[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 09:08 ] @
Citat:
ReactOS® is a free, modern operating system based on the design of Windows® XP/2003. Written completely from scratch, it aims to follow the Windows-NT® architecture designed by Microsoft from the hardware level right through to the application level. This is not a Linux based system, and shares none of the unix architecture.
The main goal of the ReactOS project is to provide an operating system which is binary compatible with Windows. This will allow your Windows applications and drivers to run as they would on your Windows system. Additionally, the look and feel of the Windows operating system is used, such that people accustomed to the familiar user interface of Windows® would find using ReactOS straightforward. The ultimate goal of ReactOS is to allow you to remove Windows® and install ReactOS without the end user noticing the change.


http://www.reactos.org/en/index.html

Koliko je ovo za'ebancija, ili ne... probao neko?

Inace, ovo je veliko 35mb (iso za instalaciju)

Ja cu ga tutnem u vbox mozda da probam :)
[ calimero @ 18.11.2009. 09:15 ] @
Citat:
Srđan Pavlovićhttp://www.reactos.org/en/index.html

Koliko je ovo za'ebancija, ili ne... probao neko?

Inace, ovo je veliko 35mb (iso za instalaciju)


hehe... zar do sada niko nije spominjao ReactOS na ES-u ? (bitno da je prepravljen advocacy sa pokemonima i slicnim temama...)

Thom Holwerda sa www.osnews.com je veliki ljubitelj ReactOS-a tako da tamo mozes naci dosta informacija i njegovih iskustava...
[ w3bl0rd @ 18.11.2009. 09:25 ] @
ima nade za ovo ali ako neko veliki preuzme sa dobrim financijama ovako ne vjerujem baš da će bit išta od toga... čini mi se da razvoj ide dosta sporo...
a u svakom slučaju želim im puno sreće...
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2009. 10:12 ] @
ReactOS je super projekat - prava je steta sto nije popularniji. Inace, da, razvoj jeste spor - godinama se ceka na dobru USB podrsku, recimo.

IMHO, kada bi neko uspeo da lepo merge-uje ReactOS i Linux kernel, tako da se dobije kernel koji ucitava sve drajvere kao i userland koji trci Linux i Win aplikacije - mislim da bi to bio vrlo ozbiljan udar MSFT-u.
[ malikarlo @ 18.11.2009. 10:39 ] @
@ Ivan:
Code:
http://www.longene.org/

Code:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_Unified_Kernel

Wine i to dvoje radi ista bagra ja mislim.

@ Topic:
Moje je misljenje ako hoces windows korsiti windows, nikakvi wineovi i slicne stvari; ovako ce se samo teze natjerati velike kompanije (Aobe itd.) da rade aplikacije za *nix, a i FOSS alternative nece nitko raditi ako se nesta moze preko winea progurati.

Licno sam probao ReactOS prije 3-4 godine i bas sad nedavno i nisam vidio nikakvu razliku; puno se crashao i odazivn nije bio dobar, sto necudi jer je u alphi. Svidja mi se sto ima nesto tipa "packet manager" kao na *nixu.
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2009. 10:52 ] @
Znam za Linux Unified Kernel, ali koliko mi je poznato i taj projekat ima problem sa brzinom razvoja.

Ima bese jos jedan, zaboravih mu ime, za ucitavanje iskljucivo mreznih drajvera za Windows unutar Linux kernela, taj je jos i najstabilniji.

Btw, ja sam ReactOS iz zezanja opet (posle par godina) startovao pre par meseci - skinuo sam arhivu koja ima VirtualBox image gde samo treba da pokrenes batch fajl... kako je lepo videti OS koji se startuje za par sekundi i to jos u VM - kao Win2000.

ReactOS je zapravo najblizi Windows-u 2000 - posto gomila stvari iz NT Kernela 5.1 / 5.2 i 6.x jos nije implementirana.
[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 13:17 ] @
@Karlo
Citat:
Moje je misljenje ako hoces windows korsiti windows, nikakvi wineovi i slicne stvari;


Ma to stoji, nego vise me zanima na sta ovo lici i koliko je stvarno "daleko" od pravog windows-a.
Skinuo sam ISO pa cu da ga probam za pocetak u vbox-u.
[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 13:33 ] @
Evo malo shotova...

