[ elizabeta1 @ 30.10.2009. 22:05 ] @
zna li neko tacno koliko se moze zadrzati od 1 januara kada se udje u neku zemlju eu,tj maksimalno zadrzavanje i kada se vrati u srbiju koliko se mora cekati da se opet udje u eu??i postoji li kogucnost da se produzi zadrzavanje u eu ako imam tamo zenu decu i prijavljenu adresu??
[ dmilosd @ 03.11.2009. 08:36 ] @
Znam ja tacno - u 180 dana smes 90 da boravis kao turista. Ako to prekoracis, na granici ti lupe neki pecat cime ti udare zabranu na neko vreme, osim ako ne odes kod Madjara pa im platis 100€ i puste te uvek ;)
To sto imas zenu i decu ti ne znaci nista ako ti zemlja gde se oni nalaze ne izda boravisnu dozvolu.

Pozdrav
[ deki77 @ 03.11.2009. 09:58 ] @
Mađari(naša I granica šengen) imaju svoju teoriju.
Koja glasi: "u roku od 6meseci moguće je boraviti 90dana".
To glasi "nezvanično".
Kako je npr. u Španiji neam pojma

To je važilo za vize..i moguće da je to zbog zone šengena i pomenutog suseda..
Pa im je EU, opet nezvanično dozvoljavao malo strožiji kriterijum na granici..
A dali će ko od 01.01 tražiti i uvoditi neke nove kriterijume ne znam..

najlakši nači ako preterate sa boravkom da izvadite nov pasoš..
tada procedura boravka i zadržavanja kreće od početka..
To je jedna od pogodnosti, jer vizu nisi tek tako mogao ponovo da izvadiš.

Citat:
na granici ti lupe neki pecat cime ti udare zabranu na neko vreme

-Pogrešno

Procedura zabrane nije tako jednostavna i više je kod nas stvoren mit..o tome
Na granici policajac nemože ti udariti zabranu,sem poništenja pečata o ulasku-izlasku
To je više posao opštine i tužioca.Ako si napravio nešto pa te sprovode,određuju pritvor,deportuju..
Kazna za prekoračenje, bar oni koji su imali putovnice (CRO) je oko 270eura.(opet je sve nezvaničo..ali sam prisustvovao tome)..

[ dmilosd @ 03.11.2009. 14:04 ] @
Uh uh uh... deki77, ako pretpostavljas ili imas svoju teoriju, reci tako, ali nemoj da siris dezinformacije.

Dakle nije nezvanicno, nego je skroz ZVANICNO i zakonom definisano. U zoni sengena se moze turisticki boraviti 90 dana u 180 dana i tacka, nema dalje. Ako ste se pitali zasto tur. viza moze da se dobije na max 90 dana, eto odgovora ;)

Sto se tice novog pasosa, to bi trebalo da pomaze - dakle kad ti udare pecat, ti lepo izvadis novi pasos, pa ispocetka.

Dakle pecat UDARAJU. Moja drugarica ima HR pasos i licno sam video kako izgleda pecat (mislim da je u obliku zvezde, tako nesto ako me secanje dobro sluzi). Slovenci su ga udarili u aprilu ove godine. Uz to, moras i da platis kaznu (kod madjara je bila 240€) ;) Dakle nema mita, nema prevare, ako prevalis 90 dana u 180 dana udara ti se normalno pecat po kome imas zabranu ulaska na, mislim 6 meseci 1. put, ali to nisam siguran... Mogu da pitam, ako nekog interesuju detalji.

Sve sto sam napisao je SIGURNO tacno, i nije informacija iz 2,3. ili ne znam koje ruke... I kod Madjara sigurno prolazi sa 100€ (mita naravno) nezavisno od dana boravka (kod SLO tesko u poslednje vreme).

