[ G6H12 @ 30.10.2009. 12:21 ] @
Da li u Srbiji postoji neko open source resenje? OK, kupicu softver, ali da mi das i source. Hocu da udjem u neki posao, ali nemam vremena za razvoj od pocetka, nego ako mi se svidi tvoje resenje prilagodicu ga svojim potrebama. Kasnije ti placam neku podrsku i to je to...
[ ventura @ 30.10.2009. 12:46 ] @
Tako se možda posluje u zemlji dembeliji...

Tj. tako izgleda vlažan san Sv. RMS-a.
[ Majstor_Pućko @ 30.10.2009. 13:01 ] @
Ja koliko znam Open Surce kompanije zaradjuju iskljcivo na obuci/podrsci za softver.
[ ventura @ 30.10.2009. 13:44 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Ja koliko znam Open Surce kompanije zaradjuju iskljcivo na obuci/podrsci za softver.


A koliko je takvih kompanija u svetu? Mislim da se mogu nabrojati koristeći isključivo prste jedne ruke... A to mu više dođe kao statistička greška nego neko pravilo...
[ pri3rak @ 30.10.2009. 14:11 ] @
Citat:
G6H12: Da li u Srbiji postoji neko open source resenje? OK, kupicu softver, ali da mi das i source. Hocu da udjem u neki posao, ali nemam vremena za razvoj od pocetka, nego ako mi se svidi tvoje resenje prilagodicu ga svojim potrebama. Kasnije ti placam neku podrsku i to je to...


Pa open prema tebi da, pod uslovom da platis punu cenu razvoja.Niko ti ne brani da angazujes nekoga da raspise kod za to sto zelis pa da dobijes i kod i sam software i punu dokumentaciju i obuku i itd ... Samo to oce da kosta :)
[ Majstor_Pućko @ 30.10.2009. 14:19 ] @
Citat:
ventura: A koliko je takvih kompanija u svetu? Mislim da se mogu nabrojati koristeći isključivo prste jedne ruke... A to mu više dođe kao statistička greška nego neko pravilo...

Ne sporim. Meni od zvucnijih na pamet samo pada RHEL, ostali svi nesto tuc-muc...
[ Stator @ 30.10.2009. 14:39 ] @
RHEL je proizvod RedHat je kompanija :P
[ jablan @ 30.10.2009. 14:44 ] @
Citat:
G6H12: Da li u Srbiji postoji neko open source resenje? OK, kupicu softver, ali da mi das i source.

To o čemu pričaš nije open source. Open source je "ja tebi platim, a ti napišeš softver i objaviš sors pod nekom otvorenom licencom". Ne vidim zašto to ne bi moglo u Srbiji, ako bi postojao neko kome odgovara takav model poslovanja. A obično je upravo kupac taj kome ne odgovara.
[ Nedeljko @ 30.10.2009. 15:02 ] @
Jablane, grešiš.

Open source ne podrazumeva objavljivanje, već isporuku pod određenim licencnim uslovima. Ja to platim, ti meni softver pod nekom otvorenom licencom, jeste open source. Bitno je da lrgalan primalac prima softver pod takvim uslovima.

http://www.opensource.org/docs/osd

Pa, čekaj, tu spadaju svi koji nešto autsorsuju - ja tebi platim, a ti meni kopirajt.

Po mom mišljenju, velika većina, kako samostalnih razvijalaca, tako i firmi bi pristala na takav posao po odgovarajućoj ceni. Kupac hoće više da odreši kesu da ne bi bio vezan za proizvođača. Što da ne.

Ovde treba samo da postavljač teme zna šta mu tačno treba, da nađe nekoga ko to mođe da uradi i da se pogode.
[ Majstor_Pućko @ 30.10.2009. 16:07 ] @
Citat:
Stator: RHEL je proizvod RedHat je kompanija :P

Whatever...
[ z@re @ 30.10.2009. 16:51 ] @
Citat:

A to mu više dođe kao statistička greška nego neko pravilo...


A ti dodjes kao prirodna greska.

Citat:

Po mom mišljenju, velika većina, kako samostalnih razvijalaca, tako i firmi bi pristala na takav posao po odgovarajućoj ceni. Kupac hoće više da odreši kesu da ne bi bio vezan za proizvođača. Što da ne.


