[ bobito @ 04.11.2009. 17:23 ] @
Zdravo svima. Instalirao sam operativni sistem Windows 7 i zbog nemogucnosti da na njemu instaliram Solid Works 2007 koji mi je ponekad potreban bio sam primoran da instaliram Virtual PC 2007 i podignem XP. Nemam nekih problema u vezi samog rada sa Virtal PC-jem, ali me interesuju neke pojedinosti.

1. XP-u sam dodelio 1Gb ram memorije. Da li za vreme koriscena XP-a, on koristi resurse koji ce usporiti rad glavnog operativnog sistema izuzev tog 1 Gb, i u kojoj meri uticu i usporavaju rad tog OS-a?

2. Da li je moguca bilo kakva vrsta komunikacije izmedju dva operativna sistema, a da to nije preko mrezne kartice tipa: koriscenje Radmin servera ili serovanje foldera za prenos podataka? Konkretnije, da li je moguce omoguciti samo prevlacenje podataka na prozor Virtuelnog OS-a?

3. U virtuelnom OS-u imam jednu particiju koja je 60 Gb. Da li je moguce definisati koji je to deo hard diska? Na glavnom OS-u imam cetiri particije od po 50 Gb, i da li su svi podaci i sam OS smesteni u folderu "My virtual mashines", naravno posto je prethodno tu definisan?

4. Da li je moguce ubrzati rad virtuelnog OS-a instalirnjem nekih posebnih drajvera?

Hvala unapred.
[ Miroslav Jeftić @ 04.11.2009. 19:26 ] @
Moguće je prevlačenje, instaliraj samo dodatke ako još nisi - Action > Install or update Virtual Machine Additions i to je to. Virtualna mašina koristi sve resurse kao i prava (memoriju, CPU, disk); koliko će usporiti glavni OS zavisi od toga šta radiš s njom - za neke prosečne stvari radi bez problema, ali nisam nikada pokušavao da radim nešto zaista zahtevno u njoj.
Prostor za virtuelnu mašinu je virtuelni hard disk, *.vhd, i njega možeš da staviš gde god ti odgovara, kao i da mu menjaš veličinu po potrebi. Neki posebni drajveri - mislim da ne postoji tako nešto.
[ bobito @ 04.11.2009. 19:33 ] @
Hvala mnogo na pomoci. Eto uvek izbegavam bilo kakva "up to date - ovanja", zbog eto koriscenja softvera sumnjivog porekla :), ali u ovom slucaju je tu bilo resenje. Primetio sam tu stavku ali sam je izbegavao :) Hvala jos jednom na svim odgovorima. Zaista mogu da pohvalim rad ovog sajta jer sam za svaki problem nasao pravo resenje i to uvek u najbrzem mogucem roku. Sjajni ste.
[ misk0 @ 05.11.2009. 12:42 ] @
Iako nisam to jos probao, Windows 7 ima takozvani 'XP Mode' a to je navodno vec instaliran neki Virtualization SW koji omogucava pokretanje jedne instance Windows-a XP za aplikacije koje nece da rade na 7. Ne znam kako se tacno instaliraj, potrazi malo po netu.
[ bobito @ 05.11.2009. 13:17 ] @
Znam, nasao sam to na Microsoft-ovom sajtu moze da se skine, ne znam bas tacno kako funkcionise ali je slicno valjda kao Virtual PC. Nije mi potreban zato sto sam prezadovoljan kako mi XP radi na VirtualPC-ju, bez ikakvih seckanja i kocenja, pojedini programi mi cak rade i brze nego kada mi je XP bio glavni OS, verovatno zato sto ga koristim upravo za pojedinacne programe pa nije opterecen. U svakom slucaju vrlo koristan alat. Topla preporuka.
[ miki78ns @ 15.11.2009. 19:02 ] @
Imam 64-bit procesor , da li moze pomocu virtual pc 2007 da se napravi da bude kao 32-bit masina , treba mi to jer imam neke programe koji rade samo na 32-bit racunarima.
[ Miroslav Jeftić @ 15.11.2009. 21:07 ] @
Koliko znam, Virtual PC ne podržava 64-bitne sisteme, tako da osim 32-bitnog drugi sistem ni ne možeš imati. A svejedno na kom procesoru radi.
[ miki78ns @ 21.11.2009. 12:12 ] @
Ovde se moze skinuti virtual pc i za 32-bit i za 64-bit operativne sisteme http://www.microsoft.com/downl...DC0B40A73B6&displaylang=en
Bitno mi je da mi taj neki moj program radi na tom virtuelnom XP a inace nije hteo da radi na stvarnom XP. Mogu da se instaliraju i linux, ali sam primetio da ne moze nijedan x64 operativni da se instalira kao sto su vista x64, windows 7. Iako sam virtuelni PC instalirao na windows 7 64-bit. Hteo sam da imam stvarni windows 7 ,a vistu x64 na virtuelnom. Vista 32-bit radi na virtual pc.


