[ mp3men @ 26.10.2009. 15:18 ] @
Evo jedne male infomacije a mozda i velike za koji dan ako se desi to sto će da uradi ICANN
ICANN drži sastanak ove sedmice u Seulu.I ovaj sastanak može da bude jedan od najvažnijih ili da doživi jedan od najvećih promena u svoje četiri decenije istorije postojanja.Ove sedmice se očekuje odobrenje međunarodnih domena - ili ti adresa -koje će moći da se registruju sa ne latiniskom
ili ti za nas sa Balkana slova poput ćščđ latinice ili ćirilice u nazivu domena Za vise o ovom ovde

Već počinjem da razmišljam o imenima domena: čevapćić,roštiljćić,sneško belić,građevine,đurđevak niz nastavite sami
ps valjda se kaze ne latinsko pismo hehe ...ako nije nek ispravi moderator
[ bachi @ 26.10.2009. 16:12 ] @
Početak haosa, ako mene neko pita. :D
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.10.2009. 16:28 ] @
ja već imam takav domen, sa đ
[ JankoNIS @ 26.10.2009. 16:38 ] @
Bogu hvala, najzad ce nepismeni da prestanu da pisu one dvoslovne kovanice za nasa slova... bice lakse za citanje.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.10.2009. 16:46 ] @
ne vidim što bi nekom smetalo ako ja sajt na ćirilici, hoću i ćirilični domen. Ovako jedno ćirilicom, drugo latinicom..ne ide
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2009. 16:47 ] @
Citat:
bachi
Početak haosa, ako mene neko pita. :D


Ne znam, meni se ovo cini odlicnom odlukom - koliko puta sam trazio nesto i naleteo na neki japanski sajt npr... gde apsolutno nista ne mogu da razumem a ni da procitam.

Sada ce svi ti ne-latinicni domeni imati svoj TLD - pa na samom startu covek moze da vidi u sta se upusta - lepo nama, lepo njima :-)

A ako bude nekih problema sa parsiranjem karaktera i sl... to ce biti samo njihov problem hehe :)
[ mp3men @ 26.10.2009. 16:54 ] @
Citat:
bachi: Početak haosa, ako mene neko pita.
i ja isto tako mislim.

Biće opsti grabez za domenima ko pre devojci njegova devojka tj.ko pre domenu njegov domen.
Vec ko da gledam neko ce boga mi (ako ovo prodje od strane ICANN-a) i da zaradi na domenima mozda.....

Zivo me interesuje ako ovo usvoje kako ce na to imati efekta u SEO i u pretrazivanjima korisnika,hocu reci
Na primer imate dva domena na internetu tako da kazemo istog naziva.

Korisnik interneta upise domen :google pretraživač.com i google pretrazivac.com da li ce morati da napise tacno rec ako zeli da poseti domen ''google pretraživač.com'' ili moze upotrebiti i primer broj 2....(google pretrazivac.com)

maaa... bice guzve na netu sa sajtovima samo takve....
[ cyofee @ 26.10.2009. 17:18 ] @
Postoji problem sa phishingom. Ima gomila nelatiničnih slova koja izgledaju jako slično latiničnim.

[Ovu poruku je menjao cyofee dana 26.10.2009. u 22:53 GMT+1]
[ websurfer @ 26.10.2009. 23:12 ] @
Citat:
bachi: Početak haosa, ako mene neko pita.


Pocetak haosa ali niko te ne pita
[ zeljo_bl @ 29.10.2009. 23:22 ] @
tacno POCETAK HAOSA...


...kao sto ona tema rece "Nije sve u novcu, ali je skoro sve u novcu???"...ipak ce oni da uzmu fine pare od toga...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 30.10.2009. 06:58 ] @
kad će .RS na ćirilici, ako već kažu registruj srpski, onda treba na ćirilici.
[ MTodorovic @ 30.10.2009. 08:04 ] @
To bi mozda znacilo da dolazi do neke nove preraspodele kolaca, ali i laksa pretraga po lokalnom content-u ..., mada zavisice dosta od pretrazivaca ... kako ce oni implementirati eventualnu promenu ... ja bih licno voleo nesto novo ...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 30.10.2009. 08:32 ] @
Širenju interneta i novih mogućnosti jedino mogu da se bune neki lovatori ili ograničeni ljudi. Ako neko hoće da ima www.peraperić.com umesto www.peraperic.com ja to pozdravljam.
[ Jbyn4e @ 30.10.2009. 10:28 ] @
Eto prilike da se zaradi od RS (.pc cirilicom, zamislite samo www.my.pc :))
[ newtesla @ 30.10.2009. 10:40 ] @
Čekaj, samo da rezimiram:

-ako hoću da otvorim crnogorski sajt, koji u nazivu ima neko od onih dodatnih/novih 3 slova, moram da imam instaliranu tastatururu za crnogorski, čiji kodni raspored nemam na IksPe-u? (postoji li uopšte?)
-za francuski sajt - francuska tastatura, i tako dalje.....

- a da li će imena domena koji imaju isti naziv, samo različito pismo (ćevapčić.com i ćevapčić.com (ćir)), biti isti domen, ili različit??? znači da ćete terati DNS da vidi Č i Č kao isto slovo? ... a kako će da razreši Nj, Lj i Dž, kad su to dva slova na latiničnoj tastaturi, a jedno na ćiriličnoj?

-kako onda razrešiti da li je domen cepem.com ustvari se*em.com na ćirilici, ili je cepem.com (ćir) na latinici... kompjuteri će lako, kako će ljudi da se snalaze???

-www.... jel vv.vv.vv (ćir) ili njnjnj (ćir), ili bbb (ćir) ????