I da... Sada ce biti malo teze nego pre, zato sto ako imas vizu u pasosu, policija uobicajeno ne trazi nista, jer si sve sto je trebalo vec pokazao u ambasadi, a sada mozete ocekivati da ce traziti da se pokazu pare ili platne kartice itd... Ali videcemo to vec, znaju da traze ponekad hrvatima. Zvanicno je granicna policija i do sada imala pravo da vraca ljude koji su imali vizu. To naravno nisu bas praktikovali, ali ce sada sigurno poceti, dakle nema veze sa opstinom i tuziocem - ako policajac proceni da ne ides turisticki, moze da te vrati svojevoljno ;)

Pozdrav

[ deki77 @ 03.11.2009. 15:03 ] @
Citat:
dmilosd: Uh uh uh... deki77, ako pretpostavljas ili imas svoju teoriju, reci tako, ali nemoj da siris dezinformacije.

Dakle nije nezvanicno, nego je skroz ZVANICNO i zakonom definisano. U zoni sengena se moze turisticki boraviti 90 dana u 180 dana i tacka, nema dalje. Ako ste se pitali zasto tur. viza moze da se dobije na max 90 dana, eto odgovora ;)

I.Ako imaš kao ja oko 200 pečata...izvoli broj koliko sam bio..
a svaki 3-4 dana idem na put i zadržavam se kratko..
To više važi za "gole" pasoše bez mnogo pečata..(kada neko ode i nevraća se 3 meseca)
Znači cilj ti je što više njih u passu..pa nek izvoli da broji i sabira svaki pečat
trebalo bi mu par sati..


Citat:
dmilosd:To naravno nisu bas praktikovali, ali ce sada sigurno poceti, dakle nema veze sa opstinom i tuziocem - ako policajac proceni da ne ides turisticki, moze da te vrati svojevoljno ;)


Da mene su vratili...
ali on ti ne "lupa" zabranu i proterivanje.Već tuzilac procenjuje!!!
Zabrana može biti samo za ulazak trenutno.

Znači tvoja drugarica je bila u Beču i nije se vraćala 180 dana.
I platila kaznu..
Legendarno..
Povratna karta je 50eura.. npr NS-WIEN
[ elizabeta1 @ 03.11.2009. 15:06 ] @
hvala na informacijama,sad cu u decembru kuci sa zenom i decom,izvadicu pasovan pa cemo kolima madjarima cu dati neku kintu da me nezezaju zbog pasovana,jer nemogu da nosim po aerodromu dvoje blizanaca dva kofera dubak kolica za bebe itd,ovde u francuskoj sam se vencao sa zenom i dobio decu zena ima papire 20 godina vec,ovde je zakon nenormalan i pored sgvega toga nemogu dobiti papire,a i osiguran sam ovde zdravstveno 100 posto imam racun u banci karticu cak minus i cekove,dali su osiguranje auta na moje ime sve moze sem papira(((zato kazem kada odem za srbiju vracamo se polovinom januara za france,izvadicu dole novi pasos mora da postoji posle nesto da produzim boravak u fra jer imam sve i adresu i telefon stan struju ama sve je na moje ime cak i potvrdu od francuske policije da zivim u fra.
[ deki77 @ 03.11.2009. 15:14 ] @
hmm...tužno

Idi na gr. prelaz KELEBIJA
lakše je sa policajcima
[ elizabeta1 @ 03.11.2009. 15:20 ] @
hvala
[ Slobodan Miskovic @ 03.11.2009. 15:23 ] @
Citat:
I.Ako imaš kao ja oko 200 pečata...izvoli broj koliko sam bio..
a svaki 3-4 dana idem na put i zadržavam se kratko..
To više važi za "gole" pasoše bez mnogo pečata..(kada neko ode i nevraća se 3 meseca)
Znači cilj ti je što više njih u passu..pa nek izvoli da broji i sabira svaki pečat
trebalo bi mu par sati..


