[ calexx @ 31.10.2009. 21:13 ] @
Kao što sam i mislio, od ponoći SBB menja pakete. Pripejd ostaje isti, postpejd se nešto povećava dok se onima koji potpišu ugovor na 12 meseci baš povećava. Zar je u Kruševac, Vrnjačku banju i te krajeve dovedena SBB optika? Zvanična informacija preuzeta sa SBB foruma:
Citat:
Poštovani korisnici,
Od 01. novembra SBB je obezbedio još veće pristupne brzine korisnicima u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Somboru, Kraljevu, Kikindi, Zrenjaninu, Kruševcu, Trsteniku, Vrnjačkoj Banji, Vršcu, Vrbasu i Kuli. Korisnicima Flat paketa brzine su povećane više od 2 puta na nekim paketima, dok je korisnicima tarifnih paketa pristup ubrzan na 10/2 Mbps.

[ Slobodan Milivojevic @ 31.10.2009. 21:44 ] @
http://www.sbb.rs/cms/view.php?id=1288

Ajde, ajde jos i ostale gradove Pa da batalimo ADSL
[ calexx @ 31.10.2009. 22:11 ] @
Nažalost, ostali gradovi kada i do njih stigne SBB optika, ovako bi im bilo preskupo da plaćaju Telekomu povećan saobraćaj. Očekujem da do mene stignu do proleća.
[ DR83 @ 31.10.2009. 22:18 ] @
Super!!!
[ Slobodan Milivojevic @ 31.10.2009. 23:34 ] @
Pa znas kako ovde na jugu malo kasne stvari uvek... U iscekivanju nekih boljih dana, tu sam gde sam
[ Prtinac @ 01.11.2009. 01:28 ] @
Ja jos uvek imam samo 3mbps, koliko sam imao i ranije. Od koje ponoci to povecavaju?
Inace, mogu bez problema da potpisem 12 meseci, da se spustim na najsporiji paket, da ustedim 8500 din za godinu dana i da imam za 33% brzi net. Lepo!
[ owim @ 01.11.2009. 11:57 ] @
Nedelja je, mogu sa nekoliko lokacija da potvrdim da novi paketi nisu krenuli u BG.


Inače, odnos DL:UL na pripejd 1,5 Mbit/s paketu sada je 12:1! :-( Blato.

[Ovu poruku je menjao owim dana 01.11.2009. u 13:10 GMT+1]
[ Shon3i @ 01.11.2009. 12:53 ] @
Zasu zivi, eto ugasise i lokal, ratio D:U nikad veci, obavezuju korisnike nekim ugovorom na 12 meseci, eto postali su direktna konkurencija ADSL-u, ne vidim vise razlog zasto moram biti kod njih.

btw sta ocekivati od nepismenih ljudi :)






[Ovu poruku je menjao optix dana 01.11.2009. u 15:49 GMT+1]
[ igii @ 01.11.2009. 13:10 ] @
meni u vrscu su povecali sa 1,5 na 4mb. imao sam ugovor na 12 meseci postpaid sa free d3
[ optix @ 01.11.2009. 13:20 ] @
Da daju 100M ka netu, neki bi se zalili kako "nema lokala"... :D
[ Shon3i @ 01.11.2009. 13:32 ] @
Zasto ne lokal, evo pogledaj Svedsku, u celoj svedskoj svi prema svima imaju 100/100 + 24/10 za nekih 50e. SBB je bio krenuo takvim putem i ocigledno skrenuo sa njega, ne kazem da trebamo imati odmah takve brzine, vec da smo bili na dobrom putu.
[ optix @ 01.11.2009. 14:24 ] @
Eh, kad bi nas samo to delilo od Svedske... :) A i tamo je pusten tamo gde moze da bude pusten, gde infrastruktura to podrzava, 100M sigurno nema preko koaksijalnog kabla ili nekog xDSL-a, ima preko optike, eventualno preko VDSL2, a to je posebna prica...

Lokal zauzima sve resurse podjednako kao i internet, osim same upsteram konekcije provajdera ka svom nadprovajderu. Nazalost, cmts moduli, kartice, ruteri, konvertori, kablovi do korisnika... nije toliko jeftino koliko i internet link, da bi moglo da se pusti svima 10/10M ili 100/100 tek tako. Naprotiv, mnogo puta je skuplje...



[ Danko_C @ 01.11.2009. 15:23 ] @
Nije ni cudo,

kao povecavaju brzine interneta bez promene cene a
mesecna pretplata na koriscenje SBB ce poskupeti na 700 i kusur dinara...

Poredjenje sa Svedskom....mozda za mnoooogo godina!


[ Shon3i @ 01.11.2009. 15:45 ] @
Znam i ja da smo dalekooooo, nego sam rekao da su krenuli tim stopama, od kako su uveli lokal. U jedno vreme lokal je bio dosta jaci u odnosu na spoljni net. Da je samo tako ostalo, mislim da bi u svoje korisnike mogli da odrzavaju na duplo vecoj brzini. A sada ovako, SBB, ADSL isti klinac.
[ bachi @ 01.11.2009. 16:20 ] @
Citat:
optix: Da daju 100M ka netu, neki bi se zalili kako "nema lokala"... :D

Eh, ne preterujmo sad. :)
[ owim @ 01.11.2009. 17:10 ] @
Šta je zapravo novo? I dalje za 1.390 din dobijam DL od 1,5 Mbit/s i
UL od 128 kbits/s, ako plaćam kao prepaid. Ako plaćam kao postpaid,
dobijam 2 Mbit/s.

Oko čega ovoliki hype i kakve to oni "skoro dvostruke brzine" spominju
na sajtu? Možda za neke velike i skupe pakete. Mene zanima kućni,
jednostavni paket, gde su 1,5 ili 2 Mbits/s -- sasvim dovoljni.

Da li sam nešto propustio?
[ Ironije @ 01.11.2009. 17:50 ] @
Citat:
Shon3i: A sada ovako, SBB, ADSL isti klinac.


SBB: 4096/256, 12 meseci - 1390 din.
ADSL: 4096/256, 12 meseci - 2.849,70 din

Da, bas je isto ...
[ waikiki @ 01.11.2009. 18:05 ] @
Citat:
Ironije: SBB: 4096/256, 12 meseci - 1390 din.
ADSL: 4096/256, 12 meseci - 2.849,70 din

Da, bas je isto ...

S tim da je kod SBB 4096/256 realna brzina a kod ADSL 10-20% manja
[ Shon3i @ 01.11.2009. 18:47 ] @
Citat:
waikiki: S tim da je kod SBB 4096/256 realna brzina a kod ADSL 10-20% manja
Ne zaboravi 800 din + kablovka televizija i ne zaboravi da bi imao 4mibt-a kod SBB moras da budes u obavezi 12 meseci tako, da mogu sto vise da te u ..... za te pare.

Citat:
S tim da je kod SBB 4096/256 realna brzina a kod ADSL 10-20% manja
Ni sa SBB-om nije nista drugcije, brzina varira sa vremenom, u zavisnosti od jacine signala. Ima izuzetaka tamo gde ima malo korisnika na jednom cvoristu, a oni su u stanju da na preopterecenim cvoristima dodaju nove korisnike i zeznu stare (moj slucaj or pre nedelju dana), i da ti novi korisnici zapravo posle shvate da nemaju ni pola onoga sto su platili
[ Prtinac @ 01.11.2009. 18:48 ] @
Ajde, ne gunđajte. Do pre 4 godine sam u centru Beograda imao jedino dial-up (sa dvojnikom) a sada imam 8mbps za 2100 din mesecno. Kad budemo na izborima birali pametno kao Šveđani 50 godina za redom, imaćemo i tako sređenu zemlju kao Šveđani. Ae sad na Ubuntu.com da vidite kako se Karmic Koala skida za 15 min.
[ waikiki @ 01.11.2009. 18:59 ] @
Citat:
Shon3i: Ne zaboravi 800 din + kablovka televizija

I dok sam imao ADSL placao sam SBB kablovsku i nisam racunao da mi je cena interneta ADSL+KABLOVSKA..
Citat:
Shon3ida bi imao 4mibt-a kod SBB moras da budes u obavezi 12 meseci tako, da mogu sto vise da te u ..... za te pare.

Mislis da je SBB izmislio ugovornu obavezu i da kod ADSL provajdera ona ne postoji..

i da iskoristim priliku.. Svaka cast SBB-u na najnovije ubrzavanje..
[ Mister_rap @ 01.11.2009. 19:01 ] @
Pozitivno u svakom slucaju al jel moze neko objasnjenje zasto su pripaid paketi ovako "zapostavljeni" :D
[ DR83 @ 01.11.2009. 19:22 ] @
Citat:
Prtinac: Ajde, ne gunđajte. Do pre 4 godine sam u centru Beograda imao jedino dial-up (sa dvojnikom) a sada imam 8mbps za 2100 din mesecno.


Upravo tako! U Beogradu jos uvek ima dvojnika!!!
[ owim @ 01.11.2009. 20:25 ] @
"Pozitivno u svakom slucaju al jel moze neko objasnjenje zasto su
pripaid paketi ovako "zapostavljeni" :D"

Q: Možda je pravo pitanje što su non-flat paketi veoma skupi po MB i
cene im se ne menjaju?

A: Da bi SBB imao konstantan priliv i od korisnika koji veoma malo
troše (npr, samo email).
[ mmns21 @ 01.11.2009. 20:52 ] @
Trenutno SBB u odnosu na Telekom i ostale internet provajdere uveliko gubi trku. Recimo u Novom Sadu
broj korisnika koji su na flatu i korisnika koji kupuju pakete sa odredjenim protokom je nepovoljan. Imaju
relativno malo flat korisnika. Korisnici koji kupuju pakete sa odredjenim protokom nisu stalni kupci tj. samo
ponekad kupuju pakete. Medju ovim korisnicima postoji veliki broj korisnika koji duze nisu kupili nijedan paket
a modem se nalazi kod njih. Kod flat korisnika broj neaktivnih korisnika isto se povecava.

U Novom Sady trenutno ima vise ADSL korisnika nego korisnika kablovskog interneta i taj odnos se povecava u
korist ADSL-a jer broj korisnika ADSL-a raste dok broj aktivnih korisnika kablovskog interneta opada.

Potez SBB-a je obican marketinski trik usmeren prema neupucenim korisnicima da pomisle da ce dobiti
ono sto se reklamira. Isti trik je upucen i ka korisnicima koji ih jos koriste da bi izbegli samo povremeno
uplacivanje paketa.

SBB ima velikih problema na mrezi i do sada na mnogim lokacijama nije mogao da obezbedi servis koji
koliko toliko radi (uspeh je ako nekoliko dana niste imali duzi prekid servisa) a kamoli da obezbedi deklarisane brzine u popodnevnim i vecernjim satima.

Do izrazaja dolazi i uticaj opreme koju provajderi obezbedjuju korisniku. ADSL provajderi vec duze vremena korisnicima
daju rutere jednoportne ili cetvoroportne sto korisnicima mnogo znaci. ADSL provajderi bez neke posebne doplate daju
i bezicne rutere sto je isto popularno.

SBB sa druge strane daje obican modem koji obezbedjuje jednostavno povezivanje samo jednog racunara i pri tom
ne obezbedjuje nikakvu firewall zastititu racunara. Posledica je da korisnici moraju da korisnite firewall softver koji im
ometa rad i ne umeju da ga podese sto kod nekih korisnika izaziva nezadovoljstvo. Sa druge strane ADSL ruteri
podizu nivo sigurnosti na veci nivo a korisnik nema nikakvih problema u radu.

Prosecan korisnik ce izabrati povoljnu uslugu koju moze da koristi na komforan nacin. Takvi korisnici izabrace ADSL.

Oni korisnici kojima odgovara da u ranim jutarnjim satima imaju vecu brzinu, nije im vazno da internet korektno
radi popodne i uvece i naravno ne igraju online igrice sigurno ce izabrati SBB. Jer u ranim jutarnjim satima moci ce
da uzivaju u duplo i cetvorostruko brzem pristupu internetu ;)



[ Lazy_boy @ 01.11.2009. 21:08 ] @
Pa nećeš se baš usrećiti ni sa telekomovim adsl-om i njegovim firewall-om....

Što se tiče SBB-a oni gube korisnike interneta i na svaki način će pokušati da ih zadrže pa tako samo korisnici koji su potpisali ugovor na 12/24 meseci dobijaju osetno ubrzanje interneta.... inače svi ovi prekidi i usporenja na sbb-ovoj mreži se dešavaju jer uglavnom vrše proširenja same mreže jer će najverovatnije već početkom sledeće godine da počnu sa HD kanalima i video on demand servisima a i za te usluge treba veliki propusni kapacitet.....
[ miki-bgd @ 01.11.2009. 21:25 ] @
ADSL vise ne moze parirati SBB-u, brzine preko 20mbit/s nisu moguce ni na adsl2 protokolu dok je SBB presao na docsis 3 koji podrzava brzine do 500mbit/s.
Sutra menjam modem, i uzimam turbo paket 60mbit/s, pa cu postaviti rezultate ..
[ Nothingman @ 01.11.2009. 21:30 ] @
Citat:
mmns21: Trenutno SBB u odnosu na Telekom i ostale internet provajdere uveliko gubi trku. Recimo u Novom Sadu
broj korisnika koji su na flatu i korisnika koji kupuju pakete sa odredjenim protokom je nepovoljan. Imaju
relativno malo flat korisnika. Korisnici koji kupuju pakete sa odredjenim protokom nisu stalni kupci tj. samo
ponekad kupuju pakete. Medju ovim korisnicima postoji veliki broj korisnika koji duze nisu kupili nijedan paket
a modem se nalazi kod njih. Kod flat korisnika broj neaktivnih korisnika isto se povecava.

U Novom Sady trenutno ima vise ADSL korisnika nego korisnika kablovskog interneta i taj odnos se povecava u
korist ADSL-a jer broj korisnika ADSL-a raste dok broj aktivnih korisnika kablovskog interneta opada.

Potez SBB-a je obican marketinski trik usmeren prema neupucenim korisnicima da pomisle da ce dobiti
ono sto se reklamira. Isti trik je upucen i ka korisnicima koji ih jos koriste da bi izbegli samo povremeno
uplacivanje paketa.

SBB ima velikih problema na mrezi i do sada na mnogim lokacijama nije mogao da obezbedi servis koji
koliko toliko radi (uspeh je ako nekoliko dana niste imali duzi prekid servisa) a kamoli da obezbedi deklarisane brzine u popodnevnim i vecernjim satima.

Do izrazaja dolazi i uticaj opreme koju provajderi obezbedjuju korisniku. ADSL provajderi vec duze vremena korisnicima
daju rutere jednoportne ili cetvoroportne sto korisnicima mnogo znaci. ADSL provajderi bez neke posebne doplate daju
i bezicne rutere sto je isto popularno.

SBB sa druge strane daje obican modem koji obezbedjuje jednostavno povezivanje samo jednog racunara i pri tom
ne obezbedjuje nikakvu firewall zastititu racunara. Posledica je da korisnici moraju da korisnite firewall softver koji im
ometa rad i ne umeju da ga podese sto kod nekih korisnika izaziva nezadovoljstvo. Sa druge strane ADSL ruteri
podizu nivo sigurnosti na veci nivo a korisnik nema nikakvih problema u radu.

Prosecan korisnik ce izabrati povoljnu uslugu koju moze da koristi na komforan nacin. Takvi korisnici izabrace ADSL.

Oni korisnici kojima odgovara da u ranim jutarnjim satima imaju vecu brzinu, nije im vazno da internet korektno
radi popodne i uvece i naravno ne igraju online igrice sigurno ce izabrati SBB. Jer u ranim jutarnjim satima moci ce
da uzivaju u duplo i cetvorostruko brzem pristupu internetu ;)


Au jbt, ovo kao da je pisao direktor Telekoma lichno :)
Neka hvala, ali biram SBB umesto adsl-a any day of the year :)
[ Operacija Debakl @ 01.11.2009. 21:46 ] @
da li ce da ubrzaju i na paketima sbb mix?
[ Ironije @ 01.11.2009. 21:53 ] @
Citat:
mmns21: Trenutno SBB u odnosu na Telekom i ostale internet provajdere uveliko gubi trku. Recimo u Novom Sadu
broj korisnika koji su na flatu i korisnika koji kupuju pakete sa odredjenim protokom je nepovoljan. Imaju
relativno malo flat korisnika. Korisnici koji kupuju pakete sa odredjenim protokom nisu stalni kupci tj. samo
ponekad kupuju pakete. Medju ovim korisnicima postoji veliki broj korisnika koji duze nisu kupili nijedan paket
a modem se nalazi kod njih. Kod flat korisnika broj neaktivnih korisnika isto se povecava.


Imas li neke validne statisticke dokaze da potvrdis ovo ili pricas onako "ofrlje" ?

Citat:
Potez SBB-a je obican marketinski trik usmeren prema neupucenim korisnicima da pomisle da ce dobiti
ono sto se reklamira. Isti trik je upucen i ka korisnicima koji ih jos koriste da bi izbegli samo povremeno
uplacivanje paketa.


Kako je marketinski trik ako ti neko ponudi kao opciju nesto na sta te konkurencija primorava (ugovor na 12 meseci) za vise nego duplo manje novca (1390 vs 2850 din = 17520 dinara ustede godisnje). I sta se to reklamira a korisnici ne dobijaju ?

Citat:
SBB ima velikih problema na mrezi i do sada na mnogim lokacijama nije mogao da obezbedi servis koji
koliko toliko radi (uspeh je ako nekoliko dana niste imali duzi prekid servisa) a kamoli da obezbedi deklarisane brzine u popodnevnim i vecernjim satima.

SBB NET koristim od sredine 2005. godine, Telekonj ADSL sam koristio uporedo na drugom kompu oko 4 meseca i sto se tice deklarisane brzine SBB je uvek isporucivao ono sto sam im i platio dok kod Telekonja nikada nisam mogao da izvucem maksimum dostupnih Mbps, cak ni na speedtest-u. Sto se tice uptime-a, i jedan i drugi provajder zakucaju po nekad, SBB neuporedivo redje (zbog toga sam i otkazao ADSL uslugu).

Citat:
Do izrazaja dolazi i uticaj opreme koju provajderi obezbedjuju korisniku. ADSL provajderi vec duze vremena korisnicima
daju rutere jednoportne ili cetvoroportne sto korisnicima mnogo znaci. ADSL provajderi bez neke posebne doplate daju
i bezicne rutere sto je isto popularno.

