[ teretana @ 08.11.2009. 16:02 ] @
Pozdrav svima!!!!!!!!
Siguran sam da ovakvih tema ima puno,ali nazalost nista konkretno nisam nasao sto bi mi pomoglo...jedni kazu jedno,drugi drugo itd...
Ja zavrsavam 4-godisnju srednju skolu,Smer-elektrotehnicar racunara... i nazalost ne znam sta cu posle
Imam dosta ambicija,zelim svasta da radim,ali nemam toliko iskustva da znam sta je najbolje ,posto ipak svako trazi ono sto je najbolje za njega...
Najvise me zanimaju oblasti-Informatike,Video Design-production,multimedija i slicno...pa ako neko moze da mi pomogne u odabiru skole bio bi Vam mnogo ZAHVALAN...
Zanimaju me i skole u inostransvu ,njihovo skolovanje itd...svaki komentar bice mi od koristi ...(nadam se )
Znam da ima dosta ljudi sto imaju dosta iskustva u ovome i koji su prosli isto sto i ja , i zelim sto pre da se informisem oko svega sto se tice fakulteta i daljeg obrazovanja,i naravno sto se tice i posla tokom studiranja itd...posto sam veoma ambiciozan ))
Hvala unapred
Pozzzzzz iz Bora!
[ ptak 13. @ 08.11.2009. 16:35 ] @
Sugradjanine, bas si ambiciozan...:)
Evo nekog mog misljenja, tema mi se cini izuzetno zanimljivom i moci cu i ja da procitam sve i svasta iz nje posto sad zavrsavam 4. god. elektrotehnicar energedike.
Volis multimediju, video, design sto dovoljno govori o tome da bi trebao upisati neki fakultet koji se bavi time...recimo EL FAK u Nisu, ili Beograd ETF ima neki odsek multimedije...RAF....ima dosta toga u Srbiji, samo moras malo vise da proguglas :)...Po meni nekako ETF BG i FTN NS su najaci u Srbiji, pa za njima onmah Nis idt. Na tebi je da odlucis, razmislis o finansijskom stanju, mogucnosti koriscenja budzeta, studenskog doma, privatan stan i vec sl. znaci o svemu tome moras jako jako dobro da razmislis !

Sto se tice inostranstva, tesko izvodljivo ako nemas dosta novca, ako imas moguce ali opet nije to bas tako jednostavno...Moras znati jezik, ako ne znas ima par meseci pohadjanja nekog kursa jezika, onda mozes imati probleme oko vize ukoliko ih ne ukinemo od 01.01.2010. a i tad zavisi za koje zemlje ce biti ukinute. Pored toga trebas imati stan, ili biti u studenjaku a sve to itekako kosta...mnogo je tu faktora koji bitno uticu na skolovanje i direkno se odraze na isto...

Posao & Fax u Srbiji moguca i veoma cesta varijanta ali sve zavisi od raspodele vremena, ucenja i svojih obaveza koje imas prema studijama...Mada ukoliko koristis budzet, dom mislim da ne mozes raditi legalno vec na crno sto nije bas zgodno ali kako je u Srbiji moguce SVE nije ni to neizvodljivo, cudna je ovo zemlja, sve se moze srediti :) salim se malo, znaci radio bi na crno a tesko da bi neko rizikovao da te primi...moguce jedino posao po kucama tipa spremas decu drzis casove, pises seminarske, maturske, diplomske radove, servisiranje i odrzavanje racunara po kucama na crno, i neki srodni poslovi...mada mozes raditi i druge poslove koji nisu srodni sastrukom...recimo bebisiter :) :P hehehe

Eto toliko za sada od mene, ukoliko budes imao jos nekih pitanja rado cu odgovoriti jer sam se informisao o svemu i svacemu pa mogu pomoci verovatno oko tvog slucaja...moj savet ti je BG neki faks ili Nis...Novi Sad vise gaji elektroniku, saobracaj, energetiku i masinstvo...

Jesi li razmisljao o SI ( Softversko inzinjerstvo ) ? Nazalost za sada samo samofinansirajuci studenti mogu upisati...

Pozdrav iz Zajecara :)



[Ovu poruku je menjao ptak 13. dana 08.11.2009. u 18:08 GMT+1]
[ sanja2010 @ 08.11.2009. 16:51 ] @
Citat:
RAF u Nisu

RAF je u Beogradu.

Sto se tice studiranja u inostranstvu, za UK i USA si najverovatnije zakasnio, a za ostale ne znam kako funkcionise.
Citat:
mozes imati probleme oko vize ukoliko ih ne ukinemo od 01.01.2010. a i tad zavisi za koje zemlje ce biti ukinute.

Ja do sada ne cuh da je neko ko je isao na faks u inostranstvo imao probleme s vizom. Obicno fakulteti posalju papire koji se nose u ambasadu i nije toliko cimanje.

Citat:
Jesi li razmisljao o SI ( Softversko inzinjerstvo ) ? Nazalost za sada samo samofinansirajuci studenti mogu upisati...

Mislim da prvih 10 na SI (ETF BG) dobiju stipendije. Ako si dovoljno dobar, mozes da ubedis neku firmu da te sponzorise (verovatno sa uslovom da posle radis kod njih neku godinu).
[ ptak 13. @ 08.11.2009. 17:16 ] @
Citat:
sanja2010: RAF je u Beogradu.

Pogresio sam, mislio sam na EL FAK...izvinjavam se na gresci ispravio sam post. Hvala Sanja

Citat:
sanja2010: Ja do sada ne cuh da je neko ko je isao na faks u inostranstvo imao probleme s vizom. Obicno fakulteti posalju papire koji se nose u ambasadu i nije toliko cimanje.


Problemi su moguci sa Austrijom, Nemackom, Svajcarskom jer su te zemlje malo drugacije sa zakonom o boravnoj vizi studenta...imaju malo drugacije zakone pa su moguce peripetije...dok za ostale ne znam, ali u svakom slucaju moze imati cimanja, ako vec nije zakasnio ?!

Citat:
sanja2010 Mislim da prvih 10 na SI (ETF BG) dobiju stipendije. Ako si dovoljno dobar, mozes da ubedis neku firmu da te sponzorise (verovatno sa uslovom da posle radis kod njih neku godinu).


To za prvih deset sam i ja cuo, ali ne znam koliko je tacno ?! Ali mislim da bez obzira da li je SI u pitanju ili bilo koji odsek ili fakultet koji se tice samofinansiranja, moguce je naci nekog ( neku firmu ) ili ti sponzora, koja ce da ti placa skolovanje a ti kasnije da radis za njih, mislim da je to apsolutno legalno i moguce. Vise o informisanju oko SI na forumu ETF-a BG

Jos jednom se izvinjavam na onoj gresci za RAF...