Ne mora nista da se sabira i oduzima, svaki prelaz i duzina se beleze u sistemu koji je centralizovan za sve shengen zemlje.
[ elizabeta1 @ 03.11.2009. 15:32 ] @
samo mi recite sad kad se vratim za srbiju koliko da dam madjarima da me nezezaju posto se vracam na pasovan kolima sa zenom i decom
[ deki77 @ 03.11.2009. 16:41 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne mora nista da se sabira i oduzima, svaki prelaz i duzina se beleze u sistemu koji je centralizovan za sve shengen zemlje.

hahahaha OMG
al ga lupetate bre ljudi..
skroz ćete napraviti pometnju ovde...

ajd reci mi koji to program radi
kako se zove taj program


[ Slobodan Miskovic @ 03.11.2009. 16:48 ] @
Centralni informacioni sistem shengen zone. Svaki pasos se provalci kroz citac.

Citaci mogu biti portabl (za vozove):



u obliku tastature za granicne prelaze:




Sto se tice sistema vise na :

http://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Information_System

+

http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_Information_System

Btw ubuduce svaka poruka sa epitetom "lupetas" ide u kantu...
[ deki77 @ 03.11.2009. 17:37 ] @
to što si pokupio sa pretrage nije odgovor onakav kakav si dao..
Citat:
Ne mora nista da se sabira i oduzima, svaki prelaz i duzina se beleze u sistemu koji je centralizovan za sve shengen zemlje.


To je običan čitač pasoša i mogu ti reći da naša granična služba ima daleko bolji u odnosu na pomenute susede.
Inače se bavim prevozom robe i putnika tako da sam u ovoj priči već duže vreme..i dosta imam iskustva po raznim granicama.Ako mi dopusti madjar slikaću jedan pa ovde okačiti.Proletos je njihov računar zaglupeo pa smo čekali 2h.A poseća me na Pentium I.(pričam o Tompi)

Graničar pasoš skenira,ukuca ručno podatke,proveri vizu(ako je potrebna) udari pečat.
Osobama sa EU pasošima uzima pasoš na uvid i udari pečat.Naravno da može da proverava skenira i sl. to mu je dužnost.

Naši ljudi koji imaju EU pasoše,ili naše (gestarbeiter-i),dosta puta moraju da mole plicajce da im ne lupaju pečate.Iz razloga što se tamo vode na birou nezaposlenih,penzioneri koji se nisu odjavili i koriste soc. povlastice i razni dr.
Od skora su razne ustanove počele da im traže pasoš na uvid.Da kojim slučajem ne koriste pomenute povlastice a sede u Srbiji.To po tvom nebi trebali da rade jer imaju(kako ti trvdiš)bazu podataka o prelasku.
datum i vreme ulaska stoji na pečatu,način ulaska i šifra smene.

Citat:
Btw ubuduce svaka poruka sa epitetom "lupetas" ide u kantu...

Čemu nervoza
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2009. 17:48 ] @
Hm

Pecati se ne lupaju EU drzavljanima i ljudima sa dozvolama boravka - bar ne u DE, NL i AT - odakle obicno izlazim iz EU. Doduse jesu mi zveknuli jednom pecat u Ceskoj kada sam leteo za Jermeniju, ali kontam da je to bio neki zez tj. da ti likovi nisu bas imali pojma sta rade. Takodje, jedno vreme u 2005 je DE murija lupala pecate svima iz ko zna kog razloga, a onda su prestali posle par meseci i vratili se na staro (lupaju pecate samo ljudima koji ulaze turisticki ili imaju C vizu). Da lupaju pecate na izlasku/ulasku u EU, imao bih do sada 20 pasosa.

Cesto se desi da cak i ne ukucavaju podatke / ne skeniraju pasos u slucaju EU pasosa ili boravisne dozvole - vec samo vide da je ili EU pasos ili da ima dozvolu boravka.

