[ Iznogud @ 09.11.2009. 13:47 ] @
Ukoliko su udaljene lokacije povezane putem MPLS-a, medjunardnim iznajmljenim vodom da li adekvatna zamena za to moze biti internet pristup obe lokacije pa setup site-to-site VPN veze?
Razlog je cisti finansijske prirode - MPLS+ medjunardni vod = EXTRA skupo.
Da li bi se internet vezom + site-site-vpn konekcijom mogao odrzati isti kvalitet komunikacije udaljenih lokacija (uz, recimo CISCO opremu) a da ne dodje do degradacije nekih servisa?
[ djricky @ 09.11.2009. 13:57 ] @
moze biti zamena, ali tesko da bi bila adekvatna... ima mnogo vise mogucih problematicnih cinilaca kroz internet, u odnosu na neku l2vpn vezu.
[ B3R1 @ 09.11.2009. 14:22 ] @
Naravno da to nije isto.

Internet je globalni, javni as-is, best effort sistem medjusobno povezanih mreza, bez bilo kakve garancije kvaliteta servisa. Tvoj Internet provajder ti garantuje kvalitet do tacaka interkonekcije svoje mreze sa mrezama drugih provajdera/operatera. Nadalje je sve u stilu "brigo moja, predji na drugoga". A ne zaboravi tu ni DDOS, port scanning i ostale vidove napada kojima si izlozen u javnoj mrezi.

Medjunarodni vod je samo tvoj i prakticno nevidljiv sa globalne mreze. Naravno, to je prilicno skupo resenje.

Postoji i medjuresenje, tipa iznajmljene Inter-AS MPLS L3 VPN usluge:

http://www.broadband-forum.org...cs/InterProviderWhitePaper.pdf

Ali tu ti treba provajder koji ima takve ugovore sa nekim od partnera u zemlji u kojoj ti treba interkonekcija. Cena je obicno drasticno niza od medjunarodnog voda. Cisto sumnjam, medjutim, da u Srbiji bilo koji provajder ima MPLS VPN interkonekcije sa inostranim operaterima. Mada, nikad se ne zna.
[ markom @ 10.11.2009. 16:45 ] @
Beri,

Čisto radi radoznalosti... Koliko su uobičajene MPLS interkonekcije? Moje iskustvo je da sem „opcije A“, malo ko to radi...
[ B3R1 @ 10.11.2009. 18:15 ] @
Citat:
markom:Čisto radi radoznalosti... Koliko su uobičajene MPLS interkonekcije? Moje iskustvo je da sem „opcije A“, malo ko to radi...

U poslednje vreme sve cesce, jer jedan operater - cak i da ima sopstveni medjunarodni backbone - ne moze da pokrije uvek pristupni (access) deo mreze. Kako god okrenes fali mu lokalna petlja do korisnika. I tu se MPLS interconnect dobro uklapa. Time se zaobilazi i mnogo drugih prepreka, poput visokih cena lokalnih linkova, zakonske regulative u pojedinim zemljama i sl. A lokalnom operateru se, opet, nudi da korisnicima na teritoriji svoje zemlje prodaje L3 VPN usluge ka inostranstvu, a ne da bude samo preprodavac tudjih servisa. Tako da je takva interkonekcija dobitak za obe kompanije.

Opcija A je jos uvek dominantna. Ljudima valjda najlakse da je konfigurisu, nema previse petljanja sa razlicitim RD/RT parametrima, omogucava visok stepen kontrole, kao i neke dodatne stvari (tipa CoS po sub-interfejsu u tacki interkonekcije (NNI)) itd. U firmi gde radim za sve interkonekcije se trenutno koristi upravo opcija A, mada smo vise puta razmatrali da predjemo na opciju B na NNI koji imaju puno sub-interfejsa. Za opciju C nisam jos uvek cuo da je neko koristi, verovatno zato sto zahteva dosta rekonfiguracija u mrezi (npr. da ukljucis send-label (RFC3107) na IBGP sesijama ka PE ruterima itd.), a u odnosu na B i ne donosi previse prednosti.

Inace, slican koncept koristimo i za L2VPN (E-LINE i E-LAN): dve mreze se povezu jednim GE (ili 10GE) trunkom, na kome se definise po jedan VLAN po korisniku, a onda se sa svake strane nezavisno uspostavljaju pseudolinkovi (pseudowires, E-LINEs). Opet slicno opciji A.
[ markom @ 11.11.2009. 09:53 ] @
Dobro, za L2VPN je problem daleko jednostavniji, pošto nema BGP-a. To bi terojski moglo da se radi i end-to-end, ali verujem da političko/bezbednosne prepreke ista kao i za B i C - carrieri moraju dosta da veruju jedni drugima da bi se igrali toga.

Znači, ne moram da menjam svoj blog entry na ovu temu ;-).
[ B3R1 @ 11.11.2009. 15:48 ] @
Ima tu jos jedan detalj.

Rutere konfigurisu ljudi, a ne roboti.

Ako covek koji konfigurise BGP sesiju na jednom od VRF-ova u tacki interkonekcije napravi gresku problem se odrazava samo na jednog korisnika, kome pripada doticni VRF. U opciji B moze daleko lakse da se napravi greska koja ce da pogodi sve VRF-ove definisane na NNI interfejsu. E sad, zamisli NNI sa 500 VRF-ova ... Naravno, pod uslovom da svaki carrier posebno filtrira extended communities itd.