[ Ruka @ 27.12.2003. 19:23 ] @
Da li neko zna ili možda postoji neki članak o tome šta Borland planira sa Kylix-om i CLX platformom obzirom na prelazak Delfija na .net i c++ builder koji je sada sam po sebi portabilan. Izgleda da Kylix 4 nikada neće izaći :(
[ -zombie- @ 27.12.2003. 23:37 ] @
ja sam čitao par članaka još pre par meseci (tj možda pre skoro godinu dana), o novostima koje bi .net trebalo da donese za delphi (za delphi jezik, ne samo za delphi for .net razvojno okruženje).

recimo, ostalo mi je u sećanju uvođenje i mapiranje .net namespejsova i paketa, koji bi omogućili da se npr isti program koji koristi VCL može lako portovati na tri različite platfome, tenutni win32 VCL, CLX vcl (za win32 i linux) i .NET vcl implementaciju, sve skoro bez ikakve promene u kodu.

inače, vidi http://zombie.codewalkers.com/2003/12/01/octane_delphi_for_dotnet, i ja sam malo razočaran što ta portabilnost u Delphi 8 radi samo u smeru win32 VCL -> .net vcl, mada možda čekaju da skupe malo iskustva sa .net, pa da sve spoje u delphi 9 ;)

btw, čudno da te ne interesuje win32 delphi kompajler, nego odmah za kylix ;)


// edit: našao sam jedan od tih članaka http://bdn.borland.com/article/0,1410,29460,00.html

[ Ruka @ 28.12.2003. 13:09 ] @
Hvala za odlične članke. I ja posećujem bdn ali nisam bio u prilici da ih pročitam. Po meni .net nije ništa revolucionarno (borland kaže da je delphi doživeo evoluciju za .net revoluciju:). To je samo kopija java platforme sa nekoliko prednosti i nekoliko mana. Ipak, ne bih želeo da ovo preraste u diskusiju za i protiv .net-a. CLX je relativno nova tehnologija i u mnogim stvarima je ostalo još da se razvija ali od toga izgleda neće biti ništa. I kao što kažeš, čini se da ćemo morati da sačekamo još koju verziju i pre svega pravu implementaciju .net-a na linux-u da bi imali jedinstveno okruženje, za obe ili više platformi, kao što je to danas C++ Builder X (mada je malo apsurdno da je to okruženje urađeno u javi a razvija c++ app.). Ono što me je pre svega interesovalo je da li je Kylix, CLX (ili VisualCLX) bio samo prolazna Borlandova avantura van sveta Microsoft-a.