[ okram_ca @ 21.10.2009. 01:23 ] @
Dakle da li dobijam sta flesovanjem novije biosa za 4850.
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=3BzSFWNkHEd79aYe
Ovo je moj bios

Skinuo sam bios sa asusovog sajta ali nisam ga updajtovao ali po datumu sam zakljucio da je noviji od ovoga sto imam.
I nasta treba da pazim pri flesovanju biosa grafike.
[ Binary Mind @ 21.10.2009. 12:55 ] @
Ne treba da flashujes BIOS na grafickoj ako sad sve radi kako treba.
[ okram_ca @ 22.10.2009. 01:19 ] @
Pa radi kako treba nego me zeza nesto oko monitora sa rezolucijama nece da prepozna native rezoluciju kao treba.
Pa sam pomislio da je mozda do graficke.Nece da mi prepozna monitor.
http://www.elitesecurity.org/t372492-1-Problem-sa-Asus-VWB
[ Binary Mind @ 22.10.2009. 10:59 ] @
Nije problem u kartici, niti ce flashovanje BIOS ista tu da promeni.
[ okram_ca @ 22.10.2009. 11:22 ] @
Posto sam pokusao lom stvari i nece opet da radi kako treba stalno mi se gubi rezolucija 1650x1080 ili kad je izaberem nemogu da vidim celu radnu povrsinu.


[Ovu poruku je menjao okram_ca dana 22.10.2009. u 13:39 GMT+1]
[ Binary Mind @ 22.10.2009. 19:19 ] @
Ti monitori su problematicni. Probaj da uninstaliras Ez-link (potreban je samo kada koristis vise tih monitora povezanih preko USB-a) i posle da resetujes BIOS na ploci vadjenjem baterije...
[ okram_ca @ 23.10.2009. 00:46 ] @
Nije mi ni instaliran Ez-link.
A zasto da restartujem bios na ploci?
A jesu veoma problematicni.
[ Binary Mind @ 23.10.2009. 00:54 ] @
Zato sto moze da resi problem.
[ alagor2000 @ 23.10.2009. 05:41 ] @
imam Asus 4850 ,single slot hladjenje koja je dolazila sa losim BIOS-om
jer je imala problema sa hladjenjem!
Ja sam odavno instalirao modifikovani bios ,znaci, moja
je preporuka da izvrsis updaate biosa !
[ Miroslav Cvejić @ 23.10.2009. 08:19 ] @
Znači tebi da se obrati za refundiranje ako upropasti karticu i garanciju mu ne priznaju?

:)
[ okram_ca @ 23.10.2009. 09:16 ] @
Video sam da je dosta ljudi instalirao taj modifikovani bios i da im radi bez problema.Ali kod dosta njih nije proslo flesovanje kako treba i ostali su bez kartice.
Ajde izvadicu bateriju pa javljam.
Nego glavni je problem po meni sto mi neprepoznaje monitor
http://img263.imageshack.us/img263/4600/resioproblem.jpg
Vidis da pise Not Suported.
A pre jednom je pisao koji je model i karakteristike.
Kako da napravim ga prepoznaje?

[Ovu poruku je menjao okram_ca dana 23.10.2009. u 14:56 GMT+1]
[ okram_ca @ 23.10.2009. 13:53 ] @
Zar nije poeta tog modifikovanog biosa da ti spusta GPU clock i Memory Clock nize nego sto je sa orginalnim biosom negde oko 150/400?
Koje su ti temperature kada igras a koje kada neigras igrice?
Vadio sam bateriju ista stvar.
[ Binary Mind @ 23.10.2009. 16:38 ] @
Ako monitor ne dolazi sa svojim drajverom najnormalnije je da ti se pojavljuje ono sto si okacio u Catalystu. Flashovanje BIOS-a na kartici ti tu nista nece pomoci. Koliko vidim sa tim monitorom ces nonstop imati problema.

EDIT: Mozes eventualno da probas da resis problem kupovinom VGA kabla sa feritima (250-300 din), mada i to je pitanje...

