[ ooxoo11 @ 23.12.2003. 12:30 ] @
Da li ima smisla kupovati server racunar (konkretno Compaq ProLiant ML 350 G3) da bi se unapredila mreza koja ima 12 kompjutera? Na serveru treba da se nalazi SQL server koji ce da cuva baze podataka i preko koga ce da se deli internet. Prijatelj mi je rekao da nema potrebe zbog toga sto je mreza ima hub, pa mi samo treba bolji racunar (to me je zbunilo). Bilo kakav predlog je dragocen.
Hvala
[ Simke @ 23.12.2003. 19:48 ] @
Pa server = bolji racunar.

Sve zavisi zasta ti server treba, tj koliko ce da se koristi. Ako imas nekoliko SQL baza podataka koje se dosta koriste nebi bilo lose uzeti masinu sa SCSI hard diskovima i dual CPUs. Takodje ako planiras da kasnije stavis tu recimo Exchange ili jos neki dodatni servis, onda takva jaca masina nebi bila losa ideja.
[ vindic8or @ 25.12.2003. 15:46 ] @
da li vi vec koristite SQL ili planirate da ga uvedete?
ukoliko tek planirate, obavezno nabavite posebnu masinu za to.
kog tipa je baza? koliko podataka? koliko cesto ce biti u upotrebi?

kako sada izlazite na internet?
btw, kupite switch, bacite hub ukoliko cete svi i na internet i na LAN.
[ ooxoo11 @ 26.12.2003. 08:31 ] @
SQL server treba tek da se uvede. Na internet izlazimo preko deljenog modema. vindic8or, molim te da mi objasnis u cemu je prednost switch-a nad hub-om ako cemo svi na internet?

Da li je sledeca konfiguracija 'prejaka' za mrezu od 15-ak kompjutera:

proliant sa 1GB RAM, 2 HDD od 72 GB, 1 cpu 2.0 GHZ?
[ Gojko Vujovic @ 27.12.2003. 05:10 ] @
Otprilike biste imali veći dostupan bandwidth sa switchom u odnosu na hub, ali pitanje je koliko je to zaista značajno za tu mrežu. I sa hubom ćete imati nekih 6megabajta u sekundi koje delite međusobno u svakom trenutku, a ne znam koliki saobraćaj planirate i kakva je internet konekcija.

Ako primetite da lokalno ne radi dovoljno brzo, probajte sa nekim switchem, može da bude malo bolje. Full duplex na portovima naravno, itd..
[ Gojko Vujovic @ 27.12.2003. 05:11 ] @
Konfiguracija je dobra, gledaj da može da se doda i drugi CPU u istu konfiguraciju bez menjanja ploče, za slučaj da zatreba.
[ ooxoo11 @ 27.12.2003. 09:40 ] @
Mnogo hvala!

Milojko