[ starkg @ 27.10.2009. 09:14 ] @
Evo ovako, potreban je "alat" ili "program" za manipulisanje bazama , na sta tacno mislim:

Imamo dve baze, one su DBF,imamo zejednicko za te dve baze sifre, a da je program u mogucnosti da izvrsava razne provere, imamo zajednicku sifru , proveri u obe gde je ista cena i ako je ista formiraj izvestaj koje su to, i na kraju obavezno prebacinjanje u exel, necu da pravim nikakve aplikacije od "nule" sta znam graficke itd, samo da vrsim razne provere , filtriranja uporedjivanja ili pak slozenija provera, dakle nemam tacno nijedan zadatak, ali sta bi bilo najzgodnije da se ovakva vrsta posla obavi, ACCESS , MYSQL ili nesto trece, dakle za pocetnike...
[ smal @ 30.10.2009. 11:13 ] @
Za rad sa DBF bazama, postoji sjajan proizvod, koji se zove Sybase Advantage Database Server

Prilično je složen da bi se ovde opisale njegove mogućnosti, a nije baš ni namenjen totalnim početnicima, a pride nije ni besplatan (mada lako može da se nađe "ono za ono"), ali kada ga savladaš, omogućava sjajne stvari i baš ono što ti treba...

Na pr, kod mene u firmi se uporedo koriste stari Clipper programi, novi pisani u .Net VB-u i C#, brojne male Access aplikacije... sve to nad istim "živim" DBF bazama, bez potrebe za konverzijom podataka.
Takođe, moguće napraviti SQL Views-e, razne server side upite, pa da korisnik lako dolazi do željenih podataka direktno iz Excela, u realnom vremenu, preko Database queria...




[ starkg @ 30.10.2009. 23:02 ] @
Hvala puno , dobro znam da ovo i nije za pocetnike, nego ako ima, nebih se ekstremno ozbiljno bavio nicim posebno ali imam na poslu pomalo, a i ponesto bih da naucim, pa ako ide moze i ozbiljno, jos jednom hvala pa imam sada izbora naveo si mi podosta, pozdrav.
[ smal @ 30.10.2009. 23:35 ] @
Nema na čemu, nego, htedoh reći, iz današnje perspektive, DBF format je zastareo i prevaziđen, sa mnogo ograničenja u odnosu na moderne "prave" baze podataka. Ako ti je već zapalo da moraš da se sa njima bakćeš, onda učenje ADS-a jeste pametan korak.

Tako možeš steći praktična znanja iz klijent/server arhitekture, SQL jezika, upotrebe trigera, stored procedura itd.., odnosno svih onih univerzalnih znanja i veština koje sutra možeš iskoristiti za rad sa bilo kojom drugom bazom podataka SQL tipa, bez gorkog osećanja da ulažeš trud na savladavanje retro tehnologije...
[ dragancesu @ 10.11.2009. 11:20 ] @
Nisam bas siguran sta bi konkretno hteo. U cemu je aplikacija, pretpostavimo u clipper-u.

Ako sam dobro shvatio tebi treba neka provera podataka. Ako toga vec nema u aplikaciji, onda se za to se napise programce, pusti i vidi rezultat.

Alati koji ti omogucavaju direktan pristup dbf fajlovima su delphi i mozda access (deluje da moze ali nisam siguran posto ga ne koristim).

Drugi metod je da podatke prebacis u neku bazu i onda ih lepo pregledavas, tako imas sql na raspolaganju sto mnogo olaksava posao. Preporucujem ti za to oracle 10 xe. Mala baza, besplatna, taman za to sto ti treba. Posto sam se dugo bavim s clipper-om napravim sam i neki program koji ce ti ove dbf uvuci u 10xe. Da se razumemo, postoji loader za to, ali uvek treba pisati strukturu i tako to. Posto me je to nerviralo, napravio sam program da mi to olaksa.

[ starkg @ 18.11.2009. 10:33 ] @
Oprostite nisam video pre, mislio sam da nema vise odgovora, pa vidite koristimo dbf baze, potrebno je nesto uraditi nesto, recimo imamo bazu A i bazu B , potrebno je naci artikle koji postoje i u jednoj i u drugoj i upisati u trecu, polja(karakteri) i nazivi iz baza A i B su indenticni, ustvari to je ista baza koja je "pohranjena" artiklima i poneki slog tj. red ce se ponoviti u u jednoj i u drugoj onda takav artikal upisati u trecu, dakle ovo je jedan od primera, evo ova firma mozda i predje na Oracle, to je vrlo verovatno, tako ja razumem sustinu kako rade baze sta se dogadja, ali bio sam glavu sta je dobro za baze podataka a da to moze da zavrsi neki posao, imam par baza programce odradi proveru , uporedjivanje itd. pa posle toga imam gotov dbf koji dalje u exelu obradjujem,cesto traze poneke izvestaje, posto sef radi cliper i nikako nece da pokaze nista vezano za to, dakle krije kao zmija noge, nase je da odradimo iz dbf-a u exel i tamo uradimo sve sto je potrebno od grafikona do slozenijih proracuna, dobro exel nije uopste problem.... Znam da je ovo moje pitanje, kao kad bi neko pitao kako da popravim deo motora gde su klipovi, a ustvari da bi do njih stigao treba da znam od vesanja motora, do njegovog otvaranja itd...., access ne poznajem puno ali vidim da on moze puno toga , naravno u kombinaciji VB-om.Probacu malo i sa njim posto dobro se snalazim u exelu ali ne znam VB i pisanje makroa, neko ce reci pa neznas nista onda hehe, videcu i sa accessom posto ce radne stanice verovatno biti sa XP-om.



