[ cozmo_im @ 14.10.2009. 15:29 ] @
http://www.dpreview.com/news/0910/09101403NikonD3shandson.asp

Ne znam bas svrhu istog, osim dodatog video moda, boljeg bursta...

Jedino sto su preradili senzor (spustili pocetnu cenu) i onda dobijemo ovo:

ISO 6400
http://chsvimg.nikon.com/produ...amera/slr/d3s/img/pic_001b.jpg

ISO 12800:
http://chsvimg.nikon.com/produ...amera/slr/d3s/img/pic_004b.jpg

ISO 12800:
http://chsvimg.nikon.com/produ...amera/slr/d3s/img/pic_006b.jpg

Zanimljivo odlican visoki ISO.
[ StORM48 @ 14.10.2009. 15:41 ] @
Citat:
cozmo_im: Zanimljivo odlican visoki ISO.

...sa već prepoznatljivim mućkanjem RAW materijala i uklanjanja kolornog šuma, tako da niko zapravo i ne zna kako Nikonove fotke izgledaju kada su netaknute.

Pozdrav
[ ArtCool @ 14.10.2009. 15:49 ] @
Ja ne znam dali neko zna kako Canonove fotke izgledaju bez muckanja ;)
[ cozmo_im @ 14.10.2009. 15:52 ] @
Ovo su odlicni rezultati. Najbolji koje sam dosad video na 12800 ISO.

E sad sto su izbacili maltene firmware update umesto aparata (s novim imenom) - ne znam, moze im se.
[ ArtCool @ 14.10.2009. 15:55 ] @
Ja nikad ni nisam video fotku na ovoliko ISO u operativnoj upotrebi.
Pomislio bih da je ultra max na 3200 ISO.
[ Backy @ 14.10.2009. 16:07 ] @
šta bečite oči, na d3s iso ide preko 100000 (sto hiljada) :D
[ StORM48 @ 14.10.2009. 16:59 ] @
Nikon je više puta optuživan za tako nešto, a jedini enkriptuje delove NEF fajla i ne dopušta nikome da vidi kompletnu strukturu. Niti Canon, niti bilo koji drugi proizvođač to radi. Nema potrebe da se to dokazuje, jer se ni Adobe, niti bilo drugi ikad žalio da nema opis kompletne strukture. Sa Nikonom su bili u sporu i spor praktično još nije izglađen, iako su "za javnost" kao postigli dogovor (Nikon i dalje ne daje na uvid kompletku strukturu, zbog čega fotke izlaze baš vidljivo bolje kada se propuste kroz NX u odnosu na ACR).

Dosad nije izmišljen senzor koji ne produkuje kolorni šum, a indikativno je da jedino Nikon kolorni šum nema, a senzore nije sposoban da napravi sam. Oni koji te iste senzore prave i ugrađuju u sopstvene aparate, imaju kolorni šum i VIŠE DETALJA. Isto tako, sa istom rezolucijom i optikom, Nikoni daju upadljivo manje detalja (5D vs D700 npr). Izvin'te, ali to veze nema sa senzorom, nego sa peglanjem šuma. Isti efekat se na bilo kom drugom aparatu postiže sa 100% color NR.

Voleo bih da mi neka pčelica potanko objasni korene ovog fizičko-tehničkog paradoksa, bez uplitanja fanboy-evskih emocija.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 14.10.2009. u 18:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 14.10.2009. u 22:02 GMT+1]
[ cozmo_im @ 14.10.2009. 17:19 ] @
Pricajte sta ocete, ISO 12800 izgleda zverski...

Pa kome treba, platice...
[ beske @ 14.10.2009. 17:28 ] @
Citat:
cozmo_im: Pa kome treba, platice...

A kome to treba?
[ cozmo_im @ 14.10.2009. 17:38 ] @
Meni ne, al znam neke koji ce ga kupiti odma.
[ cozmo_im @ 14.10.2009. 17:42 ] @
Na brosuri pise:

Nikon-original FX CMOS sensor

The D3S features a completely re-designed 12.1 effective megapixel image sensor. The large pixel pitch, with a completely modified inner structure, means that the D3S can capture images under light conditions which were previously believed to be impossible. The seven stop ISO range of 200 – 12,800 enables image and movie capture in extremely low ambient light conditions which is essential for today’s news and sports photographers.
[ ArtCool @ 14.10.2009. 17:47 ] @
Cozmo pusti ljude, iz Nikona kada bi zivi ljudi iskakali sa sve parama neko bi tu nasao zamerku.Ljudi vide ono sto zele, posebno ono sto su platili.
Zna se ko je zasta i kraj.
Inace su slike fantasticne, dobar prilog sa pocetka teme.
[ beske @ 14.10.2009. 17:54 ] @
@cozmo_im

Davno prevazidjenih i malo "dosminkanih" 12mpx, sa sakatim HD video modom i malo brzim fps-om, po ceni od 4700EUR u zemlji Srbiji, samo radi "dobrog" ISO 12800?

Citat:
cozmo_im: Meni ne, al znam neke koji ce ga kupiti odma.

KO?

[ Zarko Silic @ 14.10.2009. 18:06 ] @
Citat:
beske: A kome to treba?


Mnogo pre bih doplatio za odlican ISO50, ili jos bolje ISO25.

P.S. Nema dobre fotke bez dobre svetlosti.
[ StORM48 @ 14.10.2009. 18:11 ] @
Citat:
beske: KO?

Zzzzzzzzz...

Citat:
zarsilic: Mnogo pre bih doplatio za odlican ISO50, ili jos bolje ISO25.

