ! Predsednik zemlje
- zemlje čija vojska seje smrt po celoj zemaljskoj kugli
- zemlje čija vojska i dalje ubija desetine civila dnenvo
- zemlje koja skoro čitavu deceniju drži u tamnicama i sprovodi torture nad ratnim zarobljenicima (koji i nisu ratni zarboljenici)
- zemlje koja svoju ekonomiju ISKLJUČIVO zasniva na proizvodnji i prodaji oružja

je dobio Nobelovu nagradu za mir. Ja mislim da se Nobel u grobu prevrće !

"Obama je nagradu dobio zbog poziva za smanjenje svetskih zaliha nuklearnog naoružanja i zalaganja za mir u svetu".

A pri tom mu nikako nije palo na pamet da smanji zalihe nuklearnog naoružanja u sopstvenoj zemlji, niti zalihe sopstvenih drugih naoružanja za masovno uništenje.

Zalagao se za mir u svetu ! Nije nego. Taman kao i svaka misica i prvai druga pratilja.

Mislim, stvarno, fuj, bljak !
[ deerbeer @ 09.10.2009. 10:35 ] @
Pa dobio je i Al Gor nagradu za mir :)
Da je povukao vojsku iz Iraka i da je ukinuo Gvantanamo .. pa da kaze covek ..
ok , ima malo pomaka za jednu svetsku supersilu ,
ovako ispade da je dobio nagradu za jedan obican apel za smanjenje nuklrearnog oruzja ..
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 10:43 ] @
Pa Nobelova nagrada se i pretvorila u nesto slicno Miss World - tako da su i uslovi slicni.

Mislim kad jedan Al Gore moze da dobije Nobelovu nagradu, tu je odavno izgubljen svaki smisao :-)

Citat:

A pri tom mu nikako nije palo na pamet da smanji zalihe nuklearnog naoružanja u sopstvenoj zemlji, niti zalihe sopstvenih drugih naoružanja za masovno uništenje.


E sad ovo je smesno - jeste, tako mali Perica radi - "evo ja cu da se razoruzam, da pokazem kako sam miroljubljiv" - Obama je zapoceo pregovore sa Medvedevom kako bi obe nuklearne sile nastavile smanjivanje svog naoruzanja. To je sasvim korektna akcija i sasvim u skladu sa zdravom logikom.

Cisto da stavimo stvari u perspektivu, dokle se stiglo:



^ Naravno da USA nece sama da se dalje razoruzava... to bi bilo kretenski a ne "miroljubljivo".

Takodje, Obama je povukao suludu ideju o raketnom stitu u Ceskoj i Poljskoj - a to jeste dovelo do smanjenja tenzija izmedju Rusije i zapada prilicno.

Ako nista drugo, covek je nesto konkretno uradio na polju smanjivanja tenzija - taj raketni stit u Evropi je bio kamen spoticanja i generator nepotrebne tenzije - i slika i prilika bolesne neo-cons spoljne politike.


[ Java Beograd @ 09.10.2009. 10:56 ] @
Šta je sledeće, da se Ameriički predsednici (ili podpredsednici) pretplate na tu nagradu !? Mislim, i tako su na tronu bar 4 god, pa može jedna nagrada u tih 4 god njima da pripadne. Pa oni se zalažu za mir, zaboga.

Sruše i spale svoje oblakodere, onda porobe dve - tri zemlje, pobiju milione civila, ali doboko u njihovim srcima živi ideja o miru i ravnopravnosti na celoj planeti.

@Ivan Dimkovic Pojasni šta je y osa ovog grafikona, i napiši koji je izvor ovih podataka.
[ milivoje t @ 09.10.2009. 10:57 ] @
Citat:
Obama je zapoceo pregovore sa Medvedevom kako bi obe nuklearne sile nastavile smanjivanje svog naoruzanja. To je sasvim korektna akcija i sasvim u skladu sa zdravom logikom.

Znas koja je logika, imaju toliko mnogo atomki da mogu da uniste jos 4 planete zemlje, skapirali su da im ne trebaju tolike, pa treba to odrzavati $$$, pa treba stare bojeve glave demotirati jer vise nisu bezbedne, pa zastarele rakete koje nisu vise konkurentne izbaciti iz upotrebe, sve to ima rok trajanja. A onda to lepo upakujes u masni papir mira i ljubavi i das narodu da zvace :).

