[ skemamen @ 04.11.2009. 15:48 ] @
U sledecih nekoliko tutorijala, pokusacu na najlaksi nacin da objasnim kako da pripremite za stampu materijale koji se najcesce traze, kao sto stoji u naslovu ove teme. Objedinicu sve detalje na koje treba da obratite paznju prilikom pripreme, a objasnjenja ce biti prikazana na konkretnim primerima kako bi i POCETNICI mogli bez problema da zavrse posao. Takodje cu spomenuti "graficke" termine / izraze, koji se koriste u ovom delu posla.

Svaka sugestija i ispravka iskusnih veterana u grafici i dizajnu je dobrodosla, kao i pitanja pocetnika ukoliko im je i najmanji detalj nejasan! (nije glup onaj ko ne zna, vec onaj ko ne pita)

1. VIZIT KARTA
Standardni format vizit karte je 90 x 50 mm, ostavlja se nekoliko milimetara slobodnog prostora sa svake strane za obrez, rezolucija je 300 pixel/inch, radi se u CMYK-u (cyan, magenta, yellow, black).
Znaci, napravite novi dokument 92 x 52 mm, ostavljamo po 1 mm za obrez sa svake strane sto je dovoljno za vizit kartu, a na vecim dokumentima ce biti veci i prostor za obrez (naravno, sve zavisi od stamparije jer se kod mnogih razlikuje nacin i standard rada - UVEK TREBA PRVO KONSULTOVATI STAMPARIJU)
.
[ skemamen @ 04.11.2009. 15:49 ] @
2. PLAKAT
Na ovom primeru cu raditi plakat A3 dimenzije (297 x 420 mm). U ovom slucaju se ostavlja obrez od 3-5 mm, ali opet, sve zavisi od vaseg dogovora sa stamparijom.
.


[Ovu poruku je menjao skemamen dana 05.11.2009. u 12:53 GMT+1]
[ skemamen @ 04.11.2009. 15:50 ] @
3. BILBORD
Uzecu dimenzije 4 x 3 metra. Dokument se moze napraviti na dva nacina:
Prvi: 400 x 300 cm - 30 dpi; Drugi: 40 x 30 cm - 300 dpi (oba su ista). Kod bilborda ne postoji obrez, odnosno prepustanje tona za obrez je nepotrebno. Ono o cemu treba voditi racuna je da svaki objekat, tekst, logo itd. na bilbordu, treba da bude odmaknut od ivice 20 cm (u prvom slucaju) odnosno 2 cm (u drugom slucaju). Naglasavam (opet) sve zavisi od onoga sta vam stamparija ili narucilac posla kaze.
.
[ skemamen @ 04.11.2009. 15:53 ] @
4. TROLIST
Standardna dimenzija je A4 (210 x 297 mm), za obrez se ostavlja po 2 mm sa svake strane i ima 2 bigovanja (savijanja).
.
[ skemamen @ 04.11.2009. 15:54 ] @
5. REKLAMA ZA CASOPIS
Uzecu takodje A4 dimenziju (210 x 297 mm) i obrez od 2 mm sa tri strane. Ukoliko je strana neparna obrez nece postojati na levoj strani, ukoliko je parna obreza nece biti na desnoj strani. Iako nema obreza na toj strani ostavlja se slobodno mesto da bi se casopis na tom delu lepio i sl.
.
[ nikic81 @ 04.11.2009. 21:13 ] @
Hehe... e to ti je kad se pokaje covek, pa resi da ucini dobro delo :)
Evo mi ih udzbenici :)))
[ Skandy @ 05.11.2009. 22:14 ] @
Skemamen svaka cast za trud i zalaganje, tutorijal je odradjen savrseno.
Skrenuo bih paznji svima, koji budu ucili iz ovih tutorijala, da obrate paznju na jednu recenicu koja se provlaci kroz sve tutorijale "DOGOVOR SA STAMPARIJOM.
Imajte na umu da stamparije ocekuju od vas da ih nazovete. Necete ostaviti utisak nestrucne osobe ako pitate, cak naprotiv, svi profesionalci za poslove koje prvi put rade ili ako menjaju stampariju, pitaju za smernice.
[ dgt-cb @ 22.02.2010. 18:55 ] @
Kod trolista možda dimenzije nisu dobre. Naime trolist se obično savija tako da se prvi i drugi deo saviju na jednake dimenzije, a treći, koji ide unutra, mora da bude malo kraći, kako se ne bi gužvao ako je knap. Obično, govorim iz svog iskustva, se A4 (297 mm) deli na 100-100-97 mm. Navedeni primer 99-99-99 možda ima smisla ako se savija na harmoniku, mada bih ja i tada treći list stavio 1 mm kraći, a možda i prvi, kako krajevi ne bi virili.

