[ jericho1405 @ 14.10.2009. 10:34 ] @
U Republici Srpskoj se upravo radi na "odbrani" doktorata lopovskih nauka. Vrhunac svih uspjesno polozenih ispita kojih je u studentskoj karijeri politickih glavesina i posljeratnih biznismena, bilo i previse.
Citat:
Banjaluka - Cena prve deonice autoputa Banjaluka-Gradiška dužine 5,7 kilometara je sa oko 128,2 skočila na nešto više od 173,2 miliona maraka. To praktično znači da kilometar ove deonice, čija je gradnja počela još 2004. godine, košta oko 30,3 miliona maraka. U ovu cenu su uračunati troškovi eksproprijacije zemljišta.

Hmm, vjerovatno ce zastitni, povrsinski, sloj biti pozlacen. Ne znam sta drugo da ocekujemo od autoputa na ciji kilometar izgradnje je "utroseno" famoznih 30 miliona(trideset miliona) KM.

Inace, opravdanje je na mjestu:
Citat:
Možete ovo nazvati kako hoćete, pa i propustima u izvođenju radova. Ja bih pre rekao da se radi o neiskustvu - naveo je Topić.

Neiskusni, pa se malo zabunili. Svima se to moze desiti. Dvadesetak miliona maraka vise po kilometru tamo-vamo nista strasno. Ionako narod RS-a ne zna sta ce sa silnim parama.

Ode RS u tri lepe. :)

Izvor: http://www.blic.rs/repsrpska.php?id=115476
[ Isak666 @ 14.10.2009. 11:40 ] @
Koliko je KM u ojrima?

Sad ce izvestaj Evropske Komisije gde je otisla lova koju je EU istresla za Balkan.
Naravno, kao i svake godine u Srbiji se objavljuju samo fragmenti tog izvestaja i to, gle cuda, samo oni koji pozitivno oslikavaju ove "studente".

[ Kovacevic Vladimir @ 14.10.2009. 11:42 ] @
Naš Velja je to lepo rekao: kraduckajte, ali po malo!

Ovi nisu čuli za taj savet, očito...

Pozdrav
[ Milos911 @ 14.10.2009. 12:10 ] @
Citat:
Isak666: Koliko je KM u ojrima?

Ako "u ojrima" znaci u evrima :) onda je jedan evro dve marke... Mozda par feninga gore-dole (pre ce biti par feninga gore)... Ako km znaci kilometara a ojrima nesto drugo onda ne znam sta je to ojrima :D
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 12:33 ] @
Citat:
Isak666: Koliko je KM u ojrima?

1.95, zaokruzimo na 2. Dakle, kilometar je nekih 15 miliona €. :)

Medjutim, nije "samo" problem u autoputu, postoji poduza lista sto manjih, sto vecih pljackanja i pronevjera budzetskih sredstava. Pocevsi od namjestanja tendera i kupovine opreme il' usluga koje su cak i dva puta skuplje od konkurenata. Tako su poslove dobijale "kompanije" koje su ponudile besmisleno skupa rjesenja, sto, eto, nema veze, jer je bitno da su u jako dobrim odnosima sa vlasti. Pa onda poklanjanje rafinerije nafte i ulja Rusima apsurdnim ugovorom sa elementima vrlo vjerovatnih gadnih problema i pritisaka na budzet RS-a u buducnosti. Te izdvajanje 200 hiljada maraka mjesecno kako bi se platili americki advokati koji treba da "brane RS, tj. Dejtonski sporazum", sto nema blage veze sa mozgom. Zatim razbacivanje sredstava iz fonda investiciono-razvojne banke na svakojake rodjake i unuke itd itd.