[Ovu poruku je menjao starkg dana 18.11.2009. u 11:57 GMT+1]
[ Zidar @ 18.11.2009. 15:06 ] @
Access moze da ti pomogne. Potrebno je da povezes (link, attach) tvoja dva DBF fajla na Access fajl. DBF fajlovi ce se iz Accesa videti kao dve Access tabele. Tabele ce verovatno biti read-only, i to je dobro, jer ne zelis da ih menjas.

Onda mozes da napravis kverije koji ce te dve tabele da analiziraju. Mozes i da napravis novu tabelu od rezultat nekog kverija. To ce biti Access tabela, lokalna, u tvojoj Acces bazi u kojoj radis sve ovo. Ako rezultujuca tabela treba da bude DBF, mozes iz Accesa da je exportujes kao DBF.

Za sve ovo ne treba ti nikakav VB ili VBA kod. Ti ne pravis program, ti jednostavno hoces da pogledas dve tabele i da od njih mozda napravis trecu. To se sve radi kverijima, nikakvo programiranje ti nije potrebno.

I naravno da se iz Accesa tabele i rezultati kverija mogu exportovati u Excel bez problema.

Srecan rad
[ smal @ 18.11.2009. 16:48 ] @
Access itekako može da pomogne, ali je i njemu potrebna pomoć :)

'Oćureći, Access može da linkuje DBF format baze, ali nije samo problem što su takve tabele read only, već što nije moguće definisanje primarnog ključa, što onda onemogućava ispravno kreiranje relacija itd.
Takođe, ukoliko Clipper aplikacija koristi FoxPro CDX indekse (sažaljevam slučaj ukoliko su nedajbože u pitanju prastari NTX), Access ih ne vidi, što opet opako komplikuje situaciju i tako to.

Dakle, da bi Access umeo da radi sa DBF tabelama kako treba, potreban je vezni program, tj. ODBC drajver i podešena konekcija u Data Sources.
Za DBF baze sa CDX indeksima, postoji besplatan Microsoft FoxPro drajver na adresi http://download.microsoft.com...

Napominjem da su performanse Access upita nad tako linkovanim tabelama poprilično loše i kilave, a pogotovo ako se koriste kroz LAN, ali stvar kako tako, ipak ispravno radi. Takođe, za jednostavnije upite biće dovoljan i samo Excel, jer ima mogućnost direktnog povezivanja sa ODBC tabelema kroz pomenuti Database Query...

Ali, kao što sam i gore pomenuo, za "pravu stvar" podreban je ADS i odgovarajući drajveri. Može da radi i kao Local i kao Remote server itd, a performanse su izuzetne. Samo, da ponovim, naravno zahteva trud za učenje i savlađivanje...


[ franjo_tahi @ 19.11.2009. 07:37 ] @
Postoje i besplatne kontrole za Delphi: "VkDBF"
Podržavaju NTX indexe i dobro rade. Uz njih dobiješ i source. Ja ih koristim.
Problem je samo ako su u Clipper index-ima korištene funkcije napisane u samom programu. Tada treba tu funkciju prepisati u samu kontrolu.

Probaj google, ako ne nađeš, okačit ću ju ovdje.
[ starkg @ 19.11.2009. 13:08 ] @
Da jesu NTX , a ustvari moj nadlezni i nije neki programer nego ima jednog dobrog starog prijatelja, koji je bio dobar programer ali davno, pa se koristi i cliper i NTX, ovako gledao sam ACCESS, zanimljivo video sta se moze nije tesko, dobro treba malo vremena, ne moze preko noci nista kvalitetno ni da se nauci a tek iskustvo da ne pominjem u nekom programu i trece dobro dodje ako imas dobru logiku da nesto osmislis cinimi se glavno.......

Ma ja sa servera mogu da skinem podatke, naravno kada je indeksirano i kada niko ne radi, dakle kada nije zauzeta baza, nije ni ovde bas toliko ozbiljno da moram u toku rada da smisljam, kako i sta a da je baza zauzeta, mogu sa servera da prebacim na lokalni hard disk i da tako radim ,nemora da bude ni dbf, mogu odmah dbf da "uvucem" u nesto drugo a na kraju exel je obavezan, to dakle strogo forsiraju, eto mozda mi fali i u exelu deo o bazama podataka tj. funkcije koje su namenjene za to, hvala ljudi puno, dobar je ovo putokaz za nekog eto ko bi nesto radio, veliki pozdrav i sve cu detaljno da analiziram i uzmem u obzir sto ste naveli !!!
[ djoka_l @ 19.11.2009. 13:23 ] @
Citat:
dragancesu: Nisam bas siguran sta bi konkretno hteo. U cemu je aplikacija, pretpostavimo u clipper-u.

Ako sam dobro shvatio tebi treba neka provera podataka. Ako toga vec nema u aplikaciji, onda se za to se napise programce, pusti i vidi rezultat.

Alati koji ti omogucavaju direktan pristup dbf fajlovima su delphi i mozda access (deluje da moze ali nisam siguran posto ga ne koristim).

Drugi metod je da podatke prebacis u neku bazu i onda ih lepo pregledavas, tako imas sql na raspolaganju sto mnogo olaksava posao. Preporucujem ti za to oracle 10 xe. Mala baza, besplatna, taman za to sto ti treba. Posto sam se dugo bavim s clipper-om napravim sam i neki program koji ce ti ove dbf uvuci u 10xe. Da se razumemo, postoji loader za to, ali uvek treba pisati strukturu i tako to. Posto me je to nerviralo, napravio sam program da mi to olaksa.


Ja koristim open source rešenje za to: http://sourceforge.net/projects/dbf2ora/
I ja bih na tvom mestu više voleo da vidim te podatke u Oracle bazi nego da se bakćem sa dbf fajlovima...