[ EmilijaV @ 11.10.2009. 01:00 ] @
Korupcija sa kojom ni na zapadu nisu uspeli da se izbore. Kako li je onda tek kod nas?

A svi znamo da kad odemo kod lekara, pa nam uz redovan recept dopisu jos neki na ceduljici, ili kazu da je taj bolji od onoga koji je na listi, ili da ga pijemo uz redovnu terapiju.

Citat:
Tajland, Brazil, Kina, Florida, postale su omiljene destinacije srpskih lekara za odlazak na kongrese. Troškovi puta uglavnom idu na teret farmaceutskih kuća. Kotizacija, smeštaj, prevoz do ovako udaljenih destinacija košta i do 10.000 evra. Za uzvrat, navodno, ništa ne traže, ali javna je tajna da lekari favorizuju njihove lekove u terapiji.


Ceo tekst:

I kad bi se uveo zakon da lekar sme da prepise samo genericki lek, pa da pacijent bira, opet se nista ne bi postiglo, jer bi bio ostavljen na milost i nemilost apotekama, koje bi verovatno uvaljivale lekove onog proizvodjaca koji im najvise plati!
[ Lesli Eldridz @ 11.10.2009. 09:22 ] @
A be, kupac neka pazi, tako kazu ovi sto ste ih hteli. Ne ovi nasi, oni "njihovi" teoreticari. Kapitalizam ste hteli, kapitalizam ste dobili. Mislim, ja bi sve to postreljao, ali vi necete.

Znaci, kupac neka se informise o leku, sta je, koje su zamene, ovo ono, pa neka kupi zamenu. Evo primer, jedan iz moje familije je pio antidepresiv Zoloft koji kosta sta znam, 1000 dinara, i tad nije bio na recept, ali je bila i verzija od 200 i kusur dinara, proizvodila se u Sloveniji, zove se Asentra. Itd. Ako kupac nece, nek placa il nek crkne. I tako u ovoj zemlji od skolovanih, ako zanemarimo politicku klasu, sekira u med je upala jedino tzv lekarima i popovima, pa mozda zajedno rade i to, ko bi ih znao.
[ Kovacevic Vladimir @ 11.10.2009. 11:48 ] @
Ova priča je veoma stara, ali je nama nova.
Novi su i metodi/modeli raspodele dobiti u tom lancu - proizvodnja>distribucija>potrošnja.
Na tržište svaki dan izlaze novi lekovi, ili isti, pod drugim nazivom, pa je to najlakši način da lekar "protura" i nameće upotrebu lekova (koji su u njegovom privatnom spisku), a od kojih ima profit. Direktan ili indirektan.

Treba videti samo te promotivne skupove za "novi" lek, koji se završavaju učlanjenjem lekara u prodajnu mrežu, po određenim (%) cenama, uslovima, usmerenjem na određene Apoteke, koji su isto ovlašćeni članovi...
A često se na pitanje: gde da nađem taj dodatni lek, doktore? -Pa kod mene, kod kuće.

Najveću cenu plaćaju pacijenti, kojima često ti lekovi ne odgovaraju (ne podnosi dobro organizam), pa iz straha da ne uvredi lekara, ne saopštavaju lekaru neželjene dejstva - kupuju i dalje, a ne upotrebljavaju.
Još gora varijanta je što pacijenti služe kao testeri tih lekova van zvanične liste, koju konačno, ipak odobrava neka zvanična institucija.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2009. 11:57 ] @
A sta se desava ako je lekar u jednoj sekti, a apotekar u drugoj? Ono, lekar pacijentu prepise Brand A, a apotekar kaze da je Brand A los (ili da ga nema trenutno ;-) - a Brand B, hemijski isti, radi isti posao :-)

Uzgred mene fascinira ljudska glupost - recimo postoji 10000+ pakovanja glupog ibuprofena pod raznim imenima i sa raznim cenama za istu gramazu iste supstance... Tako recimo, mozes da kupis "Dolormin - Migraine" "specijalno napravljen za migrenu" - koji je u stvari 400mg plain-vanilla ibuprofena u sarenom pakovanju i sa skovanim imenom koje treba da zvuci "medicinski" a i da asocira na bolest koju mislis da imas... i sad, ti to kupis - platis vise nego najobicniji genericki ibuprofen, i tripujes se da ce to da ti sredi glavobolju bolje nego najobicniji "Brufen" ili sta god :)

Tako za svaki lek. Ajde za te OTC who gives a fuck, ali kad lekari prepisuju skuplje a iste stvari, valjda ljudi ne smeju da se bune, medicina je to... ko zna sta moze tu da se zezne :)