Nesto nije hteo da se podigne OS kad sam stavio na "Multiprocesor",
posle sam ponovo instalirao bez tog i onda radi. E, ali stvarno se brzo
instalira, za nekih 2 min, a sistem se podize nekoliko sekundi :)

Ovo treba probati na pravoj masini kako radi.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 18.11.2009. u 14:43 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 14:06 ] @
Heh.. pisem iz ReactOS-a, samo da vidim kako ce ES da ga prepozna :)

(Firefox 2.0.20)

Inace, moze i GuestTools da se instalira, samo nesto zvucnu ne mogu da pokrenem, iako
kao ima neki drjver... (AC97 iz vbox-a). Rezolucija moze da se stavi native posle instalacije
guest tools-a.

Internet nesto jako sporo radi, nemam pojma zasto. Ustvari ES, ostalo nisam ni probao :)
Flash plugin nece da se instalira iz FF-a (kaze failed, mora manual), tako da to mora na
neki drugin nacin.

Sve nekako lici na Win 95.... u Services ima ravno (oko) 10-ak servisa :D
[ madcama @ 18.11.2009. 14:11 ] @
I ja ga isto pokrenuo preko Vboxa

Ali reklo bi se da pati od istih problema kao i uzor. Evo sta sam dobio kad sam hteo da u Firefox 3.0.15 kliknem na Help.
[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 14:13 ] @
LoL - nista bez BSOD-a :D
[ madcama @ 18.11.2009. 14:17 ] @
Ma da, a dobio sam i jedan pre toga kada sam pokusao da startujem ReactOs Explorer.
[ Horvat @ 18.11.2009. 14:21 ] @
zanimljivo
@srdjan,kako se ponasa sa hw-om?prepoznao ti je sve?
koliko jede resurse? [mem i proc]
kako se ff ponasa?

samo fat sistem podrzava? cak ni fat32 ne podrzava? :(
[ combuster @ 18.11.2009. 14:39 ] @
I sami developeri preporucuju da se instalira iskljucivo kroz virtualnu masinu jer zbog raznolikosti hardware-a ne garantuju da ce raditi na svakoj masini... Ako mi radi kroz vbox i mogu da pokrenem recimo whereisit kroz njega ja srecan :D
[ Stefan Jocic @ 18.11.2009. 15:56 ] @
Probao sam neku verziju, ali odavno. U svakom slučaju zgodno je što je sve potrebno stalo u tih ~40 mb. Sad baš skidam ISO pa da pustim preko VirtualBox-a.

update: jedva pokrenuo, inače dosta stvari ne radi (ne prepoznaje mi sav hardware)

[Ovu poruku je menjao Stefan Jocic dana 18.11.2009. u 17:19 GMT+1]
[ casper.link @ 18.11.2009. 16:55 ] @
Baš sam prije par dana instalirao ReactOS u virtual box-u zajedno sa win98, win2000, i win 3.11 Skinuo sam već gotov image za virtualnu mašinu ali je brljavio sa grafikom pa sam probao sam da ga instaliram. Nije loše za fazu u kojoj se nalazi. Istina brzo se instalira, ali ako zaživi pa kad ga nakrcaju svim i svačim, biće duga instalacija.
[ Nedeljko @ 18.11.2009. 17:58 ] @
Baš bih voleo da čujem da neko zaista koristi ReactOS u praksi.
[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 19:55 ] @
Citat:
Horvat: zanimljivo
@srdjan,kako se ponasa sa hw-om?prepoznao ti je sve?
koliko jede resurse? [mem i proc]
kako se ff ponasa?

samo fat sistem podrzava? cak ni fat32 ne podrzava? :(


Pa sto se tice ponasanja sa hw-om ja sam ga probao samo u virtual-box-u :)
I ne radi zvucna, mozda i moze da se namesti, al ne aka mi se sa time.

FF radi OK... (doduse nesto mi je sporo ucitavao ES, ali ne znam do cega je to)
(stavio sam verziju 2.0.20), samo Flash nece da se instalira iz Browser-a.