- e, da , najbitnije.... .co.rs ili .co.rs (ćir), ili ko.rs (ćir)..... ustvari, kad već nemam registrovan newtesla.com, da ja lepo maznem njutesla.com (ćir), a :)))))

- i onda će CIA zaposliti još kvadrilion stručnjaka, da bi uopšte znali kako da otkucaju sajt koji bi im bio sumnjiv kad bi znali da ga pročitaju i otkucaju... pozitivno, nova radna mesta ;)

- lepo kaže bachi: početak haosa.... bolje da su dozvolili otvaranje TLD po želji....

EDIT: ni ova php skripta ne može da ima istovremeno ćirilicu i latinicu.... post time gubi smisao.... morao sam da dodajem (ćir)....

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 30.10.2009. u 11:51 GMT+1]
[ websurfer @ 30.10.2009. 11:00 ] @
Citat:
newtesla
- a da li će imena domena koji imaju isti naziv, samo različito pismo (ćevapčić.com i ćevapčić.com (ćir)), biti isti domen, ili različit???


Razlicit.
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2009. 11:09 ] @
Neka bude haos, sto da ne - taj haos ce biti iskljucivo na "plecima" onih kojima je smetalo da internet domeni budu samo na ASCII latinici.

Citavi bataljoni razno-raznih nacionalnih delegacija i sl... su trazile lokalizovana imena domena, i sad su ih konacno i dobili.. E, sad, muka - bice problema, naravno da ce biti problema - to je od samog starta bilo i ukazivano, ali je zelja za "nacionalnim identitetima" bila veca..

Tako da, sto da ne... onaj ko je to zakuvao, neka se bavi problemima :)
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2009. 11:29 ] @
Inace, ovo ce biti raj za Phishing...

Recimo, obratite paznju na ovo (c/p-ujte ceo URL):

www.google.cסm
www.google.cοm
www.google.com

Ako ako, sto da ne - i Gradjevinarstvo kaze da je bitno da se para okrece, sto da ne - bice to nova renesansa spama i phishing-a... Ja nemam nista protiv toga, samo da AdBlockPlus podrzava Unicode domene :)
[ maksvel @ 30.10.2009. 11:36 ] @
Takodje glasam protiv. Ipak je Internet globalan medij, pa bi trebalo da postoji neki zajednicki imenilac.
Ako se ovakva mogucnost dozvoli, sigurno ce u pocetku nastati jagma za "originalnim nazivima", ali ce oni ozbiljniji verovatno ostati na engleskoj latinici ili bar staviti CNAME.
@newtesla: zanimljiva diskusija, trebalo je jos da stavis i screenshot, da se vide cirilicna slova, bilo bi efektnije

EDIT: BTW, odobreno je
http://www.icann.org/en/announcements/announcement-30oct09-en.htm

Citat:
"The coming introduction of non-Latin characters represents the biggest technical change to the Internet since it was created four decades ago." - said ICANN chairman Peter Dengate Thrush.

[ newtesla @ 30.10.2009. 11:55 ] @
Citat:
websurfer: Razlicit.


Znači, svako čija firma posluje na teritoriji koja ima normalno dva različita pisma u upotrebi (svaki Srbin, dakle!), će morati da zakupljuje minimum 3 domena, ako ima jotovana slova u nazivu firme :

www.ćevapčić.com
www.cjevapchicj.com
www.cevapcic.com
www.ćevapčić.com (ćir)
njnjnj.ćevapčić.com (ćir)
njnjnj.cjevapchicj.com (ćir)
njnjnj.cevapcic.com (ćir)


.... i plus: www.fak-ju-cija-end-efbiaj.com (ćir).... xexexeee ... ili možda bolje reći: džedžedžeedžeeeee ...faking ROFL, bre!

@maksvel: može ovako?


edit: pošto vidim da je odobreno, to samo opet znači da je neki CEPATOP od CEO-a u ICANN-u zveketao neku kineskinju, a ova mu se požalila da ne može svojoj majci, Kung-Fong-Trt da otvori sajt, jer ne smeju kineska slova u naziv domena, a jadna kungfu majka ne zna latinicu.... AMAN, pošto su ameri izmislili Internet, svi ostali nemaju pravo da kukaju.... kao kad bismo MI tražili telefonski internacionalni prefiks +1, a oni izmislili telefon ?????

...uostalom, šta je sa kineskim brojevima za biranje telefonskog broja??? ...ili rimskim, nema veze što je carstvo odavno bivše :)))

...a šta ćemo sa bantu jezicima??? ili sa romskim, koji ne znam ni da li imaju svoje pismo, a recimo hoće svoju web stranu???

edit2: zaboravio sam na Pikte, Tračane, klinasto pismo i glagoljicu.....

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 30.10.2009. u 13:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 30.10.2009. u 13:09 GMT+1]
[ websurfer @ 30.10.2009. 12:02 ] @
Ko se osloni na cirilicni domen automatski ce imati mnogo manje trziste za svoj proizvod ili uslugu...
[ Tyler Durden @ 30.10.2009. 12:12 ] @
Budalastina. Ali ocigledno da nisu mogli da odole.
[ newtesla @ 30.10.2009. 12:17 ] @
@websurfer
Vidiš, ne mora biti, ako si fokusiran na Srbiju...

...pre par godina sam upoznao lika što je valjda radio prelom srpskog izdanja Plejboja, ili je bio fotograf... elem, kad su prešli sa latinice na ćirilicu, izgubili su jedan lep procenat kupaca u Vojvodini, ali su zato dobili jedan još lepši procenat kupaca u centralnoj i južnoj Srbiji - suma sumarum, skočio im je tiraž.

...ali ovo je offtopic, jel? pa da ga vratim na temu:

...mislim da ništa značajno, a pogotovo ne PAMETNO neće doneti uvođenje Unicode-a u address bar.