Nobleova nagrada za mir je umanjila vrednost nobela za ostale dobitnike naucnike. Ovaj Obama je mnogo brzo dobio, jos uvek je najjaci na recima, a ne delima, ali evo Nobela. Mogli su da sacekaju bar madat da mu istekne i podvuku liniju.
Neki naucnici cekaju po 40 godina da se komitet uveri u njihove odavno priznate rezultate, ali Obami se veruje na lepu rec, fuj.
[ Miroslav Jeftić @ 09.10.2009. 10:58 ] @
Malo su požurirli, ali nema veze... ako je mogao da dobije Marti Ahtisari, ne vidim što ne može Obama.
[ maliradojca @ 09.10.2009. 11:01 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Malo su požurirli, ali nema veze... ako je mogao da dobije Marti Ahtisari, ne vidim što ne može Obama. :)

Upravo tako. Kada sam procitao da je Marti jedan od najozbiljnijih kandidata, malo sam se razocarao. To je ipak sve politika.
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 11:02 ] @
Citat:
Java Beograd
@Ivan Dimkovic Pojasni šta je y osa ovog grafikona, i napiši koji je izvor ovih podataka.


Y osa je broj bojevih glava jedne i druge zemlje.

Izvor je: "Global nuclear stockpiles, 1945-2006," Bulletin of the Atomic Scientists 62, no. 4 (July/August 2006), 64-66. Online at http://thebulletin.metapress.c.../c4120650912x74k7/fulltext.pdf

Citat:
milivoje t
Znas koja je logika, imaju toliko mnogo atomki da mogu da uniste jos 4 planete zemlje, skapirali su da im ne trebaju tolike, pa treba to odrzavati $$$, pa treba stare bojeve glave demotirati jer vise nisu bezbedne, pa zastarele rakete koje nisu vise konkurentne izbaciti iz upotrebe, sve to ima rok trajanja. A onda to lepo upakujes u masni papir mira i ljubavi i das narodu da zvace :).


Pa pazi, to im nije smetalo da za vreme hladnog rata naprave N puta vise nuklearnih glava nego sto im treba. Inace ne treba tako banalno gledati na plan razoruzanja - nije tu samo u pitanju dekomisija starih sistema, vec postoje zabrane za izgradnju novih, a takodje je jedan od tih sporazuma iz 80-tih stavio tacku na bilo kakvu mogucnost orbitalnih oruzja. Mislim da smo kao svet ipak dosta sigurniji sa tim sporazumima nego bez njih.

Inace, slazem se da tu "Nobelovu nagradu za mir" treba ukinuti - to je jedna populisticka farsa napravljena kako bi kojekakvi politicari i slicni mogli da se kite. Naucni kriterijumi za dobijanje te nagrade su besmisleni i potpuno van bilo kakvog dodira sa realnoscu.

Mada i ceo koncept "Nobelove Nagrade" je besmislen - svake godine se toliko bitnih stvari otkrije, da je smesno uopste i pokusavati odrediti koja je "najvaznija", "najveca" i sl... to samo moze neko ko ne ceni nauku.
[ flylord @ 09.10.2009. 11:20 ] @
ali nije bio besmislen kad je pokrenut...
[ Horvat @ 09.10.2009. 12:29 ] @
samo cekam epizodu simspona kada ce poceti se zjbavati sa nobelovim nagradama kao sto se zjbavaju sa grammy awards :)

[ timotic @ 09.10.2009. 12:52 ] @
Mozda je dobio nagradu zato sto je vec vec nekoliko mjeseci predsjednik, a nije pokrenuo ni jedan novi rat, sto je za americkog predsjednika ipak uspjeh.

[ milivoje t @ 09.10.2009. 13:14 ] @
Haha dobra dosetka :)

Znas kako evo sad je osma godina kako vode rat u Avganistanu, 8 godina covece. Irak je pao za par dana, a ti Avganistanci grizu 8 godina,
najmocniju vojsku u istoriji sveta.
Meni je to neverovatno...
Barak je povecao broj USA trupa u Avganistanu u odnosu na period Busha. Bice mira, ali prvo da pobiju sve Talibane :).

Nece oni skoro u neki kopneni rat, to vise nije u modi.
Jedino ako im se neka nemocna, a glupa budala ne namesti na zicer, pa da ga iz vazduha shamaraju, kao sto smo mi to uradili.
Ali takve budale se nece skoro pojaviti.
[ jericho1405 @ 09.10.2009. 13:41 ] @
Citat:
milivoje t: Znas kako evo sad je osma godina kako vode rat u Avganistanu, 8 godina covece. Irak je pao za par dana, a ti Avganistanci grizu 8 godina, najmocniju vojsku u istoriji sveta. Meni je to neverovatno...