Onako, rudimentirano prilicno izgleda :)

Kada sam pravio vbox masinu, stavio sam "windows 2000"... u podesavanjima.

Nisam imao BSOD-ove, ali nisam se nesto puno ni igrao da bi isprovocirao neki :)

@Nedeljko - sto da ne ako zavrsava posao, ako stvar radi.
[ Suns @ 18.11.2009. 22:19 ] @
Citat:
Nedeljko: Baš bih voleo da čujem da neko zaista koristi ReactOS u praksi.


Ja sam ranije koristio, ali više iz zabave...

Sada je stiglo vreme jačih diskova, procesora, memorije, pa je besmisleno koristit ROS u stanju u kakvom se nalazi trenutno.

Pozdrav
[ Nedeljko @ 18.11.2009. 23:02 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: @Nedeljko - sto da ne ako zavrsava posao, ako stvar radi.


Pa, hajde da vidimo, neka to neko koristi u praksi, kako mu završava poslove. Pustite vi te vbox eksperimente i zezalice.
[ Srđan Pavlović @ 18.11.2009. 23:35 ] @
Pa pazi Nedeljko, ako nekome treba OS samo du mu radi neka Win aplikacija,
i ako ta aplikacija radi OK na tom OS-u, ne vidim zasto da ne.

Sigurno nije nesto sto bih stavio na desktop sad u 2009 godini za all-arround upotrebu,
ali za neki posao koji moze da se koristi (ciljano) zasto da ne.

To cudo se u vboxu podigne za 3 sekunde, mogu tek misliti na pravom hardveru kako brzo radi.
[ fLuXx @ 18.11.2009. 23:44 ] @
Pratim razvoj ReactOSa vec par meseci i projekat mi se jako svidja! Njihov glavni problem je manjak developera, usled anonimnosti projekta (bar po meni). Ja bi im se pridruzio, ali niti imam vremena, niti dovoljno znanja sa c-om. Njihov razvoj jeste prilicno spor, ali treba uzeti u obzir da tek od nedavno (par meseci) radi zvuk (doduse, ne uvek, ali pre nije bilo nista) i USB mis i tastatura (takodje nista nije radilo). ROS deli sa Wine-om jedan deo koda, tako da oni medjusobno saradjuju. Nova verzija je trebala da izadje proslog meseca, medjutim usled nekih kriticnih bagova, odlozeno je do daljnjeg. Ja se licno nadam da ce uskoro. Ko ne moze da ceka, neka skine rosbe i sam iskompajlira iso i proba. Siguran sam da unapredjenja ima dosta.
[ Suns @ 19.11.2009. 07:38 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Pa pazi Nedeljko, ako nekome treba OS samo du mu radi neka Win aplikacija,
i ako ta aplikacija radi OK na tom OS-u, ne vidim zasto da ne.


Upravo tako.

Ja imam jedan računar na kome imam instaliran Windows 95 i samo jedan program na njemu, a to je program za vez, jer mi je na mašini za vez u računaru preinstaliran taj Windows i taj program radi samo na 95-ici, nije to ništa čudno.
[ Nedeljko @ 19.11.2009. 08:24 ] @
Ja nisam pitao za Win95, nego za ReactOS i nisam koristio nikakve kondicionale, već sam pitao da li neko to zaista koristi.
[ Suns @ 19.11.2009. 09:32 ] @
Znam da nisi pitao, nego ti dajem samo primer da postoje ljudi koji koriste jako stare sisteme zbog samo jednog programa recimo, kao što je moj primer.

E sada ROS ne verujem da neko koristi (jede 'leb od njega) jer on nikada zvanično nije objavljen kao operativni sistem, već je to još uvek (nažalost) u eksperimentalnoj fazi, i sam vidiš da su do pre par meseci tek uveli USB...
[ w3bl0rd @ 19.11.2009. 09:48 ] @
@Nedeljko
vidi što piše na njihovoj stranici:

Please bear in mind that ReactOS 0.3.10 is still in alpha stage, meaning it is not feature-complete and is not recommended for everyday use.

tako da sumnjam da ga neko koristi
[ combuster @ 19.11.2009. 09:50 ] @
Za to sto je dobijeno iskljucivo kao "reversed engineering" i to na zatvorenom source-u ja mislim da su dobri... :)
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2009. 10:08 ] @
Hm

Gledao sam ReactOS kod davno, i secam se da je >IZUZETNO< slican Windows NT kernel kodu.

