[ milivoje t @ 05.11.2009. 17:06 ] @
Pre neki dan mi dodju prodavci iz SBB da mi ponude kablovsku tv, tv me ne interesuje, ali uzmem letak i pogledam cene interneta.
Ja Telekomu Srbiji za ADSL paket sa slicnim, ali losijim karakteistikama, placam 2x skuplje, i to su kao pojeftinili...
To je onaj telkom koji je koristio VoIP za svoju fiksnu mrezu, kada je ocinim gradjanima branio da ga koriste.

Duplo skuplje nekome ko je u ugodnoj poziciji monopiliste i nije morao da gradi infrastrukturu od nule...

Drug mi je dosao iz USA, napravim mu malopre drustvo do maksija nije znao lokaciju.
Kad on placa Plazma kekss Bambi u nekoj hrvatskoj prodavnici u USA samo par centi vise nego sto kosta ista Plazma u Srbiji u Maksiju ?!?
Bee ee

Namerno nisam hteo da pisem o velikim temema i privrednim pljackama koje mozda sprovode monopolisti, vec ove licne primere, zbog kojih sam @$%#%^.
Pa majku mu, koliko je to siromasan Telekom ili Delta da obicni gradjani moraju da prave njihov ektraprofit.
[ fanfon @ 05.11.2009. 17:35 ] @
Cist profit Telekoma je preko 200 mil evra godisnje pa ti vidi...
[ Majstor_Pućko @ 05.11.2009. 18:08 ] @
Kamo lepe srece da su telekomunikacije jedina stvar koja je pod monopolom...
[ Horvat @ 05.11.2009. 21:10 ] @
bambi keks prodaju u americi? kjul :)
[ djordje1979 @ 06.11.2009. 01:03 ] @
Citat:
fanfon: Cist profit Telekoma je preko 200 mil evra godisnje pa ti vidi...

U pravu si profit je toliki. Ali razmimsljam se ja nesto ovako, ako je mobtel prodat za 1.5 miliardi evra onda po mojoj proceni mt:s vredi 2 miliarde jer ima duplo vise korisnika i 50% veci profit od (sada) telenora. A kako pod telekom podpada i fiksna telefonija na koju telekom ima totalni monopol pretpostavljam da bi ta fiksna telefonija mogla da vredi jos jedno odokativno 2 milijarde evra. Dakle, ukuno telekom vredi 4 miliarde evra (mt:s + fiksna telefonija). E sad ako se uzme u obzir da je profit 200 miliona onda to dodje negde oko 5% vrednosti kompanije. Profit od 5% je izuzetno mali u svetskim okvirima pogotovo sto se radi o telekomunikacionoj kompaniji koja jos ima i delimican monopol. Mrsno bi bilo da je tu recimo profit 20-30%...
[ New Village DC @ 06.11.2009. 02:06 ] @
Prvi put čujem da se profit gleda procentualno u odnosu na vrednost kompanije, i da je to neki parametar. Koliko znam profit = prihod-rashod, odnosno profit [%]=(prihod-rashod)/prihod. Mislim da si nesto pomesao te procente, mada možda i ja grešim.
[ Java Beograd @ 06.11.2009. 07:21 ] @
Citat:
New Village DC: Prvi put čujem da se profit gleda procentualno u odnosu na vrednost kompanije, i da je to neki parametar.

I jeste i nije.
Profit se može porediti sa vrednošću kompanije u smislu: za koliko će se godina uložena vrednost isplatiti.

Na primer: ako sam osnovao autotransportno preduzeće i kupio 10 kamiona (vrednost kompanije su tih 10 kamiona i nešto kancelarisjkog nameštaja) onda me zanima koliki će biti godišnji profit, pa da sračunam za koliko godina mogu da isplatim uloženo i počnem da zarađujem. Na zapadu kod ekstra profitabilnih grana je to oko 7 god. Za ostale preko 10, a za jako neprofitabilne grane i preko 25 god (onda su takve kompanije najčešće u vlasništvu države i sl.)
Pošto su telekomunikacije profitabilna grana, profit bi mogao biti oko 15%. Eto i Telenorov primer. Nisu Norvežani sisali vesla: platili firmu 1.5 mld, sa 15% profita to je oko 220 mil i investicija se isplati za 7 god. Sve posle toga - čist ćar.

...

Slažem se. Nije baš sve ovako. Ovo je grubo uprošćeno, ali slikovito.
[ fanfon @ 06.11.2009. 08:27 ] @
Kako god bilo, sramota je(sa moralne strane) da u danasnoj zemlji Srbiji neko ima toliki profit kad je beda na sve strane. Naravno niko se ne pita nista po tom pitanju niti hoce, ali mi korisnici mozemo da vidimo po cenama u okruzenju koliko nas potkradaju...
[ Java Beograd @ 06.11.2009. 09:31 ] @
Moral nije ekonomska kategorija. Da li bi bilo "moralno" da tvoja firma ostvaruje profit od 100% godišnje ?

Monopol jeste ekonomska kategorija. Takođe, "zloupotreba monopolskog položaja" je ekonomska kategorija i zabranjena je zakonom.
[ vladd @ 06.11.2009. 10:07 ] @
Poslovni moral je indirektna ekonomska kategorija.