SBB sa druge strane daje obican modem koji obezbedjuje jednostavno povezivanje samo jednog racunara i pri tom
ne obezbedjuje nikakvu firewall zastititu racunara. Posledica je da korisnici moraju da korisnite firewall softver koji im
ometa rad i ne umeju da ga podese sto kod nekih korisnika izaziva nezadovoljstvo. Sa druge strane ADSL ruteri
podizu nivo sigurnosti na veci nivo a korisnik nema nikakvih problema u radu.

Prosecan korisnik ce izabrati povoljnu uslugu koju moze da koristi na komforan nacin. Takvi korisnici izabrace ADSL.


A koliko takvih korisnika zna da forward-uje portove u tom ruteru da bi mogli da koriste DC i torrente (torrente i nekako mogu bez toga). Ne znaju cak ni WEP pass da postave pa im komsije arce net. Eto koliko im je potreban ruter. Ako se dobro secam ni admin pass od rutera se ne navodi nigde u dokumentaciji, morao sam da ga googlam.

Citat:
Oni korisnici kojima odgovara da u ranim jutarnjim satima imaju vecu brzinu, nije im vazno da internet korektno
radi popodne i uvece i naravno ne igraju online igrice sigurno ce izabrati SBB. Jer u ranim jutarnjim satima moci ce
da uzivaju u duplo i cetvorostruko brzem pristupu internetu ;)


Ja sasvim korektno igram Left4Dead online, ping je dobar u svako doba dana. Moguce je da je kod tebe bila losa infrastruktura SBB-a (ako si ga uopste imao) pa si zato imao ovakve probleme.

Pozdrav.
[ Prtinac @ 01.11.2009. 22:17 ] @
Citat:
mmns21: SBB ima velikih problema na mrezi i do sada na mnogim lokacijama nije mogao da obezbedi servis koji
koliko toliko radi (uspeh je ako nekoliko dana niste imali duzi prekid servisa) a kamoli da obezbedi deklarisane brzine u popodnevnim i vecernjim satima.


Ja koristim SBB vec 4 godine i sasvim sam zadovoljan protokom. A Telekom može da mi se javi pre 4 godine kada nisu hteli ni da me odvoje od dvojnika, sada hvala ali ne trebaju mi ni ADSL ni Telekom.
[ waikiki @ 01.11.2009. 23:56 ] @
Citat:
mmns21: Trenutno SBB u odnosu na Telekom i ostale internet provajdere uveliko gubi trku. Recimo u Novom Sadu
broj korisnika koji su na flatu i korisnika koji kupuju pakete sa odredjenim protokom je nepovoljan. Imaju
relativno malo flat korisnika. Korisnici koji kupuju pakete sa odredjenim protokom nisu stalni kupci tj. samo
ponekad kupuju pakete. Medju ovim korisnicima postoji veliki broj korisnika koji duze nisu kupili nijedan paket
a modem se nalazi kod njih. Kod flat korisnika broj neaktivnih korisnika isto se povecava.

U Novom Sady trenutno ima vise ADSL korisnika nego korisnika kablovskog interneta i taj odnos se povecava u
korist ADSL-a jer broj korisnika ADSL-a raste dok broj aktivnih korisnika kablovskog interneta opada.

Potez SBB-a je obican marketinski trik usmeren prema neupucenim korisnicima da pomisle da ce dobiti
ono sto se reklamira. Isti trik je upucen i ka korisnicima koji ih jos koriste da bi izbegli samo povremeno
uplacivanje paketa.

SBB ima velikih problema na mrezi i do sada na mnogim lokacijama nije mogao da obezbedi servis koji
koliko toliko radi (uspeh je ako nekoliko dana niste imali duzi prekid servisa) a kamoli da obezbedi deklarisane brzine u popodnevnim i vecernjim satima.

Do izrazaja dolazi i uticaj opreme koju provajderi obezbedjuju korisniku. ADSL provajderi vec duze vremena korisnicima
daju rutere jednoportne ili cetvoroportne sto korisnicima mnogo znaci. ADSL provajderi bez neke posebne doplate daju
i bezicne rutere sto je isto popularno.

SBB sa druge strane daje obican modem koji obezbedjuje jednostavno povezivanje samo jednog racunara i pri tom
ne obezbedjuje nikakvu firewall zastititu racunara. Posledica je da korisnici moraju da korisnite firewall softver koji im
ometa rad i ne umeju da ga podese sto kod nekih korisnika izaziva nezadovoljstvo. Sa druge strane ADSL ruteri
podizu nivo sigurnosti na veci nivo a korisnik nema nikakvih problema u radu.

Prosecan korisnik ce izabrati povoljnu uslugu koju moze da koristi na komforan nacin. Takvi korisnici izabrace ADSL.

Oni korisnici kojima odgovara da u ranim jutarnjim satima imaju vecu brzinu, nije im vazno da internet korektno
radi popodne i uvece i naravno ne igraju online igrice sigurno ce izabrati SBB. Jer u ranim jutarnjim satima moci ce
da uzivaju u duplo i cetvorostruko brzem pristupu internetu ;)

Jos mi samo kazi da je 1 vise od 4, pa da predjem na to vece..
[ NenadS @ 02.11.2009. 01:16 ] @
Preko aDSL-a ne moze da se postigne maksimalna brzina zbog samog nacina rada ali posto to Telekom vrlo dobro zna, mogao je za tih 10-15% da poveca sve pakete, sto naravno nece uraditi, posto Ugovorom ne garantuje kako i koliko brzo ce ti sve to raditi.

SBB koristim nekoliko godina i zaista nije bilo nikakvih vecih problema do sada, a to sto traze ugovor da bi dali duplo brzi net je sasvim ok, bar za mene posto svakako ne planiram da predjem na aDSL, jer sada za te pare imam 6mbit/s kod SBB-a, a imao bih 3.5 (realno) da sam na aDSL, a od sutra ili u toku nedelje cu imati 12mbit/s i 512k (mogli su da daju 1mbit/s ili 786kbit/s ali dobro).

Ono sto vidim kao prednost aDSL-a je sto ima istu cenu u celoj Srbiji gde postoje tehnicki uslovi sto kod SBB-a nije slucaj i to mi licno smeta. Sa druge strane, aDSL ima odredjene tehnicke zahteve za brzinu do 16mbit/s koji su za nasu zemlju relativno problematicni.

A sto se tice pretplate za televiziju, a i IPTV kosta nekih 600 dinara i Telekom zahteva potpisivanje ugovora za aDSL na 12 meseci (izvinjavam se ako ova informacija vise nije aktuelna), tako da zaista ne vidim problem u ovome sto je SBB ponudio vec mogu samo da kazem BRAVO!

Opet, sa druge strane, verujem da kvalitet usluge dosta varira u zavisnosti od toga gde se nalazite (u kom delu grada, gradu, mozda cak i zgradi) ali to je nesto sto je realno i za sta verujem da ce se popraviti vremenom... pa pojedini delovi Kanade imaju samo dialup... u Americi isto tako postoje mesta gde nije moguce dobiti bilo kakav broadband internet sto jeste strasno ali je tako...

Poz
[ Fac Ut Vivas @ 02.11.2009. 01:36 ] @
Citat:
Operacija Debakl: da li ce da ubrzaju i na paketima sbb mix?


Meni su povećali brzinu na 4 mega a imam mix. Ne znam samo šta će se desiti kada mi za koji mesec istekne ugovor?
[ stex @ 02.11.2009. 09:52 ] @
Verovatno mozes da obnovis ugovor. I njima je u interesu da imaju sigurnih min 2000 din x 12 meseci od tebe.
[ Ironhide @ 02.11.2009. 10:18 ] @
Kakva je situacija sa biznis paketima, ima li i kod njih neko povecanje?
[ poslednjiskaut @ 02.11.2009. 10:44 ] @
Pušten je i novi sajt SBB-a, koji je obučen u novu, mnogo moderniju i savremeniju formu. Bio je i red, sada kad nema bržeg neta u Srbiji :D:D:D
http://www.sbb.rs

[ kraki @ 02.11.2009. 14:30 ] @
Mišljenja sam da će Telekom ovog puta stvarno morati ozbiljno da poradi i na politici cena i na politici brzina.
Lepo je to što novim korisnicima ADSL-a nude uslugu prva tri meseca besplatno ali meni to kao korisniku koji uslugu koristi više od 3 godine ama baš ništa ne znači. Povećanje brzine bi mi itekako značilo.
Tačno je da stari korisnici, često vođeni inercijom, ostaju verni ISP-u bez obzira na neke sitne razlike u ceni, pod uslovom da su zadovoljni kvalitetom usluge, iz prostog razloga jer smatraju da razlika u ceni, jednostavno, nije dovoljno veliki razlog za prelazak kod drugog ISP-a. I ja sam iz istog razloga ostao veran Telekom ADSL-u sve dok je razika u brzini za istu cenu bila od 10% do 20%. Jednostavno sam smatrao da ta sitna razlika ne opravdava administrativno-tehničko zezanje oko prelaska. Kvalitetom usluge sam, ruku na srce, bio više nego zadovoljan.
Ovog puta je razlika u brzini 4x u korist SBB-a. Ugovornu obavezu od 12 meseci ne smatram za ozbiljno ograničenje jer ne menjam provajdere svaki dan pa ne bih ni sada. I Telekomu sam bio veran 3 godine.
Čak i da mi SBB ne isporuči ugovorenu brazinu, čak i da mi isporuči 4 puta manje nego što je ugovoreno (a skoro sigurno neće) biću na ovome što sad imam kod Telekoma. Ovo je čak i za mene vrlo tromog i konzervativnog dovoljan razlog za prelazak.
Ako Telekom ne bude učinio nešto značajno na povećanju brzine i to vrlo skoro, u narednih mesec dana, ovog puta ni ja neću imati izbora nego da pređem na SBB. Svaka čast svakome ali 4x je 4x.
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2009. 14:41 ] @
4096/256 ...

dobro je da nije 4096/64 :)

Ali ajde - u poredjenju sa 1536/192 (koliko valjda daje telekom za 1425 din...) nije lose.
[ superbaka @ 02.11.2009. 15:28 ] @
hmm, zasto je Milka jeftinija u Rumuniji nego u Srbiji? koaksijalni kabl?
[ bug killer @ 02.11.2009. 17:11 ] @
@calexx

Sto se tice Krusevca, SBB je cim je usao u grad poceo sa izgradnjom opticke mreze, pre nekih 5-6god. I kad su preuzeli provajdera iz mog naselja, kompletno su promenili mrezu. Verujem da je slicno bilo i u Banji i Trsteniku.
poz
[ tdjokic @ 02.11.2009. 17:25 ] @
Telekomu ne preostaje nista drugo nego da pocne bakar da zamenjuje staklom, onda ce kroz to moci da sprovodi sta bude hteo. Ovako ispada da optika ulazi u drzavu posredno, preko "nekog tamo" SBB a ne preko "drzavne telefonske kompanije". Stvarno je bez veze da u stanu imam dve zice, jednu za kablovsku, drugu za telefon i ADSL. Samo je pitanje kako ce Telekom i SBB to resiti izmedju sebe, a morace nekako da rese. Pre je glavna fora bila Telekomova infrastruktura - zice, centrale itd., ali se sada sve nekako menja zbog napretka tehnologije.
[ abishai @ 02.11.2009. 17:50 ] @
Moze SBB da povecava brzine koliko hoce, ali dzabe kada su krsina i neodgovorni i neozbiljni.

Ja sam bio njihov korisnik oko 2 godine (jos uvek imam TV kablovski) i jedva sam cekao da pobegnem! Meni internet vise nije radio nego sto je radio. Zvao sam ih po milion puta, isao tamo, pa zar sam ja svaki put trebao da gubim po 2-3 nedelje dok oni probaju nesto da urade? Stekao sam utisak da to jednostavno proradi samo od sebe.

Kada je radio, radio je stvarno perfektno, ali je stvar u tome sto je radio mesec dana, a onda dva meseca nije radio :(.

ADSL jeste nekih 10% sporiji, ali barem radi. Moje iskustvo sa SBB-om je veoma lose.
[ Marko_L @ 02.11.2009. 18:13 ] @
Jel to do mene ili ovaj njihov novi sajt ne radi lepo u Firefox-u ?
[ pantic68 @ 02.11.2009. 18:24 ] @
Citat:
tdjokic: Telekomu ne preostaje nista drugo nego da pocne bakar da zamenjuje staklom, onda ce kroz to moci da sprovodi sta bude hteo. Ovako ispada da optika ulazi u drzavu posredno, preko "nekog tamo" SBB a ne preko "drzavne telefonske kompanije". Stvarno je bez veze da u stanu imam dve zice, jednu za kablovsku, drugu za telefon i ADSL. Samo je pitanje kako ce Telekom i SBB to resiti izmedju sebe, a morace nekako da rese. Pre je glavna fora bila Telekomova infrastruktura - zice, centrale itd., ali se sada sve nekako menja zbog napretka tehnologije.

Nije bezveze i nadaj se da neće ništa rešiti izmedju sebe. Monopoli i esnafi nisu dobri za korisnike. Da je pet žica još bi bolje bilo a za struju recimo ima samo jedna pa em je cifra sumanuta em neće da je uvedu uopšte ako ne ispuniš sumanute uslove.
[ mstevanic @ 02.11.2009. 20:23 ] @
Još jedan glas za SBB,bio sam na adsl-u (telekom) i nikada se više ne bih vratio !
Za 1350 din imam D3 i sasvim pristojan net.,bude tu po neki prekid..ali veoma
redko.Naspram telekom adsl,ovo je milina..i kada se prekid desi imam to kome
da kažem.Uh kada se samo setim telekom teh. zadrške i koliko su mi vremena
oduzeli pored telefona i onog njihovog smor čekanja u nedogled !?
Dobro je da sam pobegao od njih,video sam jedno i ovo drugo,i moram priznati
da je SBB neuporedivo bolji i uvek korak ispred telekoma!
Pozz.





[ OffShore @ 02.11.2009. 20:39 ] @
Mi iz Republike Srpske kupujemo internet od telekoma Srbija i imamo fenomenalne cijene:)

1. Start Plus : 35 KM
+ Internet 1024/128 kb/s
+ Kablovska televizija
+ TELEFON

2. Standard Plus 50 KM
+ Internet 2048/256 kb/s
+ Kablovska televizija
+ TELEFON

3. Smart Plus 60 KM
+ Internet 3072/320 kb/s
+ Kablovska televizija
+ TELEFON
+ BONUS: 30 minuta inostranstvo

4. Profi Plus 80 KM
+ Internet 4096/392 kb/s
+ Kablovska televizija
+ TELEFON
+ BONUS: 45 minuta inostranstvo

http://www.telrad.net/index.php?link=triple_play

da,da dobro ste vidjeli TRIPLE PLAY, sa telefonom:) ipak smo napredniji
[ bachi @ 02.11.2009. 21:31 ] @
A jedan kilometar = koliko evra?
[ Davor Stanković @ 02.11.2009. 21:57 ] @
Kilometar je 0.5 evra.... Ili ti ga 1 Euro = 1,9558 KM.

Ovo su cijene u RS-u, za Federaciju to ne vazi. Glavni grad BIH ima najskuplji internet i najmanje brzine u regionu. FLAT-a skoro da i nema u ponudi, a konkurencije u glavnom gradu jos uvijek nema, bar ne prave.

Ja placam mjesecno 15 eura za paket od 2024/256 sa limitom od 5gb, provajder BH telecom. Katastrofa.

Da imam mogucnost SBB-a, sve bih se nogom u zadnjicu udarao od srece i radosti.
[ waikiki @ 02.11.2009. 22:16 ] @
Citat:
mstevanic: Još jedan glas za SBB,bio sam na adsl-u (telekom) i nikada se više ne bih vratio !
Za 1350 din imam D3 i sasvim pristojan net.,bude tu po neki prekid..ali veoma
redko.Naspram telekom adsl,ovo je milina..i kada se prekid desi imam to kome
da kažem.Uh kada se samo setim telekom teh. zadrške i koliko su mi vremena
oduzeli pored telefona i onog njihovog smor čekanja u nedogled !?
Dobro je da sam pobegao od njih,video sam jedno i ovo drugo,i moram priznati
da je SBB neuporedivo bolji i uvek korak ispred telekoma!

Isti slucaj.. ko je lud da da se vrati na ADSL kad SBB za 2020 din daje ovo:



[ bug killer @ 03.11.2009. 12:52 ] @
ma ovo je brzina :)
kakav sbb

[ calexx @ 03.11.2009. 18:29 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: 4096/256 ...

Ali ajde - u poredjenju sa 1536/192 (koliko valjda daje telekom za 1425 din...) nije lose.
Jeste al zamalo. Telekom za te novce daje 1024/128 a za nešto malo manje para možeš da imaš 4096/256 ... nije loše.
Citat:
abishai: Moze SBB da povecava brzine koliko hoce, ali dzabe kada su krsina i neodgovorni i neozbiljni.

ADSL jeste nekih 10% sporiji, ali barem radi. Moje iskustvo sa SBB-om je veoma lose.
Ne možeš na osnovu svoje loše sreće da donosiš globalan zaključak. Ja imam apsolutno dobro iskustvo i sa SBB-om i sa ADSL-om, verovatno zato što mi je SBB čvorište dobro a u komšiluku nemam mnogo onih koji cuclaju a što se ADSL-a tiče, pristojan provajder i savršena linija (par stotina metara od centrale plus digitalna linja i to postavljeno pre 6 godina) i onda mogu da ih poredim. Do sada je ADSL bio oko 50% skuplji (ili sporiji, svejedno) ne računajuću ADSL overhead a sada je SBB 4x brži.
Citat:
bug killer: ma ovo je brzina :)
kakav sbb]
Hm, koja je cena za ovaj paket i kako da ja to dobijem kući? Ako već porediš brzine sa SBB-ovim, valjda postoji i ponuda.
[ miroslavL @ 03.11.2009. 19:03 ] @
Često se u zadnje vreme pojavljuju te slike sa SpeedTestNet i uvek piše Univerzitet u Beogradu ili Nišu, itd. Znam da je na jednoj toj slici bila brzina 150 Mb/s (veća - manja malo, ne sećam se sad tačno) pa je djricky rekao da je to ne moguće zato što u Veratu gde je taj server imaju FastEthernet 100mbps, valjda ih je taj neki profesor zezao sa brzinama, verovatno da je i ova slika zezancija.

