[ ocean @ 15.10.2009. 02:42 ] @
cao ,treba mi necija pomoc,imam jednu konbinaciju za ch,devojka ima c vizu otisla je tamo otac i majka joj sredili ona je vec 3 godine tamo,ima c vizu,jer ja mogu da se vencam sa njom ako bih otisao turisticki par dana i da ostanem da se ne vracam u srbiju,i koliko bih morao da budem u braku dok ne dobijem prve papire ili neku vizu da ne mogu da me proteraju?inace ona zivi u lozani negde fr kanton,ako neko zna neka pise,pozdrav i hvala
[ ocean @ 21.10.2009. 17:46 ] @
cao ,zna li mozda neko koliko treba da sam u braku za devojkom iz ch koja ima c vizu da bi dobio bilo kakve papire da ne mogu da me vrate nazad,neki kazu 5 godina neki 2?sta se dobija sa 2 godine a sta sa 5??? hvala na savetu.pozdrav
[ beslind @ 07.11.2009. 15:12 ] @
E ovako Svajcarska ti je jako komplikovana zajebancija ali ako si ti nasao curu sa cenjenom C boravisnom dozvolom na konju si. Ako ti se zuri mozes i pre nove godine da apliciras za Svajcarsku vizu ( sto ti ne preporucujem jer je jako komplikovano) ili da cekas jos malo da bez vize odes tamo. Boravisne dozvole koje ce tebi trebati su L, B i na kraju naravno C. Na zalost proces traje 5 godina ali ti na kraju zavrsavas sa drzavljanstvom sto podrazumeva Svajcarski pasos i sva prava sto imaju drzavljani Svajcarske. Ovako kao prvo treba da se vencate bilo gde kako god vam je volja to je najmanji problem samo da imate papir. E ovako kad si stigao tamo tvoja cura treba da ti nadje neki posao ali da OBAVEZNO poznaje poslodavca jer je poslodavac koji garantuje za tebe i on ti izdaje boravisnu dozvolu L (Auslanderausweis L). Zasto mora da je dobra sa poslodavcem? Zato sto L dozvola sluzi za visoko kvalifikovanu radnu snagu iz inostranstva kako bi mogli da rade u Svajcarskoj, a ti to nisi sta god imao od zavrsenih skola i fakulteta u Srbiji, nece ti dati ako te ne poznaje. Kad se zaposlis od poslodavca trazis zahtev za izdavanje L dozvole. Sa tim ides ako si u Lausanne u bilo koju policijsku stanicu ali mora da je u kantonu Vaud jer dobijas kantonsku L dozvolu. E to ti je prvi i najtezi korak sto se tice Svajcarske. Nakon svega toga ti si duzan da svakih 3 meseca produzavas L dozvolu, ne smes da napustas zemlju i naravno ne smes da napravis nikakav prekrsaj i sto se tice saobracaja i bilo cega. Moras da odrzavas radni odnos sa firmom gde si se zaposlio 3 godine, znaci samo na papiru kao da si zaposlen. Posle tih teskih 3 godine ti dobijas B boravisnu dozvolu sa kojom imas vise prava koji imaju drzavljani Svajcarske. E na kraju kad ste ispunili petu godinu tvoja cura podnosi zahtev za prenosenja drzavljanstva na supruznika i ti dobijas C boravisnu dozvolu i onda mozes da vadis uverenje o drzavljanstvu da si Francuz ili Svajcarac zavisi koje drzavljanstvo ima tvoja cura. Isti je proces i ako tvoja cura ima Francusko drzavljanstvo vazno je samo da zivi u Svajcarskoj. Eto to ti je ukratko to, ako imas neka pitanja slobodno pitaj!
[ ocean @ 08.11.2009. 13:53 ] @
xvala ti na odgovoru,reci mi samo sta se desava ako bi ja npr razveo se posle 3 godine kad dobijem b vizu,jel mogu da me vrate za srb?npr u radnom odnosy sam jel ima neke sanse da ostanem,,devojka nema drzavljanstvo jos uvek i ona radi na c vizu..jel ima neka opcija da bude 3 god dovoljno za ostanak?pozdrav
[ beslind @ 08.11.2009. 15:06 ] @
Nije mi samo jasno kako nema drzavljanstvo a ima C, svako ko dobije C ima pravo na drzacljanstvo, na pasos na socijalu itd... Pazi ako je tebi cilj ostanak tamo ti bukvalno mozes i sa L da ostanes sama ti rec kaze Auslanderausweis (slobodan boravak za strance) samo sto je L malo nesiguran lako mogu da ga poniste ako napravis neki prekrsaj i da te vrate, a naravno da sa B mozes da ostanes nema sanse sa B da te isteraju, samo da ti kazem ovo je fora iz 2004 kako je bilo, pazi nista nije sigurno u toj prici, moze da se desi i da dobijes odmah B ako si zaposlen i ozenjen sa njihovom. Kad ti planiras da ides uopste?
[ ocean @ 08.11.2009. 20:33 ] @
pazi njeni su tamo 2o god ona je otisla pre 3 god zivi negde u fr kantonu kod lozane njeni joj sredili jos uvek ide na neke kurseve volontira da bi joj priznali diplomu,ima c vizu to znam,ona bi se vencala i sutra da ja hocu a ja sam nesiguran jer ne znam kakav je zakon a 5 godina je stvarno mnogo,zato te pitam postoji li opcija da se razvedem cim dobijem b vizu a da me ne proteraju ili neka druga opcija?hvala ti na pomoci
[ beslind @ 08.11.2009. 21:06 ] @
Znaci koliko ja shvatam ti se najvise bojis deporta, ali ne brini ti kad imas B mozes slobodno da se razvedes i da krenes neki svoj biznis ili da se zaposlis gde hoces, mozes da radis sta hoces ako imas B dozvolu koju ja mislim da dobijas odmah posle vencanja. Posto sam se raspitivao to se promenilo decembra 2008 od kad je CH usla u Schengen. Ali onda moras obavezno tamo da se vencas. Neboj se nista samo trci preko kako god mozes a olaksanje ti je to sto imas devojku sa C. Ja sam na naj laksi moguci nacin dobio C. Meni je proces trajao nekih 2 meseca i odmah sam dobio C ali to je samo ako ti je roditelj Francuz ili Svajcarac.
[ ocean @ 08.11.2009. 23:43 ] @
pitam te zato sto sam pitao neke advokate i prevodioce oni kazu da moram da sam 5god u braku i kad imam b vizu ako se razvedem pre 5 god onda gubim sve papire,sad mi ti kazes 2 godine?posle koliko mogu da dobijem najbrze b vizu,i sta posle ostaje da bude uslov za mene da me ne vrate nazad?sta ako npr nisam zaposlen a imam b vizu?
[ beslind @ 09.11.2009. 03:39 ] @
U svakom slucaju za B mogu maximum da prodju 3 godine znaci najbolji je proces taj koji sam ti prvo objasnio, a onih 2 ti je poterbno za C. CH policija je jako detaljna znaci posle vencanja oni gledaju da li je ona zaposlena da li ima nekretnine, ako zivi sa roditeljima gledaju kako oni stoje i na osnovu svega toga procenjuju vreme za koje ce ti dati B i niko ne moze da ti kaze tacno vreme koje ti je potrebno za B. Kad ti dobijes B bilo to posle 5 sati ili posle 3 godine oni ne mogu da te isteraju ako nisi pretnja za drzavu sto znaci da je potrebno da si zaposlen jer ako nisi zaposlen to znaci da hoces da ides na socijalu e to bi bio razlog da te isteraju. Zaposlenje ti je na prvom mestu pa vencanje pa onda dozvole. Ako ti ne daju na osnovu supruge B sigurno ce ti dati na osovu posla L a to zavisi od poslodavca. Moras da shvatis da nije uvek isti proces npr ovde kad trazis pasos nekom proces traje 14 dana a nekom 9. Nemoj da se bojis da ce te deportovati nemas razloga za to jer sama cinjenica da ti ides u francuski kanton a ne kao svi ostali srbi u nemacki cak i to ti je plus. Pored svega moras i da foliras da im kazes da si zaljublen, da imas jaku zelju da radis i da neces da zloupotrebljavas mogucnosti koje dobijas, da u Srbiji nemas vise nade da zivis i tako te gluposti. Uostalom daces mi tvoj e-mail koji aktivno koristis i ja cu ti se javiti kad ja idem tamo pa cemo se naci, popiti kafu i ja cu ti pomoci koliko god budem mogao.
[ ocean @ 09.11.2009. 12:53 ] @
ostavi mi tvoju msn ako ga imas ili email ok?evo ti moja [email protected]

[Ovu poruku je menjao ocean dana 11.11.2009. u 02:11 GMT+1]
[ igor-ch @ 14.11.2009. 23:57 ] @
Citat:
beslind: ... Kad ti dobijes B bilo to posle 5 sati ili posle 3 godine oni ne mogu da te isteraju ako nisi pretnja za drzavu sto znaci da je potrebno da si zaposlen jer ako nisi zaposlen to znaci da hoces da ides na socijalu e to bi bio razlog da te isteraju. ....


Apsolutno pogresno!!! Ko brakom dobije B vizu tj. na osnovu spajanja porodice, mora ostati u tom braku minimum do trenutka dobijanja C vize, a to je 5 godina! U slucaju da ranije dodje do razvoda ili ako policija za strance dokaze da se radi o fiktivnom braku - sledi deportacija!
[ beslind @ 15.11.2009. 10:27 ] @
Dobro mozda sam tu pogresio, to je zato sto ne znam sta se desava kad se razvedes jer to niko nije radio. Svako ko ode tamo spreman je i 10 godina da se ne razvodi samo da ostane. Uostalom ja sam mu rekao da cu mu pomoci kad budem isao tamo, ali najbolji nacin je onaj koji sam mu prvo objasnio i to je to znaci 5 godina i kraj. Igore jel ja sad moram da pravim ovaj novi srpski pasos?
[ igor-ch @ 16.11.2009. 07:14 ] @
Citat:
beslind: ... Igore jel ja sad moram da pravim ovaj novi srpski pasos?...


Pa ne bi bilo lose da se izvadi novi Pasos, ne samo zbog toga sto za njega nije (tj. nece biti) potrebna viza, vec zato sto je sigurno biti strozija kontrola za lica sa starim Pasosima. A kako dolazis u CH, jel kao turista?

Pozdrav!

[ Nastja @ 15.12.2010. 11:18 ] @
Da li mi iko moze reci koliko se vremenski ceka odgovor za dobijanje B dozvole?
Hvala Vam!
[ igor-ch @ 15.12.2010. 15:10 ] @
To bi najbolje mogao da ti odgovori "elmagico", posto je on relativno skoro dosao u CH.
Ja ti samo mogu reci da zavisi od vise cinilaca, npr. od osnova za dobijanje B vize, od Kantona, da li su ispunjeni uslovi (plata, stan...) i sl.

Pozdrav!
[ Nastja @ 16.12.2010. 13:44 ] @
Znam da je predat zahtev pre skoro dva meseca, da je prosao sve komisije, i koliko sam ja razumela otisao na vrhovnu u Bern. U pitanju je kanton Ženeva.
U medjuvremenu je dobio privremenu licnu kartu na 6 meseci.
Dobijen je garant od dvojice Svajcaraca, obezbedio je i stambeno pitanje, kao i posao.
Ima i advokata koji mu vodi postupak.
Nadam se da nisam "lupila" nesto, jer ne znam kako tece postupak!

P.S.
Ja cekam da suprug dobije dozvolu B, kako bih mogla da dodjem u Švajcarsku.
U svakom slucaju, hvala na odgovoru!
Pozdrav!
[ vukad @ 18.12.2010. 12:40 ] @
Ja sam cekao oko 2.5 meseca. S obzirom da je zahtev otisao u Bern, rekao bih jos neke 3-4 nedelje.
[ elmagico @ 20.12.2010. 10:51 ] @
Odgovor mozes da cekas i do 7-8 meseci, sve u zavisnosti sta imas od papira i sta je njima jos potrebno, posto su sada praznici pre kraja januara nemoj da se nadas ako si sve predala i ako nema nikakvih problema. pitaj ako ti nesto jos nije jasno
[ Nastja @ 20.12.2010. 14:23 ] @
Papire ceka moj suprug i rekao mi je da je zahtev prosao sve komisije (i "otisao" na vrhovnu u Bernu).
Svakodnevno se javlja u odeljenje za strance, uci francuski, dobio je i bank karticu-sto je, verujem, dobar znak!

Nadam se da ce biti kraci period za odgovor od 7-8 meseci, jer planiram da se porodim u
Svajcarskoj u maju :)! Do tada cu da ucim za pravosudni!

Hvala Vam na odgovoru i ovo mi mnogo znaci!
Veliki pozdrav!
[ elmagico @ 20.12.2010. 14:46 ] @
Izvini ako je pitanje privatno, ali ja tebe nisam razumeo, ko ceka papire ti ili tvoj suprug, jer ako tvoj suprug jos nema papire i ceka na njih, posle toga ces ti morati da ih cekas. On je sve to predao za tebe ili je to sve predao za njega. I jos jedno pitanje ti si napisala u predhodnoj poruci da cekas da suprug dobije papire i da ti dodjes u svajcarsku, u tom slucaju mozes samo turisticki da dodjes sto znaci da nemozes da se porodis tamo jer ti nemas zdravstveno osiguranje. ako hoces nesto preciznije da ti odgovori, ajde molim te ukratko napisi tvoju situaciju
[ Nastja @ 21.12.2010. 07:33 ] @
Verovatno nisam bila jasna.
Ne cekam ja papire, vec moj suprug. Sve sto sam prethodno napisala, odnosilo se na njega. Sve papire koje je predao, predao je za sebe.
Znaci, zahtev koji je predao za njega, prosao je sve komisije i otisao na Vrhovnu u Bernu. Dobio je privremenu licnu kartu na 6 meseci, kao i bank karticu.
On je prilicni optimista u vezi svega, kaze da misli da ce mu odobriti zahtev- ne znam.
Porodila bih se u privatnoj klinici tu u Ženevi. A, da- razumela sam da mogu dodji samo turisticki dok ne sredim papire za sebe.
Da li on trazi spajanje porodice(naravno, ukoliko dobije B dozvolu), ili tako nesto?
Mozda je bolje tako sto je predao papire za njega, pa tek ako mu zahtev odobre, da ja predam svoje.

Nadam se da sam, ovaj put, bila malo jasnija.

[ elmagico @ 21.12.2010. 08:47 ] @
Situacija je sada mnogo jasnija, Necu da ulazim u to na osnovu cega tvoj muz trazi papire (iako je to bitno) ali kad on bude dobio B vizu, on tek tada moze da aplicira za tebe (to pod uslovom da ste vec u braku) ako planirate to da uradite kad on dobije B papire to je onda druga prica, i procedura je drugacija. Necu da te obeshrabrujem ali mislim da do maja ti nemas nikakve sanse da dobijes papire i da zivis legalno u CH.

To da li je privatna ili drzavna klinika nema nikakve veze, ti nemozes da se porodis ni u jednoj klinici ako nemas zdravstveno osiguranje (osim ako to nije neka ilegalna varijanta, u sta cisto sumnjam da zelis da radis). Postoji opcija da se porodis i da sama snosis sve troskove (to cu odmah da ti kazem veliki troskovi, ako sve prodje u najboljem redu, a ako bude nekih komplikacija onda si bankrotirala). Ovo ti pricam iz iskustva jer znam koliko to kosta jer imam prijateljicu koja radi u porodilistu.

Ako hoces vise informacija o svemu, moras da napises na osnovu cega on dobija tj, trazi B vizu i u kom ste trenutno statusu vas dvoje. Onda mogu da ti kazem kakva je tacna procedura i sta te sve ceka.

Nemoj da se razocaras ali mislim da do maja nemas nikakve sanse. Reci cu ti samo jos nesto, to sto su papiri otisli u Bern nije dobra vest, vec losa, jer se vize i sve izdaju na Kantonalnom nivou, osim ako ima nekih problema pa mora da se salje za Bern.
[ Nastja @ 21.12.2010. 09:11 ] @
Pretpostavila sam da nema nikakve sanse do maja, sto se mene tice, da dobijem papire, to nisam ni ocekivala.
Kako ja treba krajem maja da se porodim, dosla bih pocetkom maja tu- turisticki, onda imam pravo da ostanem 3 meseca, zar ne?
Troskove porodjaja bismo mi platili, to nije problem (ilegalna varijanta ne dolazi u obzir).
Ne, nismo se vencali, i to cemo da uradimo po mom dolasku.
Iskreno da ti kazem, nemam pojma koji mu je osnov za dobijanje B vize. Nije mi rekao, a nisam ga ni pitala.
Rekao mi je samo da do sada nije imao nikakvih problema, i da je bez problema prosao komisije.


[ Nastja @ 21.12.2010. 09:13 ] @
Izvinjavam se, nije rekao u Bernu, vec je rekao na Vrhovnu komisiju- nije rekao gde.
Ja sam pomesala stvari!
[ elmagico @ 21.12.2010. 10:32 ] @
Sad je situacija mnogo mnogo drugacija,

Prvo on mora da dobije papire, (necu o tome da neznas kako ih dobija), ali cim ide na komisije i na sva ta ispitivanja mogu da predpostavim (najverovatnije neki slucaj azila),
Drugo kad on dobije papire, vama je mnogo bolje da se vencate u Srbiji, nego u CH, jer cete mnogo brze sve to da zavrsite. Drugo da bi on doveo tebe mora da ispunjava mnogo uslova, (stan, plata, itd), a vi jos imate i dete na putu za koje jos neznate da li ce se roditi u braku ili vanbracno (to za njih nije isto)
Trece kako ti mislis da zivis tamo sa detetom, na turisticku vizu, odakle detetu pasos ili bilo koji papiri, ako kazes da ne ocekujes CH papire.
I pored svega ovoga, ja jos uvek nisam siguran da ce da ti dozvole da se porodis tamo i da ostanes, bolje ti da se porodis u Srbiji pa da onda ides, ako se ne zavrse svi papiri a sanse su ti jako male, nego da dodjes u situaciju da te deportuju sa detetom ili da napravis probleme i sebi i detetu, pa da posle imate jos vece probleme da dodjete da zivite u CH.

Situacija za tebe (vas) je mnogo komplikovana, nemogu nista vise da ti kazem dok ti nebudes htela situaciju malo da pojasnis. Prvo si pisala suprug, pa onda niste u braku, pa on salje papire u Bern, pa nije Bern nego komisija, pa neznas na osnovu cega ti "suprug" ceka papire, mnogo tu ima "ne"jasnih stvari, a ti trazis neku pomoc ili savet. Napisi ako hoces Privatnu poruku, ako neces na forumu o tome da pises, pa onda da ti nadjemo jos informacija i probamo da ti pomognemo.
[ Nastja @ 21.12.2010. 11:27 ] @
Mi vec dugo godina zivimo zajedno, vise ga ne oslovljam sa terminom "momak"- , ali kako nismo vencani u sustini to i jeste.

Zaista ne znam na osnovu cega on trazi papire, nikada mi to nije rekao.
I ja sam pretpostavila da je u pitanju azil. Kako ne znam proceduru, nagadjala sam. Prelistala sam njegove mail-ove, procitala tacno sta je pisao, i videla da kaze da je zahtev otisao na Vrhovnu komisiju, on nije pominjao gde (vidim da sam ja pogresila). Bern je pominjao u drugom kontekstu.
Kako uci francuski i nalazi se u Ženevi, mislim da je dozvolu tražio od njihovih organa.
Znam da njemu slucaj vodi advokat, kaze da je prilicno dobar.
Nasao je i stan, to mi je rekao da je obezbedio.

Pa, kada bi on dobio tu B dozvolu, pretpostavljam da bi mogao doci u Srbiju, gde bi smo se i vencali, ili ne? Ako je ta varijanta bolja.

Zaista sam iskrena, kazem sve sto znam.
Ne bih trazila pomoc, a da pri tome lazem- to nema smisla.
[ elmagico @ 21.12.2010. 12:41 ] @
Ne kazem ja da ti lazes, nego malo neke stvari nisu bile jasne, ali sad si ih pojasnila i sad je OK.

Mozda je ovo zadiranje u privatnost ali ako hoces pomoc onda moras sto vise informacija da das.

1. Koliko je on dugo u CH
2. Ciji je on drzavljanin
3. Svajcarska ti je specificna zemlja i kod njih postoje kantoni, koji odlucuju sami o sebi, a kad postoji problem ili neka zalba onda to ide u Bern, gde im se nalazi drzavna administracija.
4. Ako je on nasao stan, i poceo da radi (predpostavljam da on sada neradi, jer nema papire (ne racunam rad na crno)), to su dobre vesti, e sad procedura je sledeca: Kad on dobije papire tj, boravak u CH, on mora da ima dovoljno veliki stan za vas dvoje (tj. troje),da ima dovoljno veliku platu za zivot za vas (troje) otprilike 4200 sfr, da bih mogao da aplicira za tvoju vizu i vizu za dete, a da nema nikakvih problema i da taj proces traje jako kratko (5-6meseci),
5. Kad on dobije papire, trebali bi odmah da se vencate, (najlakse vam je u srbiji, jer onda izbegavate psihologe i druge njihove uslove za brak), i da ti onda apliciras za vizu u ambasadi, kad se to zavrsi onda ti mozes sa detetom da ides u CH, legalno i legalno tamo da boravis, (turisticki je isto legalno, ali ne u tvom slucaju)

Ja sam probao da ti objasnim kako to funkcionise e sad ako imas bas neko konkretno pitanje ti pisi.
[ Nastja @ 21.12.2010. 13:26 ] @
Dole je 3 meseca, Srpski drzavljanin je (nisam sigurna da li se u medjuvremenu odrekao našeg državljanstva).
Znam da je Svajcarska podeljena po kantonima.
Opet se ponavljam, ja sam permutirala stvari, nije rekao da je zahtev otisao za Bern, vec je rekao da ga razmatra Vrhovna komisija.
Ne radi trenutno, stan je planirao da kupi.
Trenutno mi je najvaznije da njemu odobre dozvolu.

Razumela sam i hvala ti mnogo na odgovorima.
[ elmagico @ 21.12.2010. 13:56 ] @
Moram da te pitam ali nemoj da se ljutis, taj tvoj momak "suprug" je neki veoma zajebanii lik, ili mu ti mnogo verujes i nemas pojma nista.

Otisao pre 3 meseca, neznas da li se odrekao drzavljanstva (jel ti mislis da je to tako lako, kao ja vise necu da budem vas drzavljanin i sad hocu malo da budem Svajcarski), nema posao ali ce da kupi stan. Da nije slucajno poneo i koji MILION (1.000.000) sa sobom u nekoj maloj torbici.

Mislio sam da si ozbiljna i da ti treba stvarno neka pomoc, a vidim da se ti zajeebavas.

Moja preporuka ti je da promenis forum, nadji naki forum u tvom svetu pa zajebavajj ljude.
[ Nastja @ 21.12.2010. 14:01 ] @
Ne, stvarno se ne zezam.
Ozbiljna sam. Prodao je kucu u BG-u, tako da sa
tim novcem moze da kupi tamo stan.
[ Nastja @ 21.12.2010. 14:06 ] @
Naravno da se ne "zajebvam" ni sa kim!
Nisam idiot!
[ elmagico @ 21.12.2010. 14:32 ] @
Jel ti je i to on rekao da sa parama od kuce, i bez papira moze da kupi stan i da nema nikakvih problema. Ja stvarno ne znam sto ti vise bilo sta pisem i objasnjavam, mora da sam budalla.

Sta ti mislis da je Svajcarska? To je Srbija, stavis 200-300 hiljada u dzep i mislis da si mocan, i da mozes sve.

Ja bih voleo da vi uspete i da lepo zivite, ali mi se sve cini da ce on brze doci kod tebe i ponovo u Srbiji kupovati kucu nego sto ces ti da dodjes u CH.
[ Nastja @ 21.12.2010. 14:38 ] @
Naravno da nece nista ni pokusavati dok ne dobije papire(ukoliko ih uopste dobije).
Nije ni glup, ni lud. Bas zato sto to nije kao u Srbiji.
[ Nastja @ 21.12.2010. 14:40 ] @
A, iskreno, ja nisam odusevljena idejom da zivim u Svajcarskoj.
Jedino sto on to zeli, a moje mesto je pored njega. Samo zato.
I lakse mu je zbog njegovog posla, jer mnogo putuje.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 21.12.2010. 16:35 ] @
@Nastja,

Izvini sto ti ovako kazem, ali delujes (zvucis) mi izuzetno naivno.

Naime, pre svega kazes da ste jako dugo zajedno, a sa druge strane pises "Zaista ne znam na osnovu cega on trazi papire, nikada mi to nije rekao.".
Pored toga, ja ne znam (niti zelim da ulazim u to) koliko je para on dobio od kuce, ali znam da na zapadu (nisam u CH, ali znam cene) - stanovi su jako jako skupi.
Pak opet kazes: imate para da se porodis i da sami to platite. Ne znam koliko je to u CH, ali verujem da (bez komplikacija) moze da bude oko recimo 8.000 do 10.000 evra. Sa komplikacijama, moze laganica da dostigne i 20.000 evra.

Ili nama (ne zelis) ne iznosis sve informacije ili te tvoj dragi drzi u 'mraku' iz nekog njemu znanog razloga.

Kako god, kao sto elmagico rece: zelim vam zaista sve najbolje.

Poz,
Ja
[ Nastja @ 21.12.2010. 16:48 ] @
Nikada se u njegov posao nisam mesala, kao ni on u moj.
Sigurna sam da on odlicno zna sta radi. Nisam ni malo naivna, ma kako Vama to zvucalo- to je i nevazno.
Mislim da neke stvari nisu za siru javnost, pa shodno tome, zadrzacu to za sebe.
Nije novac problem.
Svajcarska mu odgovara zbog posla i iz tog razloga zeli tamo da zivi i da razvija svoj posao.

Nisam znala proceduru dobijanja B dozvole, sve mi je bilo konfuzno, zato sam i postavila pitanje nekome
ko zna ovu materiju mnogo bolje od mene.

Hvala na lepim zeljama.
Pozdrav!
[ mozdasamjaamozdainisam @ 21.12.2010. 17:45 ] @
@Nastja:
Nisam ni mislio da iznosite sve cinjenice ovde - javno - na forumu. Pak, apsolutno mi je nelogicna cinjenica da niste makar u nekom delu upoznati sa procedurom i njegovim zahtevom za dobijanje boravka u CH. Na kraju krajeva - to se direktno i na Vas odnosi. Da sam ja na Vasem mestu, zeleo bih (iz vise razloga) da znam cime mi se devojka bavi i sta radi. Ipak su to - zajednicke stvari.

Sto se posla tice, ni tu se ne mogu sloziti sa Vama. Meni recimo, ne bi bilo svejedno da znam (ili ne znam) da mi se devojka bavi nekim poslovima koji su mimo zakonskih okvira (ovim ne apsolutno ne aludiram da je to i Vas slucaj - samo primera radi navodim).

No kao sto rekoh - niko ne zna Vasu situaciju bolje od Vas same, te meni samo ostaje da (ponovo) Vam zelim sve najbolje.

Poz,
Ja
[ Nastja @ 22.12.2010. 07:03 ] @
Hvala Vam jos jednom.

Pozdrav!
[ elmagico @ 22.12.2010. 07:14 ] @
Dobro je sto nisam jedini koji misli da je tebi dosadno i da nas malo zajebavass, dok ti suprug, decko ceka neke papire u Bernu, Zenevi, sve u nadi da ces se ti poroditi u maju u CH i pored toga sto to nije tvoja zelja i ti ne zelis da zivis u CH, ali hoces da budes pored supruga, decka (posto ti je tu mesto) dok on razvija biznis i stalno putuje pa mu je lakse da zivi u Zenevi zbog predpostavljam avionskog saobracaja, ali moj ti je savet, kupite i jedan stan u Zurich-u posto ima vise letova ka vise destinacija od Zeneve. Ajde javi se u ponedeljak da vidimo kako ti suprug, decko napreduje sa papirima posto su sad praznici pa nece nista da radi. Bas me zanima sta ces dalje da pises.
[ Nastja @ 22.12.2010. 07:36 ] @
Hvala na dosadasnjim odgovorima.