Uzgred, SIS (Schengen Information System) ne belezi kada ste usli i kada ste izasli iz EU. Tehnicki, automatski nacin kontrole NE POSTOJI. U principu teze je utvrditi koliko je neko boravio u EU ali ne i nemoguce ako postoji potreba - mada, to sigurno nece raditi svaki put kada neko predje granicu.
[ Slobodan Miskovic @ 03.11.2009. 17:52 ] @
Citat:
to što si pokupio sa pretrage nije odgovor onakav kakav si dao..




Nisam nigde pokupio, to je sistem koji je centralizovan i svi granicni prelazi su povezani na njega.

Citac pasosa je povezan sa kompjuterom a software na kompjuteru sa sistemom.

Citat:
Osobama sa EU pasošima uzima pasoš na uvid i udari pečat.Naravno da može da proverava skenira i sl. to mu je dužnost.


Osoba sa EU pasosem NE DOBIJA pecat na ulasku u EU ili neku od sengen zemalja. EU pasos se SKENIRA isto.

Citat:
Naši ljudi koji imaju EU pasoše,ili naše (gestarbeiter-i),dosta puta moraju da mole plicajce da im ne lupaju pečate.Iz razloga što se tamo vode na birou nezaposlenih,penzioneri koji se nisu odjavili i koriste soc. povlastice i razni dr.
Od skora su razne ustanove počele da im traže pasoš na uvid.Da kojim slučajem ne koriste pomenute povlastice a sede u Srbiji.To po tvom nebi trebali da rade jer imaju(kako ti trvdiš)bazu podataka o prelasku.
datum i vreme ulaska stoji na pečatu,način ulaska i šifra smene.


Pecat nema veze sa bilo cim sto ti pricas, provera se vrsi u SISTEMU a pecat je samo zastareli nacin obelezavanja ulaska koji je jos uvek standard kod nonEU zemalja pa se u takve pasose slaze pecat zbog nekompatibilnosti sa EU SIS-om.

Ovo sve je iz licnog iskustva i objasnjenja pripadnika granicne policije u EU.
[ deki77 @ 03.11.2009. 17:53 ] @
Ja mislim da bi to na neki način bilo ugrožavanje ili neki oblik diskriminacije..
[ Slobodan Miskovic @ 03.11.2009. 17:56 ] @
I ja mislim da je diskriminacija da dajem otiske u UK ambasadi za vizu pa dajem jer me niko nista ne pita ;)

@Ivan

Citat:

Uzgred, SIS (Schengen Information System) ne belezi kada ste usli i kada ste izasli iz EU. Tehnicki, automatski nacin kontrole NE POSTOJI.


Koliko sam negde citao mislim da to krece da se uvodi u SIS 2 koji treba da krene da redi 21.12.2009.

http://europa.eu/legislation_summaries/other/l33183_en.htm

http://www.publications.parlia...607/ldselect/ldeucom/49/49.pdf
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2009. 18:08 ] @
@Slobodan,

Ni SIS II nece sadrzati toliko detaljne informacije kao sto je log svakog ulaska / izlaska iz EU. Cak i bez toga SIS II ima gomilu prepreka i ima dosta protesta, a sa takvim nivoom pracenja bi doslo do velikih probema. Prednosti koje SIS II nudi su u daleko boljoj pretrazi, transparentnnom sistemu permisija i logovanju ko je sta trazio i sl...

Sve sto SIS/SIS II nude su upozorenja da je neka osoba opasna / da je trazena i sl... + info vezan za ukradena kola i sl..