Ako jedna drzava(ne banana kao mi, nego koja pretenduje da bude ozbiljna) planira sta planira(npr da "udje u EU", ili slicne fantaazije oko "ozbiljne drzave"), treba da ostro forsira i neguje poslovni moral.

Monopol je zabranjena kategorija, koja se intenzivno aplicira u dogovoru sa drzavom, na nacin da ne izgleda kao narusavanje poslovnog morala. Odnosno, odredjena doza liberalnog trzista mora da postoji.

Nazalost, kod nas su "biznismeni" odrasli na "marku za marku", neplacanju, probjanju rokova, reketiranju i posredovanju. A kao slag na torti, otimanje vredne drzavne imovine..

I nema drugih opcija, a kada su se vec izborili za primat i poziciju, jedino monopolom mogu da zastite svoje polupismeno poslovanje.

Poz
[ Beltrammi @ 06.11.2009. 10:38 ] @
heh, u Italiji postoji gomila provajdera i naravno u modi je pljuvanje po Telecom Italia. Ali:

1) nisam primetio neku razliku u ceni medju provajderima.
2) cena usluga je veoma visoka, pa ne verujem da je konkurencija dovela do spustanja cena. Pre ce biti da su podelili kolac.
3) protiv telecoma niko nema sanse. Ovi provajderi drugi mogu da privuku neke kucne korisnike, ali u biznis sektoru svi biraju telecom jer on ima najbolju tehnicku podrsku.

vidim da mnogi smatraju da su usluge u Srbiji skupe. To je pravo svakog potrosaca, ali verujte, da ulazak drugih provajdera nece nista promeniti na bolje. U sektoru fiksne telefonije ja konkretno ne vidim kako bi to recimo neko mogao da pruzi bolju a jeftiniju uslugu. Tehnicki gledano parice su iste, a centrale koje bi koristio koristi i telecom. To isto vazi i za aDSL. Veliki infratsruktrni radovi kao npr. postavljanje optike od Nisa do Novog Pazara morao bi opet da uradi neko veoma velik ili drzava, a onda se vracamo na pocetak price.

Biznis model gde je sve totalno privatizovano nije najpametniji. Najpopularniji jeste jer ga forsira Amerika, ali vidite da se tamo zdravstveni sektor otrgao kontroli i da su usluge enormno skupe i Ameri vide da to tako vise ne moze. I zaista: zasto bi klinika A otisla u stecaj obarajuci cene usluga da bi parirala klinici B kad je dovoljno da se utale ?
[ Java Beograd @ 06.11.2009. 11:54 ] @
Citat:
vladd:  Monopol je zabranjena kategorija, koja se intenzivno aplicira u dogovoru sa drzavom

Monopol nije zabranjen. Zabranjena je zloupotreba monopoloskog položaja. Ako samo ja u zemlji proizvodim digitalne cinculatore - ja imam monopol. Ali to ne smem da zoupotrebim i oštetim potrošače.
[ vladd @ 06.11.2009. 13:11 ] @
Monopol kao igra nije zabranjen.

Ako jedini pravis ...bilo sta, proizvod X to nije monopol, monopol je kada se udruzus sa prodavcima, i delimicno drzavom, i svi proizvodi X su pod tvojom kontrolom. A tada odredjujes trzisnu cenu tako, da je tvoj proizvod X konkurentniji od ostalih.

U "normalnim" okolnostima, drzava moze blago da utice na carine, poreze, da bi omogucila i tebi da proizvodis i postojis na trzistu, ali u nekim okvirima i cene i kvaliteta, inace si nerentabilan.

E, kod nas je SVAKAKVA kombinacija moguca, a najcesce i nerentabilni i alavi diktiraju uslove trzista, pa onda sledi nakazna ekonomija, koja kaa prvu posledicu ima visoke cene losih proizvoda (ili usluga, npr malog protoka komunikacija) a kao sekundarna i vaznija(ne licno i direktno po kucni budzet, ali indirektno...) posledica je zamiranje privrede, razvoja pa i skolstva, posto je nepotrebno gubljenje vremena baviti se time.

Zato mladjarija i bezi napolje, posto se ovde, trenutno maksimalno funkcionise na taj nakazan nacin, zahuktane su malverzacije, skolovanje nema smisla u sledecih 10-15 godina, trenutno su potrebni komercijalisti, manageri, i racunovodje, a inzenjeri...sut..

I nemoguce je davati pametne predloge, razvijati ovo ili ono, dok se god nacin funkcionisanja ne oslobodi krpelja, posrednika, medijatora, monopolista i prostih preprodavaca.

A tada ce biti moguce da se svako bavi i poljoprivredom, i proizvodnjom, i uslugama i trzistem, pa ko ulozi vise truda i spretnosti, maste i inventivnosti, bice uspesniji.

Ovako, zasta god se covek prihvati, postoje prvo monopolisti, pa birokratski krpelji, pa neki resavaci problema, posrednici, pa uslovno poslovanje samo preko preprodavaca...pa treba dve godine da stignu pare do pocetnog preduzetnika..

A poreznici lete kao vrane, i ubiraju harac, kada god se nekome nesto zasija u ruci..

Poz

[ Java Beograd @ 06.11.2009. 13:36 ] @
Citat:
vladd: Monopol kao igra nije zabranjen. :D

Oko definicije ne moramo mnogo da se sporimo, ima je na wikipediji. A oko ovog drugog se manje više slažemo, da je jadno - jadno je.