Vendori obicno pakuju losije VGA kablove sa svojim monitorima. Kad bi monitor prikacio na racunar preko USB-a (tad je valjda potreban EZLink) prilicno sam siguran da nebi imao problema sa native rezolucijom, ali tada bi igranje igrica predstavljalo nepremostiv problem.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.10.2009. u 18:22 GMT+1]
[ okram_ca @ 23.10.2009. 20:56 ] @
Nedolazi u obzir Ez-link jer nije bas neko resenje ni za filmove ni za igre.
Moracu da ga nosim na servis pa da vidim da li mogu sa njima da se nagodim nesto.
Jednostavno mi nisu dali proizvod koji su mi "prodavali".
U ponedeljak rano zorom idem.
[ Ha-Nocri @ 23.10.2009. 22:12 ] @
Bez obzira što monitor koristi windows drajvere, katalist treba da prepozna tačan model. Meni se monitor ponašao kao tebi na početku, ali sam otkrio da sam ga utakao u sekundarni DVI na grafičkoj. Kada sam to ispravio sve je proradilo momentalno, katalist naravno sve uredno prepozna. Ja mislim da je kod tebe neki tako mali problem, samo ga treba otkriti.
[ Binary Mind @ 23.10.2009. 22:26 ] @
Citat:
Ha-Nocri: Bez obzira što monitor koristi windows drajvere, katalist treba da prepozna tačan model.



U teoriji bi trebalo, ali u praksi je to mnogo puta drugacije a ponekad i trajno drugacije...
[ Ha-Nocri @ 23.10.2009. 22:43 ] @
Naravno, uvek ima izuzetaka, kvarova i defektnih jedinica i kao i uvek većinom problem leži u osobi koja rukuje uređajem, tj. korisniku. Ali su oni ipak izuzeci i svakako nije "najnormalnije" da ne bude prepoznat kada je predviđen da bude...
[ okram_ca @ 23.10.2009. 23:38 ] @
Veruj mi pokusavao sam razne stvari.
Jedino nisam instalirao windows 7 ali opet najvise mi odgovara Xp.
A ovaj monitor jednostavno bi morao da radi neometano na Xp.
Na visti ima slicne probleme.
Samo tamo sto se gubi rezolucija.
Znam da je mozda negde greska sa moje strane ali nije mi ovo prvi monitor.
Jednostavno nevidim ako gresim negde.
Cak ni Everest neprepoznaje monitor.
[ Binary Mind @ 24.10.2009. 01:41 ] @
@Ha-Nocri

Objasni sta si hteo da kazes. Ostao si nedorecen.
[ Binary Mind @ 24.10.2009. 12:14 ] @
@okram_ca

Mozes li da slikas konektor od VGA kabla da vidim pinove? Inace Ha-Nocri nije u pravu sto se tice svoje tvrdnje da citiram:

Citat:
...svakako nije "najnormalnije" da (monitor) ne bude prepoznat kada je predviđen da bude...


...tako da ocekujem da to potkrepi nekim argumentima inace smatran da bez veze siri dezinformacije zbog koji moze da zabrine neke vlasnike monitora da su im monitori defektni iako nisu.
[ okram_ca @ 24.10.2009. 18:35 ] @
Evo slika.
http://img101.imageshack.us/i/picture001y.jpg/
http://img101.imageshack.us/i/picture002a.jpg/
http://img94.imageshack.us/i/picture003z.jpg/
http://img27.imageshack.us/i/picture004yn.jpg/
Da li sam slikao ono sto si trazio?
Meni je monitor ukljucen u belu mada sam ukljucivao i u zutu.
Isti problem.
[ Binary Mind @ 24.10.2009. 19:18 ] @
To sam trazio (samo onu sliku sa VGA pinovma). Da li si spreman da zrtvujes VGA kabl radi eksperimenta koji moze da uspe a moze da ne da nikakve rezultate? Novi kosta 250-300 din. Alternativa je twekovanje BIOS-a na grafickoj karti (ne flashovanje kojim nista ne postizes) koje takodje moze a i ne mora da da rezultate, ali ako to ne uspe nova graficka karta kosta mnogo vise a rezultati prepravke kabla i tweakovanja BIOS-a su identicini.
[ okram_ca @ 24.10.2009. 20:47 ] @
Znaci mislis da problem nelezi u monitoru.
Dosta ljudi ima istih problema sa mojim modelom.
Reci sta treba da uradim sta da prepravim?
Moj moto DIE HARD.
Na greskama se uci.
[ Binary Mind @ 25.10.2009. 02:34 ] @
U tvom slucaju prilicno sam siguran da se ne radi o defektnom monitoru jer se nacesci defekti na Asusovim monitorima manifestuju na drugaciji nacin. Ovde se radi necem sasvim drugom a kompleksno je i za objasnjenje bi bilo potrebno odvojiti malo vise vremena za sta nemam strpljenja.