Uzgred, individualne zemlje mogu imati i svoje dodatne sisteme - mada, kao sto rekoh, na nivou EU sistem koji bi utvrdio koliko ste tacno dana bili u EU ne postoji - tako nesto je moguce samo ukoliko bi se inicirala policijska akcija, i onda bi policija morala prikupiti podatke i na analiticki nacin utvrditi koliko ste dugo bili tamo - citaj, za 99.99% ljudi se to nikad nece desiti.
[ Slobodan Miskovic @ 03.11.2009. 18:13 ] @
Khm...negde sam citao, sad ne mogu da nadjem nikako, da je trebalo da ubace u SIS2 i otiske prstiju, DNA i neke druge biometrijske podatke... Naravno odma se pobunili ljudi ali mislim da je UK bila u pitanju, neka javna rasprava je bila...jbg ne mogu da nadjem. Sve u svemu to je moze ocekivati u buducnosti jer iovako sve biometrijske podatke dajete prilikom vadjenja pasosa pa se njegovim skeniranjem i pristupom cipu dobijaju i ti podaci...
[ elizabeta1 @ 03.11.2009. 19:34 ] @
samo mi recite sad kad se vratim za srbiju koliko da dam madjarima da me nezezaju posto se vracam na pasovan kolima sa zenom i decom
[ deki77 @ 03.11.2009. 20:01 ] @
oko 50-100e
ako utvrde bilo šta..
[ noreniou @ 03.11.2009. 20:34 ] @
aha, samo probaj to pa ce najverovatnije da te upravo zbog toga extra iscimaju
[ DaliborP @ 03.11.2009. 22:31 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Khm...negde sam citao, sad ne mogu da nadjem nikako, da je trebalo da ubace u SIS2 i otiske prstiju, DNA i neke druge biometrijske podatke... Naravno odma se pobunili ljudi ali mislim da je UK bila u pitanju, neka javna rasprava je bila...jbg ne mogu da nadjem. Sve u svemu to je moze ocekivati u buducnosti jer iovako sve biometrijske podatke dajete prilikom vadjenja pasosa pa se njegovim skeniranjem i pristupom cipu dobijaju i ti podaci...

Infrastruktura za biometrijsku obradu podataka vec postoji, taj sistem je vec implementiran za EU border control, pitanje je samo kad ce poceti da se koristi.
SIS2 vec koristi otiske prstiju i slike ali iskljucivo za storage, jos ne za verifikaciju ili identifikaciju. Implementiran je Biometric Matching System koji se koristi za identifikaciju viznih aplikacija i kojem imaju pristup sve EU clanice, oko 70 miliona unosa, verovatno najveci biometrijski sistem na svetu.
[ astery @ 04.11.2009. 04:40 ] @
prvo ne dajes nista...ako oni vide da imas neko prekoracenje onda se pogadjas sa njima..."sefe ajde da se dogovorimo" zatim pogadjanje kao na pijaci....


a to da ne mogu da ocitaju u softveru koliko si puta usao i izasao je obicna nebuloza...imam skoro pun pass pecata i idem svaki cas negde preko granice...pre mesec dana mi je madjar zbrajao dane iz softvera a ja gledao..lepo pise datum i sat ulaska i izlaska..itd..

.to dobro znaju svi koji ulaze na teretni terminal.....kolegu mi vrati madjar zbog prekoracenja, ovaj saceka smenu policije i prodje bez problema..ima raznih shema.....

..isto tako ti (firma) napravis potvrdu da nisi vozio teretno vozilo u proteklih 20 dana i imas samo jednu traku...madjar carinik te odvede u kucicu na kompjuter i lepo ti pokaze kad si zadnji put usao i sa kojim vozilom...onda ide "sefe ajde da se dogovorimo"

toliko o tome........
[ paladium @ 05.12.2009. 22:05 ] @
Imam novi srpski pasos,i pre manje od godinu dana sam odbijen za Shengen turisticku vizu.U tom pasosu negde na drugom listu imam jasan pecat na kom pise da sam tad i tad trazio vizu.Taj pecat pokazuje da vizu nisam dobio.
Na ulasku u EU carinik ce svakako videti taj pecat.Da li moze da mi pravi probleme,da me vrati i ne dozvoli da udjem u Shengen zonu?
Da pomenem da sam nekoliko puta dobijao vize,u starom pashosu naravno,nisam kaznjavan i nisam imao zabrane,deportacije i sl.
[ marko87 @ 05.12.2009. 23:17 ] @
Citat:
paladium: Imam novi srpski pasos,i pre manje od godinu dana sam odbijen za Shengen turisticku vizu.U tom pasosu negde na drugom listu imam jasan pecat na kom pise da sam tad i tad trazio vizu.Taj pecat pokazuje da vizu nisam dobio.
Na ulasku u EU carinik ce svakako videti taj pecat.Da li moze da mi pravi probleme,da me vrati i ne dozvoli da udjem u Shengen zonu?
Da pomenem da sam nekoliko puta dobijao vize,u starom pashosu naravno,nisam kaznjavan i nisam imao zabrane,deportacije i sl.