[Ovu poruku je menjao miki78ns dana 21.11.2009. u 14:24 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 21.11.2009. 14:33 ] @
Kao što rekoh, VPC može da se instalira na 64-bitni sistem, ali "u njega" ne može da se instalira 64-bitni sistem, tj. podržava samo 32-bitne.
[ Qler01 @ 24.01.2010. 17:12 ] @
ljudi ja imam na izgleda banalan problem sa virtual PC ranije je sve bilo OK ali sada ne znam u cemu je kvaka.Kada zelim da kreiram novu virtualnu masinu normalno odvijem proces,nadjem Virtualni HDD za novu masinu i kada je startujem ne podize mi XP (koji imam instaliran) na racunaru.Nego non stop vrti one kose crtice ...i izbacuje tacke konstantno,pokusam ponovo sve i opet isto????
[ someone_bl @ 25.01.2010. 09:44 ] @
Pa ocito onda da nisi "instalirao" OS na taj VHD....
[ Qler01 @ 25.01.2010. 18:27 ] @
tacno tako medju tim ja sam ranije kreirao Virtualnu masinu sa operativnim sistemom koji koristim na racunaru,jer sam kreirao Virtualni hard disk,sada mi prikazuje DHCP i vrti " / " i izbacuje "..."
[ someone_bl @ 26.01.2010. 09:51 ] @
ako nisi radio konverziju sa fizicke masine u virtuelnu i to sa nekim trecim alatom, to sto pricas jednostavno nije moguce sa preko VHD diskova i virtual PC-a...
[ Qler01 @ 26.01.2010. 14:36 ] @
aha hvala na savetu..da li mozes da mi pomognes oko te konverzije,da bih uspeo da napravim virtualu masinu preko VPC da bih na toj virtualnoj masini instalirao Linux,i na jos jednoj virtualnoj masini Windows 7?
[ miki78ns @ 07.03.2010. 08:09 ] @
nikako nemogu da umrezam taj virtuelni pc sa ovim stvarnim xp, a sve odradim sto je napisano u http://www.elitesecurity.org/t175282-0, virtual pc vidi samo sebe a stvarni xp nevidi cak ni sebe. To mi treba zbog razmene fajlova i koriscenja stampaca.
[ someone_bl @ 08.03.2010. 07:18 ] @
Da li si podesio dobar NIC ? vodi racuna da izaberes stvarni Mrezni adapter.
[ miki78ns @ 08.03.2010. 08:02 ] @
Koristio sam microsoft lookback adapter (jer taj racunar i neide na net) ma fazon je bio sto izgleda mora biti adresa 192.168.131.X tako pise u upustvu za virtual pc, 255.255.255.0 gateway 192.168.131.254 dns 192.168.1.254, sad radi stampac i fajlovi mada fajlovi se mogu i samo prevlacenjem iz jednog u drugi prozor to i nijebilo kriticno.
[ someone_bl @ 10.03.2010. 08:14 ] @
pa to sa ti i govorio da ne korists loopback, nego da izaberes fizicki adapter i podesis ip adresu iz to istog subneta....