Blago vama kad možete na SBB, ko zna hoće ikad doći u moj grad - odma bi prešao kod njih, ponude su im fenomenalne.
[ djricky @ 03.11.2009. 19:16 ] @
OT: mala ispravka: server ima 100mbit-nu mreznu kartu, a Verat na tom mestu ima mnogo vise
[ Laki_Gen @ 03.11.2009. 19:23 ] @
Koliko vise?
[ djricky @ 03.11.2009. 19:39 ] @
pa... mnogo...
[ mmns21 @ 03.11.2009. 21:50 ] @
U mom okruzenju, do pre godinu dana najcesci pristup internetu je bio kablovski pristup
i dial up. Trenutno je najcesci nacin pristupa ADSL. Poznajem samo 3 osobe koje jos koriste
SBB internet. Dve su uzele internet zbog besplatnog dobijanja D3 dekodera i ne koriste
internet mnogo. Dok je treca osoba cak izjavila da je zadovoljna SBB internetom.

Kako sam bio uporan da utvrdim o cemu se radi, ispostavilo se da joj nije bitno sto internet
popodne radi veoma sporo jer se vec posle 23 casa sve normalizuje :).

Medju korisnicima ADSL-a dominiraju bivsi korisnici SBB interneta.

Da li znate kako se salje vazan mail kada je hitno a imate SBB internet, koji naravno
u tom trenutku ne radi.

Tako sto koristite dial-up vezu preko koje treba vise od sat vremena da posaljete poruku od 10 MB.

Ko je zadovoljan SBB internetom neka ga i dalje koristi. Medjutim nekorektno je navoditi druge da pomisle da ce
i njima raditi. Vecina korisnika SBB-a veoma brzo postaje nezadovoljna. SBB nije u stanju da
obezbedi ujednacen kvalitet svojim korisnicima.

Kao sto sam ranije rekao veoma se cesto desavaju: prekidi, otkazivanje linkova, sejpovanje saobracaja kada imaju zagusenje, nefunkcionisanje mail sistema, jako spor pristup internetu popodne i uvece, gotovo stalni
problemi sa vezom kada pada kisa, kada duva vetar, kada je jako vruce, kada je jako hladno
.....
Da pomenem i druge njihove specijalitete: rucno rasknjizavanje uplata izvrsenih preko platnog prometa
(ako danas platite, usluga nece biti aktivirana kada se uplata pojavi na njihovom racunu/izvodu),
SAP sistem koji koriste na uplatnim mestima koji je veoma spor pa recimo u Novom Sadu cesto mozete videti
dugacke redove koji se sire i van prostorija po trotoaru ispred predstavnistva, savrsena tehnicka podrska,
koja dok ne dobije naredjenje ni ne priznaje da je doslo do potpunog prekida saobracaja (mada to vise ne mogu
da rade, jer kad otkaze veza sa beogradom ne radi im ni call centar pa nema ko da zaobilazi istinu u komunikaciji
sa Vama)...

Ako bas zelite SBB, moj savet je da probate jedan mesec pa ako radi potpisite ugovor ali nemojte otici u predstavnistvo
i potpisani ugovor na 12 meseci odmah. Necu vise komentarisati SBB u ovoj temi, mislim da sam Vas upozorio
na ono sta Vam se moze a ne mora desiti.

Drago mi je da se ovde u temi javilo toliko SBB korisnika kojima internet radi kako treba. Lepo je znati da nekome SBB internet i funkcionise :)))

Kada bi SBB tako funkcionisao vecini njihovih korisnika onda bi mozda i bili ozbiljna konkurencija ostalim internet provajderima.
[ calexx @ 03.11.2009. 22:21 ] @
Meni radi savršeno ali to nije dovoljno da kažem da ništa ostalo ne valja. Uvek napišem da mi i ADSL radi savršeno ali je razlika između ta dva savršena daleeeko u korist SBB-a. Inače niko ali niko koga znam nije prešao sa SBB-a na ADSL ili bar ja to ne znam. Tvoje okruženje verovatno ima problem sa čvorištem, tehničkom podrškom ili brojnim hard skidačima.
Apsolutno je normalno da se broj ADSL korisnika povećava i da će da bude još veći u odnosu na SBB ali je to iz nekih drugih razloga. Za ADSL je dovoljno da centrala dobije portove i eto stotina i hiljada novih.

Što bi neki rekli ... Ko nije zadovoljan SBB internetom neka ga dalje ne koristi. Međutim nekorektno je navoditi druge da pomisle da i njima neće raditi. ;)
[ enLIGHTen @ 04.11.2009. 08:20 ] @


Ukoliko Verat ne preduzme neku akciju vrlo uskoro, stvarno treba razmisliti o prelasku...

Jedino mi nije jasna kablovska televizija, ta usluga mora da bude aktivirana da bi se imao internet ili ne mora?
Meni licno ne odgovara varijanta da im placam TV jer imam satelitski program 100 puta bolji od njihove ponude...
[ calexx @ 04.11.2009. 09:08 ] @
Mora, da bi koristio internet, moraš da plaćaš tv tj usluge održavanja kablova, instalacija, opreme i šta već spada u tu cenu. Jednostavno, internet prolazi kroz te kablove i ne može da se razdvoji od programa.
[ madamov @ 04.11.2009. 09:36 ] @
Citat:
calexx: Što bi neki rekli ... Ko nije zadovoljan SBB internetom neka ga dalje ne koristi. Međutim nekorektno je navoditi druge da pomisle da i njima neće raditi. ;)

Upravo tako, imam SBB od marta 2003, imao sam dva puta problem koji je rešen u roku od par sati. Nemam razloga da ne verujem mmns21-u, ali kada god se meni neko žalio na SBB, na kraju se svelo na to da su mu se skidali ogromni updejti sistema u pozadini, da je neko u lokalnoj mreži "očepio" po torrentima i uzeo sav bandwidth ili neka slična stvar.

Možemo diskutovati oko tehničke podrške koja jeste katastrofalna i nekih drugih propusta, ali generalizovati stvar i ubeđivati nekog da će i njemu biti loš SBB xbog svog lošeg iskustva, mislim da nije u redu.
[ bug killer @ 04.11.2009. 10:45 ] @
@calexx

cena ovog paketa je 0 din., uslov je da si u nekom od studentskih domova, ili na mrezi na fakultetima.
I postavljen je proxy, tako da nema torrenta i rs. al je free.

poz
[ wux @ 04.11.2009. 11:03 ] @
Citat:
mmns21:Medju korisnicima ADSL-a dominiraju bivsi korisnici SBB interneta.



Ko je zadovoljan SBB internetom neka ga i dalje koristi. Medjutim nekorektno je navoditi druge da pomisle da ce
i njima raditi. Vecina korisnika SBB-a veoma brzo postaje nezadovoljna. SBB nije u stanju da
obezbedi ujednacen kvalitet svojim korisnicima.
 
Da li te neko plaća da pišeš koješta, ili ti to onako, iz hobija?

1. Na osnovu koje ankete i kojih podataka si došao do toga da "među korisnicima ADSL-a dominirau bivši korisnici SBB interneta"?
2. Da li je nekorektno odokativno pljuvati i u isto vreme spočitavati nekorektnost ljudima koji iznose svoja pozitivna iskustva?
[ calexx @ 04.11.2009. 12:11 ] @
Citat:
bug killer: cena ovog paketa je 0 din., uslov je da si u nekom od studentskih domova, ili na mrezi na fakultetima.
I postavljen je proxy, tako da nema torrenta i rs. al je free.
To sam i mislio, u pitanju je nešto iz sasvim druge priče a ovde je tema povećanje SBB brzina korisnicima koji će to da plate i koriste. :) Ja sam inače malo prestareo studentske domove a mreže fakulteta su mi lako dostupne ... mada su mi dostupne i neke jače ... ali je to nebitno, ne mogu to da imam u svojoj sobi.
Sada ovde može da se javi neko ko radi recimo u SBB-u i pokaže SpeedTest (koji je inače toliko netačan da je smešno) sa više Gbps ... što je takođe apsolutno nebitno za ovu priču.
[ bug killer @ 04.11.2009. 13:02 ] @
@calex

ma postovao sam šale radi, zato sam i stavio smajlija na kraju.
[ enLIGHTen @ 04.11.2009. 13:02 ] @
Citat:
calexx: Mora, da bi koristio internet, moraš da plaćaš tv tj usluge održavanja kablova, instalacija, opreme i šta već spada u tu cenu. Jednostavno, internet prolazi kroz te kablove i ne može da se razdvoji od programa.


Da, tako sam i mislio.To mi se nimalo ne svidja, jer recimo ako se obavezem na 12 meseci interneta, oni u medjuvremenu menjaju cene kablovske TV, a pritom nemam potrebu uopste za njom, tu je ogroman problem.

Medjutim sa trenutnim asortimanom ponuda adsl provajdera, cak i sa tim dodatnim troskovima, prelazak se isplati.
Matematika kaze:

745 (mesecni tr. kablovska TV) + 1390 (tr. internet) = 2135 (brzina 4096/256) - SBB
2124 (tr. internet) = 2124 (brzina 2048/192) - VeratNet

Ocekujem odgovor od provajdera adsl interneta, a potez SBB cenim zato sto u najgorem slucaju mora da podstakne borbu za musterije...
[ madamov @ 04.11.2009. 13:10 ] @
Iznos za kablovsku se nije menjao, barem ne meni, dok sam imao prethodni paket, tj. plaćao sam uvek isti iznos, a oni su dizali cenu održavanja kablovske.
[ smurflander @ 04.11.2009. 13:51 ] @
Telekom ce ovim povodom morati nesto brzo da preduzme inace do kraja godine ce veliki broj njihovih korisnika preci na SBB. Maja meseca nije nista preduzeo. Sigurno se SBB nije bas sada odlucio da napravi ovakav korak tacno pred tender za drugog fixnog operatera. Inace, u skorije vreme, mozemo ocekivati da ce se paketi 'dovoditi' zajedno i to vrlo povoljno. Mada opet brine me samo da nece internet brzina biti 'diskriminisana' na ustrb telefona i TV-a buduci da ce biti potredna velika propusna moc kablova.
[ staticInt @ 04.11.2009. 14:16 ] @
Kod SBBa je problem los odnos sa javnoscu, Telekom nije nista posebno bolji ali u sustini jeste bolji jer na kraju kod Telekoma mozete da zavrsite posao dok kod SBBa su mene zavlacili 3 meseca i na kraju nikad nisu dosli doduse to je samo jedan od slucajeva. Steta sto SBB nije malo ozbiljniji sa dovodjenjem novih korisnika ali svakako ponuda SBBa je jak udarac na Telekom. Medjutim ne verujem da ce Telekom odgovoriti na ovo.
[ mojmoj @ 04.11.2009. 15:26 ] @
Pošto sam bio i kod SBB-a i kod Telekoma, mogu da ih uporedim iz ličnog iskustva. Prvo sam bio na SBB, a sad koristim Telekom ADSL.

Što se tiče SBB-a, brzinu koju kažu da ćete dobiti stvarno sam i dobijao, dok je kod Telekomovog ADSl-a uvek 15-20% niža brzina.

Kod SBB, kad nestane konekcije ili je užasno spora tako da google.rs otvori nakon par minuta, nema ih da otklone kvar veoma dugo, i uvek je problem do korisnika. Prvi put im je trebalo mesec dana, jer nije da nisam imao Internet, jer njima pokaže da postoji konekcija, i da sam svaki dan tog meseca imao protok ok 50-70KB. :) Znači, imao sam Internet. Nakon toga je iznenada, ponovo proradio net, i to je tako radilo nekih mesec i po. Nakon toga, ponovo problemi, nema konekcije pa ima, ali ne može brzina preko 1KB/s, i to nisu mogli to da srede par meseci.

Kad su se pojavili tehnički uslovi za ADSL, odmah sam prešao. I do sada (20 meseci) nijednog problema nisam imao, tako da ne znam kakav je odnos Telekoma prema korisnicima, i da li bi bio "brz" kao i SBB. Nakon mesec i po dana ugodnog korišćenja ADSL-a stiže tehničar iz SBB da otkloni kvar. :)
"Ugodno" se iznenadio vešću da nam Internet dobro radi, ali na ADSL-u, jer su oni mislili da ovde niko u ulici nema tehničke uslove za ADSL. Pa verovatno je i to razlog što im je trebalo po mesec dana da dođu da srede kvar.
[ mstevanic @ 04.11.2009. 15:30 ] @
Moja računica je još bolja..

745 (mesecni tr. kablovska TV) + 1350 (tr. internet) + D3 (dig. tv osnovni paket + dekoder) = 2095 (brzina 4096/256) - SBB Vrbas ;-)


[ armilian @ 04.11.2009. 18:28 ] @
Ima li neko podatak kada ce nove brzine i D3 stici u Nis ?
[ calexx @ 04.11.2009. 19:08 ] @
Za nove brzine mi je obećano ;) da će da stignu otprilike do proleća, čim bude položena optika. Nadam se da će ovaj pritisak sa svih strana da ih malo ubrza. Pretpostavljam da će tada i D3 da krene.
[ Challenger @ 04.11.2009. 19:09 ] @
Par pitanja: tih 1390,00 za 4Mb/s (uz ugovor na 12 meseci) je sa PDV-om ili bez? Ako je sa, onda ja bezim od Telekoma i ADSL-a koliko sutra...
ADSL (2Mb/s) placam 2137 din + 195 (samo pretplatu, fixni ne koristim) = 2332,00 vs. 1390,00 (SBB 4Mb/s) + 745 (SBB TV) = 2135,00

P.S. Jos nesto - koliko je "uvodjenje" kablovske/interneta kod SBB-a, ukoliko postoje tehnicki uslovi (tj. instalacija i u zgradi i u stanu)?
[ calexx @ 04.11.2009. 19:25 ] @
Cena paketa je sa PDV-om a cene uvođenja potraži na SBB sajtu, mislim da nije baš jeftino. Ja sam to odavno uradio, mnogo pre nego je internet bio aktuelan a i bilo je jeftinije.
[ Fac Ut Vivas @ 04.11.2009. 19:40 ] @
E to je pravo pitanje... Na njihovom sajtu postoji cenovnik i mislim da je za kuću bilo oko 100 € kada sam ja uvodio pre jedno 2 godine. Ova cena naravno važi ako postoje uslovi za uvođenje tj. cena će biti veća ako moraju da razvuku npr. 200 m kabla.

U mom slučaju je to bilo ovako. Zvao sam call center i tražio da se priključim na mrežu. Odgovor je bio da tehničari moraju da izađu da pogledaju kakva je situacija tj. da vide da li postoje tehnički uslovi. Kada tehničari provere situaciju onda će mi reći koja je cena.
Ubeđivao sam se sa njima kako moje prve komšije imaju kablovsku ali ništa, morali su navodno da izlaze. To je sve trebalo da traje 7 dana mada se kod mene oteglo na više od dve nedelje. Na kraju sam ipak dobio odgovor da mogu da uvedem i da je cena 200 €. Radnica iz call centra mi je rekla baš 200 €, ne 16.000 dinara nego 200 €.

Prvi put sam ih odbio pa sam ih opet zvao posle jedno 6 meseci. Opet ista priča i isti odgovor: 200 €. Šta je tu je... Platio sam 200 € a kad sam video šta su majstori uradili došlo mi je da im bacim bombu. Došla su dva lika iz neke firme koja radi instalacije za SBB i isekli komšijin kabl koji se nalazi na banderi ispred moje kuće, stavili spliter i potrošili jedno 10 m kabla do moje kuće.

Za to su me ojadili 200 € a iz priče sa njima sam saznao da su neki prošli još gore. Spominjali su mi Paspalja i Zorana Lilića i cifre od oko 500 €!!!

Možda je danas situacija bolja, ne znam. Zovi call center pa srećno...
[ mstevanic @ 04.11.2009. 20:02 ] @
Za Vrbas uvođenje kabl.interneta je 3950 a za stan 1950 dindži..provereno..
Kod mene kada sam se prijavljivao za int. i kabl. došli su zaista brzo i sve
odradili za jedno prepodne.Sada će verovatno zbog gužve biti malo duže
čekanje,ali ne verujem nešto preterano..
Pozz.
[ mstevanic @ 04.11.2009. 20:12 ] @
Citat:
Par pitanja: tih 1390,00 za 4Mb/s (uz ugovor na 12 meseci) je sa PDV-om ili bez? Ako je sa, onda ja bezim od Telekoma i ADSL-a koliko sutra...
ADSL (2Mb/s) placam 2137 din + 195 (samo pretplatu, fixni ne koristim) = 2332,00 vs. 1390,00 (SBB 4Mb/s) + 745 (SBB TV) = 2135,00

P.S. Jos nesto - koliko je "uvodjenje" kablovske/interneta kod SBB-a, ukoliko postoje tehnicki uslovi (tj. instalacija i u zgradi i u stanu)?



Uz ugovor od 12 meseci ćeš platiti 1350 dindži (uz Mix dobijaš i D3 + dekoder i besplatan osnovni paket)
Kuća uvođenje 3950,stan 1950 (Vrbas SBB)
Verujem i da je u drugim gradovima isto..
Pređi nećeš se pokajati,ja se barem nisam.
Od ovih nekih postova bih se i ja uplašio da
kojim slučajem već nemam SBB kab.int. ;)
a i lično sam video šta je telekom adsl i njihova
"usluga".
Pozz.
[ Challenger @ 04.11.2009. 20:15 ] @
@ Fac Ut Vivas: Ma gde bre 100-200€, ja pre par godina uveo kuci u BG-u za 6000-6500,00. A za stan je tada bilo mislim negde oko 4000,00. Tako da, ako je sad vise od 2000-3000,00 - ko ih *ebe.

Inace pitam za komsiju - kupio je stan u kom su prethodni vlasnici imali SBB, ali su "preneli" (ili tako nesto) prikljucak na drugu adresu, tako da je njemu ostala sva instalacija u stanu, cak mu nisu ni raskacili u hodniku, pa ima bukvalno za dz, ali njemu je frka da ce da ga cimaju zbog toga a i treba mu Net, planira i HDTV pa bi to da regulise... Znaci, za parce papira i modem za cable TV nema sanse da plati vise od 2000-3000,00...