I mene interesuje isto. U avgustu sam odbijen za schengen vizu,i na zadnjoj strani imam pecat. Da li ce mi to predstavljati neki problem na granici?
[ paladium @ 06.12.2009. 07:49 ] @
Marko,i ja sam na starom pashosu na zadnjoj strani imao odbijenicu za americku vizu.No i pored toga ja sam posle dobijao Shengen vize i ako su u svakoj ambasadi videli tu americku odbijenicu.
Ja mislim da tehnicki nista nam ne mogu,osim da na granici mozda provere nas pashos,da ga provere maksimalno da nismo na nekoj listi zabrana,kriminala i sl.
Pa ja mislim da ce bar polovina nasih Cigana biti vracano sa Shengen granica,bez obzira sto imaju nove uredne pashoshe.
Nas dvojica u najgorem slucaju mozemo baciti ovaj nov pashoh i reci da smo ga izgubili,pa onda u policiju po nov.
[ Beltrammi @ 08.12.2009. 13:53 ] @
to ne bi bilo bas najpametnije, jer ukoliko si odbijen zbog nekog veoma vaznog razloga onda si ostao u sistemu pa ti ni nov pasos ne moze pomoci. Stavise, ako si trazen nov pasos ti se nece ni izdati. Ukoliko je bilo nesto trivijalno, carinik ce primetisi odbijenicu najverovatnije prekontrolisati da li si trazen, ako ne (verujem da ne) onda ce te eventualno postaviti par pitanja.
[ paladium @ 08.12.2009. 14:45 ] @
Ono sto znam sigurno je da nisam kaznjavan,da nisam proterivan.Nisam ni trazen jer ne bavim se kriminalom ni u zemlji ni u inostranstvu.Nisu mi obrazlozili sto sma odbijen ali bio je bar jedan dobar razlog za odbijanje;jer pogresan mi je bio datum na vauceru za hotel,to je greska turisticke agencije.
Ja sma na primer trazio vizu 8.marta a na vauceru je pisalo da rezervisem hotel za 25.februar.Pa kako je moguce traziti vizu za datum koji je prosao?
A i bio sam nezaposlen sto je uvek dobar razlog za nedobijanje vize.
Ako bih vadio nov pasos,u njemu nema odbijenice i to je ipak jedan plus.Ovako sa pecatom na kom se vidi da sam aplicirao za vizu,skrecem paznju cariniku.
Mada posto je uvek guzva,mozda i ne primeti pecat,ako lista svaki list onda hoce.Nije pecat velik a ni crven da bi padao u oci.
Mada sve ovo ukidanje viza nema puno smisla ako oni na carini budu nekorektni prema nasim gradjanima,ako budu pretresali,postavljali puno pitanja,proveravali svaki pashos na onaj njihov skrener.
I kad dobijemo vize,koliko se secam opet su nas proveravali,dok recimo vidjao sam autobuse Slovenaca i Hrvata na carini,tada su oni bili kao mi sada,mogli su bez viza ali nisu bili u Shengenu,ma njihove autobuse nisu ni kontrolisali.
[ Beltrammi @ 08.12.2009. 15:02 ] @
pa ti onda otidji do najblize granice pa vidi kako stojis.
[ 1vi @ 09.12.2009. 12:48 ] @
Hmmm. I dalje se saopštava nešto što nema veze, pa radi ostalih koji nisu upućeni moramo nešto razjasniti da bi i naučili:
1. Kontrola pasoša, stavljanje pečata u pasoš, zavrana ulaska u državu...Radi granična policija bilo koje države a ne carina
2. Carina je nadležna za carinske poslove (promet robe...)
3. Ako nemački policajac stavi pečat da ste izbačeni iz Nemačke-promenom pasoša (vadjenjem novog) nećete izbeći sačuvani trag u njihovom kompu
4. Ako ste odbijeni za vizu i promenite pasoš (izvadite novi) nećete izbeći sačuvani trag u kompjuteru Ambasade o tom dogadjaju.
Pozdrav.
[ paladium @ 09.12.2009. 15:19 ] @
Na zalost tvoj odgovor nema veze sa mojom temom i ako si se trudio da budes vickast.
Kao prvo oko carine,koliko znam kad dolazis na granicni prelaz tamo pise Carina.Jeste da pecat udara policajac ali kad smo napisali carina onda je svakom bilo jasno o cemu se radi.
Sto se tice traga o odbijenoj vizi,sto ce ona ostati kao podatak u ambasadi,to se nikog vise ne tice jer nam vise ambasade ne odobravaju ulazak u Shengen vec kako ti kazes granicna policija.
[ 1vi @ 10.12.2009. 09:47 ] @
U kom delu posta si "shvatio" da imam nameru da budem vickast?