Ali će zato doneti eon mogućnosti za phishing...evo ga Dimković je već povukao nogu :)
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2009. 13:14 ] @
Citat:
newtesla
...pre par godina sam upoznao lika što je valjda radio prelom srpskog izdanja Plejboja, ili je bio fotograf... elem, kad su prešli sa latinice na ćirilicu, izgubili su jedan lep procenat kupaca u Vojvodini, ali su zato dobili jedan još lepši procenat kupaca u centralnoj i južnoj Srbiji - suma sumarum, skočio im je tiraž.


WTF!??! Moja alatka ne ume da cita - ni cirilicu ni latinicu, a Plejboj bih kupio samo zbog alatke, a ne kao hranu za glavu :)

Nije valjda da su kupci iz Juzne Srbije kupovali Plejboj zbog clanaka? Sto se mene tice, mogu da budu i na kineskom :)
[ newtesla @ 30.10.2009. 13:29 ] @
...tvoja alatka ne zna da čita??? fak bre, moj je poliglota, izgleda da ti je zapao bofl :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

ali ozbiljno, ti nisi znao da je plejboj u srba promenio pismo, negde cirka 2006-te? samo je natpis ostao latiničan, valjda jer je trejdmark.

...razmišljam se da li je tema sazrela za edvokasi....
[ Tyler Durden @ 30.10.2009. 14:33 ] @
Nema potrebe za advocacy ako ostanete ozbiljni, a ovo jeste bitna tema.
[ stdlib.h @ 30.10.2009. 15:57 ] @
newtesla, s puno strasti a malo znanja lupas gluposti, od samog pocetka..

ovo je stvar koja se tehnicki priprema godinama, i o njoj se pricalo u vise navrata - konacno krece prvi korak realizacije, i to je dobro; ne toliko za nas (koji smo 95% "pokriveni" romanskim pismom) koliko za narode kojima to isto pismo ne pokriva ni jedno slovo

uostalom, ova promena ce startovati sredinom novembra, i najmanje u naredne 2 godine (do 2011) ce se odnositi iskljucivo na ccTLDove - dakle (osim sto svi .COM primeri ne stoje): RNIDS se takodje pita, jer iako u potpunosti ima osnova (pismo mora biti oficijelno) za licencu, njeno dobijanje kosta.. (a ja iskreno sumnjam da ovde ima dovoljno interesenata da registruje cirilicne .RS domene, da bi se tako nesto isplatilo..)

no, cak i da ima + da to krene, opet kazem - promena je, za nas - simbolicna.. (pa otud valjda sebi i mozemo da priustimo toliko nepotrebne pljuvacine)
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2009. 16:42 ] @
Bez obzira sto nece biti .com primera - Phishing je moguc na nacionalnim domenima sa ovim.

No, kao sto rekoh - sve tehnicke probleme ce morati da resavaju upravo oni koji su i trazili ovo.

Ono sto jeste potencijalno lose je sto ce dosta firmi biti de-facto prinudjeno da kupi sve lokalne "varijante" kako bi se izbeglo da neko cyber-squatuje koristeci njihovo ime.
[ toplim @ 30.10.2009. 16:48 ] @
Bilo bi normalno da latinični i ćirilični domen vode do istog sajta, a ne da postoje razlike. Pa kad neko oglasava sajt, da mora da naglasava u kom pismu se kuca domen. Sto se tice extenzije ne znam sta ce tu da urade ali glupo je www zameniti sa njnjnj.

U ostalom moglu bi da ukinu www. Bas zaebano, sta ce da iznikne iz ovog ne znam.
[ stdlib.h @ 30.10.2009. 16:58 ] @
www se ne menja sa njnjnj, niti je deo domena, pa je izlisno uopste pominjati ga

nego, Ivane - sta mislis, koliko je to "potencijalno lose"?
je l vece od broja domena firmi koje, zarad minorne ustede, ulaze u slican rizik time sto, umesto .RS - pazare jedan od 2nd level domena?
[ view @ 30.10.2009. 18:14 ] @
Citat:

uostalom, ova promena ce startovati sredinom novembra, i najmanje u naredne 2 godine (do 2011) ce se odnositi iskljucivo na ccTLDove - dakle (osim sto svi .COM primeri ne stoje): RNIDS se takodje pita, jer iako u potpunosti ima osnova (pismo mora biti oficijelno) za licencu, njeno dobijanje kosta.. (a ja iskreno sumnjam da ovde ima dovoljno interesenata da registruje cirilicne .RS domene, da bi se tako nesto isplatilo..)


Moguce da ce ovi domeni biti veoma skupi i ako rnids kupi-dobije licnecu (ili bilo ko drugi) pa ce samim tim biti stvar prestiza da neko ima cirilnicni domen
Prilicno sam siguran da internacionalni sajtovi bez obzira na njihov naziv nece prelaziti na cirilicu.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 30.10.2009. 18:17 ] @
meni se dopada ideja da se sve ovo globalno širi.

p.s. Da su alatke ove dvojice pametne ne bi bila izreka glup ko alatka.
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2009. 18:34 ] @
Citat:
stdlib.h
nego, Ivane - sta mislis, koliko je to "potencijalno lose"?
je l vece od broja domena firmi koje, zarad minorne ustede, ulaze u slican rizik time sto, umesto .RS - pazare jedan od 2nd level domena?


Pa sada ce dosta tih firmi (koje imaju i .com/.net/.org + ccTLD) morati da kupe >JOS< lokalnih domena jerbo sada imamo nove "mogucnosti" za phishing i typosquatting, kao i IP infringement.

Takodje, broj potencijalnih kombinacija moze biti znacajno veci, sto vise "unicode" karaktera ima u nazivu sajta. Cevapcici su mozda preteran primer, ali bice toga dosta ne sumnjam.