[ Kovacevic Vladimir @ 11.10.2009. 12:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... valjda ljudi ne smeju da se bune, medicina je to... ko zna sta moze tu da se zezne


To je ta "caka", na kojoj jašu na leđima pacijenata

Pozdrav
[ superbaka @ 11.10.2009. 14:37 ] @
ili jos bolje, onaj Panadol ekstra koji se reklamira ''i za najjace bolove'' a na kutiji pise ''za slabe i umerene bolove'' :)
a radi se obicnom paracetamolu (Febricet) sa jos malo kofeina... inace, tabla Febriceta kosta nesto dzabaka, 25 dinara recimo...
[ 101010 @ 11.10.2009. 16:27 ] @
Obzirom koji je odnos plate lekara i iznosa "sponzorstva" farmaceutskih kompanija, jos smo mi i dobri...
Ja sam za taj fenomen prvi put cuo saradjivajuci sa ljudima iz jedne farmaceutske kompanije. Isprva sam bio sokiran, a onda skpirate da oni to na razlicite nacine rade po celom svetu kao dobar dan. A ovaj sistem kod nas im je najjednostavniji i najjeftiniji.
U to vreme plata lekara specijaliste je bila par stotina evra (verovatno je i danas tu negde), "sponzorisati" ih sa jos par stotina (znaci jos jedna plata) u nekim poklonima, putovanjima i sl. je smesna sica.
Takav sistem sa US lekarom koji prima recimo 14.000$ mesecno, ne bi im se isplatio :).

Inace ni f. kompanije nisu mutave, ne daju te pare svima, tacno se targetuju odredjeni lekari, niti svi lekari zele/mogu u tome da ucestvuju.
Nadam se da ce drzava naci neki nacin da obuzda tu pojavu i da pacijent mora dobiti objektivnu informaciju u vezi leka, ili izbora lekova.
[ Kovacevic Vladimir @ 11.10.2009. 19:32 ] @
Citat:
101010:  Inace ni f. kompanije nisu mutave, ne daju te pare svima, tacno se targetuju odredjeni lekari, niti svi lekari zele/mogu


To znači (nadam se da ćemo se složiti oko ovoga), da je učešće lekara u tim "sponzorisanim" radnjama, pitanje morala. Tačka.

Pozdrav
[ 101010 @ 11.10.2009. 21:08 ] @
Hm, ne samo morala...
Farmaceutsku kompaniju sigurno nece isto interesovati lekar koji mesecno prepise xxxx recepata i onaj koji prepise xx.
Zatim nije isto ako neko prepisuje lekove koji kostaju xxxx dinara i onaj koji prepisuje lekove koji kostaju xx din...

Sto se tice novca, nisam citao tekst, ali onih 10.000evra sto se pominje je naravno vid senzacionalizma.
Mozda i postoje neki lekari kojima ima smisla tako nesto "pokloniti", ali ne treba biti genije pa izracunati da taj neko mora f. kompaniji da zaradi taj novac, a takvih sigurno nije mnogo.
I to ce pre da budu vestacki kukovi, stentovi i sl. nego neki lekovi na recept.

Moral... sta znam, nedavno sam bio kod novog lekara i prepisuje mi kapi za nos. Neki novi brend, koji nisam pre koristio, naravno nisu na recept vec mi je napisao naziv i dozu na papiru reklamnog bloka bas tih kapi :). Kao te su najbolje.
One koje sam pre koristio imaju 100% isti sastav, samo je drugi proizvodjac.
Cak je i cena ista +- neki dinar.
Sad da kazem da me je nesto prevario, nije. Da je mogao da mi preporuci druge, jeste, ali kad podvucem crtu u konkretnom slucaju je svejedno.

Druga je prica ako neopravdano insistiraju da kupite nesto jako skupo, a postoji podjednako dobra jeftina zamena.
Najgori slucaj je da prepisani lek nije najefikasnije resenje, ne verujem da je takvih slucajeva mnogo.

Ne posecujem cesto lekare, ali koliko sam ispratio iz tadasnje price, ti lekovi su uglavnom neobavezni dodaci u terapiji. A te dzinovske sume od 10.000 evra su ustvari placeni vikend kongresi u banji.





[ maliradojca @ 11.10.2009. 21:38 ] @
Citat:
101010:  ti lekovi su uglavnom neobavezni dodaci u terapiji.