Kod različitih dimenzija tri dela trolista treba biti pažljiv, da se ne pomešaju stranice na jednoj i drugoj strani lista, jer ono što je na prvoj strani na kraju, na drugoj je na početku.

Što se tiče časopisa, zavisno od načina poveza zavise i ostavljanja obreza i beline za povez. Najbolje je uvek sve proveriti sa štamparijom, odnosno onim ko radi povez. Nekome je možda dovoljno 2 mm, a neko bi radije radio sa 4 ili 5.
[ skemamen @ 02.03.2010. 07:15 ] @
Citat:
dgt-cb: Obično, govorim iz svog iskustva, se A4 (297 mm) deli na 100-100-97 mm.


Nisam imao do sada problem sa savijanjem ako podelim na tri ista dela (stamparija ce saviti trolist bez guzvanja unutrasnjeg dela), ali slazem se, definitivno je 100-100-97 bolja opcija.
[ LordWereWolf @ 12.03.2010. 14:11 ] @
Hvala ti za ovo, puno mi je pomoglo...
[ skemamen @ 12.03.2010. 17:13 ] @
Tome sluzi... :)
[ Vtec @ 29.05.2010. 11:36 ] @
Da, sto se trolista tice, dok sam radio u stampariji, uvek sam i prepravljao na 99 99 97 ili 100 100 97 :)
Fin tutorijal.

U sustini najbitnije je da tekst nije iz sve 4 boje kada se zeli da bude crn, nego samo iz crne boje.
Da je sve pretvoreno u krive i da su fotografije i svi ostali objekti iz CMYK kolornog moda.

Pozdrav za pokretacha teme :)
[ ripkid @ 12.07.2010. 15:58 ] @
@ Skemamen

Napravio si gresku,bilbord je 40x30cm a ne 400x300cm,verovatno si hteo da dimenzije izrazis u milimetrima kao i svuda sto si uradio.I rezolucija bi svuda bila pozeljna da bude najmanje 150 ako se ne varam

[Ovu poruku je menjao ripkid dana 12.07.2010. u 17:21 GMT+1]
[ skemamen @ 12.07.2010. 16:37 ] @
@ripkid

Ne, nisam napravio gresku, to je jedna od dimenzija bilborda... E sad, kako ces ti napraviti pripremu (400x300 cm, 150 dpi ili 40x30 cm 300 dpi) to je druga stvar...
[ vedranchi84 @ 26.07.2010. 16:41 ] @
Ukoliko je dimenzija 400x300 cm postoji li standardna rezolucija (30 dpi) kao sto je vec spomenuto ili se moze proizvoljno povecati?
[ skemamen @ 26.07.2010. 18:16 ] @
Kao sto je vec receno ranije, najbolje je konsultovati se sa stamparijom... "proizvoljno" NIKADA nije bilo resenje!
[ Markizbeatz @ 29.07.2010. 14:14 ] @
Odlični tutorijali. Znači puno.
[ savicdunja @ 12.02.2011. 16:38 ] @
Ja sam pocetnik.U kom programu mogu da napravim pripremu za trolist?
[ skemamen @ 13.02.2011. 01:27 ] @
@savicdunja

Citat:
savicdunja: Ja sam pocetnik.U kom programu mogu da napravim pripremu za trolist?


Slike mozes obraditi i spremiti u Photoshopu (kapiram da ces sigurno imati barem jednu sliku :) a tekstualni deo u nekom vektorskom programu, kao sto je CorelDRAW, InDesign ili QuarkXpress.

Najrasprostranjeniji "rasterski" program koji je namenjen obradi i uklapanju slika je Photoshop (mada postoje i druge alternative, kao sto je Gimp i sl.), a uz nekoliko tutorijala koje mozes naci svuda na YouTubu, moci ces da naucis ono sto ti je potrebno za realizaciju tog trolista. Tekst je pozeljno redjati u nekom od "vektorskih" programa, a preporuka kao pocetniku je CorelDRAW (meni je on vizuelno prihvatljiv i izuzetno lak za snalazenje, ali ipak sve radim u InDesignu koji je daleko iznad konkurencije sto se tice mogucnosti, mada nije preporuka za nekoga ko se nije susretao sam ovim poslom nikad).

Tekst unosis u vektorskoj formi jer je vektor skup linija (points, lines, curves) i prilikom smanjivanja i povecavanja fonta, on ne menja svoj kvalitet. U slucaju rasterske forme koja je sastavljena od tackica (pixela), tekst ispadne "krzav" (pogotovo ukoliko je sitan) i postaje necitljiv... prilikom smanjivanja i povecavanja fonta ili slike, gubi se prvobitna vrednost.