Upravo tako. Dapace, ugovor kao legalan komad papira moze sve specificirati.

Recimo, ja imam program za skladiste koji radim i odrzavam. Ali nemam vremena da ga modificiram sa tvojim specificnim zahtjevima. Ti mi dodjes kazes da imas firmu i imas computer guys koji znaju programirat, dogovorimo se za pare, napisem ugovor u kojem stoji da ti ja licenciram svoj source kod za internu upotrebu, da nemas pravo daljnje prodaje i da nemas pravo izbacivanja softvera koji koriste moj kod, ili dijelove koda. Zasto ne?

Koliko mi je poznato, preko odredjenog programa se moze doc do source koda od Windowsa, za istrazivacku i razvojnu upotrebu odredjenih institucija. Naravno da je taj kod u biti zakonski "read-only".

Koliko mi je poznato #2, AT&T / Bell je licencirao UNIX na slicnom principu - fakultetima (Berkeley) source kod za odredjenu paru za internu upotrebu, drugim firmama za drugu paru sa klauzulom da moze bit code-base za kupcev komercijalni proizvod.

Sve je stvar dogovora, source kod / program je vlasnistvo njegovog autora, i autor specificira uvjete prodaje kroz licencu. Iako 99% firmi koje radi aplikativni softver nema ponude za source kod aplikacija, sjednes sa ljudima i pokusas dogovorit uvjete. Dogovor ce radit ako i jedna i druga strana misli da ce im se dogovor isplatit.
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2009. 17:31 ] @
Citat:
z@re
A ti dodjes kao prirodna greska.


Ja sam davno ovde pitao da se jave ljudi koji zive od podrske softvera koga poklanjaju za dzabe (pardon.... drze ga "slobodnim" as in Freedom), pa da vidimo koliko njih dolazi na ostale koji prodaju softver... da se prebrojimo samo :-)

Izuzev par izuzetaka tipa RH ili nekadasnji MySQL, nekako onaj ostali (i dalje mali) broj firmi sto poklanjaju softver a naplacuju podrsku onako na sitno sa strane valjaju i nesto drugo... tipa IBM, (nekadasnji) Sun i slicni... sitnice samo, poklanjanje softvera i naplacivanje podrske za isti je njihov najveci biznis... oni serveri & ostali hardver i IT consulting su nista, mogli bi sutra to da zatvore i da zive od... podrske za dzaba softver ;-)

O Google-tu da ne pricamo. Lepo je kada si najveci prodavac reklama na svetu, a onda poklanjas neki tamo kod :)
[ dusaSaLagera @ 30.10.2009. 18:59 ] @
@O Google-tu da ne pricamo. Lepo je kada si najveci prodavac reklama na svetu, a onda poklanjas neki tamo kod :)

Kada smo vec kod googlea, mogli bi oni da pokloniti svoj algoritam pretrage, imam par ideja kako da ga unapredim.not.

A lako je MySQLu bilo ziveti od odrzavanja, sta da radi firma koja tek ulazi u posao? Ili da svi imaju biznis model tipa "hajde da radimo nesto, pa ce nas mozda neko drugi(veci) kupiti". Jedino realno je da neko uleti u startu sa novcem, sa planom da mu se otvaranje koda/algoritma/whatever dugorocno isplati
[ vladdy @ 30.10.2009. 19:23 ] @
Mene bas zanima odgovor na zadatu temu i nadam se da nece otici u off-topic.
Siguran sam da mu RH, Google ili MySql ne mogu pomoci :)

Zanima me gdje su oni sto brane taj cijeli 'open source' koncept a sve zasnivaju na (utopijskoj) filozofiji jednog covjeka, da izadju i na konkretnom primeru kazu evo imamo to i to, na ovaj nacin se to radi i nama ostalim malo obasjaju put.
[ Nedeljko @ 30.10.2009. 19:30 ] @
Ovo nije pitanje za Advocacy, nego za forum IT Berza poslova.