Tako da... za mnoge ce to biti jednostavno: iznuda. Iznuda, jer ce bukvalno biti prisiljeni da kupe jos gomilu besmislenih domena, od kojih nemaju ama bas nikakve komercijalne vajde (jer su svi varijacija na jedno te isto domensko ime)

A za prodavce domena, kliktajucih online reklama, spama i ostale magle - naravno da ce to biti jos jedna "mogucnost", sto da ne... vazno je da se pare vrte :)
[ websurfer @ 30.10.2009. 21:13 ] @
Citat:
newtesla:@websurfer
Vidiš, ne mora biti, ako si fokusiran na Srbiju...


Ako se oslonis na cirilicni domen onda si fokusiran samo na Srbiju a ako koristis takav latinicni domen onda si fokusiran i na Hrvatsku, Bosnu... Zato sto je slican jezik i ima dosta identicnih reci koje se mogu upotrebiti za dobar domen koji bi mogao da bude interesantan za sva ta trzista a ne samo za srpsko trziste. Samim tim imas manje potencijalnih kupaca, musterija, klijenata...

[ newtesla @ 31.10.2009. 01:13 ] @
@websurfer:
ja baš precizno napisao, ti baš pogrešno pročitao, ali nema veze....

@srpsko građevinarstvo:
možda stoji izreka "glup ko alatka", ali takođe i "bez alata nema zanata" :))))

@stdlib.h:
...posle niza paušalnih uvreda, ipak ću naći za shodno da ti objasnim natenane: (jerbo sam kulturan)

KAKO dođavola misliš da, ne menjajući kodni raspored tastature, otkucaš slova www pa ćirilični font??? ili kineski, svejedno....

...slika koja govori hiljadu reči :



znači, diskusija treba da se vodi i oko tog www, to jest uvodjenja slova W u kodne rasporede tastatura koji ih nemaju, ili zamena odgovarajućim slovom/znakom... kod nas W=Nj
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2009. 09:48 ] @
Pa verovatno ti lokalni cirilicni i stagod sajtovi nece imati www u imenu.

To nema veze sa imenom domena - vec sa konfiguracijom web servera.
[ bachi @ 31.10.2009. 10:28 ] @
Pa, može i vvv.pljeskavica.co.rs :)

Ono gore je bilo napisano ćirilicom, ali ga forum sam konvertuje u latinicu. Anyway, mi to w ionako čitamo v, tako da... :) Kad nekome diktiraš adresu sajta, nisi šabanoti, pa da kažeš, dablju, dablju, dablju nešto.com, nego ve ve ve nešto.com, zar ne? :D
[ websurfer @ 31.10.2009. 11:10 ] @
Ili jednostavno napravis poddomen njnjnj (ćir) ili vvv (ćir) ili vvvvvv (ćir) i na taj poddomen nakacis ceo sajt i resen problem ako bas hoces da imas npr. njnjnj.nekicirilicnidomen.xyz.... I sa nekicirilicnidomen.xyz uradis preusmerenje na taj poddomen...
[ agvozden @ 31.10.2009. 13:46 ] @
Zbog svega rečenog, trebalo bi da postoji jasan pravilnik o upotrebi nelatiničnih pisama.
Ako je domen ćirilični, onda mora da bude komplatno na ćirilici i bez njnjnj jer to ne znači ništa.

Diskusije ovde ne idu u dobrom pravcu jer masa ljudi ovde uopšte i ne poštuje pravopis. Programeri uglavnom razmišljaju čisto tehnički. Prvi sajt koji sam napravio za svoj račun je na ćirilici i ne vidim ništa loše u tome. E sad, sigurno je da nećete na ćirilici moći da napišete windows već vindouz (ili već kako) a to se većini neće svideti, ali takav je pravopis.

Stoga, mislim da i ICANN i RNIDS moraju da imaju jasna pravila o ovome već na početku.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 31.10.2009. 15:25 ] @
Ja lično olovkom pišem ćirilicom, a na webu latinicom, jer ima više od pola engleskih termina, sajt je uglavnom u latinici. Uopšte mrzim sajtove polu jedno, polu drugo. Ili jedno ili drugo.
[ stani-pani @ 31.10.2009. 17:09 ] @
U potpunosti podržavam uvođenje idn domena. IMHO, mislim da je to odlična stvar za korisnike interneta koji kao svoje pismo ne koriste latin karaktere. Mene iskreno najviše iritira kada nekom moram da objasnjavam da moja email adresa umesto slova "ć" sa kojim se završava moje prezime mora da kuca slovo "c" ili da umesto slova "š" koje postoji u nazivu firme kada se izgovara mora da napiše slovo "s" da bi došao do web adrese. Isto tako, smešno mi je kada čujem neku reklamu na radiju sa domenom koji se izgovara sa nekim našim slovom. Svi znamo da je upotreba interneta kod nas na vrlo niskom nivou i da većenia korisnika uopšte nije potkovana za upotrebu istog. Takva situacija, u ovom slučaju, uopšte ne mora da bude loša. Mnogo je lakše nešto naučiti da se parvilno koristi od samog početka, nego ispraviti nešto pogrešno naučeno. Uz adekvatnu edukaciju, počevši od obrazovanja preko škola pa do same države koja bi trebalo da učestvuje na raznorazne načine u tome kako bi internet preuzeo vodeće mesto medija budćnosti. Što se našeg jezika tiče, svi znamo osnovo pravilo "piši kako govoriš". Sviđalo se to nama ili ne, ali to pravilo treba svuda da se koristi, pa tako i na internetu.