Pala je iracka (ne)vlada na celu sa Sadamon, isto kao sto je pala i avganistanska strahovlada Talibana. U pitanju nisu ratovi protiv drzave vec odredjenih frakcija il' plemena u njima. A sam Avganistan je tvrd orah bio za sve one koji su ratovali sa njima. Sovjetski Savez je, zajedno sa avganistanskim komunistima, isto tako ispusio 80-tih u ratu sa mudzahedinima koje su tada, inace, pomagale SAD, Saudijska Arabija, Pakistan itd itd.
[ Java Beograd @ 09.10.2009. 13:47 ] @
Citat:
timotic: Mozda je dobio nagradu zato sto je vec vec nekoliko mjeseci predsjednik, a nije pokrenuo ni jedan novi rat, sto je za americkog predsjednika ipak uspjeh.

Makar se i ovo meni dopada kao pošalica, ipak nije daleko od istine.

Rat mnoooooooooogo košta, što znači da neko treba mnogo da plati (poreski obveznici, tj. ovce) Ali, tu leži zec, kad neko mnogo plati, onda neko i mnogo zaradi. E sad, kakav bi to bio predsednik, ako nije u stanju da sebe i svojtu namesti na stranu onih amera koji mnogo zarade od rata. Američki predsednici su ovu dobru foru provalili negde pred kraj I. Svetskog Rata, a kasnije, kako se koji našao sposobnim tako je i USA učestvovala u ratovima. A kad rata nema, nije problem, napraviće se. Spisak je u istorijskim udžbenicima.

Mada, Obama je takav dobrica, i ima iskrenu želju da na celom svetu bude mir. Stoga verovatno smatra da ova dva rata, koja je nasledio, mogu sasvim pristojno da donesu bogatstvo njemu i njegovima.
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 15:20 ] @
Kakav je Obama govori njegov istorijat kao senatora i za sta je glasao.

Obama je glasao protiv autorizacije rata u Iraku kao senator. Tako da, ako vec hocete da pravite neku pricu o njemu kao warlord-u barem se drzite nekih fakata.

Sve sto je taj covek uradio od kada je dosao na vlast nije bila podrska vojnom lobiju. Lako je reci "ajd sutra da zatvorimo Gvantanamo" - ali nije lako ocistiti g00vna koja je napravio GWB sa njegovom neo-con ekipom.

Takodje, isto i za raketni stit i stopiranje programa postavljanja raketa u istocnoj Evropi - covek je vrlo jasno prekinuo tu zajebanciju. Nije morao, stavise ucinio bi veliku uslugu svojoj vojnoj ekipi.
[ crowder @ 09.10.2009. 15:32 ] @
Ja mislim-kao što su to i sugerisali iz ovog komiteta za dodelu Nobelove nagrade-da je Obama
više dobio nagradu za ono što tek namerava da uradi,kao jedno ohrabrenje da nastavi sa onim što je
započeo i obećao..Činjenica je da su sa njegovim dolaskom, u svetu počeli da duvaju mnogo povoljniji vetrovi
i svi su se osetili više relaksirano..
[ milivoje t @ 09.10.2009. 15:43 ] @
Slazem se sa Ivanom, ali to je jos uglavnom samo prica, prica, pricica.
Obama je najjaci na recima. I da je stvarno sve ucinio sto je rekao, ja ne vidim
kakve veze ima ukidanje ilegalnog zatvora sa mirotvorstvom ?
I da je stvarno hteo, zatvorio bi ga za minut, on ima ta ovlascenja.
Ili ukidanje protivraketnog stita. Taj stit je smesan i neefektivan to je samo politicka farsa i
izivljavanje hladnoratovske struje u americkoj vojsci.
Uostalom danas rusi i ameri nisu ludi da se porokaju atomkama, zasto bi to radili...
A, koliko se secam zauzeo je ostriji kurs ka Rusiji od Busha. Mirotvorac?

To sto je glasao protiv rata u Iraku, pa koliko je jos demokratskih senatora to ucinilo ?

Nemam ja nista protiv Obame, covek prica svasta pozitivno, ali da vec dobije Nobela,
posle ni godinu dana predsednikovanja Amerikom, to je jos jedna devalvacije te nagrade.