Neka tamo napiše šta hoće, da je spreman da plati i javiće se ljudi koji će da rade za pare i da prodaju sors pod OSS licencnim uslovima za konkretne pare. To barem nije nikakav problem.
[ z@re @ 30.10.2009. 23:09 ] @
Citat:

Ja sam davno ovde pitao da se jave ljudi koji zive od podrske softvera koga poklanjaju za dzabe (pardon.... drze ga "slobodnim" as in Freedom), pa da vidimo koliko njih dolazi na ostale koji prodaju softver... da se prebrojimo samo :-)


Pitanje nije bilo "da li tko u Srbiji daje softver opensource i besplatno", nego da li taj netko prodaje source kod.
Kao sto rekoh, ja cu ti rado prodat source svog komercijalnog programa za 50% vise para pod uslovom da je iskljucivo za tvoje in-house namjene.
Simple as that.

Sta mislis, koliko agencija / sektora / uprava raznih drzava narucuje softver od komercijalnih firmi sa uslovom da imaju pristup source kodu? Puno njih.
[ Nedeljko @ 31.10.2009. 06:43 ] @
Citat:
z@re: ja cu ti rado prodat source svog komercijalnog programa za 50% vise para pod uslovom da je iskljucivo za tvoje in-house namjene.


To je sve u redu, ali, to onda više nije open source. Već sam dao link na definiciju open source-a. Pretpostavljam da bi ti, a i većina drugih firmi/razvijalaca dali source i pod GPL uz odgovarajuću novčanu nadoknadu.

Sa druge strane, postoji outsourcing, gde je kupac vlasnik kopirajta nad izvornim kodom, tj. isporučilac je taj koji nema nikakva prava nad tim kodom (npr. ne može da ga koristi u nekom svom budućem programu bez saglasnosti kupca kao vlasnika). To je najskuplja varijanta, ali i to je potpuno normalna stvar u softverskoj industriji.
[ jablan @ 31.10.2009. 10:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, čekaj, tu spadaju svi koji nešto autsorsuju - ja tebi platim, a ti meni kopirajt.

Čekaj malo:

Ovo ne znači to što pričaš (sa linka koji si dao):
Citat:
The license shall not restrict any party from selling or giving away the software


To znači da ti kao kupac ne postaješ vlasnik sorsa. Svako ima pravo da ga distribuira dalje, i kupac i prodavac. To ne znači eksplicitno i objavljivanje, ali je objavljivanje dozvoljeno i nemoguće ga je sprečiti.
[ Nedeljko @ 31.10.2009. 10:44 ] @
Što je dobar ovaj nokijin internet čitač.

Citat:
jablan: To znači da ti kao kupac ne postaješ vlasnik sorsa. Svako ima pravo da ga distribuira dalje, i kupac i prodavac. To ne znači eksplicitno i objavljivanje, ali je objavljivanje dozvoljeno i nemoguće ga je sprečiti.


Tačno u slučaju otvorenog koda, ali ne i u slučaju autsorsinga. Slažem se ja sa tobom. Sve ovo je OK.

Međutim, kao što bi neka firma pristala da nešto autsorsuje, pristala bi i da nešto isporuči kao otvoren kod. No, autsorsing ipak gledam kao na specijalan slučaj otvorenog koda. Otvoren kod podrazumeva da primalac ima određeni minimum prava nad kodom, a u slučaju autsorsinga ih ima sve, pa i daleko više - čak je i vlasnik (što otvoreni kod ne zahteva).
[ jablan @ 31.10.2009. 11:01 ] @
Reci da se zezaš...
Citat:
Nedeljko: Otvoren kod podrazumeva da primalac ima određeni minimum prava nad kodom, a u slučaju autsorsinga ih ima sve, pa i daleko više - čak je i vlasnik (što otvoreni kod ne zahteva).

Ne da ne zahteva, već eksplicitno brani, što mu i samo ime kaže.

Reći da je autsorsing specijalan slučaj otvorenog koda je isto što i reći da je mikroprocesor specijalan slučaj šake peska.
[ Nedeljko @ 31.10.2009. 13:00 ] @
Citat:
jablan: Ne da ne zahteva, već eksplicitno brani, što mu i samo ime kaže.


Gde to brani u onoj definiciji?

