[ scele @ 30.10.2009. 08:32 ] @
Poštovane kolege forumaši, treba mi jedna mala pomoć.

Naime, u mreži na poslu imam oko 20-tak računara. Svi su spojeni na switch a switch na ADSL ruter/modem. E sad, internet veza u principu radi odlično, nekih 8Mb/s ali skoro uvek kad, recimo skidam nešto sa rapidshare-a, download dođe do 20% - 50% i stane. Isto tako kad otvaram neke web stranice nekad je potrebno da refresh-ujem stranu da bi se otvorila do kraja. Gtalk i Skype često ispadaju, čas sam online, čas offline.

Provajder (da ga ne imenujemo koji je) kaže da je kod njega sve OK, i da imam problem u mojoj mreži (prevashodno torrenti). Pre par dana ubacih Mikrotik između switch-a i ADSL modema, pomoću torcha sam lagano našao par torrenta uključenih i eliminisao ih. Ali problem je i dalje ostao.

U torchu se to manifestuje tako što jednostavno ta konekcija ka nekom serveru nestane. Sa Packet Sniffer-om sam snimio situaciju kad taj download stane. Kako da u nekom packet analyzer-u (recimo Wireshark ili CAPSA) "vidim" šta je problem, pomoću tog snimljenog fajla koji dobijem? Tj. kako da prepoznam šta je uspešno završen dowload a šta nije?

Unapred zahvalan.
[ valjan @ 01.11.2009. 01:33 ] @
Isti problem na poslu - glavni link je preko ADSL-a, pomocni preko kablovskog (preko njega su nam nakaceni samo mail, web i ftp server). ADSL konekcija puca zilion puta dnevno: messengeri, Skype i slicni gube konekciju, download se prekida, ping s vremena na vreme podivlja, surfovanje sajtom koji je do malo pre radio OK postane jako otezano, RDP na udaljeni server se malo-malo prekine... Posto kao admin imam mogucnost da menjam TCP/IP parametre, kada se prebacim na kablovsku konekciju sve funkcionise savrseno. Dobili smo nedavno upozorenje od provajdera zbog torenta, pa sam na nekoliko nacina pokusao da skeniram mrezu da provalim ko ga koristi, ali bezuspesno. Postavljanje ISA-e je u planu, ali moramo resiti neke stvari u mrezi pre toga, tako da za sada moram da se snalazim prirucnim alatima. E sad, ako smo obojica na istom provajderu, mozda ni ne moramo gubiti vreme sa analizom mreznog saobracaja, dovoljno je da nadjemo jos ljudi sa istim problemom pa da ih malo nagazimo da stvarno provere stanje kod sebe...
[ acatheking @ 01.11.2009. 09:28 ] @
ADSL uopste nije pravo resenje za poslovne primene . Imajte u vidu da vecina provajdera limitira maksimalan broj konekcija i otuda problemi. Jedino ako hoces zbog toga da krivis ISP, ali to je njihov nacin borbe protiv preprodaje interneta. Govorim iz iskustva, jer je jedan mali privrednik svojevremeno, kad sam mu podizao mrezu hteo da distribuira internet korisnicima, a imao je ADSL paket jednog provajdera. Sve je lepo radilo, ali kada broj otvorenih konekcija dodje do odredjenog broja (ne secam se tacno kojeg) sve stane. Suvise je ADSL jeftin, pa bi jedan paket od 16mbps (bez limita) bio potpuno dovoljan za neki manji ISP provajding.
Za kablovske operatere (bar onog najveceg) ne znam da li radi to. Mogu da testiram (dovoljno je raspaliti po torentima) i videti pravo stanje :)
[ scele @ 01.11.2009. 11:43 ] @
Citat:
valjan: Isti problem na poslu - glavni link je preko ADSL-a, pomocni preko kablovskog (preko njega su nam nakaceni samo mail, web i ftp server). ADSL konekcija puca zilion puta dnevno: messengeri, Skype i slicni gube konekciju, download se prekida, ping s vremena na vreme podivlja, surfovanje sajtom koji je do malo pre radio OK postane jako otezano, RDP na udaljeni server se malo-malo prekine... Posto kao admin imam mogucnost da menjam TCP/IP parametre, kada se prebacim na kablovsku konekciju sve funkcionise savrseno. Dobili smo nedavno upozorenje od provajdera zbog torenta, pa sam na nekoliko nacina pokusao da skeniram mrezu da provalim ko ga koristi, ali bezuspesno. Postavljanje ISA-e je u planu, ali moramo resiti neke stvari u mrezi pre toga, tako da za sada moram da se snalazim prirucnim alatima. E sad, ako smo obojica na istom provajderu, mozda ni ne moramo gubiti vreme sa analizom mreznog saobracaja, dovoljno je da nadjemo jos ljudi sa istim problemom pa da ih malo nagazimo da stvarno provere stanje kod sebe...