Amin to that!
Nažalost, verovatnija je varijanta ISO 819.200 u nekoj budućnosti, nego ISO25... ili čak 10 (mada, neki nemaju ni pravih 100 )

Pozdrav
[ Ivand @ 15.10.2009. 10:27 ] @
http://fotomanijak.com/nikon/n...ranice-high-speed-fotografije/
Pogledajte ona dva predobra videa snimljena sa D3S...

Verujem da ce high iso znaciti sport fotografima - recimo, ko je ikada slikao sport u zatvorenom sve mu je jasno - nikada nema dovoljno svetla.
Kazu da je senzor nov, verovatno i jeste.

Samo malo, malo manje, teorija zavere i to je onda prava mera.
[ ArtCool @ 15.10.2009. 11:01 ] @
Au, vrhunski odradjen video.Sa aspekta montaze i reditelja, mada i pored ultimativne tezine uslova snimanja (izmaglica, suton, jutro...) gde su rezultati odlicni, u brzim scenama kao da se primecuje blagi roling shuter dakako manje od D90.
ili je to ipak zbog 24fps.Tu je po pitanju fps stvarno 7D odradio dobar posao, ali neznamo kakav je na visokim ISO (mada APS senzor?).

Bice daljih testova , praticemo razvoj...
[ cozmo_im @ 15.10.2009. 11:22 ] @
Citat:
beske: @cozmo_im
Davno prevazidjenih i malo "dosminkanih" 12mpx, sa sakatim HD video modom i malo brzim fps-om, po ceni od 4700EUR u zemlji Srbiji, samo radi "dobrog" ISO 12800?
KO?


Pa sad da li ti njihova imena nesto znace, ne znam, ali su sportski fotoreporteri i istovremeno urednici fotografije... I jos neki, koji drze odredjene foto-agencije, a bave se slikanjem reportaza sa losim svetlom, sporta, urbanog zivota i slicno. Nikad niste mozda culi za njih, ali ljudi rade 20 godina i 99% fotki sa sporta ili dogadjanja bilo gde u zemlji su njihove...

[ beske @ 15.10.2009. 12:54 ] @
Citat:
cozmo_im: Pa sad da li ti njihova imena nesto znace... Nikad niste mozda culi za njih, ali ljudi rade 20 godina i 99% fotki sa sporta ili dogadjanja bilo gde u zemlji su njihove...


Cozmo_im,

dakle, ne postoji u ovom gradu taj koji "radi 20 godina" i cijih je "99% fotki od ukupnog..." a da, recimo, ja (ili neko iz meni veoma bliskog kruga saradnika) nisam cuo za njega, ili ga cak i ne znam licno (sto je mnogo manje bitno u ovom trenutku).

otud i moje pitanje o kome se radi, jer ja zaista ne znam (za sada) ni jednog koji sa takvim ushicenjem (ali i uopste) ocekuje FF Nikona D3s (cak i nevezano za cenu) kako ti to pokusavas da prejudiciras, i koji ce ga zbog "odlicnih" fotki sa ISO12800 "kupiti odma"

Pozz








[ cozmo_im @ 15.10.2009. 13:33 ] @
Zasto bih ja to tebi uopste i rekao... rade jos od Dnevnog telegrafa (i pre toga), neki i drze agencije... pa razmisljaj i dumaj o kome se radi.

Vecina vozi D3...

I, mnogo si bre, naporan u svojim postovima, puno ti tolerisu ovde. I previse.

Moje misljenje.

Znaci da ne zelim vise komunikaciju s tobom.
[ Zarko Silic @ 15.10.2009. 14:00 ] @
Citat:
beske:
dakle, ne postoji u ovom gradu taj koji "radi 20 godina" i cijih je "99% fotki od ukupnog..." a da, recimo, ja (ili neko iz meni veoma bliskog kruga saradnika) nisam cuo za njega, ili ga cak i ne znam licno ...


Kako bre ne znas? To su verovatno ovi:

http://www.elitesecurity.org/t376152-0-Ukradene-fotografije


[ beske @ 15.10.2009. 17:22 ] @
Citat:
cozmo_im: Zasto bih ja to tebi uopste i rekao... Znaci da ne zelim vise komunikaciju s tobom.

@Cozmo_im,

sa iskrenim zaljenjem ostaje mi samo da konstatujem da si jako neozbiljan sagovornik.

pisati i prepricavati iskustva zasnovana na "moj ortak iz kraja... moj teca... drug iz detinjstva... znam ljude... mnogi koje samo ja znam" uvek provociraju sagovornika, da usled zaintrigiranosti pukom koincidencijom poznavanja ljudi o kojima se pise, pozele da saznaju i o kome se konkretno radi, tj. istinitost navoda zagonentnog sagovornika. Kada to izostaje, sto je kod tebe pravilo, jasno je i ocigledno...


Citat:
cozmo_im: I, mnogo si bre, naporan u svojim postovima, puno ti tolerisu ovde. I previse. Moje misljenje...

drago mi je sto mogu da primetim da citas moje postove (poucno je) i to je pohvalno ali posto ocigledno ne razumes poentu istih red je da te posavetujem da ne citas samo sta je napisano, vec i kako, ali i kome, da bi bolje razumeo... a, dok se malo ne uozbiljis svoje misljenje slobodno mozes zadrzati za sebe.

Pozz

btw. na forumu je nepozeljno predstavljati se na ovakav nacin, a pogotovo kriti iza tudjeg autoriteta, pa tako sve tvoje cuvene "moj ovaj, moj onaj..." nisu relevantne niti referentne ni za sta.