Rekose nekad da cemo pasti travu. :)
[ timotic @ 14.10.2009. 13:43 ] @
Citat:
jericho1405: 1.95, zaokruzimo na 2. Dakle, kilometar je nekih 15 miliona €. :)

Medjutim, nije "samo" problem u autoputu, postoji poduza lista sto manjih, sto vecih pljackanja i pronevjera budzetskih sredstava. Pocevsi od namjestanja tendera i kupovine opreme il' usluga koje su cak i dva puta skuplje od konkurenata. Tako su poslove dobijale "kompanije" koje su ponudile besmisleno skupa rjesenja, sto, eto, nema veze, jer je bitno da su u jako dobrim odnosima sa vlasti. Pa onda poklanjanje rafinerije nafte i ulja Rusima apsurdnim ugovorom sa elementima vrlo vjerovatnih gadnih problema i pritisaka na budzet RS-a u buducnosti. Te izdvajanje 200 hiljada maraka mjesecno kako bi se platili americki advokati koji treba da "brane RS, tj. Dejtonski sporazum", sto nema blage veze sa mozgom. Zatim razbacivanje sredstava iz fonda investiciono-razvojne banke na svakojake rodjake i unuke itd itd.

Rekose nekad da cemo pasti travu. :)



A, sta je lose u angazovanju americkih advokatskih i lobistickih firmi?
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 14:25 ] @
Citat:
timotic: A, sta je lose u angazovanju americkih advokatskih i lobistickih firmi?

Lose je to sto daje 200k svaki mjesec budzetskih para kako bi platio advokate koji treba da rade na njegovoj odbrani u postupku koje tuzilastvo BiH sprema protiv njega.
[ timotic @ 14.10.2009. 14:39 ] @
Citat:
jericho1405: Lose je to sto daje 200k svaki mjesec budzetskih para kako bi platio advokate koji treba da rade na njegovoj odbrani u postupku koje tuzilastvo BiH sprema protiv njega.


Odakle ti ta informacija?
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 14:40 ] @
Citat:
timotic: Odakle ti ta informacija?

60 minuta.
[ vilil1 @ 14.10.2009. 14:44 ] @
Citat:
jericho1405: Lose je to sto daje 200k svaki mjesec budzetskih para kako bi platio advokate koji treba da rade na njegovoj odbrani u postupku koje tuzilastvo BiH sprema protiv njega.


Citat:
jericho1405:Te izdvajanje 200 hiljada maraka mjesecno kako bi se platili americki advokati koji treba da "brane RS, tj. Dejtonski sporazum", sto nema blage veze sa mozgom.


Cekaj, sad pises jedno, pa onda drugo. Sta je istina, brane njega ili Dejtonski sporazum?
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 14:52 ] @
Citat:
vilil1: Cekaj, sad pises jedno, pa onda drugo. Sta je istina, brane njega ili Dejtonski sporazum?

Stavio sam pod navodnike Dejtonski sporazum, jer je to zvanican stav vlade, a eto likovi iz emisije "60 minuta", pak kazu kako je to samo izgovor, tj. kako je u pitanju spremanje licne odbrane koja treba da se finansira, naravno, iz budzeta. E sada, ne znam da li je ovo tacno, al' obzirom sta se sve radi i da se likovi iz pomenute emisije dobro trude da dokumentuju sve sto govore, i da su vec odavno zaglibili raskrinkavajuci kriminal, nema razloga da im ne vjerujemo.

Sem toga, ovo je mozda i najmanji problem.
[ timotic @ 14.10.2009. 14:54 ] @
Citat:
jericho1405: 60 minuta.


Haha, znas da sam htio da te pitam je l' to iz 60 minuta. :)

Ne pada mi na pamet da branim Dodika (cisto da naglasim - nikad glasao za njega), al' mani me Bakira i onog beskicmenjaka Vaskovica.
[ Slobodan Miskovic @ 14.10.2009. 14:58 ] @
Koliko mi je poznato u zavisnosti od konfiguracije terena prosecna cena 1000 metara auto puta (4 + 2 zaustavne trake) je ~ 1 200 000e.
[ Horvat @ 14.10.2009. 15:06 ] @
mogu da naprave autoput da im autobahn zavidi :D
[ timotic @ 14.10.2009. 15:11 ] @
Citat:
jericho1405: Stavio sam pod navodnike Dejtonski sporazum, jer je to zvanican stav vlade, a eto likovi iz emisije "60 minuta", pak kazu kako je to samo izgovor, tj. kako je u pitanju spremanje licne odbrane koja treba da se finansira, naravno, iz budzeta. E sada, ne znam da li je ovo tacno, al' obzirom sta se sve radi i da se likovi iz pomenute emisije dobro trude da dokumentuju sve sto govore, i da su vec odavno zaglibili raskrinkavajuci kriminal, nema razloga da im ne vjerujemo.


