[ my name is bond @ 25.10.2009. 18:56 ] @
Prilikom puštanja u rad i same montaže IP TV-a , majstor iz telekoma mi je instalirao sam set up BOX na jednom TV-u u dečijoj sobi i OK sve je to lepo radilo. Na moju molbu mi ostavio ostavio parče od 25 metara istog kabla, kojeg ću ja ( posle mesec dana )provući kroz bužir crevo iz te sobe pa preko tavana i spustiti u svoju dnevnu sobu do drugog TV-a .(znači deci ukinem IP TV i BOX prebacim u drugu sobu)E onda, prvo sam koristio kabel koji je išao po podu . između vrata. ispod fotelja ,stalno smo ga gazili... dok nisam namolio kolegu da mi namesti konektore na taj 25 -metarski kabel. I namesti on kad ono slika zamrznuta.Kaže" loš kabel, kupi drugi".Kupim ja drugi opet ,izvlači ovaj ,uvlači novi( tavan i paučina ) pa opet konektori i da bi opet bilo isto.Zamrznuta slika.Nov kabel i novi konektori!!.Pre neki dan radi ADSL ali neradi IP TV ,ja prijavim kvar i usput i pitam za dužinu i kvalitet kabla i iznesem svoj problem --kad tip mi rače -da na tu dužinu ide ukršteni kabel. To uradim posle sam - kupim klešta.konektore nađem kako se to pravi i priključimi gle čuda - ono radi.Znači majstor monter i podrška 977 koju sam više puta pitao u toku ovih par meseci - (od aprila) nisu upućeni u to da je rešenje dužine ukršteni kabel.( Svaka čas ovom tipu iz podrške - lokalni PTT).Da li je neko imao slično iskustvo?

[ Cileinteractiv @ 25.10.2009. 23:02 ] @
To je standardni LAN kabel za koji se inače ne preporučuje dužina veća od 50m. Problem nije bio u dužini nego u načinu spajanja parica, treba ih spajati na jedan od dva načina u vašem slučaju ukršteno Crossover.
[ rajco @ 07.05.2010. 08:55 ] @
Citat:
my name is bond: Na moju molbu mi ostavio ostavio parče od 25 ....I namesti on kad ono slika zamrznuta.Kaže" loš kabel, kupi drugi".Kupim ja drugi opet ,izvlači ovaj ,uvlači novi( tavan i paučina ) pa opet konektori i da bi opet bilo isto.Zamrznuta slika.Nov kabel i novi konektori!!.Pre neki dan radi ADSL ali neradi IP TV ,ja prijavim kvar i usput i pitam za dužinu i kvalitet kabla i iznesem svoj problem --kad tip mi rače -da na tu dužinu ide ukršteni kabel. To uradim posle sam - kupim klešta.konektore nađem kako se to pravi i priključimi gle čuda - ono radi.Znači majstor monter i podrška 977 koju sam više puta pitao u toku ovih par meseci - (od aprila) nisu upućeni u to da je rešenje dužine ukršteni kabel.( Svaka čas ovom tipu iz podrške - lokalni PTT).Da li je neko imao slično iskustvo?

Nije bitno da li je crossover ili straight kabl. Probano sa oba na dužini oko 25m.
[ calexx @ 07.05.2010. 12:01 ] @
Tema je stara ali ajde, nema veze crossover kabl sa dužinom. Verovatnije je kolega u prvom slučaju pogrešno povezao kabl, nije dovoljno da samo bude pin2pin nego mora po standardu. Pre nekoliko meseci sam imao sličan slučaj, mraža sa kablom od oko 30m nije radila a onda je ponovo prevezano i od tada nema problema.
[ Nanotehnology @ 12.07.2010. 02:07 ] @
aj i ja neshto da dodam na staru temu...pre nedelju dana sam otishao sa komshijom da kupim UTP ili LAN kabal,momak u prodavnici nije znao da mi napravi pa sam morao sam....postavio sam isti raspored zica i sa jedne i sa druge strane,duzina kabla je 30m,malo sam imao problema sa IP adresom ali sad sve radi kao sat...elem iz ADSL rutera sam ishao LAN-om na TP-Link pa sa njega na moja 2 rachunara i komshijin 1 rachunar sa duzinom kabla od 30m,kao shto rekoh sve shljaka bez greshke...poshto sam"gushter" u oblasti komunikacija molio bi za obljashnjenj o rasporedima i kako da povezem taj TP-Link sa burazerovim ADSL ruterom na daljini od 150m,cuo sam za neke "homemade" antene od konzerve i bakra,da li je to samo mit ili teorija ili je to izvodljivo i u praksi?
HVALA-unapred :)
[ Cileinteractiv @ 13.07.2010. 09:24 ] @
Tvoje pitanje izlazi iz okvira ove teme. Ono sto ti mogu napisati je da 150m duzine nije moguce spojiti UTP kablom, cak i kada bi se postavljali 1 ili 2 sviča problem je ako ta linija ide kroz vazduh-atmosferu u kojoj ima promene u statičkom elektricitetu i električnih pražnjenja, to može oštetiti ili uništiti opremu.
Konzerve mogu služiti kao antene za bežične uređaje ako se njihov prečnik poklapa sa potrebnim dimenzijama, to su takozvane kantene i sada se gotovo uopšte ne koriste jer cene fabričkih ili ručno napravljenih dobrih antena nije visoka.
[ Stranger2 @ 13.07.2010. 18:41 ] @
Citat:
i kako da povezem taj TP-Link sa burazerovim ADSL ruterom na daljini od 150m

Ja mislim da ti je jedino resenja da kupis jos i bezicni router (mozda obojica) i dve usmerene antene. Medjutim to je samo okvirni opis, moras se obratiti nekoj firmi koja radi ta bezicna povezivanja pa da ti oni tacno napisu sta od opreme treba. Neke od vecih radnji sa racunarskom opremom takodje mogu da ti obajsne i da poreko njih narucis opremu.

