[ R A V E N @ 17.10.2009. 21:30 ] @
Ovo je pogodno za ljude koji žele imati tekst pjesme u datoteci koji se prikazuje u prigodnom panelu pri "sviranju" i ne žele "vukljariti" .TXT-ove zajedno sa muzikom. Već sam pitao u jednoj poruci:

Koristim Winampov dodatak WinLyrics 2.47 za upisivanje teksta pjesme u datoteku i tu su ponuđena dva načina upisivanja: ID3v2 i Lyrics3.2. Koji je bolji i zašto?

Nakon testiranja otkrio sam da ID3v2 opcija oštećuje .MP3-e na slijedeći način:

- tekst upisan Lyrics3.2 metodom daje ovo:

Payload Size: 5114792 bytes
Header found at: 4513 bytes
Encoder Delay: 576, Zero Padding: 1728
Length: 219 seconds
MPEG-1 layer 3
186 kbps (VBR), 8421 frames
44100 Hz Joint Stereo
CRC: No, Copyrighted: No
Original: Yes, Emphasis: None


- upisivanje teksta ID3v2 metodom daje ovo:

Payload Size: 5119100 bytes
Header found at: 4112 bytes
Length: 1280 seconds
MPEG-1 layer 3
32 kbps, approx. 6152 frames
44100 Hz Joint Stereo
CRC: No, Copyrighted: No
Original: Yes, Emphasis: None


Sudeći po sluhu, datoteke zapravo nisu zakodirane u 32 kbps. Također, bitrate na Winampovom glavnom prozoru kod ovakvih oštećenih VBR .MP3-a ne mijenja se tokom sviranja, već počinje oko vrijednosti 179 i sporije se penje ka većem broju ili pada.

Skoro isti rezultat se dobiva pri ID3v2 tretiranju identične datoteke u svakoj kombinaciji bilo kada "svira" ili ne, kada je uključena opcija Unicode ili ne i kada nije ili jeste označen jezik (dakle, sveukupno je testirano osam identičnih .MP3 datoteka - jedina razlika se dobiva kada se promijeni Unicode parametar, promijeni se i vrijednost Header found at:, ako je to kome bitno), što se podešava na slijedećem panelu:



Prema tome, koristite opciju Lyrics3.2. Budući da je zadnja verzija ovog Winampovog dodatka izašla 2004.-e, nije ni čudo što postoji ovaj bug.




Ako vam ižčezne panel sa tekstom, samo u opcijama dodatka na Setup pritisnite dugme Reset window position. Prije ovoga sam sam koristio Joseph DkE Lyrics plugin 3.0M, ali pored jako lošeg sučelja, radi samo kad mu se prohtije.

Ako neko zna bolji Winapov dodatak za ovu namjenu, neka predloži.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 17.10.2009. u 23:01 GMT+1]