Ma, daj, covjece, kakvo dokumentovanje. U pitanju je najgore tabloidno novinarstvo.

Evo, za neupucene -> http://www.youtube.com/watch?v=gaaVmJjg_aI
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 15:11 ] @
Citat:
timotic: al' mani me Bakira i onog beskicmenjaka Vaskovica.

Nisu idealni, al' se trude. Cijenim sto su bez dlake na jeziku i sto su apsolutno svi na tapetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru il' poziciju u drustvu. Rijedak slucaj kvalitetnog istrazivackog novinarstva i bukvalnog rovarenja za istinom na ovim prostorima. Naravno, vjerovatno nije sve istina i nekada pretjeraju u osudama, al' u vecini slucajeva su u pravu.

Citat:
Slobodan Miskovic: Koliko mi je poznato u zavisnosti od konfiguracije terena prosecna cena 1000 metara auto puta (4 + 2 zaustavne trake) je ~ 1 200 000e.

Tako je. A u RS je maca pojela preostalih 13-14 miliona eura po kilometru. I onda se neki pitaju zasto bi neko unajmljivao advokate koji treba da brane licne interese pojedinaca sa vlasti.
[ cozmo_im @ 14.10.2009. 15:18 ] @
Kilometar autoputa, kao sto Slobodan rece otprilike, je od 500.000 do 1.000.000 evra (zavisi od broja traka, terena, infrastrukture). Ranije je bilo oko 1.000.000 DEM, znam posto mi je kum saobracajni inzenjer i upoznat je s materijom.
[ vilil1 @ 14.10.2009. 15:33 ] @
Citat:
jericho1405: Naravno, vjerovatno nije sve istina i nekada pretjeraju u osudama, al' u vecini slucajeva su u pravu.

Pazi, ti pocnes pricu sa vescu o prertpostavljenoj proneveri, a onda siris istu na trosenje novca na odbranu Dodika, a na pitanje sta je istina, pominjes neku emisiju...
To sto radis se zove tracarenje, ili mozda i drugacije, jer se vesti plasiraju dan-dva posto je Dodik odhebao one...
Sad kao pozivas se na neku emisiju i oni kao znaju gde za sta se trosi 200k. i ti tvrdis da je to istina!? Ili samo tracaris?

I ne uzbudjuj se, nece RS otici u tri lepe, niti ce otici u federaciju. Ostace kao sto je sada.
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 15:59 ] @
Citat:
vilil1: Pazi, ti pocnes pricu sa vescu o prertpostavljenoj proneveri, a onda siris istu na trosenje novca na odbranu Dodika, a na pitanje sta je istina, pominjes neku emisiju...

A da procitas malo temu?

Muljaza sa autoputem nije nikakva tracarija il' pretpostavka vec cinjenicno stanje. Ako svugdje u svijetu izgradnja 1 kilometra autoputa kosta ne vise od 1.5-2 miliona € kako onda mozes pravdati situaciju u RS gdje je na isti potroseno preko 15 miliona €?

Druga stvar, to nije nista novo i vijest nije objavljena dva dana nakon sto je Dodik "otkacio one"(sta god to znacilo), vec se farsa o autoputu vucara vec 3-4 godine, a dobar dio, ako ne i sav autoput, je vec odavno trebao da bude zavrsen. Mozda je "Blic" tek danas prvi put objavio vijest o tome, al' eto recimo novinari emisije "60 minuta" vec mjesecima ukazuju na kriminal koji se odvija iza toga.