Uglavnom ne moze na tu daljinu sa kucnom bezicnom opremom. Dobra vest je da daljina od 150 metara nije toliko problematicna pa nece previse kostati.

Citat:
kad tip mi rače -da na tu dužinu ide ukršteni kabel. To uradim posle sam - kupim klešta.konektore nađem kako se to pravi i priključimi gle čuda - ono radi.Znači majstor monter i podrška 977 koju sam više puta pitao u toku ovih par meseci - (od aprila) nisu upućeni u to da je rešenje dužine ukršteni kabel.( Svaka čas ovom tipu iz podrške - lokalni PTT).Da li je neko imao slično iskustvo?

Ukrstveni kabal koliko ja znam nema veze sa duzinom vec on sluzi za umrezavanja samo dva racunara jedan sa drugim. Ako se koriste switc ili ruter onda idu obicni kablovi.

U ovom opisanom slucaju ja pretpostavljam da je u pitanju neka slucajnost, na primer mozda kabal nije prvi put bio dobro spojen. Postoji i uredjaj kojim se testira kabal nakon spajanja a to mozda prvi puit nije bilo uradjeno.
Takodje mnogi novi mrezni uredjaji su napravljeni da mogu da rade i sa ukrstenim i obicnim kablovima (na primer moj racunar moze) pa pretpostavljam da je takav uredjaj i ovde u pitanju.
[ DvbT-manijak @ 14.07.2010. 00:34 ] @
odosmo u OT, ali ajde:

Ako ti je cilj dobijanje interneta za 1/2 para, onda lepo prati akcije, pa uzmi tako svoj ADSL.

Trenutno Beotelnet i Telekom imaju dobre akcije.


Ako pored interneta želiš i da se umrežiš sa burazderom, onda sebi kupi internu Wi-Fi karticu ili AP (koju god hoćeš) i naravno antenu. Nju možeš bilo koju, samo da je spoljna.

Ako brat već ima Adsl modem sa Wi-fi antenom, tamo samo treba zameniti antenu (ako je moguće)

Osnovni uslov je optička vidljivost antena.

Moj vam je savet da izbegnete Wi-Fi, a ako ne možete, obavezno zaštite vezu dugačkom i komplikovanom šifrom.
[ zoki_85 @ 18.12.2010. 00:19 ] @
Vidim da je ova tema pomalo zastarela ali se nadam da je jos neko prati.Uzeo sam paket click4 + iptv, i kad sam instalirao opremu naisao sam na jedan problem. Zbog rasporeda u kuci sproveo sam utp kabl duzine 30m izmedju rutera Huawei hg520c i STB-a Amino A125. Kabl sam iskrimpovao kao straight, nije po standardu ali raspored zica sa obe strane je isti, tako racunam da mora da radi. Medjutim STB ne prima signal od rutera, samo stoji onaj ekran gde pise ono velikim slovima i nista. Prekrimpovao konektore ponovo i nista.

U medjuvremenu sam od tehnicke podrske Telekoma dobio info da ethernet kabl ne sme da bude duzi od 10m i da sve preko toga moze da dovede do smetnji. Ja sam verovao da UTP moze da se razvuce do 100m po nekom standardu ali ovde to ocigledno nije slucaj. Na ovom kablu sam takodje povezao PC sa ruterom i pokusao da ga pingujem ali mi izbacivao general failure iako su lampice za ethernet na oba uredjaja sijale. Zatim kabl od 30 m skratio na 10m i iskrimpovao drugi kraj. Prilikom povezivanja rutera i stb-a slika je bila ocajna tj. jedva radilo. Sa ovim kablom sam povezao PC i ruter i net radi preko njega ping izmedju njih 1ms sa 3-5 % gubitaka.

Na kraju sam iskrimpovao treci kabl od 1.5m i radi perfektno. Sve kablove sam krimpovao sa istim rasporedom zica, nije po standardu ali kad radi na 1.5m zasto ne bi i na 10 i 30? Kabl je Utp Draka Cat 5E, konektori RJ 45 i krimp kljesta kineska sa buvljaka :) Nisam expert ali sam nekada to radio, tako da verujem da sam ok iskrimpovao i da su kontakti dobro usli u zice. Sad mi nije jasno sta je ovde problem?! Ako neko ima ideju neka mi kaze. Da li je moguce da ovi uredjaji ne mogu da rade sa kablovima duzim od par metara, da li je problem u kablu, konektorima ili majstoru koji ih krimpovao :) ?
[ calexx @ 18.12.2010. 00:30 ] @
Misliš da su standardi izmišljeni da bi ih neko ignorisao? Ni obična mreža neće da radi kako valja sa 30m kablom ako je raspored običan p2p tj isti raspored ali ne po standardu. Već sam pisao o slučaju 30m kabla koji je bio povezan odokativno (ali su svi pinovi imali prolaz, testirano) i obična mreža ne radi. Par minuta promene rasporeda na standard i sve radi savršeno.
Možda je za IPTV dužina kritična ali to možeš da proveriš samo ako poštuješ standard.
[ zoki_85 @ 20.12.2010. 16:32 ] @
Prekrimpovao sam kabl ponovo po standardu i sada radi ok. Mislim da je bio problem u kontaktima na konektoru ali sada nije ni bitno. U svakom slucaju hvala na odgovoru!