Pozdrav.
[ gajo2 @ 22.12.2010. 09:27 ] @
Zasto ga ne pitas sta on tamo radi, kako namerava da ostane tamo? Nek ti razlozi sve njegove planove, nisi ti neko od koga mora da krije tajne... Ti ovde stavljas na kocku i svoj zivot i zivot deteta a nisi upoznata sa svim cinjenicama. Uostalom, kad se budes ti prijavila za vizu na osnovu spajanja porodice, moraces da prodjes intervju gde ce te pitati bas ovakve stvari, da utvrde da li vam je veza fiktivna. Ako i tamo odgovoris da se "ne mesas u njegov posao" onda ce te odbiti zbog tvoje sigurnosti.
[ Nastja @ 22.12.2010. 14:02 ] @
Znam sta radi tamo. Htela sam da pitam nekoga ko je tu proceduru vec prosao,
zato sam postavila to pitanje, da vidim kakva su iskustva drugih, a ne da bih se salila sa nekim. Svasta.
Cinjenica je da sam nejasno vecinu stvari objasnila, ispravila sam se kasnije.
Vencacemo se u Srbiji ipak, da ne pravimo bespotrebno problem.

[ DaliborP @ 22.12.2010. 14:30 ] @
Da nije diler heroina pa ti malo neprijatno da kazes
[ Nastja @ 22.12.2010. 14:47 ] @
Ma, pogodio si.
[ elmagico @ 22.12.2010. 15:07 ] @
Ajde prvo napisi na papir sta hoces i sta znas a sta neznas pa onda ovde.

Npr.
Suprug - Drug
Bern - Zeneva
Srpsko drzavljanstvo - mozda se odrekao
Azil - nije azil
Ima stan - Kupuje stan
Neznam sta radi - znam sta radi

Uzmi lepo napisi sta hoces, nije sramota reci, trazi azil, bezi od zakona, itd, treba mi pomoc ta i ta i onda ce ti neko pomoci ili nece (ko ima iskustva) ima ovde ljudi koji su i azil trazili i koji su legalno dosli a i onih koji su od zakona pobegli, a ne da ovde svaki dan pises druge stvari.
[ Nastja @ 23.12.2010. 10:20 ] @
Danas cu to da pitam.
[ vukad @ 23.12.2010. 14:35 ] @
Pa zasto ne pitas advokata koji mu sredjuje papire, on ce ti dati najbolji odgovor.
[ botex @ 14.01.2011. 19:12 ] @
...jel zna neko od vas kako ide sa slovenackim pasosem sredjivanje papira?
od maja 2011 trebalo bi da i slo pasos bude tretiran kao EU17, slobodna migracija radne snage

najvise me interesuje otvaranje sopstvenog biznisa?

hvala
[ igor-ch @ 14.01.2011. 21:15 ] @
Pogledaj ovde:
http://www.elitesecurity.org/p2783514
[ Drasko17 @ 15.03.2011. 18:03 ] @
Da li moze neko da mi pomogne? Kako da odem i ostanem u Švajcarskoj, imam ujaka u CH on je tamo preko 35 godina,
e sad kako on može da mi pomogne da ostanem tamo i šta mi je sve potrebno da ostanem u CH???
[ elmagico @ 16.03.2011. 08:51 ] @
@ Drasko17

U principu nikako, osim ako on moze da ti nadje nekog ko ce da ti pravi papire. (BRAK)
[ Drasko17 @ 16.03.2011. 09:02 ] @
Kako da mi napravi papire? Da mi nađe posao?
[ Drasko17 @ 16.03.2011. 09:06 ] @
A ako bi mi naso posao gore da li mogu nekako da dobijem onu L vizu ili i za nju moram da se zenim:D
[ elmagico @ 16.03.2011. 10:48 ] @
@drasko17

Da bi radio u CH moras prvo da imas boravisnu vizu, a ona se u ovom momentu dobija samo BRAKOM (sa CH drzavljaninom ili nekim ko ima CH papire). L viza koju ti spominjes je studentska i ona se dobija ako upises neki fakultet ali ti ona ne daje pravo da radis, a i sa njom se obavezujes da ces napustiti CH po isteku studija.

Vizu na osnovu posla mozes da dobijes jedino ako si expert u nekoj oblasni u kojoj oni imaju deficit radne snage. U drugom slucaju jako tesko. Znaci mozes da zaboravis da ti ujak nadje posao u restoranu i da ti na osnovu posla dobijes papire. Princip ti je sledeci prvo CH, pa EU pa ako se niko ne javi na oglas za posao, ili ako takvih ljudi koje zaposleni trazi za taj posao nema u CH i EU onda on ima pravo da uveze radnu snagu, ovaj proces ti je mnogo dugacak i mnogo tezak. E sad ako ti spadas u ovu grupu experata za kojim CH ima potrebu onda mozes da napravis papire na taj nacin u drugom slucaju zaboravi.
[ devla... @ 17.03.2011. 12:28 ] @
Zeleo bih da znam kakve su moje sanse za dobijanje tih papira... Ja uskoro zavrsavam za fizioterapeuta i trazio bih posao u francuskom kantonu. Solidno poznajem francuski, imam familiju koja u junu dobija svajcarsko drzavljanstvo. Da li je moguce dobijanje tih papira bez tog braka sa nekim njihovim drzavljaninom? Cuo sam price da tamo traze zdravstvene radnike svih profila, a ja verujem da imam vezu preko koje bih dosao do posla.
[ elmagico @ 17.03.2011. 12:56 ] @
Ajde jos jednom da ponovim,

1. Papire za rad u CH (svajcarskoj) mogu da dobiju samo oni za cijom je profesijom deficit prvo u CH pa EU, pa pridruzene clanice EU. pa ako niko ne odgovara profilu posla onda se uzimaju ostali. (jako mala sansa, da ne kazem nikakva da na ovaj nacin napravite papire)
2. Da vam neka firma pravi papire, ali prvo mora da dokaze da niko nema u CH i EU te kvalifikacije koje vi imate. (mala sansa, ali ne i nemoguca, neki su tako napravili papire i otisli)
3. Brak sa CH drzavljaninom ili nekim ko vec ima CH papire (sansa postoji ali to sve zavisi od toga koliko para imate i koliko ljudi u ch poznajete) cena za nesto ovako se krece od 30 do 40 hiljada franaka.

Ja se nadam da je sada svima jasno kako se prave papiri u CH.
[ MALAMO @ 15.04.2011. 12:13 ] @
Molim Vas za informaciju, kolika traba da budu primanja (osobe koja pravi vizu sklapanjem braka a ima vizu C) kao neophodan uslova za dobijanje vize B . KOnkretan primer : osoba ima neto primanja 5000 CHF , odbitke : za dvosoban stan 1250 CHF i alimentacija 1200 CHF.

Hvala
[ botex @ 16.04.2011. 19:09 ] @
...pa on ima dete?
ne bi se valjda za razvedenog udala??
[ igor-ch @ 17.04.2011. 14:59 ] @
Citat:
MALAMO: Molim Vas za informaciju, kolika traba da budu primanja (osobe koja pravi vizu sklapanjem braka a ima vizu C) kao neophodan uslova za dobijanje vize B . KOnkretan primer : osoba ima neto primanja 5000 CHF , odbitke : za dvosoban stan 1250 CHF i alimentacija 1200 CHF.

Hvala


Mozemo samo da nagadjamo... Najbolje bi bilo da se raspita u Ausländeramtu u Kantonu gde zivi.
U slucaju da zaradjuje premalo, moze da "nadje" neki dodatni posao (pogotovu kod nasih ljudi)
[ elmagico @ 19.04.2011. 12:37 ] @
@MALAMO

Sa tim neto primanjima moze da ti pravi papire i pored ova dva izdatka koja ima. Naravno ako ispunjava ostale uslove, stalni posao, da nije osudjivan, da nikom nista ne duguje, itd.
[ Ludak neki @ 30.04.2011. 19:10 ] @
Kakva je situacija sa hrvatskim papirima? naime rodjen sam u splitu i imam pasos i licnu kartu( HR) sa adresom tamo ( ne znam jel bitno al aj da napomenem). jel procedura ista kao i za gradjanine srbije? Tetak moj radi kao sef u fabrici stiropora,zanima me jel moze nesto preko firme da uradi za papire? pozdrav,i hvala na odgovorima!!
[ boniiklajd @ 08.07.2011. 20:06 ] @
Pozdrav svima...
Imam jedno vrlo vazno pitanje, u braku sam osam i po godina u svajcarskoj sam 4 godine i 11 mjeseci, od prvog dana ulaska u svajcarsku imam b papire prije dva dana sam dobio produzenje b i to je zvanicno peto produzenje, ali u avgustu punim tacno 5 godina boravka u Svajcarskoj, stvari ne idu kako treba vec duze i ja bi se rastao a i ona je za, pa me interesuje da li cu imati problema vezano za ostanak u Svajcarskoj? Ona trenutno ima c papire i dobila je prije godinu dana c a 10 godina je imala b ne znam iz koji razloga u stvari znam vise ali ne vjerujem ni u jedan, ja sam zaposlen vec 9 mjeseci. Moze li mi neko dati pravi odgovor na moje pitanje (ali po novom zakonu koji je sada u svajcarskoj za strance)?! Unaprijed hvala!
[ igor-ch @ 08.07.2011. 21:15 ] @
C vizu mozes da zahtevas nakon 5 godina braka sa osobom koja ima c vizu. Posto tvoja supruga ima c vizu tek godinu dana, morao bi sa njom da budes jos 4 godine.
[ boniiklajd @ 08.07.2011. 21:39 ] @
Za C znam da ne mogu dobiti tek tako ali moje pitanje nije to, vec zna li neko da mi da odgovor da li bi me mogli sada istjerati iz zemlje sa ovom mojom citavom situacijom?! A hvala i za taj odgovor za C papire, mada mislim da je to malo drugacije jer je ona predala prije 2 mjeseca za pasos, otisla, pitala i rekli joj da ima sve uslove i da moze, pa je to i uradila, status bi bio mnogo bolji kada bi ja sacekao da ona dobije pasos pa onda da se razvedem ali ni ja ni ona nismo za to da se odugovlaci jer smo se sporazumno dogovorili!
[ igor-ch @ 10.07.2011. 09:29 ] @
Evo ovako, novi zakon o strancima kaze sledece o tvom slucaju:

Art. 50 Auflösung der Familiengemeinschaft
1 Nach Auflösung der Ehe oder der Familiengemeinschaft besteht der Anspruch des
Ehegatten und der Kinder auf Erteilung und Verlängerung der Aufenthaltsbewilligung
nach den Artikeln 42 und 43 weiter, wenn:
a. die Ehegemeinschaft mindestens drei Jahre bestanden hat und eine erfolgreiche
Integration besteht;
] oder
b. wichtige persönliche Gründe einen weiteren Aufenthalt in der Schweiz erforderlich
machen.
2 Wichtige persönliche Gründe nach Absatz 1 Buchstabe b können namentlich
vorliegen, wenn die Ehegattin oder der Ehegatte Opfer ehelicher Gewalt wurde und
die soziale Wiedereingliederung im Herkunftsland stark gefährdet erscheint.
3 Die Frist zur Erteilung der Niederlassungsbewilligung richtet sich nach Artikel 34.


Znaci, ne bi trebalo da bude problema, zakon je na tvojoj strani posto si duze od 3 godine u braku i integrisan si :)

Inace, kompletak Zakon ti je ovde, ako te jos nesto bude zanimalo:
http://www.admin.ch/ch/d/sr/1/142.20.de.pdf

Pozzz
[ elmagico @ 11.07.2011. 08:20 ] @
@boniiklajd

Mogu da te isteraju iz zemlje ako se razvedes od nje. Ako nemas posao, ako ona kaze da trazi da napustis zemlju jer si dobio papire na osnovu nje, ako imas bilo koji veci prekrsaj.Naravno sve zavisi i od toga kako je ona dobila C, zasto joj je trebalo 10 godina da dobije C, kad je za to potrebno 5, posle 8 imas pravo da podneses zahtev za pasos, jer imas opciju da kupis 2 godine a i sam postupak obrade zahteva za pasos traje 2 godine tako da napunis tih 10 ako podneses samo zahtev posle 8 godine.

Postavljas jako tesko pitanje za jako malo detalja, ovo sto ti je igor-ch rekao je zakon, ali ako vec toliko zivis u CH treba da znas da je jedno zakon, a da oni imaju za svaki zakon i ono cuveno "ALI" i da mogu u svakom slucaju pojedinacno da postupaju drugacije.

Pozz
[ mikabeba @ 23.11.2011. 20:36 ] @
Pozdrav
Supruga mi ima C boravak u kantonu Cirih, predali smo za spajanje porodice, tj. ja sam predao u ambasadi U Beogradu za D vizu a ona u Cirihu.
Ispunjavamo sve uslove sto se tice stana ,njenog posla itd.
Proslo je dva meseca od kada smo sve predali i nemamo nikakvog odgovora.
Zvao sam ambasadu i oni su rekli da je zahtev jos u Cirihu i da ce mi javiti kada stigne nesto.
Da li neko zna koliko ta procedura moze da traje ?
Unapred hvala
[ elmagico @ 23.11.2011. 21:31 ] @
moze da potraje i do 6 meseci, ne znam tacno u kakvom ste odnosu, gde ste sklopili brak i sto ste predavali tako papire. trebao si sa njom da odes u policiju u CH i da predas za papire.
[ danger87 @ 24.11.2011. 15:54 ] @
Planiram u sto kracem roku da dodjem u ch...E sad ovako posto dosad nisam o tome razmisljao niti padalo na pamet tako nesto a muka me naterala hteo bih da mi pomognete...Zanimame sve od pocetka ako nekoga ne mrzi neka mi odgovori..Niti imam nekoga tamo, niti posao me ceka, niti stan..Planiram da dodjem i ponesem nesto novac za pocetak dok se ne snadjem za te osnovne stvari stan, hrana ... Sad me zanima kako je tamo za zivot posto planiram bas duzi period da budem tamo, pa kako je za posao posto idem kao turista a planiram da ostanem na crno kako je za posao jel moze nesto da se nadje posto je to ipak za pocetak najbitnija stavka ?
[ kladusa @ 27.04.2012. 08:32 ] @

Pozdrav svim ljudim sa foruma ,procitao sam skoro sve teme i nidje ne nadje ni slican odgovor sto mene zanima ......
Ja inace u Svajcarskoj imam prijatelja koji vec ima firmu,htio od njega kupiti pola te firme i da radimo zajedno da li ja mogu sa bosanskim papirima na osnovu te firme dobiti njihove papire i da gore normalno zivim i radim........molim sve koji imaju ili znaju da mi odgovore da se jave i komentarisu .......
Unaprijed Hvala!
[ elmagico @ 27.04.2012. 09:43 ] @
Mozes i nemozes, U zavisnosti koju vrste firme ima tvoj prijatelj ako je GmbH ili tako nesto onda nemozes, ako je AG onda mozes, ali on nema sigurno takvu firmu.
[ postar ch @ 04.05.2012. 23:08 ] @
postovani elmagico videvsi tvoje kratke i decidirane ...a bogami i strpljive odgovore uz duzno postovanje na poznavanju materije uzimam slobodu da i ja nesto pitam. ..kratkim boravkom u luzernu i biennu primetio sam da osim na pumpama za gorivo bankomatima i turskim radnjama nema ozbiljnijih isstema video nadzora kojim se inace bavim. ne racunam tu kamere za merenje saobracaja i retke migros kamere. da ne bude da se udaljavam od teme napominjem da se spremam da brakom ostvarim pravo na boravak u ch ali pitati bilo sta je suvisno ako se pregleda tema.
interesuje me vase misljenje o buducnosti ove vrste posla obzirom da nameravam da se nastanim u ch.

nemacki solidno poznajem burek ne znam da pecem a za kamenje na baustelle sam mator.
interesuje me vase misljenje onako..elmagikovsko i bez sarenog papira unapred hvala
[ elmagico @ 05.05.2012. 18:15 ] @
@ postar ch

koliko kod da ti se cini da u ch nema kamera to nije istina. imaju ih i na mestima na kojima nebi ni verovao da se kamere stavljaju. znam coveka koji radi u policiji i koji mi je jednom pricao o kamerama i video nadzoru, sto je on cuo od njegovog kolege ( odmah da budem jasan da covek nije nas vec svajcarac, tako da se "ne"bavi pricama rekla kazala), to su takva mesta da ti kad bi ti neko ponudio da ih tu ugradjujes ti bi mislio da te neko zajjjebava.

drugo tvoje zapazanje je isto tako i tacno, nema mnogo kuca sa video nadzorom, jer oni nemaju potrebu za tim, prvo stopa kriminaliteta je uzasno mala, drugo svi ljudi imaju neku vrstu osiguranja, tako da nemaju potrebe za nekim novim vidom osiguranja. naravno to ne znaci da nema posla u toj bransi i da ti mozda nebi mogao da tu nadje i neko mesto za tebe.

uzmi samo primer da osiguras kucu na 100.000 ti placas oko 300-500 chf godisnje. da li ti mislis da neko ima potrebe onda za video nadzorom ili jednostavno uvek samo okrene osiguranje i prijavi provalu.
[ postar ch @ 06.05.2012. 22:20 ] @
kad nisi siguran pitaj i eto resenja...puno hvala na pojasnjenju
bio bih ti jako zahvalan ako bi napisao svoje misljenje o sledecem
imoja svajcarka i ja smo se razveli od supruznika pre skorog vremena i u slicno vreme u tekucoj godini...pitanje
treba li nekip oseban rok da prodje da bi smo se vencali pogotovu jer se zaista...bar za sada hi...uzimamo iz ljubavi i zivecemo skupa na istoj adresi i postelji
sto se tice mog security posla...jedino je sigurno da cu ove sezone brati ch jagode...jbg od neceg se poceti mora
pozdrav tebi u basel i hvala na odgovoru
[ elmagico @ 07.05.2012. 09:09 ] @
@ postar ch

Nije uopste bitno vreme, i niko ne moze da ti zbog toga pravi problem, mozes iste sekunde po razvodu da se opet ozenis/udas. Bitno je da ona ispunjava uslove da tebi napravi papire, ako sam ja tvoje pitanje dobro shvatio.
[ postar ch @ 07.05.2012. 20:48 ] @
jos jedanput hvala na odgovoru. nadam se elmagico da cu nekad biti u prilici da ti se zahvalim na strpljenju i azurnosti sa kojom si na ovom forumu.kao sedokosi mladozenja ne mogu se pohvaliti dobrom memorijom pa te u epizodama zapitkujem
...moje zadnje pitanje koje mozda i jos nekom pomogne...od dokumenata koje ja polako spremam...hoce li mi neko tamo traziti uverenje o placenom porezu ovde..kao mladozenji.....jer sam taj dokument negde zagubio....hihi
ako se docepam ch dolazim u basel i zovem pice i sve sto uz to ide...pozzz
[ elmagico @ 08.05.2012. 11:32 ] @
@postar ch

Nisu ti potrebni nikakvi papiri vezani za porez ili bilo sta tako. Neznam gde planiras da sklopis brak "novi" sa tom zenom iz CH, ali moj ti je savet da to uradis u Srbiji.

pitaj sta hoces, pa ako mozemo da pomognemo tu smo.
[ postar ch @ 08.05.2012. 17:53 ] @
veliko hvala na odgovoru. pozdrav od beraca jagoda tj majstora za ccd sisteme...
[ postar ch @ 08.05.2012. 21:58 ] @
elmagico u dokolici sam sarao po forumu sredjivanja papira u de i primetio akcenat na polaganju nemackog jezika za strance koji treba da se asimiliraju u stranoj zemlji a u vezi spajanja porodica, ceka li i mene polaganje nemackok jezika po geteu i ostala a1a2b1..itd sr...a danke
[ elmagico @ 09.05.2012. 09:32 ] @
nein,

[ buvara123 @ 03.06.2012. 02:57 ] @
Potrebna mi je mala pomoć.Oženio sam se suprugom koa ima Cvizu jer je tamo rodjena ali nema državljanstvo.Venčali smo se krajem aaprila,dostavili potrebnu dokumentaciju o zakupu stana, dve poslednje plate , pa su dodatno tražili i potvrde da nisam osuđivan .Zanima me da li će predstavljati problem to što je supruga u međuvremenu ostala bez posla uticati da ja budem odbijen ili , šta još mogu zahtevati od dokumentacije ( dostavili smo da nemam dece,da nisam bio oženjen, venčani list iz Srbije, moje diplome , izvode) i kada bih mogao da očekujem odgovor jer je to ušlo u proceduri početkom maja?
[ igor-ch @ 03.06.2012. 12:30 ] @
@buvara123
Ako je potrebna dokumentacija vec predata (platne liste) i ako je procedura dobijanja boravne vize za tebe vec u toku, ne bi trebalo da predstavlja problem to sto je tvoja supruga ostala bez posla.
[ buvara123 @ 03.06.2012. 15:53 ] @
hvala puno,koliko ce otprilike jos trajati ta procedura?
[ igor-ch @ 03.06.2012. 19:14 ] @
Ako je sve u redu, oko 1.5 do 2 meseca...

Pozdrav!
[ Th 1950 @ 11.06.2012. 23:50 ] @
Pozz,imam jedno pitanje u pitanju su francuski papiri.Znaci ovako imam sestru u francuskoj koja imam papire,pa me sad zanima jel ona mene moze posvojit da i ja dobijem papire?
[ igor-ch @ 12.06.2012. 07:41 ] @
Citat:
Th 1950: Pozz,imam jedno pitanje u pitanju su francuski papiri.Znaci ovako imam sestru u francuskoj koja imam papire,pa me sad zanima jel ona mene moze posvojit da i ja dobijem papire?


Tesko da ces dobiti odgovor u ovoj temi o Svajcarskoj. Najbolje da ili nadjes neku vec postojecu temu o Francuskoj ili da otvoris novu.

Pozdrav!
[ buvara123 @ 13.06.2012. 09:54 ] @
Igore,hvala na odgovoru, bio si u pravu ,dobio sam papire i vec odradio D vizu u nasoj ambasadi, imam samo jedno pitanje ako mozes da mi pomognes , imam Bkategoriju a trebalo bi sad da dobijem i C kategoriju za kamion, da li vazi za svajcarsku da moras takodje da izadjes sa instruktorom da potvrdis c kategoriju pa ukoliko padnes gubis i pravo na B kategoriju ,pa moras sve ponovo da polazes?
[ igor-ch @ 13.06.2012. 14:48 ] @
Upravo tako, ako imas C kategoriju i hoces da je u Svajcarskoj prevedes, onda polazes test-voznju. Ako polozis - onda ti se osim C, naravno automatski priznaje i B kategorija.
Medjutim, ako ne polozis onda bi i za B morao da polazes iz pocetka (prva pomoc, test, voznja...). Mislim da se taj rizik isplati jedino ako neko ima ambicija da radi kao vozac kamiona...

Inace, nasa dozvola ce ti vaziti godinu dana, tako da imas dovoljno vremena da se u praksi pripremis za tu kontrolnu voznju.
[ Xarios @ 14.06.2012. 23:57 ] @
Pozdrav, ekipi ;-)

Zna li netko koliko se prosječno čeka na papire (radnu dozvolu), kad sređiva Švicarska firma ; tj. kad se radi o stručnjaku za kojeg firma radi papire ???

I da li postoji slučajno četvrti način da se dobiju papiri u CH, osim:
1. udaja/zenidba
2. preko roditelja (sa C vizom) do 16 god.
3. preko firme kao stručnjak
4. ...????
[ Braksi @ 15.06.2012. 06:48 ] @
Citat:
Th 1950: Pozz,imam jedno pitanje u pitanju su francuski papiri.Znaci ovako imam sestru u francuskoj koja imam papire,pa me sad zanima jel ona mene moze posvojit da i ja dobijem papire?


mislim da braca ili sestre mogu da ti srede papire jedino na nekoj humanitarnoj osnovi.
[ SunnyBoy @ 24.06.2012. 10:45 ] @
Citat:
Xarios: Pozdrav, ekipi ;-)

Zna li netko koliko se prosječno čeka na papire (radnu dozvolu), kad sređiva Švicarska firma ; tj. kad se radi o stručnjaku za kojeg firma radi papire ???

I da li postoji slučajno četvrti način da se dobiju papiri u CH, osim:
1. udaja/zenidba
2. preko roditelja (sa C vizom) do 16 god.
3. preko firme kao stručnjak
4. ...????


4. Drzavljanstvo neke EU zemlje (osim RO i BG)
[ inace dobro @ 30.06.2012. 23:48 ] @
E ovako ja imam takodjer jedno pitanje vezano za Ch papire.Ja i moj suprug smo se vjencali prije par mjeseci,ovdje u Bosni.On zivi u Ch vec nekih 20 godina i ima C vizu,ali nije uzeo njihovo drzavljanstvo,,,Ali mi imamo problem,nemozemo jos praviti papire zbog toga sto on ima neke neplacene racune,i zbog toga je na sudu vec nekoliko godina (greske iz mladosti),uglavnom upitanju su bili drzavni racuni.On je prije tri mjeseca prijavio u becirku da mu direktno odbijaju od plate taj dug,i vec polovinu je otplatio,i za 4 mjeseca taj dug ce biti vracen,znaci nece biti vise na sudu.E mene sad zanima dali ce to prestavljati neki problem kad mi bude pravio papire,i dali se papiri mogu praviti preko temporera,jer je on firmu promijenio zbog plate i jos uvijek nije dobio fešt,,,,napominjem da ima dobra primanja min.6000 do 7500 fr platu,,,I koliko bih dugo otprilike trebala cekati papire,stan bi trebali u augustu dobiti,znaci cekamo samo taj dug otplati,,,,Ja sam sad roman napisala,slucaj je malo komplikovan,ali dosta mi je onih prici "rekla-kazala" ,zato trazim vase misljenje,,,,Unaprijed hvala!
[ igor-ch @ 01.07.2012. 18:47 ] @
@inace dobro
Dok je na sudu (Betreibungu) i dok ne nadje stalni posao (i to tek posle zavrsenih probnih 3 meseca) ne moze da ti napravi papire:
Citat:
Die Erwerbstätigkeit des Nachziehenden muss gefestigt sein, weshalb während einer
arbeitsvertraglich vereinbarten Probezeit kein Familiennachzug bewilligt werden
kann
.
Da die Leistungen der Arbeitslosenversicherung zeitlich beschränkt sind (Rahmenfrist
in der Regel von 400 Taggeldern), stellt die Arbeitslosigkeit während des Gesuchsverfahrens
ein Grund für die Ablehnung des Familiennachzugsgesuches dar.
Selbst wenn die finanziellen Mittel als genügend erscheinen, kann der Familiennachzug
verweigert werden, wenn der um Nachzug ersuchende Ausländer seinen finanziellen
Verpflichtungen (offene Betreibungen / Verlustscheine) nicht nachkommt (Art.
62 lit. c AuG in Verbindung mit Art. 80 Abs. 1 lit. b VZAE; RRB Nr. 1259/2009 vom
19. August 2009).