Kažeš:

Citat:
paladium:Na ulasku u EU carinik ce svakako videti taj pecat.Da li moze da mi pravi probleme,da me vrati i ne dozvoli da udjem u Shengen zonu?


Pošto mešaš neke stvari, a kažeš da dosta putuješ, pogledaj sledeći put kada budeš putovao-kako stoji raspored službi na graničnim prelazima. Prva i UVEK prva svuda ti je granična policija pa onda carina. Ako te policija pusti onda stižeš do carine. To je ono što mnogi pišu, a ne znam šta misle, a kada neko neupućen čita-odnosno dođe na ovaj cenjeni Forum i hoće nešto da nauči-ostaće mu nejasno ko je glavni na granici, ko stavlja pečate, ko odobrava ulaz u zemlju; policajac ili carinik.

Citat:
paladium:Kao prvo oko carine,koliko znam kad dolazis na granicni prelaz tamo pise Carina.


Piše carina, ali pre toga piše i passport control.

Citat:
paladium:Sto se tice traga o odbijenoj vizi,sto ce ona ostati kao podatak u ambasadi,to se nikog vise ne tice jer nam vise ambasade ne odobravaju ulazak u Shengen vec kako ti kazes granicna policija.


Bez obzira na to kako ćemo od 19.12.2009.g. u Šengen state da li zaista misliš da se podaci iz Ambasada neće koristiti? Da li si stvarno tako naivan ili...!?

Bez uvreda niti sa namerom da budem "vickast" čitajući moj post neko će nešto naučiti, pa možda čak i ti, i tada će mi biti drago. Prema nikome ništa lično, a kada mislim da treba nešto da kažem na ovom cenjenom Forumu uvek ću to reći. Pozdrav.

P.S. I ovo je važno:
Bez obzira na to što nam za putovanje u šengen zonu neće biti potrebne vize, ipak će zadnja biti na granici kod "čika" policajca. Ako li i malčice samo posumnja u iskrenost putovanja biće - nalevokrug. Naravno za većinu će biti sve OK i bez ikakvih problema.
[ koska @ 10.12.2009. 10:41 ] @
Ima li ovaj clanak veze sa mozgom?
http://www.glas-javnosti.rs/cl...009/sve-je-isto-samo-viza-nema
[ dmilosd @ 10.12.2009. 11:02 ] @
Po mom misljenju, taj clanak nema veze s istinom!!!! A pozadinu takvih gluposti koje pisu GJ i Kurir mogu da vidim samo u zatvaranju njihovog boss-a.