Coveka svi proglasise Mesijom, Kenedijem, Deda Mrazom, Mecom Dobicem, a nije ni zasukao rukave.
Najvece promene je rekao da ce doneti na unutrasnjem planu, a spoljnopoliticki i Bush je najavio
povlacenje iz Iraka, kakvo je to mirotvorstvo, osvajacki rat gotov, a sad su upali u gradjanski, pa beze.

U Avganistanu je povecao broj trupa. Ako vec neces da ih ostavis na miru, to bi i ja uradio,
ako cu da ratujem, onda da ih ugazim.

Mirotvorstvo je za mene da izvrsis pritisak na one koji ratuju da predju na pregovore i pomognes
unesrecenoj deci i civilima.

On treba da dobije Nobela za brending i marketing, totalno je promenio nacin kako ljudi vide USA.
Tog Nobela je zasluzio 120%.

Ali kad pogledam ko je sve dobio tu nagradu, zao mi je sto gubi vreme kucajuci :(
[ jericho1405 @ 09.10.2009. 15:45 ] @
Generalno, danas su "najtopliji" odnosi sa Rusijom u posljednjih nekoliko, vjerovatno decenija, u nazad, a takvoj situaciji mozemo, ponajvise, zahvaliti Obami koji dijalogom pokusava da rijesi sto je vise moguce problema i koji je spreman na kompromise. Da nema velikih pritisaka naroda na racun popustanja SAD-a, vjerovatno bi otisao i korak dalje. Pored toga, aktivno radi na povlacenju vojske iz Iraka, al' je i Izraelcima malo uzdrmao samopouzdanje i umanjio podrsku.

E sada, da li je to dovoljno za Nobelovu nagradu - ne znam, al' znam da nije tako crn kao sto neki pokusavaju da ga predstave.
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 15:48 ] @
Citat:

I da je stvarno hteo, zatvorio bi ga za minut, on ima ta ovlascenja.


Pa zatvoriti nije problem - problem je sta sa tim ljudima unutra, a Obami bi svaku gresku natovarlil na vrat. Upravo je zbog toga najveca komplikacija. Neke od njih zemlje odakle su ih pokupili nece da prime, neke od njih bi zemlje odakle su dosli roknule (Ujgure) itd...

Gvantanamo ce biti zatvoren - samo se radi na tome da se gluposti koje je napravio GWB resi na najbolji nacin.

Slazem se da Obami nije trebalo dati Nobelovu nagradu za mir - mozda kada prestane da bude predsednik USA i kada se iskristalise sta je uradio.

Problem je sto je cela ta ideja Nobelove nagrade za mir idiotska - i ispolitizirana, tako da ovo sa Obamom zapravo na skali idiotizma i nije tako lose u poredjenju sa nekim Al Gorom ili Dalaj Lamom.

Takodje, obratite paznju na Obamin odnos prema Iranu - i kako se poslednja kriza hendluje na civilizovan nacin - ocigledno je pao dil izmedju USA i Rusije oko hendlovanja Irana, i kako je Iran momentalno prihvatio inspekciju kada su im otkrili novo postrojenje....

A onda se setite Busha, Dika Cejnija, Ramsfelda i ostale "ekipe" - do sada bi vec bombardovali Iran, da je ostala takva grupa idiota na vlasti.
[ timotic @ 09.10.2009. 15:57 ] @
A, sta mislite koliko ce jos dugo izdrzati bez pokretanja novog rata?
Vjerujete li da do kraja Obaminog mandata stvarno nece biti novih "intervencija"? :)
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 16:02 ] @
Evo ja sam skroz siguran da nece biti novih ratova do kraja mandata - zivece ES i preko toga, pa cemo videti ko je bio u pravu :)

[ jericho1405 @ 09.10.2009. 16:04 ] @
Citat:
timotic: A, sta mislite koliko ce jos dugo izdrzati bez pokretanja novog rata?
Vjerujete li da do kraja Obaminog mandata stvarno nece biti novih "intervencija"? :)

To su slozene stvari i ne zavise samo od Obame. Intervencija ce sigurno biti, al' kojih dimenzija i gdje, ko to zna? Vrlo je moguce da budu podrska il' "regulator" nekog Izraelskog nestasluka..khm..Iran.
[ musicmaster @ 09.10.2009. 16:11 ] @
Ako ne bude novih, biće obnavljanje starih - dobrih, veoma prosto.
[ milivoje t @ 09.10.2009. 16:30 ] @
Citat:
jericho1405: Generalno, danas su "najtopliji" odnosi sa Rusijom u posljednjih nekoliko, vjerovatno decenija, u nazad, a takvoj situaciji mozemo, ponajvise, zahvaliti Obami koji dijalogom pokusava da rijesi sto je vise moguce problema i koji je spreman na kompromise.