Takodje, sumnja se odnosi na istinitost u tih 200k za odbranu, posto ne postoji dokumentovan dokaz da je to tako kao u gorepomenutom slucaju. Postoji informacija o tome da se izdvajaju ta sredstva za americke advokate, al' je namjena drugacija od one za koju tvrde neki drugi izvori.

Citat:
vilil1: I ne uzbudjuj se, nece RS otici u tri lepe, niti ce otici u federaciju. Ostace kao sto je sada. :)

Vidi, ja zivim u RS-u i zelim joj sve najbolje. Medjutim, preko glave mi je raznih kvazi nacionalista i patriota koji su od prevelike svoje ljubavi prema njoj i svom narodu iste ojadili za naredne godine i decenije. RS se besramno pljacka a vlast se sepuri novcem od privatizacije koji nije ulozen ni u jednu stvar koja moze sutra da povrati te novce. Pored toga, u kreditima smo do guse, i nakon isteka grejs perioda(nekad u 2010 godini), budzet RS ce biti umanjen za cijelih 1/4 trenutnog godisnjeg budzeta. Obzirom da smo i sada u deficitu interesuje me od cega ce narod tada zivjeti? Od iluzija?
[ timotic @ 14.10.2009. 16:05 ] @
Citat:
vilil1: Pazi, ti pocnes pricu sa vescu o prertpostavljenoj proneveri, a onda siris istu na trosenje novca na odbranu Dodika, a na pitanje sta je istina, pominjes neku emisiju...
To sto radis se zove tracarenje, ili mozda i drugacije, jer se vesti plasiraju dan-dva posto je Dodik odhebao one...
Sad kao pozivas se na neku emisiju i oni kao znaju gde za sta se trosi 200k. i ti tvrdis da je to istina!? Ili samo tracaris?

I ne uzbudjuj se, nece RS otici u tri lepe, niti ce otici u federaciju. Ostace kao sto je sada. :)


Te pare se ne trose na advokate nego lobiranje. Ugovor je potpisan sa Quinn Gillespie (RS je u listi klijenata). Jedan od rezultata je, na primjer ovo pismo.
Nekom to ocigledno mnogo smeta.
[ vilil1 @ 14.10.2009. 16:13 ] @
Citat:
jericho1405: A da procitas malo temu?

A, pa procitao sam. Ne razumem se u izgradnju autoputeva, ne znam koliko kosta izgradnja tunela, niti koliko se placa zemljiste kuda prolazi autoput. Trudim se da slepo (ne)verujem informacijama iz nekih novina, emisija...
Te stoga nisam tu vest ni komentarisao, nego tvoje podmetanje Dodika, i "trosenja drzavnih para-200k. za njegovu odbranu".

U toj vesti se Dodik ni ne pominje, to samo ti odjednom znas ko je patriota, a ko kvazi. A ta informacija uopste nije dostupna niti u ovoj temi, niti u vesti u Blicu.

Zato i kazem da onako, usput, siris malo traceve. Razlog? Pa ne znam, mogu da pretpostavljam.
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 21:36 ] @
Citat:
vilil1: A ta informacija uopste nije dostupna niti u ovoj temi, niti u vesti u Blicu..

Pa naravno da nema nista o tome kad je clanak o izgradnji autoputa. Medjutim, postoje odredjeni novinarski krugovi i agencije koje se bave tim stvarima i koje dokumentovano ukazuju na veoma ozbiljne kriminalne aktivnosti. Ocigledno da nisi dovoljno upucen il' si jednostavno zaslijepljen kvazi-patriotizmom, pa su ti velikosrpske price iznad svega.

Hajde objasni nama neukima gdje je nestalo 14 miliona € po kilometru autoputa? Sa tim novcima se moze napraviti jos 7 kilometara 4+2 autoputa, al' eto kod nas izgleda da ni tih 15 miliona € nece biti dovoljno ni za jedan kilometar.