E, sad, moguce je da su samo imena struktura / promenljivih ista, zato sto su te stvari iscupali iz debug-simbola checked build Windows-a, ali slicnost u funkcionalnosti je zapanjujuca - cak je i stil vrlo slican.

Opet, to ne znaci da su nesto prepisali, vec samo da jako dobro znaju sta rade :)
[ combuster @ 19.11.2009. 10:35 ] @
:D Pa onda postoje dve mogucnosti:

1. Ili su ga prepisali - pa su idioti sto je jos uvek os u alpha fazi
2. Ili su radili disasembling/debugging do kasno u noc svaku noc - pa su genijalci sto su i dotle dosli

Ja bih pre rekao da je ovo drugo u pitanju...
[ w3bl0rd @ 19.11.2009. 11:02 ] @
bilo je nešt oko toga sječam se to ih je isto dosta usporilo...
evo:
http://www.reactos.org/wiki/Audit
[ duskooo @ 19.11.2009. 15:24 ] @
Jel neko pokusao da instalira Internet Explorer na ROS-u (za e-Banking)?
[ Stefan Jocic @ 19.11.2009. 19:40 ] @
Verovatno da bi mogla neka starija verzija.
[ R A V E N @ 04.03.2010. 22:10 ] @
Evo jedna zanimljivost - poruka o grešci sa ReactOSove stranice:
http://www.reactos.org/en/nepostojecaadresa .

Citat:
duskooo: Jel neko pokusao da instalira Internet Explorer na ROS-u (za e-Banking)?


Je li to neka specijalna verzija IE-a? Pogledaj na njihovoj stranici, postoji baza sa opisima kako koja aplikacija radi. Ali one koje potpuno stabilno rade su u manjini.
[ R A V E N @ 05.03.2010. 05:17 ] @
A što se tiče ReactOS-a, skinuo, snimio i pokrenuo zadnji razvojni LiveCD - i on se sruši pri učitavanju.
[ maksvel @ 05.03.2010. 08:36 ] @
Skinuo vbox imidž, pokrenuo, startovao "web" u onom njegovom exploreru i dobio dva bela prozora. :(
[ R A V E N @ 05.03.2010. 12:13 ] @
Navodno ga je veoma teško instalirati i pokrenuti na pravom hardwareu. Ako je to kome ovdje uspjelo, neka podjeli sa nama iskustva iz prve ruke: kako radi Internet, zvuk, video, manipulisanje sa datotekama... ako uopšte išta od toga radi?
[ w3bl0rd @ 05.03.2010. 12:24 ] @
pa software je u alpha verziji i jasno je dato do znanja da nije za svakidašnju upotrebu, tak da to nije ništa čudno
[ R A V E N @ 07.03.2010. 02:39 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, hajde da vidimo, neka to neko koristi u praksi, kako mu završava poslove. Pustite vi te vbox eksperimente i zezalice.


Navodno Internet i Firefox solidno rade, što važi i za neke uredske pakete.



Baš se pitam kako će napraviti (i da li će napraviti) to da rade aplikacije koje zahtijevaju .NET Framework? Da li će omogućiti da radi Microsoftov .NET Framework ili će napisati svoju alternativu? Ako ne griješim, Wine je potpuno zaobišao .NET Framework.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 07.03.2010. u 03:58 GMT+1]
[ w3bl0rd @ 08.03.2010. 07:08 ] @
pa ako oni uspiju to što žele, moći ćeš instalirati .NET bez šproblema, al vjerojatno će uzet mono
[ R A V E N @ 09.03.2010. 07:09 ] @
Mono?
[ w3bl0rd @ 09.03.2010. 09:04 ] @
zar je to tako teško?
http://www.google.hr/search?q=mono
[ R A V E N @ 09.03.2010. 21:03 ] @
Evo jedne šale sa ReactOS-ovog foruma. Neko je, mislim pogrešno, upitao kada izlazi verzija 3.12 umjesto 0.3.12 :

"U zadanjih deset godina ROS je došao do verzije 0.3.11, pa prema tome u slijedećih trideset godina će dospjeti približno do verzije 1.0. Što se tiče izlaska verzije 3.12, uz ovu brzinu razvoja će trebati 3 puta 30 jeste 90 godina, dakle izaći će na kraju stoljeća.