Ako je kao sto mstevanic kaze, onda ok

EDIT:
@ mstevanic: Potpuno mi odgovara to uz ugovor, ionako mi je ovaj za ADSL istekao. Samo sam se dvoumio, mislio da su cene bez PDV-a, ovako jos bolje... Btw. hvala na informacijama
[ mstevanic @ 04.11.2009. 20:40 ] @
Biće sve inače na njihovom sajtu..uskoro nadam se.
Radio je jedno vreme (novi sajt SBB-a) ali ga još uvek
sređuju,pa je u ofsajdu..:)
Nadam se da će uskoro biti u punom sjaju..
Ja lično planiram da uzmem 8 Mbits (8192/384) kroz
mix će to izaći 2020 dindži sa sve porezom..

Nešto iz njihovog novog cenovnika (dok je još site bio online)

http://www.sbb.rs/SBB0911.jpg

Pozz.

@Challenger cene su sa pdv-om..da..
[ mstevanic @ 04.11.2009. 21:01 ] @
He ovo je dobro..:)

novi site na yu domenu ??

http://www.sbb.co.yu/Privatni+korisnici/202/Mix.shtml

a onaj na .rs izgleda ovako ??

http://www.sbb.rs/cms/view.php?cityID=10

interesantno..da nije prebačen na rs??

Pozz.


[ calexx @ 04.11.2009. 21:12 ] @
Uvođenje samog interneta je dugo bilo za dž pa bi to moglo da se prvo proveri. Ako se opet plaća, to je nešto sitno. Samo uvođenje kablovskog priključka je malo skuplje i košta 3900 za stan i 9900 za kuću i poslovni prostor. Ako se plaća na rate, onda je 20% više.

edit: u pitanju su dve različite strane, verovatno ne skidaju .yu pošto će još malo i da potraje.
[ Ironije @ 04.11.2009. 21:21 ] @
Meni i .rs i .yu otvaraju "novi" sajt.
[ mstevanic @ 04.11.2009. 21:31 ] @
Detaljan cenovnik se može preuzeti ovde:

http://www.sbb.co.yu/Televizija/353/Kablovska+televizija.shtml

Cene za Vrbas su od 01.03.2009 čak i na novom sajtu??
Sa čovekom sa kojim sam pričao večeras rečeno mi je
3950 kuća,1950 stan..e sada..najbolje je nazvati i sve proveriti opet
naravno..
Pozz.
[ combuster @ 04.11.2009. 21:40 ] @
Pa i toliko je. Pogledaj pdf za Kraljevo...
[ malimilan @ 05.11.2009. 10:43 ] @
Ne znam kako neki misle da tek tako uvedu SBB!
I ja bih voleo da uvedem SBB, odusevio sam se kad sam video ovo povecanje brzine, 4Mbps SBB-a prema 1Mpbs ADSL-a za iste pare.
ALI, imam prokleti PTT KDS, i kada sam zvao da se raspitam za uvodjenje SBB-a, receno mi je da mora barem 50% ZGRADE da potpise ugovor da bi se uvela kablovksa...a to ce biti NIKAD :(
[ boki99 @ 05.11.2009. 11:12 ] @
Svaka čast SBB! Razbili su konkureciju. Klasičan nokdaun.
[ enLIGHTen @ 05.11.2009. 13:30 ] @
Voleo bih da Telekom bankrotira, kvarni monopolista...

Stvarno ko ima potrebu za kablovskom televizijom, ne vidim ni jedan jedini razlog zasto ne bi uzeo ovaj fenomenalni paket od 4Mbps SBB...

[Ovu poruku je menjao enLIGHTen dana 05.11.2009. u 16:00 GMT+1]
[ bachi @ 05.11.2009. 16:11 ] @
E ja baš ne bih voleo da bankrotira.

Jedina gora stvar od monopoliste jeste privatni monopolista, upamtite to.
[ Challenger @ 05.11.2009. 20:03 ] @
Citat:
mstevanic: Detaljan cenovnik se može preuzeti ovde:

http://www.sbb.co.yu/Televizija/353/Kablovska+televizija.shtml

Cene za Vrbas su od 01.03.2009 čak i na novom sajtu??
Sa čovekom sa kojim sam pričao večeras rečeno mi je
3950 kuća,1950 stan..e sada..najbolje je nazvati i sve proveriti opet
naravno..
Pozz.



Kakvo ludilo... BG - 3900, NS - 7200, Vrsac - 4500, Sombor - 5900, Kraljevo - 1800, Valjevo - 3000, Cacak - 1000

Ako je stvarno ovako, komsiji cu da preporucim (tj. da ga ubedim) da ja uzmem SBB 8Mb/s i pustim mu pola preko WiFi-a, placamo lepo 50/50 (+ ja placam 745 TV, on ima za dz). Nema smisla za malo papira, 2 potpisa i pecat uzimati 40€, a tek ovih ludackih 75-80...

Za internet - svaka cast SBB-u, za TV - nisu losi, i konstantno ide na bolje, ali za ove cene - sramota. Umesto da bude npr. 500-1000-1500 din potpisivanje ugovora (gde vec postoji SBB infrastruktura) a za ostale da ide ta cena + koliko m kabla, razvodnika, uticnica, itd, oni ovako...

[Ovu poruku je menjao Challenger dana 05.11.2009. u 21:14 GMT+1]
[ mstevanic @ 05.11.2009. 20:37 ] @
Code:
Kakvo ludilo... BG - 3900, NS - 7200, Vrsac - 4500, Sombor - 5900, Kraljevo - 1800, Valjevo - 3000, Cacak - 1000


Mislim da cenovnici nisu ažurirani,ne znam zašto je problem nazvati lepo,pitati i
sve to proveriti iz prve ruke?
[ DR83 @ 05.11.2009. 21:39 ] @
^O cemu vi to?!

Citat:
Za vreme trajanja akcije SBB-a, korisnici su oslobođeni plaćanja priključne takse od 1.500 dinara. Neophodno je jedino da inicijalno zakupite pakete po Vašem izboru u vrednosti od najmanje 1000 din. Po isteku inicijalnih paketa nove pakete možete uzimati po sopstvenoj potrebi.


http://www.sbb.co.yu/FAQ/281/Internet.shtml

Doduse, nigde ne pise koja je to akcija i dokle traje ...
[ mstevanic @ 05.11.2009. 23:00 ] @
Mi to o..

Code:
# Da li je za pristup Internetu neophodno da budem pretplatnik kablovske televizije SBB-a?
# Da. Ne postoji mogućnost da signal za Internet distribuiramo nezavisno od kablovske televizije.


Ili ti o ceni uvođenja kablovske tv koja je neophodna da bi se imao kab.internet...jasnije malo?

mada po meni,najbolja stvar,fixni u ruke i okreneš SBB broj iz vašeg grada...pitaš i rešena stvar :-)
Daj neka neko kaže ako je zvao direktno SBB,grad,cena..stan ili kuća..?

[ Marki279 @ 05.11.2009. 23:31 ] @
Koja je razlika izmedju ovog prepaid i postpaid, samo platis posle?

Znaci odem tamo i kazem ovaj mesec hocu postpaid, oni kazu ok, onda odem kuci i imam net, posle mesec dana odes i platis.

Da li ti iskljuce za sledeci mesec ako za predhodni nisi platio ???
[ NenadS @ 06.11.2009. 08:49 ] @
To i meni nije jasno posto se ovi manji paketi razlikuju, bar koliko sam video...
[ malimilan @ 06.11.2009. 10:00 ] @
Sta vam nije jasno?
Jel znate sta znaci pre-paid a sta post-paid?
Razlika u brzini je samo tu da bi vas privukli da postanete redovni, tj. da se obavezete, da bi oni imali stalne prihode.
I kakvo ti je to pitanje, jel ti iskljuciju kad ne platis? Pa sta ti mislis?
Dakle, za vas koji necete da mucnete glavom, ili je neki drugi razlog sto ne kapirate...
PrePaid..uplatis kad ti se cefne, dobro je za one kojima samo povremeno treba net..i koristis narednih mesec dana..znaci mozes da koristis net u janurau, julu, i avgustu..kad god ti odgovara.. ali je zato brzina 1,5Mbps
PostPaid..stize ti racun svaki mesec, i platis isto kao sto placas mobilni telefon, struju, sta god...i ne "odes tamo platis", placas kao i sve ostalo, u banci, posti.. verovatno ti samo dodaju cenu neta na racun kojim inace placas kablovsku.. ovde je brzina 2Mbps,i nisi ni u kakvooj obavezi da koristis odredjeni vremenski period..zovite pa pitajte..mozda moras 2-3 meseca..na primer..da ih ljudi ne bi zaje*avali jer je brzi net nego prepaid
A ako se obavezes na PostPaid onda imas najvecu brzinu i to je to..
Dao sam primer za najjeftiniji paket
Ne znam samo sta tu nije bilo jasno...ne znam ni zasto sam ovo sad pisao...
[ calexx @ 06.11.2009. 10:13 ] @
Ako sam ih ja ukapirao, postpejd se automatski nastavi ako se ne odjaviš do nekog datuma i onda ti stigne i taj račun. Znači prvog u mesecu ne gase vezu nego ide dalje i mora da se plati i taj sledeći mesec. Valjda to piše u nekom ugovoru koji se sklapa ... ne mislim na onaj kojim se obavezuje godinu dana korišćenja. Verovatno postoji neki rok do kada može da se plati potrošeni mesec pre nego isključe.
Ovo je bolja varijanta za njih jer će većina da bude redovna dok kod pripejda neko može da dođe kasnije. Meni za sada ne odgovara pošto su ovde i dalje iste cene i nema povećanja brzine a sa pripejdom mogu u toku meseca da promenim brzinu ako mi je iz nekog razloga potrebno što sa postpejdom nije moguće.
[ mstevanic @ 06.11.2009. 11:52 ] @
Nema ni potrebe za nekim velikim pisanjem i nagađanjem.
Svako ima fixni,manje više..tel. u ruke i 011 330 52 52..
Ili lokalni broj vašeg grada..
Ljubazno osoblje SBB call centra će Vam sve objasniti u
par minuta..i rešena stvar..

Inače ja se (na predhodni post) ne bih složio nikako sa rečju:

Code:
Razlika u brzini je samo tu da bi vas privukli da postanete redovni, tj. da se obavezete, da bi oni imali stalne prihode.


Ja sam taj kako kaže kolega,redovan..ali sam redovan zato što mi to odgovara i treba!?
Da mi ne treba,uzeo bih pripejd neki paket,i nema nekih velikih obaveza i vezivanja kao
kod adsl-a na primer,za šta bi ovo što si napisao najviše važilo !? Ovako..
jednostavno mislim da meni ovaj paket koji trenutno koristim najviše odgovara..znači
treba mi flat int. 4/0.256 plaćam ga kroz mesečni račun kao i sve ostalo,imam D3 plus..
i to sve za 1350 dinara sa porezom !
E sada normalno ima nekoga kome ovo nije neophodno i ne treba mu stalni net,samim
tim ima mogućnost da bira između zaista sjajne ponude paketa i opcija..bez obaveza..




[ malimilan @ 06.11.2009. 12:18 ] @
Pa ne kazem ja da si ti budala zato sto si se eventualno obavezao..samo kazem da na taj nacin i privlace potencijalne nove korisnike... i meni treba flat, koristim preko telekoma adsl..i kad bih imao mogucnost da uzmem sbb sigurno bih potpisao ugovor na 12 meseci..jer cu ga sigurno i koristiti
[ component @ 06.11.2009. 12:50 ] @
Ja sam do sada koristio SBB prepaid internet, ali kako sam redovan korisnik isplatljivije mi je da pređem na postpaid. Uzimam MIX paket da bih odmah imao i digitalnu televiziju... ali rekli su mi da je ugovor promenjen i da se više ne obavezujem na 12 meseci, već na 24... sad se razmišljam... ipak 2 godine mi je previše
[ mstevanic @ 06.11.2009. 13:46 ] @
Slažem se sa tobom,ipak je dve godine ako je tako,malo previše..mada
Mišljenja sam da dokle god SBB prvi povećava i daje bolje usluge od
svih drugih nekih preteranih razloga za brigu nema? Telekom sada,a i
ostali moraju da odgovore na ovo povećanje (a i na predhodno su morali)
i dokle god je tako,ne trebaš da brineš..Ja sam uzeo SBB int. dok je cena
i brzina bila ista..skoro ista..ajde..i nisam se pokajao.Uporedo sam koristio
kab.int. dok mi je još telekom adsl trajao,video šta je bolje,odlučio i evo
ispada po svemu da se nisam prevario..Ovo što sada nudi SBB kablovski
interenet je zaista bolje,od onoga što je pre bio SBB i mogu da razumem ljude
koji su imali loša iskustva sa njime.Verovatno je i telekom adsl sada stabilniji
nego pre,kada sam ga ja koristio,mada po ovome zadnjem ne može ni po čemu
da se meri i upoređuje,sem poređenja koliko je SBB int. brži jeftiniji i ostalo..;)
Lično bih voleo da telekom poveća brzine,jel bi SBB sigurno
opet morao da parira na ovaj odgovor (ako ga uopšte bude) telekoma.
Dokle god je toga biće i nama dobro..opet kažem..moje mišljenje..:-)
Pozz.
[ malimilan @ 06.11.2009. 15:30 ] @
Cisto sumnjam da ce Telekom uskoro odgovoriti na ovaj potez SBBa, barem po mom mishljenju. Ne verujem da su se nesto potresli, a i ako bude nesto..procice nekih godinu dana :P
Problem je sto su svi , barem u BGu, koliko mi se cini, vez zauzeli odredjene pozicije. Velika vecina, barem po mom mishljnju, i koliko cujem od ljudi, ima ovog ili onog operatera sto za internet, sto za kablovsku. Zna se gde je PTT, Radius Vektor, iKOM, SBB.
Da bi ja sad uveo SBB, moram da nagovorim pola zdrade, znaci nema teorije. Tako da, sto se toga tice, ne moze neki veliki broj ljudi da sad odjavi telekom ili bilo koji drugi ADSL i da uvede SBB...i oni to znaju
A i kod nas, dosta stvari nema mnogo veze sa zdravim razumom. Na primer, PTT je nudio kablovski internet, i u pocetku, bilo je to dosta para, kad su lagano ljudi prelazili sa Dial-up-a, ali je nekako bilo i prihvaljivo, s obzirom na odnos brzine, i da je stalan pristup bez telefonskog zauzeca, i bila je cini mi se skoro jedina alternativa. Posle se pojavio ADSL koji je realno ubijao PTT kablovski internet, po ceni, brzini..kako god okrenes. I sad ocekujes, PTT ce nesto uraditi po tom pitanju..ma jok..oni shibaju svoju cenu, ne zanima ih. Koliko se secam, za iste pare koliko se placalo preko PTTa 256Kbps si mogao da uzmes 1Mbps ADSL, ili je mozda bilo za 64Kbps PTTa si mogao 256 ADSLa..znam da je bila bas razlika. Zavisi od politike kuce, koja, kao sto sam rekao, u Srbiji, u nekim slucajevima, nema veze sa zdravim razumom
[ Challenger @ 06.11.2009. 18:28 ] @
Citat:
mstevanic: Mislim da cenovnici nisu ažurirani,ne znam zašto je problem nazvati lepo,pitati i
sve to proveriti iz prve ruke?


Problem je zato sto poslednje 2-3 nedelje spavam do 11, a posle sam do 8/9h uvece zauzet, imam pun ku*ac obaveza, pa ne stignem da nazovem... A nekad i zaboravim, pa se setim tek kad pogledam ES, a i mrzi me da se cimam za komsiju, a njega izgleda mrzi da mrdne dupe...
Btw. da su ozbiljna firma, imali bi to na site-u; a ne ovde pise jedno, kad nazoves drugo, a kad odes da potpises/dodju da prikljuce (verovatno) trece.
[ combuster @ 06.11.2009. 21:00 ] @
Nece telekom nista skoro, imaju neku akciju do kraja godine za 1 din mesecno adsl, nesto cisto sumnjam da ce do nove ista poraditi... A i posle ko zna...
[ Lazy_boy @ 07.11.2009. 14:55 ] @
Ok vesti iz SBB-a

1. Pre-paid ostaje isti

2. Post-paid je povećan za pola sa 1.5 mb/s na 2 mb/s, sa 3mb/s na 4mb/s itd. kada se potpiše ugovor računi počinju da stižu na kućnu adresu zajedno sa kablovskom što znači da post-paid od 1.5 mb/s zajedno sa kablovskom košta 2.135 din mesečno anex ugovora se može raskinuti bilo kada i tada se obračunava usluga do dana raskida što znači da ako raskineš 15 u mesecu toliko će biti i obračunato (raskid ugovora nije moguć dok se ne izmire sva dugovanja). Korisnici imaju mogućnost da ne plaćaju do dve fakture posle čega nastupa isključenje internet usluge, ponovna aktivacija usuga se vrši po izmirenju svih dugovanja do datuma isplate!!!. Što efektivno znači da se internet može koristiti do 80 dana posle zadnjeg ne plaćenog računa. to je to za post-paid.

3. Usluga MIX ugovora nudi sledeće stvari kablovsku+internet po malo nižim cenama (740+1350 din. baš su se ojadili za nižu cenu) i besplatnu digitalizaciju što znači da na običan post-paid dobijaš besplatnu digitalizaciju (dobija se dekoder besplatno inače u bilo kojoj drugoj varijanti se plaća za dekoder 200 kinti mesečno)

Samo što u varijanti MIX-a ima jedna "catch 22" a to je da se obavezuješ da koristiš ove usluge sledećih 24 meseca (jbg-a ukinuše ugovore na 12 meseci) što zna da bude veoma nezgodno jer može da se desi da sbb-ova mreža u tvom kraju pukne i da sledećih mesec dana ili više imaš samo kablovsku i to sa snegom na net i D3 zaboravi jer treba da se izvrši REKONSTRUKCIJA MREŽE što obično znači da tehnička ekipa treba da zameni razvodnu kutiju i par kablova možda da postavi i koji pojačivač signala ili tako nešto što obično može da se završi za 1 dan ili 2 kada bi ekipe sačinjavali profesionalci a ne neki propali pijani električari kao što čine.