Ma, u pravu si ti da se autsorsing ne smatra specijalnim slučajem otvorenog koda, tj. da se javni domen smatra maksimumom otvorenosti koda, ali suština onoga o čemu pričam je sedeća:

Hoću da mi se nešto uradi i da to dobijem pod BSD uslovima. Ponudim tebi posao, ti to umeš i što to ne bi uradio za lepe pare? Ako firmama ne smeta autsorsing, što bi im smetala prodaja koda pod (L)GPL, BSD, MIT, OSL... po ceni koja je prilagođena tome?
[ G6H12 @ 02.11.2009. 08:33 ] @
Mene konkretno interesuju poslovne aplikacije (knjigovodstvo, POS i sl.) Imam specificnu maloprodaju i moram da u standardne POS aplikacije uvrstim neke specificnosti. A opet da krenem od pocetka da razvijam svoje resenje, znam nije tesko, ali vreme i rokovi su mi kriticni.
[ Nedeljko @ 02.11.2009. 08:52 ] @
Okači temu na forum "IT berza poslova" i rešićeš problem.
[ G6H12 @ 02.11.2009. 12:30 ] @
Ma pazi ovo je cisto informativno. Interesuje me da li je iko u Srbiji ima sluha za nesto tako. Samo da ne bude nesporazuma, nije da mi je dosadno, pa razmisljam o zivotu, pa mi pade ovo na pamet kao interesantna tema za diskusiju, zaista imam nesto u planu, pa bih voleo da znam kakva su iskustva ljudi o ovome.
[ stano @ 04.11.2009. 12:40 ] @
Kazez da imas malopradaju, i da ti je rok kritican. Mislim da je tesko da za par dana i sa gotovim resenjem sam prilagodis SW svojim potrebama.
Bar u Srbiji imas dosta ljudi koji se bave resenjima za maloprodaju, verovatno ces lako naci coveka koji ce ti za male pare prilagoditi svoj SW.
Zasto insistiras da imas OpenSource resenju, mislim da je ono u tvom slucaju nebitno.
[ Nedeljko @ 04.11.2009. 21:20 ] @
Ma, najbitnije od svega je da postavi temu tamo gde treba, a to svakako nije Advocacy.

Šefe, ovo je pljuvaonica. Ozbiljne stvari su na drugim forumima (ne svim).
[ G6H12 @ 05.11.2009. 08:35 ] @
[/quote]
Citat:
Nedeljko: Ma, najbitnije od svega je da postavi temu tamo gde treba, a to svakako nije Advocacy.

Šefe, ovo je pljuvaonica. Ozbiljne stvari su na drugim forumima (ne svim).


Meni i treba misljenje drugih. Da vidim, kako drugi gledaju na to da li za open source ima zivota u Srbiji. Ja imam na umu nesto, e sad videcemo da li ce mi to proci. Nema veze, pljujte, hvalite, ali samo mi treba jos necije misljenje...

Citat:
stano:Kazez da imas malopradaju, i da ti je rok kritican. Mislim da je tesko da za par dana i sa gotovim resenjem sam prilagodis SW svojim potrebama.Bar u Srbiji imas dosta ljudi koji se bave resenjima za maloprodaju, verovatno ces lako naci coveka koji ce ti za male pare prilagoditi svoj SW.Zasto insistiras da imas OpenSource resenju, mislim da je ono u tvom slucaju nebitno.


Ne bih da se upustam u totalno novi razvoj, jer znam da cega god se dotaknes novog, neces bas jeftino proci, sto se tice vremena. U maloprodaji na primer komunikacija sa fiskalnim stampacem. Mogu da biram da li da komuniciram preko metallinka (ili kako se vec zove) ili da sam realizujem protokol. E sad, po meni, ako ista ozbiljno planiras sa svojim projektom, izabraces ovo drugo. I koliko ti vremena treba za to? Da ne pricam o drugim stvarima.

Znaci, cilj mi je da uzmem neki stabilan projekat (naravno open source) i da ga preradim za ono sto mi klijenti traze. Ajde da budem precizniji, uglavnom ce se to svodi na komunikaciju sa nekim eksternim uredjajima (npr. sa vagom preko rs232, to je samo primer, u pitanju su mnogo kompleksnije stvari).
[ Nedeljko @ 05.11.2009. 09:02 ] @
Citat:
G6H12: Da vidim, kako drugi gledaju na to da li za open source ima zivota u Srbiji.