Takodje, jos jednom ponavljam, rekao sam da se ta informacija o unajmljivanju americkih advokata zarad licne odbrane uzme sa rezervom jer ne postoji dokument koji potvrdjuje tako nesto. Druge stvari stoje na mjestu, tj. nisu upitne. Izvor nisam ja vec navedena emisija ciji su novinari dokumentovali veci broj pogubnih radnji vlasti na racun entiteta i gradjana RS.
[ vilil1 @ 14.10.2009. 21:54 ] @
Citat:
jericho1405:...il' si jednostavno zaslijepljen kvazi-patriotizmom, pa su ti velikosrpske price iznad svega.

Ostavi ove i slicne floskule za one koji ce te shvatiti ozbiljno.

I nemoj molim te ovakve klinacke fazone da pokusavas meni da prodajes.

Citat:
jericho1405:Takodje, jos jednom ponavljam, rekao sam da se ta informacija o unajmljivanju americkih advokata zarad licne odbrane uzme sa rezervom jer ne postoji dokument koji potvrdjuje tako nesto.

Pa procitaj malo svoje postove od samog pocetka.
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 22:16 ] @
Citat:
vilil1: Ostavi ove i slicne floskule za one koji ce te shvatiti ozbiljno.

U pravu si. Treba samo tri prsta da podignem, pa da me razumijes. Sta ima veze sto cemo kroz godinu-dvije biti u ogromnom budzetskom deficitu, bitno da se branimo od imaginarnih neprijatelja srpstva. Vjerovatno si klicao i SDS-u svojevremeno na isti nacin, a mozda i dalje klices, tj. i dalje vjerujes kako su to sve srpski heroji jer su i oni, zapravo, zapalili zavidne sume novca? U tome je izgleda poenta vaseg patriotizma - mazni sto vise love i zaj*bi ovaj narod kako bolje znas.

Hocemo li graditi i famozne aerodrome na Sokocu, u Trebinju i Bijeljini? Imamo tako gust promet i razvijen avio-saobracaj, a novca na pretek, pa steta ne uloziti isti u tako isplative i obecavajuce projekte? Sarajevski aerodrom primi svega desetak letova dnevno, al' ce zato ovaj na Sokocu da radi k'o doksa...
[ timotic @ 14.10.2009. 22:36 ] @
Citat:
jericho1405: U pravu si. Treba samo tri prsta da podignem, pa da me razumijes. Sta ima veze sto cemo kroz godinu-dvije biti u ogromnom budzetskom deficitu, bitno da se branimo od imaginarnih neprijatelja srpstva. Vjerovatno si klicao i SDS-u svojevremeno na isti nacin, a mozda i dalje klices, tj. i dalje vjerujes kako su to sve srpski heroji jer su i oni, zapravo, zapalili zavidne sume novca? U tome je izgleda poenta vaseg patriotizma - mazni sto vise love i zaj*bi ovaj narod kako bolje znas.

Hocemo li graditi i famozne aerodrome na Sokocu, u Trebinju i Bijeljini? Imamo tako gust promet i razvijen avio-saobracaj, a novca na pretek, pa steta ne uloziti isti u tako isplative i obecavajuce projekte? Sarajevski aerodrom primi svega desetak letova dnevno, al' ce zato ovaj na Sokocu da radi k'o doksa...


Covjek pise iz Srbije, ekavicom, tako da sumnjam da je imao priliku da klica SDS-u. :)

Odakle ti te informacije o "budzetskom deficitu za dvije godine"? Rek'o Bakir? :) Ako ovdje neko klice, onda ti klices ekipi Fedralne televizije, jer sve "informacije" koje prosipas su iz one emisije za maloumne.
[ jericho1405 @ 14.10.2009. 23:15 ] @
Citat:
timotic: Odakle ti te informacije o "budzetskom deficitu za dvije godine"?