Nije bas tako. Lekari su mnogooo korumpirani. Dok policija ne uhapsi jos nekoliko njih, ocigledno nece prestati da budu ljubitelji "mitologije".
[ bobiska @ 11.10.2009. 21:52 ] @
A što da ih hapsi? Ovlašćeni narko dileri, msm farm. kuće, trpaju nenormalne pare, a lekari da ostanu suva q...? Zašto bi? U pitanju je prirodan put droge do korisnika, šta nije jasno?
[ fanfon @ 11.10.2009. 21:56 ] @
radojice, gde si ti video da mozes da iskorenih korupciju samo npr. u zdravstvu, a ne i u policiji, drzavnoj administraciji, skolstvu i sl? To ne ide tako. Ako se radi na tome, radi se u svim oblastima. Sta tek reci npr. za mafiju u nasem brodarstvu o kojoj niko ne pise, a koja zgrce ogromnu lovu. Veoma je vidljivo kako drzavni aparat kontrolisano stvara afere da bi skrenuo paznju javnosti sa nekih vaznih ekonomskih problema...

Ja stvarno ne znam kako je u Beogradu stanje, ali ne secam se da sam cuo da je neki lekar iz "provincije" isao na takav put. A znam ih dosta...
[ EmilijaV @ 11.10.2009. 22:41 ] @
Ni ja nesto cesto ne idem kod lekara, a i za ono sto odem nije tako ozbiljno i uvek otprilike znam sta moze da mi propise, pa mogu da odlucim. Sa ovom pojavom sam se susretala najcesce kad mi je sin bolestan, pa mu onda uvek da neki "dodatak" uz lek na recept. Ali kako god okrenem, kupila to ili nesto drugo njemu ce kasalj da prodje. A i nije neka lova za te lekove koji lece te obicne bolesti.

Mene samo zanima kako to izgleda kod nekih tezih bolesti, gde su lekovi verovatno jako skupi, a i pacijenti podlozniji manipulacijama.
[ Lesli Eldridz @ 12.10.2009. 07:40 ] @
Citat:
U Nemačkoj se vodi istraga protiv 480 lekara širom zemlje koji su od koncerna Tromsdorf primali poklone i za uzvrat pacijentima pripisivali lekove ovog proizvođača. Prema navodima nemačkog „Špigla“, lekari koji lek ove kuće prepišu pet puta, mogli su da biraju između iPoda i plazma televizora. Za izdavanje sedam recepata, Tromsdorf je nudio DVD rikorder, za 14 pacijenata navigacioni sistem za automobile, dok je za 18 recepata lekar mogao da bira između laptopa i kompjutera sa štampačem.
[ Kovacevic Vladimir @ 12.10.2009. 07:49 ] @
Citat:
EmilijaV: Mene samo zanima kako to izgleda kod nekih tezih bolesti, gde su lekovi verovatno jako skupi, a i pacijenti podlozniji manipulacijama.


Daj Bože, nikad ni ne saznala!

Za taj spisak lekova postoje specijalizovane Apoteke. U Bgd-u samo jedna, iz koje se naručuju za ostale (i provincijske). O receptu odlučuje konzilijum lekara u licenciranim Ustanovama, znači i licencirani lekari, a obzirom na cene, Fond za zdravstvo vrši strogu kontrolu svakog izdatog recepta i prostor za manipulacije su tu minimalne.

Ali, zato postoje alternativni "lekovi", kojih na sivom tržištu ima sve više i to je idealno za sve vidove manipulacije, što je već u zoni nadrilekarstva a to nije tema ovde.

Pozdrav
[ Lazar-I @ 12.10.2009. 08:06 ] @
Ljudi u mojoj okolini su zavisnici od lekova. Najmanja prehlada i odmah se poseže za antibioticima. Mislio sam da je to samo posledica neznanja lekara i pacijenata. Možda je pored neznanja uzrok i želja za prodajom lekova.
[ the_tosic @ 12.10.2009. 10:28 ] @
Nije problem samo u lekovima, problem je u laboratorijskim pregledima (bris grla, nosa, urinokultura). Kod mene u kraju lekari salju uglavnom u privatne laboratorije, posto ova u domu zdravlja radi samo utorkom i petkom. I jos kad te posalju kao napisu na cedulji sta treba da se uradi i lupe sluzbeni pecat!!!! Ja bih za to hapsio.
[ EmilijaV @ 15.10.2009. 19:16 ] @
Evo danas je stiglo neko objasnjenje ove pojave: http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=386742

[ Kovacevic Vladimir @ 15.10.2009. 19:53 ] @
Opšte je poznato da su Ameri (ili već ko) spustili nivoe skale za helesterol i trigliceride.
Preko noći, pola nacije je "spalo" u kategoriju bolesnih i krenulo je, masovno, jedno "novo ponašanje".
Procvetalo radnjama sa Bio proizvodima, svi pacijenti dobili neke liste ishrane (dozvoljeno-nedozvoljeno), a o statinima, kao lekovima, da i ne pišem. Nema ih na pozitivnom spisku Apoteka, skupi su i vrlo štetni u dužoj upotrebi.

Pozdrav