Ne znam odakle ti to ?
Mislim njihov odnos odavno lici na lose isceniranu spansku seriju.
Te se vole, te se ne vole, sve kako kome odgovora zbog glasaca, ustvari odlicno saradjuju.
Prvo se Obama mrstio Medvedevu i dobacivao Rusima u maniru koji ni Bush nije koristio.
Pa su onda kobajagi imali lose odnose.
Pa se onda sretnu u Moskvi izljube i sve dogovore.
U medjuremnu americki tenkovi za Avganistan idu preko Rusije :).
U biznisu nema ljubavi.

Ko je gledao dokumetarac o R.Reganu ili Bushu senioru, mogao je videti u kom
stepenu su ti predsednici i njihove porodice bili samo manekeni i potparoli sistema,
zasto bi to danas bilo drugacije...
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 16:39 ] @
Pa sad, pazi - de-facto, predsednik USA ima izuzetno velika ovlascenja, ima silu da odbije potpis bilo kog zakona (a ne samo da ga jednom vrati, kao kod nas, itd...), pod njegovom direktnom kontrolom je administracija i uz pomoc odredjenih zakonskih alatki ("executive orders") moze i te kako da ubaci dosta personalnog. Da li ce ih on koristiti ili ce biti samo "tool" administracije zavisi od mnogo faktora - ali u istoriji USA si imao sve moguce kombinacije. Bilo je i jakih predsednika, a bilo je i najobicnijih manekena - za Obamu je jos rano reci kakav je ali po svemu sudeci ne izgleda bas kao "tool" :)

Ono sto je znacajno za ovog trenutnog predsednika USA je korenita promena koja se desila na svim nivoima vlasti (dakle, i onim drugim - bitnim) - konzervativci su smenjenji kako u kongresu tako i na nivou administracije - sto je dovelo do velikih promena u politici. Obama ima trenutno prilicnu moc sa obzirom da to da njegova partija ima i vecinu u kongresu.

Neo-konzervativci koji su dominirali USA politikom od kraja 2000-te godine do 2008-me su totalno pukli i doziveli apsolutni fijasko - ne postoji puno slicnosti izmedju trenutne politike i njihovih ideja.

Kakav je Obama i njegova administracija - videcemo. Medjutim, SIGURNO kakvi god da su su N puta bolji od kancera koji se bio natalozio u vidu neo-konzervativaca i njihovih testiranih i propalih ideja.
[ Horvat @ 09.10.2009. 16:40 ] @
alo ljudi,pa krajem 80ih su rusija i amerika potpisale sporazum o nuklearnom razoruzanju,cak su i jedni i drugi strucnjaci bili u suprotnim zemljama [ruski u americi,americki u rusiji] i od onda postepeno se smanjuje broj bojevih glava nuklearki,nije to obama naredio...

n. nagrada je postala cista sprdnja,na veliku zalost... ali nije od danas,nego i malko ranije
[ a1200 @ 09.10.2009. 17:04 ] @
Kako je krenulo, uskoro ce nobelova nagrada postati "kontra nagrada" :). Odnosno tool za podsmeh i sarkazam... (ako vec nije)

P.S. Rusi imaju vishe bojevih glava ali zato manje raketa za njihovu dopremu do cilja... tako da to i nije neka "prednost"
[ Igor Gajic @ 09.10.2009. 17:20 ] @
Meni stvarno vise nije jasno za sta se deli ta Nobelova nagrada za mir.


Dati nagradu jednom Al Goru koji je napravio film o teoriji globalnog zagrevanja koja je opovrgnuta na 100 nacina?!?

Rat u Iraku, Avganistanu, raketni stit u Ceskoj/Poljskoj, razvoj nuklearki je sve doslo iz USA, i sad daju nagradu coveku iz iste te zemlje koja je na prvom mestu i napravila svo to njesra.

Ajmo i mi da prvo napravimo neko zesce njesra pa da ga mi isti i pocistimo i bicemo nagradjeni Nobelovom nagradom za mir.

