[ Mister_rap @ 17.10.2009. 13:10 ] @
Pozdrav narode,

Kao prvo vrlo vjerovatno da sam pogrijesio forum ali nisam postovao u elektroniku jer tamo uglavnom vidjam ves masine, TA peci i slicno
Salim se malo naravno...

Enivej, kao sto naslov kaze imam dosta nekih pocetnickih pitanja i nadam se da ce mi neke stvari biti jasnije i da ce mi poci za rukom ono sto sam zamislio da napravim.

Prije neki dan sam programirao neku pokretnu platformu (vidi sliku) u Javi dakle neke krajnje jednostavne stvari, kretanje F,B,L,R i brzina kretanja, zaustavljanje i slicno.

[att_img]

I ono sto mene zanima (totalni sam laik za elektroniku inace ali totalni) je kako da napravim svoju "platformu" sa kojom bih mogao da se igram na slican nacin. Dakle sta mi je sve od hardvera potrebno da bih za pocetak imao sledece funkcionalnosti:

Kretanje naprijed,nazad,lijevo,desno pomocu tockova ili gusenica.
Mogucnost regulisanja brzine kretanja.
Ti tockovi-guesenice treba da mogu da nose par kilograma - recimo ne vise od 4 (ovo mi treba jer planiram neke nadogradnje).
Da se taj mikrokontroler vezuje za racunar preko usb-a a ne com porta.

Sto se programiranja tice to nije problem mada bih najradije radio u javi, pythonu ako je moguce.

Imajuci u vidu gore navedeno, koliko sve to moze da me kosta u koliko komponente kupujem u BG-u (nadam se da ih ima?) ?
Planiram za pocetak da potrosim nekih 100-200e (valjda za ovo moze nesto da se uzme) ali bih isao polako tj. da vidim prvo neke rezultate, tako da ne moram od jednom da potrosim sve pare. Nisam ogranicen kesom, ali imajuci u vidu da sam totalni pocetnik ne bih da se previse zanosim :P

PS.
Izvinjavam se zbog eventualnih gresaka i/ili nejasno iznesenih pitanja...
[ sokrad @ 18.10.2009. 18:06 ] @
Za jednog pocetnika si dobro "zagrizo" , sto pozdravljam :)


Kako mislis da kontrolises platformu?

Pronadji neku literaturu o mikrokontrolerima uopste, imas na microe.com web verzije knjiga,za dzaba.
Dobre su jer imaju i osnovna objasljenja o digitalnoj electronici.
Obrati paznju na PWM (kad dodjes dotle, shvatices :) ).
Imas mikrokontrolere sa usb podrskom.
Procitaj jedan datasheet mikrokontrolera od a do sh , puno se nauci.

Ceka te dobar posao. :)



[ Mister_rap @ 18.10.2009. 21:52 ] @
Hvala za odgovor, zabrinuo sam se bio da cu ostati uskracen za isti...

Citat:

Kako mislis da kontrolises platformu?


Pa pomocu mikrokontrolera koji ce zapravo da kontrolise motore na koje su zakaceni tockovi/gusenice.
A mikrokontroler je povezan preko usb-a sa mojim laptom :d
Jesam li u pravu ?

Mene vise zanima sta mi je od "hardvera" potrebno jer bih nesto da pazarim pa da se bacim na ucenje...
Dakle koliko motora i kakvih, dc (valjda) ili eventualno servo?
Koji kontroler za te motore, koje mi preporucite ?
Kakvo napajanje/konverter (da ide iz uticnice :D) mi treba da bi ti motori radili?
Koje tockove/gusenice, koje pomocne stvari tipa: kablovi, lemilica i sl... ?

Dakle to su stvari koje me trenutno najvise zanimaju, a nakon toga cu da planiram da se bacim na ucenje mada, kao sto vec rekoh programiranje bilo cega u bilo cemu ne bi trebalo da bude nikakav problem...
[ bogdan.kecman @ 19.10.2009. 06:19 ] @
najbrzi i najlaksi nacin

solderless bread board na koji ozdo zalepis tamia twin gear box . U osovine gear box-a zabodes po jedan tocak i pozadi zalepis jedan tocak za kolica tako da moze da se okrece u svim smerovima. Sa donje strane iza gear box-a ili sa obe strane zalepis drzace za AA baterije.