Sve u svemu u pojednim delovima grada njihova mreža je stvarno super a u nekim kao npr Batajnica, Altina i taj kraj možeš da zaboraviš na stabilnu uslugu interneta tu još uvek nestaje kablovska, mada to ne znači da je periferija beograda loša čak naprotiv centar grada ima mnogo lošiji kvalitet usluge nego periferija, jer je Sbb u BG-u pokupovao gomilu malih kablovskih operatera koji bog zna kako razvodili kablove a naravno sbb nije mrdno prstom da te tvorevine ispravi i poveže kako treba.... sem ako neki VIP ne žive tu ili u slučaju kada čitav deo grada ne legne na njih....
[ owim @ 07.11.2009. 21:37 ] @
Vezano za FLAT prepaid i postpaid: NIJE kao kod mobilnih operatera,
kad god poželite, možete da raskinete postpaid i da se VRATITE na
prepaid.

Ako ste do sada bili pripejd a SBB Net ne vodi se na vas (SBB KTV može
na jednu osobu da se vodi, a SBB Net na drugu), potrebno je da osoba
na koju se vodi SBB Net da napiše Ovlašćenje (dve rečenice slobodnim
stilom) + fotokopija lične karte; sa time se pojavite i možete na
postpejd, kao i da raskinete postpejd kad god hoćete.
[ Sofrontije @ 07.11.2009. 23:19 ] @
Moze da raskine ugovor ali uz placanje kazne 5.000.oo dinara.
[ calexx @ 07.11.2009. 23:33 ] @
Možda postoji neki penal ako se raskida postpejd koji je sklopljen na 12 meseci ali ne verujem da se plaća za raskid običnog postpejda.
[ owim @ 08.11.2009. 00:04 ] @
"Moze da raskine ugovor ali uz placanje kazne 5.000.oo dinara."

Mozda ugovor koji je sklopljen na vremenski period (npr. 12 meseci). U
kol-centru receno mi je da postpejd ugovor koji je na neodredjeno
vreme moze moze uvek da se raskine i odmah se vraca prepaid status.
Meni ovo zvuci jako dobro, tokom cele godine sam postpaid, leti tri
meseca kad dosta zujim raskinem postpaid i uzmem prepaid flat ili
prepaid MB na meru :-).
[ bulat666 @ 09.11.2009. 00:52 ] @
Jedva cekam SBB da dodje u moju selendru. Koristio sam ADSL 2 i po godine. dok je radilo radilo je lepo, al hocu SBB! TI SILNI MEGABITI PO SEKUNDI ME JEDNOSTAVNO OMAMLJUJU!!!!!
[ Dejan2003 @ 09.11.2009. 17:33 ] @
Znam da cu zazaliti, ali ajd sad
Instalirao sam SBB 8 Mbp/s, TV signal je godinama ochajan, na samo meni, nego svima u ulici, prijavljivane smetnje XZ puta na 3305252 (a tamo sve same Olje Beckovic i Chuck Norrisi),
sinoc nije bilo Interneta (DNS failure) 5 puta sam zvao call centar, prekinuta veza 4 puta, posle prijave smetnje Internet proradio za sat,
a danas ni kablovska TV nije radila, ali ajde da kazzemo da su radovi na mrerzzi

ADSL i IPTV su mi i dalje aktivni
ko se od (TELEKOM&SBB) od ovih monopolista bude profesionalnije ophodio prema korisnicima dobija ugovor

Naime s vise strana, sam chuo da su se u SBB-u stvari poromenile na bolje, pa da mi to testiramo malo...
[ Lazy_boy @ 09.11.2009. 20:02 ] @
Za raskid običnog post-paid-a se ne plaća nikakva nadohnada, dok se za MIX plaća penal od 10.000 dinara
[ Lazy_boy @ 09.11.2009. 20:09 ] @
I jedan savet za sve... Ne zalećite se za priključenjem na post-padid u startu naručitno ne na MIX ugovor, najbolja varijanta je da uzmeš modem uplatiš par pre-paid paketa Flat paketa po željenoj brzini i istestiraš vezu ako imate problema iscimate SBB da ih reši ako reše problema i net radi bez problema pređeš na neku od post paid varijanti ako ne reše probleme sa netom ili jednostavno nisi zadovoljan uslugom ti raskineš ugovor ili jednostavno iskuliraš sve zadržiš modem za neka bolja vremena.....

P.S.
Pravi udarac ADSL-u bi bio kad bi u MIX ponudu stavili i besplatan ruter opciono, ionako je korisnik vezan na 2 godine nema gde da pobegne niti mogućnos da upotrebljava ruter na nekoj drugoj mreži.
[ enLIGHTen @ 09.11.2009. 20:29 ] @
Ukoliko posmatramo SBB internet kao bliski supstitut ADSL usluzi, telekom ne mora da reaguje ali ce izgubiti musterije na srednji i dugi rok.
U kratkom roku je problem, jer kao sto je neko pre naveo nije najjednostavnije uvesti SBB momentalno ili taj period tranzicije kod nekog ko je visegodisnji korisnik adsl-a.Medjutim novi korisnici kao i neki na adsl-u ce se zapitati da li se ta usluga zaista isplati, jer prakticno je telekom digao cenu cim ne menja nista.

On jeste prirodni monopol, a SBB podvrsta, tj. lokalni monopol, ali zajedno stvaraju neku konkurenciju ukoliko kazemo da se adsl moze zameniti sa kablovskim pristupom mrezi.Na osnovu te konkurencije racionalno bi bilo podici brzinu, ali opet ovo je Srbija...
[ wux @ 10.11.2009. 08:42 ] @
Ima tu još nekih stvari. Recimo, ADSL provajderi, uključujući i Telekom, imaju poprilično jaku reklamnu kampanju i prosečan korisnik uglavnom naseda na dobru reklamu. Korisnici interneta nisu više isključivo IT profesionalci i napredni hobisti, nego većinom IT polupismeni ljudi i napaljeni klinci koji ne razmišljaju racionalno nego se povode za reklamama.
Meni je prvi provajder bio SezamPro, davne '97-98. ali o njihovom ADSL-u nisam nikada razmišljao jer su me iznervirali sa "analogno-digitalnom-sezampro-linijom", kao što u širokom luku izbegavam firme koje su u reklamama pominjale "pentium 4 AMD Sempron". A opet, ogroman broj ljudi je mislio da ADSL zaista znači analogno-digitalno-bla-bla, a na pitanje kakvu su konfiguraciju uzeli odgovarala sa "četvorku". Takvima možeš da prodaš svašta i još se posle na forumima ubeđuju kako je x1800 za 6.000 odlična kupovina jer je to gejmerska kartica dok HD4670 koji košta 5000 nije gejmerska, ili da je Telekom bolji od nekog drugog jer dobiješ besplatnu e-mail adresu...
[ mstevanic @ 10.11.2009. 11:41 ] @
Code:
Naime s vise strana, sam chuo da su se u SBB-u stvari poromenile na bolje, pa da mi to testiramo malo... 


Potvrđujem,testiram i mogu da kažem da je zaista tako..
Brzina je zaista ta,koja i treba da bude (a ne kao kod
adsl-a,plaćaš jedno*reklamu* a dobijaš manje) izgleda
da DOCSIS tehnolodži radi svoj posao pravo..:)
Čak je i log file daleko manji ( i prazniji) sada..pozz.

[img]
By mstevanic[/img]


Iz SBB ponude jutros sam dobio sa uplatnicom..
8 megabita/0.384 (sad imam 4/.0256) D3 start (to već imam) i HD za 2570 dindži..fino,fino..:)



[ mstevanic @ 10.11.2009. 13:25 ] @
Najbolja sa najboljim..;)
Branka rules..:)


By mstevanic

[ IonX @ 11.11.2009. 09:44 ] @
Svi se samo raduju za 2,3,4,6,8..MB downloada.

Niko da prokomentariše kriminalan upload (sa sve lihvarskim "boost"-om) i ukidanje "lokala".

Citat:
enLIGHTen:
On jeste prirodni monopol, a SBB podvrsta, tj. lokalni monopol, ali zajedno stvaraju neku konkurenciju ukoliko kazemo da se adsl moze zameniti sa kablovskim pristupom mrezi.Na osnovu te konkurencije racionalno bi bilo podici brzinu, ali opet ovo je Srbija...

Pre bih rekao da je sprega dva monopola (uz još nekoliko sitnijih oblasti koje pokrivaju drugi kablovski distributeri) koji samo daju privid konkurencije.
Približnija reč je "Kartel".


A, što se Branke tiče... http://i37.tinypic.com/mv5lk2.jpg
[ Shon3i @ 11.11.2009. 10:16 ] @
Citat:
Niko da prokomentariše kriminalan upload (sa sve lihvarskim "boost"-om) i ukidanje "lokala".
Ja sam komentarisao, ali uzalud ovde su svi leecherski nastrojeni nazalost :)
[ calexx @ 11.11.2009. 11:04 ] @
Dok su brzine bile male, svi su kukali da se povećaju. Kada je povećano, bio je problem loš UL. Odjednom su svi postali dobrovoljni davaoci ...

Zašto pošteno korišćenje P2P podrazumeva veliki UL? Ja recimo skinem nešto i ostavim da drugi skidaju, dešava mi se da danima imam samo UL i uvek pređem neki minimum od 1. Ko hoće da bude toliko pošten, može lako kod sebe da podesi odnos 1:4 ili 1:2 a oni naj mogu da podese i 1:1.

Ako ponude 4096/256 i 256/4096, šta biste izabrali? Ovo drugo da biste bili dobri seederi? Ajde? Koliko bi bilo onih koji bi za te pare pristali na 1/1? Verovatno samo oni koji imaju neku potrebu za čestim UL ali sigurno ne zbog P2P.

Ili bi svi ipak samo hteli 16/16 za 1390?
[ IonX @ 11.11.2009. 12:34 ] @
Nije jedino P2P u pitanju.
Treba okačiti/poslati negde fajl od 50-100 ili više MB, skajpovati s nekim u tuđini i seedovati nešto.

A sve to sa 256k.
[ NenadS @ 11.11.2009. 12:56 ] @
U toj varijanti za tebe je optika 1/1 :)

Inace, moj prijatelj u Nemackoj ima 16mbps/786kbps, tako da je SBB-ova ponuda sasvim ok, a kome treba veci upload, moze da ga duplira za 900 dinara. Naravno, postoje i zemlje koje ti daju 40/10 za 30-ak eur ali mi nismo jedna od tih... mada je ovo svakako veliki korak napred od strane SBB-a.

Zao mi je samo sto ne mogu da obezbede istu uslugu svim svojim korisnicima, a to je po meni veliki problem koji verovatno nikada nece biti resen, ali i u svetu nije nista bolje...

Poz
[ IonX @ 11.11.2009. 14:18 ] @
Zato i kažem da su lihvari.
Pazi, 900 dindži za 128k up-a (prepaid)
[ NenadS @ 11.11.2009. 15:39 ] @
Sta da ti kazem, ja sam potpisao postpaid na 12 meseci i dobio sam 12mbps/512kbps za 2790 dinara, tako da za 3700 mogu da dobijem 12/1mbps sto mislim da je stvarno povoljno ako se uzme u obzir da CIR link kosta 100 ili nesto vise EUR po megabitu... ovo je super i meni licno stvarno radi punih 12, a i up je isto full.

Poz
[ Mrki brk @ 11.11.2009. 16:02 ] @
Šta se žalite vi sa SBB-a, vidite ovu sramotu telekoma:
Paket Brzina Cena bez PDV-a Cena sa PDV-om
Click START 256/64 Kb/s 999,00 1178,82

Dabogda propali al čisto sumnjam.
[ wux @ 11.11.2009. 19:04 ] @
U današnje vreme 256kb/s na osnovnom paketu je zaista malo. Barem 512kb/s bi bilo lepo, a koliki je baš odnos DL:UL (što pojedini stalno potežu) mi je zaista nebitno - bolje 512kb/s UL uz odnos 8:1, nego 256 uz odnos 4:1...
Naravno, ko ima novca i/ili ko internet koristi za posao uzeće skuplje pakete (idu i do 60/2 Mb/s), ali treba shvatiti da internet danas više ne treba da bude luksuz, nego svima pristupačno sredstvo komunikacije (zamislite da telefonski računi budu sa startnom cenom od 1300 dinara, došlo bi do revolucije) i obaveštavanja (zamislite da je TV pretplata 1300 dinara). Cene su ovakve zbog (još uvek) faktičkog monopola Telekoma i otezanja države da liberalizuje tržište telekomunikacija, a SBB nije lud da se odrekne zarade i spusti cenu na 700-800 dinara ako ne mora (a mislim da bi bez problema moglo da bude toliko da postoji prava konkurencija). Samo se nadam da dobar deo tog ekstra-profita ulažu u infrastrukturu (lokalu i magistralnu) - ako je tako, nije mi ni žao da dam par stotina mesečno više da bih u skorijoj budućnosti imao značajno bolju uslugu.
[ malimilan @ 11.11.2009. 23:16 ] @
Ne znam koliko zaradjuju, na SBB mislim...ali poredeci njihove cene sa
internetom koji ima moj burazer u Nemackoj, deluje OK, jer on preko T-com-a
cini mi se, ima 16Mbps za 35e, a ovde je 3500din, sto je gotovo isto...ako
je to neki reper
[ petardel @ 11.11.2009. 23:44 ] @
Koristim Telekomov ADSL više od dve godine, i mogu samo pohvaliti njihov servis, jer mi je u tom periodu internet nije radio možda 5-6 puta, i nikada duže od 2-3 sata. Međutim nova ponuda SBB-a je fantastična u odnosu na Telekomove, i ako Telekom ne da neki odgovor u narednih mesec dana definitivno prelazim na SBB.
[ wux @ 12.11.2009. 08:56 ] @
@malimilan 
Pa možda, ali T-Com u Nemačkoj svoje radnike plaća bar 3-4 puta više, a u uslugu ulazi još nešto sem interneta... Mi ovde plaćamo samo internet, TV ide posebno, a jedino što dobijem u MIX-u je besplatan osnovni digitalni paket, pa free kanale gledam u boljem kvalitetu...
Ali, rekoh, ja tu sumu mesečno odvajam kao i za komunalije (to mi je nekako elementarna infrastruktura) i nadam se da bar deo toga ulažu u poboljšanje infrastrukture...
[ miki-bgd @ 12.11.2009. 09:41 ] @
Da li je neko presao na turbo flat paket / novi docsis 3 modem i koji su utisci ? Usluga jos nije dostupna na Vozdovcu, kazu bice uskoro, za sad samo Vracar podrzava novi protokol...
[ malimilan @ 12.11.2009. 09:54 ] @
@wux
Ma dada, ok, zato kazem, ne znam bas da li je to neki reper, ali ovako gledajuci cenu bas tog paketa (16Mbps), gotovo da je ista. Ali tu se onda vidi koliko Telekom naplacuje, jer za istu sumu ne mozes da uzmes ni 6Mb, malo si kratak (oko 300din.), a za 16 treba izdvojiti 5500din. :S
[ calexx @ 12.11.2009. 10:14 ] @
Telekom ima dodatni problem, lako bi oni smanjili cene ali bi time ugasili sve (pot)provajdere. Da se to ne bi desilo, morali bi da spuste cene portova i linkova prema njima što znači mnogo manji priliv para. To dalje znači manje plate ili otpuštanje viška radnika ili bolja organizacija posla ... a to je ono što je jedva verovatno.
[ enLIGHTen @ 12.11.2009. 11:22 ] @
Pojedinacni (pot)provajder nije jedini dobavljac adsl usluga, tako da oni ne mogu da uzivaju zastitu monopola, tj. eventualna smanjivanja autputa (usled tranzicije korisnika na SBB) mnogo vise pogadjaju njih nego Telekom.Na taj nacin upravo ne menjanjem cene, Telekom ih indirektno postepeno gasi, ali samo pod uslovom da kazemo da se adsl moze zameniti kablovskim internetom, sto i nije bas tako jednostavno kod nas.

Primer. Ako jedan provajder (ne)namerno stavi cenu 2000din za 1mbps, onda momentalno gubi bazu korisnika koji se sele kod najblizeg konkurenta koji uzima cenu kao datu (priblizno kao ostali ucesnici na trzistu).A kad nema konkurenata (slucaj Telekom), onda bez obzira na povecanje korisnik mora da ostane tu gde jeste jer nema gde, ali pocinje da razmislja o ukidanju interneta i alternativnom pristupu.Naravno za sada su potprovajderi zasticeni slozenoscu prelaska sa adsl na kablovsku uslugu, ali za srednji i dugi rok bi trebalo da razmisle i izvrse pritisak na Telekom.

SBB treba da smisli nacin kako da olaksa tranziciju novih musterija i primeni metod objedinjavanja servisa sto ce mu omoguciti ogroman priliv novih korisnika.Imajuci u vidu da su kod kablovskih provajdera granicni troskovi poprilicno niski, potencijalno povecanje autputa bi znacajno uticalo na profit.
[ NenadS @ 12.11.2009. 11:23 ] @
Isto tako razmislja i vlasnik wifi mreze koju koristim u selu, on ne moze da spusti cene, ne moze ni da ulozi u razvoj mreze, jer on mora da gleda da njemu bude dobro, a to sto korisnici nemaju nista od onoga sto za danasnje uslove debelo placaju, on ne moze da razmislja i o njima, pa da namesti da njima bude dobro, a on da ostane kratak, to stvarno ne ide :)

Telekom je sam napumpao cene portova, ako ih on bude smanjio, smanjice ih i svi provajderi, a o profitu te firme, mislim da nema potrebe govoriti ako se uzme u obzir koga sve spozorisu, sta rade i kako se sire po regionu, a ovde u svojoj kuci ne rade nista kako bi korisnici bili zadovoljni.

I za kraj, da se ne lazemo, ako se neko seca kakvo je stanje po pitanju interneta bilo pre 4-5 godina, ovo danas je skoro pa super, tako da ne treba mnogo kukati, vec se treba prilagoditi situaciji u kojoj smo...