[ ArtCool @ 15.10.2009. 18:33 ] @
Beske a sto te opterecuju kupci za D3s.Pravo da ti kazem ja ne znam ni kupce Leica S2 ali ocigledno da postoje.
Onaj ko radi u uslovima da mu treba tako nesto kupice.Meni recimo D3s ne odgovara, meni treba sto veca rezolucija.Tako da mi je za odnos ulozeno dato najvise odgovara 5DMkII ili mozda buduci D700x.
Jel dok sam imo koopreantsku saradnju (pre), jabuke mi se prodavale i za 1 dolar (meni 20centi) po kom, rezolucija 640*480 ali su mi i trazili dali mogu tu istu da im uradim i u rezoluciji 5000*4000 e tu mi vec ide 5 dolara po skidanju.Tada sam morao da rentiram opremu da bi to ispunio jer sam radio sa ortakovim D300 (12Mp), koji to ocigledno nije ispunjavao.
Kome treba brz i za teske (svetlosne uslove) D3s je idealan ,recimo paparaco fotografi sa nekim prajmovima 300-500mm.

Polako izbacice i Canon nesto pa cemo uporedjivati.
Pozdrav.
[ beske @ 15.10.2009. 18:59 ] @
Citat:
ArtCool: ...D3s je idealan ,recimo paparaco fotografi sa nekim prajmovima 300-500mm.

Mislis da postoji paparaco fotograf koji ce za TO telo (koje ne donosi nista epohalno) dati skoro 5000EUR u zemlji Srbiji ?

Mislis da postoji paparaco fotograf koji ima/koristi prajmove od 300-500mm u zemlji Srbiji?
[ ArtCool @ 15.10.2009. 19:35 ] @
Ne znam Beske dali ima, ja ti kazem za sta je ta masina pravljena za ostalo cemo videti. Uostalo samo novinske agencije imaju para da placaju takvu ezoteriju.Secam se pre par godina da sam D2X prvo video kod novinara Politike...
Malo ko to ima od privatnika.
[ Zarko Silic @ 15.10.2009. 19:48 ] @
A zasto bi novinari trebali da budu reper za procenu kvaliteta foto aparata, a narocito fotografija?

I kakve to ima veze sa nama, ucesnicima i citaocima ovog foruma?
[ ArtCool @ 15.10.2009. 21:15 ] @
Zasto novinari ?
Zasto mehanicari treba da budu pokazatelji dobrog alata, kakve to veze ima sa nama hobistima-entuzijastima ?

Pa nisu novinari pokazatelji vec oni to kupuju mahom, jel od toga ti citas novine i gledas slikice...
Prica se o najacoj klasi (citaj najskupljoj), tesko to neko kupuje samo zbog entuzijazma.Da bi slikao izlete po Fruskoj i sitne glodare.
Dakle u temi smo o D3s, ili ti vrhunski domasaj danasnjice u pogledu ISO standarda u ovom momentu dok nesto Canon ne provali.
Za nas po forumu ovo je mahom cist fetis i ja bas uzivam :)
[ Zarko Silic @ 15.10.2009. 21:41 ] @
Nista to nije spektakularno.

ISO12800
http://rolandlim.smugmug.com/photos/440385503_w3BF8-O-1.jpg

http://www.flickr.com/photos/37139243@N00/2866544499/
http://www.flickr.com/photos/ttstam/3062612893/


Za duplo manje para i sa duplo vise pixela.


I sa duplo vise detalja

http://www.photos-of-the-year.com/articles/canon-5d/#iso12800


A boje da se ne spominju.

"Dark Angel in Digital Photography"







[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 15.10.2009. u 23:07 GMT+1]
[ ArtCool @ 15.10.2009. 22:30 ] @
Zarsilic nisi za temu D3s ako se bude svela na prepucavanje C/N.
Jedva smo se izborili sa jednim ratnikom i malo smirili situaciju.
Ja sam rekao da iz Nikona iskacu zivi ljudi sa sve parama uvek ce se naci neko to da zapljuje, neko iz C tabora naravno.
D3s je fantastican aparat i kao takvog ga ne porediti ni sa cim drugim, ekonomsku isplativost videce onaj ko bude kupovao.
Ako krenemo da uporedjujemo semplove nece nas nigde odvesti.
Inace ja te podrzavam da treba uvek za manje para izvuci sto vise, zbog specificnosti mog posla meni je to ulta bacanje para,pre bi uzeo nesto polovno za te pare na 24Mp, nego D3s.
Ali on sam po sebi je zver i tu se moramo sloziti.
Nekako nedelis ushicenje kada N nesto napravi, ali si bio u transu i fasciniran APS-om 7D i S90.
Meni je svejedno ja pratim i VOLIM i jedne i druge.
Mada mi jedna strana vise lezi i to je to.
Bolje da ne off-topicujemo.
Inace i sam znas da bi dobre fotke radio i sa d5000,d90,d700...d3s
Nisi se sa Canonom rodio, mada ako insistiras sa njim mozes i da zavrsis karijeru, ako firma bude toliko dugo postojala:)
Pozz.
[ Zarko Silic @ 15.10.2009. 22:47 ] @
Nema to veze sa C/N taborovanjem.

Ovaj N nije nista spektakularno. Pogotovo ne za nas koji ucestvujemo na ESu za raziku os 7D i S90 (pa i D5000) cijih polkonika ima itekako.

[ Backy @ 16.10.2009. 00:20 ] @
Citat:
zarsilic: Nista to nije spektakularno.


3fps vs 9(11)fps

morao sam... ne znam ljude kojima to treba, al bi ja lično to voleo da imam :D treba mi za ovako nešto
[ ArtCool @ 16.10.2009. 00:30 ] @
De si Backy nema te, prikljuci se zurci...
Uf, volem rafal vise nego leba.
Odlicna fotka za primer fps-a.
Mada ne treba zaboraviti da nije isto procesiranje 12Mp i 20Mp.Kanda se memorija malo umori sa 20Mp-a :)
Pozz.
[ beske @ 16.10.2009. 08:26 ] @
Citat:
Backy: 3fps vs 9(11)fps ... ne znam ljude kojima to treba, al bi ja lično to voleo da imam :D treba mi za ovako nešto

mozes li da objasnis upotrebnu (ili bilo koju drugu) vrednost ove fotke?