Pošto je u pitanju kraj stoljeća, možemo ga nazvati ReactOS 2095, što možemo skratiti na ROS 95 da nas podsjeća na nasljednika Windowsa 3.11."
[ w3bl0rd @ 10.03.2010. 07:21 ] @
žalosno, ali istinito, trebaju nekog dobrog sponzora oni da bi mogli nešt ozbiljnije napraviti
[ maksvel @ 10.03.2010. 07:51 ] @
Bila bi fora da za koju godinu taman skrpe neku 0.x verziju, a ono MS otvori kod NT-a.
[ w3bl0rd @ 10.03.2010. 08:28 ] @
neće MS dati kod, a i ako da kod stavit će zabrane tak da ga neće moći bilo ko kopirat, a i procurio je kod (od windowsa 2000 mislim) već odavno, ali se nesmije koristiti... Treba paziti za svaki patent da se ne ugrozi, nije ovo nimalo jednostavan posao
[ R A V E N @ 12.03.2010. 09:27 ] @
Na njihovoj stranici ima link na kojem se mogu vidjeti promjene u izvornom kôdu i uvijek ima novosti svakih par sati. Dakle, ipak se nešto radi.
[ w3bl0rd @ 12.03.2010. 10:31 ] @
pa naravno da se radi, ali to je preogroman projekt...
nije to baš ajmo se nać i napravit OS, oni rade već više od 10 godina i daleko su i dogurali, priznajem, ali da su pri kraju nema šanse, čeka ih još par godina mukotrpnog posla, a ko zna kakav će windows 8 već onda biti, dojma sam da će uvjek previše zaostajat
[ R A V E N @ 13.03.2010. 13:57 ] @
Čini mi se da je razlika između zadnjih verzija Windowsa u krupnoj mjeri samo kozmetička, dakle samo je dio novih stvari bitan da se ne može izostaviti. Npr. od Windowsa 2000 do Viste verzija kernela je porasla samo za 1.
[ Goran Rakić @ 13.03.2010. 14:06 ] @
Verzija Linuks kernela je za prethodnih 9 godina porasla "samo" za 0.2, ne možeš tako da gledaš.
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2010. 14:15 ] @
Sam kernel-mode API ("executive") se jako malo promenio od Win2k do danas (zapravo, malo je promenjen i od NT 3.1 do danas). AKo vec imas potpuno funkcionalni kernel kompatibilan sa NT 5.0 kernelom (Win2k) - dodati sve striktno "executive" APIje nije preterano tezak zadatak.

Problem je, na zalost, u drugim stvarima -

- Kao prvo, user-mode je drasticno prosiren sa novim API-jima (.NET / WPF, novi servisi, novi OLE/DCOM objekti, nove UI kontrole...)
- Kao drugo, i sam kernel deo ima nove module (vezane za drajver model) kao i novi driver-framework koji trci u user-modu

Sve ovo drasticno komplikuje situaciju koja bi donela 100% kompatibilnost. Sam osnovni deo Windowsa (kernel+executive) je relativno nepromenjen duze vreme, tj. promene su evolutivne prirode i razlike su male.

[ R A V E N @ 14.03.2010. 10:08 ] @
Citat:
Goran Rakić: Verzija Linuks kernela je za prethodnih 9 godina porasla "samo" za 0.2, ne možeš tako da gledaš.


Pretpostavljam da hoćeš da kažeš da je došlo do krupne promjene u Linux kernelu, ali izgleda da Linux ima osobenu šemu verzionisanja pa je promjena 0.2 ekvivalentna ugrubo promjeni u osnovnom broju kod Windowsa NT. Ja sam mislio na to da npr. neko reimplementira Linux, ne bi mu u kratkom vremenskom roku narasla količina posla koja mora da obavi, jer je devet godina poprilično vremena.