Poz
[ wux @ 12.11.2009. 12:11 ] @
Ima tu još nešto - ja kao korisnik usluga ne bih voleo da SBB preteruje sa novim korisnicima i da gura kapacitete do limita, jer će nam onda džaba biti i 4 i 16 i 60Mb/s ako u praksi ne budemo u mogućnosti da to iskoristimo. Tako da sam i tu spreman da platim 10-15% više, a da na "čvorištu" bude 10-15% korisnika manje. Naravno, nemam ništa protiv protiv novih korisnika, ali to mora da prati i proširenje infrastrukture i kapaciteta, a ne samo na postojeću nagurati dodatne korisnike.
[ calexx @ 12.11.2009. 12:24 ] @
To je dobro za tebe ali nije za SBB i za potencijalne nove korisnike. ;) Ipak, verovatno ne bi ni bilo 4, 16 i 60 da nije novih korisnika i novih para. Onog trenutka kada to počne da ide pogrešnim putem i poremete dobar odnos, onda će i stari i novi da odu ... što im verovatno nije plan. Mislim da za sada to rade sasvim pristojno.
A možda će novi korisnici i nove pare da dovedu do daljih povećanja pa sledeći put bude novo dupliranje i nova 100Mbps ponuda. :)
[ bachi @ 12.11.2009. 12:33 ] @
Da, a na toj 100Mb DLa će da stavi 512Kb uploada, s obzirom kakve su ja*are.
[ calexx @ 12.11.2009. 13:24 ] @
Verovatno, 60/2 i 100/0,5. ;) E baš ću da urgiram da ponude 1/16 pa da vidim koja će da bude navala za taj paket.
[ NenadS @ 12.11.2009. 13:37 ] @
Realno, vrlo malo ljudi salje neke vece fajlove i uopste zna sta je up/down (mislim na prosecne internet korisnike koji surfuju net-om, chatuju i tu i tamo posalju i prime po neki mail), tako da nije realno ocekivati da u standardnu ponudu uvrste nesto sto odskace od potreba vecine korisnika.

Mislim da je 512k up sasvim pristojan, ali naravno, nekome ni 5gbit/s ne bilo dovoljno :)

Poz
[ Dejan2003 @ 12.11.2009. 14:12 ] @
Citat:
Dejan2003: Znam da cu zazaliti, ali ajd sad
Instalirao sam SBB 8 Mbp/s, TV signal je godinama ochajan, na samo meni, nego svima u ulici, prijavljivane smetnje XZ puta na 3305252 (a tamo sve same Olje Beckovic i Chuck Norrisi),
sinoc nije bilo Interneta (DNS failure) 5 puta sam zvao call centar, prekinuta veza 4 puta, posle prijave smetnje Internet proradio za sat,
a danas ni kablovska TV nije radila, ali ajde da kazzemo da su radovi na mrerzzi

ADSL i IPTV su mi i dalje aktivni
ko se od (TELEKOM&SBB) od ovih monopolista bude profesionalnije ophodio prema korisnicima dobija ugovor

Naime s vise strana, sam chuo da su se u SBB-u stvari poromenile na bolje, pa da mi to testiramo malo...


ovako izgleda mojih 8Mbp/s zadnjih par dana, kad uopste imam Internet, call centar savetuje reset modema


da barem nisam potpisao na godinu dana,
[ bachi @ 12.11.2009. 14:18 ] @
Citat:
calexx: Verovatno, 60/2 i 100/0,5. ;) E baš ću da urgiram da ponude 1/16 pa da vidim koja će da bude navala za taj paket.
Ideš iz krajnosti u krajnost. Naravno da niko lud ne bi uzeo paket koji ima 1Mb download, a 16mb upload (jedino ako neko hoće da hostuje nešto), ali bi se na paket tipa 4/1 lepili ko muve na... voće. :)

Ne očekujem 1:1, ali hoću samo kako je nekada bilo, a to nekada, na SBBu je bilo 2:1, makar 4:1.
[ enLIGHTen @ 12.11.2009. 14:20 ] @
Jasno mi je zasto Telekom ne daje normalan upload, ali je enigma zasto SBB daje isto slabu brzinu.
Jedino racionalno objasnjenje vidim u tendenciji za ulazak na trziste fiksne telefonije, pa da bi onemogucili koriscenje usluga internet telefoniranja.Tu mi smrdi na kartelsko ponasanje, ali u nasoj drzavi ko se jos brine o zastiti potrosaca...

[Ovu poruku je menjao enLIGHTen dana 12.11.2009. u 19:30 GMT+1]
[ Lazy_boy @ 12.11.2009. 20:24 ] @
Sbb od sledeće godine ulazi na polje fiksne telefonije ali ne verujem da će na tom polju imati neku jaku ponudu neta jer su već previše uložili u kablovski net da bi sada prelazili na fiksnu + telekom neće dati svoju infrastrukturu tek tako na korišćenje sbb-u a da se ne omasti debelo kao što je radi sa optikom koju već ima. Za sada verujem u ovu novu reklamu sbb-a da će ići sve bolje i bolje jer sada imaju svoju optiku i nemaju prepreka na tom putu već imaju 5gb/s ka inostranstvu i planiraju još toliko da uvedu, ja se nadam samo da će popraviti sam kvalitet usluge po pitanju pucanja mreže i barem nekog boljeg edukovanja svojih tehničkih ekipa jer ti momci stvarno nemaju pojima o net-u i računarima čast izuzetcima, kako sada stvari stoje sbb se ozbiljno okrenuo internetu kao primarnoj ponudi, do sada je bila sekundarna u odnosu na televiziju i nadam se da će stvari ići samo bolje
[ wux @ 12.11.2009. 20:42 ] @
Meni se čini, kada su tražili telefoniju pre par godina, da je bilo reči da bi telefonija isto išla preko postojećeg SBB-ovog kabla... možda grešim...
[ bachi @ 12.11.2009. 22:00 ] @
Naravno da će biti VoIP. Sve ostalo nema logike.
[ owim @ 12.11.2009. 23:02 ] @
Svakako da ce sva buduca tehnologija za telefoniralnje (lokal - svet)
biti VoIP. Medjutim, ne razumem strategiju odnosa 12:1 za DL:UL kod
SBB-a.

1,5 Mbit/s mi je savrseno dovoljan, ali 128 kbit/s nikako nije. Ispada
da moram da uzimam nepotrebno velike pakete da bih imao UL 512 kbit/s
koji cenim da mi je potreban za telefoniranje, telekonferencije i
slanje vecih fajlova. Necu da cekam 30min da uploadujem mail!
[ KZL @ 12.11.2009. 23:02 ] @
Možda hoće da se bace u hosting vode

A da daju veliki upload stanardno na šta bi posle drali business korisnike?

Elem, hvala im, digli brzinu DL za 260%..

Što se ugovora tiče, u Telekomu si morao (moraš) da se obavežeš na 12 meseci u svakom slučaju, ili grešim?
[ owim @ 12.11.2009. 23:56 ] @
Ne govorim o velikom uploadu! Imam 128 kbit/s, bilo bi cool da je
256, a ocekivao bih 512. To nije "veliko". :-(

Ne mogu da proniknem u tu igru povecanja DL-a, a odrzavanja
UL-a.Siguran sam da oni ne bi imali vece troskove prema stranom
operateru gde su vezani na backbone Internet-a (ne idu preko Telekoma
vec nekoliko meseci).
[ wux @ 13.11.2009. 08:39 ] @
Na postpaid paketima je i UL povećan na 256kb/s (govorim o osnovnom paketu, naravno), nije više jadnih 128, ali nije ni pristojnih 512...
[ BBS @ 13.11.2009. 10:47 ] @
Sta oni rade i sta povecavaju kad se"internet vuce" to toliko lose radi da je prostyo neverovatno, Dodje coveku da se skine sa kablovskog na dial-up da oseti brazinu.

I uzgred radi li webmail?
[ MasterRW @ 13.11.2009. 11:23 ] @
Meni SBBov kablovski internet radi prilicno lepo. Imam flat paket 1.5Mbps i u pocetku na speedtestu download me je bio, kako za koji server, u rasponu od 1.2.-1.4Mbps. Poslednjih dana pokazuje mi download 1.96Mbps upload 0.23Mbps .. Dosad je bio samo neki prekid koji je trajao par sati..
[ ilaj @ 13.11.2009. 11:50 ] @
Ja kod podprovajdera od SBB-a imam 2M/2M ...i to je standardan ratio ponuda svih paketa kod tog wifi provajdera za donedavno iste pare kao kod sbb-a . konkretno taj paket kosta 2100 din sa pdv-om ,
ne znam kakvu politiku ima SBB kod zakupa linkova ali mogu slobodno da kazem da recimo nas 1000 korisnika zajedno imamo toliki upload koliko i cetvrt SBB korisnika BG-a i okoline...jedino sto je wifi u pitanju pa ima....hm...svojih trenutaka
Nadam se jedino da ce nas obradovati sa povecanjem brzine uskoro
[ owim @ 13.11.2009. 18:29 ] @
"Na postpaid paketima je i UL povećan na 256kb/s (govorim o osnovnom
paketu, naravno), nije više jadnih 128, ali nije ni pristojnih 512..."

Koristim pripejd "S" paket 1,5 Mbit/s i meni je 128 kbit/s. Cesto
nisam tu, pa mi postpejd ne odgovara (nemam "paket za paketom").

Dakle, UL 128 kbit preko DL 1,5 Mbit je 12:1. Wow. :-(
[ owim @ 13.11.2009. 18:32 ] @
"recimo nas 1000 korisnika zajedno imamo toliki upload koliko i cetvrt
SBB korisnika BG-a i okoline"

Koja je njihova korist od tolikog ogranicenja UL-a? Mora da postoji
neki plan, ideja, razlog zasto to cine. Siguran sam da ne bi imali
vece troskove. Istina, ne znam kako oni placaju svoj saobracaj prema
backbone-u.
[ technotize @ 15.11.2009. 07:06 ] @
Da, stvarno ni meni nije jasno zašto provajderi na broadband linijama (kablovski net, ADSL, neki wifi, ...) daju male upload brzine, kad im je to obicno najslobodnija "strana" njihovog izlaznog linka ka natprovajderu. SBB niti ima hosting ili nesto slicno pa da mu zagusenje upload-a utice na nesto sto hostuje, nego im zvrji polu-prazan...

Ok, ko hoce postoji upload booster, ali 900 din. je stvarno preskupo, za te pare moze otprilike da se dobije duplo brzi i UL i DL...

Najbolji odnos DL/UL kod SBB-a je valjda 8:1 kod 2Mbps paketa (2048/256) i sad da svi na SBB-u imaju bas taj paket i maksimalno zaguse njihovu DL stranu linka ka inostranstvu (recimo kao sto Lazy_boy rece 5Gbps) onda bi maksimalno zagusenje njihove UL strane linka bilo 8 puta manje,

- dakle oko 625Mbps,
- odnosno ostaje im oko 4375Mbps (oko 4.3 Gbps)

za hosting njihovih sajtova, VoIP (ako bude bio meren nezavisno od paketa za net), tj. dosta prazan :)
[ NenadS @ 15.11.2009. 08:44 ] @
Nemacka - Arcor

Citat:
Sie können bis zu 16.128 KBit/s Down- und bis zu 800 KBit/s Uploads nutzen.


Dakle, njihov najveci paket je 16mbits/800kbits i to je tako, a pogledajte i http://en.wikipedia.org/wiki/Adsl pa cete videti koji su limiti aDSL telhnologije...

SBB ide preko kablovskog sistema ali stvari su manje-vise iste, da su mogli, mogli su, ali posto je to svetski standard, zasto bi oni bili drugaciji :)

Poz
[ wux @ 15.11.2009. 17:42 ] @
DOCSIS 3.0 teoretski može jako mnogo, približno 50Mb/s DL i 27Mb/s UL po kanalu, odnosno, ako koristi po 4 kanala (što je valjda neki standard), približno 200/100Mb/s... uglavnom, mnogo više od ADSL...
Ja imam nekoliko teorija o tome zašto SBB ne želi da "sahrani" konkurenciju (što bi se svakako dogodilo da se kao osnovni paket za 1300 dinara ponudi npr. 4/2Mb/s), bar tamo gde je dostupan (uz ono zašto bih davao više kada sam i ovako najpovoljniji): kao prvo, verovatno nema ljudskih i tehničkih kapaciteta da se takva usluga korektno ponudi mnogo većem broju korisnika nego što ih je trenutno, a drugo, verovatno da postoji neki dogovor ili uslovljavanje od strane Telekoma jer SBB u južnim delovima Srbije dobrim delom još uvek koristi Telekomovu optiku... Uz to, verovatno deo protoka čuvaju i za neke nove usluge...
[ calexx @ 16.11.2009. 16:54 ] @
Ja takođe pretpostavljam (raspitaću se za detalje) da stvarno ima razloga jer ne znam zašto ne bi ponudili 4/2 umesto 4/256 da im je svejedno. Verovatno nije u pitanju samo pakost ili slično. Jedino što mi pada na pamet ... kada im je pre nekog vremena odobren uvoz linka, možda su bili uslovljeni nekim detaljima koje moraju da poštuju.
[ Lazy_boy @ 19.11.2009. 09:34 ] @
zašto bi nudili više kad i ovako mogu da izmuzu novac iz novcanika, zašto bi bilo kome davali paket 4/2 mb/s šta da vas časte što bi davali besplatno kad može i uz paprenu cenu. Onome kome treba veliki upload plaćaće "onaj" booster od 600rsd mesečno pa ko hoće neka izvoli, a tek što naplaćuju statičku to je tek fenomenalno....
[ wux @ 19.11.2009. 10:15 ] @
Većina provajdera statičku adresu nudi kao posebnu uslugu koja se naplaćuje - ispravite me ako grešim...
[ NenadS @ 19.11.2009. 11:22 ] @
Naravno, staticka IP se svuda u svetu naplacuje, cak i kada zakupis server, dobijes odredjeni broj uz server, a ostalo moras da doplatis i placas mesecno... e sad, sto to negde kosta 1$ mescno, a negde vise, to je druga stvar...

Samo cekam da se neko javi ovde i da se cudi zasto naplacuju internet, zar to nije nesto kao vazduh koji udisemo, a koji je besplatan (za sada) :))

Poz
[ miki-bgd @ 19.11.2009. 12:05 ] @
Da li je neko presao na turbo flat paket (30 ili 60mbit )? Koji se modem koristi, model ? Da li je limitirana brzina po thread-u ?
[ mijatovic_86 @ 19.11.2009. 17:39 ] @
Ima li iko ikakvu informaciju o tome da li ce telekom nesto menjati ?
postoje nekoliko stvari koje bi mogao,
1. Povecanje barem download brzine, ako ne i uploada za po 50%
2. Ljudima kojima je istekao ugovor (kao recimo meni) omoguciti da zemene stare modeme za nove (rutere za wirelessom)
3. Jedina sigurna buducnost svih telekomunikacija je razvlacenja optike po gradovima, do cvorista, a po kucama i zgradama koaksijalcem, pa se pitam da li neko tamo o tome razmislja.... Ni sbb nije mnogo bolji po tom pitanju, pogotovu tamo gde nisu oni postavljali infrastrukturu, vec kupovali druge firme...

Ima li ko ikakvu informaciju da li ce ista da se radi po ovom pitanju... Sto nisam blize Ruminuji, da uzimam net kao covek, valjda b i mogao da se uhvati neki WiMax :) (moze i blize Madjarskoj :)
Placam skoro 3000 dinara adsl od 4 mb/s/256k up (bruka za up), tako da razumete zasto sam ogorcen :D
[ tixzre @ 19.11.2009. 19:18 ] @
Citat:
mijatovic_86: Placam skoro 3000 dinara adsl od 4 mb/s/256k up (bruka za up), tako da razumete zasto sam ogorcen :D

kad vidim ovo odma sam srecan sto sam presao sa adsl-a na sbb(barem u mom slucaju)
[ Lazy_boy @ 19.11.2009. 22:33 ] @
Da naravno da se staticka adresa naplacuje svuda ali cena od 700 rsd mesecno je malo previse za obicne korisnike po meni + ako dodas i upload booster racun mi se vec ne svidja....

P.S.

turbo flat paket 30-60 mb/s jos ne rade kako treba, ne mogu da postignu brzine i nisu stabilni po pitanju same veze
[ wux @ 20.11.2009. 16:20 ] @
Nadam se da će posle ovog "đona" državnih organa koji su na tenderu za drugog operatera fiksne telefonije u startu postavili uslove koje SBB ne može da ispuni, SBB odgovoriti dodatnim povećanjem protoka svojim korisnicima i novim uslugama...
[ enLIGHTen @ 20.11.2009. 19:23 ] @
Citat:
wux: Nadam se da će posle ovog "đona" državnih organa koji su na tenderu za drugog operatera fiksne telefonije u startu postavili uslove koje SBB ne može da ispuni, SBB odgovoriti dodatnim povećanjem protoka svojim korisnicima i novim uslugama...


Ako nemaju kartelski ugovor sa Telekomom, trebalo bi da povecaju upload.

A za ostale smrtnike na adsl-u, "pamti pa vrati"
[ Lazy_boy @ 21.11.2009. 11:26 ] @
Sbb je već odgovorio povećanjem brzine i sada kada ne mogu više da uđu na polje fiksne telefonije mislim da bi trebalo da se okrenu malo VOIP-u, za početak bi mogli uslugu da to ponude biznis korisnicima
[ calexx @ 21.11.2009. 11:45 ] @
Ja sam mislio da je postojao dil da SBB-u dozvole da uvozi linkove a da ne povećava mnogo brzine ali su ih oni sada bezobrazno ;) povećali i odmah dobili po prstima.
[ bttp @ 21.11.2009. 20:49 ] @
Na SBB sajtu je navedeno da odsada ko se obaveže ugovorom na 12 meseci dobija za iste pare skoro 3x veću brzinu downloada. Tj. za 1390 din umesto sadašnjih 1,5Mbps/128kbps, dobija se 4Mbps/256kbps. Od sledećeg meseca uzimam to (naravno). Postoji i međuvarijanta, ako se odlučiš za postpaid plaćanje dobijaš 2Mbps umesto 1,5. Mada mi nije jasna ta njihova logika, lepo je što nude te brzine za te pare. S druge strane to mi je zvučalo malo neverovatno kax sam pročitao pa rekoh da pitam da li je neko to već uzeo, ali nema šta, na sajtu to lepo piše jasno i koncizno. Malo je kretenski što za iste pare možeš da imaš brzinu od 1,5 do 4 u zavisnosti od toga koliko si informisan. Ja sam sasvim slučajno pogledao sajt i saznao za tu mogućnost, inače bih kao i do sada, usled neinformisanosti plaćao 1,5Mbps za iste pare za koje mogu da imam 4Mbps.