Citat:
ArtCool: Uf, volem rafal vise nego leba. Odlicna fotka za primer fps-a.

od mitraljesca nikad snajperista... konceptualni pristup potpuno drugaciji, shodno tome i efikasnost.
[ Backy @ 16.10.2009. 08:51 ] @
ne mogu, to je trebalo da bude flejm ;)
[ lancia88 @ 16.10.2009. 09:38 ] @
Pozdrav,

da, i ja sam fasciniran mnogobrojnim odusevljenjima brzinom pucanja, gledao sam kako se uz stare fotografe, a posebno novinske, kace novopeceni vlasnici DSLR-a i prvo sto nauce jeste da opale sto vise fotkica u rafalu, jedna ce, valjda, uspeti....meni je to bilo tuzno gledati, i jednom prilikom sam cak i reagovao javno u prostoriji punoj kojekakvih fotografa (iz obe navedene sorte). Sve smo sveli na smeh ubrzo, ali mislim da je svima, sem nekolicini starih fotografa, to ostavilo malo gorcine. Oni debeloksci ne verujem da su ista osetili.

Princip corave koke u potrazi za zrnevljem moze obezbediti odredjen broj fotki, ali nikako nije priblizavanje ideji da fotka sto pribliznije ispadne onome sto je fotograf hteo kada je fokusirao svoj motiv, vec je to samo iluzija koja cak udaljava celu pricu od te ideje. Ovo je nekakav moj stav vremenom iskristalisan, ali pritom ne treba zaboraviti da moji fotografski zahtevi uglavnom meandriraju kroz podrucje u kome nema bas brzih promena i potreba za rafalima.

Za retke potrebe decijih utakmica koristim brz jednocifreni Nikon ali i tad izbegavam da prebacim na rafal ako je to ikako moguce. Za novinske fotografe ja licno vidim logiku kupovine D3S tela iz vise razloga:

- velika brzina fotografisanja sto aparat cini multifunkcionalnim u neku ruku

- dobri rezultati na visokim ISO vrednostima sto zaokruzuje multifunkcionalnost znajuci koliko je nisko na listi prioriteta ikakav umetnicki pristup u odnosu na prikaz samog desavanja kao i kvalitet stampe, te je odredjene situacije na velikim udaljenostima moguce ipak uslikati i tako imati ponekad i makar nekakav snimak, a mozda ponekad i eksluzivu ma kakve umetnicke vrednosti. Pogledajmo samo ove casopise kao Skandal ili kako se vec zove, gde je neophodno cak zavirivati pod suknje u diskotekama i slicno. Koliko god zvucalo degutantno, prodaje se, zaradjuje se, bice i za opremu, samo neka fotograf ubedi urednika da ce moci jos dublje pod tu suknju sa novim aparatom.

- kontinuitet marke u trenutku potrebe da se zanovi razdrndana oprema ili zameni shutter itd. jer se kupovinom ovog tela "stedi" na objektivima koji i dalje funkcionisu pa je urednike lakse ubediti da oni izburgijaju novo telo. Vazi za vec postojece reportere sa Nikonima oko vrata.

- "brand" fotoreportera odnosno njegove kuce kad oko vrata umesto dosadasnjeg D2x sada na "lancu" pise D3s, snazna asocijacija na dobru i zdravu kucu, reklamirajte se kod nas itd. Vise puta vidjena stvar i nista novo...a i nista mudro za dobar deo njih u toj bransi.

- kupovina novog jer staro vise ne valja, pazarimo iz navike u toj klasi najnovije da bismo institutom najnovije tehnologije kompenzovali i preskocili bar tri naredne generacije. Ponovo primenjivo samo za vec postojece Nikon korisnike.

- ako zatreba, itekako moze studijski da odradi sve sto treba, u dobrim svetlosnim uslovima na kojekakvim konferencijama za stampu dace odlicnu sliku, a ako se to opet implementira uz prethodne tacke, i ponovo pozove na multifunkcionalnost, tesko da ce onda tih tricavih 5000 eura biti nekakva prepreka za kupovinu, posebno pred sam kraj godine kada se svi resavaju oporezivog ili cak dodatno oporezivog viska zarade troseci ga na opremu. Mislim da su izlasci skupe tehnoligije industrijski primenjive i tempirani na period drugog do treceg kvartala sa tendencijom da se blago spusti cena potkraj zadnjeg kvartala najkasnije i da se pobere kajmak do izlaska nove tehnologije.



Sve ovo napisano nikako ne anulira prethodno napisano, samo je izneseno iz aspekta jedne druge kategorije kupaca kojoj je, po mom skromnom misljenju, ovakav aparat ali u paketu sa marketinskom i proizvodnom logikom, prevashodno namenjen.


Izvinjavam se za poduzi post, nemam bas takvu naviku na Fotografiji...
[ ArtCool @ 16.10.2009. 10:27 ] @
Beske upotrebna vrednost date fotke je simpa efekat, i to je to.
Pa kakva je upotrebna vrednost malih voluharica po poljima...
Mozda ona cuvena, jao sto je lepo...A cemu to sluzi?
Pa nicemu, cuti i smrdi na zidu u kujni :)
[ Zarko Silic @ 16.10.2009. 11:18 ] @
Citat:
Backy: ne mogu, to je trebalo da bude flejm ;)



Naravno. To se odmah i primetilo pa shodtno tome nisam ni odgovorio postujuci Moderatorov savet na susednoj teme.