Citat:
w3bl0rd: žalosno, ali istinito, trebaju nekog dobrog sponzora oni da bi mogli nešt ozbiljnije napraviti


Kakve materijane koristi bi imala ta firma? Nagađam da je riječ je o barem par miliona dolara koje bi morali da ulože.
[ w3bl0rd @ 15.03.2010. 12:36 ] @
da projekat uspije, da samo 1% ljudi ima reactos instaliran, imala bi firma jako velike koristi ;)
[ dusaSaLagera @ 15.03.2010. 14:32 ] @
...Da projekat uspe... Sta "firmi"(investitorima) garantuje da se isplati ulagati?
[ w3bl0rd @ 16.03.2010. 08:08 ] @
a što bilo kome garantuje da će nešto uspjeti?
[ mihojla @ 11.10.2010. 09:53 ] @
Kada bi ReactOS bio i bolji od win7 ne bi ga koristio. Neko jednostavno voli Unix...
[ R A V E N @ 21.10.2010. 18:17 ] @
OK, juče je (20-og oktobra) izašla verzija 0.3.12. Bilo bi dobro da neko ko ima volje, uslova i vremena proba ga instalirati na realnom hardwareu, pa da ovdje napiše iskustva.

- Da li se uopšte može instalirati?
- Da li se može podići i kako radi?
- Kako rade osnovne stvari - zvuk, video, Internet (podrška za USB je još uvijek, kako sam čuo, skoro ravna nuli)?
- Da li i kako rade neki popularni programi?
[ Goran Rakić @ 21.10.2010. 18:59 ] @
Zašto sumnjaš da će ti VM dati pogrešne odgovore na ta pitanja?

Napamet ja bih tipovao na odgovore:
1) da
2) da, vidi ti to šta oni napisaše, čudno
3) nema kodeka, net je ok ali nema pluginova
4) haha, ma da
[ fLuXx @ 21.10.2010. 19:24 ] @
Evo, ja da napišem po neku, pošto pratim projekat, prilično detaljno.

Što se tiče pitanja, koje je postavio R A V E N:

1) Može se instalirati, mada s vremena na vreme neće uspeti usled nekompatibilnosti sa određenim hardverom. Ipak, rekao bih da je to ipak ređa stvar.
2) Ako se instalira, verovatno se i bootuje. Hardver najverovatnije nije podržan. Imate na wiki stranici koji hardware radi, a koji ne.
3) Zvuk radi, ako je kartica AC97. Ostale u glavnom ne. Ako je podržana mrežna kartica, onda net radi super. Rade opera, firefox i kompanija.
4) Bitniji programi rade. Imate njihov installer, pa sav koji je tamo uglavnom radi. Radi i dosta komercijalnih programa. Uglavnom, nije tako dobar kao wine, ali radi dosta stvari.
[ R A V E N @ 22.10.2010. 01:17 ] @
OK, to je to. Ako je tako, prvom prilikom ću ga instalirati na zaseban disk u računaru. Valjda će projekat doseći toliki stepen razvoja da jednog dana ovdje otvorimo zaseban ReactOS forum.

Citat:
Goran Rakić: Zašto sumnjaš da će ti VM dati pogrešne odgovore na ta pitanja?


Zato jer se na ReactOSovoj stranici provlači neka distinkcija između virtualnih mašina i pravog hardwarea, a navodno je ovaj drugi ultimate test.

Što se tiče videaa, npr. postoji VLC media player koji ne zahtijeva sistemske codece, ali mu valjda trebaju neke osnovnije funkcije OS-a da uopšte prikaže sliku/zvuk.

I nisam razumio ovo tvoje pod 2) i 4).
[ fLuXx @ 22.10.2010. 09:28 ] @
Ako budeš instalirao na realnoj mašini, vodi računa da može da se desi da ti zbriše ceo hard, jer je to ipak softver u alfa fazi, dakle nije stabilan. Tako da, instaliraj na mašini gde ti nisu neki važni podaci.
[ R A V E N @ 22.10.2010. 15:45 ] @
Da, naravno, to je pod must u ovakvim prilikama.