Da, ista stvar kod mene, skoro isti simptomi. Što je najcrnje, nemam neki veliki protok, a to mi je i provajder potvrdio, znači ne arčim net ogromnom količinom download-a.
Nemam pojma, uspeo sam da isposlujem da mi daju drugi ADSL modem, valjda neki malo ozbiljniji. Pa ću videti ako mi to ne pomogne, prelazim na kablovski net. Par ljudi mi je potvrdilo da jedino tako mogu imati ozbiljnu internet vezu bez nekih ograničenja.

Dobio si upozorenje zbog torrenta?? U kom smislu upozorenje...kao neki prijateljski savet da to rešiš ili će da te isključe ako ne rešiš?

Citat:
acatheking: ADSL uopste nije pravo resenje za poslovne primene . Imajte u vidu da vecina provajdera limitira maksimalan broj konekcija i otuda problemi. Jedino ako hoces zbog toga da krivis ISP, ali to je njihov nacin borbe protiv preprodaje interneta. Govorim iz iskustva, jer je jedan mali privrednik svojevremeno, kad sam mu podizao mrezu hteo da distribuira internet korisnicima, a imao je ADSL paket jednog provajdera. Sve je lepo radilo, ali kada broj otvorenih konekcija dodje do odredjenog broja (ne secam se tacno kojeg) sve stane. Suvise je ADSL jeftin, pa bi jedan paket od 16mbps (bez limita) bio potpuno dovoljan za neki manji ISP provajding.
Za kablovske operatere (bar onog najveceg) ne znam da li radi to. Mogu da testiram (dovoljno je raspaliti po torentima) i videti pravo stanje :)


U pravu si da ADSL nije rešenje za mrežu preko 10-tak računara, ali jbga...alternative su mnoooogo skupe. Ja bih imao uslova za optiku kod SBB-a recimo, ali kad vidim taj cenovnik kosa mi se digne na glavi. Ne znam ko uopšte ima računicu da plaća tako skup net i da mu se kroz poslovanje to i isplati?
[ optix @ 01.11.2009. 12:11 ] @
Jesi eliminisao spliter kao moguci uzrok problema? Ili mozda telefonski kabl ide direktno u ruter?

Citat:
Imajte u vidu da vecina provajdera limitira maksimalan broj konekcija i otuda problemi. Jedino ako hoces zbog toga da krivis ISP, ali to je njihov nacin borbe protiv preprodaje interneta. Govorim iz iskustva, jer je jedan mali privrednik svojevremeno, kad sam mu podizao mrezu hteo da distribuira internet korisnicima, a imao je ADSL paket jednog provajdera. Sve je lepo radilo, ali kada broj otvorenih konekcija dodje do odredjenog broja (ne secam se tacno kojeg) sve stane.


Nisam bas siguran za ovo... Meni vise lici na problem sa ruterom korisika, posebno ako taj jos radi NAT itd.



[Ovu poruku je menjao optix dana 01.11.2009. u 13:52 GMT+1]
[ madcama @ 01.11.2009. 13:18 ] @
Kod kuce sam imao isti problem - nisam mogao da skinem sa neta bilo sta sto je vece od 20ak MB. Probao sam sa raznih servera od Rapidshare, Megauploada, Openofficea (rekoh hajde da probam nesto 100% free da skinem), ali veza je uvek pucala. Dosli su tehnicari iz telekoma i izpodesavali nesto u ruteru i od tada radi kako treba. Ruter je Ayolink DR814.
[ valjan @ 01.11.2009. 13:31 ] @
Citat:
scele: Dobio si upozorenje zbog torrenta?? U kom smislu upozorenje...kao neki prijateljski savet da to rešiš ili će da te isključe ako ne rešiš?


Dobio sam obavestenje od abuse servisa mog provajdera da su prekrsena autorska prava tim i tim fajlom, da ponovo proucim ugovor, i otprilike je receno da se manemo toga ili nam sledi ukidanje konekcije. Zvao sam ih, pogledali su logove, i potvrdili da je u pitanju bila neka p2p varijanta, najverovatnije torrent.

Citat:
optix: Jesi eliminisao spliter kao moguci uzrok problema? Ili mozda telefonski kabl ide direktno u ruter?


E vidis, nije mi na kraj pameti bilo da proverim telefonski kabel, a lik koji je radio telefonske instalacije je aljkav do bola, i moguce da je u onoj dzungli od kablova problem.
[ scele @ 14.12.2009. 11:57 ] @
Sa malim kašnjenjem...rešio sam problem, promenio provajdera i sad sve šljaka. Izgleda da je Beocity nešto zabranjivao, kočio...ko će mu ga znati.
[ bordzija @ 24.02.2010. 00:13 ] @
Svi oni više manje koče protok, Zinulo im dupe za što više korisnika a neće da se otvore za servere... Uvek i svuda ista priča. Totalni nemar prema potrošaču i tretiraju korisnike kao krompir koji treba samo da se guli. Strava. Ja da se pitam, svu ovu bagru sdsl lezilebovića bi utamanio i uveo ozbiljne strane firme na naše tržište pa nece moci pola dana sa prstom u nosu da vise na fejsu.