Pa i sada smo u deficitu, samo sto se krpimo novcem od privatizacije(telekom prije svega) i raznim kreditima od komercijalnih banaka. A tek treba da dobijemo i lovu od MMF-a tako da cemo lijepo da se baskarimo naredne 1-2 godine do isteka grejs perioda, a onda ce doci vrijeme da se ti isti krediti, gle cuda, vrate. E tada ce kompanija sa vlasti da uziva na Dedinju, a narod ce da guli kozu kako bi vratio silna zaduzenja kojima se "osigurava mir i blagostanje" danas. Vjerovatno ce biti drugi ljudi na vlasti, pa ce glupi narod da laje na njih.

Takodje, novac od privatizacije je jednokratan, tj. nece vjecno da traje, a obzirom da isti "ulazemo" u najgluplje stvari koje covjek moze da zamisli, za ocekivat je da ce "najmodernija zgrada vlade" u buducnosti vratiti barem dio tih novaca...
[ vilil1 @ 14.10.2009. 23:32 ] @
Citat:
jericho1405: U pravu si. Treba samo tri prsta da podignem, pa da me razumijes. Sta ima veze sto cemo kroz godinu-dvije biti u ogromnom budzetskom deficitu, bitno da se branimo od imaginarnih neprijatelja srpstva. Vjerovatno si klicao i SDS-u svojevremeno na isti nacin, a mozda i dalje klices, tj. i dalje vjerujes kako su to sve srpski heroji jer su i oni, zapravo, zapalili zavidne sume novca? U tome je izgleda poenta vaseg patriotizma - mazni sto vise love i zaj*bi ovaj narod kako bolje znas.

Auh, hej bre decko, pa ja ti lepo rekoh da mi ne prodajes te decije fazone. Ostavi se tih podmetanja vise, pa to samo govori o tebi, o tvom karakteru. Ako si zeleo da pljujes po nekima, pa budi musko, i zapocni temu o tome, ne ovako, okolo naokolo, sve pokusavajuci da se izdajes za nekog finog, postenog, koji brine o RS, i ne voli tamo neke, jer oni pljackaju...
I lepo ti rekoh da procitas svoje postove. Kontradiktorni su.
[ jericho1405 @ 15.10.2009. 06:38 ] @
Citat:
vilil1: Ako si zeleo da pljujes po nekima, pa budi musko, i zapocni temu o tome, ne ovako, okolo naokolo, sve pokusavajuci da se izdajes za nekog finog, postenog, koji brine o RS, i ne voli tamo neke, jer oni pljackaju...

I sta ti ovdje nije jasno? Dodik i SNSD jesu najbolja vlada do sada koju je imala RS, al' to ne znaci da treba da zmirim i da se pravim blesav kada neko uzima 100 miliona KM novca poreskih obveznika za licne potrebe i potrebe svojih bliznjih. To zatupljeno, pasivno i "velikosrpsko" ponasanje gradjana je najpogubnija pojava u ovom narodu koja nas, evo vec 20 godina, prosto unistava. Ne mogu da vjerujem da je nekom dovoljno samo to sto se vlast zalaze za dobar polozaj srpskog naroda(sto joj je, logicno, i obaveza i koji je zagarantovan Dejtonskim sporazumom) u drzavi, i da zbog toga bez problema opravdava negativno djelovanje istih tih ljudi direktno protiv tog istog naroda, ostecujuci ga zarad licnih interesa.

Dakle, nema potrebe da pises beskorisne postove u kojim ces samo navesti da te manem djecijih floskula i Bakira. Konkretno sam te pitao gdje je preostalih 14 miliona € po kilometru autoputa, a ti ni da beknes, vec pricas kako eto ja imam nesto protiv Dodika i RS. Ne, nemam ja nista protiv pomenutih, vec imam protiv pljackanja ovog naroda i entiteta.
[ NoneVi @ 15.10.2009. 08:48 ] @
Citat:
jericho1405: I sta ti ovdje nije jasno? Dodik i SNSD jesu najbolja vlada do sada koju je imala RS, al' to ne znaci da treba da zmirim i da se pravim blesav kada neko uzima 100 miliona KM novca poreskih obveznika za licne potrebe i potrebe svojih bliznjih. To zatupljeno, pasivno i "velikosrpsko" ponasanje gradjana je najpogubnija pojava u ovom narodu koja nas, evo vec 20 godina, prosto unistava. Ne mogu da vjerujem da je nekom dovoljno samo to sto se vlast zalaze za dobar polozaj srpskog naroda(sto joj je, logicno, i obaveza i koji je zagarantovan Dejtonskim sporazumom) u drzavi, i da zbog toga bez problema opravdava negativno djelovanje istih tih ljudi direktno protiv tog istog naroda, ostecujuci ga zarad licnih interesa.