Ajte molim vas, pa je l' moze neko da poveruje da ce sad carinik da vam trazi da mu pokazujete izvestaj da ste zaposleni? Pa za grcku vizu vam ne treba prevod (mislim da ne treba, ovo nisam siguran) i sta sad? Bas ce policajac moci da procita sta tu pise na cirilici?

Pare na racunu ili u kesu su JEDINO sto vam moze carinik traziti i nista vise (eventualno da vas pita gde idete, ali i on zna da ga tu mozete farbati do sutra).

Pozdrav
[ paladium @ 10.12.2009. 18:14 ] @
Ma secam se ja kad je Kurir u novembru pisao da nema nista od ukidanja viza.To je jedna lopovska i idiotska novina koju kontrolishu tajkuni,radikali i druge barabe.
[ Aidaoo @ 01.02.2010. 17:45 ] @
Druze evo ti informacija iz "prve" ruke!
Suprug i ja smo u novembru dobili odbijenice iz Holandske ambasade, razlog je bio to sto nisu na vreme stigli da nam odobre vize a ja nisam htela da pomeram datum putovanja. U pasose su nam lupili pecate na poslednjoj strani. Suprug je pocetkom januara otisao u EU preko Madjarske bez ikakvih problema.Nemoj to da te brine. Ako nemas zabrana ulaska, put pod noge pa u EU.
Zanima me da li neko moze da mi kaze kakve su kazne prilikom povratka ukoliko je prekoracen dozvoljeni boravak od 90 dana u kontinuitetu.
[ amlap @ 11.02.2010. 19:57 ] @
Zabrana ulaska na više godina u sve zemlje Šengena....
[ Aidaoo @ 11.02.2010. 20:11 ] @


Koliko sam ja videla neke komentare na netu, kazu da je kazna navodno 240 eur i 6 meseci zabrane ulaska. Mozes li mi reci koliko si siguran u ovaj tvoj odgovor, tj. da je visegodisnja zabrana?
Hvala
[ amlap @ 13.02.2010. 07:16 ] @
http://www.dijasporacg.me/inde...uelnosti-centra&Itemid=161

Ovi uslovi važe i za Srbiju kao i za Crnu Goru.
U tekstu između ostalog piše:
Ukoliko se prekorači propisani rok za boravak, ulazi se u prekršaj i podliježe naplati odgovarajuće kazne, a može se izreći i mjera zabrane daljeg ulaska.
[ srbijadamus @ 07.03.2010. 13:59 ] @
Javi se amlap na moj mail pp ili mail
Imam pitanje u vezi Australije
[ nedikob @ 15.07.2010. 00:18 ] @
Mogu da vam kazem nekoliko stvari iz licnog iskustva, putovao sam odmah 20. drcembra sutra dan po ukidabju viza, ja imam pecat na zadnjoj strani kako sam bio odbijen za vizu za Austriju. Prosao bez problema i bez ikakvih pitanja, posle toga sam prosao jos cetri puta i na Kelebiji i na Hrgosu nikad bisu nista pitali osim jednom samo kao osiguranje ima-nema ali nista osim toga nije ga trazio na uvid. Jednom prilikom na horgosu pri izlasku it EU Madjar mislio da sam prekoracio 90 dana pa me zvao tamo kod njega gledao je samo pecate nista u kompjuteru kad je video da nisam presao izvinuo mi se vrlo ljubazno,cak nisam imao ni sve pecate pri izlasku iz eu ali sam imao od nasih i to je bilo dovoljno Da se opravda itlazak iz eu odnosno ulazak u Srbiju.(Vodite racuna,trazite da vam lupaju pecat pri izlasku da bi imali sto manje diskusije jer Madjari imaju obicaj da ne udare na izlasku.) Po tome sam video da SIS ne broji dane.