Izvor: http://www.ma.zh.ch/internet/s...ler.download.1296050663307.pdf


[Ovu poruku je menjao igor-ch dana 02.07.2012. u 08:18 GMT+1]
[ inace dobro @ 02.07.2012. 22:11 ] @
Hvala puno na odgovoru,,,,jer mi smo stvarno dobijali neka razna misljenja od raznih ljudi,neki kazu da su uspjeli napraviti papire sa temporera,itd itd,,,,Znaci to sto je bio na sudu nece prestavljati problem kasnije,,,,uhhh sad vec lakse disem,hvala puno puno :)
[ markoswe @ 02.09.2012. 09:44 ] @
dobar dan svima,procitao sam dosta sto se tice dobijanja papira u CH ali mi jedna stvar nije jasna i molio bih osobu koja se u to razume da mi malo razjasni problem ako je to moguce. Naime ja sam Srbin sa Svedskim drzavljanstvom i voleo bi da se naselim u Svajcarsku,koje uslove ja moram da ispunim i dali je to uopste moguce,inace sam zavrsio skolu za medicinskog tehnicara ali ne u srbiji vec u Svedckoj,Geteborgu.unapred hvala
[ Lavlja_Jazbina @ 02.09.2012. 10:15 ] @
Imam i ja jedno pitanje.Ako osoba koja se bavi izdrzavanjem starijih osoba u ch,hoce da zaposli nekog iz ser,da li ta
osoba medicinske struke moze nekako od tog poslodavca da dobije privremene papire,da li moze papire za stalno,ili ne moze u opste da radi
taj posao legalno.Na black nije problem,pitam za regulare.Posao koji je u ponud je - stan,hrana i 120€/dan.
[ elmagico @ 03.09.2012. 08:42 ] @
Citat:
markoswe:
dobar dan svima,procitao sam dosta sto se tice dobijanja papira u CH ali mi jedna stvar nije jasna i molio bih osobu koja se u to razume da mi malo razjasni problem ako je to moguce. Naime ja sam Srbin sa Svedskim drzavljanstvom i voleo bi da se naselim u Svajcarsku,koje uslove ja moram da ispunim i dali je to uopste moguce,inace sam zavrsio skolu za medicinskog tehnicara ali ne u srbiji vec u Svedckoj,Geteborgu.unapred hvala


Treba samo da dodjes u CH i da se "naselis". Ti ces automatski dobiti radnu vizu i sve sto je potrebno za normalan rad i boravak u CH.
[ elmagico @ 03.09.2012. 08:44 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Imam i ja jedno pitanje.Ako osoba koja se bavi izdrzavanjem starijih osoba u ch,hoce da zaposli nekog iz ser,da li ta
osoba medicinske struke moze nekako od tog poslodavca da dobije privremene papire,da li moze papire za stalno,ili ne moze u opste da radi
taj posao legalno.Na black nije problem,pitam za regulare.Posao koji je u ponud je - stan,hrana i 120€/dan.


da ne komplikujemo mnogo, ne mozes da radis to legalno.
[ markoswe @ 03.09.2012. 08:47 ] @
Dobro jutro Elmagico,kako to mislis samo da se naselim,tek tako meni su neki nazovi prijatelji rekli da je komplikovano,koju vrstu vize cu ja dobiti,kakva prava imam i dali je moguce naci neki poso bez dobrog poznavanja nemackog,planiram da uskoro polizim A1 ovde u srbiji,kakve su sanse.
[ mrblaf @ 03.09.2012. 09:56 ] @
U principu Svajcarska se prilagodila EU propisima o migraciji sto znaci da sa Svedskim drzavljanstvom (odnosno bilo kojim drzavljanstvom EU clanice sem Bugarske i Rumunije) mozes da dodjes u Svajcarska i trazis posao. Kada nadjes posao na osnovu toga mozes da dobijes dozvolu rada i boravka, tako je barem u teoriji:

http://www.bfm.admin.ch/conten...z-eu-efta/faq.0007.html#a_0007

U praksi je medjutim izuzetno tesko dobiti posao, Svajcarska je preplavljena EU drzavljanima koji traze posao, bilo je cak i clanaka u novinama o 'odrpanim' Nemcima koji otimaju Svajcarcima posao itd.
[ markoswe @ 03.09.2012. 11:20 ] @
MRBLAF po onome sto sam procitao na stranici koju si mi poslao vidim da cu ja ako nadjem poso odmah dobiti B vizu a,dali ja imam u tom slucaju pravo da dovedem na konto moje vize zenu iz srbije ili moram da cekam na C da bih joj onda napravio papire. posto nevidim koje su mi mogucnosti i ogranicenja sa B vizom za gradjane EU.
[ elmagico @ 03.09.2012. 12:19 ] @
@markoswe

Ako dobijes posao za stalno i ako su tvoja primanja dovoljna da "izdrzavas" jos nekog onda mozes da je dovedes bez problema i sa B vizom.
[ markoswe @ 03.09.2012. 12:25 ] @
hvala na informacijama puno mi znaci ovo jer mi se bukvalno u Svedcku ne vraca,zgrozila mi se ta drzava neradnika i socijalnih slucajeva.

HVALA JOS JEDNOM
[ elmagico @ 04.09.2012. 09:16 ] @
Ako mislis da je ovde situacija bolja, onda si se zajjebao
[ markoswe @ 04.09.2012. 20:47 ] @
smatram da su plate bolje a i rad se ceni vise,tamo i radnik i neradnik zive isto a za extra odradjen poso dobijes samo HVALA i nista vise,i svi kukaju kako je CH skupa,bas sam gledao cene po lidlu i ostalim marketima skoro da su iste kao u SWE,stanovi jesu skuplji ali ne tako puno ali su zato plate barem to sto sam video dosta bolje.ja sam radio u bolnici u geteborgu i imao platu sa extra satima oko 2000 evra a stan je samo kostao 500 i to 45kvm i nije zurich niti stockholm u stockholmu bi taj isti stan u gradu iso i do 800 evra a plata ista nema razlike sto je stockholm. ne znam nadam se da cu se nekako snaci u CH barem cu probati.Nadam se da ce mi svedska diploma i drzavljanstvo pomoci u CH i da se naravno priznaje ta ista diploma,nisam siguran ali sam to cuo,a za platu u stuci se nadam da ce biti barem 4000 chf posle poreza,videcemo
[ elmagico @ 05.09.2012. 07:53 ] @
Ja mislim da u celoj CH nema vise do 10 Lidl prodavnica. Neznam koje su cene u SWE, ali znam da je CH 3-4x skuplja nego nemacka ili francuska.
[ markoswe @ 05.09.2012. 08:15 ] @
moguce,ali je zato i plata manja tamo,sto je skuplja zemlja to je bolji standard,barem po meni,npr norveska je jos skuplja od ch i to mozda dva puta,ja sam bio tamo i video staje i kako,pa nije sve u parama kad je oslo kao grad mnogo ruzan,barem se meni ne svidja a cene ubi boze,plate boli glava od 3500 pa nagore.sta znam
[ Gradjevina_25 @ 06.09.2012. 14:33 ] @
Pozz svima

Procitao sam sve vezano za temu dobijanja papira u ch,usput sam procitao stvari koje nisam znao a i dobio potvrdu za vec znano.

Ovako da objasnim svoju situaciju :


Zavrsio sam visi studiji (Fachhochschule) u Sarajevu i stekao sam naziv Gradjevinskog Inzenjera.
Radim u struci vec dvije godine.Kroz posao sam upoznao jednog Firmasa iz Kantona AG,i kroz pricu mi je ponudio da radim kod njega u CH.

Predao je zahtjev da trazi osobu moje struke na Biro za zaposljavanje,javila se jedna osoba ali nije kompetentna bila za radno mjesto.
Tako je taj rok istekao,koliko traje taj oglas.
Nazalost je samo naveo da trazi osobu te struke u CH a ne i u EU.


DA li ce ponovo morati raspisati konkurs,pa da potrazi tu struku i u EU ?

Da li bi nam pomoglo da se ukljuci Advokat ? Posto sam pronasao prilikom moje posjete CH pronasao Advokata koji bas radi sa Imigrantima i slucajevima poput mojih.
Rekao mi je (Advokat) da postoji sansa za dobijanjem vize,jer rijetko moje struke ima a ujedno dobro poznajem njemacki jezik.
Zivio sam nepunih 7 godina u DE,a imam i polozen C1 sa Goethe Instituta.

Ukoliko imate kakvih prijedloga ili savjeta dobro bi mi dosli.
Unaprijed Vam se zahvaljujem



[ elmagico @ 07.09.2012. 13:16 ] @


1. Koji pasos imas?

On mora da raspise konkurs i da ga da na biro za zaposljavanje u CH. Nije dovoljno da da oglas u novinama ili preko web. Ako se niko iz CH i EU ne javi onda trazi potvrdu od biroa da se niko nije javio i sa tom potvrdom ima prava da "uveze" radnika za to radno mesto.

Advokati nemogu nista da ti pomognu, osim da za tebe rade potrebnu papirologiju.
[ Lavlja_Jazbina @ 07.09.2012. 13:25 ] @
elmagico,Zena koja izdrzava te osobe zivi i ima papire u CH.Pitao sam za lice koje dolazi iz SER da li moze da bude
prijavljeno peko te osobe i njene firme.|Da li preko nje moze da radi neki period u CH.
[ Gradjevina_25 @ 07.09.2012. 14:06 ] @

Imam BiH Pasos,znam da spadamo kako su nam rekli u "Drittländer" kategoriju,i da procedura teze ide.


Zvao je direktno Brio za zaposljavanje,nakon toga oni su mu poslali formular koji je popunio i vratio nazad.
Rekli su nam da moramo cekati 6 sedmica i sacekati da li ce se ko javiti,ali kao sto sam pomenuo u formularu koji je dobio naveo je samo da trazi osobu u CH ali ne i u EU.
Tako da cemo izgleda cijelu proceduru ponovo morati da pokrenemo i cekamo.


Sto se tice Advokata,gospodja je rekla da moze dosta pomoci.Sad na koji nacin ne znam.


Ne znam da li je iko uspio na ovaj nacin da dobije boravak,sa slicnim okolnostima.

Zahvaljujem se na brzom odgovoru
[ elmagico @ 10.09.2012. 09:04 ] @
predpostavljam da je to neki "nas" advokat. Ali ajde da ne pricamo unapred. Ponudi ti njoj posto je tako sigurna da moze dosta da pomogne, da joj ti platis tek kad ti "pomogne", tj kad dobijes papire.

Tesko ce ti proci to sa oglasima i b.za zaposljavanje.
[ lakimanis @ 10.09.2012. 10:59 ] @
Pozdrav svima.

Vidim da se razumijete u ove papirologije sto se tice papira za svajcarsku,pa me sad zanimaju neke stvari ako mi mozete pomoci.
Imam djevojku koja zivi i radi u svajcarskoj tj u bernu. Ona je njohov drzavljanin rodila se tamo. Mi sada treba da se uzmemo pa ako mi mozete pomoci sta je sve potrebno oko papira i da li je bolje da to uradimo ovde kod mene (ja sam iz bosne ) ili kod nje u svajcarskoj. Ona je zvala opstinu i rekli su joj da je uslov da se vjencamo u svajcarskoj da ja idem u sarajevo u ambasadu na razgovor a koliko ja vidim to ce da se oduzi a mi smo planirali za nekih mesec dana da se uzmemo. Pa ako moze neko da mi pomogne oko toga i da mi kaze gde je bolje. I kako bi to sve islo.

Hvala unapred
[ elmagico @ 10.09.2012. 12:01 ] @
najbolje je da se vencate u bosni. i da onda ona preda papire za spajanje porodice u CH. kad kazem najbolje mislim najbrze. Naravno ovo moze i da potraje do 2-3 meseca od predaje papira, u zavisnosti da li ona ispunjava sve uslove.
[ SandraIlic @ 24.09.2012. 12:21 ] @
Interesuje me samo koja je procedura ako se papiri dobijaju usvajanjem, da li je to uopste moguce (mada sam cula da jeste) i kako ide procedura?
[ elmagico @ 24.09.2012. 14:59 ] @
u principu ista kao i za spajanje porodice.
[ dzemilaz @ 04.10.2012. 15:35 ] @
Imam i ja par pitanja, ako neko zna odgovore bicu mu puuno zahvalna :). Kakvi su uslovi potrebni osobi sa B vizom u Svajcarskoj da bi uspelo spajanje porodice? Moj partner ima B vizu, stalan posao i nije na betreibung. I stanuje u dvosobnom stanu. Ja sam zakazala termin u Svajcarskoj ambasadi u Srbiji da predam dokumenta potrebna za dobijanje dozvole za vencanje, inace nikad nisam bila udata, niti osudjivana. Imam li razloga da brinem i koliko cemo morati da cekamo odgovor da li imamo uslove za vencanje? Hvala unapred
[ elmagico @ 08.10.2012. 09:56 ] @
Stan (min dvosoban)
Plata (min 4500 brutto)

Pored stana i plate mora da se utvrdi na osnovu cega on ima B vizu, jer to nije stalna viza.
[ dzemilaz @ 30.10.2012. 22:14 ] @
Pre dva dana sam predala zahtev za vencanje u Svajcarskoj , u Svajcarskoj ambasadi u Beogradu. Jel zna neko koliko to traje, bar okvirno? Ja ocekujem da bude odobren do kraja godine :-), volela bih...
[ Ludak neki @ 30.10.2012. 22:18 ] @
Ima li nekih novosti u vezi ulaska HR u Eu,u smislu odlaska u svajcarsku,hoce moci i kad?
[ SunnyBoy @ 31.10.2012. 00:00 ] @
Mislim da ce moci 7 godina (minimalno) posle ulaska CRO u EU (mozda gresim, ali tako je bilo sa BUL i RO).
Neke drzave mogu i odmah da otvore svoje trziste rada, ali ne verujem da je CH medju njima.
[ cvele977 @ 06.11.2012. 13:41 ] @
Pozdrav. Imam jedno pitanje....supruga mi je otišla u ch pre 10 dana u potrazi za poslom. smeštena je kod rođake i našla je posao u nekom lokalu kao konobarica, ali nakon par dana rada vlasnik joj je rekao da može samo vikendom da je drži na crno jer misli da ne može da joj sredi papire pošto je iz srbije. Da li je to tačno i da li da pokušava da zamoli vlasnika da joj ipak sredi papire (ako je moguće) ili je to u stvari tako. Rođaka je u dobrim odnosima sa vlasnikom. Nadam se da ste me razumeli. Unapred hvala na odgovoru.
[ igor-ch @ 06.11.2012. 14:27 ] @
@cvele977
Kao konobarica ne moze da aplicira za radnu dozvolu:

Citat:
Ich bin Staatsbürger eines Nicht-EU/EFTA-Staates und habe eine Stelle in der Schweiz gefunden. Kann ich nun in der Schweiz arbeiten?
Ein Stellenangebot in der Schweiz genügt nicht, um eine Arbeitsbewilligung zu bekommen. Ihr Arbeitgeber muss die Rekrutierungsprioritäten im Inland und unter den EU-/EFTA-Staatsangehörigen einhalten und nachweisen können, dass die persönlichen Voraussetzungen (insbesondere Qualifikationen) und Lohn- und Arbeitsbedingungen erfüllt sind. Zudem muss noch ein Kontingent vorhanden sein.


Citat:
I am a citizen of a non-EU/EFTA state and have been offered employment in Switzerland. Can I now go to Switzerland and work there?
A job offer alone is not enough to make you eligible for a work permit. First, future employers are required to proceed according to the recruitment priorities applicable in Switzerland and in the pertinent EU/EFTA states. Second, they must make sure that all requirements regarding professional qualifications and salary and work conditions are met and clearly show why you qualify. Third, there must be a vacancy in the foreign employment quota.


Izvor
[ cvele977 @ 06.11.2012. 15:29 ] @
hvala najlepše na brzom odgovoru. Nadam se da neću biti dosadan ako pitam ba li bi eventualno sklapanje braka sa švajcarskim državljaninim rešilo problem, pošto nam je i to u igri. Hvala.
[ SunnyBoy @ 06.11.2012. 18:00 ] @
Teoretski da. Mozes da pregledas arhivu ove teme, ima dosta o tome.

Ali ne brzo i ne lako. Pregledaj sve postove i jos jednom razmislite.

Doduse, bila je letos jedna vest da ce se nesto liberalizovati za gradjane Srbije, za rad sezonskih poslova do 3 meseca (cak mislim da sam bas ja preneo ovde taj clanak), ali ne znam sta je sa tim bilo.

Sve najbolje.

[ JHN @ 08.11.2012. 16:37 ] @
Citat:
cvele977:
Pozdrav. Imam jedno pitanje....supruga mi je otišla u ch pre 10 dana u potrazi za poslom. smeštena je kod rođake i našla je posao u nekom lokalu kao konobarica, ali nakon par dana rada vlasnik joj je rekao da može samo vikendom da je drži na crno jer misli da ne može da joj sredi papire pošto je iz srbije. Da li je to tačno i da li da pokušava da zamoli vlasnika da joj ipak sredi papire (ako je moguće) ili je to u stvari tako. Rođaka je u dobrim odnosima sa vlasnikom. Nadam se da ste me razumeli. Unapred hvala na odgovoru.


ne moze da dobije papire,moze samo da radi na crno i zvi na crno,sto i nije neki problem posto poznajem neke koji tamo zive i po 15 godina na crno i rade

mislim da je jedini nacin da dobije papire brak sa nekim ko vec ima B ili C dozvole


neko je na pocetku spomenu L papire kao papire za neki visokoobrazovni kadar ,moram reci da to nije istina jer imao sam rodjake koji su tokom rata pobjegli tamo i boravili kao izbjeglice i imali su L papire ,L i F su papiri za azilante ,izbjeglice,ljude koji tamo privremeno borave,provizorne dozvole boravka
[ JHN @ 08.11.2012. 16:40 ] @
B viza je nseto kao stalna dozvola,nisam cuo da je neko istjeran iz CH a da je imao B vizu,uglavnom je svrha boravkja posao i posle 120 mjeseci automatski se dobija stalna dozvola odnosno C sa kojom se moze trazit drzavljanstvo
[ Arsenije.G @ 09.11.2012. 15:47 ] @
Ja sam upoznao momka koji je izgubio C vizu jer se tukao i dilovao, sad je tamo na crno i radi kao varioc na crno, al je rodjen tamo i perfekt govori nemacki pa ga je tesko provaliti da nema papire.
[ igor-ch @ 10.11.2012. 18:22 ] @
Citat:
JHN:
neko je na pocetku spomenu L papire kao papire za neki visokoobrazovni kadar ,moram reci da to nije istina jer imao sam rodjake koji su tokom rata pobjegli tamo i boravili kao izbjeglice i imali su L papire ,L i F su papiri za azilante ,izbjeglice,ljude koji tamo privremeno borave,provizorne dozvole boravka


Apsolutno netacno!!! "L" su papiri uglavnom za visokoobrazovane strance i vazi do godinu dana. Inace, azilanti dobijaju "N"...

Ovde su objasnjene sve dozvole od "B" do "S"


[ igor-ch @ 10.11.2012. 18:30 ] @
Citat:
Arsenije.G:
Ja sam upoznao momka koji je izgubio C vizu jer se tukao i dilovao, sad je tamo na crno i radi kao varioc na crno, al je rodjen tamo i perfekt govori nemacki pa ga je tesko provaliti da nema papire.

Upravo tako, nebitno da li neko ima "B" ili "C", ako je nesto ozbiljnije napravio - leti iz Svajcarske. Evo vam primer Siptara sa Kosova koji je brzo vozio auto i izazvao sudar u kome su 2 osobe poginule, a 7 je bilo povredjeno. I ne samo da su njega proterali, vec i njegovu familiju... Zato pamet u glavu.

Jedino se stranci koji su dobili svajcarski pasos ne mogu proterati iz CH (za sada)!
[ mislis @ 11.11.2012. 18:35 ] @
Istina ili ne...?

http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=11&nav_id=659464
[ Eunaput @ 11.11.2012. 19:34 ] @
Treba mi pomoć!!!!
Naime, ja sada 20. novembra putujem za cirih kod sestre, i tamo ću malo raditi na crno, na gradjevini kod nekog poznanika od njenog muža. Ja sam završio fakultet ovde u Srbiji, informatiku, grafički dizajn, pa me zanima da li postoji neka mogućnost da dobijem neke papire da radim na osnovu diplome fakulteta, da li to igra ulogu? i koje još mogućnosti postoje da ostanem ili da privremeno radim, osim na crno?

Osim ovoga interesuje me kako ide sa otvaranjem firme, kakvi su uslovi za strane državljane, koji iznos je potreban za ulaganje i da li uopšte postoji mogućnost?

Hvala unapred na odgovorima
Pozdrav
[ SunnyBoy @ 11.11.2012. 20:37 ] @
Detajlno je razradjeno na forumu, samo treba da pregledas deo od prethodnih "puno" stranica.
No, ajde da ti skratim. Sanse postoje:
1. Da dokazes da si izuzetan strucnjak u toj oblasti i ubedis poslodavca u to, Potom on da dokaze kantonu ili drzavi da ne moze da nadje takvog strucnjaka u CH ili EU. Srede ti papire i dobijes radnu vizu.
Sanse su minimalne, ali teoretski moguce.
2. Da se zaposlis u nekoj firmi koja ce da te posalje u svoje predstavnistvo u CH (da vodis predstavnistvo privredne komore Srbije npr) ili da te drzava posalje da radis u srpskoj skoli (nekad bilo, ne znam da li jos postoji).


Za otvaranje firme takodje negde ima na forumu. Za to moze sestra da se raspita. Nije mali iznos (za nas).

Toliko od mene.
[ Arsenije.G @ 11.11.2012. 23:50 ] @
Citat:
Eunaput: Treba mi pomoć!!!!
Naime, ja sada 20. novembra putujem za cirih kod sestre, i tamo ću malo raditi na crno, na gradjevini kod nekog poznanika od njenog muža. Ja sam završio fakultet ovde u Srbiji, informatiku, grafički dizajn, pa me zanima da li postoji neka mogućnost da dobijem neke papire da radim na osnovu diplome fakulteta, da li to igra ulogu? i koje još mogućnosti postoje da ostanem ili da privremeno radim, osim na crno?

Osim ovoga interesuje me kako ide sa otvaranjem firme, kakvi su uslovi za strane državljane, koji iznos je potreban za ulaganje i da li uopšte postoji mogućnost?

Hvala unapred na odgovorima
Pozdrav


Rad na crno na gradjevini JAKO rizican zbog kontrole, pogotovo Cirih. Moj savet pored radnog odela nosi i nesto da se presvuces za svaki slucaj da mozes da se presvuces i ako uspes da se provuces. Pricam ti iz skustva budi jako oprezan, ako te uhvate zaboravi na Svajcarsku.
[ igor-ch @ 12.11.2012. 09:45 ] @
Citat:
Arsenije.G: Rad na crno na gradjevini JAKO rizican zbog kontrole, pogotovo Cirih. Moj savet pored radnog odela nosi i nesto da se presvuces za svaki slucaj da mozes da se presvuces i ako uspes da se provuces. Pricam ti iz skustva budi jako oprezan, ako te uhvate zaboravi na Svajcarsku.

Upravo tako! I jos jedan savet: nikom ne pricaj gde i sta radis! Pogotovu ne nasim ljudima! Vecina kontrola se obavlja na osnovu dojave.

Citat:
Eunaput: ...Osim ovoga interesuje me kako ide sa otvaranjem firme, kakvi su uslovi za strane državljane, koji iznos je potreban za ulaganje i da li uopšte postoji mogućnost?...

Tesko: "...Die berufliche Selbständigkeit ist in der Regel erst nach Erhalt der Niederlassungsbewilligung (Ausweis C) möglich..."
[ elmagico @ 12.11.2012. 11:33 ] @
Citat:
JHN:
B viza je nseto kao stalna dozvola,nisam cuo da je neko istjeran iz CH a da je imao B vizu,uglavnom je svrha boravkja posao i posle 120 mjeseci automatski se dobija stalna dozvola odnosno C sa kojom se moze trazit drzavljanstvo


Kako si ti ovo lepo napisao, ljudi da pomisle da je to brz proces, a ne 10 godina.
[ Daxy91 @ 24.12.2012. 01:30 ] @
Imam jedno pitanje za one koji zive tamo.Dobio sam u roku od 10 meseci svajcarski pasos i licnu pa me zanima posto nisam savladao jos nemacki kako treba, da li je tesko naci posao (posto sam njihov drzavljanin)?Ne stojim bas najbolje ni sa engleskim, a nemacki sam poceo da ucim.Uskoro zavrsavam trecu godinu Masinskog fakulteta mada sebe ne pronalazim u ,,surovom'' masinstvu.Radio bi bi na masinama, ali ne bi dublje ulazio u materiju ako me razumete. :) Na kojim sajtovima da trazim posao?Unapred hvala.
[ igor-ch @ 24.12.2012. 07:26 ] @
@Daxy91
Prvo bih te zamolio da objasnis kako si dobio svajcarsko drzavljanstvo u roku od 10 meseci, s' obzirom da ne zivis u Svajcarskoj, ne znas dobro nemacki...
[ Arsenije.G @ 24.12.2012. 21:52 ] @
Stavio par miliona u banku i dobio, bar to ide jednostavno. Tina Tarner mu dala recept. :D malo se salim i ja bi voleo da cujem kako je to uspeo ja sam 3 meseca samo vizu cekao :D
[ Mirko77 @ 03.02.2013. 11:11 ] @
Lep pozdrav svima.
Imao bih pitanje za malo upucenije.

Naime, dosao sam pre tacno 3 godine u CH preko braka sa suprugom koja ima 25 godina vec C vizu...dakle, posedujem B vizu...imamo dvoje male dece, oboje rodjeni u CH. Kao i ona, stalno sam zaposlen u stabilnoj firmi. Nisam osudjivan niti je protiv mene pokrenut bilo kakav postupak. Porezi uredno placani. Dugova kao i kredita nema. Niti sam kad trazio njihovu socijalnu pomoc ili bilo sta od vlasti. Jednostavno sve svojim radom sticao.
U migracioni centar sam bio i tamo su me bas pohvalili i sto se tice jezika, integracije uopsteno i saopstili kako ne bi trebalo biti problema oko sticanja C vize nakon 5 godina boravka ukoliko sve ostane isto.

Problem je u tome sto nam je brak u krizi iako sam pokusao na sve nacine da ga spasim, i ona je trudila se ali jednostavno ne ide...sad je vise nego ocigledno da se razici moramo. Zanima me da li razvodom gubim papire svajcarske nakon 3 pune godine boravka i braka u CH?
Kakva je situacija u slucaju statusa "getrent"?

Unapred zahvvalan na odgovoru.






[Ovu poruku je menjao Mirko77 dana 03.02.2013. u 12:26 GMT+1]
[ igor-ch @ 03.02.2013. 13:29 ] @
@Mirko77
Mirko, najpre da ti kazem da mi je vrlo zao zbog tvoje situacije, pogotovu sto imate zajednicku decu.
Najbolje bi bilo kad bi ste uspeli nekako da spasete brak, ali ako vec to nije moguce onda moras da znas da tvoja situacija, bar sto se tice ostanka u CH, ne izgleda lose: http://www.admin.ch/ch/d/sr/142_201/a77.html
Citat:
Art. 77 Auflösung der Familiengemeinschaft

(Art. 44 und 50 Abs. 1 Bst. a und b AuG)

1 Nach Auflösung der Ehe oder der Familiengemeinschaft kann die im Rahmen des Familiennachzugs gemäss Artikel 44 AuG erteilte Aufenthaltsbewilligung des Ehegatten und der Kinder verlängert werden, wenn:

a.
die Ehegemeinschaft mindestens drei Jahre bestanden hat und eine erfolgreiche Integration besteht; oder
b.
wichtige persönliche Gründe einen weiteren Aufenthalt in der Schweiz erforderlich machen.

Posto ste duze od 3 godine u braku, a uz to si i dobro integrisan, imas posao, placas porez... po zakonu moze da ti se produzi B viza, ali posto je situacija vrlo ozbiljna, preporucio bih ti da se javis Rechtsschutz-u ili advokatu. Najbolje bi bilo kada bi uspeo da se sa suprugom dogovoris da se sa razvodom saceka dok ne dobijes C vizu, jer je to i u njenom interesu (pogotovu zbog alimentacije).


[Ovu poruku je menjao igor-ch dana 04.02.2013. u 07:47 GMT+1]
[ Arsenije.G @ 03.02.2013. 21:51 ] @
Citat:
Mirko77: Lep pozdrav svima.
Imao bih pitanje za malo upucenije.

Naime, dosao sam pre tacno 3 godine u CH preko braka sa suprugom koja ima 25 godina vec C vizu...dakle, posedujem B vizu...imamo dvoje male dece, oboje rodjeni u CH. Kao i ona, stalno sam zaposlen u stabilnoj firmi. Nisam osudjivan niti je protiv mene pokrenut bilo kakav postupak. Porezi uredno placani. Dugova kao i kredita nema. Niti sam kad trazio njihovu socijalnu pomoc ili bilo sta od vlasti. Jednostavno sve svojim radom sticao.
U migracioni centar sam bio i tamo su me bas pohvalili i sto se tice jezika, integracije uopsteno i saopstili kako ne bi trebalo biti problema oko sticanja C vize nakon 5 godina boravka ukoliko sve ostane isto.