Savetujem, za tvoje dobro, da ipak ne diras originalni VGA kabl koji je dosao uz Asusov monitor jer u slucaju da ne mozes da ga osposobis da radi u nativnoj rezoluciji bez problema treba sacuvati sve originalne delove radi eventualne zamene a na zamenu imas pravo. Ono sto mozes da uradis je da kupis ili nadjes drugi VGA kabl (Oni standardne duzine sa feritima kostaju 250-300 din.). Na tom kablu ces tankim spicastim klestima za elektroniku ili slicnim tankim alatom otkinuti pin 12 (skroz ga makni), ali budi pazljiv da ne ostetis ostale pinove kao i ostatak konektora na bilo kojoj od 2 strane. Pin ces otkinuti tako sto ces klestima vuci ka sebi i pomerati klesta levo desno. Naravno pri ovoj operaciji VGA kabl nebi trebalo biti spojen ni sa karticom ni sa monitorom. Strana sa otkinutim pinom posle neka ide u DVI adapter koji ide u karticu. Ako sve uspe kada ukljucis racunar i udjes u Windows mnogo novih rezolucija i osvezavanja ce ti biti ponudjeno u Windows diplay properties-ima kao i u Catalyst-u, a ti koristi nativnu rezoluciju i refresh od 60Hz ako bude ponudjeno a trebalo bi da bude. Kad koristis vece rezolucije od predvidjenih za neki model monitora, na LCD monitorima slika postaje mutna i beskorisna. Ovo je stari hack koji se primenjivao za CRT ekrane (kod njih cak i vise rezolucije od zvanicno podrzanih izgledaju OK), ali bi trebalo da odradi posao i za LCD ekrane sve dok se ne koriste vise rezolucije od podraznih. Naravno ako sve bude profunkcionisalo koristi nativnu rezoluciju i refresh...

Ponavljam da ovo moze a ne mora da pomogne, a celo ulaganje je za rezervni VGA kabl, klesta ako ne mozes nekako drugacije da dodjes do njih sto nije mnogo ako nesto ne zeznes sa lomnjenjem pina.

I na kraju evo slike da vidis koji pin treba da uklonis sa VGA konektora da bi modifikovao kabl na predlozeni nacin:

[ okram_ca @ 25.10.2009. 09:03 ] @
Videcu sutra da odem da uzmem novi vga kabal.
I da nadjem negde kljesta i da probam to.
A ovo sto si napomenuo da ce slika da bude mutna jel to ako koristim vece rezolucije od native?
[ Binary Mind @ 25.10.2009. 12:01 ] @
Jeste slika ce biti mutna ako probas da koristis vece rezolucije od native tj, od maksimalne podrzane, jer se radi o LCD ekranu.
[ okram_ca @ 25.10.2009. 12:50 ] @
Ja sam mogu da koristim vece rezolicije od native ali problem je sto nevidim ceo desktop od jednom i slike je cista.
[ Binary Mind @ 25.10.2009. 15:14 ] @
Da. To se zove "panning". Sta je izabrano u zaokruzenom delu u Catalyst Control Centru kod tebe (ovo je uslikan CCC iz XP-a, posto u Visti i u Win7 nema ove opcije):