[ zgas @ 02.11.2009. 11:01 ] @
laik sam u vezi sa SEO. Sada me interesuje specijalno sto se tice RSS-a.
Ako neki sajt preuzima od mene RSS i prikazuje na svom sajtu, da li ce to biti uzeto u obzir kao link prema mom sajtu i pod kojim uslovima?
Da li ce to povecati Page Rank isto kao da isti sajt ima jednostavnu link vezu prema mom sajtu?
[ Zoran Milovanovic @ 02.11.2009. 16:36 ] @
Nije bas to sto si pitao, ali odgovor se nalazi tu


[ zgas @ 02.11.2009. 17:04 ] @
Hvala,

ako sam dobro razumeo to znaci da:
Ako neko prikazuje RSS sadrzaj sa moga sajta na svom sajtu on prakticno ima link prema mom satju, a to je ono sto mi treba za PR?
[ Zoran Milovanovic @ 02.11.2009. 17:17 ] @
Dobro si razumeo, ali pitanje se postavlja da li ce da ima link do tvog sajta? Sve zavisi kakav je sadrzaj RSS-a. Potrebno je da napravis da rss sadrzi link do tvog sajta.

Da linkback je dobar za pr, ali i uopste za tvoj sajt/stranu.

[ zgas @ 02.11.2009. 17:53 ] @
Ovo je veoma bitno zakljuciti. Ne znam da li gresim:

Znaci onaj link, koji se formira obavezno za svaki RSS element prilikom pravljenja RSS-a,
nije upotrebljiv za PR (ne prepoznaje se kao "linkback")? Potrebno je formirati u samom tekstu poruke isti link da bi imao efekta kao "linkback"?
[ Zoran Milovanovic @ 02.11.2009. 18:11 ] @
Zavisi da li ce onaj ko feeduje tvoj rss da ostavi taj "obavezni" link, ili ce ga prepraviti na svoj lokalni. Tako ti je samo ukrao sadrzaj. Zato ne mogu konkretno da ti kazem. Zato sam i potegao to pitanje. Ako onaj koji feeduje tvoj rss ne menja sadrzinu nema potrebe da imas i link u poruci, ukoliko ga menja [a postoje i takvi na zalost] onda je dobro da imas i link u poruci [ali i taj link moze da promeni].

Linkback je uvek linkback, ne moze nekada da vazi, a nekada da ne. Jedino ako nije vidljiv za crawler-e ili je nofollow tada taj page ne deli sa tobom pr, sto bi se reklo ne prenosi ga na tebe...
[ ||NeX|| @ 03.11.2009. 07:59 ] @
A što će ti veći PR? PR nije mjerilo za rangiranje.
[ dvnityCker @ 04.11.2009. 09:08 ] @
Citat:
||NeX||: A što će ti veći PR? PR nije mjerilo za rangiranje.

Mislim da se Google (a verovatno i ostatak sveta :) ne slaze sa tobom.

"PageRank Technology: PageRank reflects our view of the importance of web pages by considering more than 500 million variables and 2 billion terms. Pages that we believe are important pages receive a higher PageRank and are more likely to appear at the top of the search results."
http://www.google.com/corporate/tech.html
[ agvozden @ 04.11.2009. 18:17 ] @
PR jeste vazan, ali se ni ja ne bih drzao toga kao pijan plota...
Vaznije od toga jeste posecenost stranica, lojalnost korisnika...

Sto se RSS-a tice bitno je i kako se prikazuje na stranicama drugog sajta. Ukoliko je to preko iframe-a ili putem ajax-a zaboravi na utuca na PR. Ukoliko ta stranica na kojoj je prikazan RSS (ne PR sajta - to ne igra ulogu) ima neki PR onda ce to uticati i na tvoj PR. Povecace se PR onih stranica na koje se linkuje.
Iz ovoga mogu da zakljucim da ce uticaj na tvoj PR biti 0 (nula), ali da bi to trebalo da se odrazi na posecenost sajta.
[ zgas @ 04.11.2009. 20:22 ] @
Citat:
Iz ovoga mogu da zakljucim da ce uticaj na tvoj PR biti 0 (nula), ali da bi to trebalo da se odrazi na posecenost sajta.


nije mi jasano kako si dosao do vog zakljucka kada si sam rekao da ce RSS imati uticaja na PR ako nije pozvan preko ajaksa i sl...???!
[ agvozden @ 05.11.2009. 11:17 ] @
Mislim da sam lepo napisao, pa je glupo da ponavljam, ali 'ajd'...

- Na PR uticu beklinkovi sa drugih sajtova - ne PR osnovne strane (posto verovatno tamo nemas link) vec PR strane na kojoj se nalazi tvoj RSS.
- Na toj stranici imas verovatno linkove prema clancima, a ne i prema glavnoj strani(mozda i imas). Uticace na PR stranica koje imaju linkove.

E, sad. Proveri koliki je PR stranice sa RSS-om i koliki je PR stranica koje su beklinkovane.

Mislim da se na osnovu algoritma sa http://en.wikipedia.org/wiki/PageRank moze izracunati uticaj.