Problem je u tome sto nam je brak u krizi iako sam pokusao na sve nacine da ga spasim, i ona je trudila se ali jednostavno ne ide...sad je vise nego ocigledno da se razici moramo. Zanima me da li razvodom gubim papire svajcarske nakon 3 pune godine boravka i braka u CH?
Kakva je situacija u slucaju statusa "getrent"?

Unapred zahvvalan na odgovoru.






[Ovu poruku je menjao Mirko77 dana 03.02.2013. u 12:26 GMT+1]


Nadam se da ce ti ostaviti papire zbog dece, inace msm da ne bi.
Ono sto bih ja uradio jeste digao kredit i uzeo auto na lizing, onda ce imati razloga da te ostave. Jedan covek je to uradio imao je isti slucaj kao i ti. Ovo mu je gazda savetovao, takodje je gazda za njega napisao pismo kako je dobar radnik i kako garantuje za njega i podigao mu malo platu...

To je moje misljenje,a tebi nek je sa srecom.
[ postar ch @ 04.02.2013. 18:07 ] @
Dolaskom u CH pre tri meseca prijavio sam se u Gemeinde svoje drage i cekao termin za vencanje...danas mi isticu ta tri meseca u svojstvu turiste a u opstini kazu da ce nam vencanje zakazati veoma brzo..gori su i sporiji od onih nasih dole..
sta mi je ciniti..braco i zemljaci...da cekam i krsim zakon..ili da bezim u Srbiju i tamo cekam poziv za vencanje....ili nesto ..trece...stvar je hitna i zahvalan sam na svakoj vrsti saveta od Vas pismenih i skolovanih momaka
pozdrav od ocajnog vecitog mladozenje..
[ Arsenije.G @ 04.02.2013. 19:23 ] @
@ postar ch

Trebao si dole da se vencas, mnogo je laksa procedura i predas papire u ambasadu, bude sve gotovo za oko 3 nedelje ako nema nikakvih problema.

Na tvom mestu ja sad ne bi isao kuci, jer ipak si se prijavio i cekas datum, nije tvoja greska.
[ banjalucanin91 @ 05.02.2013. 19:19 ] @
Imam jedno pitanje pa ako moze odgovor...zavrsavam uskoro medicinsku skolu za medicinskog tehnicara,pa postoji li sansa za dobijanjem radne dozvole u Svicarskoj i koji su papiri potrebni?Hvala pozz
[ Mirko77 @ 05.02.2013. 21:07 ] @
Hvala vam na odgovorima.

[ milfi @ 02.04.2013. 13:26 ] @
Mozda cete reci da odgovor na moje pitanje vec imam ali ja sebe nikako nisam pronasla u nijednoj od prica ....moja situacija je malo slozenija ....u Februaru sam se vencala sa jednim svajcarcem (fiktivno) zivimo zajedno . Ja imam sina od 5 god koji je ovde samnom a stariji 11 zivi u Srbiji sa ocem . Mali je krenuo u Kindergarten ,ja sam polozila b2 ...prijavljeni smo u Gemeinde od Novembra ,a jos uvek cekam na Bewilligung ...kazu da to sto sam dobila ahv broj ustvari znaci da vec imam bewiligung ali...sta je ustvari istina ? Koji bewiligung ja dobijam B ili C ? Koliko zaista moram da budem sa njim u braku i da li postoji mogucnost da se nakon tri godine ja odselim i da zivimo getrent ali da se ne razvodimo ???? Unapred hvala za odgovor !
[ igor-ch @ 02.04.2013. 17:47 ] @
Citat:
milfi: Mozda cete reci da odgovor na moje pitanje vec imam ali ja sebe nikako nisam pronasla u nijednoj od prica ....moja situacija je malo slozenija ....u Februaru sam se vencala sa jednim svajcarcem (fiktivno) zivimo zajedno . Ja imam sina od 5 god koji je ovde samnom a stariji 11 zivi u Srbiji sa ocem . Mali je krenuo u Kindergarten ,ja sam polozila b2 ...prijavljeni smo u Gemeinde od Novembra ,a jos uvek cekam na Bewilligung ...kazu da to sto sam dobila ahv broj ustvari znaci da vec imam bewiligung ali...sta je ustvari istina ? Koji bewiligung ja dobijam B ili C ? Koliko zaista moram da budem sa njim u braku i da li postoji mogucnost da se nakon tri godine ja odselim i da zivimo getrent ali da se ne razvodimo ???? Unapred hvala za odgovor !


-Dobijas (odn. imas pravo) B Bewiligung! Posle 5 godina imas pravo na C. Tvoj mladji sin moze odmah da dobije C (i stariji, ako ga dovedes pre nego sto napuni 12):
Citat:
Art. 42 Familienangehörige von Schweizerinnen und Schweizern

1 Ausländische Ehegatten und ledige Kinder unter 18 Jahren von Schweizerinnen und Schweizern haben Anspruch auf Erteilung und Verlängerung der Aufenthaltsbewilligung, wenn sie mit diesen zusammenwohnen.

2 Ausländische Familienangehörige von Schweizerinnen und Schweizern haben Anspruch auf Erteilung und Verlängerung der Aufenthaltsbewilligung, wenn sie im Besitz einer dauerhaften Aufenthaltsbewilligung eines Staates sind, mit dem ein Freizügigkeitsabkommen abgeschlossen wurde. Als Familienangehörige gelten:

a.
der Ehegatte und die Verwandten in absteigender Linie, die unter 21 Jahre alt sind oder denen Unterhalt gewährt wird;
b.
die eigenen Verwandten und die Verwandten des Ehegatten in aufsteigender Linie, denen Unterhalt gewährt wird.

3 Nach einem ordnungsgemässen und ununterbrochenen Aufenthalt von fünf Jahren haben die Ehegatten Anspruch auf Erteilung der Niederlassungsbewilligung.

4 Kinder unter zwölf Jahren haben Anspruch auf Erteilung der Niederlassungsbewilligung.


-Moras da budes najmanje 3 godine u braku i mnogo dobro integrisana, ali je bolje/sigurnije 5 (vidi gore Art. 42.3):
Citat:
Art. 50 Auflösung der Familiengemeinschaft

1 Nach Auflösung der Ehe oder der Familiengemeinschaft besteht der Anspruch des Ehegatten und der Kinder auf Erteilung und Verlängerung der Aufenthaltsbewilligung nach den Artikeln 42 und 43 weiter, wenn:

a.
die Ehegemeinschaft mindestens drei Jahre bestanden hat und eine erfolgreiche Integration besteht; oder
b.
wichtige persönliche Gründe einen weiteren Aufenthalt in der Schweiz erforderlich machen.

2 Wichtige persönliche Gründe nach Absatz 1 Buchstabe b können namentlich vorliegen, wenn die Ehegattin oder der Ehegatte Opfer ehelicher Gewalt wurde und die soziale Wiedereingliederung im Herkunftsland stark gefährdet erscheint.

3 Die Frist zur Erteilung der Niederlassungsbewilligung richtet sich nach Artikel 34.


-Ako zelis i starijeg sina da dovedes u CH moras to da ucinis u roku od godinu dana (znaci do feb. 2014):
Citat:
Art. 47 Frist für den Familiennachzug

1 Der Anspruch auf Familiennachzug muss innerhalb von fünf Jahren geltend gemacht werden. Kinder über zwölf Jahre müssen innerhalb von zwölf Monaten nachgezogen werden.

2 Diese Fristen gelten nicht für den Familiennachzug nach Artikel 42 Absatz 2.

3 Die Fristen beginnen bei Familienangehörigen von:

a.
Schweizerinnen und Schweizern nach Artikel 42 Absatz 1 mit deren Einreise oder der Entstehung des Familienverhältnisses;
b.
Ausländerinnen und Ausländern mit der Erteilung der Aufenthalts- oder Niederlassungsbewilligung oder der Entstehung des Familienverhältnisses.

4 Ein nachträglicher Familiennachzug wird nur bewilligt, wenn wichtige familiäre Gründe geltend gemacht werden. Kinder über 14 Jahre werden zum Familiennachzug angehört, sofern dies erforderlich ist.
[ milfi @ 03.04.2013. 14:55 ] @
Hvala najlepse ,od Srca !!!!!!
[ la_estrella @ 17.04.2013. 18:51 ] @
Zdravo.
Da li bi neko od vas bio ljubazan da mi odgovori na pitanje koliko je tesko dobiti studentsku vizu za CH? Ukoliko je neko vec imao iskustva sa tim, zamolila bih ga/je da ih izloži.
Unapred zahvalna.
[ selica @ 14.05.2013. 19:07 ] @
Pozdrav
Moze li mi molim vas neko dati informaciju da li postoji mogucnost da mi se odobri viza za Ch, suprug mi trenutno tamo zivi i radi ima B vizu, stalni posao i stan, ali trenutno ima jedan problem zbog nekih problema u proslosti zavrsio je na betrajbungu, i zbog toga smo dobili odbijenicu.
Unaprijed hvala
[ igor-ch @ 15.05.2013. 07:22 ] @
Vrlo je bitno da se zna kada je bio na Betreibung-u, posto je vaznost 5 godina. Znaci, ako je proslo 5 godina, zvanicno nemaju pravo da vas na osnovu toga odbiju. Na odluku o odbijanju obavezno uloziti zalbu (preko arvokata).
Medjutim, ako jos nije istekao taj rok, a dug je izmiren, potrebno je Betreibungsamt-u poslati zahtev za brisanjem, pa ako ni to ne pomogne, onda ih tuziti.
[ selica @ 15.05.2013. 07:37 ] @
Kod nas je problem jos veci, betreibung jos nije istekao, da li pod tim uslovima postoji ikakva sansa za dobijanje papira.
[ elmagico @ 16.05.2013. 08:11 ] @
Sa B vizom i betreibungom, mozete da zaboravite na to. Ako mu je to prvi put da je na betreibung-u postoji opcija da se dogovori sa njima da otplati ceo dug odjednom i da ga oni obrisu, tj da mu obrisu dosije.
[ selica @ 16.05.2013. 08:59 ] @
Pretpostavili smo da je tako, ipak hvala na odgovoru
[ postar ch @ 24.05.2013. 05:18 ] @
postovani forumasi..ili ste se ulenjili..ili ste svi presli u ch i dobili papire. zbog nesebicne pomoci od forum momaka iz ch imam obavezu da podelim sa vama svoje skorasnje iskustvo.
prosle godine u novembru dodjoh u ch i pre toga u ambasadi u bgd predadoh sve sto je trebalo...tada krenuse muke...cekanje..pa sitni dopisi lokalne opstine sa zahtevom za raznim sitnim papiricima..tipa potvrda o promeni prezimena drage..jer se razvela...pa ..nemate na presudi o razvodu apostille pecat...itd...sve je to prihvatljivo ali to se sve desavalo mesecima...npr drze papire 3 meseca..pa onda zatraze nesto. da smo u srb..salterusa pre pauze vidi sta fali i vrati te sa saltera...imadoh cak i poziv telefonom jer sam bio domacica dok draga radi..tipa..jeste li vi taj i taj..iako se fon vodi na dragu..hocete li mozda na bracno putovanje u france da obradujete mladu...zamkovi loare itd..dok ne shvatih da NIKO osim policije i opstinara ne zna da sam tu i da proveravaju jesam li na adresi i da nije mozda fiktivno.ovo su zandari belosvetski. kad izgubih svaku nadu i zaboravih kojim dobrom i dodjoh ovde..pozvase me iz amtmigracione sluzbe kantona JUCE i dadose mi B vizu..brosure za bolju asimilaciju u ch drustvo. na razgovor me primio neki Beciri ...verovatno nas Sumadinac..haha. da cudo bude vece viza mi u dzepu a jos se nisam ni ozenio..odoh posle u opstinu i zakazah vencanje za neku nedelju u junu...ovo je cudna zemlja...tekst mi je malo natrpan jer imadoh svasta jos da vam kazem...ps. verujte da vam pisem ciste duse i iz srca pa bih zamolio skeptike da me preskoce jer nisam nesto veseo ovih dana,,ovi ch mu smanjili dubinu materice. posebna zahvalnost elmagicu koji je temu otvorio i momcim..aci.. igoru,,i ostalima. jos nesto..dobio sam korisne brosure o pravoma i obavezama ..pitanjima zdravst. i soc osiguranja..i ostalim temama za laksu asimilaciju u ch drustvo. ako nekom treba nesto od toga..rad sam da mu ih ustupim....ima korisnih stvari ali i dalje tvrdim da je ovaj forum alfa i omega sve vas pozdravlja sedi mladozenja iz ch
[ elmagico @ 24.05.2013. 08:24 ] @
Dobro dosao u CH,

Zelim ti brzo uklapanje i pronalazak posla. Naravno ako treba nesto tu smo? Naravno nemoj da zaboravis forum jer ima jos dosta ljudi kojima je potrebna pomoc oko ovog lakog "procesa" a ti si najsveziji sa informacijama.

Pozdrav

P.S. U kom si kantonu i gradu, da ne listam forum
[ postar ch @ 24.05.2013. 11:07 ] @
zivim sa dragom u malom mestu na Sempachersee kanton Luzern...Elmagico hvala na dobrodoslici.pazljivo sam pratio tvoj put u ch i naterao svoje decake koji su u Srb. jos malo punoletne da citaju i ovakvu vrstu sajtova a ne samo facefuck..itd
mozda ih tvoja mladost i tvoja zelja za napredovanjem podstaknu da cene skolu i znanje kad ja vec nisam..Ja sam elektronicar srednjoskolac velikog poslovnog i zivotnog iskustva sa manirima Dela iz Mucki...nadam se jos malo..hihi
Mogao bih da pomognem ljudima koji nemaju sanse za opstanak ovde a imaju pasos i nekog rodjaka ovde savetom kako pregurati dan sa 10 sfr..voziti kola na bezolovnom benzinu na 1sfr po litru..kako prazne pet boce i limenke u samelhoffu pretvoriti u odbacen laptop.. tft monitor..dobar audio resiver..itd
Jos jednom hvala svim forumasima i znajte da to sto retko pisem ne znaci da ne pratim pomno desavanja na forumu...samo vas gledam i pratim..isto kao moj gazda od stana koji vidi u 3 ujutru ko prolazi..ko ne placa parkplatz..i sve to javlja policiji..snajper deda...haha
i dalje stoji moja zelja da se revansiram za pomoc i savete koje sam dobio na ovom sajtu tako da cu odgovoriti svakom ko cita forum OD PRVE strane.Samo mi nemojte traziti pare jer i ono malo sto navatah...ode na brzu voznju i nepropisan parking...
ps . i dalje stoji pijafte i jedafte u Baselu sa doktorom elmagicom..ordinaciju neka bira sam...nadam se da cu konobara platiti od prve legalne plate.
[ dragan152 @ 24.05.2013. 12:43 ] @
Zdravo poštar-ch
Drago mi je što si konačno sredio papire i otišo u CH.
Mogu samo da kažem nešto. To jeste da je Brak jedino sredstvo da se srede papiri. Gledao sam zakone i nove artikle koje su izašli. Za extra EU za 2013 su stavili quote od 3500 B viza i 5000 L viza. A i ko dobije L vizu a nije EU državljanin nemože ni da dovede porodicu. To jeste ko studira u CH i posle studija je nemoguće skoro da sredi papire. A ni specijalizovani radnici nemogu ni oni da ih srede, jer su quote male i teško da se upadene. A sa L vizom nedaju spajanje porodice da se nebi posle nakačili na socijalu. Predpostavljam samo to kao glavni razlog.

Ko mene lično je stigo italijansko državljanstvo, ali mučim muku da nađem stan u Cirihu ili još bolje u okolini u neko manje mesto baš zbog parkinga. Svi traže da podpunim formulare pa da apliciram za najobičniju sobu. Niko ne izdaje stan ako nemaš vizu. A vizu mogu da tražim tek kad počnem da radim. I ne znam kako da izađem iz ovog zatvorenog kruga.
Meni treba smeštaj za prvi avgust ili prvog septembra posle odmora još bolje. Pa ako ima neko ko može da mi dođe u susret bio bih veoma zahvalan!
[ elmagico @ 24.05.2013. 20:50 ] @
@postar ch

Vidim da si sa sinovima odrzao sastanak pred put u CH i da si slike vec okacio na FB. Klopu i pice ja placam kad budes bio u Baselu, nemoras da prolazis mozes ciljano da dodjes. Sve ostalo pisi na privatne poruke.

Jos jednom srecno i pozdrav
[ la_estrella @ 26.05.2013. 16:56 ] @
Zdravo svima
Posto vidim da ste aktivni na temi pokusacu ovog puta da postavim malo kontretnije pitanje :)
Naime, primljena sam na UZH u svojstvu studenta posetioca (2 semestra). Da li mi neko od vas moze reci da li je neophodno da pored osobe garanta imam i odredjena sredstva na racunu da bih dobila studentsku vizu? I da li je studentima posetiocima dozvoljen odredjeni broj radnih sati tokom nedelje, kao i regularnim studentima?
Hvala vam drustvo :)
[ Braksi @ 26.05.2013. 17:52 ] @
na svakom faksu imas welcome office i oni ce ti sve objasniti posto si verovatbo stota s tim pitanje.

Postar, Luzern je predivan grad, malo mali doduse, ali na odlicnoj poziciji sve je blizu kad si u Luzernu. Mene jedino nervira sto im glavna ulica nosi ime po Pilatu ! Kakav idiotizam za jedan hriscanski grad, a tumacenje je da se obliznja planna zove Pilatova planina gde je sahranjen navodno Pilat...

Miki sta da ti kazem ti si jedan obican ljakse koji ne moze da podnese tudju srecu i uspeh, a dosadan si kao stenica sa brakom. Jos kod prvog posta sam te procitao i onda ste bacali drvlje i kamenje na mene, a evo sad svi vidite ko je. I ti ces na kraju otici preko braka ili pasosa koji ce ti obezbediti cale i sta vise fekalises onda ?
[ dragan152 @ 26.05.2013. 19:24 ] @
Braksi

Koj krastavac hoćeš ti od mene i zašto mi se upravo javljaš?
Reko sam ti i prestao si da mi se obraćaš.

Sad ne znam ni koj me đavo spominješ, a nisam te ni uzo u obzir.
To što ću ja da odem preko italijanskog pasoša je moja briga a ne tvoja. Ti što si u Italiji i još nemaš državljanstvo nije moj problem. A ovamo pričaš kao bajagi bio su u Luzani pa si se vratio, i to baš u Italiji (!?) Samo što ne znam onda što visiš koj moj na forumu za emigraciju u Švajcarskoj.

Ja ne fekališem ništa (kozna dal ta reč postoji na srpski), meni niko nije obezbedio ništa, u to se varaš i neznaš me.
DA OTIĆIĆU u Švajcarskoj, a ti OSTANI u Italiji, ili bolje reći kako ti to pišeš u Mletačku Republiku. Ondnosno u Veneto, gde je puno naših što džabalebare tamo pogotovo od kad je ova kriza ( kozna da si i ti jedan od njih).

Pošto laješ na mene, ovo stobom JA lično svatam, da si baš ti taj koji ne moze da podnese tudju sreću i uspeh. U jednoj reči Ljubomoran si.
I ko malo prati ovaj forum svatiće. I nije ni čudo što su bacali drvlje i kamenje na tebe.

I mani mi se.
[ Braksi @ 26.05.2013. 19:35 ] @
jedno 70 puta si spomenuo zasto je neko otisao preko braka i ja moram da te pitam:

DA LI SI TI NORMALAN ?

to sto si nepismen to cu ti oprostiti posto zivis dugo u inostranstvu, a uglavnom moze se razumeti. I sad da te pitam genije, posto ti idu na cazzo ovi sto su "se udali" kako ces ti da odes ?

Rocket Scientist nisi, vec bi te zvali, radnika obicnih im je pun q. Ostaje ti

- brak
- ili da uzmes italijanski pasos

i na kraju koju logiku imas ? Meni je lose i ostajem u Italiji, a tebi je fantasticno i jedva cekas da odes. LOL
[ dragan152 @ 26.05.2013. 20:06 ] @
Evo da ti odgovorim.

Meni ne smeta to što su neki otišli preko braka. To je jedino rešenje za papire za one koji su dršavljani van EU. I to sam lepo obnjasnio. Kvota za 2013 i prošle godine iznosila je 3500 za B i 5000 za L.
Smetaju mi oni što su se udali tamo i sad ovamo popuju nešto. Hrane svoj ego na forumu. Tipa ovako: "e ja sam završio školu dok naši ljudi su mi govorili da to nije pametno a ja ih nisam poslušao i sam imam ekstra radno mesto sa tom školom" ili "gradim ovamo kuću u švajcarskoj a naši ljudi mi rekli da nisam normalani i šta sam tražio u CH kad sam u Srbiji imao sve".
Eto ti dva klasična primera nekih što ovamo kao što neko reče "hrane" svoj ego na ovom forumu. Mene zanima da li bi ti koji su se udali ovamo imali isto toliko kao u Srbiji? Odgovor je NE! Koliko njih završi skolu sa veoma truda pa ništa. Koliko njih u Srbiji radi za 200 eura pa da pravi kuću nemože. Dali bi ti što su se udali imali 6500chf lordo, odnosno 5700chf netto u Srbiji? Naravno opet da ne! To što neki pišu ovamo je čisto propucavanje po meni.
A to što su neke oženili tamo, to su neke, sačuvaj me bože, što niko nebi pogledao. Lepe i pametne (ko i što sam znaš) neće da se petljaju sa nekim iz Srbije da im prave papire i još da ih izdržavaju na početak.

Ništa nisam rekao za one koji PLATE i srede papire. To je druga priča. Dok ovi ovamo, smuči mi se kad ih slušam, jer sam dosta takvih brakova video u CH.

Šta da ti radim ako ti je loše da ostaneš u Italiji. Meni je ovde lepo ali još više mi je fantastično da odem u Švajcarskoj da radim sa Italijaski pasoš!
[ Braksi @ 26.05.2013. 20:24 ] @
da,da, ali ti si zamislio da je otici preko braka lako. okay, neka je to tako. Ali zar nisi i ti dobio pasos preko caleta ? Ni ti nisi otisao sam...

Ne razumem sta si ti sad kao ispravniji, ovaj dobio preko zene ti preko caleta i mirna backa, oba ste sad u CH to ste hteli ?

Drugo je ovaj momak koji je otisao kao student i sad ce on da zaje8e ceo CH sistem. On ima pravo dakaze, pod uslovom da i on jednom ne legne na rudu...

[ dragan152 @ 26.05.2013. 20:41 ] @
Mislim da diskusija stobom treba da prestane.
Kao drugo imam utisak kad čitam tvoje postove dosta pričaš nepovezano i ne pratim te baš kozna koliko šta hoćeš da kažeš.

Šta to zapravo podrazumeva da nije lako da se ode preko braka? Imaš na početku gde da spavaš, da jedeš i da pr-caš sve za džabe... Plus dobijaš i B vizu.

Nisam ja birao da dođem u Italiji. Moji su me doveli. I nisam dobijo preko njih IT pasoš već sam sam predao, jer sam punoletan. Ako znaš italijanske zakone razumećeš.
Da oboje jesmo sada (još malo) u CH, ...PA ŠTA? Ok smo i snaćićemo se. Šta tebi koj moj to smeta ne kontam. Osim velike doze ljubomore i nervoze.

Šta sad ima veze neko što kao student ode u CH. Koji sistem da zezne...? Ama ne kontam te ni malo, sve nepovezano pričaš. I ko god da ode preko studija ne omogućava mu da sredi papire, nakon studija. Isto mora da aplicira za vizu na kvote koje sam napomenuo.

Nema razloga više da ti odgovaram. Ne vodi ničemu.
[ Braksi @ 26.05.2013. 21:08 ] @
da, ja baš znam kako funkcioniše to u Italiji i zato ti kažem da ti nisi došao sam i sredio papire i na kraju pasoš već su te kao što kažeš doveli JER

da si sam radio morao bi sam da uđeš, pa sam da budeš 10 godina rezident, pa onda da podneseš državljanstvo i čekaš... a ti sad imaš 25 god, dakle nemoguće.

I nemoj da izvrćeš moje reči, totalno me ne interesuje šta ćeš da radiš u CH niti šta radiš sada u Italiji. Ja sam samo komentarisao tvoja uzastopna lupetanja oko braka i kažem ti da prestaneš jer si dosadan kao stenica. A sad lepo pasoš u ruke, put pod noge i srećno ti bilo !
[ elmagico @ 27.05.2013. 11:51 ] @
@Braksi i Miki

@Braksi
Sto bre ne ostavis coveka na miru u njegovom svetu. On ima problem u svojoj glavi sa papirima i nije ni njemu lako. Udao bi se i on za papire (sa ili bez ljubavi) da ima sansu.


@Miki
Zivis u zemlji koja se granici sa zemljom u kojoj zelis da zivis, govoris jedan od 3 zvanicna jezika u CH, imas Italijanske papire imas zelju da odes u CH i to nisi uspeo sve do sada. Tebe treba da je sramota.
Sa tim sto ti imas bi 90% ovih ljudi koji su ovde na forumu napravili nesto, tj uspeli da odu u CH. Zato prekini da seress po ljudima koji su otisli u CH preko braka bio on iz interesa ili ne.
Ako mislis da si u predhodnim postovima mene prozvao za kucu i ostalo, mogu ti reci da se uopste ne nalazim u toj prici. Prestani da vadis postove iz konteksta i da donosis zakljucke na osnovu posta koji je bio odgovor na drugo pitanje. Ako ti nesto nije jasno i ako zelis nesto od mene slobodno pitaj, ja nemam problem nikome da odgovorim.

Da ozenio sam se sa devojkom koja je imala CH papire, na osnovu nje sam i ja dobio papire. Sa tom devojkom i dan danas zivim, imam dete. Sa tom devojkom sam se zabavljao 4 godine pre nego sto sam dosao u CH. Pare koje sam ja doneo u CH su pare sa kojim bi ljudi ziveli u SRB i bili srecni, ja sam objasnio da meni pare nisu bile problem, vec sistem i zemlja u kojoj se nisam nalazio. Jos uvek u SRB imam kuce i stanove, jos uvek u SRB imam prijatelje i jako malo familije, i jos uvek mislim da su ljudi u SRB zasluzili bolji zivot nego koji imaju i da onima kojima treba pomoc treba pomoci.

Zato te molim te vise ne koristis ove teme ako nemas neke konkretne predloge i pitanja. Ljudi koji stvarno zele da emigriraju moraju ovo sve da procitaju, a ima dosta stiva i na kraju se i sami zbune u svemu ovome, zato i postavljaju po 1000x ista pitanja.
[ Braksi @ 27.05.2013. 15:36 ] @
elmagico, sad si gori od njega.
[ dragan152 @ 27.05.2013. 22:15 ] @
elmagico

eto prvo da ti obnjasinm. Jeste da ja živim 100km od Švajcarske ali nije me sramota niti je ko rekao da nisam uspeo, pošto još nisam ni probo, evo sad mi je prvi put. Za razliku od ovog Braksija koji kaže da je otišo pa se vratio ponovo u Italiji, a ne znam koj moj visi ovamo na forumima o emigraciji u CH. (da mu se zahvlaim što mi poželeo srećan put u CH!)
Prvi mi je put sada, jer nisam imao italijanski pasoš i nisam ni pokušavao. Istina je mogo sam ranije da predam, ali nije me interesovalo (možda za to da me bude sramota? ne znam, i nebitno je sad). Cilj mi je bio drugi od malena, da vozim kamione, što sam i uspeo i radio ovaj poso do skorije. Sad mi je velika želja da odem u CH, okolnosti su se promenile i dosadio mi je taj život na put. Kad sam prestao da vozim vratio sam se da radim poso u struci gde sam išao u školi za to. To i nameravam da radim u CH, ali za početak sa slabim nemačkim jezikom, teško.

Ja ne s*erem nikom što je otišo preko braka. Nego jednostavno video sam dosta primera i stvorio sam tu sliku sebi. Ako se nisi našao u mojoj priči u vezi braka, ne znam ni što si mi odgovorio ovde. Nisam te ni spominjao oko toga, jer ko god da je oko toga da se radi, svi izađu po onom principu "full in love!". Kao ti za tebe što si spomenuo. Ti i žena ste 4 godine pre braka bili zajedno (ne znam kako ti u Srbiji a ona u CH) a ti u međuvremenu sve pokušavao da odeš u CH, ali nije ti uspelo. To ti kažem jer sam na jednom postu pročitao da si pričao ljudima kako treba čovek da bude uporan i na klupi da spava po parku ako treba, a da tebi na zadnji momenat se promenila kao situacija i otišo si nekako... Baš na brak.
Ja sam imao prilike da odem preko te tvoje "ljubavi" u CH, ali neverujem u to. Bolja mi je ova ternutna varijanta. I ne želim da se vežem sa nekom osobom koja mi se ne sviđa.