- Phishing & cybersquatting
Još prošle godine sam negde pročitao da internet kriminal "zarađuje" više para od trgovine drogom. Kao i svaka druga vrsta kriminala, internet kriminal će postojati još dugo ako ne i zauvek...to je neminovnost koju idn domeni neće izmeniti. Svaka iole ozbilja firma kojoj je internet sredstvo za rad će naći način kako da obezbedi svoje domene u idn varijantama, bilo prostom kupovinom istih (stavka u budžetu za kupovinu domena nije neka), bilo zaštitom trademark-a putem wipo ili drugih sudova u slučaju squatting-a (što jeste skuplje) ili preko žalbi domen registru gde je registrovan phishing domen ili ICANN-u u slučaju phising-a. Ovde se stvari menjaju na bolje, između ostalog i zbog toga što je syber kriminal postao vrlo ozbiljan problem svuda u svetu. Postoji već gomila primera gde su ljudi završili iza rešetaka pa do zatvaranja hosting i domen registar kompanija zbog toga. Ozbiljne kompanije su već odavno mislile o tome. Pogledajte ko je vlasnik domena google.com u svim kombinacijama kada se slova o i e zamene sa ćiriličnim. Imamo i domaće primere...npr onaj koji je ovde upotrebljen pretraživač.com.

- Problem www karaktera na početku url-a i domen ekstenzije na kraju url-a
Kompletan idn domen mora da bude napisan odgovarajućim pismom. Ja se lično nisam preterano interesovao za ovu problematiku, ali ono što sam čitao po nekim ruskim blogovima i forumima vezano za to je da će W da postane B. U krajnjem slučaju to je i najlogičnije, uglavnom se i kod nas kaže " kucaj vvv tačka neki domen tačka kom". Samim time i .com će preći u .kom (Rusi koliko znam nemaju slovo c, a i isto kao i kod nas izgovaraju com sa kom). Uzeo sam Ruse kao primer pošto oni na najvišem nivou guraju ćirilicu kod ICANN, pa verujem da će mnoga rešenja upotreljena za njih da se reflektuju i kod nas. Kao što su mnogi rekli www na početku url-a uopšte nije neophodno i to bi bez obzira na ovu idn priču trebalo omogućiti za svaki sajt koji imate. Ozbiljni hosting provajderi će to već automatski obezbediti. Inače sve što treba je da se izmeni httpd.conf ili .htaccess fajl (guglajte npr url without www i naćićete gomilu upustava kako to uraditi za par sekundi).

Mene u celoj ovoj priči najviše zanima stav RNIDS-a povodm ovoga, tj. šta i da li nešto uopšte planiraju da urade. Pošto znam da na ovom forumu učestvuju neki visoki funkcioneri RNIDS-a lepo bi bilo da se oglase. Po meni ovde se radu, upotrebiću sada istrošen izraz, o nacionalnom interesu, pošto to za mnoge ozbiljne države jeste (Rusija, Kina, da ne pričam o Nemačkoj za koju skoro ništa osim nacionalnog domena ne postoji, a vrlo im je bitno da se njihova slova koriste u ispisu domena). Ja jesam za to da RNIDS kupi sopstveni prostor od zarađenih para, ali ovako nešto bi trebalo da bude prioritet. Isto tako, neophodno je da se obezbede oba pisma, i latinica i ćirilica, sa time što bi najpravednije bilo da automatski vlasnik latiničnog pisma bude i vlasnik ćirilčnog pisma (bez oba pisma sve ovo gubi ikakakv smisao) i da to ne utiče na promenu cene domena već da bude paket koji će zadržati istu cenu koju sada ima (u tom slučaju bih rekao da je cena .rs domena korektna a ne skupa kao što sada mislim). Verovatno bi trebalo napraviti opet neki sunrise period kako bi firme i nosioci trademark-a mogli da obezbede svoje domene na vreme, a nakon toga sve to psutiti u slobodnu prodaju. Kao što je već rečeno, nema se puno vremena za reakciju, te se nadam da RNIDS nije jedino ostvari kontakt sa storm trooper-om sa ICANN sastanka u Los Angeles-u, več i sa pravim ljudima . Samo moje dve pare...


[ Stranger2 @ 31.10.2009. 21:18 ] @
Po mom misljenju ovakva odluka se morala desiti pre ili kasnije. Jednostavno ko moze da ubedi milijarde, kineza, indijaca, rusa da je engleski bogom dan za internet koji je internacionalni.

A ne vidim u tome nikakav problem. Lokalizovani sajt ce koristiti i lokalno pismo u nazivu domena. Zasto bi sajt od neke opcine iz rusije imao domen na engleskom kada ionako nikoga osim njih nije briga za sadrzaj tog sajta a i da naletim na njega ne bi razumeo ni rec.

Naravno postavlja se pitanje, koji jezik onda koristiti ako hocete internacionalan sajt? odgovor je : ni jedan. Taj problem nisu resili ni izdavaci knjiga ni filmadzije. Knjige od kada postoje se i prevode na one jezike na koje hoces da imaju citaoce. Filmovi se takodje prevode, cak se i sinhronizuju na neke jezike. Nije jednostavno ali je jednostavije nego da prisiljavas ceo svet da govori tvojim jezikom.
Sada kada je donesena ovakva odluka, nisu se pojavili novi problemi vec su postali vidljivi oni problemi koji su oduvek postojali. Kada izlazis sa necim na strano trziste moras i da lokalizujes. Nema tu laksih resenja. Svako ko je napravio bar jedan sajt verovatno zna da je lokalizovanje domena daleko lakse od lokalizovanja samog sadrzaja tog sajta. Problem naziva domena je samo kap u moru u poredjenju sa celom problematikom lokalizovanja sajta (ili bilo kog proizvoda). To nikada niej bilo lako. Sad je samo postalo svima jasno da nije lako.

Citat:
Pa sada ce dosta tih firmi (koje imaju i .com/.net/.org + ccTLD) morati da kupe >JOS< lokalnih domena jerbo sada imamo nove "mogucnosti" za phishing i typosquatting, kao i IP infringement.