Eto, rekoh da javim pošto sam i ja kao što rekoh sasvim slučajno saznao.

I da, i dalje nude dupliranje uploada za 900 din. što je skroz glupo jer za te pare možeš da uzmeš skuplji paket gde je i download dupliran a upload uvećan za 50% što je opet bolje od toga da ti je samo upload dupliran. Bolje da za 2100 din ili tako nešto imaš 8Mbps/384kbps (na primer, ne znam dal je baš takav M paket) nego da za 2290 imaš 4Mbps/512kbps. Zar ne?
[ madamov @ 22.11.2009. 11:18 ] @
Uzeo ja i radi.

Što se uplaoda tiče, to je za firme koje imaju servere kod sebe. I tu su ih uskratili za 256Kb/s jer je pe ovih promena najskulji flat paket bio za nešto preko 6.000 dinara 10/1, sada je 8/768 Kbit/s, pa tu dupliranje uploada znači, tj. tih 900 dinara rado plaćaju da imaju upload od 1,5 Mbit/s. Samo mi nije jasno što ne nude recimo 16/2 za tih istih 6000 i kusur dianra od ranije, znam bar deset firmi koje bi to odmah uzele.
[ Lazy_boy @ 22.11.2009. 14:26 ] @
Za biznis korisnike imaju i druge paketa mislim ako ih nezadovoljava paket od 16/768 imaju onda izbor da uzmu turbo paket od 30/1 i 60/2 > mada su napravili cene tako da ako zelis da imas veliki upload moras da uzmes tarifni paket tu je brzina 10/2 mbs
[ dexkg @ 24.11.2009. 19:53 ] @
Nadam se da neko iz telekonja cita sve ovo?
[ Suns @ 26.11.2009. 18:43 ] @
Ja sam do sada imao 6mbps pre par dana sam poslao zahtev i od 1.12. mi kreće 12mbps/768kbps za iste pare

Mislim da polako SBB počinje da se sveti za "fiksnu telefoniju"... ako ako samo neka se oni svadjaju nama opet dobro
[ bachi @ 27.11.2009. 11:44 ] @
Kako si poslao zahtev? Da bi ti duplirali za iste pare, moraš ugovor da potpišeš.
[ enLIGHTen @ 27.11.2009. 16:07 ] @
Samo neka se Telekom svercuje na racun ekspanzije trzista, kada im ponestane novih korisnika i lojalnost starih korisnika se istopi, nek se zapitaju....ali ce onda biti kasno
[ Suns @ 28.11.2009. 01:14 ] @
Citat:
bachi: Kako si poslao zahtev? Da bi ti duplirali za iste pare, moraš ugovor da potpišeš.


Ne treba ništa da se potpisuje, jer sam biznis korisnik i plaćam postpaid metodom. Ja sam ih zvao i tako su mi odgovorili samo da pošaljem zahtev.
Ako si ti fizičko lice, moguće da je kod tebe drugačija situacija, a ja sam korisnik od januara 2005 pa možda i to ima ulogu...

[ NenadS @ 28.11.2009. 10:11 ] @
Da, privatni korisnici moraju da potpisu ugovor na 12 meseci ako zele duplo brzi net za iste pare :)

Poz
[ mr. ako @ 28.11.2009. 11:24 ] @
Mislim da ovo "Postpaid 12 Flat Business" znaci upravo to... Nema raskidanja postpaid ugovora minimum 12 meseci!
[ Suns @ 28.11.2009. 11:29 ] @
^^ pa to ja upravo i pišem, zato sam okačio sliku da vidi @Bachi da ne mora da se potpisuje ništa, već elegantno kao gospodin čovek, klik i kraj
[ bachi @ 28.11.2009. 18:20 ] @
Pa ja sam morao da potpišem ugovor i da naznačim da hoću ugovornu obavezu, tj. firma u kojoj radim. Zato mi je i čudno da može preko home.sbb.rs, jer realno, to što si ti kliknuo i kliknuo send nije pravno obavezujuće i sutra dan, ako hoćeš, možeš da raskineš ugovor, bez da platiš ugovorni penal, jer ugovor nisi ni potpisao.

Zato mi je i čudno da može tako.
[ mr. ako @ 29.11.2009. 11:55 ] @
@Suns
Ali mi onda nije jasno na osnovu cega oni tabe mogu da zadrze 12 meseci?! Ako ugovor nije promenjen ili novi potpisan, nemaju osnova da te zadrze ako se odlucis na odlazak posle uzivanja tih duplih brzina...


EDIT: sad tek vidim bachi-jev odgovor i slazem se potpuno, te je i meni cudno isto...
[ Lazy_boy @ 29.11.2009. 12:52 ] @
ajmo ponovo (već sam pisao par stranica ranije)


Kod Sbb imas 3 varijante koriscenja net-a prvi je pre-paid gde jednostavno uplaćuješ paket koji hoćeš kada hoćeš, druga varijanta ti je običan post-paid gde imaš kontinuiranu uslugu njihovih flat paketa i gde je najmanji paket 2mb/s pa na dalje u ovoj varijanti računi za net ti dolaze na kućnu adresu zajedno sa računom za kablovsku taj ugovor možeš raskinuti bilo kada i imaš varijantu MIX ugovora tj post-paid ugovor potpisan na 12meseci korišćenja kablovske i interneta a za uzvrat dobijaš duplirane brzine od 4 mb/s pa do 16 mb/s i jos dobijaš D3 dekoder besplatno (u bilo kojoj drugoj varijanti se dekoder plaća 200 rsd mesečno) i nešto jeftinije cene. E sad u čemu je fora ako se obavežeš na 12/24 meseca korišćenja gubiš pravo zamrzavanja internet usluge i nemožeš tek tako raskinuti ugovor jer postoji klauzola u samom ugovoru da u slučaju prevremenog raskida korisnik morada da plati 10,000 rsd. nadohnade.
[ Suns @ 29.11.2009. 23:13 ] @
Citat:
bachi: Pa ja sam morao da potpišem ugovor i da naznačim da hoću ugovornu obavezu, tj. firma u kojoj radim.


Pa stvarno ne znam šta da ti kažem....

Možda je stvar u tome što sam Ja vlasnik firme na koju mi ide pretpata za SBB i Internet od 2005 godine, a koliko vidim ti si zaposlen, tj radnik u firmi a ne vlasnik firme!?

Uostalom ja ne želim da raskidam ugovor, za ove 4-5 godina koliko šljaka internet i kalbovska TV nisam imao problema, živim u kući i ne planiram da se selim, cena pretplate mi odgovara, tako da ne vidim razlog zašto bi raskidao ugovor i da mozgam o tome šta bi bilo kad bi bilo...

Ja sam poslao zahtev za 12mbit, oni će mi to omogućiti koliko već sutra (pošto je sada prošlo 00:00 jelte), a sada šta treba da se potpisuje i šta već baš me briga, nek oni rade svoj pos'o ja ću svoj i svi zadovoljni, jel tako!?

Pozdrav
[ mr. ako @ 30.11.2009. 12:44 ] @
@Lazy_boy
Znaci tebi u starom ugovoru vec stoji klauzula da ako raskines ugovor placas kaznu od 10000, iako nisi imao neki minimalni vremenski period koji bi morao da ispostujes tada?
Nemam nameru da budem zloban ili nesto tako, samo pokusavam da pojasnim... sebi pre svega, ali i drugima.
[ Markoxxx @ 11.01.2010. 13:02 ] @
Ima li ko kakvu informaciju sta se desava sa SBB-om tj sa optikom i u ostatku srbije?
[ calexx @ 11.01.2010. 13:39 ] @
Baš jutros sam postavio pitanje tamo gde bi morali da imaju sigurne informacije i čekam odgovor. Poslednja informacija je bila da će bar ovde da stigne do ranog proleća ali ne znam dokle se stiglo sa optikom prema Čačku ... mada ste vi još i najbliži postojećoj.
[ Markoxxx @ 12.01.2010. 01:46 ] @
jeste da smo najblizi i to cini mi se sa vise strana ;)

mada, i ako smo u sred srbije, dosta toga nas cesto obilazi :D
[ Lazy_boy @ 18.01.2010. 15:34 ] @
Ne očekuj da će u Čačku optika stići pre leta ako ne i kasnije to u principu zavisi koliko imaju zainteresovanih za uvođenje tu itd...
[ calexx @ 18.01.2010. 16:57 ] @
To uglavnom zavisi od toga kojom brzinom dobijaju dozvole za polaganje kablova jer im se mnogo više isplati da postave svoju optiku nego da plaćaju Telekomu za link. Jedini problem je što kod nas te dozvole izdaju puževi pa ponekad i ne može brže.
[ Catch 22 @ 18.01.2010. 19:29 ] @
Citat:
Markoxxx: Ima li ko kakvu informaciju sta se desava sa SBB-om tj sa optikom i u ostatku srbije?

... i ostatku Vojvodine (Srem), gde SBB nije uopšte prisutan?
[ Markoxxx @ 20.01.2010. 00:12 ] @
Bolje da oni urade infrastrukturu, a posle da je "legalizuju" ;)
[ Lazy_boy @ 02.02.2010. 09:34 ] @
Na žalost neće ići brže Sbb je takođe pogođen ovom svetskom krizom pa su otkazali polaganja nekih 30 km optike u Srbiji krajem leta prole godine a za ovu godnu ne planiraju da rade neko veće polaganje optike uopšte ali nikad se nezna.... ova MIX varijanta se pokazala kao pun pogodak pa im možda i pretekne nešto para za neki kilometar kabla....
[ Lazy_boy @ 02.02.2010. 09:38 ] @
Citat:
mr. ako: @Lazy_boy
Znaci tebi u starom ugovoru vec stoji klauzula da ako raskines ugovor placas kaznu od 10000, iako nisi imao neki minimalni vremenski period koji bi morao da ispostujes tada?
Nemam nameru da budem zloban ili nesto tako, samo pokusavam da pojasnim... sebi pre svega, ali i drugima. :)


NE u osnovnom ugovoru pre-paida ili običnog post-paida za internet nemaš klauzolu plaćanja penala za raskid ugovora za net. Samo u MIX varijanti imaš klauzolu u kojoj piše da ako raskineš ugovor pre njegovog isteka moraš da platiš 10.000 RSD.
[ Milos Sreckovic @ 02.02.2010. 13:04 ] @
Citat:
Lazy_boy: Na žalost neće ići brže Sbb je takođe pogođen ovom svetskom krizom pa su otkazali polaganja nekih 30 km optike u Srbiji krajem leta prole godine a za ovu godnu ne planiraju da rade neko veće polaganje optike uopšte ali nikad se nezna.... ova MIX varijanta se pokazala kao pun pogodak pa im možda i pretekne nešto para za neki kilometar kabla.... :D


Ja sam video uz autoput Beograd-Ruma da polazu neke "tanke" kablove. Nisam strucan, ali ne znam sta bi jos moglo da bude... Nisu cevi, savitljivi su, a struja obicno ide u vazduh izmedju gradova...
[ Slobodan Milivojevic @ 02.02.2010. 13:12 ] @
Citat:
Lazy_boy: Na žalost neće ići brže Sbb je takođe pogođen ovom svetskom krizom pa su otkazali polaganja nekih 30 km optike u Srbiji krajem leta prole godine a za ovu godnu ne planiraju da rade neko veće polaganje optike uopšte ali nikad se nezna.... ova MIX varijanta se pokazala kao pun pogodak pa im možda i pretekne nešto para za neki kilometar kabla....


Nedao bog da je ovo tacno inace cemo mi na jugu da osedimo dok oni dodju ovamo s optikom
[ calexx @ 02.02.2010. 13:23 ] @
Verovatno nije, iz pouzdanih izvora znam da polažu ali, kao što sam napisao, imaju problem da dobiju dozvole, svaki put moraju da se bore za tako nešto. Srećom, naše vlasti su fleksibilne pa se sve može. ;) Ako je u pitanju SEKA, tek onda imaju motiv jer će optika da im se otplati za nekoliko meseci pošto sada Telekomu plaćaju bogatstvo za link. Zar nije dovoljno to što će da povećaju brzinu nekoliko puta kada to bude išlo njihovim putem?
[ Lazy_boy @ 07.02.2010. 20:38 ] @
@calexx

Sbb ima svoju optiku vec vise od pola godine i koriste od telekoma ja mislim samo jedan optički link ka Hrvatskoj preko Šida i to kao Back up liniju za slucaj da im pukne link ka Rumuniji. a što se tiče poleganja novih kablova to će ići malo teže ka jugu.U Vojvodini su lako napravili infrastrukturu jer tu je teren ravan pa nemaju prirodnih prepreka + im je imovinsko stanje bilo uglavnom čisto jer su išli preko državne zemlje a ka jugu imas prirodne prepreke (planine, reke, doline) a i imovinsko stanje nije baš najsjanije jer je zemljište dosta iscepkano. Računaj otprilike da ih je u vojvodini poleganje metra kabla koštalo od 30.000 eura do 55.000 eura a ka jugu bih ih verovatno koštalo dvostruko ako ne i više mada opet dosta novca će sada početi da uzimaju kroz MIX varijantu a verovatno i više, nebi me čudilo kada bi povećali cenu neta, kablovske i D3 usluge onaj koji se vezao na godinu ili dve se grdno zeznuo u takvom slučaju (čitaj: Srpski biznis i Srpska pamet na delu).

[ calexx @ 07.02.2010. 23:12 ] @
Ovde se govori samo o optici po Srbiji, ne o onoj prema spolja. Trenutno im je veliki trošak link koji plaćaju Telekomu i koji povezuje ceo jug ali i još mnoge krajeve pa hoće da postave svoju optiku i smanje te troškove. Koliko znam, a nisam se skoro interesovao, optika u najveće radi u Kruševcu, Kraljevu, Vrnjačkoj banji, Trsteniku i Kragujevcu a postavlja se i prema ovom kraju. Baš ću da se raspitam dokle su stigli ali verovatno nije lako da se kopa po ovoj zimi. Obećano mi je ;) da je proleće krajnji rok.
Ne znam koliko to košta ali mi je ova cena malo čudna. Ako računamo i pomenutih 50.000 evra, onda bi optika samo do Niša koštala oko 12 milijardi evra ... deluje mi malo preskupo.
[ Zoran Milovanovic @ 07.02.2010. 23:45 ] @
Citat:
Lazy_boy:Računaj otprilike da ih je u vojvodini poleganje metra kabla koštalo od 30.000 eura do 55.000 eura a ka jugu bih ih verovatno koštalo dvostruko ako ne i više


Ma nemoj mi reci? 30.000 evra za 1m? Pa toliko kosta garsonjera, a ne metar polozene optike. A 55.000 eur to ne znam.. :) Preterao si ga. :)
[ ki111er @ 08.02.2010. 00:06 ] @
Nisi baš najbolje obavešten druže u Kruševcu još uvek nema optike, piše tamo na njihovom sajtu ali nema. Evo čist primer, otišao sam u centralu ovde da platim net i kablovku i pitam za D3 a oni nemaju pojma kada će početi sa radom. A u tom trenutku je pisalo na sajtu da mi u Kruševcu imamo D3. Tako da verujem da nema optike ni u drugim gradovima koje si nabrojio.
[ calexx @ 08.02.2010. 09:07 ] @
Moj izvor je ono što pročitam na sajtu i okolo i ponešto što čujem. Da li kod vas postoje ovi novi paketi tj postpejd sa ugovorom od najmanje 4Mbps? Ako postoje, onda je optika prošla a nisam siguran da je tu i D3 obavezan. Ipak je ovo tema o povećanju brzine interneta a ne o televiziji.
Koliko sam shvatio, jedini razlog zašto ovde kod nas nema tih paketa je to što link ide preko Telekoma a to košta previše da bi mogli da povećaju. Čim stigne optika, povećaće i brzine. E sad, ako su lagali mene ...
[ ki111er @ 08.02.2010. 14:49 ] @
Pa da u pravu si, razmisljao sam nesto nocas, obzirom da su mi povecali brzinu na 4mb verovatno je prosla optika. Ne verujem da su imali toliko kapaciteta ovde da izdrze povecanje brzine u odnosu na staru(Telekomovu) tehnologiju. A iskreno na njihovom sajtu je pisalo ono za D3. Bio sam danas do SBB-a i rekli su da pustaju 1 juna ili jula, zbutala je nesto na brzinu ona salterka pa je nisam lepo ni razumeo.
Pozdrav sorry na Offtopic-u ali korisna informacija za one iz KS-a
[ Milos Sreckovic @ 08.02.2010. 16:57 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Ma nemoj mi reci? 30.000 evra za 1m? Pa toliko kosta garsonjera, a ne metar polozene optike. A 55.000 eur to ne znam.. :) Preterao si ga. :)