Ovde ljude ne želim da zamajavam, ali jeste, sa te male kvote od nekoliko hiljada je nemoguće za nekog van EU da sredi papire i da je extra super specijalozovan za deficitno radno mesto.
Eto primer pošto je ovo forum na srpski i čitaju naši ljudi, mogu da znaju, da primer šiptari sa kosova su preplavili CH. 10% zvanično građana kosova živi u CH (oko 150K a gde su ostali naturalizovani, druge-treće generacije..). Zašto? Zato što kod njih se zna reč i dogovor i ako platiš nećeš da imaš trzavice kao što je kod srbe slučaj. Zato neki i pitaju 100 puta kako šta ali rešenje je ipak na kraju samo jedno. A da nađu nekog našeg da im plate i 40-50000chf da srede sebi budućnost je nemoguće baš zbog mentaliteta. Eto čisto da se povežem zašto većina iz naše države ne zaslužuju bolji život (po meni). Ima tu i da su svi živeli u socijalizam, i sve ostalo ali da ne širim priču.

Pa eto, ti kažeš da pare nisu problem, već sistem. A dali bi ti imao tu platu koju imaš u CH. Sumnjam... Da li bi gradio kuću od plate u Srbiji? Sumnjam... To je možda glavni faktor zašto ljudi odlaze. Zemlje koje imaju najviše para po stanovniku, imaju i najbolji sistem. Mislim da niko od naših ljudi nebi otišlo vani da prima 5000chf u Srbiji. Šta će mu inostranstvo da ga gledaju ko stranac i sa tim parama gore da živi nego u domovini.

Evo moj predlog je ovaj za one koje budu čitali. Kažem iz prve ruke i moje lično iskustvo je ovo:
Prošli Avgust sam imao jednu devojku u Preševu i snjom sam proveo maltene ceo odmor. I eto, imao sam prilike da se upoznam sa lokalnim albancima a pogotovo onih iz dijaspore. Koje ih je previše... skoro svaki auto je sa CH tablama. Eto popričao sam snjima koji žive u CH i odredili jednu prostu matematiku. Ako imaš 50000 chf i pouzdanu osobu isplati se da središ papire. Te pare možeš sa prosečnim poslom da zaradiš u Švajcarskoj u roku od dve godine i središ sebe za budućnost. I da prodaš stan možeš da ga povratiš za kratko vreme, novac koji si uložio.
Za one koje se pitaju odakle šiptarima novac da odlaze u inostranstvo, u to neću da ulazim i da pričam. Dovoljno je da odu dole na terenu i prouče malo stvari...

Nadam se da nisam nikog zbunio, ali to je manje više sve.

Naravno ispričaću kad bude vreme moje iskustvo i prvi period u CH, kao što i svi.

Ja dolazim najverovatnije sad gore u CH 9 juna na jedan dan, da vidim jedan stan gde bi trebao da se preselim od prvog Avgusta. Pa bih želeo baš da vas upoznam... vas koji ste se šnali tamo.
[ elmagico @ 28.05.2013. 08:40 ] @
@miki

ne znam da li sam napisao to u nekom od predhodnih postova ili ne, ali da ti pojasnim, i pored toga sto mislim da to treba da bude privatno a ne javno, od tih 4 godine 2 godine smo bili u BGD a dve godine sam ja bio u CH, tj dosta vremena sam provodio u CH jer sam imao posao sa nekim firmama u CH, pa sam bio po 6 meseci godisnje najmanje u CH. Da ti sve bude jasno ja sam nju upoznao dok se nije ni rodila ideja o odlasku u CH. Ja sam hteo da idem prvo za USA i Kanadu. Kad nam se posle njenog odlaska smucilo cimanje oko stalnih dolazaka i odlazaka iz i u CH, pitanje je bilo da cemo ostati zajedno i biti u CH, ili svako na svoju stranu, ja sam napravio kompromis i odlucio da to bude CH. Neznam da li sam pogresio ili ne, znam da sam sad zadovoljan i srecan.
[ Braksi @ 28.05.2013. 08:49 ] @
jeste mikice ali Siptar kad hoce pomoc od nekoga onda sagne glavu, naculi usi i slusa. I sigurno ne ide kao ti i zabada nos ljudima gde si se ozenio, zasto zidas kucu, odakle mu pare... Siptar stisne dupe i slusa i sutra i njega slusaju posle. Ajde reci mi ko tebi da pomogne ? Da te primi elmagico na stan pa da mu meris temelje svako jutro i ispitujes njegovu zenu koja mu je omiljena boja ?

Vidim da ti je CH zemlja na vrhu svih tvojih seljacko gastarbajterskih sistema vrednosti, e ali nije svima tako.

CH je u dosta segmenata ispred Italije, ali ne puno da bih JA otisao trajno, a u Losani sam boravio privremeno na strucnom usavrsavanju i vratio se. A imas i Svajcaraca koji zive u drugim zemljama... Ne mislimo svi isto.

[ dragan152 @ 28.05.2013. 09:17 ] @
Ajde da vam odgovorim pošto danas radim u drugu smenu. Uveče me mrzi pa pišem jer dolazim kući tek oko 9 pola 10.

elmagico
pa ok je. Nisam ni želeo da ulazim u tvoju priču, ali iskreno ne verujem da si napravio neki kozna koji kompromis da odeš u CH kad si već želeo da odeš iz Srbije, pogotovo zbog kako kažeš sistema društva. Kompromis gde imaš gde da spavaš, jedeš i p-rcas osobu koju "voliš" za početak nije mala stvar. To sam već pričao i da prestanemo sa tom temom.
Između CH i USA-CA naravno da je bolja po meni CH po dosta aspekta. Možda je gora Švajcarska jer nije jedna zemlja imigranata pa gledaju ljude ko strance i dele na plemena i nacije (ovo kažem za nas radnikču klasu ne za predusetnike i biznismene) i teže unapređenje u karijeri na poslu. To je moje mišljenje.

ti braksi
ko što uvek ti kažem tebe čovek lako može da prati. Pričaš i vataš teme koje su nepovezane i takve odgovore daješ da te neko jedva može razume.
Šta ja sada zabadam nos u ljudima? To što ja, i ostali možemo da ispričamo naše priče i iskustva, a ti ne, čisto govori da nešto kriješ. Mene tvoje iskustvo nezanima, jer po ovom postovima vidim da iskreno po meni nisi baš svoj. Ko je pročitao predhodne postove, sam može da ukapira da si ljubomoran što nemožeš da odeš u CH, pa te komplekse vataš na mene, a ja nikako da te se otarasim.
Ako je CH meni ko što kažeš zemlja na vrhu svih mojih seljačko gastarbajterskih sistema vrednosti, ne znam koj krastavac ti ovamo visiš, jednostavno ne znam šta tražiš ovde na forumu, gde je zapravo tema emigracija u Švajcarskoj? Hehe
Što se tiče Albanaca... meni je cela familija iz Lipljana, to jest poreklo mi je sa Kosova, tako da ima nešto što ni ja ne znam što me vuče u Švajcarskoj.
Jbg, Krv nije voda. Hehe
[ Braksi @ 28.05.2013. 09:31 ] @
LOL !

pa ako sam ljubomoran sto ne mogu da odem u CH valda bi trebao da budem ljubomoran na elmagica a ne na tebe !

[ elmagico @ 29.05.2013. 09:24 ] @
@miki

Pored svih problema koje imas u glavi i koji su uocljivi i preko foruma, jos si i nekulturan i bezobrazan, ne znam da li to ima veze sa tvojim godistem ili nedostatkom porodicnog vaspitanja, ili mozda dobro poznate soferske kulture, jeste da si daleko od Ibarske ali izgleda da si nasao neku Ibarsku u IT koja te obrazuje.

Zamolio bih te da preskaces moje postove i komentarises na njih, tebi treba jos mnogo obrazovanja i kulture da bi shvatio probleme.
[ dragan152 @ 29.05.2013. 09:57 ] @
elmagico

tebi ništa nisam loše reko niti mislim loše o tebi. Sad ti mene vređaš na ovom zadnjem postu, pa izgleda da si baš ti taj koji si bezobrazan i daješ po meni pogrešnu sliku o celoj ovoj temi, da je sve lako i da sve može.

Ali ok, bolje je da budemo na distanci. No problem.
[ Nemanja @ 29.05.2013. 14:29 ] @
http://www.politika.rs/rubrike...varaju-vrata-strancima.sr.html
[ Braksi @ 29.05.2013. 17:37 ] @
pozuri miki jos malo pa ti ni italijanski pasos nece pomoci.

Ostace ti samo tvoja najgora nocna mora - BRRRRAAAAK sa CHovicom !
[ dragan152 @ 29.05.2013. 21:35 ] @
Braksi
izgleda da ja nikako da se maknem od tebe. Neznam što si se uvatio za mene. Umesto da geldaš sebe (kao Ja) da odeš u Švajcarskoj, pošto non stop visiš na ovoj temi u forumu, mene gledaš... nemaš pametnija posla.

Da još dodam za elmagika što sam zaboravio da napišem.
Jako mi je žao, ali ne znam koji si ti problem uočio u meni. U suprotno ja zapravo većih problema nemam. Već sam se (i organizujem još) da pređem u CH za koji mesec. Gledam neki stan da nađem (sobu), za 2 meseca taman dok završim moje obaveze u Italiji (poso, dažbine oko stana, socijalu da primam dok sam gore...) , i za razliku od tebe ne idem kod nikog i nigde na gotovo.

Samo jedno primećujem kod vas dvoje, da imate neku veliku netrpljivost što neko iz ovog foruma zapravo odlazi u ovu našu obećanu zemlju. Za razliku od svih ostalih koji čitaju ovaj forum i sa nadom gledaju da odu i da se spase od Srbije.
Jedan što pametuje i gleda kako da nekom "pomogne" dajući neke informacije, pričajući priču da je on uspeo, uživajući u međuvremenu što zna da niko što nije EU državljanin nemože da ode u Švajcarskoj i na taj način (po meni) gleda druge od visoko koje pitaju kako da odu. (nažalost neki put i po 1000 puta ista pitanja). Ko što su mu i drugi spomenuli i rekli da: "hrani svoj ego".
Dok ovaj drugi samo laje, priča nepovezano i pun ljubomore.

Neznam šta će mene da čeka kad se preselim tamo, ali kako vidim našim ljudima je baš krivo ako neko ode i trudi se da se snađe (a da nije preko braka ili na gotovo), moram da citiram i primer Arsenija (ako prati na ovo mesto), pa se nađu pametnjakovići gde više tim osobama koje odu, ne dele te njihove "informacije" za početak borovka u CH, već gledaju da im u neku ruku otežaju proces pričajući: e to je teško, em ovo em ono...
[ elmagico @ 30.05.2013. 08:34 ] @
@miki

Osim kompleksa, nedostatka kulture i vaspitanja, itd, Ocigledno imas i problem da cujes istinu i realnost. Vidim da bi voleo da ti nego dao orden za to sto si iz Italije presao da zivis u CH.

Zamisli nisi se "udao", zamisli sam si iznajmio stan, zamisli sam zivis od socijale IT u CH. Svaka ti cast, ti si nas idol, na sledecim izborima da se kandidujes za predsednika.

Da li ti je potrebna informacija da preko 100.000 ljudi svaki dan predje u CH iz ITALIJE, FRANCUSKE I NEMACKE da radi. Ako ti nije jasno da ti pojasnim, svi oni imaju EU pasos kao i ti i svi oni su presli da rade ili dolaze da rade u ch, pa nisu od toga napravili nauku, ovu su samo oni sto zive u EU a dolaze u CH, a gde su oni sto su stalno naseljeni u CH.

Neznam koliko ces problema da imas u glavi da ti kazem da ja nisam otisao kod nikog na gotovo, da sam posao nasao posle 3 meseca a da sam stan i sve troskove zivota sam placao, da sada zivimo u "mojoj" kuci, koja je od mojih para kupljena, cisto da shvatis da se nisam "udao" zbog papira, posto je ocito to tvoj problem.

[ dragan152 @ 30.05.2013. 09:15 ] @
Čovek u redu je... Samo nekapiram dosta stvari kod tebe.
- šta tebi to sad nešto "smeta" što ja prelazim u CH
- šta ima veze što ću da iskoristim italijanski sistem koji bez kontrole daje mogućnost na više meseci da iskoristim socijalu. Ko to nebi uradio? I ne znam zašto moram da trošim moju gotovinu.
- nekapiram koje ja te komplekse imam, i što se ti zapravo kačiš samnom ko Braksi. Možda je tvoj kompleks što neko za razliku od tebe može sve sam. Dok ko tebe to nije slučaj, pa ti možda ide na živce.
- to što imamo drugačiji stav o braku, interes među partnerima, je zato što možda imamo drugačija iskustva. I ne znam što stalno potenciraš tu temu. Izgleda da je to, baš tebi, večiti komples a ne moj. O tome sam dosta puta obnjasnio. I dosadan si više oko toga. Živi sa svojom ženom i ne smetaj meni i ostalima, što ti imaš kuću poso i što si se udao kod nje i što veruješ u "večnu ljubav". Druge to nezanima, mene prvog.

Pa jeste, ima njih iz okolnih zemalja što rade u CH svakodnevno. PA ŠTA? i nije ih 100K već mnogo više (50K ih je samo što idu u Tićino).

Biću samo jedan od Milion što će da se odu da žive u Švajcarskoj. I ne vidim tu ništa kozna šta. Svako je priča za sebe, tako i ja.

Mene zanima ako ima neko pametno da mi kaže i savetuje, kako šta za početak da mi preporuči. nešto dobro. A ne osobe koje se kače samnom, bez ikakvog razloga. Već treba da vam bude milo da imate nekog od naših ljudi u Švajcarskoj.

ps. možda je moj govor surov, možda zbog mojeg posla koji sam dugo radio, možda što sam u Srbiji živeo veoma malo, možda poput ljudi skojima sam često imao posla ko na ovom forumu, ali ne menja glavnu suštinu dok pričam i šta želim da kažem. Neznam puno da vrtim reči, pa mene što zanima konkretno lepo pitam ili kažem.



[ Braksi @ 30.05.2013. 09:43 ] @
Mikiša, vidim da si spomenuo gore Arsenija.

Nije ni čudo, oba ste mladi šiljokurani željni dokazivanja i oba ste upali na forum kao čudo. No ipak, niste vi baš sasvim isti. Štaviše osim arogancije, potpuno ste i različiti.

Arsenije je tako prosto divljao na neke komentare ljudi da je njegov plan možda previše optimističan, ali je on uvek odgovarao kako će on to sve sam bez braka i u velikom stilu, a ne kao ovi što su se "udali". Ja sam mu odmah rekao, uredu brajko, samo napred da ne bude još da smo mi krivi ili bacili urok na tvoj fenomenalni plan. Posle sam video da je malo prikočio, a pisao je i kako kupuje po diskontima sa kevom od devojke tako da mi se čini da on nije baš tako došao na nulu, sam bez ikoga.

Ti si već nešto drugo. Self-made man, državljanin EU koji je rešio da sam bez ikoga uspe u CH, verovatno jedan u 100,000.
[ dragan152 @ 30.05.2013. 09:59 ] @
Citat:
Braksi:
Ti si već nešto drugo. Self-made man, državljanin EU koji je rešio da sam bez ikoga uspe u CH, verovatno jedan u 100,000.


Ja sam druga priča. Ovo si možda jedno pametno reko. Jedan od Milion EU državljana koji odu u Švajcarskoj. Pričam jedan od zvaničnih jelika, za nepoverovati koliko ga ljudi znaju. Uvek kad pozovem za neki stan, uvek se nađe neko ko zna italijanski. Po meni ga svaki četvrti u CH priča. Ako ne i više.
Jedino mi je žao što naši ljudi iz Srbije nemogu da odu. Ili preko braka (što sam opširno iposao) ili da se dokopaju nekog EU pasoša iz Istočne Evrope. Jer ipak, po meni se itekako isplati, makoliko vas koštalo finansički. CH je jedina zemlja na ovoj planeti gde može i jedan sasvim prosečan radnik lepu paru da zaradi i ispuni svoje hirove (stan, auto, odmore gde god poželi... itd.)
Neznam zašto ti ne odeš kad već imaš italijansko državljanstvo (tako si barem jednom prilikom spomenuo).
[ Braksi @ 30.05.2013. 10:22 ] @
necu da odem zato sto mi se vise svidja Italija, a posto radim kao privatnik posao koji sam razvio ovde ne bih bio siguran da mogu da razvijem u CH. Da nemam nista u Italiji verovatno bih razmislio, ovako na srecu ne moram...
[ elmagico @ 30.05.2013. 19:27 ] @
@miki

moj zadnji odgovor tebi. Neznam da li si rettardiran ili neznas da citas ili nemozes da shvatis sve sto procitas.

Sta si ti uradio sam.

Napravio IT papire. NE
Otisao u CH. NE ili jos uvek NE
Koristis socijalnu pomoc. Zna se kome je ona namenjena, koliko je to moralnije od "udaje" za papire.
Trazis pomoc na forumu kao i vecina ljudi, potpuno normalno, kad ti se kaze istina a tebi se nesvidja ti pocinjes da se vredjas. Braksi je spomenuo Arsenija, jos jednog usamljenog borca za bolji zivot. Koji je hteo sve sam, i bez icije pomoci a nakacio se na forum da trazi pomoc, radio na crno u CH da napravi pocetni kapital da moze da studira u CH. Snalazi se sa devojkom i njenom kevom, i daj boze da na kraju nedobije papire na osnovu nje. Nista ovo nije sramota niti je ovo lose, zato i postoji ovaj forum, da savetima, iskustvima pomognemo drugima. Jedino si ti ovde reagovao na brak, i napravio od toga problem. Da su ljudi koji su to uradili nesposobni da nemogu sami, da ne znam ni ja sta. Da se odmah razumemo ko napravi papire i na ovaj nacin treba mu cestitati, ili je mnogo rizikovao, ili je mnogo platio, ili je da se spustim na tvoj nivo dobar jebac pa je uspeo na osnovu toga da ubedi neku da mu napravi papire. U svakom slucaju krv ce da propisa dok ovo ne zavrsi.
O tome ko koliko moze sam i koje sta napravio pokazuju rezultati, niko ovde nije da bi se sa nekim takmicio ili nekog potcenjivao. Svako ko je pitao za pomoc a ja sam mogao da mu pomognem dobio je odgovor od mene. Iako od pocetka pokusavam da izbegnem privatne stvari ovde, morao sam da saopstim neke da bi ljudi bili nesto sigurniji u informacije koje dobijaju.

I jos jednom da ti pojasnim da sam ja imao i stan u CH, i posao vezan za CH i jos dosta kombinacija za dolazak u CH, pre nego sto sam se ozenio. Da se nikom nisam natovario na kicmu niti me je neko izdrzavao. Moj pocetni kapital je bio toliki da kad sam odlucio da ostajem u CH, posle godinu ipo dana da sam kupio kucu.
[ Marko Maljkovic @ 31.05.2013. 01:20 ] @
Vidim da je dobijanje papira za boravak i rad u inostranstvu dosta česta tema na ovom forumu, svejedno o kojoj se stranoj zemlji radilo.

Ja potpuno razumem zašto ljudi, posebno oni mladi i obrazovani, žele da napuste Srbiju, ali... Nisam više siguran da je to rešenje.

Ja sam više živeo van zemlje, nego u njoj, pa sam se vratio ovde. To je bila moja lična odluka, i ne kažem da bih isto preporučio ikome, ali mi se čini da se dosta toga promenilo u tom istom inostranstvu, i to ne na bolje.

Možda grešim.
[ elmagico @ 31.05.2013. 09:08 ] @
@marko maljkovic

Da kazemo da imas iskustva i "preko" i u SRB. Daj napravi neki presek. Sta mislis da je lose u inostranstvu a sta dobro, i a sta lose u SRB a sta dobro. Posto kazes da nisi vise siguran da je emigracija resenje.
[ delija_sever031 @ 31.05.2013. 09:13 ] @
Dobro u Srbiji su provodi,krkanluci i zezanje,ali nemas posao ni corava dinara,toga napolju imas al mora da se radi,onome ko ima pare napolju naravno nista ne valja jer mora da se rinta a u Srbiji je sve extra jer ne moras da radis vec samo uzivas,i to je prica oko koje se beda iz Srbije i oni koji nemaju za hleb nikada nece sloziti sa onima sa bankivnim saldom iz inostranstva jer jednima ce napolju i od ciscenja klozeta biti bolje nego u Srbiji a drugima je ova Srbija besposlena raj.

[Ovu poruku je menjao delija_sever031 dana 31.05.2013. u 10:29 GMT+1]
[ elmagico @ 31.05.2013. 11:37 ] @
Svuda mora da se radi, problem je u tome sto je taj rad negde placen a negde ne. Kazes da su dobri provodi, krkanluci i zezanje u SRB a da nema para, jel mozes da zamislis koliko je to tek dobro "preko" gde ima jos i para. Kad u provod, krkanje i zezanje ides sa punim dzepom.

Problem je u necemu drugom, ti sto rade na zapadu (ili vecina) bi da zaradjuje "velike" pare a da ih trosi u SRB. To je veliki problem. Naravno da bi to bilo lepo da je moguce ali oni koji shvate da je to nemoguce mnogo ce bolje da prodju. Svi vole da imaju pun dzep i da sa tim mogu sto vise stvari da priuste sebi. Nasi ljudi ovde svaki dan uporedjuju cene u SRB i CH, ali samo cene a ne i plate.

To ti je isto kao i kad neko ima privatan biznis u SRB, svi gledaju koliki su mu prihodi, a niko nezna da sracuna i troskove.

Znam ja da bi bilo lepo kad svakog meseca primis 5000 ili vise SFR a da mozes da jedes ili zivis u SRB. Pa te rucak u dobrom restoranu u BGD kosta 100E (2x) a u CH nemozes za to ni to glavnog jela da stignes.

Prednost "zapada" je za one koji znaju da sagledaju sve prednosti i mane i lepo uporede SRB i tu neku "zapadnu" zemlju.
[ delija_sever031 @ 31.05.2013. 11:56 ] @
Tacno tako,treba biti mudar i sagledati sliku realno i izvuci najbolje za sebe,nazalost nasi ljudi precesto dodju ovde sa par hiljada evra kukajuci kako je njima zivot napolju tezak a onda troseci te pare ovde tvrde da je ovde raj iz kog su samo oni bili ludi sto su otisli a svi mi ostali smo srecnici zaboravljajuci pritom da mogucnost zarade napolju a trosenja ovde je nesto sto je nemoguce a kad vec zelis da zivis ovde shvatis da neces vise imati par hiljada nego 200-300 evra mesecno a onda su stvari naglavacke drugacije po tebe.A covek koji te slusa kad tako krenes da mlatis i koji ne zna kud ce od dugova bi te najradije pljunuo u lice jer misli da ga zahebavas.

A to poredjenje cena i plata uzimajuci samo ono sto se zaradi ili potrosi pa krene da se pametuje jednostrano kako je nesto dobro ili lose je vec kretenska tematika postala.
[ SasaL @ 01.06.2013. 15:24 ] @
Pozdrav
Naisao sam na ovu temu,i vidim da je aktivna pa cisto ako bih mogao dobiti neke informacije.

Vec neko vreme sam u Becu i radim,imam austrijsku vizu radnu,sam placam svoje troskove i nedugujem nikome ni jedan euro ali nisam zadovoljan finansijski,mislim da bi mogao duplo vise zaraditi u CH jer sam se raspitivao malo i cuo da su za ovaj posao sto radim satnice duple u CH u odnosu na Austriju.
Sad mene interesuje kako se mogu dobiti papiri za CH,recimo vidim da je popularna zenidba (ali to je 5 godina) dosta je to vremena,da li se moze razvesti posle 3 godine i da ostane viza radna?
Isto me interesuje ako bi dobio pasos od neke druge zemlje koja je clanica EU,Konkretno,Bugarsko (mislim da njima istice zabrana 2014 i mogu raditi svuda u EU)?
Ili recimo sa Poljskim pasosem? Kakva je situacija,ako nadjem firmu koja bi htela da me zaposli da li bi mogao normalno raditi sa nekim od pasosa iz EU? i da li imaju prioritet oni koji su na CH vizama u vezi zaposlenja u odnosu na druge EU zemlje?
Takodje me interesuje da se dobije radna viza na osnovu otvaranja firme,da li je to izvodljivo,naravno pretpostavljam da je depozit mozda negde oko 30000 eur.

Ako troskova isto,recimo neki stancic od 40 kvadrata,koliko bi to iznosilo mesecno,kirija kao i troskovi,sad ne znam tacno u kom gradu i delu ali orentaciono.

Hvala unapred na odgovorima


[ dragan152 @ 01.06.2013. 17:41 ] @
Sva ta tvoja pitanja su već napisana i odgovorena na temi: Emigracija u Švajcarskoj.
Čitaj je samo od početka sve, pa ako ti nešto ponovo ne bude jasno, i što nisi našo. Tad se javi.
U sličnoj sam u tvojoj situaciji.

Pozzz
[ SasaL @ 02.06.2013. 18:03 ] @
Pa odprilike sam video da sa Bugarskim pasosem se moze raditi tek od 31 maja 2016 godine.
http://www.bfm.admin.ch/conten...hweiz/bulgarien_rumaenien.html

Sto se zenidbe tice,ako se ozenim dobicu B vizu odmah i mogu poceti raditi i 5 godina biti u braku i sve zavrseno pod uslovom da ta druga osoba kada se zenim ima C vizu,u protivnom ako ima B treba mi 8 godina.

Interesuje me u vezi otvaranja privatne firme,da li neko zna nekoga ko je na osnovu toga dobio B vizu?
[ dragan152 @ 02.06.2013. 20:33 ] @
Daješ netačne informacije.

Bugari i rumuni jeste da su pod specijalnim limitacijama ali su po meni u mnogo boljoj poziciji jer imaju pravo ove godine oko 1000 B viza i preko 7000 L viza. Za razliku od EU8 koji imaju pravo samo na oko 2000 B viza ove godine, a da sve 8 članice imaju i te kako više stanovnika zajedno nego BG i RO zajedno. Za EU8 nema limit za L vizu.
Jeste da im prestaju limitacije za BG i RO u tržište rada tek 2016, ali to važi samo da tada nemaju kontrole pri zapošljavanju. Oni mogu isto sada da rade, EU su građani, odobreno referendumom 2009-te, i samo im traje proces tranzicije. Za razliku od ostalih no-EU državljana.

Ako ti je suprug no-EU trebaće ti čak šta više 10 godina za C vizu, ne znam gde si to pročitao za 8.

Za otvatanje firme nije tako lako za nekog no-EU. Nedobija se radna viza za sve, nego samo u okviru firme. Već pre nego da otvoriš imaju strogi uslovi i velika kontrola prvih godina. I treba puno para.

Neznam što širimo temu gde ne treba. Predaj za Austriski pasoš. Bolje je i jednostavnije, čak šta više pričaš nemački.
Ako znaš nemački jezik na B2 nivo, i radiš sa normalnim primanjima, po novom Austriskom zakonom možeš da predaš za njihovo državljanstvo za 6 godina!
[ igor-ch @ 03.06.2013. 07:16 ] @
Citat:
SasaL: ...
Sto se zenidbe tice,ako se ozenim dobicu B vizu odmah i mogu poceti raditi i 5 godina biti u braku i sve zavrseno pod uslovom da ta druga osoba kada se zenim ima C vizu,u protivnom ako ima B treba mi 8 godina.