Dakle, nema potrebe da pises beskorisne postove u kojim ces samo navesti da te manem djecijih floskula i Bakira. Konkretno sam te pitao gdje je preostalih 14 miliona € po kilometru autoputa, a ti ni da beknes, vec pricas kako eto ja imam nesto protiv Dodika i RS. Ne, nemam ja nista protiv pomenutih, vec imam protiv pljackanja ovog naroda i entiteta.


+1
[ wujaymarkoff @ 17.10.2009. 21:46 ] @
Bez namere da skrecem sa teme, moram da se ubacim i malo korigujem neke clanove koji licitiraju sa cenom kilometra autoputa. Imao sam priliku da razgovaram sa covekom koji radi u Cip-u skoro 35 godina i kroz neki neobavezan razgovor upravo na temu lopovluka u nadleznim ministarstvima, upitao sam ga kolika je otprilike cena izgradnje 1 km autoputa,a on mi je odgovorio da se obicno krece oko 1 miliona evra, ali da na nekim nepristupacnim i teskim deonicama ta cifra moze ici i do 10.
Teorijski da su (a pise u uvodnom postu da je to uslo u cenu kostanja) vrsili eksproprijaciju na komplet trasi sa punom cenom, opet cena po kilometru premasuje one ekstremne slucajeve, pa nema sumnje ovde da se radi o velikom finansijkom skandalu. Ko je sad tu kriv i koliko, na nadleznim institucijama u Bih (ako tako nesto uopste postoji) je da to ispitaju.

Iako imam krajnje negativno misljenje o njemu i njegovom "biznis" pedigreu, ipak on predstavlaj legitimnu vecinu u RS. Oni koji su ga birali neka snose posloedice svojih odluka. Molim lepo.
[ Isak666 @ 17.10.2009. 22:31 ] @
Evo gledam po netu cene izgradnje autoputa u Nemackoj i npr procene stoje da izgradnja koja ukljucuje proces planiranja, ekspertizu i konsalting eksternih inzinjera, odobrenje postupka, pracenje investicije, za zidove za zastitu od buke , za zelenilo pored autoputa, i za "menjajuce" znakove , a koja se odnosi na jednostavnije deonice iznosi 4 do 6 miliona eura po kilometru, dok za kompleksnije deonice sa mostovima ili tunelima taj iznos se visestruko uvecava.

I kad bi se racunala prosecna cena kilometra - za pojedine deonice u DE bi prosek iznosio 26,8 miliona eura. S tim da trecina ide za cistu gradnju, a ostalo na dodatne troskove.

Sad bi trebalo znati kakva je deonica koju ekipa iz RS gradi i naravno sta ce biti izgradjeno.


http://de.wikipedia.org/wiki/Autobahn

Edit: Izmenjena recenica koja se odnosi na prosecnu cenu kilometra - los prevod

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 18.10.2009. u 10:04 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2009. 22:39 ] @
@Isak666, @jericho1405,

Autoputevi su, na zalost, u celom svetu idealna prilika za legalizovanu pljacku drzavnih para. Sasvim je normalno videti 10-30 miliona EUR po km. + ostali troskovi. To su ogromne pare, i one odrzavaju citav jedan biznis - kako se poslovi dele od strane drzave, tu je zapravo i glavna prilika za "curenje" - jer svaki Kurta ili Murta politikos moze da proglasi da je nesto neophodno itd... a onda tu stupaju skakavci koji naduvavaju troskove.