Nadam se da sam uspeo da pomognem, ukoliko treba jos nesto, slobodno reci...
[ savicdunja @ 16.02.2011. 10:51 ] @
Mnogo vam hvala.Pocela sam da radim nesto u indesign-u.Kad zavrsim pokusacu da vam pokazem da mi kazete vase misljenje,kontaktiracu vas ako mi bude potrebna pomoc.
Jos jednom hvala.
[ savicdunja @ 19.02.2011. 00:01 ] @
Napravila sam ovo. Sta mislite? Da li je dobro?
[ savicdunja @ 19.02.2011. 00:05 ] @
ssssssss
[ koska @ 19.02.2011. 00:41 ] @
Uh... pa ima dosta gresaka, odn. stvari koje "mogu da prodju", ali nekako smetaju...

Kreni od toga da si ti dosla da kupis cvece i uzmes ovakav flajer... Kakav bi utisak stekla?

- zar ti malo nije odbojna crna boja za ovakvu delatnost?
- deblje fontove upotrebljavaj za naslove ili krace reci koje zelis da istaknes, a potpise ispod slika napravi nekim "obicnim" fontom i mnogo manjoj velicini
- ostavi malo lufta svuda da "dise" dizajn... prazan prostor je jako bitna stvar... nije sustina da se nesto pretrpa sa sto vise informacija i time iskoristi svaki kvadratni mm papira... ostavi vece razmake svuda... recimo unutrasnja strana bi delovala mnogo lepse da su razmaci izmedju slika ovoliki koliki jesu, a da su potpisi daleko manjeg fonta...
- isto tako, ostavi margine koje vode ka ivici papira vece sto zbog tehnickih razloga, sto zbog estetskih
- trudi se da ti sve bude "u liniji"... na primer, na toj unutrasnjoj strani, slicice u leve 2 kolone imaju vecu visinu nego ostale kolone
- slicice decaka i devojcice nisu bas "najsretnije"... odudaraju od ostatka i nekako su presvetle
- e da... i kod slicica... nije moranje, ali svaki diskreniji ram (tanak outline na pr) bi dao neki mali "smek"...
- isto i slike (na spoljasnjoj strani) odvoj malo od ivica
- Pisane fontove upotrebljavaj samo u varijanti malih slova (naravno ne u slucajevima - prvo slovo u recenici veliko, imena veliko i sl)... znaci, ono SAVIC ili napisi Savic, ili napisi u drugom fontu
- Duzi tekst na levoj strani nema razloga da se lomi na slogove... nije previse dugacak da bi morala da se koristi hifenacija.
- Probaj samo malo da ga smanjis, a negde u tom praznom prostru stavi neki neupadljiv detaljcic (klipart nekog cvetica, floralni neki element i sl)
- Koristi "nasa" slova (sh, ch, tj i sl)


Naravno, posto si pocetnik, niko ne ocekuje od tebe da odmah upotrebis sve ovo i da ovo odmah sve znas... ali cisto neka ti bude kao sugestija za dalje...
Isto tako, svako moze da nadje zamerke u mojim predlozima, da kaze da gresim, preterujem i sl... ali nekako mu to dodje dizajn, razlicitost ukusa i sl ;)

[ savicdunja @ 19.02.2011. 07:26 ] @
Hvala.Ja sam vam zato i pokazala ,da bi mi ukazali na greske za koje sam sigurna da ih imam iako ih ne vidim
(zato sto prvi put ovo radim).
[ Dripac @ 27.06.2011. 19:49 ] @
imam jedan problem,poceo sam da radim neke navijacke majice ali nisam vican pravljenju pripreme pa kradem sa neta ........e sad problem nastaje kad te pripreme odstampam na paus papir,dobijem nekvalitetnu pripremu........hitno mi treba da mi se uradi ovakva priprema za a4 format stampe a da nema crne tackice na pausu jer mi sve to ostaje na majici :