Ukoliko supruga ima B vizu u momentu sklapanja braka, C vizu dobijas posle 5 godina - racunajuci od onog trenutka kada je supruga dobila C vizu (na primer, vencate se 2013, supruga ima B, i ti dobijas znaci B. Supruga dobija 2014 C, a ti onda stices pravod da apliciras za C 2019).
[ SugarSkull @ 02.08.2013. 00:33 ] @
Pozdrav, skoro 2god sam sa deckom, zivim u Srbiji, ali imam svajcarske papire jer sam tamo odrasla. Zavrsila sam fakultet u Srbiji i sad zelim da odem u Svajcarsku, tacnije u kanton Cirih da radim. Planiram da odem septembra jer mi se ukazao neki posao, ali zelim da i moj decko dodje i da se vencamo tamo. Sad me zanima to da li ako se tamo vencamo, on odmah dobija vizu i koju, tj. da li moze odmah da ostane kod mene a ne samo 3 meseca kao turista... Hvala unapred :)
[ zzz030 @ 02.08.2013. 22:37 ] @
Pa u sustini ima tu dosta detalja i stvari koje treba da se rese prvo ali svakako da je izvodljivo samo je pitanje vremena kada cete sve zavrsiti. Bolja varijante je da se vencate u Srbiji i onda da se preda sve za njega, a koliko ce trajati da mu odobre zavisi od kantona i uglavnom ne bi trebalo dugo ako je sve u redu sa vase strane. Pretpostavljam da imas svajcarsko drzavljanstvo s toga bi on dobio odma B vizu. Vazno je i to kako si situirana tamo tipa gde ces stanovati, prihodi... ako vec znas da ce sve ovo biti reseno ili vec jeste onda nema nikakvih prepreka.
[ caricamilica @ 08.10.2013. 18:52 ] @
pozz...e ovako...muz i ja smo 20og avgusta predali papire za spaajanje porodice u Svajcarskoj ambasadi...i dalje cekam da mi odobre vizu...rekli su mi da za dobijanje vize se ceka do 90 dana...posto ja cekam vec vise od mesec i po ...znaci da je sve u redu...e sad...nije mi jasno zasto ovoliko dugo cekam,jer treba da dobijem samo boravisnu vizu,sa kojom treba da idem u komunu,u Svajcarkoj,i tek predamo za permit...tek tada treba da predamo svu ostalu papirologiju...tipa ugovor o stanu,platne liste...i sve sto je potrebno....a ovde citam da ljudi sve to predaju od jednom...ne kapiram
[ elmagico @ 09.10.2013. 08:47 ] @
A sto si to predavala u CH ambasadi, sto jednostavno nisi otisla u CH i to tamo uradila. Sad ces da cekas 3x duze, jer oni iz ambasade to moraju da proslede za Bern, pa Bern u kanton itd, i to sve nazad.
Trebala si da odes kod muza u CH i da odete zajedno u opstinu. Sad vise nema viza za CH
[ Braksi @ 09.10.2013. 08:49 ] @
to sam i ja pomislio, al ne htedoh nista reci za slucaj da nisu promenili nesto.
[ caricamilica @ 09.10.2013. 10:40 ] @
Tako su nam rekli u birou za strance u CH ...to nije turisticka viza...u pasosu mi je udaren pecat da cekam D vizu...
[ Braksi @ 09.10.2013. 11:09 ] @
opet ona i njen konzulat !
[ dragan152 @ 09.10.2013. 11:12 ] @
opet onaj što priča nešto ovamo o CH, a još nije emigrirao.
Barem ona će sigruno da ode!

Sve najbolje caricamilice, to je samo stvar vremena i formaliteta. ;)
[ caricamilica @ 09.10.2013. 12:02 ] @
Braksi,na osnovu kog iskustva se javljas na ovu temu?Cisto informativno,posto su tvoji komentari neumesni....
[ Braksi @ 09.10.2013. 12:46 ] @
pa recimo da se javljam po osnovu nekih 2000 (oni na MZ se ne broje) postova od toga bar jedno 400 napisanih na emigraciji i nekih skoro pa dve decenije provedenih u inostranstvu i gledanja i slusanja svakojakih prica, deljenja i primanja saveta.

A po kom osnovu se ti javljas ? Po tome sto si se registrovala juce, a vec danas nam zapusavas usta. Odgovor si dobila zasto se oteglo, sad ti preostaje samo da cekas ili mi posalji tvoje podatke da nazovem Bern i Beograd da proverim gde je stigao predmet.

miki boia,

zanimljivo, ja sam mislio da si ti protiv imigracije na udaju i zenidbu ? Da nisam nesto propustio ?
[ caricamilica @ 09.10.2013. 17:18 ] @
Definitivno sam trebala da pitam ovde,a ne u KOMUNI....ipak iskustvo je na forumu...
[ Braksi @ 09.10.2013. 18:29 ] @
to ti je osnovno pravilo da uvek pitas na vise mesta.

Bas ove u komuni briga za tebe i sto ces cekati razdvojena od muza par meseci vise. Da ne kazem da je moguce i da vas je odj. jer joj se ne svidja vas akcenat...
[ zlocesti_bn @ 13.10.2013. 07:51 ] @
Kad ste vec predali ti mozes da boravis u Svajcarskoj koliko hoces dok ne stigne papir, jedino nije preporucljivo bas izlaziti iz zemlje.Verovatno si dobila i dozvolu za boravak odmah nakon predavanja, tako da ne brini. Dobices i radnu i boravsinu dozvolu odjednom.

A to za vizu je glupost.

U kom si kantonu?
[ caricamilica @ 13.10.2013. 11:06 ] @
Vaud...
[ zlocesti_bn @ 13.10.2013. 12:08 ] @
Znaci u istom smo kantonu....i ja sam cekao oko 4-5 meseci, ali dobio sam papir za boravak 7 dana nakon predavanja za permin.

Sa tim papirom mozes i posao da trazis bez problema.
[ caricamilica @ 13.10.2013. 12:17 ] @
hahahahaha pa bas ti hvala za tih pet meseci :( :( vrlo utesno ;( a zasto si toliko dugo cekao...?
[ zlocesti_bn @ 13.10.2013. 13:56 ] @
Zato sto sam u "manje bitnoj" komuni. Moj kolega je cekao 2 meseca.

Isto tako ces cekati i na produzavanje permina.

U kom si mestu tacno?
[ caricamilica @ 13.10.2013. 14:09 ] @
Blizu tebe...Montreux...
[ zlocesti_bn @ 13.10.2013. 14:43 ] @
Komsinica znaci :)

Dobices papire, ne brini o tome.

Uzivaj :)
[ zlocesti_bn @ 13.10.2013. 14:44 ] @
lele ja tek sad videh sta si ti napisala.

Pa zasto aman zaman u ambasadi predade?

Trebala si samo doci ovde i predat papire u komunu i cao.
[ I am Nobody @ 14.10.2013. 01:57 ] @
Pozdrav svim clanovima i aktivnim korisnicima ovog Foruma.

Mene interesuju par stvari, ovako, ja zivim ovde u svajcarskoj u kantonu aargau, imam c vizu i stalno radno mesto. Iza sebe imam jedan propali brak iz kojeg sam nasledio par dugova koje jos nemogu da isplatim bar ne tako brzo. Ove godine sam se ozenio sa devojkom iz Srbije, ona zivi tamo i sad bih ja za nju da predam za papire ali sam cuo da ako imas betreibung da je to malo tezi proces, interesuje me dali neko ima iskustva sa ovim. Unapred hvala...
[ elmagico @ 14.10.2013. 10:09 ] @
@ I am Nobody

Po zakonu ti imas pravo na spajanje porodice i sa Betreibungom, ali naravno to ti nije olaksavajuca vec otezavajuca okolnost. Naravno ne znam da li si postigao neki dogovor sa Betreibungom o otplati tog duga koji imas, jer ako imas dogovor sa njima mozes od njih da trazis i to napismeno i to ce ti mnogo pomoci za ovaj proces. Da se sad nevracam u proslost i da te pitam sto si izasao iz braka sa dugovima, trebao si to jos tada da regulises, ali dobro.

U principu sa platom, stambenim prostorom i stalnim poslom, potrebno ti je jos to od Betreibung-a.
[ caricamilica @ 16.10.2013. 09:02 ] @
Danas je moj muz dobio pismo,da preda tri platne liste,ugovor o stanu.........jupiiiiiii bar neki pomak :)
[ zlocesti_bn @ 17.10.2013. 18:22 ] @
Da nisi tako radila, do sada bi imala i posao.-..
[ Buba12 @ 15.11.2013. 19:58 ] @
Jel moze neko da mi kaze posle koliko godina braka se sada dobija C?
nesto sam nacula da je povecano na 10 .
[ JHN @ 16.11.2013. 19:09 ] @
Citat:
elmagico:
Svuda mora da se radi, problem je u tome sto je taj rad negde placen a negde ne. Kazes da su dobri provodi, krkanluci i zezanje u SRB a da nema para, jel mozes da zamislis koliko je to tek dobro "preko" gde ima jos i para. Kad u provod, krkanje i zezanje ides sa punim dzepom.

Problem je u necemu drugom, ti sto rade na zapadu (ili vecina) bi da zaradjuje "velike" pare a da ih trosi u SRB. To je veliki problem. Naravno da bi to bilo lepo da je moguce ali oni koji shvate da je to nemoguce mnogo ce bolje da prodju. Svi vole da imaju pun dzep i da sa tim mogu sto vise stvari da priuste sebi. Nasi ljudi ovde svaki dan uporedjuju cene u SRB i CH, ali samo cene a ne i plate.

To ti je isto kao i kad neko ima privatan biznis u SRB, svi gledaju koliki su mu prihodi, a niko nezna da sracuna i troskove.

Znam ja da bi bilo lepo kad svakog meseca primis 5000 ili vise SFR a da mozes da jedes ili zivis u SRB. Pa te rucak u dobrom restoranu u BGD kosta 100E (2x) a u CH nemozes za to ni to glavnog jela da stignes.

Prednost "zapada" je za one koji znaju da sagledaju sve prednosti i mane i lepo uporede SRB i tu neku "zapadnu" zemlju.



Ja zadnjih godina cesto idem u CH ,svakih 3-4 mjeseca trknem na par dana i mogu ti reci da su cijene u CH mnogo povoljnije nego naprimer u Banjaluci gde zivim,cesto pazarim u marketima denener ili aldi i hrana je mnogo jeftinija nego u BL

inace ja sam ziveo 3 god u CH od 1996 do 1999,kanton Ticino,rodom sam iz Republike Srpske posto sam se borio u ratu kao pripadnik VRS,u zimu 1995 sam demobilisan ,i ovde u RS tada kad se rat zavrsio nije bas bilo bajno,odlucio sam da idem u CH,tamo sam imao neke rodjake,prebacio sam se ilegalno u CH,i na granici Italije i CH u mjestu Como Chiaso prijavio u azilantski centar,tamo su me strpali u neku vrstu zatvora,nisam imao ime,bio sam broj BA505,tamo sam proveo 22 dana cekajuci interviju,posle su me poslali u nekakav azilanstski centar u Lugano,dobijao 400 CHF za zivotne potrebe i dobio provizorne papire koje nose oznaku F,vise puta sam nalazio i potpisivao ugovor,posao ali sam odbijan od policije ,odnosno odbilijali su da mi daju radne papire,bio sam tamo 3 godine i mogu vam reci krvav je to zivot

CH je monotona i dosadna zemlja,tesko je tamo uspjeti kao stranac,zivot je tamo dosadan,sve se svodi na rad,i placanje svih tih racuna koji vam stizu,nasi ljudi zive tamo kao robovi,nisu okovani lancima ali jesu racunima ,tamo se spara svaki franak,da bi se kad se ide u rodni kraj pravilo da su uspjeli u zivotu,ali nije to to

ako je neko sposoban i ima znanje daleko lakse ce da pokrene posao u RS i Srbiji i zaradi pare nego sto ce to u ucmaloj CH
[ vladica91 @ 19.11.2013. 22:58 ] @
Ne mozes tako da gledas na to,moj brat je isto tako otisao,skoro indenticna situacija,pa eno ga ima zenu i dvoje dece,dobar posao i lep zivot.Ako ti nisi uspeo,ne znaci da niko nece.
[ mislis @ 20.11.2013. 13:22 ] @
Referendum u Svajcarskoj 1:12

http://www.advance.hr/vijesti/...ti-prijete-odlaskom-iz-zemlje/
[ elmagico @ 20.11.2013. 15:09 ] @
Citat:
JHN:
Citat:
elmagico:
Svuda mora da se radi, problem je u tome sto je taj rad negde placen a negde ne. Kazes da su dobri provodi, krkanluci i zezanje u SRB a da nema para, jel mozes da zamislis koliko je to tek dobro "preko" gde ima jos i para. Kad u provod, krkanje i zezanje ides sa punim dzepom.

Problem je u necemu drugom, ti sto rade na zapadu (ili vecina) bi da zaradjuje "velike" pare a da ih trosi u SRB. To je veliki problem. Naravno da bi to bilo lepo da je moguce ali oni koji shvate da je to nemoguce mnogo ce bolje da prodju. Svi vole da imaju pun dzep i da sa tim mogu sto vise stvari da priuste sebi. Nasi ljudi ovde svaki dan uporedjuju cene u SRB i CH, ali samo cene a ne i plate.

To ti je isto kao i kad neko ima privatan biznis u SRB, svi gledaju koliki su mu prihodi, a niko nezna da sracuna i troskove.

Znam ja da bi bilo lepo kad svakog meseca primis 5000 ili vise SFR a da mozes da jedes ili zivis u SRB. Pa te rucak u dobrom restoranu u BGD kosta 100E (2x) a u CH nemozes za to ni to glavnog jela da stignes.

Prednost "zapada" je za one koji znaju da sagledaju sve prednosti i mane i lepo uporede SRB i tu neku "zapadnu" zemlju.



Ja zadnjih godina cesto idem u CH ,svakih 3-4 mjeseca trknem na par dana i mogu ti reci da su cijene u CH mnogo povoljnije nego naprimer u Banjaluci gde zivim,cesto pazarim u marketima denener ili aldi i hrana je mnogo jeftinija nego u BL

inace ja sam ziveo 3 god u CH od 1996 do 1999,kanton Ticino,rodom sam iz Republike Srpske posto sam se borio u ratu kao pripadnik VRS,u zimu 1995 sam demobilisan ,i ovde u RS tada kad se rat zavrsio nije bas bilo bajno,odlucio sam da idem u CH,tamo sam imao neke rodjake,prebacio sam se ilegalno u CH,i na granici Italije i CH u mjestu Como Chiaso prijavio u azilantski centar,tamo su me strpali u neku vrstu zatvora,nisam imao ime,bio sam broj BA505,tamo sam proveo 22 dana cekajuci interviju,posle su me poslali u nekakav azilanstski centar u Lugano,dobijao 400 CHF za zivotne potrebe i dobio provizorne papire koje nose oznaku F,vise puta sam nalazio i potpisivao ugovor,posao ali sam odbijan od policije ,odnosno odbilijali su da mi daju radne papire,bio sam tamo 3 godine i mogu vam reci krvav je to zivot

CH je monotona i dosadna zemlja,tesko je tamo uspjeti kao stranac,zivot je tamo dosadan,sve se svodi na rad,i placanje svih tih racuna koji vam stizu,nasi ljudi zive tamo kao robovi,nisu okovani lancima ali jesu racunima ,tamo se spara svaki franak,da bi se kad se ide u rodni kraj pravilo da su uspjeli u zivotu,ali nije to to

ako je neko sposoban i ima znanje daleko lakse ce da pokrene posao u RS i Srbiji i zaradi pare nego sto ce to u ucmaloj CH



Koliko samo gluposti na jednom mestu, klasicna gasterbajterska prica, nasih ljudi koji nisu hteli ili nisu mogli da se integrisu, pa im je za to kriva CH. Svi pricaju kako bi se odmah vratili, ali niko to ne uradi, osim onih koje izbace, nego svi rade do penzije i onda se vracaju. A sto se vracaju, zato sto im je bolje da zive sa po 3-4000 franaka u nemastini i da odskacu od sredine, nego da zive normalno u CH. Da se nesto razumemo nerade to samo nasi, to rade i CH. Samo oni to rade iz drugog razloga, odu npr na Sajsele, Bahame, Tajland i tamo zive, ali to rade zbog uzivanja a ne zato sto im je lose u CH.
Najvise mrzim ljude koji pljuju po CH a od nje su dobili sve, pa i te penzije sa kojim su se vratili.

Ti izgleda nisi nikad pokrenuo posao niti radio u u RS ili SRB, kad pricas ovakve gluposti.
[ pavlinjo @ 24.12.2013. 23:24 ] @
Ovako , imam rodjake u ch tj strica strinu i dva brata svi sa c dozvolom , svi rade i dugo su tamo, ja sam se ovde u Srbiji razveo sa namerom da preko brata sklapanjem braka sa mojom suprugom zavrsim papire za nju... Po informacijama sa foruma sam zakljucio da to mnogo lakse ide ako on ima c dozvolu, postavlja se jedino pitanje da li ce se njoj ponistiti dozvola ako se za 5 godina razvede, unapred hvala na odgovorima pozdrav.
[ zzz030 @ 25.12.2013. 21:27 ] @
Ne moze da joj se ponisti.
[ pavlinjo @ 27.12.2013. 01:33 ] @
ok hvala na ogovoru, imam jos jedno pitanje... Ona normalno mora biti tamo na zajedinckom prebivalistu, da li je problem da samo bude tamo sa prebivalistem tj da se vodi na toj adresi a da zivi ovde u Srbiji , da li to pravi neki problem?
[ zzz030 @ 28.12.2013. 11:45 ] @
Trebalo bi tamo da boravi iz vise razloga. Koliko je meni poznato niko nije otiso da se uda ili ozeni pa da sedi to vreme u Srbiji. To bi bilo previse lepo. :)
[ pavlinjo @ 29.12.2013. 22:20 ] @
Pitao sam da li je to izvodljivo, i ako nije zbog cega nije? ako bi neko mogao da mi pojasni i objasni , hvala...
[ Ludak neki @ 29.12.2013. 23:57 ] @
Sad ce strucnjak miki da dodje sa nekim pametnim postom kako je o tome vec pisano nego vi ne znate da citate,a on je mnogo pismen i pametan pa nece da se spusta na vas nivo,bla,bla.... :D
[ igor-ch @ 30.12.2013. 11:58 ] @
Citat:
pavlinjo:
Pitao sam da li je to izvodljivo, i ako nije zbog cega nije? ako bi neko mogao da mi pojasni i objasni , hvala...

Nije izvodljivo iz prostog razloga sto se pravo boravka u CH steceno brakom dobija na osnovu zakona o spajanju porodice (Familiennachzug).
[ bondbp @ 11.02.2014. 14:33 ] @
pozz svima
citao samo vise komentara u vezi ove teme, imam ja jedno pitanje ako bi neko mogao da mi odg. na moje pitanje bio bi mu jako zahvalan, radi se o tome da moja djevojka tj. buduca supruga ima ch pass, sada mene zanima da li ja mogu tamo otici kao turist ono na tri mjeseca i da tamo zavrsim papire oko vjencanja i to za ambasadu znam da moze ali duze traje, njemacki jezik pricam perfektno, i koliko bi to trajalo, zahvalujjem unaprijed

lijep pozz
[ elmagico @ 11.02.2014. 14:35 ] @
Mozes, traje duze ali moze sve tamo da se zavrsi, koliko traje to ne moze niko da ti kaze, jer zavisi od kantona, opstine, itd....
[ bondbp @ 11.02.2014. 15:19 ] @
Hvala na brzom odg
kanton je fribourg, vazno mi je da i tako moze, kad njih u ch kad pitas dok si tamo kako ide oni preporuce odmah ambasadu svicarsku u tvojoj drzavi, iskreno mislim da nema smisla to ako si vec blizu berna ili gdje se vec predaje jer i konzulat sluzi za prenos tih podataka koje predas koji ide za bern, preko ambasade traje 4 ili 5 mjeseci sigurno za sve iako kazu da moze i krace, ako budem mogao odmah da polazem njemacki jezik bilo bi super da ne idem skolu tako bi moglo i brze mozda da se zavrsi
[ bondbp @ 16.02.2014. 13:48 ] @
Lijep pozdrav
Nekako mi je ovo sve cudno, kada pitas gemeinde tj Zivilstandesamt dobijes odg. preko ambasade preko ambasade u cemu je problem uzeti dokumenta koja ti trebaju i svicarskoj to zavrsiti, zanima me da li je neko ovdje tako uradio, znaci otisao tamo i predao sve papire i onda cekao, kakve su ovo gluposti da mora ici preko ambasade ne razumijem ili je do mene:)
[ Jammy.88 @ 26.02.2014. 23:38 ] @
Moj suprug ima C vizu vec duze vreme u svajcarskoj,ja sam sa detetom U CH kao turista ali pre 2 nedelje je muz za mene i dete predao za dobijanje Vize.Imamo advokata koji sve to zavrsava ali nikako da nam kaze koliko taj Proces traje,samo nam je rekao da ce to Trajati malo duze jer je MM malo vise stariji od mene.Zna li neko koliko bi moglo trajati to odbijanje papira i koliko moram biti u braku da dobijem C vizu?hvala svima na odgovoru
[ inace dobro @ 27.02.2014. 22:15 ] @
E ovako da vam ukratko opisem kako je to kod mene islo.Dosla sam u ch kao turista,muz me je prijavio u gemeide i onda sam morala kranke kasu prijaviti i s tim i samo to poslati u gemeidu.Nakon toga Amt für migration nam je poslao postom pismo u kojem je stojalo sta nam sve treba platne liste itd.Kad smo to poslali nakon dvije sedmice smo dobili termin u Amt-u i tad su uzeli otiske moje,uslikali me i to je bilo to nakon sedmicu mi je dosao ausweis B na kucnu adresu.Cjeli proces je trajao oko mjesec dana.Da napomenem nismo vjencani u ch.Znaci nikakav advokat ti netreba,bar nama nije trebo.Cim vas prijavi u Gemeide odmah sve ide automatski.Al obrati se Igoru na ovom forumu ovjasnit ce ti sve samo mu tacno objasni situaciju,meni je puno pomogao oko svega.pozz
[ bondbp @ 28.02.2014. 07:33 ] @
pozz
"Inace dobro" jesu li ti trebali neki papiri kad te je muz prijavljivao u gemeinde?
[ elmagico @ 28.02.2014. 08:08 ] @
Citat:
Jammy.88:
Moj suprug ima C vizu vec duze vreme u svajcarskoj,ja sam sa detetom U CH kao turista ali pre 2 nedelje je muz za mene i dete predao za dobijanje Vize.Imamo advokata koji sve to zavrsava ali nikako da nam kaze koliko taj Proces traje,samo nam je rekao da ce to Trajati malo duze jer je MM malo vise stariji od mene.Zna li neko koliko bi moglo trajati to odbijanje papira i koliko moram biti u braku da dobijem C vizu?hvala svima na odgovoru


Koliko to traje zavisi od dosta faktora (opstine, vasih papira, itd, moze i do 6 meseci). U braku moras da budes minimum 5 godina da bi dobila C vizu, ali naravno moras jos dosta drugih faktora da ispunis.
[ Jammy.88 @ 07.03.2014. 00:22 ] @
Hvala svima na odgovoru!!!Nadam se da ce uskoro sve biti zavrseno jer mi istice turisticka viza.
[ dixi123 @ 20.03.2014. 17:36 ] @
Situacija sledeca:
Suprug ( ima dvojno drzavljanstvo BiH i CH ) i ja vjencali smo se pocetkom mjeseca u BiH, kao BiH drzavljani. Nakon toga se on vratio u CH, kanton LU, a ja sam ostala da prikupim potrebnu dokumentaciju koju trebam predati u ambasadu, kako bi se izvrsio upis vjencanja u svicarski registar licnih stanja gradjana i da bih predala zahtjev za dobijanje "D" vize. Dokumente jos nisam predala jer cekam pasos koji mora glasiti na aktuelno, suprugovo prezime.
Koliko sam uspjela ispratiti temu, neki su zaobisli ambasade i papire predali direktno u CH. Moze li pojasnjenje gdje i sta konkretno od dokumenata? Kome god smo se obratili svi su nas upucivali na ambasadu.
Suprug zivi sam, trosoban stan, nije nikada osudjivan, niti ima nekih problema sa zakonom, nema nikakvih dugovanja, oboma nam je ovo prvi brak, ali od 01.04. ostaje bez posla. Koliko nam je to otezavajuca okolnost za dobijanje vize i da li je uopste moguce dobiti vizu ako on nema posao?
[ BorkaS @ 04.09.2014. 07:48 ] @
Pozdrav narode ne znam dal vas jos ima na ovoj temi ali meni treba jedna mala ( veca ) pomoc pa ako je neko tu neka mi se javi
[ I am Nobody @ 04.09.2014. 13:28 ] @
Cao Borka, reci sta te zanima? Poz..
[ BorkaS @ 04.09.2014. 13:41 ] @
E ovako otisla sam 95-te u ch i imala sam prvo b vizu posle 5 godina sam dobila vc vizu ,sve preko muza doslo je do sranja,razvoda i itd...ja sam jednostavno otisla iz ch 2008-e pokusala se vratim dok su mi vazili papiri do 2010...da produzim ih al sam sama sebe sjebala nisam ih zaledila i nisam imala posao muz mi bivsi nakrkao betrejbaung samt i nisu mi produzili jer nisam imala posao ... i sada me zanima jel ima mogucnosti da povratim papire cerka i sin su mi rodjeni tamo ?
[ BorkaS @ 04.09.2014. 13:47 ] @
Znam sjebala sam sama sebe i to posteno ....al kada padne klapna a vi sami tamo onda ....
[ Braksi @ 04.09.2014. 14:56 ] @
Sa takvim recnikom nije ni cudo.
[ BorkaS @ 04.09.2014. 15:03 ] @
P a sta ocekujes da izigravam primadonu ovde ako mozes pomozi ok ako ne onda precuti
[ BorkaS @ 04.09.2014. 15:06 ] @
Citat:
Braksi:
Sa takvim recnikom nije ni cudo.

Sto se vecina prenemaze nesto sto nije ja sam samo rekla kako jeste ...ako znas odgovor reci ako ne zaobidji me onda zamolila sam za pomoc ako neko zna a ne da mi popujes za recnik ti kao nikada neizgovaras ove reci de molim te
[ Braksi @ 04.09.2014. 15:06 ] @
Ako si tako i muzu odgovarala onda nije cudo da te je sutno !
[ BorkaS @ 04.09.2014. 15:09 ] @
precutacu ti sada mnogo toga ...ah ti balaknaci cudo ste veliko
[ Braksi @ 04.09.2014. 15:14 ] @
Vrlo retko deca se oduzimaju majki
[ BorkaS @ 04.09.2014. 15:19 ] @
nisi upucen i onda preskoci komentare ok
[ elmagico @ 05.09.2014. 12:31 ] @
Citat:
BorkaS:
E ovako otisla sam 95-te u ch i imala sam prvo b vizu posle 5 godina sam dobila vc vizu ,sve preko muza doslo je do sranja,razvoda i itd...ja sam jednostavno otisla iz ch 2008-e pokusala se vratim dok su mi vazili papiri do 2010...da produzim ih al sam sama sebe sjebala nisam ih zaledila i nisam imala posao muz mi bivsi nakrkao betrejbaung samt i nisu mi produzili jer nisam imala posao ... i sada me zanima jel ima mogucnosti da povratim papire cerka i sin su mi rodjeni tamo ?


Ti si mogla i pasos da dobijes za to vreme koje si u CH boravila. Kakve veze ima to sto nemas posao sa produzenjem vize. Kad dobijes C vizu, ti vise nisi vezana ni sa posao ni za muza. C viza se izdaje na 5 godina. Isto tako to nema veze ni sa betreibungom jer ti imas pravo da ides na Socijalu. Gde su ti cerka i sin, koje oni papire imaju, oni imaju pravo na pasos takodje. Ova tvoja prica ima dosta rupa, ili ih popuni pa da ti kazemo nesto ili jednostavno zaboravi jer ne moze niko da ti da odgovor kad nezna situaciju.
[ član @ 06.09.2014. 08:01 ] @
Citat:
Braksi:Sa takvim recnikom nije ni cudo.
Citat:
Braksi:Ako si tako i muzu odgovarala onda nije cudo da te je sutno !

haha, kralju! :)
[ sladjapetrovic @ 20.09.2014. 16:27 ] @
Pozdrav svima,

Potrebna mi je mala pomoc . Dobila sam B permit u CH. Zaposlena sam kao postdoktorant na federalnom univeritetu. Ugovor sa postdoktorantima je takav da se obnavlja na godinu dana, kao i permit. Zelim uraditi spajanje porodice sa mojim suprugom.
Citala sam o uslovima koji su potrebni, visina plate, stan, itd. Sto se tice primanja, dovoljna su za nas dvoje. Da napomenem da ovde nemam nikakva dugovanja, kao ni on u Srbiji, niti prekrsaje. Ja sam trenutno u stanu od oko 80 kvadrata, u njemu smo prijavljene ja i jos jedna devojka. Da li ce to predstavljati problem kantonu, zato sto nije samo moje ime na ugovoru o zakupu? Inace ima dovoljno odvojenih prostorija za boravak.