Te mogucnosti lakog phishing ce biti lako i detektovane. Pre nego sto unicode domeni udju u upotrebu browseri ce vec imati antiphising filtre skrojene za takve "probleme". Dovoljno je da iskoci poruka "upotebili ste character koji iima znacenje u razlicitim jezicima, proverite sta ste ukucali"... a ko zna koliko ce jos metoda biti da se to resi.

A koliko se secam firme koje poseduju registrovane brendove imaju neke prednosti i pri registraciji domena tako da ne mozes domen tek tako da im ukrades cak i ako si brzi.
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2009. 21:28 ] @
Citat:
Stranger2
Te mogucnosti lakog phishing ce biti lako i detektovane. Pre nego sto unicode domeni udju u upotrebu browseri ce vec imati antiphising filtre skrojene za takve "probleme". Dovoljno je da iskoci poruka "upotebili ste character koji iima znacenje u razlicitim jezicima, proverite sta ste ukucali"... a ko zna koliko ce jos metoda biti da se to resi.


Ako neka drzava dozvoli unicode van lokalnog karakter-seta, ne vidim ni jedan nacin da neki algoritam moze da zna da je ime domena "potencijalni phising" ili ne. Ukoliko bi za svaki takav domen krenuo da dizes uzbunu, to bi izazvalo negativne reakcije korisnika ako postoje legitimni domeni sa takvom kombinacijom karaktera u imenu.

Ovo bi moglo da funkcionise ako i samo ako svi ccTLD registri zabrane mesanje karaktera, dakle dozvole iskljucivo lokalni karakter set u imenima svojih domena.

Citat:

A koliko se secam firme koje poseduju registrovane brendove imaju neke prednosti i pri registraciji domena tako da ne mozes domen tek tako da im ukrades cak i ako si brzi.


Ne, postoje 2 opcije:

a) Da firme zakupe sve moguce kombinacije unapred - sto ne verujem da ce uvek biti slucaj
b) Da firma uoci da neko koristi njen brend - medjutim procedura za resavanje toga moze da se oduzi

A nekom cyber kriminalcu ne treba puno vremena da se dobro okoristi.

U tome je problem.
[ p.zivanovic @ 31.10.2009. 22:52 ] @
Neznam šta im to treba ... kako će se kucati onda kineski sajtovi ?
[ websurfer @ 01.11.2009. 00:15 ] @
Pa na kineskom...
[ mp3men @ 01.11.2009. 00:34 ] @
Citat:
Stranger2:A koliko se secam firme koje poseduju registrovane brendove imaju neke prednosti i pri registraciji domena tako da ne mozes domen tek tako da im ukrades cak i ako si brzi.


Za nase Balkansko podneblje sve je moguce tako da ne bi me cudilo da neko i "mazne" ime i da "malo zaradi"
[ zemun88 @ 01.11.2009. 01:02 ] @
Evo odgovora za one koji se dugo bave racunarima, a misle da su pismeni, ali ustvari nisu jer su kratkovidi posto im se ceo zivot odvija na engleskom. I zbog svoje lenjosti su protiv cirilice a mozda i latinice

http://www.telenor.no/privat/ - Telenor Norveska na norveskom
http://www.telenor.se/privat/index.html - Telenor Svedska na svedskom
http://www.pannon.hu/ - Telenor Madjarska na madjarskom

Samo mi Srbi koristimo c umesto č, ili s umesto š - zato sto smo obične lenčuge, ali priučeni it " stručnjaci " koje mrzi da pišu na nacionalnom pismu. Bože sačuvaj da pišemo na cirilici, pa sta ce nam reci gazde iz stranih firmi. Pa to je tako teško. Pa bolje da pišemo ch umesto č, pa to je tako cool i in. Ili mozda wolim te umesto volim te.

A najvise volim kad pojedini it " stručnjaci " počnu da se pr.... sa engleskim izrazima, kao da ne postoji reč na srpskom. Naravno da je nemoguće sve prevesti, ali za bar 80% reči postoji prevod. I to je glavni razlog zašto se pojedinci bune protiv ciriličnih i latiničnih oznaka.

Sve je u dobroj volji. Nemojmo da buemo veci Englezi od Engleza. Umesto da poštujemo svoje pismo, mi pisemo - pocetak haosa -

Užas



[ websurfer @ 01.11.2009. 01:30 ] @
Citat:
zemun88: Evo odgovora za one koji se dugo bave racunarima, a misle da su pismeni, ali ustvari nisu jer su kratkovidi posto im se ceo zivot odvija na engleskom. I zbog svoje lenjosti su protiv cirilice a mozda i latinice

http://www.telenor.no/privat/ - Telenor Norveska na norveskom
http://www.telenor.se/privat/index.html - Telenor Svedska na svedskom
http://www.pannon.hu/ - Telenor Madjarska na madjarskom

Samo mi Srbi koristimo c umesto č, ili s umesto š - zato sto smo obične lenčuge, ali priučeni it " stručnjaci " koje mrzi da pišu na nacionalnom pismu. Bože sačuvaj da pišemo na cirilici, pa sta ce nam reci gazde iz stranih firmi. Pa to je tako teško. Pa bolje da pišemo ch umesto č, pa to je tako cool i in. Ili mozda wolim te umesto volim te.

A najvise volim kad pojedini it " stručnjaci " počnu da se pr.... sa engleskim izrazima, kao da ne postoji reč na srpskom. Naravno da je nemoguće sve prevesti, ali za bar 80% reči postoji prevod. I to je glavni razlog zašto se pojedinci bune protiv ciriličnih i latiničnih oznaka.