http://www.fotorola.com/uploads/e567f01d5b.jpg



ako ne mora da se radi sve ispocetka moze li neko da mi da savet kako sam da popravim ili da je neko od vas popravi i ponovo okcai ovde?????hvala svima puno i nadam se brzom odgovoru!!!!
[ dgt-cb @ 28.06.2011. 08:20 ] @
Kakve crne tačkice ti prave problem? Ja ovde vidim fajl, a ne kako izgleda paus, a po fajlu mogu da ti kažem da je problematična rezolucija sličice u sredini. Vide se nazubljene ivice. Ako je tebi izgled ove sličice u redu, a muči te loša crna boja na pausu, treba da probaš na drugom štampaču, ili da pustiš na film. Tada crna neće biti problem. Imaš po Beogradu (a i po Pančevu) studija i štamparije koji imaju mašine za filmovanje. Potraži malo po netu, neće biti preskupo. I, da, nadam se da ti ovaj jpg nije fajl koji štampaš, jer za dimenzije majice ti treba fajl većih dimenzija (rezolucije). Idealno bi bilo da napraviš PDF fajl iz nekog vektorskog programa (Illustrator ili CorelDraw) u tačnim dimenzijama koje hoćeš da imaš na majicama. Pretpostavljam da sličicu nemaš u boljoj rezoluciji. Može da se popravi u Photoshopu malo, ali možda tebi i treba baš ovako.
[ Dripac @ 28.06.2011. 08:37 ] @
meni treba da ova slika ide u A4 formatu po dimenzijama a kada odstampam na pausu vide se na sredini neke tackice crne koje posle otvaranja sita naprave problem i na samoj stampi.......pojma nemam kako da prebacim ovo a da valja i u kom formatu???stampam u jpg formatu i dimenzije sam podesio u cs3 samo je kvalitet sporan.....ovo radim drugi put u zivotu ali slusam savete i zeleo bih da mi neko pomogne kako da izvucem kvalitet iz ove slike????jesi li siguran da je samo do stampaca????kako da ocistim tu sredinu slike gde se vide ti nezeljeni ostaci????
[ dgt-cb @ 28.06.2011. 09:41 ] @
Pretpostavljam da su ti neželjeni ostaci mrlje tonera koji nije fiksiran na paus. Ako ti je slika bela treba i paus da bude beo (neštampan) u tom delu. Možda štampač koji koristiš nije pogodan za štampu na pausu. Možda ne postiže dovoljnu temperaturu da se toner zapeče. Mada - moguće je da se posle neke malo veće štampe na papir dobije bolji otisak na pausu. Ali, pretpostavljam da se pomenuti štampač koristi u kućnoj upotrebi i da nema potrebe za većim količinama štampe. Ako je problem u štampi, rešenje je sigurno negde u komšiluku ili u štampariji koja će ti raditi sitoštampu. Da li možeš njima da daš fajl? Oni već imaju rešenu štampu na paus, jer to redovno koriste.
[ Dripac @ 28.06.2011. 14:33 ] @
pokusacu da odradim kod jednog prijatelja to......inace mrka kapa sa mojim poslom :((
[ scepanmali @ 08.10.2011. 00:27 ] @
E, a kako se radi kada imas na jednom listu obe strane za stampanje i tako ceo casopis?
Kako znaju koja je strana prednja a koja zadnja?
Jel moze neko to da mi objasni?

Hvala unapred i ako nisam bio dovoljno jasan, samo kazite.
[ dgt-cb @ 08.10.2011. 08:48 ] @
Kako to misliš na jednom listu?

Ti kada radiš pripremu za časopis radiš svaku stranu pojedinačno. Možeš da koristiš opciju Facing pages, kako bi video jednu do druge susedne strane u programu za prelom, ali strane su pojedinačne. Kada štampariji daješ fajlove za štampu svaka strana preloma je posebna strana PDF fajla (ako praviš PDF). Montaža strana na tabak za štampu (list) je posao štamparije, pa zavisno od načina poveza, oni i raspoređuju strane. Na tabaku uvek postoje oznake po kojima se orijentiše onaj ko radi povez, a i strane obično imaju paginaciju. Ti kada praviš PDF strane puštaš ili sve u jednom PDFu ili pojedinačno, ali sa jasnim oznakama kojim redom treba da idu (najbolje sa 001, 002, 003... na početku naziva fajla)
[ scepanmali @ 08.10.2011. 10:46 ] @
Hvala ti na odgovoru.