Kako pokrenuti postupak? Zvali smo ambasadu, oni su rekli da ja ovde moram prvo predati papire za mene. Takodje sam citala da mozemo i u CH predati papire za njega. On ce svakako dolaziti turisticki. Jel ima neko iskustva sa tim? Sta je bolje uraditi? Koje papire moram ja priloziti, a koje suprug?


Hvala vam na pomoci
[ iskren30 @ 07.10.2014. 15:49 ] @
Pozdrav,nadam se da mozete i meni da date neki odgovor,moja situacija je drugacija.
Ja sam iz Srbije,imam druga Svajcarca koga znam duze sa kojim smo smisljali kako bi bilo da ja odem u Svajcarsku i on je ponudio da je najbrze da mi sklopimo Partnerschaft(kao najbrze resenje).uradili smo to u Cirihu prosle godine i ja se selim tamo tek sada(sad je dobio drugi bolje placeni posao) a i ja sam polozio Goethe B2,sad sam predao zahtev za vizu(pretpostavljam da je to B) i cim dobijem,idem.Problem je sto je on upoznao devojku tamo koju zeli da zeni i ponudio mi je da budem kod njega 2 godine od dolaska u Cirih,a da zatim on zatrazi razvod(ako se i u ovom slucaju tako zove).Cim dodjem,trazicu posao,ali je pitanje sta se desava samnom posle tog razvoda?.(znaci posle 2 godine zivota u Cirihu).
Molim Vas za neki odgovor,ne znam kome da se obratim.
Hvala,Marko

[Ovu poruku je menjao iskren30 dana 07.10.2014. u 17:20 GMT+1]
[ postar ch @ 07.10.2014. 16:44 ] @
....bre forumasi...i ko sad sme da kaze da se samo zenidbom moze otici u ch....moze i UDAJOM...haha....ovo je bilo jace od mene..unapred se izvinjavam..
[ I am Nobody @ 07.10.2014. 23:19 ] @
Citat:
iskren30:
Pozdrav,nadam se da mozete i meni da date neki odgovor,moja situacija je drugacija.
Ja sam iz Srbije,imam druga Svajcarca koga znam duze sa kojim smo smisljali kako bi bilo da ja odem u Svajcarsku i on je ponudio da je najbrze da mi sklopimo Partnerschaft(kao najbrze resenje).uradili smo to u Cirihu prosle godine i ja se selim tamo tek sada(sad je dobio drugi bolje placeni posao) a i ja sam polozio Goethe B2,sad sam predao zahtev za vizu(pretpostavljam da je to B) i cim dobijem,idem.Problem je sto je on upoznao devojku tamo koju zeli da zeni i ponudio mi je da budem kod njega 2 godine od dolaska u Cirih,a da zatim on zatrazi razvod(ako se i u ovom slucaju tako zove).Cim dodjem,trazicu posao,ali je pitanje sta se desava samnom posle tog razvoda?.(znaci posle 2 godine zivota u Cirihu).
Molim Vas za neki odgovor,ne znam kome da se obratim.
Hvala,Marko

[Ovu poruku je menjao iskren30 dana 07.10.2014. u 17:20 GMT+1]


Marko vidi ovako, da te niko ne slaze ili isprica nesto sto nije tacno, mozes ti biti ove dve godine a da bi zadrzao papire, tojest b vizu, moras biti u zajednici 5 godina, ni dan manje. Ima slucajeva gde uspevaju sa manje vremena da ostaju ovde i zadrze papire ali ako imaju decu, to kod tebe nije slucaj! Jedino resenje ti je da za te dve godine nadjes sebi ovde nekoga za brak! Pozdrav.
[ packo135 @ 28.10.2014. 14:11 ] @
Pozdrav svima :)

E ovako imam jedno pitanje .
Posto su mi otac i majka razvedeni , otac mi je u CH,ja sam u Srbiji , on je tamo ozenjen drugom zenom koja ima drzavljanstvo i svajcarski pasos.
E sad predao je papire za mene da ja dobijem vizu .
Predao je sve to pre nego sto sam napunio 18 god.
Predao je sve zivo od posla do plate do stana, koliko soba ima i to .
Prvi put su odbili . Rekli su kao 'Ne vidimo razlog zasto bi on dosao" .

Sad je uzeo advokata i pisali smo i pisma svi , njegova zena , on , njena majka , njen otac .
I advokat je rekao kao da ima sanse , ali opet bih hteo da pitam da li neko ima slicnog iskustva i da li zna nesto o ovome vise?

Unapred hvala .
[ elmagico @ 29.10.2014. 13:13 ] @
Citat:
iskren30:
Pozdrav,nadam se da mozete i meni da date neki odgovor,moja situacija je drugacija.
Ja sam iz Srbije,imam druga Svajcarca koga znam duze sa kojim smo smisljali kako bi bilo da ja odem u Svajcarsku i on je ponudio da je najbrze da mi sklopimo Partnerschaft(kao najbrze resenje).uradili smo to u Cirihu prosle godine i ja se selim tamo tek sada(sad je dobio drugi bolje placeni posao) a i ja sam polozio Goethe B2,sad sam predao zahtev za vizu(pretpostavljam da je to B) i cim dobijem,idem.Problem je sto je on upoznao devojku tamo koju zeli da zeni i ponudio mi je da budem kod njega 2 godine od dolaska u Cirih,a da zatim on zatrazi razvod(ako se i u ovom slucaju tako zove).Cim dodjem,trazicu posao,ali je pitanje sta se desava samnom posle tog razvoda?.(znaci posle 2 godine zivota u Cirihu).
Molim Vas za neki odgovor,ne znam kome da se obratim.
Hvala,Marko

[Ovu poruku je menjao iskren30 dana 07.10.2014. u 17:20 GMT+1]


Koliko sam ja informisan partnerschaft vise ne postoji u CH. Tako da ste vi mozda registrovali zvanicni brak. 2 godine su period posle koga mogu da te izbace napolje. Da li on ima CH pasos?
[ elmagico @ 29.10.2014. 13:16 ] @
@packo135

U CH niko nikad nikom nije rekao razlog "kao" ili su dali jasno i definisano objasnjenje ili nisu nista dali. Procitaj sta su stvarno napisali pa vidi sta je problem. Ti imas sva prava da dodjes i to ce ti advokati zavrsiti ali koliko ce to da traje to je pitanje.
[ Jasko26 @ 19.11.2014. 20:10 ] @
Pozdrav svima.. pre svega bih hteo da se zahvalim svima ovde na forumu koji su odvojili svoje slobodno vreme da bi svojim znanjem i iskustvom
pomogli onima koji su neupuceni i kojima je takva pomoc preko potrebna.. ja sam procitao ovu temu od pocetka do kraja i kad se sad sve sabere
ne znam dal sam vise prosvetljen ili zbunjen.. Kako god ja jos uvek nisam uspeo pronaci pravu informaciju u vezi mog pitanja, a ono glasi ovako:

Ja se trenutno nalazim u Svajcarskoj (kanton st gallen) kod moje devojke, dosao sam ovde kao turista i vec zivimo zajedno..
Ona ima "C" vizu vec dugo vremena i odlucili smo da se vencamo i da to obavimo dole u Bosni i Hercegovini..
E sad ona je vec pokusala da se informise u lokalnom "gemajndu" ili kako se vec kaze
ali oni nisu znali da joj daju tacnu informaciju sta treba, pa je ona na kraju zvala taj neki "migrationsamt"
tu joj je neka gospodja rekla da ja treba da se javim u ambasadu u Sarajevu nakon sto se vencamo kao i to
da ja necu nakon toga moci doci ovamo kod nje dok to nesto ne bude gotovo..

E sad meni nije jasno na koju je ona tacno ambasadu mislila, da li na CH ambasadu u Sarajevu ili na BiH ambasadu
niti zbog cega niti sta tacno da trazim tamo, niti zasto ne smem doci kod nje ovde ponovo..
Ja sam mislio da je dovoljno da se vencamo dole, izvadim potvrdu o nekaznjavanju, sve to prevedemo na njemacki jezik i predamo ovde..
ali to sad sudeci po toj gospodji ne moze tek tako.. tako da vise ne znam ni sam sta i kako i zato se obracam vama ovde..

Znam da sam opsirnije pisao ali ne znam kako bih to drugacije srocio.. ako neko moze da mi da tacne informacije o tome
sta tacno treba da uradim i na koji nacin da to uradim, bio bih mu neizmerno zahvalan.. LP
[ mislis @ 19.11.2014. 20:31 ] @
citat: '' ... pa je ona na kraju zvala taj neki "migrationsamt"
tu joj je neka gospodja rekla da ja treba da se javim u ambasadu u Sarajevu nakon sto se vencamo kao i to
da ja necu nakon toga moci doci ovamo kod nje dok to nesto ne bude gotovo..

E sad meni nije jasno na koju je ona tacno ambasadu mislila, da li na CH ambasadu u Sarajevu ili na BiH ambasadu ....''

Matori cim ti rekla u ambasadi u Sarajevu znaci na ambasadu CH, otkud Bosanska ambasada u Sarajevu...

P.S. Imas primere ovde, ljudi koji su takodje postavljali slicna pitanja, tj. da li bolje da se uzmu u CH ili u Bosni / Srbiji...
[ inace dobro @ 20.11.2014. 05:59 ] @
Citat:
Jasko26:
Pozdrav svima.. pre svega bih hteo da se zahvalim svima ovde na forumu koji su odvojili svoje slobodno vreme da bi svojim znanjem i iskustvom
pomogli onima koji su neupuceni i kojima je takva pomoc preko potrebna.. ja sam procitao ovu temu od pocetka do kraja i kad se sad sve sabere
ne znam dal sam vise prosvetljen ili zbunjen.. Kako god ja jos uvek nisam uspeo pronaci pravu informaciju u vezi mog pitanja, a ono glasi ovako:

Ja se trenutno nalazim u Svajcarskoj (kanton st gallen) kod moje devojke, dosao sam ovde kao turista i vec zivimo zajedno..
Ona ima "C" vizu vec dugo vremena i odlucili smo da se vencamo i da to obavimo dole u Bosni i Hercegovini..
E sad ona je vec pokusala da se informise u lokalnom "gemajndu" ili kako se vec kaze
ali oni nisu znali da joj daju tacnu informaciju sta treba, pa je ona na kraju zvala taj neki "migrationsamt"
tu joj je neka gospodja rekla da ja treba da se javim u ambasadu u Sarajevu nakon sto se vencamo kao i to
da ja necu nakon toga moci doci ovamo kod nje dok to nesto ne bude gotovo..

E sad meni nije jasno na koju je ona tacno ambasadu mislila, da li na CH ambasadu u Sarajevu ili na BiH ambasadu
niti zbog cega niti sta tacno da trazim tamo, niti zasto ne smem doci kod nje ovde ponovo..
Ja sam mislio da je dovoljno da se vencamo dole, izvadim potvrdu o nekaznjavanju, sve to prevedemo na njemacki jezik i predamo ovde..
ali to sad sudeci po toj gospodji ne moze tek tako.. tako da vise ne znam ni sam sta i kako i zato se obracam vama ovde..

Znam da sam opsirnije pisao ali ne znam kako bih to drugacije srocio.. ako neko moze da mi da tacne informacije o tome
sta tacno treba da uradim i na koji nacin da to uradim, bio bih mu neizmerno zahvalan.. LP

[ inace dobro @ 20.11.2014. 06:10 ] @
Jasko :) To je sad jako jednostavno,ja sam dosla u ch prije godinu i pol i ti nemoras nikakvu potvrdu o nekaznjavanju imati znaci sta vam treba vjencani list (internacionalni)znaci na njemacki jezik i vasi rodni listovi takodjer na njemacki jezik.I tvoja draga mora imati stan.Ona mora s tobom zajedno otici u gemeide i prijaviti te tamo,trebaces 2 slike imati,kad to odradite oni ce zahtjevati da im posaljes policu od kranke kase zena ce ti naci kranke kasu.I u roku od najvise dvije sedmice ces dobiti od Amt für Migration pismo u kojem ce stojati da morate poslati ugovor od stana,3 platne liste,kopije pasosa,zeninog ausweisa.I nakon sedmicu sam ja dobila termin za uzimanje otisaka(znaci B vizu) to ti je to.Znaci i moj muz je imao C vizu i kod nas je procedura takva,mi nit smo isli u ambasadu nit bilo sta od toga.Napravite ovako cim se vjencate odmah neka te prijavi ovdje i sve ostalo ce ti doci postom.Vrlo je jednostavno jod nas to bilo tako da ni kod tebe nebi trebalo biti problema,ako je sve ok kod nje i nema dugove znaci najduze 2 mjeseca ce procedura trajati.Odgovor je malo opsiran al eto nadam se da ce pomoci.
[ Jasko26 @ 20.11.2014. 16:24 ] @
Hvala ti Alma na odgovoru ali ocigledno je u medjuvremenu doslo do promjene u zakonu,
posto sam dobio novu informaciju a i ovi iz migracionog su potvrdili to isto, a to je da:
Nakon sto se sklopi brak u BiH, supruga mora predati zahtev u ch da oni priznaju taj brak,
nakon sto oni priznaju brak, ja moram podneti zahtev za vizu u CH ambasadi u Sarajevu,
i zatim ce mi udariti pecat u pasos da sam podneo zahtev za vizu CH i ja ne smem doci u CH sve dok viza ne bude gotova..
tek kad viza bude gotova moram je podici u Wien-u (ne znam zasto vise ne moze u BiH ali tako kazu) i tek tad sa tom vizom mogu
uci u CH i ukljuciti se u postpak dobijanja boravisne dozole (naravno moram doneti i potvrdu o ne kaznjavanju prevedenu na njemacki)
pitali smo i ako bi se vencali ovde u CH da li bih onda mogao ostati ovde sve do dobijanja boravisne dozvole..
opet je usledio odgovor da ja i u tom slucaju moram napustiti CH dok ne dobijem vizu za ulazak u CH..
sta je tu je, valjda nece biti nikakvih komplikacija i valjda ce to sve izaci na dobro u sto kracem roku :-)
Hvala jos jednom na odgovoru ;-)
[ artiva @ 10.12.2014. 12:08 ] @
Imam nekoliko pitanja pa ako neko zna odgovor na njih bilo bi super:) Dobila sam Svajcarski pasos nakon 2 godine cekanja preko mame koja je bila njihov drzavljanin.Ja zivim u Srbiji i u toku ovih 2 godine cekanja verila sam sam se sa momkom,nismo hteli da se vencamo da ne bih oduzila jos vise moje dobijanje drzavljanstva.Sad planiramo da odemo zajedno tamo da zivimo pa me zanima gde da se vencamo ako to neki razlog ima sa duzinom cekanja njegove vize,kao i to da li ja njega mogu uopste odma da odvedem jer nemam tamo kod koga da odem a i nemam posao.I ako neko jos zna sta treba prvo da uradim kad stignem tamo, da li treba u opstinu i sluzbu za zaposljavanje prvo da odem?
[ elmagico @ 10.12.2014. 15:43 ] @
Bolje ti je u SRB zbog duzine cekanja, mozes da mu napravis papire, ali moras da ispunis i neke uslove, stan, posao, plata
[ Winti @ 29.01.2015. 11:29 ] @
Pozdrav na forumu,
Poslao sam jednu poruku ali ne znam gde da je trazim kako ili ako mi je neko odgovorio...
[ Winti @ 29.01.2015. 11:57 ] @
Pozdrav svima,
Ja sam 54 god, a moja zena i ima 50 god.
Ona je u Swicarskoj od 76 god , a od 90 te ima swiez passos, Bila je u braku 20 god sa swicarcem i unazad 5 god se rastala,a prosle nedelje su se sudskim putem razveli (sporazumno). Sad mene interesuje sta treba da radimo i kako . Mi zelimo da se vencamo ali neko kaze da je to dugi proces dobivanja boravka preko ambasade. Ima li neki kraci put ka tome cilju zna li neko tacno da nas uputi sta da radimo i kako die sve to.
Ja dobijam od IFAU (invalidenverzicherungs-rente) zbog operacije srca,jer sam od 89 do pred rat Radio u sweiz a operosao sam se kod nas u Beogradu 2009 god. Moram i to da Kazem da sam unutar 6 meseci isprekidano ovde tri meseca.
A za invalidsku penziju sam dobio dole(ivaliditeten im Ausland) i dole Imam Kucu i imovinu, inace dole sam razveden sudski od 2004 god.
Zato vas molim da mi objasnite koji redosledom da pocnemo ovde i sta da radimo dalje,...
UNAPRED HVALLA


[Ovu poruku je menjao Winti dana 30.01.2015. u 14:28 GMT+1]
[ elmagico @ 30.01.2015. 13:37 ] @
Ti postavljas pitanje nama ne forumu a zena ti je skoro 30 godina u CH.
Proces dobijanja papira nije dug, traje oko 2-3 meseca zavisi od papira i vasih sposobnosti da sve nabavite.
Od koga ti dobijas IV rentu. Od CH ili od SRB. Na osnovu cega si radio u CH, kakve si tada papire imao.
[ Winti @ 30.01.2015. 21:37 ] @
Pozz, Ne 30 vec 39 god. je ona ovde,i jos radi 100% u Bolnici je 20 god. Ja sam Radio kao sezonac od 89 do 95,prvo u Kanton SG (Buchs) a zatim Ilanz Kanton Graubinden.. A rentu dobijam od CH. E sad ja sam tada napustio i otiso , pokvario papire otvorio dole biznis do pred sami rat i kad je pocelo to sa ratom ja sam zatvorio. Pitanje je moje ako se mi vencamo ovde dali moram otici dole i da cekam dole sve ostalo od ambasade ili ne moram (koji je redosled gde treba da se obratimo), hvalla
[ cvele977 @ 02.02.2015. 06:56 ] @
Pozdrav...od mog poslednjeg javljanja je proteklo 2,5 godine...od te 2012. supruga i ja tražimo način da se preselimo u ch. E, konačno smo ga našli. Postoje dve solucije: 1. slovački pasoš za suprugu, njeno zaposlenje u Kantonu Bern, a nakon toga spajanje porodice, tj.moj odlazak tamo; 2. brak sa kućnim prijateljem koji je tamo na socijali i koji čeka invalidninu (znači čekamo da on reši svoj status-auslender je, ima c vizu i u procesu je razvoda). E, sad, moje pitanje je, pošto imamo dvoje maloletne dece (8 i 11 godina) da li je moguće uraditi sledeće: ako izaberemo prvu opciju koja je 99% prva u našem izboru, supruga obezbedi stan, stalan posao (trenutno tamo radi na crno za 1.500chf pa joj gazda rekao da će je prijaviti na neograničeno) - tu je moje prvo pitanje - koliku minimalnu platu mora da joj da ako je prijavi.. idemo dalje...nakon toga supruga traži spajanje porodice i odem ja, recimo da nađem posao, kako bi uspeli da imamo primanja zajedno da bi kao treći korak doveli dvoje dece. Tu je moje drugo pitanje - da li je moguće kod spajanja porodice prvo da odem samo ja, jer verovatno je da neće moći supruga sama da obezbedi sve uslove (kvadraturu stana, novac na računu i sl), a nakon toga da dovedemo dečicu u ponovnom procesu spajanja porodice. I poslednje pitanje - da li deca kada dođu u ch idu u normalnu školu ili postoji neko posebno odeljenje jer tek sada sam ih upisao na kurs nemačkog, tako da trenutno nemaju to znanje.
Bio sam duži, ali nadam se razumljiv i precizan. Unapred hvala pametnim momcima na odgovoru.
Svako dobro želim svima koji ovo čitaju.
[ zlocesti_bn @ 02.02.2015. 11:12 ] @
Visina plate zavisi od posla i kantona, pa i od samog gazde.


Nek me neko ispravi ako gresim, ali mislim da neko na socijali ne moze da dovodi nekog na osnovu braka.
[ elmagico @ 04.02.2015. 12:36 ] @
Citat:
Winti:
Pozz, Ne 30 vec 39 god. je ona ovde,i jos radi 100% u Bolnici je 20 god. Ja sam Radio kao sezonac od 89 do 95,prvo u Kanton SG (Buchs) a zatim Ilanz Kanton Graubinden.. A rentu dobijam od CH. E sad ja sam tada napustio i otiso , pokvario papire otvorio dole biznis do pred sami rat i kad je pocelo to sa ratom ja sam zatvorio. Pitanje je moje ako se mi vencamo ovde dali moram otici dole i da cekam dole sve ostalo od ambasade ili ne moram (koji je redosled gde treba da se obratimo), hvalla


Ti izgleda nisi shvatio, sta sam hteo da ti kazem, Idi lepo u gemeinde i pitaj njih koja je procedura i oni ce ti to sve lepo reci. Naravno da je proces mnogo brzi ako to sve uradite u SRB, ali ne znam u vasem slucaju kako ce to da funkcionise. Kako ti to primas rentu od CH a nemas CH papire, kao i kako si ih "pokvario". Kad si "pokvario" te papire da li si ti nesto oni isplatili tj tvoju pensionkassu, pa si vratio papire i otisao sa tom IV rentom dole. ako si to uradio onda mozes da zaboravis na papire u CH. Mislim da nesto nisi rekao tj da si precutao. ali najbolje ti je da odes u gemeinde i saznas sve od njih.
[ elmagico @ 04.02.2015. 12:56 ] @
Citat:
cvele977:
Pozdrav...od mog poslednjeg javljanja je proteklo 2,5 godine...od te 2012. supruga i ja tražimo način da se preselimo u ch. E, konačno smo ga našli. Postoje dve solucije: 1. slovački pasoš za suprugu, njeno zaposlenje u Kantonu Bern, a nakon toga spajanje porodice, tj.moj odlazak tamo; 2. brak sa kućnim prijateljem koji je tamo na socijali i koji čeka invalidninu (znači čekamo da on reši svoj status-auslender je, ima c vizu i u procesu je razvoda). E, sad, moje pitanje je, pošto imamo dvoje maloletne dece (8 i 11 godina) da li je moguće uraditi sledeće: ako izaberemo prvu opciju koja je 99% prva u našem izboru, supruga obezbedi stan, stalan posao (trenutno tamo radi na crno za 1.500chf pa joj gazda rekao da će je prijaviti na neograničeno) - tu je moje prvo pitanje - koliku minimalnu platu mora da joj da ako je prijavi.. idemo dalje...nakon toga supruga traži spajanje porodice i odem ja, recimo da nađem posao, kako bi uspeli da imamo primanja zajedno da bi kao treći korak doveli dvoje dece. Tu je moje drugo pitanje - da li je moguće kod spajanja porodice prvo da odem samo ja, jer verovatno je da neće moći supruga sama da obezbedi sve uslove (kvadraturu stana, novac na računu i sl), a nakon toga da dovedemo dečicu u ponovnom procesu spajanja porodice. I poslednje pitanje - da li deca kada dođu u ch idu u normalnu školu ili postoji neko posebno odeljenje jer tek sada sam ih upisao na kurs nemačkog, tako da trenutno nemaju to znanje.
Bio sam duži, ali nadam se razumljiv i precizan. Unapred hvala pametnim momcima na odgovoru.
Svako dobro želim svima koji ovo čitaju.


2. Opcija moze odmah da se zavoravi, jer on ne moze da vam pravi papire, tj po zakonu moze ali to se nece isplatiti vama, jer ce onda tvoja zena i njeni prihodi ulaziti u njihov kucni budzet i on nece vise biti na socijali tako da on nece vise imati prihoda, itd da ti ne duzim vise sa ovom pricom, ovo vama ne odgovara.

Ne procedura je sledeca kad ona dobije papire CH, ona prijavljuje spajanje porodice i dolazite svi vi od jednom, oni se ce se pobrinuti za ostalo, tj da vam obezbede sredstva koja su vam potrebna. Sto se tice njene minimalne plate to sve zavisi od kantona, njenog posla i vremana koje radi, naravno kao i papira koje dobije, ako dobije B papire sve ce to ici mnogo teze.

[ I am Nobody @ 04.02.2015. 14:45 ] @
Winti, vidi ovako, tebi ako se budes vencao i predao ovde za papire to nije problem, mozes ti dobiti papire ali samim time rizikujes da ti ukinu penziju, tj da ti urade reviziju invaliditeta pa ces se vuci po doktorima, akdvokatima, pravnim savetovalistima itd. tako da bi ti to nebih preporucio....tvoja je volja a ja ti kazem iz praxe. pozdrav
[ elmagico @ 05.02.2015. 14:44 ] @
Njemu to dodje na isto, ako mu ukinu penziju morace da mu plate socijalu, on moze samo da profitira, jer manje od minimale ne moze da ima. Njega niko nece terati da radi u tim godinama, mislim da je granica 53. njega ce u 60 da penzionisu i da mu daju min penziju + argenzung. Kod njega je problem sto mu mozda uopste nece dati da aplicira za papire, jer ne znam sta je potpisao kad je odlazio. Izasao je sa pola informacija tako da ni odgovori nemogu da budu celi.
[ fitteretana @ 08.02.2015. 12:01 ] @
Postovani imao sam par pitanja ako neko moze da mi pomogne..
Vjerenica mi je iz CH a ja sam iz CRNE GORE..
Zanimalo me koja je potrebna dokumentacija i kako ide postupak ako se vjencamo u CRNOJ GORI ...
Hvala unaprijed svima svaka bi mi pomoc dobro dosla..
[ KlarkKent84 @ 09.02.2015. 17:08 ] @
Nadam se da će neko naći vremena za odgovor.

Jedan muškarac iz BiH se pre godinu dana oženio se u kantonu Bern sa ženom koja ima CH državljanstvo, dobio je B vizu na godinu dana, a pre mesec dana i stalni posao. Međutim, situacija u braku je otišla nizbrdo, i ona zahteva razvod za nekoliko dana, kada dobije novu vizu na godinu dana (koji je sada dobio na osnovu posla, ako sam ga dobro razumeo, pošto mu se šef potpisao na te nekakve papire a ne supruga)...

E sad, kakve su njegove mogućnosti kada se predaju papiri za razvod braka, šta je najbolje da uradi kako bi opstao tamo?

Može li legalno iznajmiti stan i živeti do isteka vize, i može li opet na osnovu posla da je produži?
[ elmagico @ 10.02.2015. 12:03 ] @
Najverovatnije ce ga deportovati, tj sve zavisi sta ce ona traziti na sudu.
[ KlarkKent84 @ 10.02.2015. 12:49 ] @
Citat:
elmagico: Najverovatnije ce ga deportovati, tj sve zavisi sta ce ona traziti na sudu.


Znači, postoji mogućnost da ostane ukoliko je razvod braka sporazuman, tj. ako ga supruka ne tereti za bilo kakve stvari?
[ mitramitri @ 11.02.2015. 22:12 ] @
Ja imam madjarski pasos, moj muz nema.. kakva je mogucnost da odemo oboje u Svajcarsku?
[ mitramitri @ 11.02.2015. 22:13 ] @
Ja imam madjarski pasos, moj muz nema.. kakva je mogucnost da odemo oboje u Svajcarsku?
[ Beli599 @ 12.02.2015. 13:56 ] @
Procitah skoro pa celu temu, pa bih povodom toga hteo da pitam nesto.
Kakve su mogucnosti da se ode u CH preko familije/rodjaka.
Imam rodjaku tamo, koja ima svu njihovu dokumentaciju, pasos, drzavljanstvo, vizu.
Kakve su sanse da se ja ozenim njome i dobijem papire ?
Unapred Hvala.
[ elmagico @ 12.02.2015. 14:00 ] @
Citat:
KlarkKent84:
Citat:
elmagico: Najverovatnije ce ga deportovati, tj sve zavisi sta ce ona traziti na sudu.