Inace ovakva fotogravija (cak i bolja) se mogla napraviti i sa 1 fps. Mogla se napraviti i sa kompaktom pa i to jos u boji.
.
Naravno u boji pod uslovom da je rec o kompaktu iz susednog tabora.


P.S. Lancia je dao dobar odgovor koji bi u jednoj recenici ovako izgledao:

Videla zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu.
[ Backy @ 16.10.2009. 11:26 ] @
znam, pravio sam ranije sa pentaxom 33lf :) ako nađem okačiću, da se vidi kako izgleda kad je fotkano iz više puta
[ priest77 @ 16.10.2009. 12:05 ] @
Ovde sve po starom

Zare, beske i storm se pridrzavaju jednog njihovog pravila ovde na forumu vec godinama, a to pravilo glasi: C valja, N ne valja
I u njihovim postovima se to pravilo postuje, i svaki put kada N izbaci neki aparat pojavice se sve dlake u jajetu, dok kada C izbaci nov aparat, procitacemo samo reci pohvale u suprelativu i ako postoji neki nedostatak na tim aparatima ako moze bice precutkivan ili ako se bas procuje bice minimaliziran.
Pa tako evo sad citamo kako dobar ISO i veliki fps su potpuno nepotrebne stvari i to nikome ne treba, sada se jedino trazi rezolucija

PS. da se razumemo, ja nemam nista protiv ove trojce smatram ih kao moje prijatelje od koje sam dosta stvari naucio ovde na forumu i rado bi se druzio sa njima da sam u BG-u, samo sam hteo da kazem da ponekad ume objektivnost da izostaje
[ ArtCool @ 16.10.2009. 13:57 ] @
To je stari folklor na koga sam se cak i ja navikao.Pa mi je interesantno da pratim svaki novi N i da pratim njihove nove postapalice.
A kad N izbaci D4x sa 30Mp, bice kome sad pa to treba u zivotu ( recimo bude imao 5fps), a spor mu fps to nevalja i tako u krug :))))
Nisam ziv da se pojavi nesto iz C.Mada bilo skoro sa 7D i S90.
Ja sam zbog komentara S 90, teo da bacim dslr u djubre :))))
[ cozmo_im @ 20.10.2009. 11:06 ] @
Za besketa i storma:

Nikon D3s ima novi senzor. Nije stari. Nit je menjan, nit preradjivan. Nov je. Brzina rafala je veca posto je bafer veci, takodje veca je i crop rezolucija.

Blicovi su namerno blicovi a sportska fotoografija nije vezana samo za stadione.
[ cozmo_im @ 21.10.2009. 11:37 ] @
ISO 102400

Priznajem da je ovakav rezultat ipak veoma neocekivan.

http://www.imaging-resource.co...LRES/Ycircus_vidrig_102400.HTM
[ StORM48 @ 21.10.2009. 12:48 ] @
Neupotrebljivo.

Do skora je bilo gunđanja na pumpanje rezolucije. Ne znam šta bi sad trebalo da radimo - da izazovemo anarhističke nemire da bi nekome došlo do malog mozga to da nema logike sofverski pumpati ISO i prodavati maglu?

Od rezolucije se barem dobijaju detalji, nezamislivi do pre par godina.

Ovakvom ISO gimnastikom se ne dobija ništa osim marketinških poena.

Pozdrav
[ Slobodan Miskovic @ 21.10.2009. 12:51 ] @
Za sta? Sasvim je upotrebljivo za novine i dnevnu stampu...
[ StORM48 @ 21.10.2009. 12:54 ] @
Pa jeste, upotrebljiv je i mobilni.

Ovakav "kvalitet" će pokvariti izlaz i na najgoroj drlji od rotohartije. Ni toalet papir nije toliko loš da bi se ovo puštalo u štampu.

Pozdrav
[ cozmo_im @ 21.10.2009. 13:05 ] @
A kad si na ISO 102,400 mogao da procitas sta coveku pise na odeci, sa ovakve daljine? Neki aparati to umrljaju i na ISO3200 a kamoli na ovakvoj vrednosti.

Ovo je perfektno upotrebljivo za reportersku fotografiju u dnevnoj stampi. Vecina fotoreportera ce ceniti ovakvo nesto, iako naravno kvalitet jeste mrljav ali je sasvim upotrebljiv za dnevnu stampu.

Kad se samo setim mucenja pre 15 godina da bilo sta izvucemo sto je slikano bez blica pa dizi ISO osvetljivanjem pa ispadne neupotrebljivo cak i za BW rotaciju.

Koliko dobrih fotki je bilo neupotrebljivo za objavljivanje sa nekih dogadjaja recimo.

Pa cak i sad, ISO 3200 je nedovoljan za neke takve stvari.

Niko ne spori da je ovo daleko od nekog kvaliteta, ali za neke stvari je itekako upotrebljivo.
[ beske @ 21.10.2009. 13:07 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic...Sasvim je upotrebljivo za novine i dnevnu stampu...

za dnevne toaletne tabloide, ovo bi mozda moglo da prodje... tu se i tako ceni samo da li ona ima nesto ispod ili ne, i da li je dovoljno dobra za "pod burek", pakovanje jaja na pijaci, i sl.
[ cozmo_im @ 21.10.2009. 13:10 ] @
Bacicu ja ovo na jedan proof cim budem imao za sledecu turu.

Ocekujte par primera za jedno 3 nedelje recimo, kad prufujem sve.