Sve je u dobroj volji. Nemojmo da buemo veci Englezi od Engleza. Umesto da poštujemo svoje pismo, mi pisemo - pocetak haosa -

Užas



Jako zanimljivo... A jel se to odnosi i na tebe jer vidim da je i kod tebe nekad č=c, ž=z, š=s...?
[ Tyler Durden @ 01.11.2009. 08:57 ] @
@zemun88

kakve veze lokalizacija sajta ima sa lokalizacijom domena? Molim te, pročitaj o čemu se radi u temi prije nego se javiš da držiš neko predavanje sljedeći put.
[ senjanac @ 01.11.2009. 22:31 ] @
U potpunosti podrzavam lokalizovanje domena. Tako ce najzad google i ostali pretrazivaci morati da snimaju i nasa slova u menijima i url adresama.
[ twiddle @ 02.11.2009. 07:16 ] @
Možda bi bilo dobro da ove dve teme spoje u jednu http://www.elitesecurity.org/t308820

[ newtesla @ 02.11.2009. 13:59 ] @
aaaaaa, spajanje nikako... tamo diskutujemo samo o nasoj cirilici, ovde i o latinici, kineskim slovima, klinastom pismu, crkvenoslovenskom, shatrovachkom i ona dodatna 3 crnogorska slova....
[ Zoran Milovanovic @ 02.11.2009. 17:39 ] @
Citat:
bachi: Pa, može i vvv.pljeskavica.co.rs :)

Ono gore je bilo napisano ćirilicom, ali ga forum sam konvertuje u latinicu. Anyway, mi to w ionako čitamo v, tako da... :) Kad nekome diktiraš adresu sajta, nisi šabanoti, pa da kažeš, dablju, dablju, dablju nešto.com, nego ve ve ve nešto.com, zar ne? :D


Brate, ja jesam :( Ne uvek, ali vise puta kazem w umesto v. ;)
[ bachi @ 02.11.2009. 20:27 ] @
Čekaj, šta jesi? Šabanoti? :) Damn... Pa dobro, mora i to neko. :D
[ asterisk @ 03.11.2009. 08:47 ] @
Sa PC-a to nece biti jednostavno ali nece biti ni mnogo komlikovano. Najvaznije je da ce se investicija u to isplatiti zbog priliva velikog broja novih korisnika koji zbog neznanja latinice i engleskog nisu koristili racunar.

Ali da li neko zna kako cemo kucati cirilicna slova na mobilnim telefonima, 7 puta pritisni 6 puta da se pojavi Ž, 7 puta da se pojavi ž. A ako hoces na corilici da kucas 9 puta za Ž i 10 puta za ž ???

Bice interesantno
[ websurfer @ 03.11.2009. 10:21 ] @
Citat:
asterisk:
Ali da li neko zna kako cemo kucati cirilicna slova na mobilnim telefonima


Mozda na sledeci nacin: na touch screen-u odaberes opciju "cirilica" i pojavi ti se touch screen tastatura na cirilici. Jednostavno. I telefoni evoluiraju.
[ newtesla @ 05.11.2009. 01:36 ] @
dakle, razrešilo se... Domeni će biti isključivo na jednom pismu, i to na posebnom TLD-u?

...znači li to da će nam trebati još jedan, ili još dva - hoćemo li razdvojiti latinicu od alfabeta?
ili ćemo jedan TLD i za latinicu, i za ćirilicu, sa pravilno izmapiranim rasporedom slova, pa šta god da ukucaš - latinicu ili ćirilicu - odvede te na isti sajt, a web server prepozna pismo kucano u address baru, pa ti da odgovarajuću stranicu????

...oćemo glasanje za ćir/lat TLD?

...možda bi bilo dobro da ti TLD budu troslovni? u tom slučaju - .SER (valjda neće niko tražiti latinično .cep?)
[ websurfer @ 05.11.2009. 20:57 ] @
Citat:
newtesla:
...oćemo glasanje za ćir/lat TLD?


A cemu to?
[ newtesla @ 06.11.2009. 18:11 ] @
Kako čemu???

...pa, možda nas Sloba posluša, možda izvršimo uticaj ;)
[ Stranger2 @ 07.11.2009. 03:03 ] @
Citat:
Ako neka drzava dozvoli unicode van lokalnog karakter-seta, ne vidim ni jedan nacin da neki algoritam moze da zna da je ime domena "potencijalni phising" ili ne. Ukoliko bi za svaki takav domen krenuo da dizes uzbunu, to bi izazvalo negativne reakcije korisnika ako postoje legitimni domeni sa takvom kombinacijom karaktera u imenu.

Ovo bi moglo da funkcionise ako i samo ako svi ccTLD registri zabrane mesanje karaktera, dakle dozvole iskljucivo lokalni karakter set u imenima svojih domena.

Pa to sam lupio. Ali svejedno mislim da ce to resiti i pre nego se ti domeni pojave.
Na primer moze i ovako:
firme koje se bave sigurnoscu (virusima, propustima, detektovanjem phishing sajtova) puste robota koji pretrazuje registrre domena i stavlja na listu "potencijalnih" sve sajtove koje imaju takve karaktere. Zatim se ta lista detaljnije pregledava da se utvrdi ima li tu phisinga. I onda taj phishing domen ide na crnu listiu. A browseri koriste te liste i blokiraju pristum blacklistovanim (slicno kao sto su i do sada radili).
A verovatno ce i provajdei blokirati takve odmah...

A naravno tu je i dobri stari "submit suspect"

Mislim nebitno kakvo resenje ce smisliti. Ali smislice. To im je posao. Cak stavise moguce je da lobiji ovih sigurnosnih firmi i dovode do takvih "problema" da bi imali posla...

Citat:
..oćemo glasanje za ćir/lat TLD?

A ko ima pravo o tome da glasa. Moze samo referendum da bude posten. Ali referendum bi propao jer vecina ljudi ne zna ni sta je to domen (ni od cega se to pravi, ni da li se to jede...) ... tako da bi samo mali procenat ljudi ucestvovao u takvom glasanju.
[ newtesla @ 07.11.2009. 10:29 ] @
Teško da bi provajder SMEO da blokira takav domen, jer takvo pravo ima samo sudska odluka, a ne provajder, ili razni antiphishing lobiji.