Znači, postoji mogućnost da ostane ukoliko je razvod braka sporazuman, tj. ako ga supruka ne tereti za bilo kakve stvari?


Postoji mogucnost, naravno treba jos dosta stvari da se zavrsi, tj da se poklopi, da on ima stalan posao, da nema nikakvih drugih zakonskih prepreka, itd. Naravno i dobar advokat
[ elmagico @ 12.02.2015. 14:02 ] @
Citat:
Beli599:
Procitah skoro pa celu temu, pa bih povodom toga hteo da pitam nesto.
Kakve su mogucnosti da se ode u CH preko familije/rodjaka.
Imam rodjaku tamo, koja ima svu njihovu dokumentaciju, pasos, drzavljanstvo, vizu.
Kakve su sanse da se ja ozenim njome i dobijem papire ?
Unapred Hvala.


Nikakve, ne znam sta ti znaci rodjaka i koliko ste blizak rod, ali u principu mozes, to radi veliki broj Turaka, kurda.
[ Dule1989 @ 11.03.2015. 09:37 ] @
Rodjen sam u Svajcarkoj i ziveo do svoje 7 godine,posle toga sam se vratio u Srbiju.Sad imam 29 godina kakve su moje sanse za dobijanje papira ponovo.
[ Diamond_ch @ 14.03.2015. 13:56 ] @
Dragi moji forumaši, nađoh ovu temu i dosta korisnih informacija u njoj, pa odlučih da se priključim i da postavim i ja nekoliko pitanja. Da li bi neko mogao da mi kaže kako prolaze u Švajcarskoj srpski državljani koji dobiju B vizu na osnovu braka? Da li im je relativno lako da nađu posao ili ih poslodavci izbegavaju? Ja sada učim nemački (trenutno sam na nekom B1 nivou recimo), francuski govorim dobro (mada ne znam da li je to baš veliki plus u kantonu koji je pretežno nemački) i naravno govorim dobro engleski. Imam fakultetsko obrazovanje, mada ne verujem da ću išta naći u struci, ali me više zanima kako naši ljudi sa B vizom prolaze kada je dobijanje posla u pitanju, da li poslodavci cene kada govoriš više jezika i imaš fakultetsku diplomu (makar ona bila iz Srbije) i tako to...Takođe, bilo bi lepo ako bi neko mogao da podeli svoje iskustvo sa mnom kada je u pitanju učenje dijalekta, jer se toga malo plašim...jedno je standardni nemački, a drugo je njihov govorni dijalekt koji koriste u svakodnevnoj komunikaciji. Koliko ga je teško naučiti i kako prolaze oni koji znaju samo hoch deutsch? Hvala unapred svima ;)
[ elmagico @ 16.03.2015. 09:00 ] @
@diamond_ch

Kad sredis papire, za posao nije problem. Sto vise znanja i iskustva imas to ces lakse i brze naci posao. Sto se tice dijalekta to nemoj da brines, niko zbog toga nece da ti pravi probleme.
[ pedjanis @ 13.04.2015. 17:17 ] @
Imam bugarski pasos, da li mogu da otvorim firmu u ch i dobijem boravisne papire, B ili L vizu?
[ Vanja_7 @ 10.05.2015. 11:48 ] @
Da li neko zna jel mogu da podnesem zahtev za vizu preko babe ili dede oni su ziveli u Cirihu oko 30god, i imaju papire. Ako ne, da li moze moj otac to da uradi a zatim ja, i koliko bi taj proces trajao? Da li bi bilo lakse da mi oni(baba i deda) u Srb budu staratelji pa na osnovu toga da podnesem zahtev? Imam tamo bas dosta rodbine, i pomogli bi mi oko nalazenja posla i jezika. Hvala unapred :)
[ SunnyBoy @ 10.05.2015. 12:01 ] @
Nisi naveo kakve papire imaju, ali, svejedno, odgovor je isti.
Posto si, pretpotavljam, punoletan, nemas nikakva prava.

Ako si dete, onda, eventualno, mogu da te usvoje.

Imas sve vec vise puta objasnjeno.

http://www.elitesecurity.org/t407127-Emigracija-Svajcarsku
[ Vanja_7 @ 10.05.2015. 12:12 ] @
Zensko sam i maloletna do decembra, samim tim moram da znam da li da sto pre vidim kako do papira ili nema nikakve veze sto sam maloletna. Zanima me da li bi mogla dobiti papire da mi baba i deda budu staratelji( oni zive u Srb) pa na osnovu toga, ili da me usvoje stric, tetka, neko od rodjaka ko zivi tamo? Svi imaju C, i hvala puno na odgovoru :)
[ elmagico @ 10.05.2015. 20:48 ] @
@vanja_7

Na osnovu cega oni da te usvoje, da li imas zive roditelje, drugo postajes punoletna za 6-7 meseci to je jako kratak rok, posle toga nemas vise bas nikakva prava. Koje papire imaju tvoji baba i deda.
[ Jasko26 @ 12.10.2015. 12:39 ] @
Pozdrav svima, jel zna neko sa sigurnoscu da mi kaze da li je potrebno da supruga prije nego preda za mene u vezi papira..
da li mora da promjeni licna dokumenta na novo prezime (posto je uzela moje) ili to nije potrebno?
nadam se da sam dobro objasnio ;-) pozz
[ kurije-oko @ 27.10.2015. 15:55 ] @
Pozdrav svima ,

Citao sam neke postove ovde , od kojih su neki jako stari pa samim tim ne znam koliko su informacije u njima validne.
Ono sto mene zanima je sledece. Devojka mi je u Svajcarskoj , inace rodjena je tamo i zivi od rodjenja tamo do dana danasnjeg i ima shodno tome njihovo drzavljanstvo.
Planiramo da se vencamo , u narednih par meseci kako bi ja mogao otici tamo , da li mi mozete reci koja je procedura , i nakon koliko vremena ja mogu dobiti papire ?
Da li sa tim papirima ja mogu otvoriti neku firmu tamo itd. Svaka informacija ce dobro doci , ako neko zna neke povoljnosti i slicno koje mogu iskoristiti u startu bio bi zahvalan.

Veliki Pozdrav
Milos
[ elmagico @ 01.11.2015. 13:47 ] @
Ako ona ispunjava sve uslove, papire mozes da dobijes i za mesec dana. Firmu ti nemozes da otvoris na svoje ime jer ces dobiti B papire, ali mozes na njeno ime u zavisnosti sta hoces GmbH ili Ag, moras da imas 20-100 hiljada CHF za pocetni kapital.
[ westichica @ 26.11.2015. 20:20 ] @
pozdrav svima,

da li je neko od vas skoro predavao za vizu za spajanje porodice i koliko je cekao istu?
hvala najlepse!
[ tvigicaa @ 08.02.2016. 19:58 ] @
Molim te ostavi mi svoj email, htjela bih te pitati vezano za dobijanje papira ch, ali privatno ako je moguce. Pozz

[ maoam @ 16.06.2016. 21:31 ] @
Mislim da sam procitala sve komentare, ali nisam uspela da nadjem odgovor na ono sto mene interesuje. Moj slucaj izgleda ovako: sa deckom sam dugo u vezi, planirali smo da se vencamo za par meseci, medjutim , ja sam ostala trudna(prvi mesec), pa sad sve to mora da se ubrza. On zivi u Ch i ima vec dugo C vizu, sigurno desetak god., posao na kom je prijavljen 50% i stan za koji placa zakup. Mene sada zanima na koji nacin u najkracem roku mogu da dobijem papire preko njega( ukljucujuci i vencanje, naravno) koja je tacno
procedura i kakve su sanse da to bude pre termina za porodjaj, sto je negde u martu? Nadam se da ce neko uspeti da mi da adekvatan odgovor i hvala unapred!
[ zzz030 @ 17.06.2016. 03:32 ] @
Imas i drugu temu koja je mnogo veca od ove, a tamo je bas podosta napisano o svemu. Vencajte se u Srbiji ne tamo i onda predajte za tebe. Sada koje su sanse i za koliko da dobijes papire to malo ko moze reci sigurno. Mislim da bi morao naci posao gde radi 100% i sa dovoljnom platom (mada to je automatski ako je u braku) da bi mogao da te izdrzava. U svakom slucaju moze i ne bi trebalo da bude problema za tebe, samo je pitanje vremena. Zavisi najvise od njega i njegove situacije tamo.
[ sejjo @ 14.07.2016. 16:06 ] @
Pozdrav društvo

Želio bih postaviti jedno kratko pitanje, a čiji odgovor je pretpostavljam velik i dug. Da li je moguće spajanje porodice? Može li se sada ostvariti ta povlastica za dobijanje vize, papira bila šta u Švici. Moj je šura gore pa me interesuje da li je moguće išta uraditi po tome???
Hvala na odgovorima
[ zzz030 @ 15.07.2016. 05:03 ] @
Ne. Samo bracni drug i dete ispot 18 godina.
[ sejjo @ 16.07.2016. 15:58 ] @
Hvala na brzom odgovoru.
Još samo da priupitam nešto, ako znate (glupo zvuči vjerovatno). Kako do posla gore? Može li se "naći" neki čovjek da nudi posao itd. Ima li realnih šansi za posao čovjeku koji nije baš bez škole (ima se i malo više VSS :) ) ; ima se nekog znanja ?!
Hvala na odgovoru
[ SunnyBoy @ 16.07.2016. 22:57 ] @
Postoje agencije koje nude poslove, specijalizovani sajtovi sa oglasima, firme oglasavaju potrebe na svojim sajtovima,...
Drugi deo odgovora je: zavisi od struke i jezika koji se zna. Ako predjes nekoliko stranica na sajtovima u temporar biroa, videces sta je trazeno, a ako ti je roblem da ih razumes, onda nemas dovoljno znanja jezika da bi te uzeli u razmatranje.
[ sejjo @ 17.07.2016. 00:46 ] @
Nisam previše gledao iz razloga "nepoznavanje" jezika. Nažalost, kao što sam već napomenuo nisam ok sa jezikom (znam toliko da se mogu sporazumiti) . Ako ima nade da ću dobiti posao gore učio bih ga kao lud.
Možete li mi preporučiti neki od tih site gdje se može aplicirati za posao; po profesiji nastavnik (tačnije mr.sc historije) naravno uz naučeni njemački jezik.

Hvala na odgovoru
[ abaddon @ 05.09.2016. 14:52 ] @
Pozdrav ljudi

Da li je moguce sa bosanskim papirima dobiti radnu dozvolu u CH ako mi npr kolega koji ima AG firmu napravi vizu ili garantuje za mene?

Ja sam inace dipl.ing građevine i imam srednju skolu masinsku cnc programer a on ima firmu koja se bavi izgradjom kuca i grijanjima u kantonu Basel.



[ komano @ 26.02.2017. 22:21 ] @
zdravo.mene zanjima za papire u svajcarskoj ..... moji baba i deda su tamo 45 god, imaju c vizu ako bi hteli mogu da uzmu i drzavljanstvo nikakav problem. ali mene zanjima ja kao unuk mogu posto oni imaju drzavljanstvo da dobim i ja ? gde da pitam kako?
[ zzz030 @ 27.02.2017. 04:42 ] @
Ne mozes dobiti nista na osnovu njih.
[ dusica89 @ 23.03.2017. 18:05 ] @
Da li jos neko odgovara na ovu temu..? Jer imala bih neka pitanja...Hvala unapred
[ zzz030 @ 24.03.2017. 03:40 ] @
Imas vecu istu temu koja ima preko 100 strana pa procitaj.
[ cvele977 @ 14.05.2017. 15:38 ] @
Postovanje. Situacija je sledeca: bivsa supruga je u septembru 2016.otisla u CH i tamo aplicirala za sklapanje braka sa svajcarskim drzavljaninom (nije auslender). Svaki korak u proceduri je ispostovan, svi papiri su predati i uredni su, ali je greskom (ili namerom) nekog iz migracione policije izostao permise za boravak da bi se zavrsila procedura sklapanja braka. Nakon vracenih papira iz gemandea, i odlaska u migracionu policiju, iz policije dolazi dopis da supruga zatrazi obnovu postupka. Postupak se u aprilu 2017.obnavlja i sve tece po planu. Gemajnde zahteva nove papire jer je prvima istekao rok...mi to dostavljamo i sve je ok. Medjutim, umesto dobijanja datuma gemajnde salje brif da je suprug (svajcarac) dao izjavu u njihovim prostorijama da odustaje od braka. Supruga zove policiju i oni je obavestavaju da ceproveriti o cemu se radi i da ce je obavestiti u narednih 7-10 dana. Moram napomenuti da policija od starta prati boravak moje supruge tamo, da je sve uredno, da je svajcarac potpisao garancije i za decu (dvoje dece koje su presudom pripale njoj) i da deca od januara idu u skolu tamo...da je potpiao svaki dokument tamo, sve garancije...i naravno onaj informator od migracione policije gde su se upoznali, kad, kako i sve to.
Naravno, supruga i deca su vise puta bili na razgovorima sto u policiju sto u gemajnde i sve ok. Ona cak pohadja kurs francuskog jezika, a nemacki vec govori.
Sta je sada moguce uraditi....cuo sam da postoji "zenska kuca" gde se zena i deca mogu skloniti u slučaju bilo kakvog nasilja. Ova situacija lici na situaciju igranja sa ljudskim zivotima, jer se svajcarac, koji je u tom malom mestu poznat kao prgav i koji ima dosije u policiji, ali koji se do sada lepo ponasao, 8 meseci brinuo o buducoj supruzi i deci, pa sad odjednom ih izbacuje, sto je jedan vid nasilja. Medjutim, on negira da je dao takvu izjavu, ali kaze da mu jemuka od previse duge procedure i da ne zeli nista da juri. Kaze, ako je kraj, kraj je..i dodaje da je verovatno neko prijavio "lazan brak". Medjutim, oni su imali odnose, i ma koliko mi ovde razmisljali o pravljenju papira, od spolja gledano, njihov odnos je istinit, nije lazan.
Policija joj je rekla da ona nije ilegalno boravila u ch, jer je bila 2 puta u proceduri za brak i verovatno ce joj izdati nekakvu potvrdu, permise da ne bi dobila zabranu ulaska u sengen.
Moje sledece pitanje je, jer naravno, papiri su nam krajnji cilj, da li ako potvrde da je procedura gotova, moze sa drugom osobom da aplicira za novi brak. Naravno, namece se razmisljanje da ona ide od jednog do drugog, ali ako se stvarno desi zaljubljivanje sa nekim svajcarcem koji zeli brak i koji moze dokazati da to nije lazno, da li je i za koliko moguce ponovo aplicirati.
Situacija je zakomplikovana, ali mislim da sam je lepo objasnio. Meni, kao laiku, nedostaje pisana izjava da svajcarac ne zeli brak, jer je pisano i aplicirao za brak, ne moze se usmeno odreci toga...pa ne znam da li je moguce umesati i advokate, pogotovo sto su njihovom greskom (i to je policija potvrdila) morali da obnove proceduru. Ili da idemo na kartu one kuce...ili novi brak....profesori od dece su najavili peticiju od odeljenja i skole da se deci omoguci dalje skolovanje, jer su u startu najbolja po uspehu...
Bio sam opsiran, ali molim vas na pametan savet....sat otkucava, vreme istice...hvala unapred
[ Boki8111 @ 22.05.2017. 19:31 ] @
cao svima,treba mi mala pomoc.Ovako u vezi sam sa devojkom koja zivi u Svajcarkoj grad je Vevey i ona ima c vizu.Hteo sam da odem kod nje na 3 meseca pa kada se vratim da se vencamo jer ne moze pre toga nikako.Moje pitanje je da li cu ja moci da udjem u Svajcarsku posle tih 3 meseca kada se budem vencao sa njom ili mora da se ceka.
[ Boki8111 @ 22.05.2017. 19:32 ] @
U pitanju je prava ljubav nije nista za papire i tome slicno,samo ne bih voleo da posle vencanja ne mogu da odem sa njom u Svajcarsku
[ SunnyBoy @ 22.05.2017. 20:45 ] @
Vrlo jednostavno, koliko znam.
Ogranicenje od 90 dana u poslednjih 180 dana vazi dok ne dobijes vizu na osnovu spajanja porodice.
Dakle, ako odes u CH, iskoristis svojih 90 dana, ne mozes da odes ponovo u CH dok ne istekne 180 dana ili ne dobijes vizu.
Promena bracnog stanja ti ne daje nikakva automatska prava na ulazak u zemlju i boravak. Daje ti samo pravo da trazis vizu, a ona je zasebna prica.
Nek me neko ispravi ako gresim.

Ako bih bio zluard, pitao bih te da li ti popa na vencanju uz vencani list izdaje i Visu? Ne? Ondak nista.
[ Boki8111 @ 24.05.2017. 16:34 ] @
Toga sam se i plasio znaci moram da cekam novembar jer njeni tada mogu da dodju ili da se vencamo tamo
Da li ima razlike gde cemo se vencati
[ zzz030 @ 24.05.2017. 22:58 ] @
Ima razlike. Vencajte se u Srbiji, brze cete zavrsiti sve. U drugoj temi je objasnjena detaljno razlika u nekom od posta, ako mozes nadji.
[ maoam @ 25.05.2017. 00:19 ] @
Cao. Evo da podelim moje iskustvo, mozda ce koristiti. Upravo suprotno od ovoga sto savetuju- nikako vencanje u Srb! Procedura je posle mnogo duza. I sigurno moras da ostanes u Srbiji dok se to ne zavrsi, a ume da potraje i pola godine. Moj ,sada muz , ima isto C vizu. Vencali smo se u nobembru, u Ch, a ja sam papire dobila u decembru. To je realno bas brzo, ali je bitno da sam posle vencanja ostala u Ch.mada sam ja po pasosu imala pravo boravka, pitali smo i u migracionom i rekli su da ne moram da idem u Srb, jer sam registrovana da cekam vizu, samo nisam smela da radim dok nije stigao ausweis. Ovo sa migracionim zavisi od kantona i u sustini svaki slucaj je slucaj za sebe, sa njima se nikad ne zna. Ali svakako vencanje u Ch!
Nadam se da ce ti znaciti odg.
[ elmagico @ 25.05.2017. 09:14 ] @
A moje iskustvo je totalno drugacije i to je jos iz vremena kad su bile potrebne vize za CH i EU.
Mi smo sve zavrsili u Bgd i uzeli sva dokumenta na medjunarodnom obrascu, otisli zajedno u migraciono i predali dokumentaciju, (sve potrebno, ugovor stan, platne liste, itd), njeno prvo pitanje je bilo kako sam ja sada u CH, ja sam joj pokazao pasos i kad je videla da imam sve vize samo je rekla OK. posle 3-4 nedelje stigao mi je ausweis. To je bilo u Baselu.
Mislim da administracija zavisi od mesta do mesta. A zasto smo se mi odlucili za Bgd a ne za Basel, problem je bio samo u terminu kod maticara kod njih, jer termin nismo mogli da dobijemo npr za 2 meseca, a ja sam to u Bgd zavrsio za nedelju dana.
[ Boki8111 @ 25.05.2017. 16:32 ] @
Hvala svima na ovim informacijama,ipak smo resili da se vencamo u Srbiji u novembru i odmah nakon vencanja idemo za Ch,mozda ja odem kod nje u septembru na mesec dana ali to je sve
[ Boki8111 @ 25.05.2017. 16:32 ] @
Malo cu vise cekati ali isplati se
[ Euro0 @ 16.08.2017. 23:19 ] @
Pozdrav svima, imam jedno pitanje....
Rodjen sam u Ch, imao sam c vizu, sve do svoje 7-8 god. ali onda su me roditelji vratili u Srb I naravno ostanem bez vize. Otac i majka i dan danas zive I rade u Ch, nekih 35 god.
Oni imaju c vizu, mogu da dobiju Ch drzevljanstvo.
Pitanje:interesuje me da li bih ja nekako mogao da dobije do papira ako oni uzmu Ch drzevljanstvo???
"Da napomenem da sam odavno vec punoletan" 28god....
[ član @ 17.08.2017. 06:15 ] @
Citat:
Euro0:sve do svoje 7-8 god. ali onda su me roditelji vratili u Srb I naravno ostanem bez vize. Otac i majka i dan danas zive I rade u Ch, nekih 35 god..

tvoje roditelje treba streljati!
[ Milena2017 @ 26.09.2017. 15:19 ] @
Na forumu sam videla da se dosta razumete u zakone Svajcarske , pa imam pitanje za vas.
Suprug i ja smo se vencali u Avgustu , on je odmah posle 2dana predao za vizu u Ambasadi u Beogradu (jer je vencanje bilo u Srbiji) i dalje cekamo odgovor.Problem je sto sam na jednoj temi videla slicno pitanje od jednog korisnika , gde ste ga pitali zasto nije dosao u CH i licno predao papire ovde ? KOnkretno , moj suprug je stalno kod mene dolazio na 3meseca , izlazio na 3meseca(sve legalno,tada smo jos bili u vezi) , i svakako ne moze da dodje pre Oktobra-otuda predavanje za vizu.

Ja imam permi B(rodjena sam u CH,kao beba se odselila i vratila sa 17god) , u stalnom sam radnom odnosu , tacnije 7god u istoj firmi,imam svoj stan i sama zivim u njemu,u kantonu Vaud sam , i nadam se da nema razloga zbog kojih bi mom suprugu odbili zahtev za vizu.
Jedino sto sam bila u pursuitu pre par god , ali taj dug sam vratila jos 2015 tako da bi trebalo da bude ok.

Plasim se samo sto sam ja vec imala brak pre ovoga (nazalost nije bio fiktivan , barem ne sa moje strane) ali razveden je legalno,vratila sam svoje prezime itd... Da li mislite da ovo moze da prestavlja neki problem?

Hvala unapred
[ elmagico @ 28.09.2017. 09:33 ] @
Nema nikakvih problema, idi u Ambasadu i pitaj sta se toliko ceka. Sto ti jos imas B vizu, kad imas pravo i na C ako ne i na CH pasos
[ Milena2017 @ 28.09.2017. 10:02 ] @
Hvala ma odgovoru. Dozvolu C dobijam tek posle 10g(tako mi je receno) a za pasos znam da imam prava da apliciram-ali nisam izrazila neku zelju do sad,ali svakako planiram.
[ cape011 @ 28.09.2017. 22:07 ] @
Od prvog januara sledeće godine počinje da važi novi zakon. Neće moći da se preda za državljanstvo ako nemaš C vizu.
Ne znam da li će se računati godine provedene sa nekom drugom vizom.

Na primer ako boraviš tamo 5 godina sa L i još 10 sa B, a sada moraš da apliciraš sa C. Da li će ti tražiti novih 10 godina ili ti računaju i onih 15.


[ Sanjathhug @ 14.11.2017. 21:03 ] @
Imam i ja pitanje pa ako ima neko voljan da me malo uputi u tu papirologiju. Da skratim pricu, vjerenik i ja planiramo vjencanje u Bosni, rijec je o medjunarodnom sklapanju braka, da li postoji mogucnost da nakon toga idemo zajedno u CH i da tamo obavimo upis vjencanja pa nakon toga da tu predam za B vizu, ili moram nakon vjencanja da predajem u ambasadi zahtjev za spajanje porodice, sta, kako ako neko ima informaciju bila bi zahvalna. Lp
[ zlocesti_bn @ 22.11.2017. 10:19 ] @
To koliko sam "pohvatao" za ovih par godina niko ne zna. Supruga i ja smo se vencali u Bosni i ona je otisla za CH i predala zahtev za priznavanje braka, nakon toga ja sam dosao u CH kao turista bez ikakve vize i otisao u opstinu i predao zahtev za Permin B. Na pitanje sta da radim ako me policija negde zaustavi, covek sto radi u opstini mi je izdao dokument na kome pise da imam pravo na boravak u CH neogranicen jer sam u nju dosao sklapanjem braka i da cekam Permin. Znam jos takva dva slucaja, ali isto tako znam jos dva gde su ljudi morali ici u Bec po vizu...
[ Firu @ 18.12.2017. 20:03 ] @
Zdravo zovem se Irena.Muz mi je dobio bugarski pasoš pre par dana.Planiramo posle Nove godine za Cirih.Roditelji su mu tamo vec 30 god ali nisu umeli ili znali,ili mogli da dovedu decu.Znaju dosta ljude i firme.Kako do dozvole za rad?Koju bi dozvolu trebao da ima da bi predao za mene i sina koji ima 16 godina?
[ SunnyBoy @ 22.12.2017. 11:36 ] @
Prvo on nadje posao, prijavi se na adresi tvojih roditelja i nada se da ce da upadne na kvotu za BG i RO (ne znam da li su jos na kvotama). Prvu vizu mu radi firma.
Kad dobije B vizu (koliko znam), ima dovoljno veliku platu i stan, moze da trazi spajanje porodice. To ti ne garantuje vizu sa kojom ces moci da radis, a takodje, mozda ce on prvo da dobije L vizu, sa kojom ne moze da vas dovede.
[ Ivan.ch @ 09.01.2018. 13:51 ] @
Cao
Imam jedno pitanje:
Trebao da se vencam u Svajcarskoj, sva dokumentacija je prikupljena. Ali nam je receno u opstini u CH da mora da se preda u ambasadi u Srbiji, papirologija i posebno zahtev za vizu duze od 90dana. I onda kad stignu papiri i viza da se zakaze termin za vencanje. Zena je CH drzavljanin. Da li je to nesto novo i od kad vazi to pravilo? Hvala.

[Ovu poruku je menjao Ivan.ch dana 09.01.2018. u 15:49 GMT+1]
[ elmagico @ 10.01.2018. 08:43 ] @
Ti bas zelis da se vencas u CH, mnogo ti je jednostavnije da to uradis u SRB (BG) i da odneses samo papire u opstinu kod njih i prijavis brak - spajanje porodice. Oni ti traze vizu jer nisu sigurni da mogu sve to da ti zavrse za 90 dana koliko ti imas pravo da boravis bez vize u CH na godisnjem nivou. Ja sam to uradio tako, jos trazis od maticara iz opstine da ti odmah izda vencani list na medjunarodnom obrascu da ne moras da prevodis ni to. Otisao sa suprugom u opstinu / migraciono i predao sve to. Posle 4 nedelje mi je stigao ausweis.

[ Ivan.ch @ 20.02.2018. 10:11 ] @
Elmagico..pisem ti u pp
[ Ivan.ch @ 05.03.2018. 14:14 ] @
Citat:
Milena2017:
Na forumu sam videla da se dosta razumete u zakone Svajcarske , pa imam pitanje za vas.
Suprug i ja smo se vencali u Avgustu , on je odmah posle 2dana predao za vizu u Ambasadi u Beogradu (jer je vencanje bilo u Srbiji) i dalje cekamo odgovor.Problem je sto sam na jednoj temi videla slicno pitanje od jednog korisnika , gde ste ga pitali zasto nije dosao u CH i licno predao papire ovde ? KOnkretno , moj suprug je stalno kod mene dolazio na 3meseca , izlazio na 3meseca(sve legalno,tada smo jos bili u vezi) , i svakako ne moze da dodje pre Oktobra-otuda predavanje za vizu.

Ja imam permi B(rodjena sam u CH,kao beba se odselila i vratila sa 17god) , u stalnom sam radnom odnosu , tacnije 7god u istoj firmi,imam svoj stan i sama zivim u njemu,u kantonu Vaud sam , i nadam se da nema razloga zbog kojih bi mom suprugu odbili zahtev za vizu.
Jedino sto sam bila u pursuitu pre par god , ali taj dug sam vratila jos 2015 tako da bi trebalo da bude ok.

Plasim se samo sto sam ja vec imala brak pre ovoga (nazalost nije bio fiktivan , barem ne sa moje strane) ali razveden je legalno,vratila sam svoje prezime itd... Da li mislite da ovo moze da prestavlja neki problem?

Hvala unapred

Milena, poslao sam ti poruku.
[ SunnyBoy @ 07.03.2018. 15:46 ] @
Ivane, ne moras da objavljujes na forumu da si poslao privatnu poruku. Primaoc ce biti alarmiran cim pristupi forumu ili preko emaila.
[ Xenia96 @ 11.03.2018. 19:50 ] @
Pozdrav,
Zanima me ako znate do koje godine roditelj koji je Ch drzavljanin moze da napravi papire svojoj deci?