sve sto ti sada treba je elektronika da poteras ta dva motora iz gear box-a, zavisno od snage koju das kom motoru skreces na tu stranu.

odozgo u breadboard zabodes neki microcontroller, koji god, vise manje ce svaki imati dovoljno pinova za osnovni test ali ja recimo volim 18F pic seriju posto na njih mozes da tuces dosta raznih senzora i mozes da ih programiras dzaba c18 kompajlerom od microchipa, mada i 16F887 moze da bude vrlo zanimljiv sa ccp-om koji ume da se igra ozbiljnije sa ovom pricom al to je sad vec malo vise advanced.

pored uC-a, dodas L298 (dual full bridge) i time sto ces njemu da "drndas" ulazne pinove biras da li ce levi / desni motor da idu napred ili nazad.

Sto se snage tice, to ti se najlakse radi sa PWM-om tako da je zgodno da uC koji turas ima hardware PWM (2 kanala, mogu da budu na istoj frekvenciji bitno da mogu da imaju razlicit duty cycle). promenom duty cycle-a od 0 do 100% (odnost 1 i 0 u periodi) menjas snagu motora.

sve sto ti jos treba je neki in circuit programming konektor da mozes lako da speces novi firmware u uC i neke ledare, biperi, senzori koji ce mu pomoci da ne bi cisto isao napred nazad levo desno :)

EDIT: ako hoces vezu sa lapom, verujem da hoces da bude bezicna tako da tu onda moras da razmislis malo vise oko tog dela. vecinom se koristi seriski port na uC-u koji se vezuje na neki transciever koji onda opet sa PC strane vidis kao seriski port. Od najjednostavnijih / najjeftinijih varijanti preko IR do Bluetooth ili zigbee resenja imas veliku paletu, i cene su isto tako vrlo rastegljive. BT modul kosta oko 70E na primer. IR komunikacija dvosmerna moze da se napravi sa 4 IRED i 2 IR receivera. to je red velicine 500-1000din.
[ bogdan.kecman @ 19.10.2009. 08:06 ] @
evo iskopao sam jedan moj stari pa slikao ...





ima mozda vise zica nego sto treba i ima ove "dodatke" sa strane posto su na ovo isle jos dodatne ploce sa senzorima i cudesima .. to ti je cisto da skontas "jednostavnost"

posto pitas "kakav ti hw treba", evi ti sta je sve na njemu - dakle on radi samostalno (nema konekciju sa racunarom dok radi):

PIC18F4520 (sunce ti poljubim koliko se tesko procita natpis kad se zaprlja prasinom)
10MHz kristal
2x 22pF kondenzatori
L298 sa hladnjakom
8 shotkey dioda
nekoliko 47uF i 100nF elektrolita rasporedjenih po breadboard-u
2 statusne ledare
prekidac (on/off sa baterija)

to je to. nema cak ni stabilizator napona posto se napaja sa 4 NiMh AA baterije, dakle sa 4.8V tako da to radi ok. Ne smes da teras uC na maximalnu brzinu sa 4.8V (za to bi ti ipak trebalo 5V).

ima na ovom nastavku deo gde je 9V batt konektor koji je isao na BA05CC0T (5V stabilizator) i 2x47uF tako da se onda uC napaja sa 9V (8.4V u stvari) baterije a 4AA baterije napajaju samo motore, ali vidim da je to pocupano, verovatno mi je za nesto trebalo nesto sto je tu bilo zabodeno :D - dakle moze i tako ..

sve u svemu pogledaj data sheet za L298. To ti je standardni H bridge. Tu u njemu imas semu (u datasheet-u) kako da vezes DC motor na njega (tj 2 komada mozes da vezes na jedan l298). U buducnosti ne moras da koristis L298 (koji je mator, skup, ne nalazi se lako) vec mozes sam da napravis H bridge sa 4 tranzistora (proguglaj nacices gomilu shema na netu za to) ili mozes da nadjes neki drugi H bridge chip koji je jeftiniji / manji / dostupniji ... ja licno za prototajping volem L298 posto je velik, moze da se zabode u breadboard (vecina drugih drajvera je smd) i u pakovanju je na koje se lako zalepi hladnjak. OBAVEZNO ako koristis L298 KORISTI HLADNJAK - zagreje se dok si reko keks



[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 19.10.2009. u 09:21 GMT+1]