Ovo je pretvoreno u cistu besmislicu.
[ milivoje t @ 09.10.2009. 17:26 ] @
@Ivan
To ima smisla sto pises, ali nisu li demokrate i konzervativci naizmenicno istu stvar radili, menjali celu administraciju.
Poslednja demokratska administracija Bila Klintona je vodila rat protiv nase zemlje.
Sigurno su mnogi iz te administracije sad opet u sedlu.

Evropski i srpski dozivljaj americke administracije se vrlo razlikuje.
Mislim da mi imamo mnogo manje iluzija od ostatka sveta, jer smo videli obe strane medalje i one se ne razlikuju.

Da se 11.09. desio za vladavine demokrata, da li bi oni nesto drugacije uradili od Busha, sumnjam.

Obama stvarno ima potencijal da napravi neke promene, a najvece je najavio u samoj Americi, a ne u svetu.
Imam dosta informacija iz prve ruke iz USA, oni ga stvarno idealizuju i smatraju Mesijom.
Za taj status moze i da zhvali morazenom Bushu.
To me podseca na nasu situaciju posle vladavine SM, kada su svi idealizovali novog predsednika.
Kad ono...

Lepo je nadati se, ali videcemo kako ce to da ispade u praksi.
[ timotic @ 09.10.2009. 17:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo ja sam skroz siguran da nece biti novih ratova do kraja mandata - zivece ES i preko toga, pa cemo videti ko je bio u pravu :)


Pa, ne znam bas...ako se ostvare najcrnje slutnje... :)

A, zavisi i sta smatramo pod novim ratom. Da li je kratkotrajna vazdusna intervencija u, na primjer Pakistanu, novi rat? Ili se samo ulazak vojske i okupacija racunaju?
[ NicholasMetropolis @ 09.10.2009. 17:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Obama je glasao protiv autorizacije rata u Iraku kao senator. Tako da, ako vec hocete da pravite neku pricu o njemu kao warlord-u barem se drzite nekih fakata.


Ali, nažalost, on nije bio u taboru senatora koji su se protivili ratu iz moralnih razloga, već je bio u taboru koji se protivio ratu zato što bi bio štetan po USA

Evo govora iz 2002.

http://en.wikisource.org/wiki/Barack_Obama%27s_Iraq_Speech
[ Sapphire @ 09.10.2009. 17:47 ] @
Mislim da je to bio jedini način i da izjavi nešto tako... Ne možeš reći "ma nećemo u rat, iako su nam zabili par aviona, nema to veze, jer ja ne volim rat, ja volim tratinčice i cvijeće..."

Evo ti i citat:

Citat:

That’s what I’m opposed to. A dumb war. A rash war. A war based not on reason but on passion, not on principle but on politics.

Now let me be clear — I suffer no illusions about Saddam Hussein. He is a brutal man. A ruthless man. A man who butchers his own people to secure his own power. He has repeatedly defied UN resolutions, thwarted UN inspection teams, developed chemical and biological weapons, and coveted nuclear capacity.

He’s a bad guy. The world, and the Iraqi people, would be better off without him.

But I also know that Saddam poses no imminent and direct threat to the United States, or to his neighbors, that the Iraqi economy is in shambles, that the Iraqi military a fraction of its former strength, and that in concert with the international community he can be contained until, in the way of all petty dictators, he falls away into the dustbin of history.


Ko je ikad dokazao da je Irak bio kriv izašta?
[ 101010 @ 09.10.2009. 18:29 ] @
Jedno tehnicko pitanje sa moje strane. Da bi postao Nobelov laureat, covek mora biti nominovan do nekog datuma tekuce godine.
Kada je nominovan Barak Obama za Nobelovu nagradu ?
[ Horvat @ 09.10.2009. 18:35 ] @
btw
Citat:
Obama is the third sitting U.S. president to win the award: Theodore Roosevelt was awarded the prize in 1906 as was Woodrow Wilson in 1919. Former President Jimmy Carter was awarded the prize in 2002.


a evo sta pise na zvanicnoj stranici nob. nagrade zasto je obama dobio ovo
Citat:
"for his extraordinary efforts to strengthen international diplomacy and cooperation between peoples"

izvor
[ burex @ 09.10.2009. 19:52 ] @
Čovek i sam priznaje da nagradu nije zaslužio... usmerite žalopojke na one koje su ga nominovali.
[ jericho1405 @ 09.10.2009. 21:09 ] @
Citat:
milivoje t:Ne znam odakle ti to ?
Mislim njihov odnos odavno lici na lose isceniranu spansku seriju.
Te se vole, te se ne vole, sve kako kome odgovora zbog glasaca, ustvari odlicno saradjuju.