Uslikacu i okacicu na forum

Mislim da je ovo upotrebljivije nego za papir tipa Kurir i slicno.
[ Slobodan Miskovic @ 21.10.2009. 13:23 ] @
Dosta fotki koje sam gledao fotkanih od strane AP-a, Reuters-a i drugih sa brdo suma pa to nikome ne smeta, osim mastrubatorima :P


REUTERS/Toby Melville


RAUL ARBOLEDA/AFP


Ove fotogracije su smanjene, mogu da zamislim kako izgledaju u full rezoluciji...



[ StORM48 @ 21.10.2009. 13:59 ] @
Naravno, samo što "brdo šuma" sa ISO6400 ili 25600 nije isto što i "PLANINA šuma" sa 102400.
Isti efekat se postiže i podeksponiranjem za par blendi, na aparatima koji nemaju ISO102400.

Ako neko tresne 5000€ da bi pravio one akvarele, skidam kapu. Ali, bitno je ne mešati utiske iz kategorija "daj šta daš" i "upotrebljivo".

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 21.10.2009. u 15:10 GMT+1]
[ ArtCool @ 21.10.2009. 14:36 ] @
Ma sta uopste Canonasi (Beske i Storm) rade na temi D3s.
Ja volim napredak i jedne i druge kompanije.Ali nekima smeta constanto-koegzistentno-koherentno napredak (liderstvo) Nikona.
Nije valjda ona stara sujeta (pripadam taboru koji je drugi, jelte?).
Ajde sad izcitirajte moj post, pa mi dajte brdo elaborata kako sam ja u zabludi.I verovatno nas jos par miliona po svetu:))))))
A jos uvek mi zvoni glava o esejima S90 i 7D.Sa ultimativnim detaljim i rezolucijom na 100 ISO:)
Pa dobro sad bolje i 100ISO nego 100K Iso, zar ne :)
Sto bi rekli ljudi, kad nema devojke (100K ISO) dobra je i baba (100 ISO) :))))))
Eto Canon je izbacio ZVER na 3 noge (1.3) pa uzivajte, bese MkIV :)))))
[ cozmo_im @ 21.10.2009. 15:13 ] @
Ma niko ne spori da je ovo na ISO 102,400 mrljavo i ima dosta suma i ciscenja i artifakta.

Ali, rezolucija je ipak dovoljno velika, dobar algoritam suma, sto je sasvim dovoljno da slova mogu da se citaju i da se vide detalji cak i na 100%.

Kazem, uradicu proofove i videcete da ce biti sasvim upotrebljivo u novinskoj, a bogami i stampi, recimo, politickih ili sportskih magazina.

Takodje, Canon je na MK IV isto ubacio ovu ISO vrednost.

Do skora nam je ISO 3200 bio vrh vrhova a sad se dosta njih ne libi da opusteno slika i na ISO 6400...

Tehnologija ide napred i vec za 1-2 godine ce nam ISO 25600 biti odlican a 102,400 dovoljan.
[ beske @ 21.10.2009. 15:41 ] @
@ArtCool,

Bez obzira na sve nesuglasice, covek sa Cozmom i ima, i moze o cemu da diskutuje.

Sa tobom ne, jer ti, jednostavno ne znas o cemu pises.

Recimo bas kao "rafal" od 9fps

[D3s_sekund] KLIK-KLIK-KLIK-KLIK-KLIK-KLIK-KLIK-KLIK-KLIK [/D3s_sekund]



Citat:
ArtCool: Ajde sad izcitirajte moj post...

eo

Citat:
ArtCool: Ali nekima smeta constanto-koegzistentno-koherentno napredak (liderstvo) Nikona.

da li bi mogao, meni neukom, da pojasnis znacenje ovih nabacanih reci, kojima si pokusao da nas impresioniras

constanto???

koegzistentno???

koherentno???

i uz sve to jos i napredak.

pa sve tako zajednicki u jednoj recinici uz Nikon kao subjekat.

Pozz


[ ArtCool @ 21.10.2009. 16:14 ] @
Beske, ti si nas Gooooogl :)
Sta god treba Beske puca 9 Fps-a u kadenci, bez da mu bafer stuca :)
Impresioniran sam Besketovom posvecenosti poslu, pronasao ja sve gluposti koje sam pisao.
Priznajem kriv sam :)
Ali ja bar ne nipodastavam napredak inzenjera da doprinesu nesto novo na trzistu.
Jel mozemo sad dalje ?
Ili ce biti: Natacno - pa (citat) pa -bram-bram-bram-bram.
Beske opusti se, ces kume da dobijes infrakt.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 21.10.2009. u 17:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 21.10.2009. u 18:22 GMT+1]
[ cozmo_im @ 21.10.2009. 16:24 ] @
MK IV ISO 102,400:

http://dpinterface.com/reviews...4-preview/gallery/A00A0844.JPG


http://dpinterface.com/review-...os-1d-mark-iv-preview-gallery/
[ StORM48 @ 21.10.2009. 16:30 ] @
@cozmo_im
^Hahahahahaha
Ovde ima više detalja, oštrija je fotka, ali šuma ima za izvoz.

Ja bih ih sve bre u logor.... kakav bre ISO102.400, koji vam je šinter?

@ArtCool
Za namerno potpaljivanje može se popiti i read-only mod, tek da znaš ako nisi posvetio dovoljno pažnje Pravilniku.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 21.10.2009. u 17:42 GMT+1]
[ ArtCool @ 21.10.2009. 17:21 ] @
A za konstantno gazenje Nikona, koji bi tu mod bio ?
Ja samo flejmujem na gluposti, a na konstruktivnu pricu nema se sta prigovoriti:)
Ako ikad i moze biti neke konstrukcije na relaciji C vs N.
Pa bi ja dao predlog.
Nikondzije neka imaju svoj deo foruma sa svojim problemima.
A Canondzije svoj deo.Nema mesanja, sem na sektoru fotografije.
I onda ce biti mira u kuci.
I kako da uzivamo u "svojoj" D3s temi kada stalno imamo upadice.
[ milas @ 21.10.2009. 18:21 ] @
Upadice? Pa ti si prvi upadao da komentarises Canon kad god si stigao, kao i sve druge tehnicke teme. Hoces da te citiram "bram-bram-bram" ;-)? Svako ima pravo da iznese svoje misljenje, a jedino sto ne bi trebalo biti dozvoljeno jeste izazivanje flejma i provokacija (da te ne citiram ponovo "bram-bram-bram").