Glasanje sam mislio ovde, na sajtu.... ovde se valjda svi razumemo oko pitanja - šta je to domen, i da li se maže na 'leba (i kakav je sa paštetom...)

A rešenje sa kojim se slažem je odvojen tld za ćirilicu/latinicu, i trenutni .rs za aski karaktere. S tim što bih uredio dns-ove da dozvoljava samo ćirilicu, ili samo latinicu, a da domene koji se sastoje od pomešanih ćiriličnih i latiničnih slova proglasi neispravnim.
[ dvddrive77 @ 07.11.2009. 11:23 ] @
Mislim da je idealno rešenje da se za ćirilicu uzme novi TLD, a za latinicu da se koristi postojeći .rs, pošto RNIDS može sam i već sada da omogući upotrebu slova u šđžčć .rs domenu. Tako bismo imali rešena oba pisma.
[ websurfer @ 07.11.2009. 20:20 ] @
Citat:
newtesla: Teško da bi provajder SMEO da blokira takav domen


Blokiranje odredjenih domena na zalost nije bas tako retka pojava. Pitaj Telekom ako ne verujes...
[ duksi1993 @ 09.11.2009. 07:36 ] @
Ma strašno... Kako će ljudi iz drugih država (recimo Grčka,Španija...) koji nemaju ćirilično pismo otvarati naše sajtove? hmmmm...
[ websurfer @ 09.11.2009. 08:08 ] @
Pa nikako...
[ websurfer @ 09.11.2009. 09:52 ] @
Ali kod takvih domena nije ni cilj da ti sajt posecuju ljudi koji govore grcki, spanski, kineski... Takve domene neces sigurno koristiti za globalno trziste vec pretezno za posetioce iz Srbije.
[ Predrag Supurovic @ 09.11.2009. 15:06 ] @
Vrlo je mali procenat sajtova koji su okrenuti samo i iskljucivo posetiocima iz Srbije, a i oni moraju da budu visejeyicni i jos da podryavaja i usrpsku cirilicu i latinicu, jer je ciljna grupa mesovitas.

Zanemarljiv je broj sajtova koji mogu da imaju punu funkciju a da su samo cirilicni.
[ mr. ako @ 09.11.2009. 16:23 ] @
Mislim da nisi u pravu, postoji dosta sajtova na kojima se cirilica koristi kao glavno pismo... Od neobaveznih, preko kulturoloskih do drzavnih. Znaci da postoji ciljna grupa kojoj je tako nesto namenjeno. Naravno, tu je uvek i promena pisma ili jezika (a tada se moze cak i redirektovati na latinicni domen zajedno sa promenom fonta ).

Poz,
Marko
[ Stefan Jocic @ 09.11.2009. 17:36 ] @
Očigledno je da će ćirilićne domene koristiti firme i fizička lica čija je ciljna grupa samo iz Srbije.

Citat:
Ma strašno... Kako će ljudi iz drugih država (recimo Grčka,Španija...) koji nemaju ćirilično pismo otvarati naše sajtove? hmmmm...


Moćiće samo na malo glupši način. Recimo neko iz Grčke dobije adresu nekog ćirilićnog domena, samo treba da ubaci novi keyboard layout (serbian cyrilic) i da pogleda šemu za isti (ne kažem da je to praktično). Naravno kome ovakvi domeni ne odgovaraju uvek mogu registrovati "obične" domene.



[Ovu poruku je menjao Stefan Jocic dana 09.11.2009. u 18:51 GMT+1]
[ Stranger2 @ 20.11.2009. 22:54 ] @
Citat:
Recimo neko iz Grčke dobije adresu nekog ćirilićnog domena, samo treba da ubaci novi keyboard layout (serbian cyrilic) i da pogleda šemu za isti (ne kažem da je to praktično). Naravno kome ovakvi domeni ne odgovaraju uvek mogu registrovati "obične" domene.

Pa do tada to ce se resiti softverski. Na primer u browserima pored adress bara ce verovatn biti taster za unosenje unicode znakova. Recimo otvori se prozor gde izaberes jezik i na ekranu ti se pojavi tastatura na tom jeziku.
A verujem da ce i pretrzivatci google, yahoo, bing imati slicno resenje na dohvat ruke, ugradjene u sajt.

...ipak mislim da ce te stavri koristiti mozda samo 1-2% ljudi jer vecini ljudi ni ne zeli da cita tekstove iz stranih drzava.


---
Mene vise interesuje sta ce biti sa postojecim domenima. Da li ce svaka drzava zadrzati postojeci domen na engleskom i dobiti jos jedan na svojem ili ce se sve kompletno transformisati? Bilo bi odlicno da svi postojeci doemni ostanu.
[ zgas @ 05.12.2009. 14:03 ] @
Ima li novog domena?
[ mr. ako @ 12.12.2009. 19:57 ] @
Citat:
zgas: Ima li novog domena?


da ne stavljam dvaput istu poruku

http://www.elitesecurity.org/p2464360
[ Stranger2 @ 11.05.2010. 14:36 ] @
Citat:
Pa do tada to ce se resiti softverski. Na primer u browserima pored adress bara ce verovatn biti taster za unosenje unicode znakova. Recimo otvori se prozor gde izaberes jezik i na ekranu ti se pojavi tastatura na tom jeziku.
A verujem da ce i pretrazivatci google, yahoo, bing imati slicno resenje na dohvat ruke, ugradjene u sajt.


Ovih dana su ubacili tastaturu u lokalizovane google stanice. na primer:
http://www.google.rs/
http://www.google.hr/

p.s.
trebao sam da se kladim :)