[ misk0 @ 13.11.2009. 10:06 ] @
Interesuje me da li postoji rjesenje kako ogranici korisnicima da uploaduju fajlove iz firme na internet. Ideja je da se onemoguci korisnicima da salju fajlove van firme da bi se smanjila mogucnost iznosenja povjerljivih podataka. Razmisljao sam o nekom filtru koji bi recimo zabranio transfer vecih fajlova od 1MB ili slicno, pa me interesuje kako se zove taj filter, ima li ko iskustva i sta da trazim.

hvala

[ Tyler Durden @ 13.11.2009. 10:58 ] @
Kako korisnici izlaze na net?
[ misk0 @ 13.11.2009. 11:23 ] @
Preko ADSLa ili tako neke veze, ovo je samo trazenje rjesenja koje bi se moglo aplicirati. Ako postoji mrezni uredjaj koji ima te mogucnosti filtriranja, nije problem nabaviti ga.
[ Tyler Durden @ 13.11.2009. 11:31 ] @
Hm, pa vjerujem da u većini hardervskih FW postoji neka takva mogućnost, ali možda se javi neko ko ima konkretna iskustva.
[ jorganwd @ 14.11.2009. 18:37 ] @
Aladdin eSafe. Lijepo iskustvo.
Sta ces sa sftp-om, https-om? Prilicno je tesko tako nesto kontrolisati, mislim da bi prvo politika personalnih racunara sa fokusom na least privilege dala bolje rezultate, pa tek onda razmisljati na mreznom nivou.
[ misk0 @ 15.11.2009. 11:38 ] @
Dobio sam preporuku da koristim proxy, tacnije squid pa moram vidjeti sta se moze i sa tim uraditi. Slazem se da je prevencija u smislu ogranicavanja korisnika bolje rjesenje nego zabrana.