Primera radi, ja koristim jedan autoput (A8 - izmedju Stuttgarta i Karlsruhe-a) skoro svaki dan. Pre par meseci je pocela renovacija tj. dodavanje 2 trake (1 u svakom smeru) na jednoj deonici - ukupna duzina je 9.2 km. Taj projekat kosta 118 miliona EUR i ima da ga lopataju 3 godine... a to nije nov put, to je dodavanje 2 trake. A taj projekat je samo jedan od desetak na tom delu autoputa koji se rade od 2005-2013. Sto bi se reklo, konstantan izvor prihoda za neke..

Sa druge strane -ima tu bar jedna mala dobra stvar u svemu losem... ova vrsta pljacke bar ostavlja jedan deo para u konkretnom rezultatu koji ostaje drzavi - putu. Sasvim je moguce da je dobar % tih para zapravo razbacivanje koje se istopi u platama, dnevnicama predimenzionirane radne snage/resursa / ugradnji, ali ako nista drugo - bar jedan deo ostane.

Priznacete, i to je bolje nego klasicne drzavne pljacke, gde pare... nestanu.
[ Isak666 @ 17.10.2009. 22:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @Isak666, @jericho1405,

Autoputevi su, na zalost, u celom svetu idealna prilika za legalizovanu pljacku drzavnih para. Sasvim je normalno videti 10-30 miliona EUR po km. + ostali troskovi. To su ogromne pare, i one odrzavaju citav jedan biznis - kako se poslovi dele od strane drzave, tu je zapravo i glavna prilika za "curenje" - jer svaki Kurta ili Murta politikos moze da proglasi da je nesto neophodno itd... a onda tu stupaju skakavci koji naduvavaju troskove.


Moram priznati da, kad sam procitao troskove, kontao u glavi - za sta ide toliko novca. Ali obzirom da se 3/4 cene odnosi na sve drugo osim na samu izgradnju, onda i nije problem projektovati troskove po potrebi.

Tako da nije cudo da je izgradnje puteva svih fela omiljena investicija svih politicara po celoj planeti ;)



Pa covece, A81 od Stutgarta prema Bodenskom jezeru se non stop prosiruje ili renovira, godinama i nema perspektive da ce prestati :) Kao i po celoj DE.
Ali bar je put dobar i nema putarina, ako nista drugo.
[ jericho1405 @ 17.10.2009. 23:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Priznacete, i to je bolje nego klasicne drzavne pljacke, gde pare... nestanu.

Slazem se. Na zalost i ovdje je to slucaj. Kroz ovaj i gomilu slicnih "projekata" su pojedene ogromne kolicine novca. Procjenjuje se da su na ovaj nacin gradjani RS-a osteceni za bezobraznih 150+ miliona KM(citaj otisle u privatne dzepove). Recimo, ovaj autoput je trebao davno da bude zavrsen. Eto, novi rok je proljece iduce godine, pa cemo da vidimo. Inace, ovo je samo mali segment(5.7km) autoputa o kojem se inace prica vec godinama, tako da mozda nesto i bude od njega(cisto da se sutra moze reci kako je nesto ipak izgradjeno).

Evo dio teksta izvjestaja SIPA-e(Drzavna agencija za istrage i zastitu), cisto da vidite koliko daleko se ide:
Citat:
Upitne su nabavke roba za Administrativno sjedište Vlade RS-a. Između ostalog po komadu korpe za otpatke su plaćane 1.733,76 KM, stone pepeljare 1.293,51 KM, konferencijski stol 48.664,89 KM. Sporna je i dodjela ugovora za gradnju autoputa i tunela favoriziranom izvođaču koji, kako je navedeno u tužbi drugog ponuđača, nije ispunio sve uvjete iz tendera jer do tada nikad nije gradio autoput. Rokovi su davno probijeni, a stvarni trošak je daleko veći od prvobitno ugovorenog.


Izvor(moze se dosta toga zanimljivog procitati): http://dijaspora.info/index.ph...iew&id=11813&Itemid=36