[ angelos @ 02.11.2009. 17:01 ] @
Power line tehnologija koristi postojeću strujnu infrastrukturu tako da nema potrebe za bušenjem zidova itd...
Power Line Eth. @ Wikipedia

Imao sam problem razvlačenja kablova kroz objekat zbog ukućana i debljine zidova... Sadašnji IPTV mi je u prvo vreme bio u mojoj sobi pa sam ga prebacio u dnevnu sobu razvlačeći 40 m kabla kroz hodnik što izgleda havarija loše estetski.
Razmišljao sam da koristim WiFi 80211.g ili n ali opet imam problem tri ogromna zida i špajza koji se ponaša kao Faradejev kavez zbog aluminijumskih polica. Najveća caka je bila što je potrebno pronaći uredjaj koji će u budućnosti moći da isprati HD kvalitet (nadam se da će Lelekom pustiti jednog lepog dana) i koju će podržavati QoS i UPnP. Za testiranje sam koristio TP-Link ,TL-PA201. Ovaj model sam izabrao zbog brzine od 200Mbps (ovo se uglavnom svodi na 100 Mbps Max - Proizvodjači vole da koriste marketing) ali završava mi posao.
Što se instalacije, utaknete oba uredjaja u struju, pritisnete "PAIR" taster i sačekate da se procedura završi. Nakon toga jedan adapter priključite na port broj 3 Huawei HG 510 i 520 ... a sa druge strane drugi adapter sa Set-Boxom. Očekivao sam da će mi trebati 2 sata da projurcam sa svim konfiguracijama da bi proradilo, ali sam se prijatno iznenadio kada je proradilo iz prve nakon par minuta!
Kvalitet je isti kao kroz Ethernet Cat 5 koji sam koristio. Gledao sam sam Multicasting kanale (standardno emitovani) i Unicasting - VoD (stream koji pojedinačno vučete sa video servera kada gledate nešto iz videoteke).
Slika je čista bez pixelizaciuje, nema zamrzavanja...
Adapteri ne moraju da budu na istoj fazi. U Uputstvu piše da ne rade ako su na produžnom kablu ali kod mene i to radi. Probao sam da stavim iza UPS-a - Opet je radilo.
Nije mi potvrdjeno da li radi i iza strujomera.


Da li je još neko koristio ovu tehnologiju za IPTV ili umesto WiFI ?
Kakva su Vam iskustva?

[Ovu poruku je menjao angelos dana 02.11.2009. u 18:12 GMT+1]
[ vuckovic @ 19.12.2010. 14:02 ] @
Baš se spremam da probam. Imam isti problem kao i ti. ADSL - WiFi ruter mi je Linksys, a isto i Power Line je Linksysov. Kod mene se dry run nije pokazao nešto dobro. Ako uspem da osposobim ovaj telekom STB da radi preko EUnet ADSL-a , probaću i WiFi i POL varijantu. Jedino što neću da radim jeste da plaćam EUnet-u "na slepo" IPTV , pre nego što isprobam sve varijante.
Ako nešto napravim, javljam
[ vuckovic @ 19.12.2010. 14:03 ] @
Sada sam video da je razmak između tvoje i moje poruke više od godinu dana. Imaš li nekih novih iskustava ?