Nije planula nikakva ljubav, al' je fakat da su tenzije na dosta manjem nivou, nego sto je to bio slucaj sa, recimo, Busevom administracijom. Imaju odredjene zajednicke interese, a Obamin kompromis se odnosi na povlacenje raketnog stita koji je primarno trebao da "stiti" SAD od Rusije. Dakle, postoji pomak i kolika-tolika suradnja ove dvije drzave tako da se moze reci kako su odnosni dovoljno "otoplili" dolaskom Obame, al' i Medvedeva na mjesto predsednika.

SAD danas najvise paznje predaju unutrasnjim problemima i pokusavaju da srede stvari koje vec dugo skripe u samoj drzavi. Medjutim, bez obzira na redefinisanje prioriteta, nece tek-tako odustati od svjetske dominacije i prepustiti neke vazne geo-strateske tacke potencijalnim rivalima(Kini, Rusiji, Indiji i sl.). Zbog toga mozemo ocekivati i dalje americke vojnike stacionirane sirom svijeta, dok o novim ratovima tesko da bilo ko moze nesto konkretno da zna.
[ Igor Gajic @ 09.10.2009. 21:38 ] @
Odgovori na BBC news anketu govore mnogo o Obami i Nobelu.

http://newsforums.bbc.co.uk/no...=20091009213606&#paginator
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2009. 22:06 ] @
Mislim da komentari najvise govore o Nobelovoj nagradi. Mada to je nesto oko cega se svi ovde slazemo (da je ta nagrada "za mir" najobicnija farsa)

Obama je za sada OK - nije spektakularno dobar kako su naivni ocekivali, ali to je realnost - moc u USA je raspodeljena na nekoliko institucija, ali ono sto je zapoceo je OK za sad - od reforme zdravstva, pa do smanjivanja vojnih tenzija u istocnoj Evropi... sasvim OK ucinak za nekoga ko je malo vise od pola godine efektivno na vlasti. Ne treba zaboraviti da je trenutno tamo najveca finansijska kriza od 30-tih, a to uzima dosta resursa i vremena.

U svakom slucaju, covek bar nije totalno potencijalno opasno razocarenje kakav je bio GWB. Taj imbecil je zapoceo svoju vladavinu ukidanjem zabrane posedovanja automatskog oruzja, zabranom istrazivanja u domenu stem celija i slicnih anti-civilizacijskim budalastinama... Malo je takvih ljudi koji su za 8 godina toliko uspeli da unazade USA.

[ ivanmil @ 09.10.2009. 23:11 ] @
Činjenica je da Obama baš i nije zaslužio Nobela, ali dobro, valjda ima vremena da nešto konkretnije nego do sada učini, pošto za ovih nekoliko meseci predsednikovanja nije uradio ništa spektakularno. Ima on potencijala, i deluje kao takav čovek i političar, ali ipak i u samoj Americi ima dosta otpora reformama (ili bolje promenama) koje bi on eventualno sproveo, naročito onima vezanim za vojsku i vojno-strateška pitanja SAD. U SAD ima puno onih matorih generala i ostalih uticajnih ljudi bliskih vojnim i bezbednosnim krugovima koji su i dalje u hladnoratovskoj paranoji i koji nisu baš oduševljeni ukidanjem planova o štitu u Istočnoj Evropi i sl. stavovima Baraka.

Ako ova nagrada ima za cilj ohrabrenje i podršku za dalje promene, onda ne vidim previše loših stvari u dodeljivanju iste baš njemu, Obami, ali ako se ispostavi da je ovo samo ispolitizovani nastavak nerealnog "hype"-a koji se raširio planetom, a naročito samom Amerikom, onda i ne gledam tako blagonaklono na čitav Nobelov komitet koji donosi dosta diskutabilne odluke već godinama.



[Ovu poruku je menjao ivanmil dana 10.10.2009. u 00:30 GMT+1]
[ MyWay @ 09.10.2009. 23:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: E sad ovo je smesno - jeste, tako mali Perica radi - "evo ja cu da se razoruzam, da pokazem kako sam miroljubljiv"
Tako je radio mali Mihail pa je i on dobio Nobela, a nedavno i Kvadriga iz Borisovih ruku (ta mu je još draža)...
[ Java Beograd @ 13.10.2009. 13:54 ] @
Slika sa Blic sajta, i spisak današnjih vesti. A sve u vezi ove teme.