Pa, to ćeš videti upravo tako što ćeš ponuduti posao na odgovarajućem mestu, pa videti kako stoje stvari.
[ stano @ 05.11.2009. 09:08 ] @
Nisam te shvatio, mislio sam da si vlasnik prodavnice koji je vican programiranju(Covek koji zna programirati i hteo bi da modernizuje tatinu prodavnicu).

Poznanik mi radi u firmi koja radi OpenSource resenje ali specificno za benzinske pumpe i mislim da su okrenuti inostranstvu.
Kod njih je kako mi je objasnio samo aplikacije koje su okrenute korisniku(POS, BOS) su OpenSource a ostatak koji komunicira sa opremom je zatvoren i prodaju ga.
Ovo su valjda napravili da bi neko iz inostranstva lakse prilagodio aplikaciju svom jeziku i zakonima.
[ Nedeljko @ 05.11.2009. 09:52 ] @
Postavljač teme traži nekakvo mišljenje od drugih. Mišljenje o čemu? O tome da li će neko pristati da piše open source za pare? Pa, to se proverava na tržištu.
[ G6H12 @ 05.11.2009. 12:36 ] @
Citat:
stano:
Nisam te shvatio, mislio sam da si vlasnik prodavnice koji je vican programiranju(Covek koji zna programirati i hteo bi da modernizuje tatinu prodavnicu).



Citat:
stano:
Poznanik mi radi u firmi koja radi OpenSource resenje ali specificno za benzinske pumpe i mislim da su okrenuti inostranstvu.
Kod njih je kako mi je objasnio samo aplikacije koje su okrenute korisniku(POS, BOS) su OpenSource a ostatak koji komunicira sa opremom je zatvoren i prodaju ga.
Ovo su valjda napravili da bi neko iz inostranstva lakse prilagodio aplikaciju svom jeziku i zakonima.


Moze se reci da mi tako nesto i treba. Jos ako bi bili voljni da mi odrade ovo sto mi treba i naravno da mi daju source, IH! Koja je firma u pitanju? Da li mozes dati njihov neki kontakt?

Citat:
Nedeljko:
Postavljač teme traži nekakvo mišljenje od drugih. Mišljenje o čemu? O tome da li će neko pristati da piše open source za pare? Pa, to se proverava na tržištu.


Ok,ok... postavicu temu i tamo, ali malo kasnije, ako odlucim definitivno da krenem sa ovom pricom.
[ stano @ 06.11.2009. 08:39 ] @
Dobio sam link, pogledaj ga pa im pisi. Mozda budu i zainteresovani
www.OpenPetrol.com
[ G6H12 @ 10.11.2009. 08:23 ] @
Pa ovo je ok, ali vidim da je ovo i dalje u fazi "under construction". Videcu, u svakom slucaju hvala. Jesu li oni novi u ovome ili ovo rade duze?
[ stano @ 11.11.2009. 08:29 ] @
Sad sam i ja video da im je sajt u izradi, verovatno ga azuriraju, imas mail pa im pisi. Nisu novi, mislim da su na POS terenu vec 10 godina.
[ VladimirCDT @ 17.08.2010. 21:32 ] @
@G6H12

To sto ti trazis nije open source, u smislu koji se danas koristi.
Ti zelis da kupis neki proizvod i da ga modifikujes prema zahtevima trzista koje si identifikovao.

To je sve lepo i ok, samo sto ne verujem da ces naci nekoga ko je voljan da to uradi.

Prema mom iskustvu, firme, bez obzira da li se radi o malim preduzecima ili velikim kompanijama, takvu vrstu software-a specificne namene cesto nude uz mogucnost modifikacija (customize) proizvoda prema zahtevu konkretnog kupca. Iz tog razloga, oni nece biti zainteresovani da ti prodaju kod, vec ce ti ponuditi da ti odrade sw prema tvojim zahtevima.
[ Nedeljko @ 17.08.2010. 23:14 ] @
Pa, i kod ima svoju cenu. Prodaće ga itekako za odgovarajuću svotu.