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 21.10.2009. u 23:49 GMT+1]
[ beske @ 21.10.2009. 18:41 ] @
@ArtCool

Ti bi prvo trebao da odgovoris na linkove "ispod" svakog onog KLIK ponaosob, posto su to teme u kojima si ostao duzan razjasnjenje svojih stavova i znalacki iznesenih tvrdnji.

Zatim da malo poradis na pravopisu, gramatici i vokabularu, pa pojasnis i onu, u prethodnom postu citiranu, recenicu u celini.

Pa malo da krenes da slikas, i naucis nesto o onome o cemu imas toliki poriv da pises, aparatima, bojama, kalibraciji, neutralnosti, filterima...

I tek onda da dajes predloge i delis savete, obzirom da nisi primetio, ili si neobavesten da je u ovu temu Canon uleteo bas opaskom i komentarima jednog saljivog Nikondzije, na racun Nove "jedinice", upucenih trojici vlasnika Canon aparata.



[ StORM48 @ 21.10.2009. 19:24 ] @
Problem nekih od vas je što svaki napad na marketinške gluposti tumačite kao napad na brend.

Evo da vas podsetim kako to kod mene "zagriženog Kenondžije" ide...
Meni nikad nije bio problem da kažem kako je neki Canon proizvod čist krš. Tako imamo 50D o kojem sam rekao sve što sam imao; EF-S 18-200 IS, pa i novi EF-S 18-135 IS, video na DSLR-ovima, kretenski kompakti sa 14-15MP, ali i novi 1D Mark IV, koji i dalje nosi NAJGLUPLJI 1.3 koncept na planeti, do tog nedotupavog i potpuno neupotrebljivog ISO102400.

Mislim, neupotrebljivo je i ono ispod, a kamoli 102400.

E sad, problem nekih od vas je što vi ne možete da jednom stisnete zube i kažete da su vaši miljenici po nekom pitanju... "uprljali motku" (da ne budem vulgaran), i onda dolazimo do doslednog podržavanja svega što omiljeni brend napravi.

Ja stvarno nisam čuo Nikondžiju odavde da je ikad rekao da nešto iz Nikona ne valja... vrlo indikativno

Nego, pošto ste već u ISO boostu, da vam malo podgrejem razmišljanje.

5D Mark II, fotka snimljena na ISO25600, podeksponirana dve blende, pa boost-ovana softverski u PS-u za te dve blende, kako bismo dobili "H4 mod", što će reći - vama magičnih ISO 102400

Bez redukcije šuma, samo resize:




Sa redukcijom šuma (uzdržana setovanja, radi zadržavanja što više detalja):



Sad, pošto se vi ložite na ovo^, pustiću vas da prokomentarišete. Kao i prethodni primeri sa D3s (a kamoli ono sa 1D mk4) ovo je čist krš, po mojim kriterijumima. Ali, rekao bih da je IPAK dovoljan dokaz da je marketing čudo. Vama je draže da vam na statusnom displeju ili u EXIF-u stoji ISO102400, nego 'leba da jedete, a isti efekat se može postići i sa sadašnjim aparatima, bez neke muke. Posebno imajući u vidu činjenicu da H modovi kod svih DSLR-ova rade upravo koristeći ovu tehniku: podeksponiraju potreban broj blendi, a onda u toku upisivanja fajla drknu exp za taj broj blendi i dobijamo tu drlju, kojoj se vi divite.

Pozdrav

P.S. Vičite ako neko ima želju za većim primerima u 6 ili 12MP, koji bi bili pandan onim primerima odozgo
[ osmania @ 21.10.2009. 23:07 ] @
hajmo slike evo 10 eura na Canon da ce bolji da bude :)
inace ovaj Artcool mislim da ne vidi dalje od nikona!!!
Mozda jest dobar ali nije najbolji.... :)
[ Nebojsa Milanovic @ 22.10.2009. 00:34 ] @
Smirite malo ton.

Ako neko želi konačno da bude konstruktivan predlažem da priloži full-size semplove na istim ISO od D3S i 1D Mk IV. To bi jedino imalo smisla prokomentarisati...sve druge priče na tu temu su...
[ cozmo_im @ 22.10.2009. 09:38 ] @
ISO 6400:
http://www.imaging-resource.co...LRES/Ycircus_eye-ball_6400.HTM

Ima ciscenja i sve to... ali na devojci desno se vidi detalj mrezice na fishnet carapama...

ISO 10 soma:
http://www.imaging-resource.co...Ycircus_juggleplates_10000.HTM

Semplovi:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D3S/D3SA7.HTM

Neki imaju i NEF.



[ StORM48 @ 22.10.2009. 11:58 ] @
Citat:
ArtCool: I kakve sad veze ima 5DMkII sa D3s.Mene sad to interesuje.
Da se poredi D700 vs D3 vs D3s ok.
Tema je ISKLJUCIVO D3s.

Ne, tema je POENTA D3s, koje nema.
Dodali su video i to je jedino što je vredno pomena (mada ne i za mene, meni je video skroz nepotreban, no 'ajde - kome je potreban, taj će zaobići D3s).