[att_img]

War for peace is like fucking for virginity.

Pazi, ni više ni manje nego 13.000 ljudi ! Alo, dobitniče Nobelove nagrade ? Zašto ? Da pobiju i narednih 10.000 civila ? Da raketiraju svadbe, škole i verske skupove ? Mislm, svi znaju da su oni najgore siledžije, ali proglasiti prostaka, siledžiju, bandoglavog snagatora počasnim građaninom, to je tako fuuuuj ! Bljak ! Povraćka !
[ zeko @ 17.10.2009. 06:09 ] @
Citat:
101010: Jedno tehnicko pitanje sa moje strane. Da bi postao Nobelov laureat, covek mora biti nominovan do nekog datuma tekuce godine.
Kada je nominovan Barak Obama za Nobelovu nagradu ?

Nominovan je 10-ak dana nakon ustoličenja.
To dovoljno govori what's goin' on.
[ crowder @ 17.10.2009. 08:44 ] @
To što će poslati još 10000 vojnika ne znači da je to iz želje za osvajanjem..Oni se ne mogu
tek tako povući,oprati ruke,kada su već zagazili u to..Da li neko misli, da, kada bi se oni
sada povukli, da bi tamo nastupio mir?Ja se bojim da bi nastala još veća klanica
[ jericho1405 @ 17.10.2009. 13:59 ] @
Citat:
crowder: Da li neko misli, da, kada bi se oni sada povukli, da bi tamo nastupio mir?

Naravno da ne bi. Afganistan je u ozbiljnom ratu vec preko 30 godina i tesko da ce u nekoj bliskoj buducnosti biti drugacije. A povlacenjem Amera bi vjerovatno i nastao opsti metez i osveta Talibana kaznjavajuci(najbrutalnije) sve one koji su na bilo koji nacin suradjivali sa "saveznicima". Generalno, Afganistan je jedna od najnesrecnijih drzava na svijetu, toliko puta su bili u ratu i toliko se puta radovali porazu jednog tiranina, da bi odmah taj isti osvajac nastavio indenticnu tiransku politiku prema nevinom narodu, i tako sve u krug.

Jedino rjesenje je pokusaj formiranja jake i stabilne vojske i policije koja bi uz finansijsku, tj. vojnu pomoc SAD-a uspjela da odrzi koliko-toliko sigurno stanje distancirajuci Talibane sto dalje od urbanih krajeva. Tek tada bi SAD mogle da se povuku iz Afganistana, a da ne ostave doslovno pakao iza sebe. Medjutim, na zalost, ne postoji preveliki optimizam vezano za takav scenario.
[ New Village DC @ 03.11.2009. 23:49 ] @
Ova karikatura u Politici me podseti na ovu temu

http://www.politika.rs/karikat.../Dusan-Petricic/Kapara.sr.html
[ Lazar-I @ 13.10.2012. 08:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic Evo ja sam skroz siguran da nece biti novih ratova do kraja mandata - zivece ES i preko toga, pa cemo videti ko je bio u pravu :)


Bliži se kraj Obaminog mandata, a Ivan je izgleda još jednom bio u pravu, ES će živeti i preko toga:) Nadajmo se da će se bar EU smiriti pošto je ove godine dobila nagradu.
[ mrkii @ 13.10.2012. 11:03 ] @
Misliš da desetine ratova i ratića, revolucija i revolucijica nisu režirane i odobrene u Vašingtonu i Pentagonu?
Arapsko proleće, Egipat i Mubarak, Libija i Gadafi, trenutno grozna Sirija koja napada jadne civile (pardon, pse rata i placenike) i upravo provocira jadnu Turskicu koju će USA morati da brani i da pruži podršku. Za sve to USA nije znala i jadna bila zatečena.
Itd, itd, ovo mi je u sekundi palo na pamet a ima toga još na tone. Da ne zaboravimo sjajno upravljanje Afganistanom i Irakom, prijateljski, divni Pakistan i stotine hiljada mrtvih u pomenutim zemljama.
O naivnosti!

Edit:
sad sam skapirao da si mozda bio sarkastičan
Ako jesi onda shvatite post kao kratku rekapitulaciju predsedničkog mandata jednog nobelovca