Pa, ako radim u Indesign-u casopis. Ima levi i desni list u programu.
Da li oni pokazuju view otvorene knjige ili dve strane jednog lista?
Ili nemaju veze jedno sa drugim.
Malo me to buni.
[ dgt-cb @ 08.10.2011. 11:34 ] @
To ti je onaj "Facing pages". To znači da ti InDesign pokazuje jednu do druge strane koje i u knjizi tako gledaš. Paginacija knjige obično počinje na prvoj desnoj strani, pa ti je u InDesignu podrazumevano da su ti neparne strane uvek desno, u svakom paru koji gledaš, a njihova poleđina je prva strana u sledećem paru.
[ Skandy @ 08.10.2011. 21:47 ] @
Kao sto dgt-cb rece, In-design prikazuje onako kako ce izgledati odstampano, ai tebi je lakse da radis i vidis susedne strane nego da se prebacujes sa kraja na kraj dokumenta. Ako treba i da stampas to sto uradis, u In-designu imas opciju: Print Booklet--> File/Print Booklet... pa u podesavanjima odaberes tip poveza (booklet type). Na ovaj nacin mozes dobiti strane poslagane tako da prva leva, bude na istom listu sa poslednjom desnom stranom i tako redom. Ja cesto korisim tu opciju i stampam kao PDF, kako bi proverio kako se strane uklapaju.
[ scepanmali @ 08.11.2011. 00:28 ] @
Jel moze neko da napise tutorijal o pripremi za stampu na tabaku?
Tipa, B2 velicina tabaka, zasto se stavlja i kad treba staviti registration mark,
kada i zasto prikazati paletu boja i slicno.

Kada bi licio na ovaj tutorijal koji je uradio skemamen, bilo bi odlicno i veoma poucno,
jer, realno, nema toga na netu. Svi kazu da ides u stampariju, pocnes da radis(kao, u Srbiji posla na pretek)
i tako naucis.

Hvala unapred i nadam se da ce neko imati vremena da pomogne pocetnicima koji bi voleli da nauce
[ skemamen @ 08.11.2011. 09:55 ] @
@scepanmali
Ok, za dan-dva cu napraviti i to, verujem da mnogima moze biti korisno...
[ skemamen @ 19.11.2011. 15:18 ] @
U nastavku je objasnjena montaza "na okret", tj. priprema za stampu...
[ Lighttwen @ 26.03.2012. 19:26 ] @
Stvarno fenomenalna Tema, postaviću je na moj forum, i zahvaliću se posebno tebi!
:)
[ azijat @ 25.03.2013. 07:35 ] @
Dobio sam odstampan katalog i traze mi da napravim identican. Kako da ja znam procente boja koje su koriscene?
[ skemamen @ 26.03.2013. 07:42 ] @
@azijat
Nikako... iskusniji stampari mogu sa lupom pogoditi (otprilike) procente boja a prilikom stampe intenzitet boje se moze regulisati. Ako postoji sansa da dobijes pripremu od klijenta to bi bilo najbolje, u svakom drugom slucaju zastiti sebe i reci da ce biti odredjeno odstupanje u kontrastu i boji.
[ Lilijena81 @ 01.06.2013. 21:26 ] @
Interesuje me koja veličina fonta je prihvatljiva da bi bila lepo vidljiva na bilbordu? Imam bilbord 4X3 m (rađen u Photoshop-u, 300 pixel/inch, 400x300 mm), nema slika, samo teksta i to dosta i sad se plašim da se to neće lepo videti (veličina fonta 150 px u proseku).
[ skemamen @ 02.06.2013. 09:42 ] @
Nesto mi se ovde ne slaze... Ako si stavio 400x300 MILIMETARA font je ogroman, ako si stavio 400x300 CENTIMETARA font je suvise sitan da bi bio vidljiv. Odnosno, citiram te "rađen u Photoshop-u, 300 pixel/inch, 400x300 mm" - ne mislis li da je to mozda malo...? Jer kad pretvoris 40x30 cm, 300 pixel/inch i font 150 px u 400x300 cm - font vise nije 150 px nego je 1500 px...!

Ne bi bilo lose da okacis neki JPG da vidimo o cemu se radi. U krajnjoj liniji, ako ima mnogo teksta, treba reci klijentu da je preterao sa tekstom jer to stalno rade, uvek zele sto vise da kazu o svom poslovanju i time sebi naprave anti-reklamu...
[ Lilijena81 @ 02.06.2013. 15:43 ] @
Skemamen, hvala na odgovoru. Veličina dokumenta je 400x300 mm i 300 pixels/inch rezolucija. Da ne upload-ujem sad fajl, na bilbordu nema slika (sem loga organizacije), samo reči razbacane, različiti font, boja, veličina od 80 px do 230 px, a većina je tu oko 150 px, pa sam zato za tu veličinu pitala.
[ Print12345 @ 21.02.2014. 10:46 ] @
Radim u Corel Draw. Imam dizajn od koji volela bih da uradim ofset print. Dizajn je u .cdr fajl (Corel). Firma koja mi radi ploche za offset shtampu, voli da im ja pratim pdf koji bi imao ovakav izgled:



Kako da od moj Corel Draw fajl dobijem pdf koji bih imao klin, cajtne i paser?
Za imposition - dali treba da ruchno postavim vise primeroka od moj dizajn na jedan fajl?