Ma zeznuo se verovatno covek, verovatno misli po kilometru. I to verovatno sa svim dozvolama, cenom kabla i porezom :)
Znam sigurno da metar cistog kopanja i zatrpavanja za tako nesto ne moze da predje 500din. Ako nije urbana sredina(nema lupanja betona i slicno).
[ Lazy_boy @ 10.02.2010. 22:47 ] @
Ispravka malo je zakucao mozdani sistem pa sam napisao metar umesto kilometra inace tolika je cena po kilometru sad ono sto je sbb uradio po pitanju optike ka jugu je da prate liniju autoputa pa dokle autoput dotle i optika manje vise. Lakse da placaju expropriaciju zemljista od drzave nego od srpskog seljaka *primer je u vojvodini gde jee jedan seljak par puta preorao optiku ka rumunuji pre nego sto je i bio pusten + je hteo da tuzi sbb
[ Zoran Milovanovic @ 10.02.2010. 22:57 ] @
Pa ako bude dokle i autoputa to je ekstra. Njima i ne treba vise. Nece oni svako selo da povezuju optikom. Vise im se isplati da nastave da placaju Telekomu, nego da polazu optiku do nekih mesta. Bar u pocetaku.
[ Lazy_boy @ 11.02.2010. 08:54 ] @
Nikome nikada nije bilo isplativo da placa optiku telekomu, lakse da odes kod turaka da ti deru kozu sa ledja nego kod telekoma da kupujes link. + Izgleda da se Telekom najzad probudio najavljuju povecanje brzine do 16mb/s najveci paket + poveceanje ce biti dostupno i za ostale provajdere samo je pitanje koliko ce da im naplacuju dodatno to povecanje
[ calexx @ 11.02.2010. 13:44 ] @
Zar to nije godinu dana stara vest? Valjda je tada Telekom (a i većina ostalih provajdera) uveo nove pakete do 16Mbps? Sada se čeka da Telekom promeni osnovni paket pa da najmanji počinje od 4Mbps.
[ Slobodan Milivojevic @ 11.02.2010. 14:53 ] @
Pa bilo bi lepo da telekom ponudi brzine od recimo 4M/256k do 16M/768k a da ADSL start bude 1M/128k. Al videcemo, nista ne verujem. A SBB ce valjda vec nekako uspeti da napravi tu optiku, jer na sajtu za vecinu gradova pise uskoro jos brzi flathome paketi.
[ calexx @ 11.02.2010. 16:43 ] @
Kao što sam obećao ... poslednja informacija potvrđuje ono što sam pisao, Niš na proleće dobija veće brzine i D3 a pomenuti gradovi u centralnoj Srbiji koji su imali brzine ali ne i D3, takođe dobijaju D3. Malo li je? Sledeći potez bi morao da povuče Telekom, SBB godinu dana ima svuda 50% veće brzine (ADSL overhead ne računam) a u dobrom delu i nekoliko puta veće, ako sada i ovaj južniji i tužniji kraj dobije velike brzine, moraće da povuku neki potez. Nadam se da će da budu još gori pa ponude najmanju brzinu 8Mbps.
[ combuster @ 11.02.2010. 16:58 ] @
Ja se ne nadam vise nista, u ponedeljak idem do SBB-a a ugovor sa Telekomom raskidam (mislim nisam vise vezan, korisnik sam vec dve godine i jace)...
[ calexx @ 11.02.2010. 17:10 ] @
Ti si u povlašćenoj grupi, za 1390 možeš da imaš 4096/256 a za koji mesec za 1350 dobiješ to isto i D3 pa ne znam šta još čekaš. Trebalo je da to odmah uradiš a sada si dao šansu Telekomu da odgovori ... možda. ;)
[ combuster @ 11.02.2010. 19:02 ] @
Ma lenstina, hteo sam jos od decembra, nego praznici, pa obaveze oko faxa i nikako da stignem. Jednostavno je previse problema sa Telekomom ovih dana, DNS (to sam resio) onda ovo sto im se dogadja sa linkom od pre par dana a i na kraju krajeva bre necu da placam isto za 4 puta sporiji net, simple as that. Malko sam i lenj bio ali strpljenju mi je dosao kraj, da dolije ulje na vatru, pratio superbowl na telemark kablovskom operateru i nije proslo 5 minuta od pocetka utakmice kada se signal izgubio. Ja ne znam, samo da places... I placas... :D
[ dexkg @ 11.02.2010. 19:38 ] @
Samo da napisem da sam presao na SBB 4 mbit i jedino sto Vam mogu recu ZBOGOM TELEKOM. Jos da udje i Telenor sa fiksnom telefonijom da im i fiksni vratim i da nemam vise nista sa njima MONOPOLISTIMA. Mada ni fiksni vise ne koristim uopste i pretplatu mi zao sto im placam, al ajde
[ zivanicd @ 11.02.2010. 19:39 ] @
Zasto bi Telekom bilo sta dirao ?
SBB nije pokrio ni 20% teritorije Srbije po broju potencijalnih korisnika... ne moze da se meri sa ciljnom grupom koju moze da pokrije Telekom na ADSLu.

Uostalom, samo je 10% korisnika interneta koji su brzinski frikovi. Ostali korisnici niti imaju pojma koju brzinu koriste, niti da li je u stvari imaju...
Jedino sigurno je da sve korisnike interesuje cena...

Dokaz za ovo je da su uglavnom u svim gradovima ADSL kapaciteti zauzeti :)

Bio sam kod korisnika na Zelenom Vencu koji ima SBB pre 15 dana. Brzina max 2Mbps...

Licno sam protiv Telekoma Srbija. Losa iskustvo imam sa njima, imaju losu inftrastrukturu, monopolisti su i sve i svasta jos ali da ne budem offtopic...

Povecanje Clicka1 na 4Mbps bi im vise stetilo nego pomoglo jer su im medjugradski linkovi zabodeni...
[ dexkg @ 11.02.2010. 19:47 ] @
Dovoljno ce biti da svi pogledaju cene i brzine i eto ti odmah drugacijih cifara u procentima. Sad ja se licno ne slazem sa tobom da mnogi ne obracaju paznju na brzinu. Polako Telekom lagano ali sigurno gubi tu " lidersku " poziciju. Uostalom dovoljno je i da ljudi izmedju sebe rasire pricu o povoljnosti SBB-a i to je to. Imam prijatelja u Telekonju koji mi recimo kaze da su zadnjih meseci vise vratili modema nego sto su izdali kada su se oslobodili portovi, a i to sazauzecem portova je smesno. Mesecima to pricaju zasto ne prosire kapacitete kada im toliko dobro ide ? Zasto da ljudi toliko cekaju zar nikom nije u interesu da uzima pare ? Pozovi SBB i stopuj za koliko ce da ti donesu modem. Ja sam bio korisnik Telekonja i nika vise i mogu ti reci da zestoko pricam o njihovoj " profesionalnosti "
[ calexx @ 11.02.2010. 19:54 ] @
Tačno je da SBB pokriva mali deo teritorije ... ali sigurno samo Beograd ima više potencijalnih korisnika nego tih ostalih 80%. Telekom sigurno ima dovoljno linkova, kako spolja tako i unutra pa tu može mnogo da se pruži ali u ovakvim uslovima neće. Videćemo kako će da bude na proleće. Meni odgovara da i oni povećaju jer koristim oba. ;)
[ zivanicd @ 11.02.2010. 20:09 ] @
Opet kazem: garantujem da vecina korisnika nema pojma koja im je brzina neta... Jednostavno kupuju/pretplacuju se za ono sto im televizija kaze (reklama).

Mi radimo wireless u Kladovu, u delu grada imamo nasu optiku. Nama je mnogo korisnika preslo na ADSL kad je krenuo u Kladovu.
Zasto ? Zato sto je to nesto novo i toga nije bilo u Kladovu i na TVu je non stop reklama "Kreni na put oko sveta...".

E sad: Korisnik na nasoj optici u Prepaid paketu od 1800MB, speed 2560/1024kbps, mesecno oko 650 dinara sa PDVom i popustima je presao na click1 za 1450 dinara...
Sa konja na magarca... sa 2.5Mbps (nocu 5Mbps) na 1Mbps... covek trosi pobogu 800MB mesecno...

Tako ti je u vecini nasih gradova i sa vecinom korisnika... Vecina korisnika nema pojma sta kupuje...

Telekom uzima kajmak tamo gde nema SBB-a. Jugoistocna Srbija: Zajecar, Negotin, Kladovo, sela okolo imaju garantovano oko 10k korisnika ADSLa.

Svaka cast za SBB... meni je licno zao sto nisu negde blize da zakupljujemo internet od njih a ne od Telekoma, ali dok ne pokriju veliki broj gradova mogu samo da pilicare sa cenom.
Mislim da su pozurili i smanjili cene i sami sebi uleteli u stomak... Da su dali 2Mbps za 1350 dinara opet bi imali korisnike a manje troskove...

Korisnici koji su speed frikovi oni bi presli... kao sto samo oni i prelaze sad sa ADSL-a na SBB. Ostalima je svejedno... SBB je samo prebacio "zahtevne korisnike sto downloaduju"
sa Telekoma kod sebe...

Meni licno korisnik koji generise 50-60Giga mesecno moze glat da predje na ADSL i za 1000 din. Takav korisnik je zahtevan i non-stop je na speedtestu... i kad mu je donwload manji od 64KB on zove da pita sto mu "lose radi"...

Zao mi je da izgubim korisnika koji pravi 800MB... makar on placao i 600 din.
[ zivanicd @ 11.02.2010. 20:22 ] @
Drugi ADSL provajderi u Srbiji nemaju nista od ADSL usluga... osim ako mozda imaju neke tajne dilove sa Telekomom.
Po cenovniku provajder placa opasnu cifru za zakup ADSL portova i Telekom ih tu ubija sa agregacijom adslportovi-provajderruter.
Cak i Verat sa mejunarodnim linkom ne verujem da je srecan sa zaradom na ADSLu.
Kad se sve sabere i oduzme, kajmak od ADSLa u Srbiji uzima Telekom.
Nije dzabe Sezam poceo da postavlja mini DSLAMove po zgradama u BGu jer je u zgradi telefonska infrastruktura u vlasnistvu stanara - samo da ne bi placao ADSL portove telekomu...

Jednostavno ne vidim interes TS da trenutno poveca pakete. Zasto bi nesto prodali za 10 dinara kad mogu za 100... klasika...

Ako Telekom poveca ADSL brzine opet ce posredno da zaradi kroz CIR koji ce ostali ADSL provajderi dodatno da zakupljuju (link za isporuku adsl saobracaja + internet link) da bi ispratili promene na trzistu...
[ Slobodan Milivojevic @ 11.02.2010. 21:30 ] @
Trenutno koristim dva interneta (Telekom ADSL 6M/384k u Pirotu ~ 3800din i exe-net wireless 4.5M/640k u Nisu ~ 2800din), cik pogodite cime sam zadovoljniji?

U Pirotu samo cekam da mi SBB prodje kroz ulicu i da vidis! Cao telekome, cak i sa ovim SBB paketima. Sto bi placao 3800din za 4.8M/300k kad cu placati 2450din 6M/384k pravih? Ali eto docekacu i taj dan. A ako jos puste brze pakete ide i jedan upload booster na SBB. Dodjem na manje nego sto sad placam telekomu.

Sve u svemu, ja bi najvise voleo da telekom spusti cenu ADSL-a pa da predjem na 8Mbit za mozda i manje pare - za download me manje-vise briga, ali upload mi je mnogo bitan zbog webdev posla koji radim. Evo sinoc sam uploadovao oko 1.3GB podataka jer je bilo nekih problema sa jednim serverom, a backup sam imao kuci. Tako da svaki kilobit uploada mi znaci prilicno.

Plus imam Telenor prepaid internet koji mi sluzi kao backup (3G i u Pirotu i u Nisu) ako nesto ne radi, i jos kad odem negde gde nema drugog interneta.

Kad sve saberete trosim oko 300GB mesecno sigurno, valjda spadam u zahtevnije korisnike

A to da ljudi pojma nemaju koji internet imaju i sta dobijaju, pokazuje da je covek uveo ADSL u novi stan gde ima SBB kabl i placa SBB kabl TV, ali cuo covek da je ADSL super, sta cete.
[ calexx @ 11.02.2010. 22:32 ] @
Pa šta, ja sam isto uveo ADSL u stan gde imam ne samo SBB kabl nego i SBB internet. ;) A nije da nisam razmišljao da dovedem i exe-net pošto sam video kako radi.

edit: sitna ispravka

[Ovu poruku je menjao calexx dana 12.02.2010. u 18:58 GMT+1]
[ zivanicd @ 12.02.2010. 16:46 ] @
He... ti si van konkurencije... tzv "zavisnik korisnik"... imas i modem u kompu a 3g na spiddajlu....

... ne racunas se ! Paranoja te savladala...

Poz :)
[ zivanicd @ 12.02.2010. 22:56 ] @
Kad bih ja mogao samo da se resim Telekoma... nego ne mogu...

Pre dve vecheri uradili upgrade software-a sa EDGE na SRD3 i od tada nam je 10 puta pucao link na sat vremena...
Deo linka koji ide kroz Nx64 nam je sa 12Mbps pao na 2Mbps trenutno...

Bar nam optika radi pa nekako balansiramo...

Najbolji je info koji smo dobili: Telekom kontaktirao Cisco... ispostavilo se da postoji BUG u IOSu za karticu koja je u tom Ciscu u Zajecaru...

I da nije nas koji non-stop sad maltretiramo NOC u Telekomu pitanje je kad bi oni ovaj kvar utvrdili i resili...

offtopic totalno ali mozda neko ukapira neke stvari i u ovoj temi... :)

Pozdrav
[ calexx @ 21.09.2010. 17:36 ] @
Malo osveženje ove teme, od prvog oktobra SBB povećava brzinu i u Nišu (ne znam za ostale regione, moguće da važi za sve koji u prošloj turi nisu bili izvučeni) pa će u ponudi da budu isti paketi kao u prvoj poruci ove teme. Pošto optika još uvek nije završena, za D3 i Mix pakete će da se sačeka još malo, verovatno do novembra ili kraja godine.
[ waikiki @ 21.09.2010. 17:56 ] @
Citat:
calexx: Malo osveženje ove teme, od prvog oktobra SBB povećava brzinu i u Nišu

Ajd, nek vam je sa srecom..

4/256 za 13,5 eu.. lepo..lepo..

jedino lose je sto cete ostati bez lokala!
[ bachi @ 21.09.2010. 21:26 ] @
Lokal je ionako mrtav.
[ calexx @ 21.09.2010. 22:35 ] @
Ja sam kratko koristio lokal pre par godina, razmenjivao nešto sa kumom i drugarom iz drugog grada ... sve ostalo mi je beskorisno pa sam i zaboravio na njega. Nije mi potreban.
[ waikiki @ 21.09.2010. 22:55 ] @
^^ Onda ces da uzivas.. up 2x down 3x brzi za iste pare..

[ waikiki @ 01.10.2010. 19:37 ] @
Citat:
calexx: Malo osveženje ove teme, od prvog oktobra SBB povećava brzinu i u Nišu (ne znam za ostale regione, moguće da važi za sve koji u prošloj turi nisu bili izvučeni) pa će u ponudi da budu isti paketi kao u prvoj poruci ove teme. Pošto optika još uvek nije završena, za D3 i Mix pakete će da se sačeka još malo, verovatno do novembra ili kraja godine.

i..

jel povecano?
[ calexx @ 01.10.2010. 19:46 ] @
Naravno, pre par dana je izašlo zvanično i danas su sklapani ugovori. Novi paketi su pušteni pred veče pa ko nije imao aktivne pakete, krenulo je odmah, ko je imao, snalazi se nekako. Ja sam postojeći 1,5Mbps prebacio u 8Mbps i umesto 14, čekaću 5 dana ... tj neću da čekam nego će da bude 8. Jedino što sam ovako ostao kratak za možda 200 dinara ali ... ima se može se. ;)
[ dexkg @ 01.10.2010. 19:54 ] @
Ja koristim paket (4096/256) a ugovor mi istice pocetkom januara. Dali to znaci da mogu vec sada da potpisem nov ugovor sa duplo vecom brzinom ili..? U pitanju je Kragujevac
[ Predrag Supurovic @ 01.10.2010. 20:09 ] @
I u Uzicu je SBB pustio vece protoke. Ovo nije udvostrucenej nego ucetvorostrucenje protoka. SBB je ovaj put stvarno pomerio granice. 4Mb po ceni nekadasnjih 128Kb....
[ bachi @ 01.10.2010. 20:21 ] @
Brokeru, 4Mb je ako se obavežeš ugovorom na godinu dana, a 2Mb ako potpišeš neobavezujući ugovor.
[ calexx @ 01.10.2010. 21:27 ] @
Ovde niko ne čita detalje. Kragujevac godinu dana ima povećanu brzinu a sada je samo to i kod nas proradilo. Za vas nema novog povećanja ... za sada.
Nije baš učetvorostručeno pošto je do sada najmanji paket bio 1,5 a sada 4.
[ dexkg @ 01.10.2010. 22:13 ] @
Citat:
calexx: Ovde niko ne čita detalje. Kragujevac godinu dana ima povećanu brzinu a sada je samo to i kod nas proradilo. Za vas nema novog povećanja ... za sada.
Nije baš učetvorostručeno pošto je do sada najmanji paket bio 1,5 a sada 4.


Sve jasno - Hvala -
[ Predrag Supurovic @ 02.10.2010. 06:47 ] @
Citat:
bachi: Brokeru, 4Mb je ako se obavežeš ugovorom na godinu dana, a 2Mb ako potpišeš neobavezujući ugovor.


Nisam ni tren razmišljao da li da potpisujem aneks ugovora. SBB internet mi je pušten u roku od par sati, a ADSL odjavljujem sledećeg meseca. Na SBB za skoro zaiste pare koje sam plaćao na ADSL za 2 mbita mogu da imam maltene 16 mbita. Ipak je velika razlika.
[ geniuxx @ 02.10.2010. 09:23 ] @
Cestitam vam...
Zna li neko hoce li biti ubrzanja i na ADSL?
[ Slobodan Milivojevic @ 02.10.2010. 10:08 ] @
Offtopic, pa predji kod telekoma imas sad 4Mbit + IPTV akciju, pogledaj, proceni, vidi.
[ bachi @ 02.10.2010. 12:17 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Nisam ni tren razmišljao da li da potpisujem aneks ugovora. SBB internet mi je pušten u roku od par sati, a ADSL odjavljujem sledećeg meseca. Na SBB za skoro zaiste pare koje sam plaćao na ADSL za 2 mbita mogu da imam maltene 16 mbita. Ipak je velika razlika.
Jasno, nego sam napisao post čisto da neupućeni korisnici znaju kada se dobija koja brzina.

- 1.5Mb/128Kb je kada plaćate uslugu unapred (flat prepaid)

- 2Mb/256kb kada potpišete postpaid ugovor, koji nije obavezujući (dakle, možete da raskinete kada hoćete (mislim da je do 25. u mesecu).

- 4Mb/256kb kada potpišete obavezujući ugovor na godinu dana (ne možete da ga raskinete pre isteka navedenog roka, sem da plaćate penale).
[ Lazy_boy @ 08.10.2010. 22:25 ] @
Zabole njih sto imas "tehnickih problema", potpisao si ugovor na godinu-dve dana i do tada ce da ti popravljaju net, tek posle toga im mozes reci hvala dovidjenja. ili jednostavno plati 10k za prevremeni raskid.
[ calexx @ 09.10.2010. 00:01 ] @
Ko se ovde žalio na "tehničke probleme" pa da mu popravljaju? A što se ugovora tiče ... to sada većina nudi, ili sporo bez obaveze ili brzo uz obavezu. Znam da bi svi voleli najbrže i da se ne plaća ali se to teško nalazi.