Uradio sam ove semplove sa mk2 specijalno za ovu temu, čisto da biste videli da "upotrebljivih" ISO 102400 nije ništa što nije postojalo do pojave tog D3s.

D3s je kupovina vremena do nekog D4. I to super preskupa kupovina vremena.

A na kraju krajeva, nešto ste mi zaćutali po pitanju ovih semplova sa mrak2?

Pozdrav
[ cozmo_im @ 22.10.2009. 13:23 ] @
Po meni su ovi primeri sa D3s odlicni da tu nema sta da se doda.

Imaju hands down od mene iako ga i ja smatram i zovem "firmware update za D3".
[ StORM48 @ 22.10.2009. 15:12 ] @
Da nije malo skup taj FW update? Za te pare se može dobiti paket D3 & D700 đuture ili jedno od ta dva tela sa jedno-dva vrhunska stakla ili čak više od dva.

Pozdrav
[ cozmo_im @ 22.10.2009. 16:10 ] @
D3 je 4389e (zvanicna cena) a D3s je 4699e (zvanicna cena).

Moze da se nadje D3 mozda za oko 700 do 800e jeftinije sto znaci jedan objektiv, recimo 105 micro VR.
[ StORM48 @ 22.10.2009. 16:13 ] @
To odavno nije tačna cena... već mesecima:

http://www.fotocene.com/fotoaparati/nikon-d3/186/detail/

Pozdrav
[ cozmo_im @ 22.10.2009. 16:46 ] @
Zvanicna cena je ta koja sam naveo u firmama koje garantuju za garanciju i ako kupis aparat napolje.

Takodje 100% je sve provereno kod njih i garantuju za sve (jedan je generalni distributer i zastupnik Nikona, drugi ne).
[ StORM48 @ 22.10.2009. 18:50 ] @
Ako si kupio po ceni od ~3200 evra OD NJIH, pri čemu imaš normalnu garanciju KOD NJIH prodavca, ne vidim kakve sad ima veze "internacionalna garancija", kod najvećeg zulumćara po pitanju cena?

Cena je ta koja jeste i to je to. Lepo piše, hvala na pitanju.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 22.10.2009. 19:02 ] @
Izbegavajte neodređenosti i zamenice u obraćanju.

Budite ili sasvim konkretni (ne i zlonamerni), a ako nećete tako, nemojte da insinuirate nekim polu-razumljivim asocijacijama. To kod čitalaca može da stvori pogrešan utisak o nekoj sasvim desetoj radnji/prodavcu/brendu.
[ milas @ 22.10.2009. 19:37 ] @
Citat:
cozmo_im: Zvanicna cena je ta koja sam naveo u firmama koje garantuju za garanciju i ako kupis aparat napolje.

Takodje 100% je sve provereno kod njih i garantuju za sve (jedan je generalni distributer i zastupnik Nikona, drugi ne).


Firme koje garantuju za garanciju?!?! Prvi put u zivotu tako nesto cujem.
[ ArtCool @ 22.10.2009. 23:48 ] @
@tommy61
Kako to mislis 450D po jednoj ili drugoj ceni u istoj firmi.O cemu se tu radi?
[ tommy61 @ 23.10.2009. 00:13 ] @
Pa kao sto sam gore napisao za BH, dali zelis robu od ovlascenog dilera, prodavca, zastupnika ili vec sta ili neovlascenog, robu koja je dosla drugim trgovackim putevima e sad, trgovina nikada nije bila moralna kategorija, ovlasceni zastupnik placa reklamu itd a neovlasceni ni pekaru hleba, uveze sa istoka, severa, juga ili ti vec gde je jeftinije itd itd a opet stvar naseg izbora je dali cemo kupiti " legalno " i placati drzavu sa svim njenim glomaznim aparatom, da ne spominjem tajkune...

Ali to sve nema veze sa Nikonom D3s...
[ StORM48 @ 23.10.2009. 01:46 ] @
Teorije zavere su već bile tema na forumu i izbio je još malo pa rat, tako da...
Ko voli da mu kožu deru s leđa, nek' nastavi i dalje, a ko ne voli - nek' kupuje tamo gde je jeftinije i svima lepo.

Ja bih da se radije uzdržimo od tih lovačkih priča o "neprikoslovenim uvoznicima" i da se vratimo na temu, a to je D3s.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 23.10.2009. 01:47 ] @
za milasa


[ Zarko Silic @ 23.10.2009. 12:16 ] @
Citat:
milas: @zarsilic: hvala na linku, ali kupovina dodatne garancije nema nikakve veze sa osnovnom (proizvodjackom) garancijom koju daju pojedine firme, o cemu je ovde bilo razgovora.


Svaka garancija se kupije. Nista se ne deli dzabe. U ceni svakog proizvoda, pogotovo tako delikatnog kakav je foto aparat, jedan dobar udeo pripada garanciji. Da li je to dogovor sa proizvodjacem ili sa "vele trgovinom", nebitno je.
Nema nikakve razlike za 2, 3, ili 5 godina dokupljene garancije, u odnosu na 1 godinu placene kroz cenu proizvoda.

[ milas @ 23.10.2009. 12:19 ] @
Ima razlike ako pricamo o standardnoj proizvodjackog garanciji, koja je ovde tema. Garancije koje daju trgovine i koje se doplacuju nemaju veze sa ovom pricom jer se ovde propagira da eto jedna neozbiljna firma daje 1 godinu, a druga "ozbiljna" 2 godine, kad proizvodjac daje 1 godinu. Ako neka trgovina odluci da za aparat od 500e naplati jos 100-150e za dodatnu godinu garancije, to je vec poslovna politika TE odredjene trgovine.